1877. Vrijdag, 16 Februarij. UK 7. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. Haarlemmermeer. Landbouw. Prijs van het A.bonnement: in het Jaar6.— Prijs der .A^dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 7 Februarij tot 13 Februarij 1877. I1AARLE11IERAIEER Kr/-'?•' ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Prys van een enkel Nommeb 15 Cent. Utterlyk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De predikbeart in de Hervormde Kerk te Hoofddorp zal op Zondag 18 Februarij 1877 des morgens ten half-10 ure, worden waargenomen door Ds. van Lindonk, van Heemstede. Op Zondag 18 February 1877 des morgens ten half-10 ure, zal in de Hervormde Kerk te Kage de predikbeurt ver- vuld worden door Ds. Festen des namiddags ten 2 ure te Abbenes, door Ds. ten Bosch, predikant te Oegstgeest. GEBORENAaltje, dochter van C. Elsinga en J. Bogaard. Aart, zoon van M. Boer en B. Braam. Maria en Jacobus (tweelingen)dochter en zoon van H. Raaphorst en P. Zaal. Maria, dochter van N. van Aalst em M. de Pender. Neeltje, dochter van H. Verboom en J. van Tol. Ma ria Jannette, dochter van J. Kooij en M. A. Verploegh. Arie, zoon van A. de Wilde en G. Tanis. Trijntjedochter van P. de Ruiter en J. Kroes. Abraham, zoon van J. van der Groef en J. van der Voet. Johannes Bernardus, zoon van T. Mesman en M. Bakkers. Cornelia, dochter van C. Bos en C. Biemond. Karel, zoon van S. Dijk en C. Lamboo. OVERLEDEN Jqjiannes, oud 1 week, zoon van C. Pater en E. Quax. Trijntje, oud 4 jaar, dochter van T. Janzweert en A. Kamerman. Maartje, oud 3 maanden, dochter van C. de Vos en P. Schouten. Janoud 2 dagenzoon van P. Heijstek en M. Heijstek. Janoud 4 jaren, zoon van W. Kraaij en G. Boer. - Anna Bouwman, oud 53 jaren, gehuwd met Jacobus Jeijskoot. Willebrordus Wilhelmus, oud 9 maanden, zoon van W. Spierings en W. M. Bange. Jannetje, oud 18 maanden, dochter van C. Blokker en A. Kol. ONDERTROUWDgeene. GEHUWD: J. H. Hirdes met A. J. Slingerland. D. Oldenburg (wednr.) met A. de Jong. Den 14 Februarij zijn bij den landbouwer M. Braat, aan den Yweg bij den Venneperweg, albier, weder drie runderen, als lijdende aan besmettelijke longziekte, onteigend en afge- maakt. PROVINCIAALBLAD van NOORD-HOLLAND 1877. N°. 14. Circulaire van 31 Januarij 1877 n°. 7, aan de Gemeentebesturen in Noord-Holland, betreffende de uithaling der rupsennesten. W(j hebben de eer u aan den voet dezes mededeeling te doen van eene bij ons ontvangen missive van den Minister van Binnenlandsche Zakennaar den inhoud van welke missive wij u verwijzen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, Haarlem, (teas get.) Roell, Voorzitter. 31 Januarij 1877. H. Jacobi, Griffier. Gravenhage18 Januarij 1877. Het beeft hier en daar de aandacht getrokkendat zich in het geboomte thans een groot aantal rupsennesten bevindt, en het is ongetwijfeld wenschelyk, dat door vernietiging dier nesten de schade gekeerd worde, die de rupsen aan bout- en andere gewassen kunnen toebrengeri. Daar de Wet van 26 Ventose jaar IV (16 Maart 1796) met Art. 471, 8e Strafwetboekbij de Wet van 22 Mei 1873 Staatsblad n°. 73) ingetrokken is, heb ik de eer u te verzoeken, de Gemeente besturen van mijnentwege op de zaak oplettend te maken en hen uit te noodigen zoo veel mogelijk voor de tijdige uitha ling der rupsennesten in het onder hun beheer staande ge boomte zorg te dragenen tevens in overweging te geven de noodige verordeningen uit te vaardigen, opdat ook de ingezetenen voor zooveel ieders grond betrefttot uithaling der rupsennesten worden verpligt. De Minister van Binnenlandsche Zaken, was get.) Heemskerk. Capelle (Langstraat)15 Februarij. De handel in hooi is tegenwoordig wel niet zeer levendig, maar toch worden van tijd tot tijd nog al enkele partijtjes opgekocht. De voorraad is nog vrij aanzienlijk, doch de verkoopers zijn meerendeels niet gezind tot den thans bestaanden marktprijs, 42 a 43 per 1000 kgr.af te leveren. De weilanden worden iutusschen tegen het aanstaande saizoen weder buitengewoon duur ver- pacht, en het is hier geen zeldzaamheid meer, wanneer men hoort dftt de landeigenaren 120 a 130 per hektare maken. De handel in kalfkoeijen is weder zeer levendig en de prijzen houden zich daarom goed staande. Voor de beste kwal. wordt 210 a 225 besteed. Glrum14 February. Al wie naar mooi en bestendig weer mag verlangenzeker weinigen meer dan de ingelanden van den Westpolder. Immers hebben deze dadelijk de handen aan den ploeg geslagen om de schadedoor den jongsten storm aan den dijk toegebragt, te herstellen. Reeds zijn de werk- zaamheden begonnenterwyl al omstreeks 200 polderwerkers zijn aangekomen en dit getal in de eerste dagen nog aanzien lijk staat te worden vergroot. De ingelanden hebben besloten in de herstelling door eigen uitvoering te voorzien. De lei- ding is als vroeger opgedragen aan den heer J. van den Berg, thans provinciaal hoofdopzigter bij de afsluitingswerken van het Rietdiep te Zoutkamp, die toen de beste indrukken heeft acbtergelaten. De Haarl. Ct. deelt mede, dat de in den laatsten tijd ge- dane proefnemingen met Villemest uitmuntende resultaten hebben opgeleverd. Zoo verkreeg de heer van der Hamno- taris te Lunteren, van 40 area zandgrondin 1874 geheel afgeplagt, 70 HL. aardappeleuhij had voor f 45 Villemest gebruikt. De heer Versteegh te Amerongen bekwam van Ha. land op Villemest 171/2 kgr. aardgoed (tabak) en 245 kgr. bestgoed meer dan van eene gelijke hoeveelheid land, waarop schapenmest was gebezigd. Genoemde heer deelt mede „dat in het afgeloopen jaar in de aardappelen op Villemest verkregen volstrekt geen bederf was, terwijl die, op stalmest geteeldreeds voor een groot deel bij het rooijen bedorven waren." Volgens eene mededeeling van den heer van EverdiQ- gen te Tielin het Maandblad voor den Nederlandsehe Land bouwer, is het eene algemeene fout der gebruikers van dezen mest, dat zij dien veel te laat op den akker brengen; de bemesting moet nl. geschieden in het laatst van Februarij of het begin van Maart. Te Ter Apel zijn 10 schapen op bevel der justitie afge- rnaakt, aangezien die dieren uit een Pruissisch grensdorp af- komstig waren en over de Nederlandsehe grenzen liepen te weideuin strijd met het verbod van invoer in dit rijk. Bo- vendien bleken eenige van die schapen aan schurft te lyden. In een partikulieren brief uit Mentone, dien wij dezen mor- gen ontvingen klaagt de schrijfster over de groote hitte, die daar heerscht en de scherpe lucht. Alles was reeds groen en de karnevalsfeesten werden opgeluisterd door een rijken voor raad bloemen. Een van den nederlandschen konsul te Keulen ontvangen herigt bevestigt hetgeen in onderscheidene dagbladen is medegedeeld omtrent het uitbreken del' veepest in die stad, en omtrent de zeer gestrenge maatregelen aldaar verordend om den voortgang der ziekte en hare verdere verspreiding naar buiten te verhoe- den. Door Dijkgraaf en Hoogheeraraden van het Bijlmermeer is in het lokaal Eensgezindheidop het Spui te Amsterdam pu- bliek aanbesteed: het maken der gebouwen en inrigtingen voor een Stoomgemaal, ten behoeve van genoemden polder onder de gemeente Weespercarspel. Laagste inschrijver de heer J. Boverhoff, te Diemen, voor f 22,900. Het GenooUcliap ter bevordering ran den Landbouw in Drenthe hield Woensdag een buitengewone vergadering. Eene uitvoe- rige discussie werd gevoerd over de schapenteeltze werd in- geleid door den heer van der Feltz en besloten met deze conlusie: „De vergadering, van oordeel, dat de Drentsche schapenteelt de ontwikkeling der houtcultuur in den weg staat en nadee- lig is voor het tegenwoordig landbouwbedrijf, spreekt den wensch uit dat de schapenteelt hoe eer zoo beter vermindere." Slechts een spreker, de heer Willinge Gratama, had beden- king tegen de uitspraak, dat de schapenteelt nadeelig is; hij meende, dat de landbouwer op zeer vele plaatsen in Drenthe, zooals de zaken nu staande schapen niet kan missen om den noodigen mest te bekomen. Daartegen ging de heer Olden- huis Tonckens nog verder; hij wilde het bouwland hebben afgeschaft, als wanneer al de mest naar het groenland kon wor den gebragt. Verder werd het door het hoofdbestuur opgemaakte herziene reglementna eenige wijzigingen, goedgekeurd. De veepest is te Emden op twee plaatsen uitgebrokenbij de landbouwers Lubbe Janssen en Oostinga. Zondagmiddag reeds stierf op den stal van den eerste eene melkgevende koe, den volgenden dag werden 13 melkkoeijen en drie jonge beesten aangetast. Nadat de veearts had geconstateerddat de dieren aan runderpest ledenzijn zij afgemaakt en buiten de stad be- graven. Aan den regeeringsassessor Schweckendieck te Aurich is opgedragen de noodige maatregelen te nemen en door de militaire magt zijn hem een aantal manschappen afgestaan. Overeenkomslig de rijkswet van 1869 zijn de boerderijen der genoemde personen door wachten afgezet en mag niemand in of uit, met uitzondering van veeartsenijkundigengeneeskun- digen, geestelijken en vroedvrouwendie zich ecbter, wan neer zij 't huis verlaten, aan eene ontsmettingskuur moeten onderwerpen. AUe gevallen van ziekte onder 't vee behalve die, welke blijkbaar door uitwendige verwondingen zijn ont- staanmoeten dadelijk worden aangegeven. Door Z. M. den Koning is eene som van f 2000 beschik- baar gesteld ten behoeve der Internationale Tuinbouw-tentoon- stelling te Amsterdamdie den 12 April a. s. plegtig zal worden geopend. Z. K. H. prins Frederik heeft geschonken 2 groote gouden medailles2 dubbele gouden medailles, 2 gouden medailles, 2 groote zilveren medailles en 2 zilveren medailles, terwijl door H. K. H. prinses Marianne voor 2 dubbele gouden medailles werd ingeschreven. Ter voldoening aan het door Z.Exc. den Minister van Buitenlandsche Zaken gedaan verzoek heeft de Minister van Landbouw en Handel te Rome, aan de Koninklijke Maat- schappij van Tuinbouw te Florence opgedragen, om een centrale commissie te vormen teu einde de bezendingen uit Italie voor de tuinbouw-tentoonstelling te leiden en te regelen. Van wege de Italiaansche Regering is ter bevordering dnarvan eene voor dit doel belangrijke som beschikbaar gesteld. Genoemde Maal- scbappij heeft tot leden dezer commissie benoemd de heeren prof. Ph. Parlatorepresident; markies N. Ridolfi; ridder E. O. Fenzi; ridder A. Pusci en prof. C. d'Ancona, secretaris. In een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zakeir verzoeken Gedep. Staten van Noord-Brabant een wetsontwerp voor te stellenwaarbij het vangen van voor landbouw en houtteelt nuttige vogels en dieren het verstoren hunner nesten, het rooven hunner eijeren en jongen, en zeker het vervoeren en te koop uitstallen daarvan worden verboden. Men berigt uit de BetuweDe dijken, die in het vorige jaar zoo ontzettend veel geleden haddenzijn thans hersteld. De meeste zijn verzwaard en verbreed; enkele ook verhoogd of van steenen glooijingen voorzien. Het aanbrengen der ver- zwaringen is echter nog te kort geledenom reeds nu eene vaste massa te kunnen zijn. Vooral wanneer men de dijken moet berijden, valt die weeke toestand terstond in het oog. Dnizenden guldens zijn in de Betuwe weer aan de dijken ten koste gelegdtoch zag men voor eenige dagen weder met angst het water in de rivieren wassen. Niettegenstaande de aangebragte verbeteringenzou men hoog-water, gepaard met storm, zooals in het voorjaar van 18 76, thans nog niet on- bezorgd kunnen te gemoet zien. Gelukkig is echter het wa ter nu weer vallende. Door de heeren O. en J. Pasmantimmerlieden te Vorden is dezer dagen een verbeterde dorschmachine vervaardigd die zich vooral daardoor van de thans bestaande onderscheidtdat zij het stroo niet breekt, maar geheel onbeschadigd teruggeeft, De machine heeft ongeveer de grootte van een gewonen kaf- molen. Wanneer 5 menschen er aan werken, kan men er geregeld een vim rogge per uur mede dorschenwaarbij te vens het gedorschte stroo weder is opgebonden. De Minister van Financien heeft afwijzend beschikt op het rekwest van Burg, en Weth. van Aruhemwaarbij vergnnning is verzocht, om bij gelegenheid van de derde en vijfde voor- jaarsbeestenmarkt aldaar eene verloting te houden van op die markt aan te koopen vee. De volgende circulaire is door het hoofdbestuur der Hol- landsclte Maalschappij van Landbouw aan de afdeelings-bestu- ren verzonden Een vreeselijke vijand van onzen zoo kostbaren veestapel heeft zich in het naburig Duitschland en Engeland vertoond. De zoo gevreesde veetyphus toch deed zich op enkele plaat sen in die rijken voor. Het hoofdbestuur acht zich verpligt u op het gevaar te wijzendat ons bedreigteen gevaar waarvan de groote nadeelen nog zoo versch in veler geheugen liggen. Vooral voorzigtigheid wordt aanbevolen. Moge een ieder toch behoedzaam zijnen geene vreemde kooplieden op zijne stallen toelaten. Van algemeene bekendheid is bet, dat ook daardoor de besmetting kan worden overgebragt. Uwe gewenschte medewerking om in uwe afdeeling tot de meest mogelijke voorzigtigheid aan te sporen roept het hoofdbestuur bij dezen met vertrouwen in. 16, 17 en 18 dezer wordt te Nevers eene tentoonstelling gehoudenwelke de grootste zal zijn die de Maatschappij van landbouw van het departement Nievre nog ooit heeft geopend. Aangegeven zijn tot mededinging naar de uitge- loofde prijzen: 110 vette ossen en 185stieren, en de overige veesoorten zullennaar evenredigheidniet minder talrijk in schoone exemplaren vertegenwoordigd zijn. Ongeveer 500 landbouwwerktuigen zullen op deze tentoonstelling prijken. Volgens bevel van den Privy council raogen veeschapen en geiten uit Nederland niet anders ontscheept worden dan te

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1