1877. Vrijdag, 25 Februarij. HK 8. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Aehtiende Jaargang. Prijs van het Abonnement in het Jaarf 6.— Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Va Cent. EEN SCHOONE VRUCHT uit Haarlemmermeer. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 14 Februarij tot 20 Februarij 1877. Landbouw. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommeb 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tliteriyk Woensdug.) Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Haarlemmermeer is rijk aan merkwaardige feiten. Haar devies „gout uit schuirn" zegt niets te veel. En toch, Vondeldie in deze zinrijke en profetische woorden vdor meer dan twee eeuwen bewees, welke stoute verwachtingen hij koesterde van de uitkomstendie Leeghwaters plan zou opleveren, Vondel heeft gewis niet voorziendat uit Haarlemmermeer niet alleen „gout"in den gewonen zin van rijkdommaar zelfs juweel, een hunsijuweelte voorschijn komen zou. Aan mw. Amersfoordtgeb. Dijkheeft Haarlemmermeer de eer te danken, in de geschiedenis der Nederlandsche toon- kunst van onzen tijd genoemd te worden als de plaatswaar een der belangrijkste uitingen van het muziekaal genieeen oratorium, een zeldzaam verschijnsel in onzen Offenbachschen tijd, gekomponeerd werd. Wij bedoelen haar indrukwekkend en veelomvattend toondicht: Gods Alomtegenwoordigheid. Reeds werd het te Amsterdam en's Hertogenbosch met het beste gevolg ten gehoore gebragt, en wij vernemen thans met levendige belangstelling, dat het binnen kort te Utrecht door de Zangvereeniging Kunstmin, onder leiding van den jeugdigen muziekdirekteur Ruygrok weder zal worden uitgevoerd. Als uit het „sc/iuim" reeds zooveel „gout" te voorschijn gebragt was, met andere woorden: als Haarlemmermeer reeds in ontwikkeling van krachteu en middelen op elk gebied, het standpunt bereikt had waarop die gemeente zeker eenmaal komen zal; dat men daar reeds een gebouw had,geschikt om eene groote menigte te omvatten; dat men er Zangvereenigin- gen vond, talrijk en geoefend genoeg ora de uitvoering van een groot werk te ondernemenenz.; gewis ook in Haarlemmermeer zouden de gewijde toonen gehoord worden waarin mw. Amers- foordt-Dijk haar verheven en innig godsdienstig gevoel op zoo treffende, melodieuse wijze heeft uitgedrukt als in haar oratorium: Gods Alomtegenwoordigheid. Zoover nu nog niet zijnde, doen wij welligt velen onzer lezers een genoegen, met eene korte schets van haar veel omvattend werk te geven om zich een denkbeeld te maken van deze schoone vrucht des geestesin Haarlemmermeer gekweekt. De Duitsche overzetting van het Te Deum laudamusof liever de Davolging van het Ambrosiaansche loflied en eenige hymnen in dezelfden geest, maken het eerste deel uit van het oratorium dat Gods Alomtegenwoordigheid bezingt. Zoo nu een onzer lezers den oorspronkelijken tekst bij Cramer of Gleim zou willen Daslaan, hij zou vruchteloos zoeken naar eene ge- regelde opvolging der verzen; arbeideude zoo als vele toon- kunstenaars hebben gedaan (Handel, Bach enz.) heeft de kunstenares hier en daar genomen wat haar aanstond; hier wat bijgevoegd, daar wat afgelatenginds wat verwisseld, alles op eklektische wijze tot een geheel omarbeidende. Het koor, zoowel als de beide hooge en lage mannen- en vrouwenstemmenzingen beurtelings den lof van den God, die in alles en in alien werkt; en overal van zijne magt doet blijken. Het zingt in den geest als eenmaal vader Camp- huyzen zong „Wat is de Meester wijs en goed „Die alles heeft gebouwd, „Die daaglijks al Zijn schepsels voedt, ,,Verzorgt en onderhoudt." Maakt het oratorium al geene melding van Christus of van de heiligen het neemt de legende der engelen aan en maakt er gebruik van, om, in eene zeldzaam gebruikte verbinding van eene basstem met vier vrouwenstemmenden lof van het Opperwezen te laten verkondigennergens eenige twijfel, eenige lastering; de rust der hemelen wordt niet gestoord door kwade geesten de vrouwelyke sopraanstem eindigt het eerste deelmet in een profetisch lied te wijzen op de grootsche krachten der natuur, door de Godheid geregeldals over- tuigende bewijzen van haar bestaanhet koor, gedwee deze lessen volgende roemt den regenboog als het teeken door den Heer in de wolken geplaatstvan het verbond tusschen de Godheid en de menschen. Maar deze heilige overeenstemming van Schepper en scbep- selenin het eerste deel zoo rustig beslotenduurt niet in het tweede deel voort. Dit wordt geopend door een krijgsmarsch, en weldrahooren wij een overmoedig oorlogshelddie met lofzang en Godheid spottende, zijn degen laat blinken, de volken dwingt om in te gaan, en de weigerachtigen verdelgt door de scherpte des zwaards. Het mannenkoor wil op ruwe wijze met dezen held medegaan, doch wordt al spoedig door eene andere mannen- stem er op gewezen dat 's menschen sterkte eindig isen ook het meest woeste geweld weldra bezwijkt en verdwijat in de schaduwen des doods. Nu treedt een wijsgeer op, die het bestaan van den peraoonlijken God betwijfelten alleen in de werking der natuurkracht het wezende magt meent te vin- denwaarvan alle wet uitgaat. Hij wijst op de liefdeals de grond-oorzaak van het voortbestaan van alle wezens; en ook nu hoort het koor gewillig naar deze aanlokkende leer; de sopraan en tenor stemmen in een duo een liefdelied aan, dat hun zaligheid zal schenken. Dit duo is een der uitstekendste deelen van het werk. Doch al spoedig komt nu het koor uit de geestvervoering terug, en herinnert de vergankelijkheid van al het onder- maansche; het wijst er op, hoe spoedig de dood ook de sterkste banden der liefde weet te verscheuren, ja, te vernietigenhet herinnert het dagelijksch opgaan der zon, als bewijs van eene kracht.boven menschelijken invloed, door hooger magt geregeld. Deze waarheid treft de vrouwdie reeds vroeger den toon aangaf voor de Godsvereering; zij beschrijft en roemt nu het verschijnsel van den opgang der zon als een der sterkste dage- Jijksche bewijzen van Gods alomtegenwoordigheid. Het koor betuigt hierop zijnen bijval in een rustig, onder- worpen Credo; koraalgezang zonder begeleiding; de vier solo- stemmen vereenigen zich tot een gemeenschappelijken lofzang die eindigt in het Halleluja van alle zangers zamen. Wie dit oratorium met aandacht gaat hooren en zich aan de magt der toonen wil overgevenzal na het hooren edeler en beter gestemd naar huis gaandan bij gekomen is. Wij eindigen met een woord van hulde aan de begaafde Nederlandsche vrouw, die in de stille dreven der Haarlemmer meer getracht heeft werkzaam te zijn tot bevordering van den kunstzin, en van het bewustzijn der .Alomtegenwoordigheid Gods." Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Polderte houden op Woensdag 28 Februarij 1877 des morgens ten 10 ure, in het locaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Benoeming eener Commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde Hoofd- Ingelanden. 8. Missive van Rijnland omtrent wijziging der Begrooting voor 1877. 4. Vaststelling der voorwaarden van eene leening voor buitengewone werken en Eerste Suppletoire Begrooting voor 1877. 6. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur, om magtiging tot tijdelijke opname van gelden. 6. Verzoek van Gebr. Bos, om verlenging van huur van grond, ingenomen voor den spoorweg bij den Cruquius. 7. Voor stel van het Dagelijksch Bestuur, om magtiging tot onder- handsche aankoop van steenkolen. 8. Vernietigiug van eenige oude schuldbekentenissen en vervallen coupons. 9. Vaststelling van het Kohier van omslag over 1877. 10. Benoeming van een Heemraad, ten gevolge van de periodieke aftreding van den heer Mr. J. P. Amersfoordt. De predikbeurt in de Hervormde Kerk te Hoofddorp zal op Zondag 25 Februarij 1877 des morgens ten balf-10 ure, worden waargenomen door Ds. van der Laanvan Castricum. Op Zondag 25 Februarij 1877 des namiddags ten 2 ure, zal in de Hervormde Kerk te Abbenes de predikbeurt vervuld worden door Ds. N. Osti, predikant te Warmond. Door tusschenkomst van d3. G. J. van Lindonk, predikant te Heemstede, is, door iemand die onbekend wenscht te blij- ven, aan de diaconie der Hervormde Gemeente te Haarlem mermeer geschonken eene som van f 520. Onder hartelijke dankbetuiging aan den milden gevervoor deze aanzienlijke gift, wordt hiervan met erkentelijkheid door diakenen melding gemaakt. GEBORENKlaas, zoon van G. den Breejen en W. Pelt. Bastiaantje, dochter van D. C. Groeneweg en D. Vlam. Elisabeth Pieternella, dochter van G. van Andel en J. Terlomv. Elisabeth Cornelia, dochter van B. Biesheuvel en H. van Bodegom. Sietje, dochter van G. Cafe' en L. de Wilde. Leendert, zoon van D. van den Oever en N. de Jong. Cornelis, zoon van A. Moejes en G. Dekker. Adrianus Zacha- rias, zoon van A. van den Oever en L. van der Pol. Geertruida Helena dochter van C. Ruis en L. van Os. Elisabeth, dochter van W. Neder- veld en A. Hnlsbos. Klaas, zoon van K. Beers en G. de Boer. Joseph, zoon van J. Stout en J. Troost. Jacobus, zoon van C. Weze- lenburg en C. Kwakkenbos. Willemina, dochter van K. Officier en J. Polak. Johannes, zoon van K. Stroet en M. Bommer. Jacob, zoon van P. Troost en M. Haan. Neeltje, dochter van P. de Smit en S. Lamperse. Cornelis Vincentius, zoon van C. Boers en A. Tol. Jannetje, dochter van H. Buis en A. van Someren. Wiliem, zoon van A. Maarsse en C. de Vos. Geertje, dochter van G. Dooijeweerd en M. Berghoef. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van H. van Soesten A. Olijerhoek. 1 kind van H. van Keulen en A. M. Koolhaas. OVERLEDEN: Anna Maria, oud 2 maanden, dochter van H. J. J. van Kerseveld en M. van Geest. Cornelis Kemp, oud 67 jarenweduw- naar van Cornelia Boon. Zacharias, oud 18 maanden, zoon van Z. Mesman en M. van der Goes. Bastiaantje, oud 2 dagen, dochter van D. C. Groeneweg en D, Vlam, Johanna Roest, oud 53 jaren, weduwe van Jacobus van Dijk. Johannes Hendrikus, oud 3 maanden, zoon van R. van der Kwast en N. Bakker. Arie Jacobus, oud 1 maand, zoon van T. J. van der Pol en J. Nieuwkoop. Aaltje, oud 12 dagendochter van C. Elsinga en J. Bogaard. Anna Henrietta, oud 2 jaren, dochter van M. Verbeek en A. H. Kist. ONDERTROUWDS. Verbrugge met D. van der Hoofd (weduwe). GEHUWD: Geene. Benoemd tot bulp-onderwijzer aan de school N°. 3, alhier, de heer C. J. Kieviet, te Delft. Uitslag der aanbesteding van het in orde brengen en be- griuden van een gedeelte weg te Nieuw-Vennep. Daarvoor werd ingeschreven door Gebroeders Bos, te Haarlemmermeer, voor 648. M. van Daalen, id. 630. J. van den Henvel, id. 640. L. Kieviet, id. 785. N. W. Wamsteeker, id. 699. Gegund aan M. van Daalen, voor de door hem ingeschre ven som. Den 16 Februarij zijn bij den landbouwer M. Braat, Yweg O 11, weder achttien runderen als verdacht van longziekte, onteigend en afgemaakt. Capelle (Langstraatj, 21 Febr. Met den handel in hooi gaat het, tegen de verwachting der verschillende verkoopers, voor het tegenwoordige buitengewoon slap. Van verkoopen is bijna geen sprake, ofschoon bij velen daartoe wel genegenheid zou bestaan, indien er slechts vraag naar was. Beter gaat het echter met den veehandel, die in de laatste dagen zeer geanimeerd was, en nog beter met de boter, die hier een ongekende hoogte heeft bereikt en heden op de markt/1.50 a 1.75 per KG. mogt gelden. Zwolle19 Febr. De vruchtbaarheid van den niet door het water overstroomden grond is zoo groot, dat de crocussen van den kouden grond alom in vollen bloei staan, dat de vroege heestergewassen reeds nieuwe bladeren hebben en alles reeds aantoont, dat de natuur hare voorjaarskracbt uitoefent. Het gras is frisch groen en als wij niet met eene watermassa te worstelen hadden liep bepaald reeds hier en daar vee in de weide. VImen 21 Febr. Naar het zich laat aanzien zal het lente- weder dit jaar wel eene maand vroeger dan auders iuvallen althans de kievitten zijn reeds in onze streek weer terugge- komenen dit is in den regel een zeer goed teeken. Hoog'eveeil21 Febr. Niet zeldeu wordt op vergaderingen van belangstellenden in den landbouw de staf gebroken over het bedrijf van den bouwboer; men doet het dan voorkomen alsof vaD het groenland alleen alle heil is te wachten. Voor eenige jaren was men hier en op vele plaatsen in onze provincie van dat gevoelen, maar langzamerhand is men er van terug- gekomen zoodat bouw bij velen hoofdzaak is geworden. De meeste boeren echter verdeelen hun land en leggen zich even- eens op de veeteelt toe. Men verzekert ons, dat deze handel- wijze over het algemeen het best bevalt, maar dat men toch, zoo de vraag werd gesteldlandbouw of veeteelt? aan de eerste de voorkeur zou geven. Vooral de boerenuit de provincie Groningen naar deze streken overgekomen, hebben er veel toe bijgedragen dat het bouwbedrijf hier zeer is uitgebreid. Als een bewijs van de duurte der gronden alhier dienedat voor ruim 2 y2 hectare land te vergeefs /4000 werd geboden. Texel21 Febr. Men verwacht spoedig eene openbare be- sprekingin hoever het oprigten eener suikerfabriek in den polder Eijerland alhier kans van slagen zou kunnen hebben. Men weet 1°. dat de arbeidskrachten hier vele en goedkoop zijn; 2°. dat het land geschikt is tot het telen der suikerpeen want eenige proefnemingen hebben dat bewezen3°. dat de pulp (afval) alhier een zeer begeerd veevoeder is en gemakkelijk te slijten. De bestaande suikerfabrieken te Halfweg, Ouden- bosch bij Vianen buiten Naarden enz. schijnen zeer gunstige resultaten op te leveren en verschaffen veel arbeid. Renkum20 Febr. Met den kaspischen wilg, waarover reeds zooveel gesproken en geschreven is, zijn het vorige jaar in de onder deze gemeente liggende Buunderkamp proeven genomen. Ondanks den droogen zomer van 1876 hebben de stekkendie tot een getal van eenige honderden op een ue- wonen zandgrond waren uitgezet, flinke loten geschoten. Thans zal men de proefneming op grooter schaal voortzetten. Naar

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1