Gemen^dc Beri^cn. 293s{e Staats-I/oterU. REGTSZAKGN. Jugesoubeti. Maansver (blistering. :'!S, wij met zekerheid vernemeozal ook op de naburige buiten- plaats Belmonle dit jaar een begin gemaakt worden met de aankweeking van bovengenoemde houtsoort. Door kooplieden uit Deventer is in de laatste weken veel vet vee opgekocht. De prijzen varieerden tnsschen 200 en 27 5 per stuk. Dragtige koeijen worden tot een gemid- delclen prijs van f 130 van de hand gedaan. De varkens waaronder sedert eenigen tijd het zoogenaamde gebrek in hooge male heerschtezijn duurder geworden. Biggen worden tegen 5 a 11 verkocht, schrammen voor 16 tot f 25, ter- wijl voor dragtige varkeDS p. m. f 50 betaald wordt. Sneek21 Febr. Het heeft Z. M. onzen Koning behaagd een prijs van f 100 uit te loven voor de tentoonstelling al- hier te houderi bij gelegenbeid van de viering van het 25ja- rig bestaan del- Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt". Het water is in onze omstreken verbazend hoogzoo- dat vele laaggelegen landen onder zijn geloopen. In Engeland is thans in werking getreden een wet tot be- scherming van wild gevogelte. 't Dooden of vangen van niet minder dan 78 wilde vogelsoorten tusschen den 15den Febru ary en den lOden Julij zal voortaan gestraft worden met eene boete van twaalf gulden voor elken vogel. Mogt, zegt de N. Rott. Ct., in 't belang van humaniteit en natuurschoou, en van den landbouw bovenalsoortgelijke vvetgeving toeh spoedig ook in Nederland navolging vinden I Te Zwolle heeft men reeds een aanvang gemaakt met het verdelaen der rupsennesten. De raad heeft het bestuur daar- toe onbepaald krediet verleend. Te Zutphen daarentegeu heeft het geraeentebestuur in over- weging genomenof het voor die gemeente noodig is eene verordening te maken op het vernietigen van rupsennesten en is men tot de konklusie gekomen, niet tot een dergelijken rnaatregel over te gaanaangezien verreweg het grootste ge- deelte van het plantsoen aan de slad toebehoort, welke dan ook zorg draagt voor het verdelgen dier nestentervvijl parti- kulieren wel in hun eigen belaug hunne tuinen daarvan zullen blijven zuiveren. Ingevolge eene missive van den minister van Binnenlandsche Zaken, zijn door den districtsveearts alle geexamineerde vee- artsenbenevens die personenwelke ingevolge de wet van den 8sten Julij 1874 tot uitoefening der veeartsenijkunde zijn toegelaten uitgenoodigd om van elk geval van parelziekte (in- wendige pokken) zoowel bij het leven als na slagting ontdekt mededeeling aan den burgemeester hunner woonplaats, alsook aan den districtsveearts te doen. Een Koninklijk besluit van den 3den Februarij 1 877 (Sib I. no. 17) regelt nader de bepalingen, ten opzigte van de inen- ting van wegens longziekte verdachle runderen en wel zoo- danig, dat de itienting, door de zorg van den eigenaar, door een geexamineerden veearts moet geschiedenterwijl, wanneer de eigenaar niet aan zijne verpligtingen voldoet, de inenting door de zorg van den burgemeester zall plants hebben. Van de ingekomen berigten betreffende deze ziekte is de districtsveearts verpligt kennis te geven aan den geneeskun- digen inspecteur van Groningen en Friesland. De eerste zaadhandelaar in ons land die zich plaatste onder de conlrole van het Proefstationis de heer E. van den Bosch te Goes. Een adellijk Engelsch veefokkerlord Bectieveheeft een zwaar verlies geleden. Een zijuer shorthorn-koeijen is hem door longziekte ontvallen. 't Beest droeg den titel van „Tenth Duchess of Cheneva en had den edelen lord in 1 873 meer dan 6000 guineas 7 5,000) gekost. Gelukkig laat de Du chess kalveren na harer waardig. Naar men verneemt is de uitspanning Roos Beekgeleden tusschen Zantpoort en Velzen uit de hand aangekocht door den heer van der Poll van Rozenstein, voor 30,000. Vnlgens eene bekendmaking van de Duitsche rijkskanselarij van 15 dezer, waren sedert den 8 gevallen van veepest voor- gekomen le. Koningrijk Pruissenop 8 en 10 Februarij nieuwe ge vallen te Emden (provincie Hannover) in drie stallenwaar- in zich 27 stuks rundvee en 5 schapen bevonden; op 13 Februarij te llerzberg, arrondissement Merseburgin een kop- peluit 7 runderen bestaande, overgebragt uit Dresden. 2e. Koningrijk Saksentusschen 10 en 14 Februarij te Freiberg, Wilsdrutf, Theisewitz en Radeberg (distrikt Leipzig) te ChemnitzGobleuz, Zschontau en Lugan (distrikt Zwickau). De verbreiding der ziekte in het koningrijk Saksen is voor zoo ver tot heden is waargenomen, toe te schrijven aan vee, uit Dresden aangevoerden blijft tot dus verre bijna uitslui- tend beperkt tot kleine koppels vee, door handelaars en her- bergiers gehouden. Alle besmette koppels zijn afgemaakt. In de arrondissementen Oppeln BreslauPotsdam, Keulen en Arnsberg, alsmede in de provincie Sleeswijk-Holstein en op bet staatsgebied van Hamburg, zijn geene nieuwe ziekt.e- gevallen voorgekomen. Het Journal d'Alsace geeft de volgende aanwijzing over het gebruik van een even eenvoudig als practisch middel om de groenten en ooftboomen tegen de verwoestingen der insecten te beschermeu. Alle planten wasemen zooals bekend isgas- aardige stoffen uit, welker reuk of geur meer of minder sterk is. Deze geuren lokken de dieren er bij of verjagen ze. De hennep en het knoflook behooren tot de laatste soort van plan- ten. Plaatst men alzoo in een groentebed langs latwerk zulke planten zoo bewaart men de vruchten door de verdrijving der insecten. Zoo verdwijnt weldra de voor de appelboomen zoo schadelijke bladluis, nadat onder den boom zoogenaamde ka- pucijnerbloemen gezaaid wordenwelke tegen den boom op- klimmen. Plant men hier en daar eene henriepplant in een kool-bedzoo verwijdert men de rupsen. Op verscheidene plaatsen plant men in de nabijheid van ooftboomen uijen knoflook of preiwelke de bladluis verdrijven en het ineen- rollen van de bladeren der perzikboomen verhinderen. Door mej. Trijntje Das, voor eenigen tijd te Hilversum overleden is aan de Diakonie der Ned. Herv. gemeente aldaar een legaat groot f 1000 besproken. De slagter, op den hoek van de Derde Wetering-dwarstraat en Vij- zelgracht te Amsterdam, bezig zijnde met het slagten van een koe, ont- ving van dit dier zulk een geweldigen schop, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. John Cooper, de bekende dierentemmer, die vroeger in 't Amerikaansch circus Meijer verschillende steden van ons laud bezocht, heeft zich met een zevental olifanten bij het circus Priami en Pieraniori gevoegd 't welk te Amsterdam tegenwoordig voorstellingen geeft. Onder de olifanten is er nu een, die op zijn kop kan staan. Terwijl de herbergier hoek Oudeschans en Batavierstraat te Amsterdam in den avond van 's Koniugs veijaardag met zijne vrouw het vuurwerk op den Amstel waren gaan zien, zijn dieven zijne woning binnengedrongen en hebben de aldaar aanwezige kontanten, ten bedrage van ongeveer /T000, en soinmige pretiosa ontvreemd. Een EngelschmanPryor genaamdis er in geslaagd smakelijk bier uit suikerbeetwortelen te bereiden, en een Engelsche landbouwer, Coales, heeft een patent genomen, waarbij hij beetwortelen als grondstof tot het brouweu van een smakelijk en duurzaam bier gebruikt. De wijze van be- reiding is nog een geheim. In het Padangsch Handelsblad lezen wij het volgende: De oorlog met Atjeh heeft tot nog toe gekost vijf en veertig miflioen zes honderd duizend gulden. Daarvoor zijn doodgeschoten ongeveer 40,000 Atjehnezen, zoodat elke Atjehnees ons gekost heeft elf honderd veertig gulden, behalve den man, dien wij van tijd tot tijd hebben moeten toegeven. Indien men voor hetzelfde geld, tegen /1140 het bunder, land hadgekocht, dan had men de bagatel van 40,000 bunders land, waarmede men in ieder geval toch beter af geweest zou zijn dan met 40,000 van die doode peperkweekers. Wel gaat het geld de wereld niet uit, maar op zoo'n manier brengt het toch drommels weinig rente op. Te Graisasac in het departement de 1' Herault (Erankrijk) heeft een ontploffing van grauwvuur plaats gehad in eene mijn, waarin 60 mijnwer- kers arbeidden. Slechts 5 konden zich redden. Onmiddelijk zijn maatre- gelen genomen tot redding der anderen. Dezer dagen kwam eene boerin namens zekeren chirurgijn zilveren lepels en vorken bestellen bij een goudsmid te Rotterdam. Deze zond een bediende met de verlangde voorwerpen met de vrouw heen. Aan het huis van den chirurgijn gekomen, vroeg de vrouw om het zilver, verzocht den bediende in het portaal te wachten en ging naar boven. Den heelkundige verhaalde zijdat haar man, die beneden stond, zeker gebrek had, waar- om zij verzocht hem te willeu helpen. Op het toestemmend antwoord ging zij naar beneden, verzocht den bediende, die toevallig kreupel liep, naar boven te gaan en verliet het huis. Toen de man^ voor den chirurgijn ver- scheennoodigde deze hem uit zich gedeeltelijk te ontkleedenwat tot het zonderlingste tooneel aanleiding gaf. De vrouw is nog niet teruggevonden. Twee Iersehe landverhuizerspas in Amerika geland, traden eene restauratie binnen waar zij op do. reeds half gedekte tafel eenige toespijzen vonden gereed staan, als augurkjes, ramenas enz. Pat zag een ramenas voor een aardappel aan, en stak er dadelijk een in den mond. De meer voomgtige Dick sloeg zijn kameraad oplettend gadeom te zienhoe het geregt hem smaakte. Toen hij zag dat den goeden Pat de tranen in de oogen kwaraen vroeg hij bezorgdWat scheelt u Pat? Och, ik denk aan mijn goeden vader, die in het schoone Ierland werd opgehangen. Hoe jammer, dat hij niet meer in leven is! Wat zou de brave man zich ver- heugen als hij zulk een Amerikaansch geregt kon eten 1 Dick nam nu een vol!en hap van een der ramenassen, maar dit bekwam hem slecht en hij vertrok zijn gezigtalsof hij aan kiespijn leed. Wat scheelt u, Dick vroeg Pat. Niets, ik dacht alleen hoe jammer het is dat ze je niet naast je vader opgehangen hebben, in het schoone Ierland. Het dagbl. le XIXe Siecle deelt het testament mede van zekeren Dubosc, den 15 dezer maand te Parijs overleden in den ouderdom van 80 jaar. Hij had van zijn 7e tot zijn 62e jaar den kost verdiend als model op de ateliers van beeldhouwers en schildersenhoogst zuinig levende een kapitaaltje van 200,000 francs weten over te garen. Wetende hoe be- zwaarlijk het voor vele jonge kunstenaars is, die zich het mededingen naar den prijs van Rome waardig gemaakt hebben, om de kosten voor model- lcn te dragenheeft hij nu in eigenhandig geschreven testament zijn kapi- taal vermaakt aan het InstiUit de Franceom uit de renten daarvan het werken voor den bedoelden prijs gemakkelijk en zonder zorg te maken. Ik heb mijn geld- schrijft hij in zijn testament, - //door de kunst en de kunstenaars verdiend, zij zijn dus mijne ware en eenig regthebbende erfgenamen. Hoever de walgelijke vleijerij niet alleen, maar ook de naieveteit soms gaat van de tallooze verzoekschriften, welke de Duitsche keizer dage- lijks ontvangt, kan uit het volgende blijkenDe dochter van een Berlijnsch koopman berigtte namelijk Z. M. op alleronderdauigste wijze", dat zij het geluk had gehad uit eene loterij het portret van den kroonprins te trekken. Nu laidde haar verzoek, dat de keizer haar de lijst daarvoor mogt willen cadeau geven. Om secuur te gaan had zij de juiste afmetingen er van in centimeters opgegeven. Het Fransche Journal officiel deelt de uitkomst der jongste volkstelling in Frankrijk mede, en volgens die opgave zijn er in Frankrijk 30,000 meer gehuwde mannen dan vrouwen Hoe dat nu mogelijk is, moge een kon- gres, als een zijner waardig onderwerp, uitmaken. Te St Nikolaas (Belgie) heeft een vrouw eene bewij3 van buitengewone geestkracht gegeven. Zij was op het punt van te bevallenhaar man ging naar een naastbijgelegen gemeenteom een bloedverwant te halendie de peter zou zijn De vrouw bleef alleen met de baker thuis en gaf deze ver- gunning een poos heen te gaan. Naauwelijks was zij vertrokken of een zwart gemaakte man kwam voor het bed van de vrouw en eischte het geld, dat haar man voor een pas verkochte koe ontvangen hadGa naar den kel- der - antwoordde de vrouw, hoewel meer dood dan levend - achteraan vindt gij een zwaren steen, licht dien op en gij zult den zak met geld zien. De dief volgde de aanwijzing. Inmiddels stond de vrouw op, riep om hulp en de booswicht werd gesnapt. Wie bleek hij te zijn? De man van de baker. Een zangeres van den eersten rang kondigde Rossini op zekeren dag haar huwelijk aan met iemanddie alles bezat, behalve verstand. wMejuf- vrouwzei Rossiniik heb nooit gewetendat een nachtegaal het wijfje kon worden van een uil. TWEEDE KLASSE. Prijzen van f 100.en daarboven. Eerste Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs: Nr. Prijs 75.... 100. 5446 f 400. 11242. 100. 3301.... 100. 7912.. 200. 11503.. V 200. 3766.... 1000. 10130.. n 400. 16368. If 200. 4337.... 100. 10225. 100. 17801.. If 1500. Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 4391.... 2000. 15651.. 100. 17441 100. 4656.... ff 1000. 16340.. 100. 19595.. n 1000. 6385 1000. 16915.. 100. 20665. h 100. 13725. 100. 17114.. 100. Derde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 1291.... 400. 9202. 5000. 16495. 1000. 2306.... 400. 10971.. v 200. 17627.. n 1500. 2745 20000. 12410.. 100. 18048.. 200. 4812. 400. 13427.. 100. Vierde Lijst. 100. Ten criminele heeft het Prov. Geregtshof in 's Gravenhage kennis genomen van eene vreeselijke gebeurtenis. Er trad in de bank voor de beschuldigden een manwien de raisdaad wordt ten laste gelegd zijne wettige huisvronw met voorbe- dachten rade te hebben vermoord. Die man was de 29jarige J. Timmermanboerenknecht en arbeider van beroep en woon- achtig te Oostburg. Niet minder dan negen veroordeelingen heeft hij reeds ondergaanmeerendeels wegens mishandeling of rebellie. Het is een man, gelijk de president het noemde met mishandelingen vertrouwd en die spoedig de handen uit- steekt. Aanvaukelijk tot ligte straffen veroordeeldwerden hem laatstelijk elf maanden celstraf opgelegd. In den namiddag van 11 October jl. had het verschrikkelijk feit plaats. Man en vrouw dien middag na elkander thuis komendekregengelijk meermalen het geval wasover een weinig beteekenend feit verschil, dat tot eene heftige woorden- wisseling aangroeide, maar toch spoedig weder was gedempt. De man, hevig jaloersch zijnde, verdacht zijne vrouw steeds omgang met andere mannen te hebben. Zij daarentegen schold hem altijd voor moordenaar, daar het gebleken was, dat hij eens onder verdenking van moord in hechtetiis is geweest, maar daar een ander de schuldige was, buiten vervolging was gesteld. Na de ruziewaarvan wij zoo even sprakenbegeerde de vrouw water voor haar kind, dat zij reeds bij haar huwelijk met besehuldigde had en toen niet door hem als het zijne is erkend. De man die wilde voorkomen dat de vrouw op de plaats aehter de woning burengerucht zou makenzou zelf het water halen, maar de vrouw, met het kind op den arm, was haar man weldra gevolgd en vingen de handtastelijkheden aan. Eene buurvrouw, die op het gerueht was toegeloopen poogde hen te scheiden waarbij alien op den grond geraakten en de man, op zijne vrouw liggeudehaar verwondingen toe- bragt. Nog had de vrouw gelegenheidbebloed als zij was, te ontkoraen, maar de man vervolgde haar met het mes in de handbereikte haar in de achtergang zijner woning en toen werd de vrouw als het ware geslagt. Met eene vreeselijk gapende wonde werd zij een half uur later door den inmiddels ontboden veldwachter reeds overleden gevonden terwijl de man in zijne woning, bezig zijnde zich van zijne met bloed door- trokken kleederen te ontdoeuwerd in hechtenis genomen. Reeds dadelijk bekende Timmerman volmondig zijne euveldaad zelfs in de minste bijzonderhedensteeds bewerende dat zijne vrouw in verboden verstandhouding met andere mannen ver- keerde. Het openbaar ministerie eischte tegen den moordenaar levenslange tuchthuisstraf. Mr. Pape, de verdediger, trachtte aan te tooneri dat de doodslag onder vele verzachtende om- standighedeu in een toestand van razernij was gepleegd waarom hij er op aandrong, dat de strafwet niet ten streugste zou worden toegepast. Den 22 dezer heeft het Hof hem met vrijspraak van voor- bedachten rade, overeenkomstig de conclusie van den verde diger mr. Pape, veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. Op Dingsdag 27 Februarij zal eene geheele verduistcring der maan plaats hebben, van de trouwe reisgenootedie jaar- lijks onze aarde in haren loop om de zou volgt. Tien minuten voor half zes neemt de eclips een aanvang; de totale verduis- tering ten 6 uur 48 min. welke eindigt om 8 uur 22 min. en ten 9 uur 21 min. is het verschijnsel verdwenen. Het is te hopendat de lucht helder en onbewolkt zal zijnten einde naauwkeurig te kunnen waarnemen. Doeh terwijl wij met belangstellende aandacht den gang van het natuurverschijnsel volgenis het ons alien niet even klaar, hoe het ontstaat. Bij de beschouwiug van een tellurium wordt het ons dui- delijk. Een tellurium is een toestelwaardoor aanschouwelijk gemaakt wordt de omloop der aarde om de zon en te gelijker tijd van de maan om de aarde. Door een krukdie eenige raderen in beweging brengt, wordt de omloop van aarde en maan bewerkt en geregeld. Om de zon als middelpunt (hier een eindje waskaars met een koperen spiegel) beschrijft de aarde met een straal van 34 of meer d.M. een cirkelter wijl de maan bij elke reis om de zon zich 12 maal om de aarde heeft gewenteld. Voor elke omwenteling heeft zij noodig 27 dagen 7 uren en ruim 43 min. Doch inmiddels is de aarde op hare baan voortgegaan en om nu weder in regte lijn te komen met de aarde en zon heeft zij nog ruim 2 dagen tijds noodig, zoodat in 29J/2 dag ruim zon, maan en aarde in denzelfden stand zijn als bij den aanvang. Daar de maan in denzelfden tijd om hare as wentelt als zij haren omloop om de aarde volbrengt, en steeds dezelfde zijde naar ons toe- wendt, duurt dag en nacht op de maan te zamen 708 uren. Gelukkig dat er geene menschen van onze bewerktuiging kunnen wonendoor gemis van lucht, water, dier en plant, dewijl de dagen 354 uren lang zijn; wel wat lang voor een werk- dag I Als er dus op aarde eene maand voorbij is, ging er voor de maanbewoners een dag voorbij. Doch om op ons tellurium terug te komen en zoo weder op het verschijnsel van aanstaanden Dingsdag. Twaalf maal in een geheel jaar staat de maan in bijna regte lijn tusschen de aarde en de zon, en even zooveel maal staat de aarde tusschen maan en zon. Nu zijn beiden aarde en maan donkere ligchamen welke hun licht van de zon ontvangen. Staat nu de aarde juist in regte lijn tusschen zon en maan, dan onderschept de eerste het zonlicht, dat op de voile maan moest vallen, en de aarde geeft eene schaduw van zich, die 186,000 kilometer lang is. Een kilometer is zoo lang als de afstand van de eene lengtetogt tot de andere in de Haarlemmermeer, b. v. van de Kager- tot de Slotertogt. Nu is de grootste afstand van de aarde tot de maan nog geen 55,000 kilometer. Gij kunt dus nagaandat de maan geheel door die aard-schaduw wordt bedekt. Dat noemt men eene totale verduisteringwelke, even als alle maansverduisteringen over de geheele aarde zigtbaar is, dat met de schijnbare zonsverduisteringen zoo niet is. Terwijl wij maausverduistering hebben, heeft er op de maan eene zonsverduistering plaats. Daar de schaduw van de aarde op de maan immer eene ronde is, zoo is dit te gelijk een bewijs voor de rondheid onzer planeet. De ster of planeet, die wij bewonen, noemt men Aarde", een andere Mercurius Venus en zoo al meer. Wat ik wel aardisr vinddat men reeds zoo lang van te voren naauwkeurig kan opgeven op welk uur en minuut van dag of nacht die verschijnsels zullen VrTyr -Vi'T*rVr'T'-tu i n I r-Jxt

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2