1877. Vrijdag, 9 Maart. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. No. 10. 3?rijs van het Abonnement in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12l/2 Cent. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Landbouw. Texel, 7 Maart. De veehouder Bremer, aan het dorp Oosterendheeft drie koebeesten verloren door vergiftiging men dacht deze schoone dieren met tabakswater te wasschen en had tot dat einde een kete! gebezigd waarin eene oplossing van arsenicum aanwezig was. Het gevolg was, dat de beesten na gewasschen te zijn met dat vocht, onder hevige pijnen spoedig gestorven zijn. Internationale Tninbouw-Tentoonstelling te Amsterdam, in 1877. II A A It L E1M E ft IIE E It AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN TJITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. tliterl{jk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De predikbeurt in de Hervormde Kerk te Hoofddorp zal op Zondag 11 Maart 1877 des morgens ten TIEN ure wor den waargenomen door Ds. ter Haar Romenijvan Haarlem. Op 11 Maart 1877 's voormiddags ten half-lOure, zal in de Hervormde Kerk te Abbenes de predikbeurt vervuld worden door Ds. Sigal, predikant te Lisse. Ds. Reede, te Nieuw-Vennepheelt toezegging van beroep ontvangen van de Hervormde Gemeente Kolhoru (Nocrd- Holland.) Het onderwijs in de Naai- en Breitchool te Abbenes heeft weder, op de gewone wijze, een aanvang genomenin de Gemeenteschool aldaar. A1 wie belang stellen hunne kinderen van dat onderwijs gebruik te doen makenvervoegen zicli bij de vrouw van den hoofd-onderwijzerbij wie nadere inliehtin- gen te bekomen zijn. van 28 February tot 6 Maart 1877. GEBORENCatharinadochter van J. Bisschop en E. Wagenaar. Govertzoon van C. Struijk en T. Brouwer. Maria, dochter van C. van der Meer en J. van Egmond. Hermanzoon van P. G. Versluijs en C. Kooij. Johannes Nikolaas, zoon van J. Lewis en A. Metz. Karel Hendrik, zoon van H. van Dongen en C. Thomas. Jakobns Marinuszoon van A. Jansen en C. van der Pol. Leendertzoon van C. Rus en J. Bood. Jan, zoon van J. van Andel en G. de Visser. Dirk, zoon van J. Eggink en G. Koolhaas. Sijgje en Martina (tweel.) dochters van A. Keizer en D. Spaanderman. -Jan, zoon van W. Meijn en T. de Boer. Dina dochter van E. v. d. Pol en P. de Groot. Pieter Cornelis, zoon P. van der Stelt en C. Sleeuwenhoek. Livinus, zoon van O. van Dalen en P. W. van den Heuvel. Dirkjej dochter van N. den Ouden en H. M. Biesheuvel. Margreta, dochter van J. van Zwie- ten en W. Stichter. Hendrik, zoon van G. van der Laan en M. Davidzon. OVERLEDENJan Willem, oud 23 jarenzoon van D. Verlee en A. van Dor. Aaltje Fijtje, ond 8 weken, dochter van B. van 'tRiet en G. Boele. Gijsbertje, oud 4 maanden, dochter van W. Kok en H. van der Heijden. Willemina Christina, oud ruim 4 jaren, dochter van W. D. Meijer en A. van Beijnnm. Jacob, oud 15 maanden, zoon van H. Resoort en J. Kloet. Aaltjeoud 6 jaren dochter van J. Dengd en J. van Gnertz. Jacob Johannes, oud 11 maanden, zoon van J. Heil en T. Kort. ONDERTROUWD J. Griekspoor (wednr.) met G. van Groningen. M. de Blieck met N. Mesman. W. van Egmond met A. Erkelens. P. Groot (wednr.) met G. Roos (wed.) GEHDWD S. Verbrugge met D. van der Hoofd (wed.) H. Ravens- berg met P. de Bruin. Den 1 dezer heeft het dochtertje van den heer W. D. Meijer, ringdijk J J. 23, ten huize van den heer Speijers zoodanige brandwonden bekomen door kokend water, dat zij kort daarna aan de gevolgen daarvan is overleden. Den 2den dezer geraakten in het Hoofddorp twee mannen met namen P. Eveleens, wonende PP.16, en D. Groudel wonende nabij Nieuw-Vennep, en welke beiden in zeer besehonken toestand verkeerdenin de duisternis, misleid door de lichten die hier en daar nit de huizen schenen, in het water, doch beiden zijn er, ofschoon niet zonder moeite gelukkig weder uitgekomen. Varsseveld7 Maart. Toen voor eenige jaren in ons land de veetyphns heerschtewerden door de Pruissisehe autoritei- ten langs de grensstreken alle runderen aan de horens met een merkteeken voorzienten cinde daardoor vreemd vee te weren. Dezer dagen is op nieuw deze maatregel door onze naburen in toepassing gebragt. Een koopman uit Bocholt met 14 zware koeijen is door de Pruissisehe kommiezen op de grenzen aangehouden. De runderen zijn in beslag genomen, en hij wordt bovendien nog bedreigd met eene geldboete van 700 Tbaler en 3 maanden zittens, zijnde de straf door onze Duitsche naburen op frau- duleuzen invoer gesteld. Capelle, (Langstraat), 5 Maart De bandel in hooise- dert eenige weken van weinig beteekenis, begint weder wat te herleven. In de laatste dagen is er meer vraag naar dat artikel, doch het verhandelde kon niet meer dan 36 a 40 per 1000 kil. naar kwaliteit gelden. paardenmarkt zijn 257 paardenalien van inlandsch ras, aan- gevoerd. De boogste prijs was 600, de laagste f 80. De bandel was matig. Blijkens opgave van den direktenr der rijksverzameling van iandbouwwerktuigen te Utrecht, is die inrichting in het jaar 1876 bezocht door 331 personenwaarvan 314 Nederlanders en 17 vreemdelingen. In 1875 was het aantal bezoekers 358 in 1874 380. Het aantal werktuigen dat in het afgeloopen jaar eiders ter beproeving of in gebruik is gegeven bedroeg 21 in 1875 25. De Rijks-landbouwschool te Wageningen, die van hare op- rigting af van velen, zoowel binnen- als buitenlandsbewij- zen van sympathie ontving, door de ontvangst van verschil- lende geschenkeumogt dezer dagen weder een niet genoeg te waarderen bewijs van deelneming ontvangen. Dr. W. C. H. Staring, wiens verdiensten op het gebied van den wetenscbap- pelijken landbouw niet in berinnering behoeven gebragt te wor den, beeft zijne bibiiotheekvoor zoover de laudbouw-littera- tnur betreft, aan de Rijks-landbouwschool aangeboden. Dit geschenk is met dankbaarheid aanvaard, met den wensch dat zijn gezondheidstoestand het hem moge vergunnen de „Starings bibiiotheek" te komen ziengoed geplaatst bij de andere ge- schenken, aan de Landbouwschool toegedacbt of reeds gegeven. Verder heeft de „Hollandsche Maatschappij van landbouw" de toezegging gedaan dat in deze of de volgende maand eene 6talage van granen en zaden aan de Rijks-landbouwschool ten geschenke zal worden aangeboden, terwijl de heer Nagel jr. te Amhem eveneens eene verzameling zaden en granen zal aanbieden na den afloop van de tentoonslelliug te Amsterdam. Woensdag werd te Londen de eerste markt geopend voor den verkoop van versch vleesch direct uit Amerika ingevoerd. Het vleesch komt ongeveer driemaal 's weeks te Liverpool aan en wordt van daar in expres daarvoor vervaardigde wagens, die het vleescb dezelfde koelte doen behouden als gedurende de zeereis, naar Londen vervoerd, waar het onmiddelijk in de kelders van de Cold Storage Wharf wordt gehaugeo. Het vleesch wordt zoowel in 't groot als in't klein verkoeht, tegen 6/2 a 8 stuivers het l/2 kilo. Hot heeft niet alleen het uiterlijk voorkomen van versch geslagt vleesch, maar ook alle eigenschappenvoedzaamheidsaprijkheidsmaak enz. De eerste aanvoeren van dit vleesch bebben reeds een flioken afzet gevonden. De heer M. Bottema, te Oldeboorn, heeft sedert eeuigen tijd een machine in werking gesteld om kunstboter te fabri- ceeren. Hoewel de bereiding vrij geheimzinnig loegaatweet men dat daartoe gebruikt wordt hoofdzakelijk zuiver rundvet, ingevoerd uit Weenen, veel zoete melk en een weinig boter. De beide eerste producten worden gekookt en zoo tot een vloeibare massa gemaakt, die eerst ter bekoeling in een koelen kelder geplaatst en eindelijk in eene soort rolmacbiue bewerkt wordt, altbans zoo verhaalt men. In vier uren tijds zou men op deze wijze 4 a 500 kilo kunstboter kunnen bereiden die verkoeht wordt voor f 1.20 het kilo en volgens vele gebrui- kers zeer duurzaam en lekker is. Bij den tegenwoordigen prijs der boter, 2 per kilo, wordt van deze kunstboter in Friesland reeds veel gebruik gemaakt. In het tijdperk van vier weken, 28 Jan. tot 24 Febr. 1 877 zijnblijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aan- getastin Zuid-Holland 89 runderen, in Noord-Holland 10, in Utrecht 4, in Friesland 18; totaal 121 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 108 runderen door die ziekte aangetast. In de beide eerste tijdperken van vier weken in 1876 waren respektievelijk 236 en 237 gevallen van long ziekte waargenomen. De directeur van 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht verzoekt dat veeartsendie verlangen in aanmerking te komen voor eene tijdelijke benoeming van teD hoogste drie jaren, tot ad- sistent aan voormelde inrigting, op eene jaarlijksebe bezoldi- ging van 1200, zicbmet opgave van leeftijd en overleg- ging van hun diploma als veearts, voor 15 Maart schriftelijk tot hem wenden. In de vorige week werden in Friesland 3 gevallen van long ziekte geconstateerd onder twee nieuw aangetaste koppels, waarvan het eene reeds is afgemaakt. In dezelfde week van 1876 kwamen 19 ziektegevallen voor en werden geen nieuwe koppels aangetast bevonden. Haarlem5 Maart Op de beden gebouden voorjaars- De algemeene ziekteverschijnselen welke zich bij de dieren, die door de veepe9t zijn aangetast, voordoen worden in de Koln. Zeitung als volgt aangegeven In het begin vertoonen zicb koortsrillingen, beven en schud- den van den kopvergezeld bij eenige van treurigheid, bij andere van wilde onrust, die zich door knersen met de tan- den en stampen met den voet kenbaar maakt. Van tijd tot tijd hoesten zij hoi. Bij een afwisselende warmte van het lig- chaam zyn neus en bek eerst droog en heet, de oogen vochtig; spoedig echter komt slijm uit neus en oogen. Het dier vreet in die omstandigheden nog weldoch bet herkauwen houdt op. Eenigen tijd later vult zich de bek met vuil en vertoonen zicb op de tong, het verhemelte en tandvleeseh kleine blaar- tjes, die later berstenwaarop daD de buid aan die deelen van den bek in groote vellen loslaat, een rooden, licbt bloedenden grond achterlatende. Een sterke buikloop doet zich voor. Tengevolge van de inwendige pijnen, waaraan bet dier lijdt, kromt het't lijf en trekt het de pooten krampachtig onder den buik zamen. De staart. is onophoudelijk in beweging. Ook onder de lichamelijke huid vertoonen zich luchtblaasjes en ge- zwellenen de onvermydelijke dood treedt van den vierden tot den zevenden dag na de ziekte in. Geneeskundige hulp te willen aanwenden is daar er geen hoop op gnnstig gevolg bestaaten met het oog op de groote besmettelijkheid der ziekte een verderfelijke dwaasheid er blijft niets anders over dan het beest onmiddellijk te dooden. Onder de maatregelen van regeringswege genomenom aan de noordelijke grenzen des lands het gevaar van het inslepen der veetyphus uit Oost-Friesland tegen te gaanbehoort bet trekken van een demarkatielijn op ons gebiedacbter welke het ganscbe territoir is onvrijwaar al het vee zal worden opgeschreven en van waar geen vervoer van vee mag plaats bebben, zonder verlof van den betrokken burgemeester. Hoezeer infanterie en kavalerie ter beschikking zijn gesteld om bedoel- de lijn te bewaken, zal misschien die taak opgedragen worden aan commiezen en rijksveldwachters. In laatstgenoemden zin is aanvankelijk reeds gehandeld. Naar men ons meldt worden ook in Limburg en Gelderland tot wering van de veepest militare detachementen ter beschik king gesteld van de kommissarissen des konings. Over bet ge- heel moeten de berigten over de gevreesde ziekte aan de oos- telijke grenzen des lands geruststellend luiden. Aangaande de Internationale Tuinbouw-Tentoonstelling, die in April dezes jaars te Amsterdam zal geopend wordenkun nen wij het volgende mededeelen Door H. M. de Koningin is eene groote gouden Medaille en eene dubbele gouden Medaille toegezegd. Bij gelegenheid der Tentoonstelling zal er eeDe Loterij worden gehouden van 100,000 loten a/ 1.per lot. De prijzen zullen voor een deel bestaan uit voorwerpen van groote waarde. De eerste prijs is een wintertuindie op 15.000.geschat wordt. Met de voorbereidende werkzaambeden voor de inrigting van het Frederiksplein is een aanvang gemaakt. Er zullen daar gebouwd wordenbebalve eenige gebouwtjes voor de dienst bestemd, een aantal plantenkassenwaarin alle planten, die eene plaatsing in zoodanige kas noodig hebben zullen worden opgenomen. Voor koude kasplanten worden groote warandes en tenten gemaakt. Door deze en andereD schikkiDgen van dien aard is het mogelijk de Tentoonstelling van Tuinbouw- voortbrengselen drie weken geopend te boudenzonder dat de planten zooveel zullen lijden, als op andere Tuinbouw-Ten- toonstellingen gewoonlijk het geval is. Uit het bnitenland worden vele en belangrijke inzendingen opgegeven. De vertegenwoordiging van de Tentoonstelling in Belgieis, op aanzoek onzer Regering, door de Belgische Regering op gedragen aan de Federation des Soci^tes d' Horticulture de Belgique. Over de werkzaamheden der omrastering van het Frederiks plein voor het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam deelt Sieboldia het volgende mede: „In het middenvak van het Frederiksplein zal worden ge plaatst een wintertuin, 20X20 meter, ter oppervlakte van 400 meter; ter zijden twee kassen voor warme en gematigde planten, ieder lang 20 meter, breed 5 meter, alzoo ter op pervlakte van 100 meter, te zamen 600 meter. ,,Voorts worden in de omrastering aangebragt 2 verandaas, ieder lang 45 meter, breed 6 meter, alzoo beide 540 meter. Daarenboven zullen er tenten worden opgerigt, als: zes, af te staan door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, ieder lang 50 meter, breed 6 meter, of te zamen een opper vlakte beslaande van 1800IZImeter, en 2 tenten van de Ne- derlandsche jagtvereeniging Nimrodieder lang 25 meter, breed 5 meter, of met elkander 250 meter. De plant' nkassen en de tenten beslaan dus gezamenlyk een overdekte oppervlakte van 3190 dimeter! De beide bruggen, die over den tramweg gelegd worden geven toegang tot de beide zalenwaarin de voortbrengselen zullen worden tentoongesteld.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1