1877. Vrijdag, 16 Maart. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. No. If. Achtiende Jaargang. Een goede tijding. Haarlemmermeer. Prijs van tiet Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer lS'/j Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 7 tot 13 Maart 1877. liaiidboiiw. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, 14 Maart. De UAARLEMfUERMEER Prys van een enkel Nommeb 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. UlterltfU Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Wij denken alles goeds van de bewoners van Haarleromer- meer, raaar tocb zou het kunnen zijn dat zij in eeu opzigt we! eens te kort scboten namelijk in het kennis nemen van de handelingen der Staten-Generaal. Daarom meenen wij hun opzettelijk de goede tijding te moeten mededeelendat bij de behandeling der regterlijke indeelingswetten de Tweede Kamer der Staten-Generaal Haarlemmermeer gunstig bedacht heeft. Deze gemeente zal namelijk, als ook de Eerste Kamer er zoo over denkt en de Koning dan de wet bekrachtigtwaaraan niet te twijfelen valt, de zetel van een Kantongeregt wordenen wel in plaats van Lisse. Het behoeft wel geen betoogdat daardoor in een werke- lijke, dikwijls gevoelde, behoefte wordt voorzien, en dat deze bepaling voor de zoo ver uitgestrekte gemeente Haarlemmer meer van het hoogste belang is. De predikbeurt in de Hervormde Kerk te Hoofddorp zal op Zondag 18 Maart 1877, des morgens ten tien ure wor den waargenomen door Ds. Brutel de la Riviere, van Haarlem. Op Zondag 4 Maart j. 1. heeft de heer H. de Vink, stu dent in de Theologie aan de Groningsche Hoogeschool, te Ab- benes als Evangelist zynen arbeid aangevangen met eene toe- spraak naar aanleiding van 1 Korinthe I: 17<z. Voortaan zal bij des Zondags namiddags telkens ten twee urete Abbe- nes optreden. Bij den landbouwer M. BraatYweg, is weder een rund wegens longziekte onteigend en afgemaakt. GEBORENNicolaas, zoon van S. Tesselaar en C. van Bakel. Martinus, zoon van C. A. Polak en J. van der Linden.Neeltje, dockter van J. Kommer en G. Out. Johannes, zoon van P. Baartman en C. Abel Heudrikus, zoon van C. Lodder en M. H. de Booi. Gerrit, zoon van W. Berkhout en C. Meulekes. Karel Hendrik, zoon van C. Jon- geneel en D. L. Lnbbert. Pieter Cornelis, zoon van P. van Maasdam en G. Konings. Willemijntje, dochter van G. de Bie en A. van Soest. Jan, zoon van J. Slnis en H. Hagen. Aagje, docbter van C. Bakker en S. Ottevanger. Adriana, dochter van G. de Vries en C. van Rooijen. Petrus Cornelis, zoon van W. Boere en G. Neefjes. Willemina, doch ter van P. Rietkerk en J. van der Heeden. LEVENLOOS GEBOREN 1 kind van H. van Rooden en D. Blominaert. OVERLEDEN Martina, oud 6 dagendochter van A. Keizer en D. Spaanderman. Martinus, oud 1 dag, zoon van C. A. Polak en J. van der Linden. Leendert, oud 21 maanden, zoon van C. Westmaas en T. Muijlwijk. Lambertus Jacobus, oud 8 maanden, zoon van J. Baartman en A. C. Huij. Nicolaas, ond 6 jaren, zoon van C. Westmaas en T. Muijlwijk. Sijgjeoud 8 dagen, docbter van A. Keijzer en D. Spaan derman Gerritje Orts, oud 64 jaren, gehnwd met Aart Ruigrok. Albert Dirk, oud 1 jaar, zoon van W. Struik en G. Gravenmaker. ONDERTROUWD K. Nederveld met J. K. Buurman. E. J. van Waardenburg met J. Sandifort. D. van Essen met M. Kroon. W. Jansen met J. van den Oever. GEHTJWD: K. Zonneveld (wednr.) met J. Molenaar (weduwe). P. J. C. van derKwast met A. Dekker. A. de Hoog met J. J. Boll. J. C. van Leeuwen met A. Hagen (weduwe.) binnenberm van den dijk, groot circa 8 hectarenloopen- de langs zijkaDaal P, in den Houtrakpolder, is gisteren voor het saizoen 1877 door het polderbestuur in 105 perceelen verpaeht en gebragt op f 697. Texel14 Maart. In de laatst gehouden publieke verkoo- pingen bragt het vee flinke prijs op; Lamscbapen 60; Eu- terlingen/40; Koevee hooge prijs.Hooi 40 per wagen. Te Parijs zyn 6 dezer de asperges van den kouden groud ter markt aangevoerd. Een tiental bossen is tegen 25 a 30 francs verkocbt. Eene vreemdsoortige ziekte woedt op bet eilantl Terschelling onder de schapen. Zij krijgen nl. een ontsteking aan de oogen, die eerst gedurende eene week donkerblaauw worden met roode kringenom daarna in eene boogroode kleur over te gaan. De dieren kunnen dan niets zien en de ziekte verdwijnt als vanzelve weder. Het schijnt, dat dit gebrek ontstaat door bet brakke drinkwater, want vooral na den laasten hevigen storm is dat water zoulachtig geworden en worden de meeste scha pen ziek. De dagbladen van Lissabon berigtendat te Oporto in Junij dezes jaars eene internationale tentoonstelling van tuinbouw zal gehouden worden. Blijkens eene bekendmaking van de Duitsche kanselarij dd. 8 Maart jl. is sedert de bekendmaking van 1 Maart het uit- breken der veepest gekonstateerdin Pruissenden 4 Maart op nieuw te Emden op eene hoeve met 15 stuks rundvee en op eene weide onder 8 schapen; in Saksenbij Annaberg en bij Pilnitz onder twee koppeis vee van respektivelijk 8 en 26 stuks, alsmede bij Zwickau onder eene kudde van 54 sluks. A1 de besmette koppeis zjjn afgemaakt. In het regeringsdis- trikt Oppelnhetwelk vrij van de ziekte is beeft men ten- gevolge van het toenemend gevaar van hare overbrenging uit de aangrenzende streken van Rnsland, in vier kreitsen tot vol- strekte afsluiting der grens en tot beperking van het binnen- landsch verkeer overeenkomstig de wet moeten overgaan. Toen Delfland verstoken was van een stoomgemaalen er dus niet dan met oostewind kon worden gespuid had het vaak lot in de lente te kampen met overlast van water. Ondanks den bij uitstek natten winter zijn thans de weiden steeds bo- ven gehouden kunnen worden. De groote Tedingerbroek-pol- der, onder Stompwijk, wordt evenzeer gebaat met een stoom gemaal; de Driemans-polderdie mede daarin voorzag, verwierf daarmede ook het ongekende voordeel, dat de Starrewaarts-pol- der missen moetdie lhans niets auders dan 6eae watermassa aanbiedt. Bijgevolg is deze polderdie door drie molens bediend wordt, er ook op bedacht een stoomgemaal op te rigten. Aan een stoomgemaaldat veeltijds kan werken en zooveel meer water uitwerpt dan een molendie van wind afbangt, wordt hoe langer hoe meer de voorkeur gegeven. De groote internationale tentoonstelling voor zuivelbereiding te Hamburg, heeft een volkomen succes gehad. Geheel Eu- ropa en zelfs Amerika had daar bijeengebragt al wat op dezen specialen tak van den landbouw merkwaardigs was te zien. Nederland heeft op deze tentoonstelling een goed figuur gemaakt. In de afdeeling Kaas heeft de Hollandsche Maat- schappij van Landbouw onvoorwaardelijk de grootste overwinning behaald. Van de door haar ingezoDden 10 soorten van kaas wees de Jury aan 6 het predicaat ,,zeer fijn", aan 2 dat van fijn' en aan drie dat van goed" toe, wat te meer betee- kent, als men bedenktdat de eerstgenoemde onderscbeidingen slechts zeer zeldzaani zijn toegewezen. Te Emden is officieel bekend gemaakt, dat zicb aldaar sinds den 21sten February geen gevallen van runderpest hebben voorgedaan en dat, wanneer er zicb ook verder geen nieuwe gevallen voordoen en de termijn van ontsmetting den 14den Maart zal zijn afgeloopen op dien dag de stad vrij van be- smetting zal worden verklaard. Daarentegen is te Hannover, wegens dreigend gevaar van runderpest, de veemarkt voor alle rupdvee gesloten. Te Zagorzein Polen in de onmiddelijke nabijheid der Pruissische grensis de runderpest uitgebrokenalsook te Czeladz en te Zwarzno, in Gallicie, insgelijks nabij de Pruis sische grens. De Anuterdamsclie Courant meldt het volgende „Wij vernemen van offieiele zijde dat van de loten der loterijbij gelegenheid der aanstaande Amsterdamsche paar- denmarkt, op 23 dezer te houden, niet slechts ruim 15,000 stuks reeds verkoeht zijnmaar dat het zeer waarscbijnlijk is dat het voile aantal van 25,000 stuks zal geplaatst worden. Deze maatregel van het bestuur der afdeeling Amsterdam van de Hollandscbe Maatsckappij van Landbouw uitgegaan, kan niet zonder beteekenis zijn op de levendigheid dezer nog jonge marktdaar de aankoop voor een zoo aanzienlijk be- drag stellig wel op den aanvoer van paarden hierheen van in- vloed zal worden. Immers worden de paarden voor de ver- loting niet slechts bier aangekocht door eene kommissie van bevoegde personen, maar heeft de winner bovendien de zekerheid, dat hij die liever eene goede som gelds dan wel het paard heeft, voor zijn winnend lot den hoogslen prijs maken zal, omdat het voornoemde bestuur zich met den publieken verkoop belast ten bate van hem, die het in de allereerste dagen niet heeft opgevraagd. „Wy zien daarom met belangstelling deze aanstaande voor- jaarspaardenmarkt tegemoet, waarvoor de premien zijn bepaald als volgtvoor een dekhengst, van inlansch ras/300; voor een span koets- of wagenpaardeninlansch ras, /150; voor een span koets- of wagenpaarden van vreemd of gekruist ras, /150; voor een chais- of wagenpaardvan inlandsch ras, 75; voor een chais- of wagenpaard, daaropvolgendvan in landsch ras, /50; voor een cbais- of wagenpaard, van vreemd of gt^ruist ras, f 75; voor een chais of wagenpaard, daar opvolgend, van vreemd of gekruist ras,/50; voor een veu- lenvan inlandsch ras, geboren in 1876, /50; voor een veulen van inlandsch ras, geboren in 1876, daaropvolgend /25; voor een veulen van vreemd of gekruist ras, geboren in 1876,/50 voor een veulen van vreemd of gekruist ras, geboren in 1876, daaropvolgend/25." In de Haarl. Ct. komt een schrijven voor van den heer dr. T. C. Winkler over de uitroeijing der rupsennesten. De rups, die het hier geldtis de basterd-satijn vlinder hij voedt zich bij voorkeur van iepen-, eiken-beuken- en populierbla- derendoch tast ook wilgen-, appel- en perenboomen aan, zoodat deze boomen 't eerst aan de benrt van vernieling zul- len komen. Het onlangs voorgestelde middel om de nesten te verbrauden of in 't water te werpen draagt echter zijn goed- keuring niet onverdeeld weg. Hij schrijft daaromtrent aldus: Doch nu ontstaat de vraag hoe zullen wij die jonge rup- sen vernielenzonder die dieren te mishandelen? De nesten afknippen en in het water werpen of verbranden? Zijn die beiden voorgeslagen middelen werkelyk doeltreffend Ik twij- fel er aan. Maar er is een middel, dat niet iDdruischt tegen ons gevoel, waarbij geen spraak is van het houden van een auto-da-fd van kleine diertjesdie zich niet kunnen verdedi- gen tegen de werking van een spiritusvlamte weten: belet het uithaien van vogelnesten en het vangen van vogels. Het beschermen van het vogelenheir is het eenige doeltreffende het natuurlijkste middel om de te groote uitbreiding van het insectenleger tegen te gaan. En 't zijn niet de insectenetende vogels alleendie bescbermd moeten wordenmeezenwinter- koninkjes, spreeuwen, nachtegalen enz., ook graanetenae vogels, de musscben vooral eischen onze bescherming. De jonge musschen worden door de ouden met dierlijk voedsel gevoed niet met zaden. „Waarnemingen hebben geleerd, dat een musscbenpaar twaalf dagen aaneen elken dag minstens zesfig of meer rupsen noodig heeft tot voedsel voor de jongenen dus in dien tijd ongeveer 720 rupsen. Reken hierbij nu de rupsendie de ouden in dien tijd voor hun eigen voedsel noodig hebbenen die men wel op 25 stuks per dag en per paar mag stellen, dan krijgt men voor die twaalf dagen ruim 1000 rup sen, die door een enkele musschenfamilie opgegeten worden. Stel dat er onder die 1000 rupsen 500 wijfjes warenwaar- van elkals zij in den vlindertoestand zou gekomen zijnzeker 20 tot 30 eijeren zou hebben gelegd, dan vindt men 25 eijeren als het gemiddelde getal nemende dat die 500 wijfjes 12500 jongen zouden hebben voortgebragt. „Een streng politietoezigt derhalve op het uithaien van vo gelnesten, op het stellen van knippen en vallen, op het van gen van vogels met lijmprikken en netten het verbieden van het te koop aanbieden van vogels op de markt, kortom alles wat het groote leger der vogels kan beschermen tegen balda- digheidonkunde, wreedheid, ziedaar het middel tegen rupsen in onze boomen, dat ernstig wordt aanbevolen door de „Ver- eeniging tegen het mishandelen van dieren te Haarlem en om- streken." De Britsche Consul te Nicolajew heeft o. a. het volgende geschreven In den zomer werd mijne aandacht op verscheidene ge vallen van plotseling kaal worden bij stieren, koeyen ossen en op het verlies van staart en manen bij paarden gevestigd. Een vroegere knecht van mijdie vroeg kaalhoofdig was gewor den en wiens taak het was, de pitten mijner lampen in orde te houden had de gewoonte zijne met petroleum bedeelde han- den af te wrijven in de weinige haren die hij over had gehou den. Na drie maanden lang aldus te werk te zijn gegaan verschafte hem deze gewoonte een veel fraaijeren zwartglanzen- den haargroei dan hij volgens zijne herinnering ooit gekend had. Ik paste dit middel toe bij twee honden die plotseling kaal wares gewordenen zulks met uitnemend gevolg. Wat ik ondervonden had noopte mij het middel aan verschillende eige- naars van kaal geworden ossen en paarden aan te bevelen en terwijl het 't voortgaan der ziekte onder dieren in dezelfde stallen en hokken verhinderde bewerkte het eene snelle en ra- dicale genezing der door die ziekte aangetaste dieren. De petro leum namelijkde meest geraffineerde Amerikaansche, moet met de vlakke hand flink ingewreven worden, en het inwrijven met tusschenpoozen van drie dagen in het geheel zes of zeven malen gescbieden. Alleen dan, als men paardestaarten en manen wil herstellen zijn soms meer inwrijvingen noodig. Geruimen tijd geleden werd berigtdat by vele krankzin" nigen het roode licbt zeer weldadig werkte en zelfs zij die aanvallen hadden van razernij terstond bedaard werden zoo- dra zij in een kamer werden gebragt die geheel rood geschil- derd was en waarvan de vensterruiten van rood glas waren. De bekende astronoom pater Secchi heeft nu onlangs geconsta- teerddat de paarsche kleur van 't zonnespectrum een buitenge- woon weldadigen invloed uitoefent op de ontwikkeling van die ren en planten en dat inzonderheid groentendie aan den

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1