Advertentie n. VESEOOf MS. Zijdie iets te vorderen hebben van - Hoogheemraadschap Rijnland. Te HAARLEMMERMEER Een Winkelhuis en Tapperij, Tegen het vervalschen van inelk Wat men van Rioolmest op Graslantl te verwachten heeft, Het vervangen van paarden door stoomkracht CJemengde Beriglen. 293ste §taats-LoterU, De Verkiezingen van Hoofd-Iugelanden en Hoofd- Ingeland-Plaatsvervangers zullen plaats hebben op 5 April aanstaande. sche kooplieden tot hooge prijzen aangekocht. De prijzen liepen van 700 tot 1000. Men verwacht morgen een drukke markt. Goor 20 Maart. Ofschoon de hier bestaande paardenmarkt voor alechta weinige jaren werd ingesteldneeint zij telkens in belangrijkbeid toe. Eergisteren waren ruim 400 paarden aan- gevoerd, welke bij zeer levendigen handel tot 150 a 500 werden verkocht. Zwollerkerspel20 Maart. In de laatsle dagen zijn aan de huizen der boeren veel jonge speenvarkens opgekocht voor Engeland en Frankryk tot 45 a 50 cents liet kilo ruw. Ook zijn vette paarden voor Frankrijk zeer gezocht. Met betrekking tot de feestelijkheden bij gelegenheid der Internationale Tuinbouw-tentoonstelling, in April te Amsterdam te liouden, verneemt men, dat de 300 bnitenlandsche en 50 binnenlandsche genoodigdendie den jury zullen uitmaken plegtig op bet Raadhuis door deu burgemeester zullen worden ontvangendat hun een banket in bet Park aangeboden en een togt naar Ymuiden en naar Baarn en Soestdijk gedaan zal worden. Te Acbterberg, naby Rhenen, zijn in bet afgeloopen jaar door den hoofdonderwijzer een 60tal Amerikaansche rose-aard- appelen gepoot, die bem drie vierde hectoliter groote aardap- pelen en een half hectoliter poters opleverden. Door deze resultaten aangemoedigdzullen verscheidene landbouwers in den aanstaande zomer op kleiue schaal deze aardappelen, die uitstekend smaaktenpoten. In de Landbouw-Ct. komt weer bet resultaat voor van een door den directeur van het proefstation te Wageningen dr. Adolf Maijer, gedaan onderzoek naar de bruikbaarbeid als veevoe- der van bij de appelstroop-fabricage voorkomende zoogenaamde appelpulpe. Dat resultaat is zeer ongunstig. Het ingezonden monster bleek bij chemisch onderzoek te bevatten 32,6 pet. drooge stof, 0,5 pet. stikstof, 3,1 pet. overeenkomend met eiwitstof, 1,0 pet. stikstofvrije extractstoffeu waarvan 0,5 pet. als suiker reeds aanwezig, en 3,6 pet. ascli. Het gehalte aan werkelijk voedende stoffen is derhalve gering. In het bijblad van de Landbouw-Ct. wordt de aandaeht geves- tigd op het bedrog, dat met de ruwe Peru-guano gemaakt wordt, die voor 15 a/16 de 100 kilo verkocht wordt, en die, voordat ze in handen van verbruikers komt, veelal eene bewerking ondergaat, welke men met den naam van verbete- tering bestempelt. 't Ware niet van belang ontbloot dit fabri- caat ook eens te Wageningen te laten onderzoeken, om te weteu te komenwat die zoogenoemde verbeterde gnano zoo al be- vat. De landbouwers, zegt de schrijver, zullen veel aan het proefstation verschuldigd zijnwanneer het hen op de hoogte brengt van de waarde der ten voordeele van den geldbuidel der leveranciers verbeterde, d.i. voor den landbouw verknoeide, ja wij aarzelen niet uit te spreken te Rotterdam met asch, phorphorietja zelfs met zand vervalschte railioenen kilo's Peru- Men leest in het Tijdschrift de Volksvlijt: wordtin eene groote melkerij bij Weeneneen uitmuntend middel gebezigd. Hierevenals overal elderswordt de ijzeren koe, de pomp, alleen toegepast gedurende den overtogt van de melkerij naar de consumentendoor de melkverkoopers of hen, die de melk aan de huizen brengen. De Oostenrijksche melker heeft hierop beslotenom zelf de melk regtstreeks aan de consumenten te leveren, zoodanig, in gekurkte flesschen dat de aan beide einden gemerkte kurkenniet zonder het merk te beschadigen, weggenomen kunnen worden. De melkverbrui- kers zijn alzoo verzekerd van de zuivere, onvervalschteof niet aangemengde melk te ontvangenzoo als die uit de koe komt. De flesschen van 0,6 liter, of 0,3, of 0,15 liter in- houdworden in groote vierkante korven verzonden. Het vullen en kurken der flesschen vangt des avonds aan met de avondmelk. 500 flesschen in het uur worden door een werk- tuig gekurkt, en elken nacht om 1 uur van 1200 tot 1600 flesschen verzonden. Van de morgen-melk wordt de room afge- schept enevenals de afgeroomde melk zelvealmede in flesschen afgeleverd. Een liter gewone melk kost 33, een liter afgeroomde melk 25 en een liter room 100 cent of, vrachtvrij aan huis bezorgd3 cent meer. Een ook voor ons, Nederlandsche steSluizeer behartigens- waardig voorbeeldS. leeren ons de Engelschen en Schottenom niet van de Mila- neezen te spreken, die 250 gulden huur en 60 000 kilogram groen voeder jaarlijks van hunnedoor het rioolwater der stad bevloeide weiden maken. De Inspecteur van den Landbouw in FrankrijkTisserand in zijn uitmuntend bewerkt Verslag over de tentoonstelling te Weenen in 1876, geeft op, dat met het opgepompte rioolwater van Londenaan den linker-oever van de Theems, verkregen worden jaarlijks 200 000 kilogram raaigras van de hectare. De bestuurder van die onderneming de Heer Hope, hoopt zelfs de opbrengst op 250 000 kilogram te zullen brengen. Te Edinburgh oogst menreeds sedert langen tijd17 5 000 kilogram raaigras van de hectare en verpacht die voor 1110 gulden 'sjaars, door het vloeien, met stads-rioolwatervan voormaals geheel onvruchtbare zandgron- den aan de zeekust. Is 't niet spijtig, dat wij, Nederlandersniet beproeven om dergelijke voordeelen te verkrijgen met den rioolmest van onze groote steden? Wij redeneeren tot in 't oneindige over dien zoo lastigen rioolmest, maar vergeten dat vlak bij de poorten onzer grootste steden polders voorhanden zijnwier oppervlakte drie tot vier meters lager ligt dan het stedelijke peilen die dus uitmuntend geschikt zijn voor het toepassen van dit zoo verbazend veel voordeel opleverend bemesting- Btelsel. 8. neemtzoo als wij alien wetenhand overhand toe in Enge land. Enkele cijfers in den laatsten tyd bekend geworden, geven daarvan een goed begrip. Groot-Brittanniemet zijn 9 449 000 hectaren bouwland, waarvan jaarlijks 4 615 000 met granen en peulvruchtenen 4 541 000 met veevoeder bezet zijn, terwijl er 293 000 hectaren braak liggen, bezigt tegenwoordig ruim 1500 stoomploegendat is gemiddeld voor elk 630-tal hectaren een ploeg. Nederland met 850 000 hectaren bouwlandwaarvan 760 000 granen en handelsgewas- sen, 67 000 veevoeder en 23 000 braakland, bezigt daaren- tegen slechts drie stoomploegen, dat is 285 000 hectaren bouwland voor elk. Wenschen wij onze 425 000 hectaren kleigronden even deugdzaam te bewerken als onze buurlui over de Noordzee, dan dienen wij ons alzoo een 700-tal stoomploegen aan te schaffen. Het vervoer van zware vrachten over de gewone wegen met stoomslepers komt ook al meer en meer bij de Engelschen in gebruik. Alle nachten doorkruissen die zware gevaarten de straten van Londen. Bij het arsenaal te Woolwich worden dagelijks 150 000 kilogram over 16 kilometer afstand vervoerd door stoomslepers, met eene uitgaaf van 25 000 gulden jaar lijks. Moest men dit, zoo als vroeger, door paarden verrig- ten, dan zou dit werk op 65 000 gulden te staan komen. Een stoouisleper van tien paardekrachteu kost 4000 tot 5000 gulden, en elke paardekracht meer 500 gulden daarenboven. Bij aankoop kost zulk een stoomsleperspaarddat nooit kou vat of kreupel looptalleen-voeder verlangt gedurende den tijd van den arbeid en nimmer moe wordt, dus niet meer dan een goed levend werkpaard. S. Men meldt uit Beverwijkdat aan de Noordzeehavenwerken een droevig ongeluk heeft plaats gehad. Een der locomotievendie wagens met beton- blokken aanbragt, is op de noordpier gederailleerd en in zee gestort. Vier zicb op de locomotief bevindende personen, een machinist, een stoker, een wisseljongen en een duikerzijn daarbij omgekomen. Dat wij in de eeuw van vooruitgang zijn en alles sneller gaat dan voorheen, bleek dezer dagen weer. Een jongmenschte Amsterdam woon- acbtigvroeg het jawoord aan een dienstmeisje te Utrecht. Per brief ging hem te langzaam, hij stuurde een telegram, met antwoord betaald. Het meisje seinde terug, met het woord //ja." Te Zaandam is door het inslaan van den bliksemin een watermolen staande in den polder Oostzaan, de man, die met zijn gezin aan tafel was gezeten, opgenomen en tegen den schoorsteen geworpen, waarna hij onmid- dellijk dood bleef, een meisje bekwam hevige kneuzingeu aan het geheele iigchaam en een tweede meisje verkeert in wezenloozen toestandde vrouw is vrij gebleven; de hond werd ook gedood. Het toeval kan zonderling spelen. Ilet //prachtig, levend paard", bij gelegenheid der sluiting van den Milaneschen circus te Amsterdam, door de direkteuren Priami en Pierantoni onder het publiek verloot, is getrok- ken door den houder van n°. 213, een jong matroos van de Koninklijke Nederlandsche Marine. Nieuwe spelling. Liefe Haanrie! Kom me van aafed froeg haalle dan selle we naar de kommedi gaanmefrou is buitte ik sel der goed antrekke alles past me prontjappon, zjaal, hoet, betienes alles. De ligging van Luilekkerland is nog nooit met juistheid bepaald, maar we gelooven nu toch ontdekt te hebben waar dat Land moet worden gezocht. Het moet niet ver van Ammerveen liggen. Daar wordt blijkens eene advertentie in het Schoolblad van 27 Februarij, eeu hoofdonderwijzer gevraagd op /450, en voor het gemis aan woning wordt hem toegekend /25. Een onderwijzerswoning f 25 'sjaars. De onderwijzer in een streek waar men de huizen kan krijgen voor de somdie de ambachtsman aan tabak en sigaren uitgeeftmoet van f 450 ruim kunnen bestaan. En hij kjijgt er zelfs nog vijf en veertig gulden bij. Vijf en twintig voor de avondschboldat is ongeveer 10 cent per avond, en twintig voor kostersdienst om den 3den Zondag. Vermoedelijk zal de rok er wel bij geleverd wordenanders zou de onderwijzer-koster twee jaar moeten dienst doen voor hij de kosten van zijn rok er uit had. Het gehucht Carol, niet ver van Massat (departement Ariegein Frankrijk), uit omstreeks twintig huizen bestaande en op de helling van een berg gebouwd is den 11 dezervoor een gedeelte onder een sneeuw- val bedolven, waardoor zeven huizen begraven werden. In vijf van deze waren op dat oogenblin een-en-twintig personen de twee andere waren verlaten. Zes menschen zijn levend uitgegraven en negen lijken werden gevondenvan de overigen is nog niets bekend. Een dier zes, zekere Sal le, die bij het onheil drie kinderen verloren heeft, was twee kilometer ver door de vallende sneeuw medegesleept en o. a. over een waterval ge- slingerd ter hoogte van 30 meter. De lust om krimineele processen bij te wonen is te Parijs zoo groot, dat de Gazette des Tribunaux over de ongeoorloofde middelen klaagt die niet door enkelen maar meer en meer door velen worden aangewend, om dat verlangen te bevredigen. Bij de kostumiers namelijk worden kom- pleete ambtsgewaden toga barret enz. gehuurden de liefhebbers gaan op die wijze, als advokaten vermomd, onder de regtsgeleerden plaats nemen. Op den spoorweg tusschen Lier en Turnhout iseenige seconden voorbij de brug van Nazareth, een trein ontspoord, tengevolge van het uitwijken en losraken van een rail. Waggons werden verbrijzeld de stoker bleef op de plaats dood, terwijl de machinist zwaar gewond werd en nu te Lier in het hospitaal ligt. Een der wagons werd met zooveel kracht tegen een baanwachtershuisje geworpen, dat dit nagenoeg geheel verbrijzeld werd. Een kind van 10 inaanden, dat daar in een wieg lag te slapen, werd eenige passen ver weg geslingerddoch geheel ongedeerd tusschen een hoop puin teruggevondenhoewel de wieg geheel vernield was Den bewoners van het stadje Modling bij Weenen wachtte in den schouwburg aldaar het genot van twee drama's: ,,De geschonden roofrid- der" en //De moord in de Koolmesteeg." Kort voor de opvoering moest de directeur naar Kremszijn vrouw nam inmiddels de functie van directrice waar. Nu werd een der vertooners ziek en zij zond een telegram aan haar echtgenootdat aldus begon ,,N. N. ziek Roof mogelijk. Moord niet De telegrafist van Modling, die de toedragt kende, verzond het telegram over Weenen. Daar werden inlichtingen gevraagd. Gelukkig werd de zaak spoedig opgehelderd en door het spoedig herstel van den tooneelspeler genoten de Modlingers ook van den Moord. Te Berlijn maakt sedert eenige dagen een automatische schaakspeier groot opzien. Op een tafel of liever een kast, die op rollen staat, ziteen automaat van was in Persische dragt, die op zijne kruiselings over elkan- der geslagen beenen een schaakbord houdt en die door eene tot heden nog niet ontdekte geheime kracht in staat is een partij schaak te spelen en deze op enkele uitzondering na weet te winnen. Na ieder spel wordt het binnenste van het apparaat getoondzoodat het vermoeden dat zich iemand daarin verborgen heeftwordt afgesneden. Ook eene verbinding met een buiten het apparaat zich bevindenden persoon is ondenkbaar daar het werk- tuig op rollen staat en naar welgevallen van standplaats kan veranderen. Desniettemin doet de antomaat zijne zetten met volkomen zekerheid hij wacht rustig af tot zijn tegenpartij gespeeld heeft om dan terstond een zet te doen. Heeft hij schaakmat gezet, dan geeft hij dit te kennen door driemaal met het hoofd te knikken de figuren van het bord vat hij met dnim en wijsvinger aan slaat hij een figuur dan legt hij die in een kastje, dat regts naast hem staat. Overigens zit hij onbeweeglijk. Ajeeb zoo noemt men den automaat speelt dagelijks 6 uur 3 uur 's voormiddags 3 uur 's avonds. Honderden verdringen elkaar in het lokaal om dit wonderspel te zien. Een reiziger kwam bij een stalhouder om een rijtuig te huren. Terwijl men inspande zag hij den armzaligen toestand van het paard en vroeg Maak je hier de paarden zelf? - Paarden maken wat beduidt dat? vroeg de stalhouder eenigszins barsch. - Wel, ik dacht, dat gij hier de paarden zelf maakteten met dit paard pas tot aan het geraamte gevorderd waart. Onder den titel iSlechte tijdeu" leest men in de Volktvriend weekblad van Roermond, het volgende i/Naar aanleidiDg van een dezer dagen in de Koln. Zeit. geplaatst artikel over vslechte tijden" en de daarin opgenomen vermaning om te sparen en de tering naar de nering te zetten, wordt thaDs in genoemd blad door een eerzaam hoisvader de vraag behandeld, waar men met sparen beginnen moet. Als galante heeren der schepping, zegt hij, moeten wij voor dezen keer aan de dames den voorrang laten, en dat met veel meer regt dan in veel andere gevallen. Ik weet wel, zegt hij, dat men even goed het vat der Danalden zou kunnen vullen, als de spilzieke mode overwinnen; dat men zijne vingers in een wespennest steekt, als men dit nimmer verzadigde monster te beftig aanpakt; niettemin wordt de strijd thans ligter gemaakt door den algemeenen nood en den achteruitgang van veler inkomsten. Hoe menige familie heeft een goed inkomen, zij leeft niet op te grooten voet, houdt een eenvoudige tafel, veroorlooft zich geene buitensporigheden, en toch zit de pater familias aan bet eind van elken jaarkring met de handen in het haar, want het deficit komt even zeker als de nieuwjaarsmorgen. Maar waar is hier de haas van de hazepeper? Enkel en alleen in de omstandigheid, dat de toiletten van vrouw en dochters ongeveer het drie-of viervondige gekost hebben van hetgeen zij in verbouding tot de middelen van het gezin kosten mogen. En is het te verwonderen? Men verge- lijke de prijzen der dameskleereu van thans met die van voor acht of tien jaren, en men zal zien dat zij drie- tot viermaal duurderzijn. Zijn zij daarom fraaijer, smaakvoller? De crinoline was ook iets afzigtelijks; maar daarom zal niemand beweren, dat de tegenwoor- dige mode, die aan de dames bet fatsoen van eeu slecht gestopte worst geeft, ook maar een jota smaakvoller is. Zij kost alleen meer. Vroeger kon een spaarzame buismoeder nit kleeren, die nit de mode waren, nog zeer goed «wat nieuws" maken voor het jongere volkje, maar nu - lieve hemel, zulk een ding, dat men een kleed noemt, is zoodanig geknipt, gelapt, met knoopen en knoopsgaten bezaaid en ontsierd, dat het, als de mode nog wat dwazers uitvindt, voor niets meer deugt dan voor de voddenmand. En toch heeft het ding welligt dubbel zooveej gekost als een volledig heerenpak van goede stof. Als er van sparen zal inkomen, moet bier een begin gemaakt worden. Geen verandering in de leefwijze zal zoo afdoende werken ten aanzien van de mode, als de terugkeer tot eenvoudige verstandige kleedinu. Want afgezien hiervan, dat de bovenmatige weelde in kleeding de hoogere klasse zelfs plundert, verleidt zij ook den middenstand en de iagere klasse door zijn onge- lukkig voorbeeld tot een voor deze althans zeer verderfelijke gewoonte," VIERDE KLASSE. Prijzen van f 100.en daarboven. Nr. 4272. 6928. 13671. Nr. 916. 3475. 6754. 7619. 11015. Nr. 3150. 5678. 6476.... 6505 Nr. 5083. Prijs: f 400. 100. 200. Prijs 100. 2000. v 200. e 100. 400. Prijs 1500. e 200. 200. 100. Eerste Lijst. Nr. Prijs: 14515100. 18213.... 1500. 18699.... 400. Tweede Lijst. Nr. 11698... 14208... 16673... 17040... Prijs 200. 1000. 25000. 100. Derde Lijst. Nr. 8031... 8102. 8247... 9241 Prijs 400. 100. 100. 400. Nr. 20207. 20422. 20764. Nr. 17924. 17953. 18010. 18643. Nr. 11465. 14008. 18268. Prijs 1000. 100. v 100. Prijs 100. v 100. e 5000. 1000. Prijs 100. V 100. 1000. Vierde Lijst. 1000. Nr. 13161. f 100. 1 Tot tliepe droefheid van mij en mijne Kinderen, OUtsliep heden zacht en kalmna voorzien te zijn van de HH. Sacra- menten der Stervenden, mijne geliefde Echtgenoot AGATHA SCHOUTEN, in den ouderdom van bijna 54 jaren. Haarlemmermeer 19 Maart 1877. O. RUBERS. of verscliuldig'tl zijn aan wijlen den Heer TAMES BAR KER, in leven Mr. Timmermangewoond hebbende te Haar lemmermeer aan den Yweg, bij Halfwegen aldaar overleden den 18den Maart 1 877 worden verzocht daarvan Opgave of Betalillg te doen aan het Kantoor van den Notaris J. L. V AN DER MOERte Haarlemmermeerin het Hoofddorp voor den 7 April 1877. Breeder bij Biljetten omschreven. A. II. POORTMANMakelaar, zal, als lasthebbende van zijnen Principaalop Dingsdag 17 April 1877, des middags ten 12 ureten Huize van J. DE VRIESaan het Hoofddorpte Haarlemmermeer, in publieke Veiling ver- koopeil, ten overstaari van den te Haarlem gevestigden Nota ris G. C. JOEKES: ingerigt voor GROSS1ERDERIJ en GROOTHANDEL, met STALLING, SCHURE1V, twee afzonderlijk verhuurd wor- dende WOMNGEN en TLI1Vstaande op Grond toebehoorende aan deu HaarlemmermeerpolderAfdeeling Burgerveen, Sectie L, N°. 1358, groot 11 Aren 48 Centiaren, benevens bet regt van Opstal op dien Grond. Dit Perceel is allergunstigst gelegen te Haarlem mermeeraan de Ringvaart, op den hoek van den Kruis- weg riabij Aalsmeer en bij de Aanlegplaats voor Stoombooten. Breeder bij Biljetten omschreven. Nadere Informatien bf; bovengemelden Makelaar, in de Zijlstraat te Haarlem. De Bewijzen van Eigendom en de Veilconditien zullen drie dagen voor den Verkoopdag ter visie liggen ten Kantore van den Notaris voornoemd, in de Schagchelstraat, te Haarlem.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2