1877. Vrijdag, 6 April. N°. 14. VA M AAN LANDBODW, GEMEBNTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. Prijs van het -A.bonnement: in het Jaar6.- Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Holl. Maatschappij v. Landbouw. Landbouw. WW® IE AARLEM1IER ME E R. Prjjs van een enkel Nommeb 15 Cent. ALEE TOEZENDINGEN, REDAKTEE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. K iterHjk 1 oenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De predikbeurt iu de Hervormde Kerk te Hoofddorp zal op Zondag 8 April 1877, des morgens ten TIEN ure worden waargenomen door Ds. Hoog, van Haarlem. In de Hervormde Kerk te Abbenee zal op Zondag 8 April, des namiddags ten twee urede predikbeurt worden vervuld door den heer A. de Vink, en denzelfden dag, 's mor gens ten half-tien ure, te Kagedoor Ds. Ostipredikant te Warmond (Avondmaal). Uitslag der aanbesteding op 3 April 1877: lite Perceel. Onderhoudswerk aan 10 scholen en woningen" Inscbrijvers: L. Kieviet, voor 688; M. van Daalen voor 795 Gebr. Bos, voor/ 874; A. Langereis, voor/910; alien te Haarlemmermeer. 2de Perceel. Schilder- en behangwerken aan bovengenoemde gebouwen. Inschrijvers: J. Bakker, voor 325; C. Groenewegen voor/ 439; J. M. van Opstall, voor/ 444; alien te Haar lemmermeer. 3de Perceel. Biggelzand. Inschrijvers: J. van den Heuvel, voor/319.20; Gebr. Bos, voor 409; M. van Daalen, voor 425alien te Haarlemmermeer. hde Perceel. Lijkenhuis. Inschrijvers: L. Kieviet, voor/ 524; J. Sluis, voor/725; K. Vaalburg, voor 666 Gebr. Bos, vooi 792; M. van Daalen, voor 798; A. Langereis, voor 812; alien te Haarlemmermeer. 5de Perceel. Ophoogen Begraafplaats. Inschrijvers: A. den Breejenvoor 199 M. van Daalen voor 205; W. de Boo, voor/210; J. Roodzand, voor 211.75 A. Langereis, voor/218; Gebr. Bos voor 220 alien te Haarlemmermeer. Alle Perceelen zijn aan de laagste inschrijvers geguud. De verpachting der wegen in de dorpen op 3 April 1877, heeft opgebragt 289 zynde/61 minder dan in 1876. van 28 Maart tot 3 April 1877. GEBORENCatharinadochter van A. Goorden en A. J. Bus Geertruidochter van J. Vervoorn en N. Vos. Jacobzoon van P. J. Biemans en E. Duurhout. Paulinadochter van A. Oosthoek en M. Vis. Lijdia, dochter van A. Maat en L. van Klaveren. Hendrikus Johannes, zoon van P. Blokker en W. Winters. Theodoras, zoon van J. Mounk en M. Brozterman. Dora, dochter van A. Stoel en T. Dek- ker Marijtje, dochter van A. de Smeth en S. Bakker. Hendrika dochter van H. Verbeek en G. Schouten. Simon Johannes, zoon van £r°on en A. M. Verdonk. Pieter Abrahamzoon van M. Wilderom en P. M. Meijer. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van A. van den Assem en P. van der Groep. OVERLEDEN: Hermanus, oud 7 maanden, zoon van C. W. Vlasveld fj'1 de Nijs. Maria van der Knijff, oud 31 jaren, gehuwd met i»i.i Willemina Catharina, oud 15 dagen, dochter van J. Dekker en A. Riede'. Jannetje Bakker, oud 62 jaren gehuwd met Jan van der Beek. Anna Catharina de Groenoud 70 jarengehuwd met Adriaan Mulders. Rommina van Brusseloud 33 jaren, gehuwd met D. Visser. Klaas, oud 19 jaren, zoon van J. Iloek en A. de Boer. Maartje, oud 8 maanden, dochter van D. Olij en H. Roubos. ONDERTROUWD: J. E. van Keulen met A. de Ruijter. J van Wyk met J. Oomen. GEHUWD: V. Beers met H. Swart. J. Quist met C. Kalkhoven. Door het Hoofdbestuur der Hollandtche Maatschappij van Landbouw zijn de beide volgende circnlaires aan de afdeelingen verzonden: Wij hebben de eer u te berigten, dat wij, naar aan- leiding der opdragt op de vergadering van heeren afgevaar- digden der verschillende Maatschappijengehouden op 20 December 1876 te Amsterdam, een plan van inzending op de wereldtentoonstelling in 1878 te Parijs, hebben opgemaakt. Dat plan wenschen wij u voor te leggen en nader te be- spreken op eene vergadering, die Zaturdag 21 April 1877 des middags ten 12 ure, in eene der zalen van het Koninklijk Zoologisch Genootschap Natura Artie Magistra te Amsterdam, sal worden gehouden. Hoogst aangenaam zal het zijn indieu u die vergadering met uwe tegenwoordigheid vereert. II. Met groote belangstelling is door uw Bestuur zeer zeker reeds kennis genomen van de algemeene bepalingen be- treffende onderzoek en controle van landbouwzaden aan het proefstation te Wageningen, van welke bepalingen het Hoofd bestuur hierbij een exemplaar voegt. Het Hoofdbestuur acht de oprigting van het proefstation van groot belang voor den Nederlandschen Landbouw en is van oordeel dat het geheel op den weg onzer Maatschappij ligt, het gebruik maken van die inrigting zooveel mogelijk te bevorderen. Aangezien de bepalingen omtrent verzegeling, verzending. overmaking van gelden enz. dikwijls een hinderpaal kan zijn voor belanghebbendendie hunne zaden enz. willen doen onderzoekenzou het Hoofdbestuur het hoogstwenschelijk achtendat in iedere afdeeling dezer Maatschappij een of meer leden als tiisschenpersonen in dezen optraden, en zich met toezending enz. der monsters belasten. Ilierdoor zou een en ander naar zijne meening zeer be- vorderd worden. Overtuigd ook van uwe belangstelling en medewerking, hoopt het voor 15 Mei opgaaf van u te ontvangen van naam en woonplaats van de heeren aan wie deze zaak in uwe afdeeling wordt opgedragen, ten einde daarvan mededeeling aan het Bestuur van het proefstation te kunnen doen. Capelle (Langstraat)4 April. In de laatste dagen is de handel in hooi wat levendiger geweest, ofschoon de prijzen over het algemeen lager zijn. Het laatst afgeleverde bragt 36 a 38 per 1000 kil. op, meer wordt thans niet besteed. Sneek, 3 April. Het water begint in deze omstreken be- langrijk te dalenterwijl de polders reeds grootendeels van het overtollige water bevryd zjju. De toestand der landerijen is over het geheel vrij gunstig te noemen. Men schrijft aan de Leideche Courant: „Vee in het weiland te doen, al stond het vol graszou even onmogelijk zijn als de tuinders met vrucht den akker kunnen bearbeiden. Steeds houdt de regen aan, terwijl er zoo algemeen naar droogte en zonneschijn verlangd wordt. Op laag gelegen land spitten de warmoeziers modder en de aardappelen worden gepoot in de dras. Het is te bezien of zulk eene vrucht zal verrotten, waarvoor dan ook wel gevreesd wordt. Toch dringen de werk- zaamhedendie reeds zooveel later dan anders zijn begonnen maar de loodkleurige lucht voorspelt nog geen heil^aan de lente. Wel voorspellen de vruchtboomen bloesems; de peren- en appelboomen althans zijn vrij goed met knoppen beladen. Van de pruimenperziken en abrikozen is weldra een rijke bloesemsehat te verwachten. De kweekerijen hebben nog een naargeestig voorkomende druif groeit even traag in de kas. sen, als de sierplanten verscbeidenheid van bloemen aanbieden. „Eenige vroege tulpen beginnen te bloeijen; anders kon men dikwijls om dezen tijd het oog laten gaan over geheele velden met bloeijende tulpen en hyacinthen. Over eene maand bloeijen doorgaans de erwten in de veenenthans staan zij ziek van het water, ongeveer een decimeter boven den grond! Onder Veur is het niet beter gesteld met het pooten van bloemkool en het aanleggen van broeibakken. Wijd en zijd wordt de wensch naar droogte geuit, want aan vele bouw- lieden zijn de handen gebonden. Op nieuw zullen akkers met aardappelen omgedolven moeten worden, want het is geble- ken dat de spruiten van gelegde poters verrot zijn." De wijnoogst heeft in 1876 slechts 41 mill, hectol. opge- leverdtegen 83 mill, in 1875. Dit ongunstig resultaat is niet alleen aan de nachtvorstendie nog laat in het voorjaar den wijnstok teisterden, toe te schrijven, maar vooral aan de phyloxera. Tegenwoordig zijn van de 2,300,000 met wijn be- plante hect. in Frankrijk meer dan 500,000 door die plaag bezocht, en nog dagelyks strekt zij zich verder uit. In navolging van hetgeen voor een paar maanden in Zut- phen is geschiedheeft de gemeenteraad van Lochem eene verordening vastgesteld tegen het uithalen van vogelnesten en het vangen en dooden van vogels. Een veertigtal landbouwers in de provincie Priesland maken in de Leeuw. Ct. bekenddat door hen gedurende dit voor jaar geene vergunning wordt verleend tot het zoeken van eijeren op hunne landen. Het officieelvolledig programma van hetgeen is vastgesteld door het centraal comitd der Internationale tentoonstelling voor tuinbouw en voortbrengselen uit het plantenrijk bevat het volgende: Maandag 9 April, des avonds ten 8 ure, worden de leden van den jury door den burgemeester en den gemeen teraad ten Stadhuize plegtig ontvangen; Dingsdag 10 April komt ten 11 ure, de jury in het Volkspaleis bijeen, en des avonds biedt Amsterdam hem daar een soiree aanDonderdag 12 April, ten 2 ure des namiddags, wordt de tentoonstelling plegtig geopend in tegenwoordigheid van Z. M. den Koning en de Koninklijke familie; Vrijdag 13 April, ten 11 ure des morgens, wordt het kongres geopend in de zalen van het Ge nootschap Natura Artie Magistra, en ten zes ure des avonds zal in de Parkzaal aan de leden van den jury en de gedele- geerden een diner worden aangebodendat gepresideerd zal worden door Z. K. H. prins Hendrik, eere-voorzitter der ten toonstelling; Zaturdag 14 April, zittingen der afdeelingen van het kongres; Zondag 15 April: bezosk van Z. M. den Koning aan Natura Artie MagistraMaandag 16 April: uitstapje naar Baarn en Soestdijk; ontvangst van de leden van den jury door Z. K. H. prins Hendrik op het paleis Soestdijk; zamenkomst, ten 11 ure's morgens aan het Oosterspoorweg-station Dings dag 17 April: uitstapje per stoomboot door het Noordzee-kanaal naar de Noord-zee; zamenkomst aan den Oosterdoksdjjk ten 8 J/2 ure des morgens. Verder kunnen wij nog meedeelen dat er ongeveer 1000 inzendingen voor de rubriek bloemen" zijn; ongeveer 250 inzendingen van voorwerpen van nijverheid en kunst, toege- past op den landbonw en ongeveer 100 inzendingen voor de rubriek produkten uit het plantenrijk. Over het geheel is het aantal opgaven van inzendingen zeer groot, zoodat bijna geen enkele afdeeling van het uitvoerige programma onbezet is gebleven. Er is een afzonderlijke jury van dames benoemd voor de beoordeeling der boeketten. Ongelukkigerwijze be- hoort die afdeeling tot de minst-bezette. Op Vrijdag 20 April 1877 des middags ten 12 ure, zal in het Koninklijk Zool. Genootschap: Natura Artie Magistra, te Amsterdam, eene algemeene vergadering worden gehouden door de VereenigingMet Nederlandsche Rundvee-Stamboek waarin de volgende punten van behandeling aan de orde zul len worden gebragt. 1. Besumptie der notulen van de vorige vergadering. - 2. Verslag van den staat enz. der Vereeniging. 3. Rekening en veranlwoording over 1876. 4. Begrooting voor 1877. 5. Voorstel tot vermindering van het bedrag der inschrijving van runderen. 6. Bespreking omtrent het al of niet blijveu opnemen van den melkspiegel, naar aanleiding van een inge- komen schrijven der „Maatschappij ter bevordering van Vee- artsenijkunde in Nederland." 7. Voorstel tot opname in het kalverenboek van kalverenafkomstig van ingeschreven koeijen en niet ingeschreven stieren. 8. Voorstel van het Bestuur om de bespreking der voorloopige bepalingen nopens het Nederlandsche Rundvee-stamboek aan te houden tot de algemeene vergadering in 1878. 9. Voorstel tot inzending van vee op de Wereldtentoonstelling in 1878 te Parijs, op naam der Vereeniging, buiten bezwaar der kas. 10. Ver- kiezing van Commissari3sen^ftredendende heeren Herman F. Bultman en B. A. Baron van Verschuer. 11. Bepaling van tijd en plaats voor de volgende algemeene vergadering. 12. Voorstellen van het, Bestuur en van de leden. De Minister van Financien heeft op een adres van het hoofd bestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw, aandringende op de afschaffing, hetzij in eens, hetzij trapsgewijze, van de registratierechten bij eigendomsoverdracht onder de levenden van onroerend goed en bij vestiging van hvpofheek, geantwoord dat met belangstelling is kennis genomen van den inhoud van het adres en de regeering ook bij de voorgenomen her- ziening der wetgeving op de registratie, zeer stellig op de belangen van den landbouw en het grondcrediet zal letten dat echter daarbij niet verwacht kan worden eene geheele af schaffing van het recht van overdragt onder de levenden van onroerend goed, omdat dit recht gemiddeld 6 a 7 millioen gulden 'sjaars opbrengt, d. i. 2/3 der geheele belasting, en die opbrengst niet kan worden gemist zonder voldoend equivalent, dat zeker hoogst bezwaarlijk te vinden zou zjjn." In eene gehouden vergadering der afdeeling Amsterdam van de ..Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde", deelde de voorzitterDr. G. F. Westermanmede, dat men hem, in zijne hoedanigheid van directeur van Artie, een gelal van 20,000 (zegge twintig duizend) gevilde spreeuwen had aange boden, in Nederland gevangen, en waarvan de huid voor het opmaken van dames-hoeden werd gebezigd. Deze 20,000 spreeuwen-lijken konden binnen betrekkeljjk korten tijd worden geleverd. De heer Westerman noemde het een schandaaldat in Nederland de inogelijkheid bestaat om 20,000 spreeuwen, dus even zoovele helpers tegen de insectenplaag in tuinen en veldente vermoordenzonder dat daartegen wettelijke bepa lingen bestaan. De spreeuw bevrijdt de weilanden van larven het vee van parasieten, de tuinen van schadelijke insecten landbouw, boschbouw, tuinbouw, veeteelt worden door hem gebaat, en ter wille van speculanten op de ijdelheid vinden deze nuttige dieren bij massa's hun dood. De afdeeling Neder-Veluwe der Gelderscke Maatschappij van Landbouw heeft besloten aan het bestuur op te dragen (daar

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1