1877. Vrijdag, 27 April. No. 17. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- IN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. Prijs van het Abonnement in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. II aar I e m iii er meer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Landbouw. II AARLEMIERMEEIt Prjjs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. l iterl{Jk Woeusdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. In de Hervormde Kerk te Abbenes zal op Zondag 29 April, des voormiddags ten 9 /2 ure, de predikbeurt vervuld worden door den beer A. de Vink, en des namiddags ten 2 ure door Ds. L. ten Boschpredikant te Oegstgee9t. van 18 tot 24 April 1877. GEBORENWillem Hciulrikzoon van A. Wijnhout en E. de Wolf. Hester, dochter van L. van Wijk en G. van Wijk. Margaretha Klazina, dochter van P. Klaassen en H. S. Houtwipper. Teuni9, zoon van A. C. van Hemert en J. van Andel. Jan, zoon van J. Ligtenberg en A. Middelbeek. -Amelia Christinadochter van J. L. Bouwmeester en At. Stroombergen. Neeltje Beatrix, dochter van M. Braat en A. van den Akker. Antonius, zoon van J. van der Linden en A. M. Mul ders. Gijsbertus Marinus Adrianus, zoon van M. van der Heijden en J. A. van der Heijden. Bart, zoon van W. Kruikemeijer en E. Louw. OVERLEDEN: Gerritje Versteeg, oud 57 jaren, laatst weduwe van Hendrik Schuilenburg. Mijndert, oud 6 maanden, zoon van Pietertje Verschoor, ongehuwd. Dina Jacomina oud 3 jaren, dochter van C. Clement en C. Flipse. Geertje Waterdrinker, oud 26 jaren, gehuwd met Jacobus van Splunter. Bastiaan Bras, oud 74 jaren, gehuwd met Dirkje de Roover. Agatha, oud 5 maanden, dochter van J. Stokman en M. Mesman. Jacobus, oud 2 maanden, zoon van H. Raaphorst en P. Zaal. 1 ONDERTROUWDW. van der Steen met G. van den Assem. D. Meijer met M. Hoogland. GEHUWD: F. J. Datema met D. Speelmans. M. Hersmau met B. C. Doelage. J. Korsman met T. Leveringh. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Dingsdag den I Mei 1877, des natniddags ten etin ure, in het Baadhuis. 1°. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2°. Benoe- ming van een stembureau voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten. 3°. Aanbieding van het verslag omtrent den toestand der Gemeente over 1876. 4°. Voor- stel tot wijziging der begrooting voor het Burgerlijk Armbe- stuur over 1876. 5°. Voorstel tot het verleenen van een nader subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur over 1876. 6°. Voorstel tot het doen van af- en overschrijving in de Begrooting, dienst 1876. 7°. Voorstel van gelijke strek- kiug. 8°. Adres van P. van Vugt, om grond te koopen. 9°. Idem van W. Ploeger. 10°. Idem van A. Langereis. 11°. Idem van K. Koopman. 12°. Idem van H. Broxter- tnan. 13°. Adres van D. J. van Aken hulp-onderwijzer, om verhooging van jaarwedde. 14°. Adres van het K. C. Kerkbestuur te Nieuw-Vennepomtrent het leggen van een brug over den Vennepertogtop Gemeente-eigendom. Mastenbroek24 April. Het hooi heeft eene belangrijke daling ondergaan. Uiterwaardsch wordt vlug verhandeld tot 18, binnenlandsch van 15 tot 17 de 1000/2 kilogr. Voor de pers is veel vraag. Het buitenland vraagt veel. De meeste boeren hebben hun vee in de weide gedaan. De nieuwe grasboter wordt uit deze boterstreek reeds druk naar Holland verzonden. Zwolle, 24 April. De laatste wintervergaderiug der afdee- ling „Zwolle en Zwollerkerspel" van de Overijsselsche Maat schappij ter bevordering van LandbouwTuinbouw en Veeteelt werd heden avond albier gehouden. Onder de vele zaken die ter behandeling voorkwamenbehoorde voornamelijk het aannemen van een voorstelom bij de Hooge Regering aan te dringen tot het bekomen eener Rijks-subsidie voor het hou den eener jaarlijksche provinciale hengstenkeuring tot veredeling van het paardenras. Onze afdeeling benoemde bereids eene commissie tot het verkrijgen van een dekhengst uit eigen fondsen. Door den heer Roeters van Lennep werd aangebo- den het kosteloos gebruik eener maaimachine van de firma Hornsby Sons, waartoe drie landbouwers hun veld disponibel stelden. Dr. Kuypers hield eene practische verhandeling over melk-vervalsching. De heer Vroom deelde, als president der plaatselijke schoolcommissiemede, dat de poging, bij de Regering aangewend om een landbouwcursus te verkrijgen, geslaagd was, en dat reeds met September aanst. te Zwolle, DeventerKampen Almelo en Enschede een cursus op's Rijks kosteu zou geopend worden. Dr. Kuypers werd, na afloop der gewone verloting van landbouwvoorwerpenbenoemd tot honorair lid onzer afdeeling. De rekening van het afgeloopen jaar sloot met een gunstig saldo. Van wege de Vereeniging tot ontwikkeUng van den landbouw in Holland's Noorderkwartier is tegen JnDij of Julij en Au gustus a. s. in den Groetpolder onder Winkel een wedstrijd uitgeschreven voor werktuigen bij den graanbouw in gebruik, hetzij in het binnen- of in het buitenland vervaardigd, als- mede voor die, welke hier nog niet bekend zijn. De navolgende prijzen worden uitgeloofd: Voor werktuigen. Voor de doelmatigste en best werkende maaimachines voor twee paardenle prys 100, 2e pr 50, 3e pr. 25. Voor personen a. Aan hem die het best en behendigst met de zicht weet om te gaande garven bindt en aan hokken zet. le pry's/ 12, 2e pr. 8 3e pr./4, de overige ieder 2. hr zullen hoogstens 10 wcrklieden worden toegelaten. b. Aan hem die het best en behendigst, met de sikkel weet om te gaan, de garven bindt en aan hokken zet. le prijs/12, 2e pr. 8, 3e pr. 4, de overige ieder 2. Er zullen hoogstens 10 werklieden worden toegelaten. De Commissie van beoordeeling z'l bij de toekenning der prijzen vooral letten op het volgende: Bij N°. 1 van het programma. a. Op de kwaliteit der snede. b. Het schoven- maken. c. Gemakkeiijkheid van het vervoer. d. De hoeveel- heid werk per uur. e. Sterkte. Doelmatigheid der zamen- stelling. g. Goedkoopte. Bij N°. 2 en 3 op handigheid en netheid. Zijdie aan dezen wedstrijd't zij in persoon 't zij met werktuigenverlangen deel te nemenraoeten daarvan schrifte- lijk en franco kennis geven aan den Secretaris-Penningmeester der Vereeniging, den Heer Jan Zijp Kz. te Abbekerk, voor den 1 Junij 1877. Uit Zwolle wordt gemeld van 20 April: De eerste grasboter werd heden alhier ter markt te koop gebragt en verkocbt voor 28iVde 20 kilo of vat. Stuk- goed van /a kilo gold 1,50 de kilo. In de vorige week zijn in Friesland 3 gevallen van long- ziekte gecoustateerdwaarvan een in een nieuwen koppel tegenover 8 gevallen in dezelfde week van 1876, zonder dat toen een nieuwe koppel werd aangetast. Naar men ons raededeelt, zal de invoer van vee in Pruissen weldra weder opfrngesteld wordenschapen en kalveren worden reeds weder toegelaten. Men leest het volgende in de Amterdamsche Courant Op uitnoodiging eener voorloopige kommissie tot het maken van een plan voor eene kollektieve inzending van land- en tuinbonw- voortbrengselen op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1878, waren de afgevaardigden van zestien landbouwmaatschappijen in Nederland in een der lokalen van Artis vergaderd, om over het plan, dat voor- noemde kommissie in gereedheid had gebragt, gedachten te wisselen, terwijl door nog vier maatscbappijen, die haar afwezen hadden verontsehuldigd, steun werd toegezegd. Door den voorzitter, den heer W. van der Vliet, werd o. a. mede- deeling gedaan dat de voorloopige kommissie niet te vergeefs om morelen en financielen steun bij het hoofdbestuur heeft aangevraagd. Van het eerste plan om een komplete inzending te doen in het klein van alles wat op het gebied van land- en tuinbouw in Neder land geproduceerd wordt, heeft de komm. om de groote Bnanciele kosten moeten afzien, en wenscht zij nu voor te stellen hetgeeu tentoongesteld zal worden in 5tageres te doen. Op verzoek van den voorzitter deelde de beer L. Mulder, lid van het hoofdbestunr, door de nederl. regering benoemd voor de Fransche tentoonstelling in 1878, mede, dat het bestuur voornemens is aan deze kommissie voor eene kollektieve inzending van land- en tuinbouw produkten een finantielen steun toe te kennen van 3000, onder nadere goedkeu- ring des ministers van binnenl. zaken, en dat de iozendingen daar- enboven door middel van het hoofdbestunr kunnen geschieden, waar- door de kosten van verzending minder en nog andere kleine voordee- len veriregen worden. Spr. deelde voorts mede, dat door het hoofd bestunr aan geen partiknlieren, als beoefenaars van schoone kunsten enz., steun zal worden verleend, en dat het bestuur er in geslaagd is een allerprachtigst terrein te verkrijgen. De voorzitter, tevens voorzitter van de «Hollandsche Maatschappij van Landbouw", geeft zijn gevoelen te kennen, dat ook deze Maatschappij wel een zelfde subsidie voor Parijs zal toestaan, als zij voor Philadelphia heeft verleend, nl. van 1000. De heer Waldeck gaf hierna eene raming der vermoedelijke onkosten. Voor 19 etageres verschillend van vorm, ddch in denzelfden trant, is noodig ongeveer 2000; voor de aankoop van zaden en bloembollen tot kompletering voor de als cadeaux te ontvangene, ongeveer 1000, voor het maken van kisten enz. 1000, voor het vervoer en opstelJen f 1000, voor de drukwerken en onvoorziene uitgaven 1000, te zamen ongeveer 6000. Tot het doen van deze uitgaven hoopt het bestuur in staat gesteld te worden door de subsidien van 3000 van het hoofdbestuur, /1000 van de „Holl. Maatschappij van Landbouw" en de overige /2000 van de verschillende land- en tuinbouw-maatschappijen in Nederland. Op voorstel van den heer Bultman, voorzitter der Vereeniging »het Nederl. Rundvee-stamboek", werd besloten om zonder bezwaar der kas, en zonder eenige verantwoording, de inzending van levend vee door genoemde Vereeniging onder de hoede en toezigt te stel len van deze kommissie. Nadateen plan van de 5tageres,eigenhandig door den verdienstelijken sekretaris den heer Waldeck gemaakt, in het kort was besproken, werd op voorstel van den heer Jac. P. R. Galesloot, de voorloo pige kommissie definitief gekozen, waarna de vergadering werd gesloten. In de 19 fitageres zullen worden ten toon gesteld 1°. halmge- wassenvoedingsmiddelentarwe en rogge2". halmgewassen, veevoeder, haver, garst en spelt; 3°. peulvruchten, erwten, boonen, enz.; 4°. fijne zaden, karwei-, kanarie-, mostert- en koolzaad met meekrap en hop5°. vlas en hennep 6°. zaden van veevoeder, met nooi en klaverhooi7°. tabak8°. voortbrengselen uit droog- gemaakte polders9°. kaas, boter, kaasstremsel enz.10'. groente- zaden 11°. bloembollen, bloemzaden, vedergrasscn en gedroogde bloemeu12°. gedroogde groenten; 13°. geneeskrachtige kruiden; 14° boomzaden, houtsoorten, onbewerkt en bewerkt; 16°. rijnvaar- K denhout, hoep- en tiendhout; 16°. riet en biezen17°. turfsoorten; 18°. modellen van werktuigen19°. boeken, kaarten enz. voor land- bouwonderwijs. V rijdag 20 April werd in Artis de algemeene vergadering ge- bonden van deVereeniginghet Rundvee-stamboek", onder voorzitting van den heer Herman F. Bultman. 36 leden waren aanwezig. Uit het verslag van den sekretaris, den beer Waldeck, bleek, dat de toestand der Vereeniging gunstig is en zij thans 137 leden telt. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Rezelman, bleek, dat over 1876 is ontvangen /2989.50, uitgegeven /2547.8S, zoodat er 391.62 batig saldo in kas is. De begrooting voor 1878 werd vastgesteld in nitgaaf en ontvangst op 3501.62. Een voorstel van het bestuur om de inschrijvingsgelden voor vee te verminderen van 10 op 5 en afstammelingen van reeds ingeschreven exemplar, n te stellen op 2.50 per stuk, wordt na breedvoerige diskussic aan- genomen. Een ander voorstel van het bestunr tot het opnemen in het kalverenboek van kalveren afkomstig van ingeschreven koeijen en niet ingeschreven stieren, wordt mede aangenomen. Een voor stel eindelijk tot inzending van vee op de wereldtentoonstelling in 1878 te Parijs, op naam der Vereeniging nHet nederl. rundvee- stamboek", buiten bezwaar der kas, wordt met algemeene stemmen goedgekenrd. De aftredende leden van het bestuur, de hh. Bult man en baron van Verschuer, worden herkozen. De vergadering wordt hierna gesloten. Het programma is verschenen voor de tentoonstelling van vee, landbouwwerktuigen enz., te houden door het „Genoot- schap ter bevordering van den Landbouw in Drenthe", tijdens het 31e landhuishoudkundig Congres te Assen. De tentoonstelling van vee zal gehouden worden op Woens- dag den 27 Junij, van 11 tot 2 ure, van werktuigen en bijenkorven van Maandag den 2 5 tot Vrijdag den 29 Junij, telkens van 10 tot 4 ure. Ieder wordt uitgenoodigd voorwerpen in te zenden; inzen- ders van werktuigen moeten van hun voornemen tot inzen ding voor den 20 Jung opgavete doen aan den secretaris der commissie, den heer P. Kranenburg, te Assen, met opgave tevens waar de voorwerpen gemaakt zyn en zooveel mogelijk den prijs; voor vee: geslacht, kleur en ouderdom. Paarden, runderen enz., moeten den 27 Junij, 's morgens voor 9 ure, op het terrein aanwezig zijnde aangiften moeten plaats hebben voor den 26 Junij bij den secretaris der com missie of, wat het vee in de provincie aangaatvoor den 25 bij den burgemeester der betrokken gemeente. De volgende prijzen worden uitgeloofd Voor de beslgekeurde dekhengsten van inlandsch ras, een prijs van 200 en een van 100; voor idem van vreemd ras 100; voor de bestgekeurde jonge hengsten van inlandsch ras, tusschen 2 en 3 jaar, die later voor dekhengst kunnen dienen, een prijs van 75 en een van /40; voor idem van vreemd ras, een prijs van 60 en een van 80; voor fok- merrienmits het veulen bij zich kebbende of binnen het jaar eeu veulen voortgebragt hebbende, een prijs van 60 en een van 35; voor de mooiste merrie van inlandsch ras, niet gewisseld hebbende, een pry's van 26, voor het bestge keurde span wagenpaarden beneden de 7 jaar, een prijs van 150; voor het bestgekeurde chaispaard beneden de 7 jaar, een prijs van 75. Voor de bestgekeurde springstieren boven 2 jaren, prijzen van 75, 50, 35 25 en 15 voor idem beneden 2 jaar, prijzen van 50, 30 en 15; voor de bestge keurde melkkoeijen, melkgevende, prijzen van 40 en/20: voor dragtige koeijen, prijzen van 40 en 20 voor kalf- dragende vaarzen, prijzen van 30 en 15, voor vaars- kalverenpryzen van 15 en 10. Voor de bestgekeurde rammen (heideschapen)prijzen van 20 en 10; voor twee ooyenprijzen van 15 en 8 voor een sehaap van ander ras, een prijs van 20; voor een bok 10; voor een melkgevende geit 10. Voor de bestgekeurde beerenprijzen van 30, 20,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1