- 72 - Gemengrde Berigten. 293ste Ntaats-Lotery. iioefcaaukoubitjiug. t Efr iff t)e verpachtingen van hooi- en weilandendie tegen- woordig gedurig voorvallenbrengen door elkander weder meer op dan ten vorigen jare, toen men reeds ongekende prijzen uitloofde. De vroege vruchtboomen hebben in deze streek een prachtig aanzien en beloven veel. Indien de nachtvor9ten de bloesems niet te zeer benadeelenheeft men bier een voor- deelig boomvruchten-jaar te wachten. Uit Noordbroek schryft menHet zaaijen van veldgewas- sen is bier bijna afgeloopen. Hoewel bet koolzaad niet door den winter bedorven is, schynt er toch niet veel groeikracht in de plant te schuileovoor en na worden dan ook nog de enkele aanwezige stukken omgeploegd. Wintergerst schijnt ook niet regt te willen gedijen, daartoe is dan ook de grond te veel door de aanhoudende voorjaarsregens ineengeslempteene hoedanigheid der landen, waarmee echter de tarwe zeer goed over weg kanwelke graansoort dan ook zeer fleurig staat. De haver i3 er grootendeels wel wat nat ingemaakt, wat echter door de sterke droogte der laatste dagen weer eenig- zins teregt komt. Het hier ten vorigen jare verbouwde kana- riezaad heeft van 26 tot 34 mud per bunder opgebragt. Eeu groote aanwinst voor den landbouw is de hier thans alge- meen in gebruik komende lepel- of 9cboffeleggedie den grond, hoe stijf en digt hij ook moge wezen, volkomen I09 woelt, ja zelfs de kweekwortels er boven brengt. Bleef er vroeger bij gewoon ineggen op wintermul een gedeelte der graankorrels boven of ten rainste te ver naar boven in den grondgenoemde egge brengt het gezaaide meer egaal en dieper naar beneden. Werden vroeger de veldboonen alge- meen ondergeploegdthans begint men ze te zaaijen met de zaaimachine, na vooraf den grond met bovengenoemde egge losgewoeld te hebben, wat ook een groote aanwinst mag ge- noerad worden, daar nu de zachte grond boven blijft en dus minder voor uitdrooging vatbaar is. De uitvoer van vee in de eerste drie maanden van 1877 uit de noordelijke provincien wordt geschat op p. m. 20,000 stuks, vertegenwoordigende een kapitaal van 3 J/2 millioen. In de laatste 8 dagen zijn meer dan 1000 schapen uit het noorden naar Belgie en Frankrijk verzonden; de prijzen waren van 25 tot f 35 per stuk. Dank zij de ingevallen en reeds zoo lang verwachte droogte, zijn de landbouwwerkzaamheden in den polder Waard en Groet hervat. Tarwe en karwei staan uitmuntend en kunnen, zoo de eerste van de ritnaald verschoond blijft, een ruimen oogst beloven. De gras- en klaverlanden zullen spoedig over- vloedig voedsel aan het vee kunnen bieden. De meekrapcul- tuur, eenmaal van zoo grooten omvang, heeft geheel opge- houden. Nog hier en daar kan van dit najaar een enkel stukje driejarige meekrap worden gedolven. Van de 6 daar bestaande meekrap-droogtorens zijn er 2 tot zeer logeable woonhuizen en 1 tot graanbergplaats iugerigt. Karwei-, mos- terd- en maanzaad nemen in verbouw steeds toe en helpen den landman op uitstekende wijze de eenmaal zoo winstge- vende meekrap vervangen. Vlas wordt in dit jaar door den lagen prijs, die als pacht- som kan worden bedongenzeer weinig uitgezaaid. Op de den 25 April te Schijndel gehouden jaarmarkt zyn 2 koeijen bezweken. De oorzaak van haren dood was het overtollig drinken van water, waartoe men die dieren gefor- ceerd bad door ze groote hoeveelheden zout te doen inzwel- gen; een en ander met het doel aan de koeijen eene be- driegelijke zwaarte en een guustig uiterlijk te geven. Betrekkelijk den landbouw schrijft men uit de Marne het volgende Door de erg koude dagen in de vorige week zijn vele stuk ken gerst geel- en vele stukken tarwe roodachtig geworden. Ofsehoon warme en milde dagenwanneer ze niet te laat komen(daar deze gewassen over 't geheel nog al te wen- schen overlaten) veel kunnen berstellen, verwacht men echter hiervan geene uitmuntende gewassen meer. De sterke droogte der laatste dagen komt den landbouwers, wat bet zaaijen en bewerken van 't land betreftechter zeer te stade. Tot voor ruim eene week was 't meest allerwege nog te nat om te ploegen, doch nu is alles in vollen gang. Met 't zaaijen van 't vlasland is men sedert eene week ook begonnen. Er is weder meer verhuurd dan 't vorige jaar en voor hooge prij zen. In den Westpolder, treuriger gedachtenis, waren vele bunders verhuurd van 315 tot 525. Door 't onder water geraken van dien polder kon echter deze huur niet doorgaan. In den Negenboerenpolder moet door Hollanders ook eene aanzienlijke hoeveelheid zijn gehnurd voor hoogen prijs. De klaverlanden staan er over 't geheel uitmuntend voor, en de zoo hooge prijzen van 't klaverzaad 't witte tot 90 de mudhebben velen doen besluiten ver- scheidene hectaren te klaveren. Men besteedt daarvoor van 100 tot 120 't halve bunder, dat bij de wisselvalligheid der zaadwinning een hooge huurprijs mag worden genoemd echter kunnen er bij welgelukken als in 't afgeloopen jaar groote winsten roee worden gemaakt. 't Kanariezaad schijnt door karwei te worden vervangenalthans van 't zaaijen van karwei hoort men nog al. 't Schepen der Hollandsche koeijen is thans in vollen gang, 't Is bekenddat de graslanden in Zuid- en Noord-Holland in den regel wel drie weken vroeger geschikt zijn het melk- vee er in te jagen dan hier. Dat de landbouwers hooge prij zen voor dit vee hebben bedongen, is reeds vroeger gemeld. 't Kalven dezer koeijen geeft in den regel nog al veel zorg en aan de veeartsen in den regel veel drukte, daar deze zoo goed gevoede dieren meestal zware kalveren ter wereld bren gen. Als een buitengewoon voorbeeld van sterke en zware ontwikkeling deelen we mede, dat bij den landbouwer Jan Eisses Feddema te Kloosterburen van een Hollandsche koe een kalf is gekomendat het enorme gewigt had van 112 halve kilogrammen. Er was een eenigzins onnatuurlijke toe- stand bij de geboorte aanwezig; van daar dat het dier dood ter wereld kwam. Taxeert men de gemiddelde zwaarte der geboren wordende kalveren op 40 a 50 h. k., dan is dit wel iets zeer buitengewoons, Dat 't beste soort vee en eene uitmuntende behandeling in den regel ook de beste resultaten geeft, is algemeen bekend. Een voorbeeld hiervan ziet men weder bij den brood- bakker en landbouwer A. Spiet, te den Hoorn. De slager van Ulrum M. van Geuns heeft van hem eene vaars gekocht om te slagten of als vet naar Holland te zenden voor den hoogen prijs van f 220. 't Dier is slechts even over 2 jaar ouddns een aanfok van belang. Beste jonge springstieren zijn thans ook weder zeer ge- zocht. Koopman B. Bulthuis besteedde f 120 voor een een jarigen stier van J. van Kampen te Wehe. Eene zonderlinge ziekte heeft zich te Beerta op enkele stal- lcn onder de paarden vertoond, waardoor vijf vau den heer N. P. Dijkema, twee van den heer P. G. Engels en twee van den heer H. E. Kuiper zijn aangegrepenen waarvan de oor zaak nog niet bij de veeartsen voldoende schijnt bekend te zijn. De ziekte valt onverwachts aan; het paardmeestal werkende voor ploeg of wagen, valt omwordt weer ter been gebragt, maar sterft soms reeds den volgenden dag. Van de negen paarden zijn reeds vier op deze wijze gestorventerwijl de vijf overige nog lijdende zijn zonder dat er veel vooruit- zigt op genezing bestaat. Of men hier met eene vergiftiging van voeder. zoo als sommigen meenenof met een ziektever- schijnsel of iets anders te doen heeft, is nog niet beslist. Bij opening der dieren blijkt gewoonlijk, dat de voedings- en ademhalings-organen beide zijn aangedaan, terwijl er een stin- kende, walgelijke reuk bij wordt waargenomen. Het is te hopen dat spoedig de oorzaken en de middelen ter genezing gevonden worden. In den tegeuwoordigen drukken bouwtijd, nu alle paarden noodig zijn geeft het gemis der dieren, zoo als men denken kantot ongeriefelijkheid aanleiding. In Engeland breidt zich de veeziekte op onrustbarende wijze uit. Van Gouvernementswege worden de krachtigste maat- regeleu geuomen om het verder doordringen der ziekte te keeren. Op den stal te Willesden in Middlesex werden den eenen dag uit een kudde van 157 stuks vee 15 koeijen afgemaakt, en toen den volgenden dag zich een nieuw geval voordeed werd de geheele kudde gedood en begraven. Op drie stallen in het oostelijk gedeelte van Londen werden te zamen 482 koeijen onteigend en afgemaakt. De boeren zijn zelf de overbrengers der ziekte. Zij hebben zich in het hoofd gezetdat de ziekte „in de lucht zit", maar vergeten dat de ziektestof zich hoofd- zakelijk overplant door aanraking van persouen of stolfen uit besmette stallen. Men vreest, dat weldra het verbod om levend vee in de Engelsche havens aan te voeren zal worden uitgevaardigd. Volgen9 te Berlijn ontvangen berigten zal Rusland waar- sehijnlijk spoedig het verbod van uitvoer van graan uitvaardigen. In het tijdperk van vier weken, 25 Maart tot 21 April 1877, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aan- getast: in Zuid-Holland 102, in Noord-Holland 4 en in Friesland 12, totaal 118 runderen. In het vorige tijdperk vaitr vier weken waren 121 runderen door die ziekte aangetast. Waspik, 1 Mei. Het Langstraats hooi wordt thans druk voor de pers verhandeld tot 17 de 1000/2 kilogr. Men verwacht nog meer daling. Ilarlill^en1 Mei. De Wijdvermaarde stier Cezartwee maal met den hoogsten prijs bekroond op congressen van land bouw en in de bijzondere attentie deelende der houders van het Nederlandsche veestamboekis door den heer Hilarides aan S. W. Jager en A. van Straten alhier verkocht voor 1000. De aankoopers denken met dit pronkstuk van den Nederland- schen veestapel eene reis door het land te makenwaartoe eene tent wordt gereed gemaakt, en inderdaad, daarmede bewijzen ze den bewonderaar9 van schoon vee een goede dienst. Men kan zich moeijelijk een krachliger en kolossaler beest voorstellen terwijl de massa solied vleesch en de fijnheid van vormeu ieders verbazing wekt. Sedert eenige dagen is op de postkantoren te Amsterdam Rotterdam 's Gravenhage Utrecht en A rnhem eene belangrijke verbetering ten op- zigte van de poststempels op brieven en dagbladen ingevoerd. Tot dnsver werd nl. het tijdstip van ter post bezorging en van ontvangst in de post stempels op het adres slechts aangeduid over het verloop van telkens vier nren waardoor eene eenigzins naauwkeurige contrdle niet mogelijk was. Thans worden echter in de poststempels van genoemde kantoren die aan- wijzingen telkens van nur tot uur aangegevenzoodat de geadresseerde met een oogopslag kan nagaan of er al dan niet vertraging in de bezor ging zijner brieven heeft plaats gehad. Op de Place des Martyrs te Brussel heeft een hevige brand gewoed, waarbij een jongman eene vronw en twee kinderen zijn omgekomen. Het lijk der vronw was geheel verkoold. De kinderen vond men verstikt in het bed en op de zolderverdiepibg lag het lijk van den jongman vol brandwonden. Naar men verneemt zullen van de 818 lotelingendie zich in de provincie Noord-Holland hebben aangeboden om bij de zce-militie te die- nen slechts 203 daarbij ingedeeld mogen worden. Onlangs werd te Aardenburg eene verordening vastgesteld waarbij zijdie zich in staat van kennelijke dronkenschap op straat of op pnblieke plaatsen vertoonen met straf worden bedreigdDe eer9te tegen wien deswege proces-verbaal i9 opgemaaktis een aldaar gestationeerd mare- chaussee. Omtrent de drnkte, die geheerscht heeft bij de internationale tuin- bouw-tentoonstelling te Amsterdam, meldt de Amersfoortsche Conrant het volgende - t an den ochtend tot den avond wemelen de straten van men- schen in de koffijhuizen is schier geen plaats te krijgen en de logemen- ten odie zijn al dagen lang stampvolzoodat velen zich gelnkkig rekenen als zij er na veel moeite in slagen om er een kermisbed te ver- overen in een gang of een corridor. Een groot aantal partikulieren her- bergen insgelijks vreemdelingen, en hoewel sommigen daarvoor niet minder dan f 10 per nacht rekenen, toch komen ook zij nog plaats te kort. vOnder hen, die zich tamelijk moeten behelpen wat hun logies aangaat, behoort ook een der congresledenprof. dr. Philippe Phoebes nit Giessen een in de geleerde wereld hoog aangeschreven man. De vorige week kwam hij hier aan en liet zich door een krnijer naar het Amstel-Hotel brengen. Daar was echter alles bezet en werd hij afge- wezen hij liep toen nog eenige andere hotels af, doch nergens kon hij met mogelijkheid onderkomen. »Maar weet je dan geen kamer voor me te vinden?" vroeg de professor aan den man, die zijn valies droeg. Ik kan toch niet onder den blooten hemel blijven I" vJaziet umijnheerwas het antwoord//alles is volen die een kamer heeft, is ze al lang kwijt ook, maar De man hield hier even opbedacht zich een oogenblik en vervolgde toen//Maar mynheer behoeft toch niet op straat te blijvenals mijnheer zich een beetje behel pen wil, dan zou mijnheer wel bij mij kunnen lozeeren, wij hebben toch een kamertje, dat wij haast niet gebruiken." //De professor, die al blij was dat hij onder dak kon komen, nam het aaubod gretig aan, en zoo is een der beroemdste mannen van de weten- schap alhier gehuisvest in een achterbuurt bij een kruijer. //Natnurlijk werd deze zaak spoedig ruchtbaar en kwam ze ter oore van de tentoonstellings-commissie. Onmiddellijk begaf zich toen een der ledeu naar prof. Phoebes met de nitnoodiging om bij hem zijn intrek te ne men tevens ten bewijze dat de van ouds bekende Hollandsche gastvrijheid nog volstrekt geen ijdele klank geworden is. Doch alle pogingen om den Dnitscher tot verhuizen te bewegen waren vruchteloos. Hij gevoelde zich bij zijn nederigen hospes zoo tehuis en zoo op zijn gemak dat hij van geen verandering van logies wilde weten; hij vertelde zelfs, dat hy met genot al eens had deel genomen aan den disch met de kruijersfamilie. Aardappelen, zooals men begrijpt de hoofdschotel op het diner", be- weerde hij nog nooit zoo lekker te hebben gegetenen hij kan geen woorden vinden om de Hollandsche zindelijkheid in het algemeen en die van zijn hospita in het bijzonder naar eisch te roemen. Voor een paar dagen geleden riep hij in vervoering nit tot iemanddie hem in zijn //hdtel" een bezoek kwam brengen: //Ach, lieber Herr! zeigen Sie mir doch einmal ein wenig Staub hier? Ich habe noch gar nichts davou gesehen." Te Kapel Avezaath zette voor eenigcn tijd eene oude vrouw een kip te broeden op 13 eijeren. De kip verliet echter het nest, de vrouw wik- kelde de eijeren in een dekenhield ze heet door kruiken met warm water en heeft op die wijze 13 kuikens uitgebroed. De hoogste prijs in de nu afgeloopen Staatslotery is in den Haag gevallen op een in 20 ondcrdeelen gesplitst lot. Twintig personen, alien tot den kleinen burgerstand behoorendezijn door Fortuna bedeeld. Een hunner, een groentenverkooperreed met zijn wagen juist voorbij het loterijkantoor toen hij de aankondiging van zijn geluk zag. Kalm liep de man naar binnen, streek zijn 4250 na aftrek der gewone korting, stil- lekens op, keerde naar zyn negotie terug en vervolgde - als ware er niets gebeurd zijn gang langs de hnizen. Eerst een paar uren daarna ging hij naar zijne vrouw om haar 't heugelijk uienws en de opbrengst van ziju handel van dien dag te brengen. Een echt flegmatiek Hollander Maar zeker ook een bij wien het loterijgeld wel gedijen zal Een overste hield een loteling voor, dat het zoet is voor zyn vader- land te sterveuwaarop deze zich excuseerde, zeggende dat hij niet vau zoet hield, maar meer van bitter. Om een denkbeeld te geven van de enorme hoeveelheid sneeuw, die gedurende de maand Maart op den Rigi gevallen is, deelt het Journal de Geneve mede dat een herder nit Artdie zich van dat dorp naar Knlm begaf, op drie plaatsen van den weg den last dien hij droeg kon neder- leggen op de schoorsteenen der bedolven woningen en dat hij vijf en een half unr noodig had voor een afstanddie anders slechts anderhalf uur gaans is. Te Maassluis en Zierikzee zijn in de eerste helft van April valsche rijksdaalders met de beeldtenis van koning Willem III en de jaartallen 1858 en 1870 in beslag genomen, terwijl te Wageningen en Rotterdam valsche 25-centstukkeh zijn uitgegeven. Naar men verneemt ziju den 26 April te 's Heereuberg twee Prnissen gevat, die daar in een koffijhnis trachtten een valsch muntbiljet uit te gevenhetgeen hun reeds in andere huizen gelukt was. Bij onderzoek bleek, dat zij voor eene waarde van p. m./3000 aan valsche muntbiljetten bij zich hadden. Berigten uit de Chinesche provincien Chihli en Shantung maken mel ding van den vreeselijken hongersnood die daar heerscht ten gevolge van het geheel mislukken van den oogst. Deze welvarende landstreken zijn thans verwoest en ontvolktdaar geen blad of grasspruit werd gespaard door de ongelnkkige bewoners die hun leven trachtten te rekken. Dui- zenden en duizenden zijn deu hongerdood gestorven. Eene bijzonderheiddiehelaas maar al te zeer oils volk karakteri- seertwordt omtrent Ymuiden medegedeeld. De eerste twee huizen, die daar gebouwd werden, waren bestemd tot verkoop van sterken drank. Eerst het derde is eene bakkerij. Alles kan de Nederlander missenin alles zich behelpen maar een borrel heeft hij noodig naar hij meent en die behoefte i9 zoo bekend dat zelfs twee personen terstond gereed zijn bevonden om daarin te voorzien en wel op een plek waar nog geen huizen staan maar in afwachting dat deze er komen zullen. Bij de tegenwoordige zeer veranderlijke temperatuur weet men haast niet meer hoe men zich kleeden moet als men uitgaat. Een jongmensch heeft een vernuftig middel uitgedacht om dat bezwaar uit den weg te rui men. //Ik heb er iets op gevonden," zeide hij. „Ik heb mij te Londen een jas laten maken welke men aan beide kanten kan dragen Ik heb den eenen kant met dun laken en den auderen kant met bont laten voe ren. Op die wijze word ik nooit door konde of warmte overvallen" Hoe snugger De keizer vau Brazilie heeft gansch Berlijn verbaasd door zijn kennis van het Hebreeuwschgebleken bij zijn bezoek aan een synagogeook in den Talmud was ZM. thuis. Lord Eldondie te Londen overleden isheeft zijn geheele vermogen nagelaten aan het krankzinnigengesticht (Bedlam). //Ik vermaak mijn ver mogen aan de gekken", zei hij in zijn testament, //omdat ik het aan de gekken verschuldigd ben." Lord Eldon was advokaat, en had zich rijk gcpleit. In een Dnitsch blad wordt de opmerking gemaakt, dat voor de oogen der kinderen schier niets zoo schadelijk is als de witte kleedjesdie vaak over de zomerwagentjes worden gespannen en op hoogst nadeelige wijze de zonnestralen in de oogen terugkaatsen. Ondeugend. //Zeg eens, Marie, hoe zullen wenu, met het oog op de erfenis, voor uwen ouden oom verborgen houden dat wij reeds ge- trouwd zijn?"- yDat is heel eenvoudig! Ge moet, als we bij hem zijn, maar even lief en vol attentie wezen als toen we nog niet getrouwd waren Dan zal oom het wel laten u voor een getrouwd man aan te zien." VIJFDE KLASSE. Prijzen van 100.en daarboven. Zestiende Lijst. Nr. Prys Nr. Prijs Nr. Prys 1021... 100. 6968.. 100. 18305.... 100 1592... 200. 7659.. 400. 18827.... U 15000 1640... 100. 9279.. 100. en Premie 30000 1664. 200. 16204.. 100. 19876.... V 100 4171... 1000. 16342.. 200. 20598 100 4291 1000. 16358. U 400. 20664 H 200 5308... 200. 16611.. 400. 20737 100 6345 100. 16788.. 100. Zeventiende Lijst. Nr. 180 400. Nr. 6845. Premie 8000 Met ingenomenheid kondigen wij eene brochure aan van Dr. W, C. H. Staking, getiteld: Gepaste en ongepaste be zel terming van Uieren'\ dezer dagen in het licht verschenen bij Kruseman en Tjeenk Willink, te Haarlem. Onder de goede zaken die door onkunde en overdrijving dikwijls, om niet te zeggeu dagelijks, in de publieke opinie benadeeld worden behoort de dierenbescherming. Wie dus met kennis van zaken en zonder ziekelijke teergevoeligheidhet onderwerp op echt practische wijs behandelt, doet een goed werk. Dr. Staking, het onderwerp ten voile meester, behandelt het dus met groote klaarheid. Hij toont aan, hoe door verkeerd begrepen en verkeerd toegepaste ,,dierenliefde", de dieren veelal meer benadeeld dan bevoordeeld wordenen 9preekt daarna over het zeer vele, dat er te doen overblijftna de terzijdestelling van het verkeerde. Wij zouden dit uitmuntend geschrift wel bij honderdtallen verspreid willen zien.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2