Advertentien. 76 - Haarlemmermeer-Polder. HA ARLE MMERMEER Openbare Verkooping BOUW- en WEILAND, llaarlemniermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 2 tot 8 Mei 1877. Landbouw. Gemeng'de Berfgten. Jttgezonbctt. besteden: 1. Het vergrooten van de Kolenbergplaatsen aan de Stoomtuigen den Cruquius en den Lijnden. 2. Het onderhoud van de Grindwegen des Polders tot 1 Mei 1878. 3. Het Kroozen van Vaarten en Togten des Polders in 1877. met regterlijke autorisatie te zamen ongeveer groot 19 Hectaren, overtuiging, daar dit be9tuur in zijne in afschrift overgelegde missive van 6 Junjj jl aan heeren Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland verklaarde, „dat de leden van het bestuur zich niet tegen de plaatsing van gezegd molentje gesteind gevoel- den" en dus daarin geen nadeel voor den Polder zagen terwijl Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland in hunne mede overgelegde missive van 24/27 Junij jl.n°. 20/708, „in de niet-toelating der stichting vau dat molentje eene ken- nelijke benadeeling zagen van de landen der zoogenaamde KAS, daar door die stichting de landen der Kas zonder eenige wer- kelijke opoffering van de overige landen des Polders zouden zijn gehoipen". (Slot volgt.) In de Hervormde Kerk te Kage zal op Zondag 13 Mei de predikbeurt vervuld worden door Ds. Buchli Pest, pre- dikant te Hillegom. Des morgens neemt de dienst een aanvang ten 9 '/2 ure en des namiddags ten 2 ure. GEBORENJohanna Maria, dochter van A. Visser en L. Lugtigheid. Klasina dochter van A. Schippers en N. Band. Gerritje dochter van J. van Gellekom en C. Legierse. Cornelia, dochter van N. J. Immink en N. van Tol. Ariaantje Cornelia dochter van J. van Echdom en G. Klomp. Cornelis zoon van T. E. Kemp en A. Broertjes. Jo hannes Leonarduszoon van J. van Gerven en M. Vreeburg. Janna Helenadochter van W. Offerman en J. van der Laan. Petrus Hen- dricus zoon van H. Duwel en J. Hekman. Johannes, zoon van C. Roos en A. van Smeerdijk. Jan, zoon van J. Deugd en J. van Gu- lik, Willem zoon van J. Goede en W. van de Roomer. Alida dochter van C. van Schooten en J. van der Zwet. Antje dochter van J. Guldemond en C. E. Cokart. Huibertus Jasper, zoon van II. West- broek en A. M. Muller. Ariezoon van J. Otzen en A. Bakker, LEVENLOOS GEBOREN 1 Kind van H. Broxterman en C. van Ba- vel. 1 Kind van P. de Breuk en R. Garritsen. OVERLEDEN Adriana oud 1 maanddochter van G. de Vries en C. van Rooijen. Annekeoud 15 dagen dochter van M. Verbeek en A. Wegman. Grietjeoud 6 weken, dochter van K. Roos en C. Been. Suzanna Cornelia, oud 16 jaren, dochter van P. Bakker en J. Grimwis. Christina oud 2 jaren en 8 maanden dochter van P. Verhoeven en A. Snijders. Jan, oud 18 maanden, zocn van J. Stokman en D. Lutkenhuis. ONDERTROUWD B. Kreeft met M. van der Vlist. D. Witte met H. Scheurwater. J. Blonk met E. Alderliefste. J. Slikker met A. Bruijn. t GEHUWD W. van der Steen en G. van den Assem. D. Meijer met M. Hoogland. Den 10 dezer geraakte Jan Witte, werkman te Hoofddorp, met zijn voet onder een rijtuig. Hoewel de verwonding niet zeer ernstig is, moest toch geneeskundige hulp worden in- geroepen. Op den 2 Mei j. 1., des avonds tussehen 7 en 8 uur, is bet schip van Fredrik Lindeman, wonende te Helder, geladen met 60,000 kilo 9trooin de Ringvaart dezer gemeente nabij de Hillegommer pout, door de stoomboot genaamd Rotterdam en Beventer zoodanig aan de voorzijde aangevarendat het In den nacht van 910 Mei is alhier een vreeselijk ongeluk gebeurd. Mevrouw de wed. van de Pol, geb. Vredenburgh, van Haarlem, haar broeder de heer Vredenburgh, van Amster dam hare dochter en schoonzoon, zijnde de heer P. van Schelven en echtgenoote, en diens eenigst kind, een meisje van 3 jaar, alien van Haarlem, keerden ten ongeveer half twaalf uur uit Haarlemmermeer terug, alwaar zij tegenwoordig waren geweest by de voltrekking vau het huwelijk van de zoon van Mevr. van de Pol. Zij waren alien gezeten in een rijtuig bespannen met twee paarden. De koet9ier, door de duisternis misleid, is aan het eind van den Bennebroekerweg bij Bennebroek in de ringvaart gereden, met het ongelukkig gevolg dat alle vijf persouen zijn verdronken. Alleen de koetsier is met groot levensgevaar gered kunneu worden. Ook de paarden zijn verdronken. Een der verdronkenen is spoedig levenloos opgehaaldde overigen zijn eerst in den vroegen morgen ten ongeveer 5 uur opgehaald. Deze bevonden zich toen alien nog in het rijtuig. Door de duisternis en de dieptewaren alle aangewende pogingen tot redding vruchteloos. De verslagenheid is algemeen groot, vooral ook bij de pas gehuwden. Vele ingezetenen dezer gemeente verkeeren in gespannen verwachting, over de plaats waar de Griffie van het Kanton- geregt zal worden gevestigd. Van vrij goed onderrigte zijde verneemt men, dat Zijne Exo. de Minister van Justitie heeft bevolen, dat de Griffie te Hoofddorp zal moeten gevestigd zyn. Den 1 Mei i9 te Haarlem aanbesteed het maken van twee ijzereu draaibruggen over de Ringvaart te Aalsmeer en te Lisse. Voor de eerste brug was de laagste inschrijver J. van den Henvel Azn.,te Haarlemmermeer, voor 15,148; voor de tweede J. Hulsbos, te idem, voor 15,689 voor beide perceelen te zamen J. L. J. de Jong, te Ameide, voor 30,473. Het getal inschrijvers bedroeg zeven. Men meldt uit Slotendd. 6 Mei: „Op kavel 17, afdeel. B, aan den spoorweg in den Grooten Ypolder, welke bij deze gemeente zal worden ingedeeld is door den putboorder, den heer Jan Jonkvan Winkelin de vorige week een welput geslagenwelke eene diepte heeft van 100 voet of bijna 29 meters. Die put brengt het water, dat voor m'ensch en dier best drinkbaar is, boven de oppervlakte van den grond op, is de eerste in genoemden polder en werd gemaakt voor reke- ning van den heer D. Breebaart Kz.van Winkel, die mede de eerste dubbele arbeiderswoning aldaar heeft laten zetten. De heer Jonk is bezig met nog drie putten in den polder te slaanwelke zeker door meer zullen worden gevolgddaar goed welwater bij een boerderij in een nieuwen polder onmis- baar is." Capelle (Lang3traat), 7 Mei. Het hooiland staat hier over het algemeen nog al goed; maar bet vveiland minder, vvel digt, maar kort, een gevolg van het voortdurende schrale weder. De veehandel gaat hier druk; de kalfkoeijen worden tegen hooge pryzen door Brabanders opgekocht. Zwolle8 Mei. De verzending van vee uit het Noorden en van deze streek in de beide laatste weken wordt berekend op ruim 5000 stuks, hebbende eene waarde van ruim e6n millioen gulden. Zierikzee8 Mei. In de vergadering der afdeeling Zierik- zee van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw," alhier gehouden werd de sekretaris dier afdeeling de heer H. G. Mulock Houwer, die gedurende 25 jaren die betrekking had bekleed, met een prachtigen salonsloel vereerd. Haarlem7 Mei. Op de heden hier ter stede gehouden paardenmarkt waren 278 paarden aangevoerdwaaronder ook van vreemd ras. De prijzen liepen van 75 tot f 800. De handel was matig. De kaasmarkt te dezer stede werd in het jaar 1858 opgerigt. In dat jaar werden ter markt gebragt 38,328 ka- zenin 1868 was de aanvoer 359,489 stuks, terwijl in 1876 511,460 stuks werden aangevoerd: helgeen doet ziendat de Haarlemsche kaasmarkt in betrekkelijk weinige jaren zeer in bloei is toegenomen. Zutplieil (graafschap), 9 Mei. In het algemeen hebben de nachtvorsten gedurende de tweede helft der maand April geene schade veroorzaakt. De steenvruchtboomenwaaronder in het bijzonder de kersenboomenstaan schoon in bloei ook eenige perenboomeu bloeijen mildelijkterwijl de appelboomen wel spoedig zullen volgen. Ciroilillgeil8 Mei. Nog steeds laat het warme weder, waarnaar zoo reikhalzend wordt uitgezienop zich wachten. De wind blijft noord en het weder koud. Het behoeft geen betoog dat dit van uadeeligen invloed is op de wintergranen en de graslanden, en dat het omploegen van koolzaad lang- zaam toeneemt, maar ook de gezaaide zomervruchteu worden daardoor verhinderd aan het gewas te komen en wordt zeer geklaagd vooral dat dit het geval is met Haver en Zomer Garst. De ondervinding leert echter dat warmer weder, ook wanneer het laat komtwonderen kan doen vooral voor de winter- gewassen. Leeutvarden8 Mei. De hier gehouden voorjaarspaarden- markt was slecht bezocht. 48 tuig- en 32 werkpaarden werden aangeboden, tegen de prijzen van 350 tot 750 voor de eerstgenoemden en van 100 tot 300 voor de laatsten. De hooge prijzen werkten tot den tragen handel mede. Naar men verneemt heeft dr. L.Mulder, hoofdredakteur der Landb. Ct.te 'sHage, zijn ontslag genomen: 1°. als korre9- pondent der Koninklijke Nederlandsche Tuinbouw-Maatschappij Linnaeus, Watergraafsmeer2°. als lid der kommissie tot het bestuur van nationale en internationale tuinbouw-tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam; 3°. als medewer- ker aan het weekblad Semper"irensverschijnende te Amsterdam 1877 Amsterdam. 't Was een gure dagDingsdag 1 Meien dit zal wel hoofd- zakelijk de reden zijn geweest waarom de keuring van stie- rendien dag te Beetsterzwaag door de Vrije Vereeniging gehouden, niet talrijker werd bezocht. Van de inzenders van ploegen mogt F. W. van Asperen te Dragten met een arendsploeg den prijs ad /60 behalen terwijl eene gratificatie ad /10 toegekend werd aan de heeren Boeke en Huidekooper van Groningen, voor hunne Groninger arendsploeg, en eeu dito ad 5 aan Koene de Haan te 01- terterp voor een voetploeg. Door de firma Boeke en Huidekoper was ter opluistering een eenvoudig, o. i. zeer belangrijk voorwerp ingezonden, waarvoor wij nog geen Hollandschen naam hoorden. Wij zouden het Amerikaansche springbeletter noemenora- dat dit voorwerp de koe of het paarddat het om den hals heeft, belet over een sloot te springen. Het vervangt dus de voor de dieren zoo lastige en de poten kwetsende „bongels" of kluisters of de koppelhouten waarmede de veehouders ge- woon zijn een dier, dat het gebrek heeft uit het land te sprin gen aan een meer rustig dier vast te makenen dat daardoor dikwijls ook bedorven wordt. Wij meenen dus veehouders geen ondienst te bewijzen door ze attent te maken op dat eenvoudig werktuig, waarvan ge- noemde firma Boeke en Huidekoper te Groningen, zoover we weten tot nu toe de eenige importeur is. Dingsdag Damiddag verloor een kantoorbediende te Amsterdam onder het gaan van de beurs naar zijn kantoor, een pak effekten, ter waarde van ruim f 50,000 die hem op de benrs door zijnen patroon die ze per post had ontvangen waren ter hand gesteld. Groot was de ontsteltenis van' den bediende, toen hij zijn verlies bespeurde, niet minder groot de teleur- stelling vau zijn patroon, toen hij bij zijne te buis komst de toedragt der zaak vernam. De arme jongen was radeloos, en zou waarschijnlijk tot eene wanhoopige daad vervallen zijn, had het vertrouwen van zijn patroon, die dadelijk alles geloofde wat hij vertelde, hem daarvan niet ternggehouden Onmiddelhjk werd bij de politie van de zaak aangifte gedaan, en wachtte men tot ongeveer 11 ure 'savonds op het kantoor, terwijl geen middelen onbeproefd werden gelaten om het verlorene terug te bckomen. Te vergeefs echter. Doch wie schetst de blijdschap van den kantoorbediende toen zijn patroon hem Woensdag morgen mededeelde, dat hij voor vijf minuten in de brieveubus aan het kantoor het paket ongeschonden terug had gevonden De eerlijke vinderdie ze door de aanduiding van het adres in de bus stakheeft zich nog niet bekend gemaakt. Op het gehucht Vaarkant bij Prinsenhage is brand ontstaan bij den Land- bonwer Ietrus Kleijs. Terwijl de vlammen reeds van alle zijden op9tegen liepen de huisvrouw en hun 15jarige dochter het huis nog binnen. Onge lukkig stortte juist het dak in, tengevolge waarvan beide persouen den dood in de vlammen vonden. Kleijs en zekere Luiken bekwamen gevaar- lijke braudwondende laatste is zelfs niet buiten levensgevaar. Hnis schuur en stal zijn geheel in asch gelegd, en 3 runderen zijn verbrand. De schade bedraagt p. m. f 3500. De oorzaak van den brand is onbe- kend. Men vermoedt echter, dat hij op den zolder ontstaan is. De politie te Nijmegen heeft een duitsche vrouw gearresteerdterwijl zij een valsch muntbiljet van 10 in een winkel trachtte uit te geven. Als een bijzonderheid meldt men dat te Landsmeer op eene bevolking van 1400 zielen in de maand April 11. geen sterfgeval is voorgekomen. Naar men verneemtmoeten voor eenige dagen in het tuchthuis te Leeuwarden door eenige gevangenen pogingen zijn aangewend om te ont- vlugten. Zij werden evenwel gelukkig in die pogingen verhinderd. De Haagsche Tramwaymaatschappij keert over het afgeloopen jaar geen dividend uit. Al de winst is verdwenen wegens verlies op de stallen door ziekte en verkoop van paarden. Mijuheer de Redacteur. Aan bet Hoofddorp, bij de uitspanuing van J. Poen is op Hemelvaartsdag een paard en rijtuig te water geraakt met drie personen mijner familie. Deze gebeurtenis heeft, Gode zij dank, geene menscbenlevens gekost. Wat de oor zaak betreft, meen ik dat zij wellicht in de volgende om- standigbeid kan gelegen zijn. Toen J. Knol nog beheerder was van de uitspanuing, werd hij bediend door C. v. d. Vlist, een man, die steeds zorgde dat alles in orde wasook bij den heer Potbwas C. v. d. Vlist steeds werkzaam, en nu de uitspanning door J. Poen wordt beheerdis C. v. d. Vlist er niet meer. Wat de reden daarvan is weet ik niet, mogelijk is hij door J. Poen ontslagen om gegronde redenen, maar dan moest J. Poen zorgen dat hij een even accurate man hadom uit en in te spannen; maar geene menschen in dienst nemen die een verkeerd paard voor 't rijtuig zetten. Nu kan mij te gemoet gevoerd worden, dat er geen verschil in de paarden bestondmaar waarom dan geen nommer op 't paard gezet? of goed onthouden waar het in den stal gezet wordt. De andere reden kan zijndat C. v. d. Vlist met goedvinden vau J. Poen zijn ontslag genomen heeft; maar in dat geval zou C. v. d. Vlist niet zoo onbillijk geweest zijn om den man die in zijne plaats gekomen is, eerst goed op de hoogte te brengen eer hij zich geheel onttrok. Moge deze feitende verhuurders van paarden en rijtui- gen en de beheerders vau uitspanningen nopen om loch goed uit te zien dat ze door goed personeel bediend worden die het leven van den raensch niet roekeloos in gevaar stelt. Hoogachtend ben ik, Mijnheer de Redacteur, Haarlemmermeer, UEd. Dw. Dienaar, 10 Mei 1877. J. Z. 't Hoopt. Aan het Weekblad van Haarlemmermeer. ftefroMiivf: CASPER HENDRIK VAN RE POL, van Alkmaar EN MARIA JENNEKE VAN WIJK. Haarlemmermeer 9 Mei 1877. Voorspoedig bCVUllCll van een dooden ZOONR. GAR RITSEN, geliefde Echtgenoote van I-DG DIlEl'K. Haarlemmermeer, 5 Mei 1877. DI.JKGRAAb en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder zullen op Dingsdag 2 2 Mei 1 87 7, des namiddags ten r.en ure, ter Secretarie des Polders, in de Jansstraat, te Haarlem, in het openbaar bij enkele inschrijving iiau- BESTEKKEN dezer Werken liggen op de gebruikelijke Plaatsen ter lezing en zijn, op franco aanvrage, gratis ver- krijgbaar aan de Secretarie des Polders. INL1CHTINGEN zijn te verkrijgen bij den Hoofdopzigter te Haarlem en bij de betrokken Polderopzigters. AANWIJZING in loco voor het werk sub 1 genoemd op Zaturdag 19 Mei 1877 des namiddags ten 3 ure, aan den Cruquius. Haarlem, 7 Mei 1877. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf J. C. VAN DE BLOCQUERYSecretarie. op Donderdag 7 J u n ij 1 8 7 7 des voormiddags ten elf ure, in de Herberg„de Wapenvan Haarlem mermeer", staande aldaar in het Hoofddorp, aan de Markt, ten overstaan van den Notaris J. L. VAN DER MOER van VIER PERCEELEN uitmuntend en zeer gunstig gelegen in de onmiddellyke nabijheid van het Hoofddorp voornoemd, achter en ter zijde van de Gemeente- Begraafplaatszijnde bij uitgezette Biljetten meer byzonaer omschreven. Ieder Perceel is tussehen de 4 en 5 Hectaren groot. Zij worden afzonderlijk en gecombineerd geveilden zijn voor de Koopers te aanvaarden op 25 December 1877 het Bouwland welligt vroeger. Meerdere inlichtingen kunnen verkregen worden aan het Kantoor van genoemden Notarisin het Hoofddorp voormeld.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2