1877. Vrijdag, 25 Mei. N°. 21. wm/P VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. Haarlemmermeer. Lamlbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar. f 6. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Tex el23 Mei. De vooruitzigten van den veefokker zijn thans gunstig. De lammeren worden reeds nu aan huis op- gekoclt tegen flinken prijs 12 tot/12.75 per stuk). De landerjer, staan met gras goed bezet, en als het zoo voort- gaatmogen wij een goeden hooioogst verwachten. Prijs der A.dvertentien van I6 regels 75 Cent, - elke regel meer 18% Cent. IIAARLEMMER1IEER ABLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETBEPFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. Prys van een enkel Nommer 15 Cent. In de Hervorrnde Kerk te Kage zal op Zondag 27 Mei des morgens ten half-tien ure de predikbeurt vervnld wor- den door Ds. Sluiterman, predikant te Voorhout. 1 I... van 16 tot 22 Mei 1877. GEBORENAdrianus, zoon van H. Commissaris en A. M. van Kalmt- hout. Antje Maria, dochter van H. Schering en D. Kardol. Trijntje, dochter van J. Godvliet en N. Smit. Johanna Petronella dochter van J. Legierse en A. van Gellekom. Dirkjedochter van C. van Soest en B. de Quaasteniet. Casparus Kongeruszoon van R. Gul en A. Moleman. Helena, dochter van J. Tesselaar en M. Qua v. Johan na dochter van M. den Ouden en G. Versloot. Jacob zoon van J. Uithoven en G. Houter. Dirk, zoon van G. Steur en D. Out. OVERLEDENTheodorus, oud 1 maand, zoon van J. van Mourik en M. Broxterman. Maarten, oud 16 jaren, zoon van J. Matthijsse en S. van Dijke. Susanna, oud 11 jaren, dochter van T. Janzweert en G. Vrijenhoef. WiUemijntje oud 2 maandendochter van G. de Bie en A. van Zoest. Elisabeth Cornelia oud 3 maandendochter van B. Biesheuvel en H. van Bodegom. Johanna Verdonk oud 59 jaren gehuwd met C. Elst. Grietje oud 4 weken, dochter van C. Luik en A. J. Lagerweij. Antje Middelbeek oud 38 jaren, gehuwd met Jan Iagtenberg. ONDERTROUWD geene. GEHUWD J. Ran met G. Wiering. B. Kreeft met M. van der Vlist. D. Witte met H. Scheurwater. J. Blonk met E. Alderlief- ste. J. Slikker met A. Bruijn. In den loop van dit jaar zullen de hierna vermelde verlof- gangers der nationale railitie tot de werkelijke dienst worden opgeroepenten einde in den wapenhandel te worden geoefend. Van 12 July tot 20 Augustus: het batt. mineurs en sap- peurs der ligting van 1874; van 16 Julij tot 24 Aug.: het korps pontonniers, ligting 1874; van 4 Aug. tot 7 Sept.: het 3e en 6e reg. infanterie, ligting 1874 en 1875; van 4 Aug. tot 7 Sept.: het le, 2e, 4e, fie, 7e en 8e reg. infanterie, ligting 1874; van 4 Aug. tot 7 Sept.: het reg. grenadiers en jagers, ligting 1874 en 1875 van 4 Aug. tot 7 Sept.de reg. hussaren en de komp. hospitaal- soldaten ligting 1874; van 4 Aug. tot 12 Sept.: de reg. veld-artillerie en rijdende artillerieligting 1874; van 21 Aug. tot 29 Sept. het batt. mineurs en sappeurs ligting 1875. Capelle (Langstraat), 17 Mei. De prijs van het leverantie- hooi, waarnaar meer vraag komtis belangrijk gerezen. In de laatste dagen werd het hier voor de verschillende persen tot/44 per 1000 kil. opgekocht, terwijl men te Waspik en Raamsdonk nog hooger prijs besteedde. De meeste houdera zyn thans zeer tot verkoopen geneigdaangezien het gunstige grasweder der laatste dagen den groei van het aanstaand pro- dukt zeer bevordert en de hooilanden over het algemeen zeeT goed staan. Zwolle23 Mei. De toestand der veldgewassen is zeer aehterlijk. Koolzaad is zeer slecht en op de meeste plaatsen uitgeploegd. Tarwe en rogge staan zeer dun en hebben veel van de nachtvorsten geleden. De vroege aardappelendie reeds uit- stonden, zijn afgevroren. Erwten en boonen staan vry goed. Tuinvruchten hebben veel door de droogte geleden doch zijn in de laatste dagen zeer bijgekomen. De vroege boonavruchten zijn meest alien weg. Appelen en kersen beloven veel. De weilanden zien er goed uit, evenzoo de hooivelden. Warm weder en malsche regen kunnen veel goed doen. Harlillgen22 Mei. Door een onzer winkeliers wordt heel goede boter verkocht voor 70 ct. het kilogram; iets der- gelyks is ook te Franeker gescbied. Het zal niet behoeven te worden gezegd dat 't huis van bedoelden winkelier als be- legerd wordt. De buitensporige daling der boterprijzen een gevolg van minder verbruik, veroorzaakt door stilstand van arbeid in Engeland en van groote aanvoeren van Amerikaansche boter, geeft hier en in den omtrek vry wat verslagenheid on- der de landbouwers en boterhandelaars. Doesborgh22 Mei. Dat het weidegeld geene onaardige bate voor onze gemeentekas is, bewijst hetfeit, dat 190 run- deren op de stadsweide 2442.10 en 78 op deOoi/ 2280, dat is te zamen /4722.10, aan weideloon dit jaar zullen op- brengen. Dingsdag is de algemeene jaarlijksche vergadering gehouden van derlhebbers in de Maatschappy tot droogmaking van een titter tfjk Woenadag. deel der Legmeerplassen. By monde van den direkteur, J. C. van Hattum, werd verslag uitgebragt omtrent den toestand der Maatschappijwaaruit bleekdat de plas sedert geruimen tijd geheei droog was; dat reeds 60 hektaren met winter-en 200 hektaren met zomerzaad waren bezaaid en het overige gedeelte met den meesten spoed wordt gereed gemaakt om met winterzaad te worden bezaaid; verder.dat op 1 Jan. 1877 was ontvangen/ 1,300,868.14% en uitgegeven1,126,741.92. De Commissaris des Konings in Limburg heeft aan de bur- gemeesters zijner provincie berigt, dat hij gemagtigd is ver- gunning te verleenen tot invoer van slagtvee in Duitschland. Terwijl men meer en meer begrijpt van hoeveel belang het is, het uitroeijen van vogels, die voor den landbouw nuttig zijntegen te gaanheeft het gemeentebestuur van Wijk bij Duurstede, dezer dagen door zes man, met geweren gewa- pend en door den gemeente-veldwachter geleid, een drijfjagt laten houden op de in het boscb van Duurstede aanwezige kraaijen en kraaijennesten. Men schrijft aan de Leidsche CourantAls de kersen- en morellenboomen vrucht zetten naar de mate van hun bloei, zal er een overvloed te plukken zijn. Ook de andere boomen zooals die der appelen en perenbloeijen goed, daar verreweg de meeste niet door de vorst geleden hebbenhetgeen wel het geval is met perziken die, ten gevolge daarvan, dan ook weinig of geen vrucht gezet hebben. De tweemaal afgevroren aardappelen beginnen nu goed uit te groeijen en de weilanden komen voortreffelyk in het gras. Het is nu waarlijk lente. Afgevaardigden van een zestiental Nederlandsche landbouw- maatschappijente Amsterdam vergaderd, hebben besloten tot eene colleetieve inzending van land- en tuinbouwvoortbreng- selen op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1878. De hoofdcommissie voor de tentoonstelling zal, onder nadere goedkeuring van den minister, daarvoor een subsidie geven van 3000. De Hollandsche maatschappij van landbonw zal vermoedelijk een subsidie geven van 1000. En daar de vermoedelijke kosten op 6000 geraamd wordenhoopt men de overige 2000 van de verschillende land- en tuinbouw- maatschappijen in Nederland te verkrijgen. Volgens bij de Regering ingekomen ambtsberigt zal te Rovigo (Italie) op 27 September 1877 eene tentoonstelling van land bouw en nijverheid geopenden, behouden3 nadere bepaling van het uitvoerend comite, op 11 October 1877 gesloten worden. Aan die tentoonstelling is verbondeu een bijzondere ook voor buitenlanders opengestelde wedstrijd betreffende kunst- matige drooglegging van gronden. Tot het verkrygen van nadere inlichting kunnen belang-, hebbenden zich wenden tot het Koninklijk iustituut van inge- nieurs te 's Gravenhage, alsmede tot de Kamers van Koophan- del en Fabrieken te Amsterdam en te Rotterdam, aan welke het reglement en programma voor de tentoonstelling is toe- gezonden. De Landbouwschool te Wageningen heeft volgens de Landb. Ct. eene belangrijke collectie granen ten geschenke ontvangen van de inzendingen op de tuinbouwtentoonstelling te Amster dam. Zij bestaat uit 39 verschillende tarwe-, 9 rogge-, 11 haver-, 7 gerst- en 3 spelt-varieteiteningezonden door den vicomte F. Goupy de Quabeck te Lummen (Hasselt) in Belgie. Die collectie is vooral merkwaardig, omdat de granen ver- bouwd zijn op uit heide ontgonnen grondendie weinig ver- schillen met onze heidevelden. Aanwending van kapitaal (goede bewerking, krachtige be- mesting, zoo met stalmest als met hulpmeststoffen)kennis en energie hebben hier resultateu geleverddie schitterend mogen genoemd worden. Bij de collectie zijn halmen van 2.30 meter lang. Nog ontving de school eene verzameling van gedroogde artsenijgewassen, ten geschenke aangeboden door den heer J. Everwijn te Noordwijk. Deze volledige collectie bestaat uit 150 nommers en is van veel belang voor de school, omdat onder die gewassen menigte van in het veld groeijende planten voorkomen, waarvan het gebruik voor dat doel bij de laud- bouwers naauwelijks bekend is. Men meldt dat, wegens onoverkomelijke bezwareu, deAfdee- ling II uit het programma van de Landbouw-Tentoonstelling op het Loo in Juni 1877 moet wegvallenen geen rundvee kan worden toegelaten% Daareutegen zijn schikkingen getrof- fen met de heeren Boeke Huidekoper, om bij die gelegen- heid eene volkomene Melkerij-inrichting ten toon te stellen, volgens het syateem Schwartsdoor stoom in werking gebragt gelijk zulks te Hamburg de algemeene bewondering heeft uitgelokt. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Voor N°. 56 en 69 van het Programma worden groote gouden medaillesin plaats van kleine, uitgeloofd. Voor N°. 28 een zilveren, in plaats van een bronzen me- daille, terwijl op bladzijde 10 moet gelezen worden: NH. 58 Gekondenseerde Melk (2 blikken of flesschen), le prys zilveren medaille 2e prijs bronzen medaille. Voor de afdeeling,, zuivel" zijn voor iedere provincie afzonder- lijke bekrooningen uitgeloofd. Zoo zijn voor de provincie Noord-Holland (voor boter en kaas) 3 zilveren en 3 bronzen medailles beschikbaar gesteld. De le prys voor boter is uit geloofd door den heer mr. A. A. del Court van Krimpente Haarlem. Bovendien is voor de provincie Noord-Holland, voor de 4 beste edammer kazengemaakt in Mei 1877 en wegende p. m. 2 kilogr.door de Vereeniging „Hollands Noorder- kwartier' een le prijs van f 50 toegezegd. Voor de provincie, die het beste en volledigste op het gebied van zuivelbereiding is vertegenwoordigdis een kleine gouden medaille beschik baar. Verder zijn voor werktuigen tot zuivelbereiding vele medailles uitgeloofd. Het wetsontwerp betreffende de droogmaking van de Zuider zee en het maken van een waterweg van Amsterdam naar de Waal bevat de volgende vier artikelen Art. 1. Op een nader door Ons of van Onzentwege vast te stellen wijze wordt voor rekening van den Staat 1°. drooggemaakt het gedeelte der Zuiderzee, ten noorden te bedijken in de rigting van omtrent Blokkershoek aan de Noord-Hollandsche kust naar of omtrent 11.9 kilometer be- zuiden den vuurtoren van Urk, en tot of omtrent op 2.4 kilo meter bezuiden den Ketelmondeen en ander met afsluiting van het Eyerlandsche gat; 2°. in verband met de sub 1 bedoelde droogmaking een kanaal gegraven ter verbinding van Amsterdam met de Waal, door de Geldersche vallei. Art. 2. De uitvoering der werken, in het voorgaande artikel bedoeldwordt opgedragen aan een door Ons te benoemen Staatscommissie. De instructie voor deze Staatscommissie wordt door Ons vastgesteld. Art. 8. Wegens de uitgaven voor de werken, bij art. 1 bedoeldwordt jaarlijks een afzonderlijke begrooting by de wet vastgesteld. Het beheer dier begrooting is onderworpen aan dezelfde regelen als het beheer der algemeene begrootingen van Staats- uitgaven. Art. 4. Tot dekking der uitgaven, in de begrooting be doeld by het eerste lid van art. 3worden bestemd en bij de wetten tot vaststelling dier begrootingen aangewezen a. de sommendie ten behoeve der by deze wet bedoelde werken op de algemeene begrootingen van Staatsuitgaven zul len worden uitgetrokken b. de vermoedelyke batige sloten der rekeningen van ont- vangst en uitgaaf wegens de bij het eerste lid van art. 8 bedoelde begrootingen over vroegere diensten; c. de toevallige baten, welke uit de uitvoering van de bij art. 1 bedoelde werken zullen kunnen voortvloeijen. De kosten van de droogmaking der Zuiderzee zijn geschat op f 116,000,000. Die som zal worden verwerkt in 16 jaren. Er zullen 157,500 hectaren worden droog gemaakt, waarvan 137,280 hectaren verkoopbare oppervlakte. Per hectare zullen de uitgaven pi. m. 1000 bedragen. De kosten van het kanaal door de Geldersche vallei zijn bcgroot op 11.1 millioen gulden, waarvan bij uitvoering der droogmaking van het zuidelijk deel der Zuiderzee op rekening dier onderneming ruitn 4,700,000 komt. Aan het slot van de Memorie geeft de Regering de volgende globale raming van de geldelijke uitkomsten der onderneming alleen met betrekking tot de Zuiderzee. Uitgaven voor de werken 116,000,000voor renten der geleende gelden f 47,249,680; voor aflossing van als voren 94,100,000; derhalve totaal 257,249,680. Ontvangsten: Gelden, door leening verkregen,92,218,000; verkoopprijzen der gronden 137,280,000derhalve totaal 229,498,000. Geeft dus een nadeelig verschil van 27,851,680. De redacteur der Gefiederte Weltdr. Karl Bus te Steglitz by Berlijn, heeft van den magistraat van Berlijn het volgende voor alle gemeentebesturen behartigenswaarde schrijven ont vangen „Het voorbeeld der overige groote gemeenten in het binnen- en buitenland volgende, worden van dit voorjaar af in de stads- tuinen, allereerst in HumboldtshainTriederichthain en in het Park voor de Schlesische Poort, tot vermeerdering van zangvogels en andere nuttige en liefelyke vogels, wier getal in den laatsten tijd steeds afnam, en tevens in aansluiting aan

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1