Advertentien. RENNISGEVING. Openbare Besteding. - 84 - Gemengde Rerigten. verlichFe wegwijzers. Haarlemmermeer-Polder. Kantongeregt Haarlemmermeer. Hoogheemraadschap Rijnland. Men vraagt Een HEISMA1VSW01VI1VG REGTSZAKEN. Jugcsoubcu. De Levering: 1°. van verschillende Houtwaren in I Perceelen2°. van Dijk- en Wegmate- rialen in 4 Perceelen; 3°. het schoonhou- den van Vaarten en Kanalen in 8 Perceelen. met ongeveer Twintig Hectaren LAND, in te gaan met Kerstijd eerstkomende of vroeger. de Duitsche wetgeving en de pogingen door Duitschland aan- gewend tot internationale bescherming van deze dieren, ne9ten en slaapplaatsen voor hen aangelegd. Deze zijn bestemd voor meezen, 9preeuwenroodstaartjes enz. Ook bekken van 1.25 a 2 meter breed en 15 meter lang, bestaande nit hagedoorn hazelaars, kamperfoelie en andere plantenvoor nachtegalen, roodborstjes, basterdnachtegalen enz. De voordeelen, welke de bosschen parken tuinen en bouw- landen uit de vermeerderingen dezer vogels door verdelging van tallooze insekten en ander ongedierte genietenzijn zoo bekenddat het niet noodig zal zijn daarover uit te weiden. Ook is het genot, dat zij voor de wandelaars opleverenniet gering te schatten. Hun tierig huppelen en vliegen hun liefe- lijk gezang geeft leven aan doodsche bosschen en vervrolijkt oud en jong. Gisteren morgen (24 Mei) zijn van Texel vertrokken twee stoombooten van van Leeuwenvol geladen met Texelsche lammerenbestemd naar de Leidsche markt. Door nu wijleu den heer C. Kz. Wats, voor eenigen tijd te Ilpendam overleden is aan de Doopsgezinde gemeente te Den Hp een legaat ver- raaakt, bestaande in de helft van zekere vaste goederen, welk legaat eene vermoedelijke geldswaarde heeft van 21,000. De Diaconie der HervOrmde gemeente te Zutphen is verblijd gewor- den met eene gift van 2000 baar door wijlen den heer J. F. Dietz gelegateerd. In de laatste dagen zijn op den IJssel twee zware zalmen gevangen, een te Wilsum van 31i kilo en een te Katerveer van 291 kilo. Omtrent het ongeluk den 27 April jl. in de suikerfabriek van de heeren Beuker en Hulshof, op de Lauriergracht te Amsterdam voorgeval- len leest men in De Werkmansbodeorgaan van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond het volgende //Wij zagen herhaaldelijk belangstellend uitwat men voor de ongeluk- kige Werklieden en hunne gezinnen zoo plotseling en onverwachts van hunne verzorgers beroofd zoude doen. We informeerden eindelijken vernamen dat de openbare liefdadigheid in dit geval niets behoeft te doen, doordien de directie der fabriek aan de weduwen, waarvan e'en met zes en een met twee kinderen, ieder acht gulden, en aan de derde we- duwe zonder kinderen zes gulden 's-weeks heeft verzekerd, gedurende haar leven, zoolang ze niet weder huwen. De vierde overledeneeen jong mensch van 18 a 19 jaren, was niet gehuwd. Aan de nog lijdeude werk lieden wordt wekelijks het gewone loon uitbetaald." Gedurende de beide Pinksterdagen zijn over den spoorweg van Am sterdam en uit Noord-Holland ongeveer 5000 reizigers naar Haarlem ver- voerd. Alleen tusschen Haarlem en Amsterdam reden op den tweeden Pinksterdag 67 treinen waarvan 61 extra-treinen. Men schrijft het volgende aan de //Groninger Courant" Door een der stationschefs van d.e Staatsspoorwegen werd onlangs aan een reiziger het in artikel 2 van het reglement op het vervoer bedoelde klagtenboek tot het inschrijven eener klagt geweigerd. Dit ter ooren gekomen zijnde van de directie is die stationschef met 10 beboet en het geheele per- soneel per dienstorder hiermede in kennis gesteld. Een Rus, de heer Peretjatkoheeft een plan ontworpen en het model gemaakt van een land-monitor. De artilleristen zitten geheel ge- dektmet het geschut in een toren die door stoom beweegbaarin alle rigtingen tegen den vijand gewend kan worden. De proeven met dit oorlogswerktuig zullen te St.-Petersburg genomen worden. Op 27 Maart verdween te Gillyin Belgiespoorloos, zekere Vanotoud 40 jarenlaarzenfabrikant. Allerlei geruchten kwamen omtrent dit feit in omloop. Daar vertoonde de vrouw van Vanot op eens een brief, door haar uit Duinkerken ontvangenmet het postmerk dier gemeente en de handteeke- ning vau haren man voorzienwaarin hij haar te kennen gafzich naar Amerika te hebben ingescheeptmen stelde geheel te goeder trouw daarin geloof, schreef zijn onberaden stap toe aan verstandsverbijstering en sprak er verder niet meer over. Doch jl. Dingsdag 15 Mei werden vrouw Vanot, haar minnaar en een derde persoon gearresteerd en naar de cellulaire gevan- genis overgebragt; des avonds werd in een tuin, achter het stationsgebouw te Lodelinsart gelegen, het verworgde lijk van den ongelukkigen Vanot op- gegravenDeze ontdekking heeft geheel Gilly in opschudding gebragt en met ontzetting vervuld. Zaturdagmorgen om half tien nam op den Nieuwendijk te Amsterdam een man een doofpot weg. Om kwart voor tien verkocht hij hem op den Dam voor 60 cts. Om kwart over tien was hij smoordronken. Om half elf had hij berouw en verzocht hij hem in arrest te nemen. Om elf uur was pro- cesverbaal tegen hem opgemaakt en eenige Uren later was hij ter beschik- king gesteld van den officier van justitie. Deelden wij onlangs medehoeveel dingen in de maag eener koe waren gevondenthans levert de Schles. Presse eene bijdrage tot de kennis van wat een eendenmaag verdragen kan. Iemand had op de markt een eend gekoehtdie er zeer gezond uitzag en goed doorvoed was Bij het openen der maag vond men er 52 stuks draadnagels2 tot 25 centimeter lang een koperen knoop, een porceleinscherf en een massa zand in. Te Boston in Massachusets heeft een knaap van vier jaar, Kymball, ziju vaders revolver genomen en een zesjarigen knaap, met wien hij twist had, doodgeschoten. Het schot ging het kind door de hersens. De kleine moordenaar begaf zich toen naar hois en wachtte kalm de komst der politie. In het aquarium te Londen wordt elken avond een Fra^aise, mile Lazel, uit een kanon naar een der bovenste galerijen geschoten. De minister heeft den hoofdeommissaris van politie verzocht zich te overtuigenof deze zoogenaamde gymnastische vertooning ook gevaarlijk was. De ondernemer dezer vertooning heeft den minister in een open brief geantwoord, dat de vertooning niet alleen geen gevaar oplevertmaar datzoo de minister daaraan twijfelen mogthij onmiddelijk bereid was den minister van oorlog en den hoofdeommissaris van politie achtereenvolgens in de lncht te schieten. Ala een merkwaardig staaltje van den toestand van het lager onder- wijs in sommige landstreken van Pruisseu wordt gemelddat te Roggow, in Pommerende betrekking van onderwijzer wordt vervuld door een kleer- maker, die nooit eenig examen heeft afgelegd, een jaarlijksch inkomen van 7080 thaler geniet en bij de boeren om de beurt eet. Een Duitscher sprak onlangs met een Zwitser over den inwendigen toestand van het Eedgenootschap en meende dat het er ook niet altijd even rustig toeging en er nog al wat te twisten viel. //Zwitserland moest maar oppassen dat het niet de prooi van een derde werd", zeide hij. De Zwitser antwoorddeuIk en mijn wijf kibbelen nog al dikwijls en we krijgen elkander ook nog al eens bij 't haar. Maar, wanneer een vreemd zwijn in onzen tuin komtdan loopen we met ons beiden er heen en we ranselen het er uit." Een proces, sedert 1836 aanhangig, is dezer dagen beslist. Lord en lady Forester, in Engeland, hadden de Indische Regering in regten aangesprokenom hun een aanzienlijke som met de verschenen rente a 12 pet., wettige Indische tax uit te betalen. Na veertig jaren pleitens is de regtmatigheid hunner vordering erkend. Kapitaal en intrest beloopen thans 4 millioen francs. Dezer dagen was voor het geregt te Moseou een treurige zaak aanhangig. Een paar maanden geleden werd een in een slede langs de oevers van de Pruth reizend gezelschap, be staande uit een boer met zijn vrouw en vier kinderendoor een troep wolven achtervolgd. De boer zette zijne paarden aan zooveel hij kon, doch al spoedig bespeurde hij, dat de wolven snel terrein wonnen. Op het oogenblik dat de slede door de hongerige dieren zou omsingeld worden, greep de man een zjjner kinderen en wierp het in hun midden, en terwijl de wolven onderling om deze prooi vochtengelukte het hem een eind weegs op zijne vervolgers te winnen. Nog driemaal haalden de wolven de slede inen telkens wierp hun de boer een kind toe. Terwijl zijn laatste kind werd verslonden, slaagde hij er in het naaste dorp te berei- ken. Schier waanzinnig van wanhoop over het verlies van haar kroost, diende de vrouw tegen haar man een aanklagt in, doch de regtersin aanmerking nemende, dat, zoo de boer niet zijne kinderen had opgeofferdhij niet alleen henmaar ook zijne vrouw zou verloren hebben, spraken hem vrij. I I I w Toen voor de Badhoevemeer dan twintig jaren geleden, een uitweg moest gemaakt worden, die op de Ringvaart uit- kwamheeft schrijver dezes, zoodra hij daartoe verlof konde bekomen, begonnen met aan het einde van dien uitweg eenige kastanjeboomen te planten, die daar tegenwoordig zeer sierlijk staan vooral wanneer zij bloeijen en bovendien het nut hebben dat een wandelaar of voermandie Haarlemmermeer uitkomt om naar Sloten of Amsterdam te gaanindien hijden weg onkundig, bij abuis regtuit zoude willen loopen of rijden, in plaats van regtsaf te houden, zeer zeker door die boomen zoude worden gewaarschuwd en tegengehoudendit laatste is nog onlangs gebeurd toen een voerman een mijner kastanje boomen heeft aan stuk geredenzoo, dat de schil er af was, en de boom is dood gegaan. Tijdens ik Burgemeester der Gemeente washeb ik boven dien nog tusschen die boomen het aanplakbord der Gemeente doen zettenen daartegen uit eigen middelen eene zitbank bevestigd. Wanneer ik nu op de jBadhoeve wandel, heb ik dikwijls het genoegen personen op die bank te zien zitten, hetzij om uit te rustenhetzij om eenige gelegenheid van publiek vervoer af te wachten of om andere redenen. Het is dien menschen duidelijk op dat oogenblik niet te doen om de geboden te lezen, op het plakbord van wege de over- heid verkondigd, want zij keeren die den rug toe; doch zij rusten eenige oogenblikken uit, zien op het bevallig gelegen dorp voor hen, of genieten het vergezigt op Amsterdam; welligt keuvelen zij onder elkander gezellig, en bewonderen de wijsheid van den Gemeenteraad, die, volgens hunne meening deze bank te hunneu gerieve deed plaatsen. Datzelfde plakbord is echter op die plaats gesteldbehalve als zitbanktegelijk als eene waarschuwing even als de boomen, voor vreemdenonbekenden of verdwaalden, om den weg te houden en niet in het donker, welligt in eenigzins benevelden toestand, in de Ringvaart te geraken. Dat zulks alligt gebeuren kan, heeft het treurig ongeval geleerd, onlangs aan den Bennebroekerweg voorgevallen. Vijf personen hebben met hun leven geboet voor de onbe- drevenheid van een jong, den weg onkundig koetsier. Niets belet dat een dergelijk ongeluk heden of morgen weder kunne geschieden. Als Heemraad heb ik in het Polderbestuur voorgesteldaan de uitwegen der Haarlemmermeer die niet aan eene brug maar aan het water der Ringvaart uitkomeneene balie te zetten. Men heeft mij geantwoord, dat zulks niet konde, omdal op die plaatsen losplaatsen zijndie men niet met vreemde voorwerpen behoort te versperren. Bovendien meende men, dat de overheid de menschea niet te veel moet willen leiden: dat de burgers en boerenlui zich zelven behooren in acht te nemen en weten te helpen dat zij alien den weg behooren te kennen, en er, ook al staan op vele plaatsen balien, toch ongelukken als deze niet geheel kunnen worden belet. Ik heb geantwoord, dat deze redeneringen mij niet geheel overtuigden dat men toch gewoon is in beschaafde landen leuningen op de bruggen te zettenen reeds elders in Haar- lemmermeerpolder dergelijke balien bestaan. Men heeft mijn voorstel afgestemd, en mijne meening bleef alleen staan. Voortaan worden dus in Haarlemmermeer de menschen verondersteld niet alleen de wetmaar ook den weg te kennen. Raakt iemand daarbij te water of in degevangenis, hij wijte het zijne geringe kennis. Men noemt zulk eene redenering eene regtsfictie-, he't zij mij vergund aan te merken, dat ik in de practijk niet van Jictien houdemaar van de waarheid. Het moge menigeen vreemd klinken, maar in een levens- loop als de mijiie, waarin ik dikwijls voor publiek belang zorgde, met opoffering van geld en moeite, heb ik dikwijls bemerkt, dat wanneer ik alU£n eene opvatting had gehad die door anderen niet gedeeld werd, zij, bij ondervinding later toch bleek de ware geweest te zijn. Eene meerderheid heeft niet altijd gelijktoen Pilatus alleen Cbristus onschuldig verklaarde had hij waarschijnlijk meer gelijk dan alle priesters en Farizeeen te zamendie als uit eenen mond riepenKruist hem Kruist hem [k heb dus over deze zaak nog eens nagedacht, en meen nu door dit Weekblad, een voorstel te raoeten doen, hetwelk door mijne mede-ingezetenen, en vooral door leden van het Polderbestuur en den Raad zou kunnen worden in overweging genomen. Men plaatse aan het einde van iederen uitweg, waar die op de Ringvaart uitkomt, eenen wegwijzer (de paal liefst ver- vaardigd op stevige duurzame wijze van gegoten ijzer) in den vorm van een lantaarnpaal. Men hechte aan dien paal zoovele armen als er op dat punt wegen uitkomen; en duide op de armen aan de namen en den afstand der plaatsen, waarheen die wegen leiden. B. v. aan den Bennebroeker weg de namen BennebroekHillegom, Hoofddorpde Lennep enz. Men plaatse boven op den paal een helderbrandendeu lantaarn, aan den voet rondom den paal eene stevige, maar eenvoudige zitbank. De borden en eeri gedeelte van den paal behooren wit ge- verwd te worden, opdat die ook in donker kunnen herkend worden. Er zullen ongeveer zestien zulke palen noodig zijn. Op deze wijze zullen inwoners en vreemdelingenbij dag en bij nacht, kunnen weten waarheen zij zich moeten begeven en minder blootgesteld zijn aan het gevaar om te water te geraken. De palen, dienende tot verlichte wegwijzers, zouden kunnen worden geplaatst en onderhouden door het Polderbestuur; de verlichting met petroleum of olie zoude dienen te worden be- zorgd of bekostigd door of althans van wege de gemeente. Ware ik nog, als vroeger, lid van den Gemeenteraad, ik zoude een voorstel daartoe strekkende in den Raad meenen te moeten doen. Nu de kiezers in plaats van mij eenen meer verlichten en verstandigen raadsman hebben gekozen meen ik die keuze te moeten eerbiedigen en onthoud mij van het doen van voorstellen aan den Raad om den scbijn niet te hebben mijne adviezen te willen opdringen; daartoe is de rust, die ik tegenwoordig geniet, mij te welkom. In het belang echter van hen, die in de toekomst er voor bloot9taanom ongelukkig te verdrinkenheb ik toch mijn voorstel niet geheel voor mij willen houden, en eindig met aan mijne mede-ingezetenen van Haarlemmermeer en verder aan alle Nederlanders toe te wenschen, dat zij op hunne wegen, zoowel als in den Raad, de Provinciale Staten en de Staten-Generaal, met e6n woord overal waar het noodig mogt wezen steeds zullen vinden Verlichte wegwijzers Badhoeve, 21 Mei 1877. Amersfoordt. DIJKGRAAF en PIEEMRADEN van den Haarlemmermeer - polder brengen ter kennis van Belanghebbenden dat de door het Collegie van Dagelijkseh Bestuur voorloopig goedgekeurde REKEXIVG en VERAiYTWOORDLVG van den Penning- meester over het Dienstjaar 1800 Zes-en-Zeventig van af den 22sten Mei e. k.gedurende veertien dagen, ter inzage van de Ingelanden zal liggen aan de Secretarie van den Polder, in de Jansstraat, te Haarlem, van des mor- gens 10 tot des namiddags ten 2 ure. Haarlem, 18 Mei 1877. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLLDijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. Aan Belanghebbenden wordt kennis gegeven 1°, Dat de Teregtzitting voor de behandeling van Burger- lijke en Handelszaken zal gehouden worden iedere week op DONDERDAG, des voormiddags ten erf ure, zullende na afloop dezer Teregtzitting de Kantonregt.er vaceren tot het benoemen van Voogden het afnemen van eedeu en andere extra judiciele bemoeijingen. 2°. Dat de Teregtzitting voor de behandeling van Straf- zakeil zal gehouden worden (zoo noodig) iedere week op DINGSDAG, des voormiddags ten elf ure. 3°, Dat de Kantonregter ieder, die hem in z(jne Betrek king wenscht te spreken, zal ontvangen op DONDERDAG, des voormiddags ten half elf uur, en na afloop der Teregtzitting in het Regtsgebouw; doch in spoedvereischende zaken ook op andere dagen en uren ten zijnen Huize. 4°. Dat de Griffier voor het Kantongeregt zal vacereil ALLE WERKDAGEN, van des voormiddags tien tot des namiddags twee ure. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van Rijnland zullen op Zaturdag den 2 Junij 1877, des middags ten 12 ure, in het Gemeenlandshuis te Leiden, bij enkele insehrijving bestedeil, overeenkomstig de Bestekken en de Algemeene Voorwaarden Het BESTEK zal van den 24sten Mei af voor 25 Centen, de ALGEMEENE VOORWAARDEN voor 25 Centen en de gezegelde INSCHRIJ VINGS-BILJETTEN voor 21 Centen ver- krijgbaar zijn ter Secretarie van Rijnland, te Leiden, bij de Opzigters te Spaarndam, Katwijk en Gouda en bij den Onder- Opzigter te Halfweg. De INSCHRIJ VINGS-BILJETTEN zullen ten 11 ure van den Bestedingsdag, in de bus in het Gemeenlandshuis gesto- ken moeten zijn, volgens 72 der Algemeene Voorwaarden. Nadere INLICHTING is te verkrijgen op het Bureel vau den Ingenieur te Leiden, bij de Opzigters te Spaarndam, te Gowda, te Katwijk en den Onder-Opzigter te Halfweg. Leiden, 19 Mei 1877. Dijkgraaf en Hoogheeraradeu voornoemd DE CLERCQ, Dijkgraaf. W. G. DE BRUIJN KOPS, Secretaris. in den ttaarlemmermeerpolder T E IIIJ U R Brieven franco, onder Letter Z, aan den Heer Directeur van het Postkantoor te Haarlemmermeer.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2