Advertentien. - 88 Haarl emmer meer. Landbouw. Gemengde Berigten. De bekende eo onbekende Schuldeischers Lijders aan Huidziekten. Geldersche Kade, N°. 75, te Amsterdam, E. J. DE VRIES, Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 23 tot 29 Mei 1877. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij Chirurgien en Accoucheur ter van Binnenlandsche Zaken te verzoeken eene eindregeling te in a ken op deze zaak, die zoo voor Rijnland als voor den Haarlemmermeerpolder van het grootste belang is. Besloten wordt om zich tot Zijne Majesteit den Koning te wenden. XIV. Niemand der ledeu meer het woord verlangende wordt deze Vergadering door den Voorzitter gesloten. Agenda, voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Polder, te houden op Woensdag 13 Junij 1877, des morgens ten 10 ure, in het locaal van Staats, te Haarlem. 1°. Mededeelingen. 2°. Rapport van de Financiele Commissie over de rekening van 1876. 3°. Missive van den Commissaris des Konings, inzake de eindinerken van de graadmeting. 4°. Voorstel van Dijkgraaf en Heem- raden tot aankoop van een pulsometer. 5°. Voorstel van Dijkgraaf en Heemraden tot verlichting van bruggen. 6°. Voorstel van Dijkgraaf en Heemraden tot aankoop van steenkolen. 7°. Vaststelling van de 2e Suppletoire Begroo- ting over 1877. 8°. Rapport van de Commissie uit Hoofd- ingelanden omtrent de ingekomen bezwaarschriften tegen de verordeningen op de waterberginginpoldering, herschieten van weg- en kavelslooten en kroozen van slooten. By de op den 22 Mei 1877 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbestedingen is ingeschreven door en zijn aannemer geworden als volgt a. Het vergrooten der kolenbergplaatsen aan de Stoomgemalen de Cruquius en de Ljjnden. Namen. Woonplaats. 1 Perc. 2 Perc. Massa. Coppee, te Halfweg, - /2639 J. Bruyn, Haarlemmermeer 1284 Gebrs. Bos, idem ,,1498 /3050 P. van Essen, Halfweg, 2287 Aannemer is geworden P. van Essen te Halfweg voor2287, b. Het onderhoud der grindwegen tot 1 Mei 1878. Perceel N°. 1, H. Raaphorst, Haarlemmermeer, voor /1000 II 2idem idem 1080 1) 3, A. van Son, idem, >1 1100 II 4idem idem, II 900 )l 5, F. de Haan idem 1250 II 6 N. Wamsteker idem, ii 1024 19 7, C. Bogaart, idem ii 1098 >1 8, N. Wamsteker, idem >i 1218 c. Het kroozen van vaarten en togten. Perceel N°. 1P. Degenaarste Haarlemmermeervoor /20.per 1000 M. Hoofdvaart; 8.75 1000 M. Dwarstogt; 8.1000 M. Lengtetogt 2A. Mesman, te Haarlemmermeer, voor 18.50 per 1000 M, Hoofdvaart; ,,10.75 1000 M. Dwarstogt; 9.90 1000 M. Lengtetogt; 3, A. Griekspoor, te Haarlemmermeer, voor f 12.per 1000 M. Hoofdvaart; 10.1000 M. Dwarstogt; 9.1000 M. Lengtetogt; 4, A. Griekspoor, te Haarlemmermeer, voor 12.per 1000 M. Hoofdvaart; 9.1000 M. Dwarstogt 8.1000 M. Lengtetogt. Alle welke perceelen aan de genoemde inschrijvers zijn gegund. In de Hervormde Kerk te Abbenes zal op Zondag 3 Juni des morgens ten half-tien ure, de predikbeurt vervuld wor- den door Ds. Sigalpredikant te Lisse. c; GEBORENHendrikus, zoon van G. van Wijk en P. van der Sluijs. Alida Carolina, dochter van H. Huizinga en C. de Jonge. Petrus Johannes, zoon van J. Hoogland en J. M. Prins. Dirk, zoon van P. J. Kroon en A. Los. Jacob, zoon van J. van der Pad en W. P. Gerritsen. Antje, dochter van D. Knibbe en M. Paalberg. Mietje, dochter van G. van Keulen en A. M. Huiberts. Hendrika Martina, dochter van C. W. Burger en W. Kersten. Hermanus Andreaszoon van H. Lamers en E. Bleekemolen. Elisabeth, dochter van A. Bax en A. Bouwman. Frans, zoon van J. Meijer en K. van der Made. Karel Wilhelmus, zoon van C. Lamboo en A. de Eooij Johannes, zoon van B. J. van Noord en A. Seijts. Fokkelinadochter van J F. van Anken en G. van den Berg. Janzoon van F. van Os en P. van Groningen. Margaretha Johanna, dochter van W. N. Out en C. op den Kelder. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van M. Otten en B. van Berkel. OVERLEDENPieter van Rijssel, oud 50 jaren, gehnwd met Bastiaantje van Eck. Maartje, oud 20 maanden, dochter van W. Berkhout en C. Meulekes. Johannes Leonardus, oud 3 weken, zoon van J. van Gerven en M. Vreeburg. Johannes, oud 4 weken, zoon van J. A. Vreeburg en A. van Gerven. Matje, oud 11 maanden, dochter van J. Lanser en G. Spaargaren. Elizabeth, oud 10 maanden, dochter van J. de Vries en J. K. van Oort. Antje, oud 3 jaren, dochter van J. van der Zwaard en A. Been. Jacob Boloud 46 jarengehuwd met Stijna van Krimpen. Adriana van Roon, oud 74 jaren, weduwe van Cornelis Blijleven. Adriana, oud 21 maanden, dochter van J. van Rooijen en E. Kortekaas. Hendrika, oud 9 maanden, dochter van D. Koelewijn en K. van Tol. Maria, oud 2 maanden, dochter van J. van der Bogaart en J. Baanman. ONDERTROUWDA. de Smit met A. Noort. K. Bruijn met L. de Jong. G. W. van Driel met A. de Waal. G. van der Zwaan met M. C. Hekman. GEHUWD: J. Peetoom met P. Tanis. H. de Ruiter met G. Malipaard. Capelle (Langstraat), 30 Mei. Het afleveren van hooi voor de vcrschillende persen heeft dagelijks plaats, zoodat de handel in dit artikel tegenwoordig vrij belangrijk is. De ge- middelde prijs bedraagt /22 per 1000/2 kilogr. Naar het zich laat aanzien zal de hooibouw dit jaar vroeg invallen aangezien het grasgewas voorbeeldig te velde slaat. Ook wordt er reeds aan de heiboeren hooigras verhuurd die alweder tot /100 a/110 per hectare beloven. De vruchtboomen beloven in deze streken zooveel, als zij sedert jaren gedaan hebben, zoodat men, als de naebtvor- sten geen schade aanrigtenop een overvloedig appelen- en perenjaar kan hopen. Tielerwaard30 Mei. De vruchtboomen hebben buiten verwachting door de nachtvorsten weinig geleden en beloven eenen goeden oogst. Waspik30 Mei. Het grasgewas staat uitmuntend. Men verwacht dit jaar een goed hooijaar en vroeg tevens. Oud hooi wordt druk verhandeld van 22 tot 24 de 1000/2 kilogr. In het tijdperk van vier weken, 22 April tot 19 Mei 1877, zijnblijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aange- tast: in Gelderland 4, in Zuid-Holland 87 en in Friesland 9; te zamen 100 runderen. In het vorige tijdvak van vier weken waren 118 runderen door die ziekte aangetast. Men schrijft uit het Westland: „Als eene bijzouderheid mag vermeld worden dat gisteren reeds eenige kinnetjes nieuwe aardappelen voor Engeland geladen werden. Het ongunstige weder in aanmerking genomenwaardoor schier alles ten achter isja veel ten achter zal blijvenis het berigt te be- langrijker, dewijl de eigenlijke handel met Engeland eerst over drie a vier weken begint. De asperge-teelt is zeer slecht, en hoewel de prijzen hoog zijn, is geen jaar bekendwaarin zoo weinig werd omgezet. De tuinen zien eroppervlakkig be- schouwd, over het algemeen goed nit, dank zij het eenigzins gunstiger weder der laatste dagen; toch zeggen de tuinders, dat de bessen-, pruimen- en perenboomen veel door de nacht vorsten geleden hebben, het bescbot erg zal tegenvallen en de prijzen hoog zullen zijn." Door nu wijlen vrouwe E. W. de Lepel, wed. van den heer P. C. La- bouchere, is vermaakt een legaat van f 5000 aan de armen der Waalsche en een van f 3000 aan de armen der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. De ongesteldheid van H. M. onze Koningin is, ua een onrustigen nachtdoch redelijken ochtendtegen den middag zoo zeef toegenomen dat de toestand hoogst zorgwekkendja hopeloos is. Vier kinderen van den timmerman U. V., te Midwolde, twee zoons en twee dochters, waarvan de oudste 37 en de jongste 29 jaren telt, zijn alien te gelijk in het huwelijk getreden. Te Montgeron (Frankrijk) is dezer dagen eene vrouw overleden, die den ouderdom van 119 jaar had bereikt. Zij was reeds 14 jaar van bijna al haar zintuigen beroofd, doch was overigens wel en kon nog loopen. Zij las noch met, noch zonder bril, om de eenvoudige reden dat zij niet lezen kon. Te Veendam leeft eene grootmoeder, die nog onlangs weder bevallen is en er volstrekt nog in geen enkel opzigt grootmoederachtig uitziet. Zij is trouwens ook nog maar 36 jaren oud. Met koninklijke toestemming op nog geen 16jarigen leeftijd in den echt getreden, huwde hare dochter met 18 jaar, en schonk aan eerstgemelde reeds voor een paar dagen een klein- kind. Zij zal dus het bezit van achter-achterkleinkinderen kunnen beleven. De keizer van Duitschland, die onlangs zijn 80en verjaardag vierde, is de eenige regerende vorst die tot dusverre zulk een hoogen ouderdom bereikt heeft. George III van Engeland beleefde wel zijn 81e levensjaar, maar hij regeerde sinds lang niet meer. Lodewijk XIV en Lodewijk Phi lips van Frankrijk bragten het niet verder dan tot 77 jaarKarel X bc- reikte zijn 79e. Van al de duitsche keizers zijn slechts vier 70 jaar of iets daarboven oud geworden: Karel de Groote 72; Rudolph, de eerste Habs- burger, 73 zijn afstammeling Sigismand 75 en Frederik III 78. Slechts 19 van de 49 duitsche keizers hebben een hooger leeftijd dan 60 jaren bereikt. Eene verschrikkelijkc daad van wraak is te Lercara, in Italie, ge- pleegd. Eenige personen hebben heimelijk het huis ondermijnd van Giovanni Rizzi, het hoofd der politie te dier plaatse, een man die met voorbeeldige naauwgezetheid zijnen pligt doet en op wien bedoelde personen om die reden zeer verbitterd moesten zijn. Toen zij het huis ondermijnd hadden, legden zy er eene hoeveelheid buskruid onder, en alzoo hebben zij in den nacht van 15 Mei, terwijl Rizzi, zijne vrouw en twee kinderen sliepen, het huis in de lucht doen vliegen. Door de krachtige pogingen der politie, die steun vond bij de geheele bevolking, is het gelnkt de slagtoffers van onder de puinhoopen te voorschijn te halen. Zij zijn deerlijk gewond, doeh niet doodelijk. Van de Engelsche dagbladen gebruikte de Times steeds het sterkste en zwaarste papier. Zij heeft dit thans vervangen door eene dunnere soort van papierdie echter zoo weinig van de vorige verschiltdat slechts aan- dachtige lezers de verandering kunnen opmerken. Toch heeft zij daardoor, hare groote oplaag in aanmerking genomenvolgens den patpierfabrikaut eene jaarlijksche bezuiniging van f 132,000 verkregen. Te Londen is een proces aanhangigover een beschuldigingdat een manop wien een vermogende vrouw haar geld had vastgestelddeze heeft laten doodhongerenvergift heeft hij niet gebruikt, en hij beweertdat zijn vrouw, geen voedsel wilde nemen; tegenbewijs is moeijelijk te leveren. Uit Barcelona wordt van den 12den dezer aan de Petit-Marseitlais geschrevendat den nacht te voren de omnibus tusschen genoemde stad en St. Martin de Provenzals door negen gewapende roovers is aangehouden. De veertien passagiersuit den schouwburg huiswaarts keerendewaaron- der een aebttal rijk gekleede dames, moesten al wat zij kostbaars bij zich hadden afgevendaarop werd den koetsier vergund stapvoets verder te rijden en de bandieten die zich uiterst wellevend hadden gedrageu zochten een goed heenkoraen. In de geologische grot van het Berlijnsche aquarium trekt een ooije- vaar tegenwoordig de opmerkzaamheid van alle bezoekers. Het dier had in 't een of ander ooijevaarsgevecht de bovenste snavelhelft gebroken. In dezen toestand is hij gevonden en hij zou te midden van kikvorschen eu andere vette beetjes den hongerdood gestorven zijn, wanneer niet een bekwaam chirurgijn hem te hulp gekomeu was en hem een nieuwen snavel van blik had gefabriceerd. De operatie is zoo goed gelukt, dat vriend langbeen met zijn blikken snavel alle fuuctien van een ooijevaar kan ver- rigten Voor eenige dagen is te Chester, nabij Philadelphia, een stoomschip, dat bijna gereed wasplotseling van stapel geloopenterwijl onderscheidene werklieden aan de onderzijde van het schip bezig waren. Schier alien werden meegesleept in het water. Nogtans ontkwamen de meesten met slechts geringe verwondingen. Acht verloren echter het leven en twee werden doodelijk verwond; de eersten waren op deerlijke wijze verminkt. Eenvoudig huismiddel. Sti aks komt de warmtewij willen ten minste hopendat ze komen zalmaar hoewel minder gewenschtbevinden zich in haar gevolg een heirleger van muggenvlooijen, wespen, enz., wier kennismaking voor ons minder aangenaam is en wier steken of bijten een pijnlijk gevoel te weeg brengt. Indien men echter de gewonde plek dade- lijk wrijft met ajuinprei of uijendan verdwijnt de jeuking of pijn onmid- dellijk en de zwelling houdt op. Bij een landbouwer in een gehucht des Hautes Alpes, (Frankrijk), die zich veel aan de paardenfokkerij laat gelegen liggen, en veel zorg wijdt aan veredeling en kruising van rassen, is dezer dagen een veulen ter wereld gekomen, waarop hij, met al zijne kruis-studienen wel nooit gedacht zal hebben. Namelijk het beest heeft twee volledige kopstukken, niet naast elkaar of scheef of dwars, maar een voor, als gewoon goed, ja fraai gevormd, en het andere van achteren, dat is, het verheft zich aan een stuk hals, overigens mede goed gevormd, op het achterdeel. Op het voorste, echtevolgt natuurlijk de borstop het aehtersteoverkom- pleete, echter, volgen de natuurlijke posteriora en staart. Jammer dat het venlen niet levensvatbaar bleekzeker zal men het opzetten en misschien wel er mede door Frankrijk en Enropa rondreizen ter bezigtiging. Welligt als de man met kruisen voortgaat, komt er nog wel meer wonderlijks voor den dag. Dat het bierdrinken ook in Frankrijk toeneemt, blykt uit de officiele statistiek der Direction generale des douanes." In 1875 bedroeg de invoer 27,472,394 liter. In het afgeloopen jaar, 1876 was hij geklommen tot 30,070,348 liter, en aldus verdeelduit Engeland 1,913,624, uit Duitsch land 25,683,535 nit Oostenrijk 969,953 en uit verschillende andere landen 1,503,236 liter. Het Duitsche bier wordt dus verreweg het meest in Frankrijk gebruikt. Door de firma Denayronze C0., te Parijsis een nieu w duiker" toestel met spreekbuis en lamp uitgevondenwaarmede goed geslaagde proeven zijn genomen. Bij de eerste proef bleef een duiker een half uur onder water en onderhield zich gedurende dien tijd door zijn 20 meter lange spreekbuis met de personen in een vaartuig. Nadat het geheel donker was gewordenging een tweede duiker naar beneden voorzien van een lamp, om met den eersten 13 meter onder water gemeenschappelijk te werken. De lamp verspreidde een zoo goed licht, dat men elk voorwerp op den grond onderscheiden kon. Voorzien van een lei en griffel schreven zij bij dat licht hunne bevindingen op. Tot op zeven meter onder water kon het licht vaD het vaartuig uit gezien worden. Van belang isdat by dezen toestel de lamp en de duiker als de spreekbuis van licht wordt voorzien door een luchtpomp, die zoo gemakkelyk werkt, dat een kind ze bedienen kan. Op den dag dat de Russen over de Pruth trokkenontstond er een paniek in de Rumeensche stad Giurgewo, tegenover de Turksche vesting Rustschuk aan den Donautal van ingezetenen verlieten de plaats. De militaire geneesheer in 't hospitaal aldaar vroeg per telegraaf te Bucharest wat hij doen moest. Het autwoord luidde ublijven". Eenige uren later kwam de arts te Bucharest. //Hoe kondet gij uw post verlaten?" werd hem gevraagd. /-Pardon," was 't autwoord, //al mijn zieken zijn weggeloopen." Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in Maart voortgezet met 915 tot 1170 arbei- ders, 15 tot 25 paarden, 3 lokomotieven, 98 wagens, 19 tot 23 stoombaggervaartuigen, 170 tot 190 grondschouwen en 17 tot 18 sleepstoom booten Noordzeehoofden. In het geheel zijn gemaakt 83,810 beton- blokken (147 in Maart), bevattende 310,392 kub. meter (982 kub. meter in Maart). Het Noorderboofd was op het einde van Maart als volgt door- getrokken Grondlaag van bazalt tot 1512 meter buiten het duin. Idem gevla&t tot 1512 meter. Grondlaag van blokken tot 1511.8 metertweede laag tot 1511.9; derde laag tot 1510.6; vierde laag tot 1510; vijfde laag tot 1509.4; zesde laag tot 1503.8; zeveude laag tot 1495; eerste bovenlaag tot 1485.6 en tweede boven- of deklaag tot 1470 meter. In den golfbreker tegen het Noorderboofd zijn gestort 39,317 kub. meter betonblokken (239'J in Maart) en 688 kub. meter natuur lijke steen. Het Zuiderhoofd is sedert het einde van 1875 tot op 1528 meter lengte voltooid, uitgezonderd het werk hooger dan 2.50 m. bo ven A.P. De kop van het hoofd is evenwel opgetrokken tot de voile boogte van 5.10 meter boven A.P., terwijl boven dien de kruin, tot 268 meter binnen het zteeind geheel is afgewerkt. In den golfbreker 1egen het Zuiderhoofd zjn gestort 59,971 kub. meter betonblokken (412 in Maart) en 4320 kub. meter natuurlijke steen (184 in Maart). In het geheel zijn aan de hoofden en golfbrekers verwerkt 290,510 kub. meter betonblokken (2750 in Maart). Noordzeehaven. Het baggerwerk in zee werd voortgezet. Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedraagt in het geheel 4,646,176 kub. meter (21,896 in Maart). In het Wijkermeer zijn gebaggerd 1,149,610 kub. meter (18,190 in Maart), in Buitenhuizen 240,150 kub. meter (8570 in Maart), in het westelijk Y 2,390,750 kub. meter (760 in Maart). De kanaaldijken in het Wijkermeer en het westelijk Y zijn in aanleg over 29,587 meter lengte, tot AP. opgetrokken over 29,521 meter lengte, tot 0.60 meter boven A.P. over 20,791 meter lengte (683 in Maart) en voltooid over 16,763 meter lengte (953 in Maart). Zijkanaal C(Spaarndam beoosten Buitenhuizen). Gebaggerd 237,507 kub. meter (7z0 in Maart). Zijkanaal D (Nauerna). Gebaggerd 74,550 kub. meter. Kanaal dijken opgetrokken tot 0.60 meter boven AP. over 1478 meter lengte, idem voltooid over 953 meter lengte (80 in Maart). Zijkanaal I (Oostzaan). Gebaggerd 49,300 kub. meter. Kanaal dijken in aanleg over 2537 meter lengte idem opgetrokken tot A.P. over 1027 meter lengte (491 in Maart); idem opgetrokken tot 0.60 meter boven A.P. over 280 meter lengte (80 in Maart). Droogmakerij VIII (Westelijk Y, benoorden het hoofdkanaal en beoosten de Voorzaan). De kanaaldijken om dezen polder, lang 7339 meter, zijn in aanleg over 7281 meter lengte; boven water of tot A.P. gebragt over 5621 meter lengte (491 in Maart); 0.60 meter boven A.P. over 2786 meter lengte (180 in Maari) en vol tooid over 453 meter lengte (80 in Maart). Door Gods goedheid voorspoedig 1)1'Villi Pll van eene welgeschapen DOCHTER, M. PAAREBERG, geliefde Echtgenoote van O. KNIBBE. Haarlemmermeer, 23 Mei 1877. van wijlen TAMES BARKER, in leven Timmermangewoond hebbende te Haarlemmermeerworden opgeroepen om op Donderdag den 14 Junij 1877 des voormiddags ten 11 ure, te verschijnen ten Kantore van den Notaris J. L. VAN DER MOER, in het Hoofddorp, te Haarlemmermeer, alwaar dan namens de beneficiaire Erfgenamen van wijlen denzelven TAMES BARKER, dadelijk de Rekening en Verantwoording van het beheer zijner Nalatenschap zal worden afgelegd en aan de Schuldeischers bij geen verzet hunne vorderingen zullen worden voldaanvoor zooverre het bedrag der Nalatenschap daarvoor toereikende zal zijn. Dagelijksvan 8 tot 9 en van 12% tot 2 uur, is de Ondergeteekende aan zijne Woning, voor LIJDERS aan HUIDZIEKTE te spreken.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2