1877. Vrijdag 22 Junij. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. No. 25. Haarlemmermeer. fxxMJUz; Prijs van het Abonnement in het Jaar6.- Prijs der ^Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. MINISTER! E VAN FINANCIeN. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 13 tot 19 Junij 1877. Landbhiiw. II A Alt L EM ME ME E It Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. tJiterljjk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De Minister van FinancieSn maakt, naar aanleiding van het Koniuklijk besluit van 20 Mei 1877, nr. 38, genornen ter uitvoering van de wet van 28 Maart 1877 (Staatshl. nr. 43), het navolgende bekend 1°. Als kantoren waar de nederlandsche koperen, en later ook de nederlandsche bronzeD pasmunt, mits voor niet min der dan eerie vvaarde van tien guldentegen standpenningen inwisselbaar zal zijnzijn aaugewezen a. de Nederlandsche Bank, als agent van 's Rijks schat- kistte Amsterdam b. de kaDtoren der Rijks betaalmeesters c. de navolgende kantoren der Directe belastingen en der Directe belastingen en accijnsen in de provincie Noord-Brabantenz. in de provincie Noord-Holland te Haarlemmermeerenz. d. enz. De aanwijzing der kantoren onder nr. I, litt. cend, hier- boven bedoeldgeldt slechts voor zoover de vereischte stand penningen aldaar voorhanden zullen zijn. 3°. De bij nr. 1 hierboven gemelde kantoren zijn voor de bedoelde inwisseling opengesteld dat, gemeld bij litt. ades Maandags en des Donderdags (mits geen feestdag) van negen tot half den uur); die, gemeld bij letter 6, van den 16 tot en met den 25 van elke maand (zon- en feestdagen uitgezonderd) op de ge- wone kantooruren die, gemeld bij letters c en d, den tweeden werkdag van elke week, of, iudien hij op den eersten dag der maand valt, den derden werkdagenindien hij op den laatsten dag der maand valt, den vierden werkdag der week, op de gewone kantooruren 4°. De hierboven genoemde bepnlingen, welke uitsluitend ten doel hebben aan de ingezetenen gelegenheid te geven zich van de te groote hoeveelheid koperen of bronzen munt te ont- doen en ze weder elders te verspreiden treden in werking met primo Julij 1877. 's Gravenhage1 Junij 1877. De Minister voornoemd (was get.) H. J. v. d. Heim. Op Zondag 24 Junij 1877, des morgens ten 9% ure, zal te Abbenes de predikbenrt vervuld worden door den heer A. de Vink, en te Kage, des namiddags ten 2 ure door Ds. L. ten Boschvan Oegstgeest. Indien de personen van: Machiel Johannes de Zwartevan Oosterland; C. van Ekerenvan OoltgensplaatN. Oussoren, van Nieuwer-AmstelC. van der Post, van Lisse; A. de Wit, van Stompwijk; Jan D'Hane, van Hoedekenskerke, en Ary Bakker, van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, zich in Haar lemmermeer mogten bevindenworden zij in hun belang aan- gemaandom zich ten spoedigste ter secretarie voor de be- volking aan te melden. De verkiezing van vijf leden voor den gemeenteraad zal den 17 Julij a. s. geschieden. De aftredende leden zijn: A. J. G. Timmermans, P. Knaap, B. Buis, H. P. Bultman en C. de Jong. GEBORENKlaaszoon van A. J. Versteeg en L. van Dam. Antgedochter van J. de Reus en H. van der Wal. Johannes zoon van P. Briene en A. Roeland. Geert, zoon van T. van der Ploeg en N. List. Wilhelminadochter van J. W. van Laar en A. Luiine. Jacoba Johanna, dochter van C. Vermenlen en L. E. Vaessen. Jan, zoon van J. H. Mastenbroek en R. Sneelooper. Johannes Cornells, zoon van A. van Rijswyk en M. de Vos. Theodoras, zoon van M. Smit en J. Schonhage. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van J. Beugelsdijk en S. M. Wes- seling. OVERLEDEN Leendert van Groningen, (ongehuwd), oud 44 jaren. Gerrit, oud 3 maanden, zoon van W. Berkhout en C. Meulekes. Jaantje, oud 10 dagen, dochter van C. den Braber en A. Frankfort. Marinus, oud 14 dagen, zoon van C. Struis en L. de Berg. ONDERTROUWDJ. Hoenson (wednr.) met M. van der Heijden. J- Uithol met E. Verburg. GEHXJWD: F. van Leijen met W. Schaap (wed.) De verlofganger der nationale militie Jan Dekker, uit de gemeenle Assendelft, verhuisd zijnde zonder kennisgeving wordt bij deze aangemaand van zijne tegenwoordige verblijf- plaats kennis te geven aan den burgemeester. Capelle (Langstraat)20 Junij. De handel in paarden is in den tegenwoordigen tijd in deze streek zeer flaauw. De een- en tweejarigendie gewoonlijk door onze boeren in het voorjaar te Heenvliet, Puttershoek, WillemstadBuitensluis worden opgekocht in grooten getale, koopt men dit jaar wel f 40 a 50 minder dan vorige jaren. Verscheidene land- bouwers zijn ook met hunue vette paarden blijven zitten. De hooihandel, die tot voor veertien dagen vrij leven- dig was, staat thans geheel stilen daar de inzameling van het nieuwe gewas is aangevangenverwacht men vooreerst geen afleveriug, ofschoon de voo.raad nog lang niet weg is. Met den hooibouw ten noorden van het oude Maasje is men begonnen en de opbrengst wordt i. genoeg op de helft meer begroot dan het vorige jaar. Ook de andere hooilanden hebben bijna nooit zulk een aanzien gehad en geven hoop op een zeer overvloedig gewas. Wageilillgen, 20 Junij. Omtren* de te veld staande ge- wassen kan men van hier vrij gunstige berigten meldenvooral is dit het geval met die, welke op de proefvelden van de landbouwschool zijn uitgezaaid. De rogge kon wel wat beter wezendoch men verwacht ook daarvan njg een goeden oogst. De boekweit maakt eene uitzonderingdaar deze door de sterke nachtvorsten van voor eenige dagen voor het grootste gedeelte verloren is. Hooigras is ruimscboots aanwezig. Doetincliem20 Junij. Me.i weet hoeveel moeite het kost, om een bed aspersieplanten aan te leggen. Nu heeft de heer C. in een bosch met k/swpelhuut eene praobtige plant van die groentesoort gevonden. Br bevinden zich twee loten aan van 2 ned. el lengte, en bovendien twee andere loten, welke 3 decim. laDg zijn. Zoowel jonge als oude loten heb ben de dikte van gewone aspersieplanten. Meppel20 Junij. Bij de hier gehouden eerste groote grasverhuring, werd gemiddeld besteed van 100 tot 150 per hectare, iets minder dan het vorig jaar; terwijl er nu over het gehee] meer gras is. Zutplien20 Junij. In den laatsten tijd heeft zich bet gras in onze streken, vooral langs den IJssel sterk ontwik- keldzoodat een voordeelige hooioogst te wachlen staat. In de tarwe- en roggevelden heeft men weinig te wenschcn en de aardappelen beloven veel. Het vooruitzigt is dus voor onze landbouwers gunstig. Schagen19 Junij. Op de Maandag 18 Junij alhier ge houden zomer-paardenmarkt zijn p. m. 350 paarden en eenige veulens aan de lijn gebragt, waaronder goed soort en schoone rijpaarden waren, doch de handel was stag, ofschoon er vele kooplieden waren en hooge prijzen voor de paarden besteed werden. Zaturdag zijn reeds verscheiden honaerden halfmuds manden zoogenHamde kinnemanden, uieuwe Westlandsche aardappelen van Rotterdam naar Groot-Brittannie vervoerd, die weldra door duizenden zullen worden gevolgd. Onder Tubbergen zijn de boomen letterlijk kaal gevreten door rupsen; de boeren hebben de rupsennesten niet willen vernietigen en ondervinden thans daarvan de gevol<*en. Wegens den overvloed van gras in de provincie Friesland' is daar gebrek aan arbeiders en trekken groote scharen van Staphorst en elders derwaarts; er is aan sommigen toezegging gedaan orabehalve den kost, per dag/3 te verdienen. In de maand Mei werd in de provincie Friesland slechts den rund (Wijmbritseradeel) wegens longziekte afgemaakt. Op last van den minister van binnenlandsche zaken werden eehter 88 runderen als verdacht van longziekte, afgemaakt, als: in Hen- naderadeel 39, in Wijmbritseradeel 49. Het totaal gevallen sedert den 1 Januarij is thans 71, terwijl als verdacht werden afgemaakt 799. In Mei werd geen enkele nieuwe koppel aangetast. De Tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid zal vermoedelijk 4 Julij e. k. te Amsterdam geopend worden. De eer9te kersen, ongeveer 250 mandjes, zijn uit Duitsch- land te Rotterdam aangebragt en naar Engeland verscbeept. Het gewas van deze vrucht wordt dit jaar als zeer middelmatig beschouwdhetgeen ook in ons land het geval zal zijn (vooral met de zoogenaamde Meikersen); de latere zwarte kersen be loven in de Geldersche streken beter resultaat. Met de ver- zending van nieuwe aardappelen uit het Westland naar Enge land zal men in het einde der volgende week geregeld kun- nen voortgaan. De zucht tot droogmaking van de Friesche meren breidt zich uit. Thans is mede bij de regering hangende gemaakt een aanvrage om vergunniDg tot droogmaking van het Tjeuke- meer (p.m. 2500 hectaren), gedaan door den heer Oudschans Dentz, heel-en verloskundige te Leeuwarden. Verscheidene jaren geleden was zoodanige vergunning aan anderen verleend die er eehter geen gevolg aan hebben gegeven. Aan het verslag, gedaan door Burgemeester en Wethouders aan den Raad van Amsterdam over den toestand der Geireente gedurende het jaar 1876 ontleenen wij het volgende betref- fende landbouw en veeteelt: De toestand van den landbouw was over het algemeen vrij voldoende, de oogsten waren middelmatig of goed. De prijzen der meeste artikelen hielden zich staande, en overtroffen zelfs die van het vorig jaar. De beide paardenmarkten waren tamelijk bezocht; op die van 7 April 195, op die van November 260 paarden en veulens aan de lijn. In de maanden Junij en July had alhier eene roerkwaardige teutoonstelliDg plaats van al wat op landbouw en landbouw- onderwijs betrekking heeft. Tal van werktuigen werden uit den vreemde ingezonden. De koop- en huurwaarde van wei-en hooilanden bleef hoog. De toestand van den veestapel was niet zoo gunstig als in het vorig jaar. Onder de paarden heerschte longontsteking verder eene soort van oogontstekingen ook eene ziektedie met moeijelijk hoesten begon en waarbij zich verder zwellen van het strotteuhoofd en den keelgang vertoonde. Negen paarden moesten afgemaakt wordenals lijdende aan kwaden droes. Onder de runderen heeft weder de longziekte geheerscht. Op tien stallen brak de ziekte uit; tien runderen werder dien- tengevolge onteigend en gedood, en buitendien nog vyftig die, in verdachten toestand geraakt, op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken werden geslagt. Slechts vijf runderen stierven ten gevolge van andere ziekten. De veestapel bestond den 31 December uit: 12 hengsten 974 ruinen1253 merrien990 melkkoeijen, 35 graskalve- ren 190 schapen en lammeren 179 bokken en geiten. Onder het opgegeven getal paarden zijn 116 rijpaarden, maar zijn niet begrepeu de paarden van het escadron huzaren, alhier in garuizoen, noch die van den Italiaanschen circus, die dezen winter alhier gevestigd was. Het aantal paarden was grooter dan in 1875, hetgeen toe te schrijven is aan de meer paar den in dienst bij de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij. Van het getal ezels en varken9 is geene opgave ontvangen. Tuinbouw en bloemisterij. Het getal bloem- en boomkwee- kers alhier is hetzeltde gebleven als in het vorig jaar; ook de hoeveelheid grond voor bloem- en boomkweekerij bleef onveranderd. De handel in planten mag voldoende worden genoemd. Men bleef voortgaan met het invoeren van nieuwe zaden, planten en siergewassenook uit de landen buiten Europamet name uit JapanZuid-Afrika en Noord- en Zuid-Amerika. Aan een door den Nederlandschen consul-generaal te Weenen medegedeeld berigt van 15 Mei omtrent den stand der veld- gewassen enz. in de Oostenrijk-Hongaarsche monarchie wordt het volgende ontleend De eerste helft van Mei heeft zich gekenmerkt door vrij hevige nachtvorsten en later door veelvuldige regens. Over schade, door de eerste aangerigtwordt niet veel geklaagd daarentegen hebben regenbuijen en wolkbreuken in sommige streken nog al nadeel berokkend. Volgens de bij het mioisterie van landbouw ingekomen be rigten staat de tarwe over het algemeen goed en mag men ten aanzien van (lit graan de beste verwachtingen koesteren. Alleen vreest men hier en daar dat het stroo kort zal blijven. Ook de rogge staat over het algemeen goed, eehter zijn de uitzonderingen talrijker dan bij de tarwe. De laatste berigten omtrent het raapzaad luiden iets gun- stiger, eehter verwacht men daarvan in Gallicie een vrij slechten, in Bohemen, Moravie Silezie een minder dan ge- middelden en alleen in Hongarije een vrij goeden oogst. In laatstgemeld land heeft dit gewas reeds uitgebloeidin de eerstgenoemde gewesten begint de bloei eerst. Gerst, haver en peulvruchten zijn in de meeste hoog gele- gen streken onder gunstige omstandigheden uitgezaaid; in de lagere streken, vooral in Gallicie en de Bukovvina, is men daarmede, wegens de nattigheid van den grond, nog ten ach- terenen bestaat groote vrees ten aanzien van den te ver- wachten oogst der zomergewassen. De aardappelen zijnmet uitzondering van de bergachtige streken, bijna overal gepoot. Over de vroege aardappelen hoort men nergens klagen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1