m St Vrijdag 29 Junij. VAN 1877. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. No. 26. HAARLEMMERMEER Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Mill Prijs van Het Abonnement: Heeft het overlijden der Koningin een openbaar feest, tot viering van het 25-jarig jubile der droog- making van het Haarlemmer meer, verhinderd, het Weekblad, dat nu reeds 18 jaren de helangen van den Polder en de Gemeente voorstaat, het nieuws van daar vermeldt, de gewigtigste feiten mededeeltdie op het bestuur van beide betrekking hebben, mogt echter niet stilzwijgend den 1 Julij, dien heugelijken gedenkdaglaten voorbijgaan. De redaktie vond in Mr. J. P. Amersfoordt dadelijk een ijverig medewerker, om haar behulpzaam te zijn in de zamenstelling van een buitengewoon Bijvoegsel dat niet alleen voor het oogenblikmaar ook voor het vervolg, waarde heeft. Bij de hulde aan Jhr. Gevers van Endegeest, wiens naam ten alien tijde dankbaar, in 66nen adem met dien van Willem I, in Haar- lemmermeer zal worden genoemd, voegde hij een feestlied, en een overzigt der belangrijkste gebeurte- nissen, die het eerste vierde eener eeuw, sedert de droogmaking, hebben gekenmerkt. Ook zijne begaafde eehtgenoot, Mevr. Amersfoordt- Dijk, leende der redaktie de hand, en aan haar talent danken wij den feesttoon, waarmede het Bijblad tot dit nummer, uitsluitend aan het jubile gewijd, wordt geopend. De zinrijke randversieringwaarmee de hoflithografen Teesling C°. het feestlied omgaven, zal wel geene opheldering behoeven. Wie toch herkent niet de hoofdprodukten van den drooggemaakten bodem in dien sierlijken krans, vruchten van de nijverheid der bebouwers, en beeld van de zegenrijke uitkomsten, die hun noeste arbeid oplevert. Heinde en verdoor eene buitengewoon groote oplage verspreid, hopen wij dat dit gedachtenisblad dat wij hierbij aan onze geabonneerden gratis toezenden alien welkom zij, die in Haarlemmermeer en zijne geschiedenis belang stellen. Afzonderlijke nummers zijn, zoolang de voorraad strekt, a 50 cents, verkrijgbaar bij 1852. 1 Julij. 1877. En plotslingkrachtig, kort en hoog Verbazend woord voor vriend en vreemden, Klinkt wijd en zijd door Hollands beemden n Het Meer is droog Weer had de opgezweepte vloed, Met wilder vaart en woester sprongen, In 't venig land en erf gewroet, Door dijk en paalwerk zwak behoed En dieper nog zich ingedrongen We6r ruischte toen met droever klacht, Een stemme uit der dooden nacht t/Wat kan bij storm en watervloeden Het zinkend Holland nog behoeden En opgeschrikt uit sluimerzucht Geprikkeld door een schoon Verleden, Voor telkens wreeder kwaad beducht; 0uitstels al te bittre vrucht Vergeefs toch was het Meer bestreden Bezield door Vondels dichtervuur, Sloeg thans het lang verbeide uur, Waarop na eeuwen schuldig dralen De Plas zal worden leeg gemalen. (UtterlyIt Waensdag.) Gelijk een vesting, dour de kracht Van moordend wapentuig geteisterd, Hoe lang de aanval ook verwacht, Hoe fier de vijand ook-veracht, In jt eind door nood en dood verbijsterd, Geen hulp, geen kracht, geen hoop meer heeft, Gansch redd'loos zich verwonnen geeft Z66 ook, ontroerend wie het zagen Werd Hollands Waterwolf verslagen. n OpLandleeuwopten strijd en straf I" En bij het hooren van die kreten Rukt //Nassau" weer de kluisters af, Zwaait //Gevers" zwaard en veldheersstaf; Op op ter heervaart opgezeten z/Te midden van den vredestijd z/Den arm aan Land en Vorst gewijd; Valt aanvalt aangij legerknapen z/Verwint U lauwren om de slapen." En ij lings is het Meer bezet Door Neerlands wakkre polderzonen; De toegang tot het waterbed, Door dijk en dammen streng belet; Gods zegen zal het Werk bekronen! Waar zulk een hoop het hart vervuld, Draagt ieder bij voor de oude schuld; Zoo wordt in rustloos zffclsverlangen De stoute worstlirtg a«ugV<''V-;in. Daar zweeft met schrikbren vleugelslag, Door rook en dampwolk voortgedreven In 't nachtlijk duister en bij dag, De Meerkolk dwingend tot ontzag, De Stoomgeestvan den boei ontheven Geen weerstand baat, waar hij verschijnt; De breede, sterke golfslag kwijnt; Vergeefs gesard door wind en weder Straks valt de reus weer machtloos neder. Hij valt, ja maar verwonnenneen Hoe fel bestookt, hoe dicht omsloten Hoe in het strijdperk ook alleen, In regenval en sijplend veen Hervindt hij trouwe bondgenooten Het water rijst, het Meer wint veld, De hulp houdt aande golfslag zwelt De laster smaalt om 't roekloos wagen z/Waartoe dat ijdel eerbejagen Nog andre benden rukken aan. Kan Rijnland ooit dien roof gedoogen Ach, ziet die arme visschers staan, Hoe deerlijk zal het hen vergaan Wat schouwspelals de Vloed bewogen Zijn golvend schuim ten hemel stak Of langs het spieglend watervlak, Waarvan geen rimpel zich verroerde Een deel van Neerlands handel voerde. 0, hoed u voor dien boozen grond, De dood komt uit den bodem rijzen In welke streek ge ook woonplaats vondt, Hier met de armoe in verbond Zal men u nooit gelukkig prijzen. z/Breek door dien dijk! verniel dat werk v Reeds dreigt de dood met vale vlerk Rondplassend in doorweekte landen, Om kracht en leven aan te randen Doch als een bergzuil van graniet, Zoo onverwriktmet vlammende oogen Schalt, waar zijn vijand worstlend vliedt, De Geest des Stooms zijn oorlogslied Het zwaard alzijdig uitgetogen Dof dreunend als een donderslag, In elk gevaarbij elk beklag, Als hij het ne§rploft onder 't kampen, En opheft uit een zee van dampen En plotslingkrachtigkort en hoog Verbazend woord voor vriend en vreemden Klinkt wijd en zijd door Hollands beemden Het Meer is droog IPrijs der A.dvertentien Ontplooit uo vlaggenhet feest dat wij vieren Dat Neerland en Nassau op't schoonst mag versieren, Herinnert dien tijd Van geestkracht en strijd; Het pleit werd beslist, reeds voor eeuwen begonnen: De Meerwolf verjaagd, door den Landleeuw verwonnen Geluk, o mijn Koningde welvaart op heden Is eere en prijs van dien strijd in den vrede Gezegend ons Land, Behoed door uw hand Ook hier moog' het jongste geslacht nog gewagen, Van Willem's beheer en de Nassausche dagen Een heilgroet, o Gevers! van Eedlen en Wijzen, Uw leven en streven blijft dankend te prijzen z/De boom is nu groot, De Planter niet dood Wat kostlijke vrucht mocht uw arbeid reeds geven- Uw zoetste verkwikking aan de avond van't leven!.. Gijgolvende granen gewekt uit de golven Gij, schatten der vlijtuit den bodem gedolven, 0, Haarlemmermeer, De schrik van weleer Oij grazende kuddeen welige weiden Hoe kan ons uw aanblik de ziele verblijden Hoor, Hemelsche Vaderverhoor onze bede Om welvaart en wijsheidom vreugde en vrede Om Heiligen Geest Het liefst en het meest Die make ons eerlijk, rechtschapenmenschwaardig In liefde tot God en de naasten volvaardig Waait uit dano vlaggen langs velden en wegen )ud-Holland blinkt weer uit uw banen ons tegen Neen, God zij geloofd Wij zijn niet verdoofd; GijHaarlemmermeerin uw eigen historie Wat meldt en voorspelt gij ons daden van glorie Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven HAARLEMMERfllEER in het Jaar, f 6. Prjjs van een enkel Nommer 15 Cent. ALEE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. VAN JBONCA Or Co. Rokin, 60, te Amsterdam. van 10 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. P. Boekel. Uitslag van de op 26 Junij jl. door Dijkgraaf en Heem- raden van den Haarlemmermeer-Polder gehouden Aanbesteding van het onderhoud aan gebouwenbruggenduikersrol- mijU, zijl- en limiet-palen in den Haarlemmermeer-Polder. Ingeschreven werd voor Perceel 1, door L. Hulsbos, voor f 1626. 2, P. Hulsbosch, 3, G. v. der Starre, 4, L. Hulsbos, 5 Gebrs. Bos 6G. v. d. Starre 7 J. Hulsbos 870. 1185. 606.— 1689.— 1825.— 1249.— Alle welke perceelen aan deze aannemers zijn gegund. Indien de personen van: Machiel Johannes de Zwarte van Oosterland; A. de Wit, van StompwijkJan D'Hane,' van Hoedekenskerkeen Arij Bakker, van Haarlemmerliede en Spaarnwoude; zich in Haarlemmermeer mogten bevinden, worden zij in hun belang aangemaand, om zich ten spoe- digste ter secretarie voor de bevolking aan te melden. van 20 tot 26 Junij 1877. GEBORENAnna Mariadochter van C. van Doom en S. Bijnsdorp. Elisabeth, dochter van A. Kramer en L. E. de Smit. Johannes Cor- nelis, zoon van L de Koekkoek en J. van der Stelt. Elsje, dochter van A. van Rijswijk en M. Koolhaas. Klaas, zoon van D. Bruin en A. Luit. Jacoba, dochter van J. SliDger en D. van Vuure. Gijs- bert, zoon van C. Struik en C. Oorbeek. Johanna, dochter van J. Jagtman en A. Loogman. Jacoba, dochter van P. Bart en L. de Winter. OVERXEDEN: Gerrit, oud 3 jaren, zoon van A. Klomp en A. de Groot. Neeltjeoud 6 maandendochter van J. de Vries en W. DR. Johannes, oud 6 jaren, zoon van M. Verkuijl en J. Streefkerk. Jan, oud 22 maanden, zoon van E. den Boer en S. Witte. Cornells, oud 4 maanden, zoon van J. Poen en A. Mienis. Neeltje, oud 4 maaudeu, dochter van H. Verboom en J. van Tol. Plenn de Jong, oud 46 ja ren, gehuwd met Pietje van Vliet, Elisabeth, oud 5 jaren, dochter van D. Visser en R. van Brussel. ONDERTROUWD H. Metz met G. Borgman. GEHUWD: M. Tibout met G. Drooger.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1