Mr. Amersfoordt legt een hevel aan. Sluit krommen togt af; ook Slotertogt, Liedetogt en Spaarnetogt worden afgesloten. Register waterbergiDg aangelegd. Weerkundige waarnemingen (boeveelheid regen en verdam- ping) in den polder begonnen. Wedstrijd grasmaaiwerktuigen bij Baron van Verschuer. Aanbesteding tweede Protestantsche kerk Nieuw-Veunep. Z. M. de koning van Beijeren bezoekt Haarlemmermeer. Farini, oud-eerste minister van SardinieVisconti Venosta en Beretta, bezoeken Badhoeve. R6ne Deloche geeft uit ,,Beschrijving van Badhoeve'' 4°. 1862. Het geregtshof in Noord-Holland ontzegt eenen eisch tot het heffen van tienden in Haarlemmermeer. Eenige lengtewegen begrindmet subsidie van Rijk en provincie. Archief der ontbonden Meer-commissie overgebragt naar bet Archief van Noord-Holland te Haarlem. Schip steenkolen aangevoerd van New-Castle naar den Leeghwater. Beraadslagingen herziening ReglementHaarlemmermeerpolder. Getal leden Gemeenteraad uitgebreid, wegens bevolking boven 8000 zielen. Protestantsche kerk Nieuw-Vennep voor 't eerst gebruikt. Predikant ds. de Hoi. Stoomploeg ingevoerd op Badhoeve. Bereids bestaan zeven lagere soholen in Haarlemmermeer. 4°. 1863. Mr. Pabstburgemeestersterftopvolger Mr. Amersfoordt. Verdieping van eenige vakken lengtetogt. Vervoerbaar stoomdorschwerktuig Harmens en de Clercq begint in Haarlemmermeerpolder rond te reizen. 4°. 1864. Z. M. de Koning stelt vast gewijzigd regle- ment Haarlemmermeerpolder. Verdere begrinding wegen in den polder. Meer hevelen worden aangevraagd. Rapport Hoofdopzigter van Egmond betere waterverdeeling, met vergaarbakken (reservoirs) voor water. Veldwegen worden meer en meer verkocht. Spoorweg ontworpen in Haarlemmermeer en omstreken door Amersfoordt en Huet. Prins Jerome Napoleon bezoekt Haarlemmermeer. Le comte Conrad de Gourcy bezoekt en beschrijft Haar lemmermeer. 4°, 1865. Eerste ijzeren bruggen met steenen land- inrofderr-gramaktrn Hoofddorp: Het Dagelijkscli Bestnur laat de dammen van een verdiepings- werk doorsteken. Om de vele regens verhooging van polder- lasten. Elodea Canadensis belemmert den toevoer naar de werk- tuigen. Veepest in Haarlemmermeer. Rapport Commissie Hoofdingelanden omtrent hevels in den Ringdijk. Schoolgebouw Abbenes aanbesteed. Het XIXe Landbuishoudkundig Congres bezoekt Haarlem mermeer. Eerejuffers met de kleederdragten uit verschillende Provin- cien van Nederland. Het Botaniscb Congres te Amsterdam bezoekt Haarlem mermeer. Sir Andrew Buchanan, Engelsch gezant te 'sHage, Lord Richard Grosvenor, Lord Richard Plantyre, Sir George en Lady Boswell; Leerlingen Delftsche Academie; Leerlingen Pop- pelsdorf bezoeken Badhoeve. Sophia Frederica Mathilda, Koningin der Nederlanden, be zoekt in Augustus Badhoeve en Hoofddorp; 14 September Leeghwater met Lord Clarendon. Nadar daalt op denzelfden dag met zijnen luchtballon neder in Haarlemmermeer. 4°. 1866, Verordening op de hevels. Secretaris van Brederode sterft; in zijne plaats komt van de Blocquery. Yaststelling regelen snoeijen boomen langs wegen. Brug over Ringvaart aan Nieuwe Wetering. Polderbestuur overgebragt uit het Oudemannenhuis naar het Oudevrouwenhofje van Staats te Haarlem. Haarlemmermeer-Spoorwegmaatschappij ontbonden. Cholera Commissie benoemd. Raadhuis Hoofddorp aanbesteed. School Vijfhuizen geopend. Ds. Tinholt rigt op de lees-inrigting Concordia." Bedankt oie-yredikantopvolger van Wisselingh. 4°. 1867. Op voorstel van mr. Amersfoordt, gebroken balans Lijnden vervaugeu door een nieuwe van gestagen ijzer. Hoofdopzigter van Egmond sterft; in zijne plaats komt Elink Sterk. Klagten over te hoogen waterstand in den polder, gepaard met overlast van water in Rijnland. Mr. Amersfoordt stelt voor aan den Leeghwater balkleppen- kast te makeu van geslagen ijzer. Onderhoud grind wegen wordt aanbesteed. Jaagpaden Ringdijk verbeterd; ook om de kwel tegen te gaan. C. E. de Clercq draagt de zorg voor de uitgave van Week- hlad van Haarlemmermeer over aan van Bonga C°. Afbeelding Raadhuis en gezigtspunten in Haarlemmermeer op staal gegraveerd door Ed. Taurel. 4°. 1868. Commissie Polderbestuur, tot bemaling van lage landen geeft uit Notulen en Conceptverordening. Hulpfonds voor arbeiders nieuw geregeld. „Anbetung", Cantate van Mevr. Amersfoordt-Dijk, ten gehoore gebragt teSloten ten bate kerk te Abbenes, brengt op 1471. „Geschiedenis van Haarlemmermeer", door P. Boekel uit- gegeven bij Funke te Amsterdam. Gemeente Haarlemmermeer neemt over van het Rijk gronden Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Telegraafkantoor in Hoofddorp geopend 1°. Oktober. Hofsteden in Haarlemmermeer ontvangen namen. Basis voor Europesche graadmetingopgemeten langs Spaarn- wouderdwarsweg door den Hoogleeraar Stamkart. De Beucker treedt herhaaldelijk op in Haarlemmermeer als spreker over boomkweekerij. 4°, 1869. Begin verkoop van dijksgronden (onder- grond). Opbrengst gebruikt tot aflossing van schuld. Kil'oemaling aangeraden door Mr. Amersfoordtbestreden door Jhr. Mr. Rutgers van Rozenburg en den Hoofdingenieur Beijerinck. Mr. Amersfoordt dringt aan op naauwkeurige waterpassing van den polder. Reglement op inpoldering en bemaling van landen in den polder komt tot stand. Steenkolenbergplaatsen gebouwd aan de Lijnden en Cruquius. Haarlemmermeer wordt hoofdkiesdistrict Tweede Kamer Staten-Generaal. Voor het eerst gekozen Jhr. Mr. Rutgers van Rozenburg. Mr. Amersfoordt op verzoek eervol ontslagen als Burge meester; opvolger Lantzendorffer. 4°. 1870. Wijzigingen reglement scheepvaart in de Ringvaart. Planteydt en anderen brengen bezwaren in tegen de wijze waarop afzonderlijke beraalingen worden toegestaan. Scholen aan Nieuwe Meer en Halfweg gesticht. 4°. 1871. Erven Verploegh ontvangen vergunning tot inpol dering hunner landen. Verordening op kroozen van vaarten en slooten. Archief polder vermeerderd door bijdragen van Jhr. Mr. Gevers van Endegeest. Brug aan Cruquius ontworpen. Voorstel overneming brug te Halfweg. Hoofdopzigter Elink Sterk stelt verbetering voor aan pomp- zuigers. Aanbesteding wegen blijkt goed te werken. Ds. van Wisselingh verlaat Hoofddorp. Opvolger Ds. van Loenen. 4°. 1872. Brug aan Cruquius gebouwd. Brug Halfweg overgenomen door Polder. Tol aldaar afgeschaft. Bestuur Haarlemmermeerpolder, dat nu geene tollen meer heft, vraagt afschaffing van provinciale tolleneerst met goed, later met ongunstig gevolg. Kuyper Planteydt klaagt op nieuw over waterstand van den polder. P. Boekel schrijft een we^k Het Haarlemmermeer, wat het was, en wat het is." Een tweede notaris, de heer BroekhofF, wordt benoemd, standplaats Nieuw-Vennep; de eerste notaris, de heer van der Moer, opvolger van Bakker Schut, blijft te Hoofddorp. Telegraaf- en Postkantoor Haarlemmermeer worden vereenigd. De hoofdopzigter Elink Si4rk maakt bekend opmerkingen omtrent de hoeveelheid water die verdaropt in de verdampings- meters van den polder. Proeven worden in Haarlemmermeer genomen met Liernurs- mest, en daarover van meeuing gewisseld in het Weekhlad. Voor het eerst wordt kunstmatig hooi gedroogd op de Badhoeve en zulks aan het publiek getoond. In November vermeldt het Weekhlad (n°. 44) hevigen regenval, die een buitengewonen omslag noodzakelijk maakt van f 1.per hectare. De Academie van Poppelsdorf, met Director Werner, bezoekt d e Badhoeve. 4°. 1873. De peilschalen, aanwijzende het A. P. worden nagezienen zoo binneu als buiten den polder op nieuw gesteld. Geldenverkregen uit den verkoop van den ondergrond der dijksgrondenbesteed aan het in orde brengen der dijken. Verordening op het berijden der bruggen in den polder. Ds. Jorissen vertrekt uit Nieuw-Vennep; Ds. Reede ver- vangt hem. Longziekte onder het rundvee in Haarlemmermeer. Ds. van Dolder predikt afscheid op Abbenes. Een Japansch gezantschap bezoekt Haarlemmermeer. Ds. Goris, predikant der Christelijk Gereformeerde Gemeente Nieuw-Vennep, vertrekt; opvolger Ds. P. Diermanse. Mijer, eigenaar Americaansche Circus, speelt in Haarlem- mermeer op Zondag; wordt beboet met een gulden. De Gemeenteraad vermeerderd met twee leden, wegens ver- meerderde bevolking. Ds. van Loenen wordt bevestigd te Hoofddorp. 4°. 1874. Verzoekschrift van H. C. Reinders Folmer c. s.tot verlaging van den waterstand in Haarlemmermeer. Hetzelfde van van der Kun cum suis. Rapport daaromtrent van hoofdopzigter Elink Sterk. Stelt voor vermeerdering waterberging door verdieping en verruiming van togten en slooten. Wouter Sluis hondt voorlezing over landbouw. Longziekte komt nog steeds voor in Haarlemmermeer. 4°. 1875, Aalsmeerderweg doorgetrokken aan de Noord- zijde des Polders en genaamd Doornweg. Einde van den Spieringweg Zuidzijde begrind. Benoeming Commissie tot onderzoek verbetering waterstand in den polder, ten gevolge het adres Folmer. IJzeren pont aangeschaft. Predikant te Abbenes Ds. Bervoets. Drie ijzeren bruggen aanbesteed. Verkozen tot lid der Tweede Kamer Staten-Generaal, van Heemstra. 4°. 1876. Mr. Teding van Berkhout vraagt en erlangt eervol ontslag als penningmeester des polders, na twintig ja- ren dienst. Hij ontvangt van den polder een eerebeker; zijn opvolger is Mr. Smit. Commissie tot verbetering waterstand brengt rapport uit. Wil polderpeil brengen op 5.20 A. P.; geeft daartoe ver schillende middelen aanverbreeding en verdieping van tog- tenduikers, een ondergemaal voor den Leeghwater, (plan Huet) enz. op de plaats waar vroeger door Mr. Amersfoordt een kilgemaal was voorgeslagen. Bereids in 1876 worden eenige togten verdiept naar het vroeger sangenomen stelsel. Hoofdopzigter Elink Sterk meet de diepten en ondiepten der togten. Leening zal gesloten worden tot aanwending van middelen tot verlaging van het peilwaaronder het aanschaffen van een stoom-baggermolen. Bestaande schulden zijn alle afgelost. Dr. Heije, volksdichtervoorstander van het Schoolwezen en den Volkszang, sterft; begraven te Abbenes in een eigen graf, waarop een gedenkteeken wordt opgerigt van wege de Nederlandsche jeugd. Ds. Bervoets vertrekt van Abbenes. Leerlingen Grignon en Poppelsdorf met hunne leermeesters bezoeken Badhoeve en Lijnden. Kroonprins en Kroonprinses van Pruissen bezoeken de Badhoeve. Men begint daar de bewer- king der melk, met gebruik van ijs en stoom. Het verslag der Gemeente schat de waarde van land op 1000 a 2000 per hectare: in huur gemiddeld 80. Vlasland gemiddeld 275. Mazelen heerschen aan Hoofddorp. Ds. van Loenen verlaat Hoofddorp. Opvolger Ds. Griethuijsen. 4°. 1877. Leening polderbestuur; Verordeningen herzien die in verband staan met peilverlaging. De bevolking op 31 December 1876 was 13.171 zielen. Haarlemmermeer wordt zetel van een kantongeregt. Eerste kantouregter Crommelin; griffier van Halmaei. Commissie, benoemd tot viering 25jarig bestaan des polders, schort hare werkzaamheden op, wegens den rouw over den dood van Sophia Frederica Mathilda, Koningin der Nederlanden. Ik eindig hier, even als de schrijver van het boek der Koningen zeggende Het overige nu der gesehiedenissen van het Haarlemmer meer, wat daar gedaan is, wat men geleden en gestreden heeft iu de plaatselijke afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, hoeveel krentebrood gegeten en chocolade gedronken is te Abbenes, en meer andere „zoete vermakelijke stukskens," is dat alles niet beschreven in de notulen van het polderbestuur, en in het Weekhlad van Haarlemmermeer /H BadhoeveJunij 1877. Drukkerij van Bonga C°. Amsterdam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 7