1877. Vrijdag, 6 Julij. No. 27 V A IV AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het A.bonnement: in het Jaar6. Prijs der A-dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/a Cent. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 27 Junij tot 3 Julij 1877. Zitting van Donderdag 15 February 1877. UAARLEM1HERMEER Prys van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. WJiterHJk Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Bij de op den 19 Junij 1877 door Dijkgraaf en Heemra- den gehouden aanbesteding tot het onderhouden der boorden van de Ringvaart om den Haarlemmermeerpoider gedurende het jaar 1877, is ingeschreven door: A. Kuik te Haarlem voor12950. J. van den Heuvel te Aalsmeervoor 12417.75 Indien de personen van: Machiel Johannes de Zwarte, van OosterlandA. de Wit, van StompwijkJan D'Hanevan Hoedekenskerke; Elizabeth Vijverberg, wed. C. Boogerd, van Ouwerkerk (Zeeland)Willem Coolbergen van Oude-Tonge Cornelia de Vries, van Amsterdam, en Dirk de Graafvan Heemstedezich in Haarlemmermeer mogten bevinden worden zij in hun belang aangemaandzich ten spoedigste ter Secretarie voor de Bevolking aan te melden. Door den heer J. Samsonte Hoofddorp zijn aan de bi- bliotheek van Concordia aldaarten geschenke gegeven dertien zeer geschikte boekwerken. De volgende gevonden voorwerpen zijn nog niet ter Secre tarie van Haarlemmermeer afgehaald Jaar 1875: een gonden ring met steentje; een lap ge- bloemd katoen. Jaar 1873 een gonden speld (in bewaring bij J. Leaven) een zilveren horologie. Jaar 1871 een signrenkokereen gouden oorbel. Jaar 1869: een portemonnaie. Jaar 1868: een sigarenkoker. Jaar 1867 twee platen met inteekenlijst. GEBOREN Maartje, dochter van J. van der Jagt en M. Salomon. Pieter, zoon van D. Spaargaien en P. Lanser. Wilhelmus, zoon van S. Thuis en M. Kroon. Antoon, zoon van C. Stolwijken D. Amelse. Willem Floris, zoon van J. de Zee en P. van der Pligt. Hendrik Adrianus, zoon van C. Trooat en H. A. van der Sluys. Wilhelmina, dochter van J. Vlegels en H. Sprangers. Cornelia, zoon van H. Medik en A. Zijp. Snzanna, dochter van P. Zijdewind en P. Botting. Aart Jan, zoon van T. de Jongh en A. van Leeuwen. Antonie Gerrit, zoon van A. G. van Wijk en B. Vos. Arie, zoon van J. H. Wall- brink en E. Guitenean. Cornelia, zoon van J. van Dijke en E. J. Romera. LEVENLOOS GEBOREN 1 kind van S. Schoonrok en M. Molenaar. OVERLEDEN Klaas Breur, oud 31 jaren, gehuwd met Cornelia van Groningen. Jan, oud 2 maanden, zoon van C. Bakker en N. Jongejan. Pieter, oud 17 maanden, zoon van P. P. Splinters en A. E. Moos. Govert, oud 4 maanden, zoon van C. Struijk en T. Brouwer. ONDERTROTJWDM. van de Water met H. Kramer. J. Markus met T, Huisman. GEHUWD: J. Geijlvoet met W. A. Breeman. J. van der Elstmet H. Glandorif (wed.). J. Hoenaon (wednr.) met M. van der Heijden J. Uithol met E. Verburg. Voorzitter de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordigbij den aanvang der zitting, 11 leden zijnde de heeren Klapwijk, Van RiessenDe BreukVerkuijl De Jong, Dorbeck, Van Vuuren Bultman RanTimmermans en Tensenalsmede de Secretaris. Onder de lezing der notulen komt nog ter vergadering de heer 't Hooft. Afwezig, de heeren: Knaap (met kennisgeving)Kuiper en Buis. De Secretaris leest de notulen van 28 December 1877, welke worden goedgekeurd. I. Aan de vergadering wordt medegedeeld bet volgende a. De Provinciate bladen van 1876, n° 82 tot 81, en van 1877 n° 1 tot 14. b. Brief van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland dd. 3 Januarij 11., n° 16, waarbij worden turuggezonden de goed- gekeurde raadsbesluiten tot verhooging der jaarwedde van den hulp-onderwijzer aan school 2 en tot vaststelling der jaarwedde van de hulp-onderwijzereste benoemen aan de school n° 10. c. Brief van H. J. Visscher, kennis gevende dat de benoe- ming tot hulp-onderwijzer aan school 2 door hem wordt aan- genomen. d. Brief van Mr. A. Philipshoudende mededeeling dat de zaak der gemeente contra de Heij op 21 December jl. voor het Hof is bepleiten dat de uitspraak is bepaald op 2 Maart aa.,staande. e. Brief van de doodgravers Knol en Lewis, inhoudende dank- betuiging voor de hun verleende tractementsverhooging. A1 hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. II. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders zijn verzocht eene verklaring af te geven, dat zij toestemraen en de directie van de Grootboeken der Nederlandsche Nationale Scbuld magtigen om het kapitaalgroot /4000, iugeschreven in het 4-percents Grootboek der Nationale schuld, door Jhr. Mr. J. W. van Loon, overleden, ten behoeve van het gemeente- bestuur van Haarlemmermeer verbonden tot zekerheid van het beheer van den heer Marinus Verhage, als gemeente-ontvanger toebedeeld aan Mevrouw de weduwe van Loonover te schrijven ten name van van Loon (Douairiere van Jhr. Mr. Jan Willem, geboren Philippina Constantia Isabella Voombergh). Dat echter Burgemeester en Wethouders, alvorens die ver klaring af te geven, daartoe wenschen gemagtigd te worden door den Gemeenteraad. Wordt beslotenzonder discussie of hoofdelijke stemming, de gevraagde magtiging te verleenen. III. Gaat men over tot de uitloting, om met den 1 July 1877 te worden afgelost, van twee aandeelen elk van f 1000. in de geldleeniug ten laste der gemeente aangegaan in 1866, en van een aandeel ad 500, in de geldleeuing van 1872. En worden aldusby loting aangewezen ter aflossing van de geldleening A° 1866, de aandeelen Nrs. drie en elf, en van de geldleening A0 1872, het aandeel N°. negen. IV. Wordt weder in behandeling genomen het adres van C. Kroon en anderendie verzoeken dat een lantaarn moge wor den geplaatst op den Ringdijk, nabij de pont aan de Oude- wetering, welk adres reeds is vermeld in de notulen van 2 November eri 28 December 18 76 N°. ly en 16. Nadat deze zaak tusschen de leden was besprokenstelt de Voorzitter voor om op het adres afwijzend te beschikken. Daartoe wordt zonder hoofdelyke stemming besloten. V. Wordt gelezen een adres van J. H. Bertels en andere ingezetenen te Hoofddorp, verzoekende, datnaardien de com- missie voor de verlichting niet kan treden in het voorstel om f 400 in de Gemeentekas te stortendoor en voor rekening der Gemeente te Hoofddorp lantaarns mogen worden geplaatst, met mededeeling dat te Nieuwveen zeven ijzeren lantaarnpalen en zeven lantaarns met koperen kappen te koop zijn voor 16 het stel. Na korte discussie wordt, op voorstel van den Voorzitter en zonder hoofdelyke stemming, besloten op dit adres afwij zend te beschikken. VI. Gelezen een verzoek van H. J. Visscher, hulp-onder wijzer aan school N° 3, om eervol ontslag uit gemelde betrek- king, en zulks ten gevolge zijner benoeming tot hulp-onder wijzer aan school N°. 2. Wordt besloten het gevraagde eervol ontslag te verleenen in te gaan 1 Maart 1877. VII. Is aan de orde de benoeming van een hulp-onderwijzer aan school N° 3. Door Burgemeester en Wethouders zijn voorgedragenin overleg met den Hoofd-onderwijzer en den districts-schoolop- ziener, Cornelia Johannes Kieviet, te Delft, en Gerrit Buijs, te Wormerveer. Tot de benoeming overgaande, wordt C. J. Kieviet met 12 stemmen daartoe benoemd, en de tijd van infunctietreding bepaald op 1 Maart 1877. VIII. Komt in behandeling een adres van L. Kieviethulp- onderwijzer aan school N° 1verzoekende dat zijne jaarwed de met f 50 moge worden verhoogd. Na eenige deliberatie, wordt besloten de jaarwedde van den hulp-onderwijzer aan school N° 1 te bepalen op 650 in- tegaan 1 April 1877. IX. Gelezen een schrijven van K. E. van Rijzingehoofd- onderwijzer aan school N° 9waarbij hymet het oog op het aautal kinderen dat zyne school bezoekt, verzoekt dat voor gemelde school moge worden benoemd een hulp-onder wijzer. De Voorzitter stelt voor om aan dat verzoek te voldoen en sollicilanten op te roepen tegen eene jaarwedde van/ 660. Daartoe wordt besloten. X. Wordt gelezen een schrijven van den hoofd-onderwijzer Boekeldie daarbij verzoekt dat voor school N° 6 moge wor den benoemd een hulp-onderwijzer, en niet eene hulp-onder wijzeres, verklarende hij zich bereid om, bij het tractement van 600, eene som van 50 uit eigen middelen te voegen zoodat het tractement dan zou bedragen 650. De Voorzitter zou alsnu sollicitanten willen oproepen, op eene jaarwedde van 600, en eene toelage van 50. De heeren Bultman van Riessen de Breuk en anderen ver- klaren zich daartegenen meenen dat de gemeente zich moet houden bniten dergelijke overeenkomsten met de onderwijzers. De heer Verkuijl zou nogmaals willen oproepen op f 600. De heer 't Hooft zou willen oproepen een hulp-onderwijzer op 600 en 50 toelage voor acte van hoofd-onderwijzer. De Voorzitter zegt, dat tegen 600 reeds is opgeroepen en niemand zich heefi aangemeld; terwijl de heeren van Riessen en de Breuk zich verklaren voor verhooging van de jaarwedde, omdat het onderwijs lydt onder dergelijke vruch- telooze oproepingen. De beer de Breuk stelt daarop voor, om sollicitanten op te roepen op een tractement van 650 en in het voorstel van den heer Boekel niet te treden. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. XI. De Voorzitter deelt mede, dat voor derden hulp-onder wijzer aan school N° 4 zich geen sollicitant heeft aangemeld. Wordt besloten nogmaals sollicitanten met acte van hulp- onderwijzer op te roepen, tegen 650 per jaar. XII. Gelezen een adres van Dr. J. J. van Son te Aalsmeer houdende verzoek dat aan hem een jaarlyksch hororarium moge worden toegekend voor het doodschouwen en gratis koe- pok-inenting, en voor het verleenen van geneeskundige hulp van armen in deze gemeente. Overwegende dat voor het tydelijk waarnemen der genees kundige armenverzorginghet doen der doodschouwenin een gedeelte van wijk 2 is aangewezen de heer Ter Cockte Aalsmeer, wordt besloten den adressant te kennen te geven, dat op zijn verzoek afwijzend wordt beschikt. XIII. Ter tafel komt een adres van Abraham Troost, die daarby verzoekt dat aan hem moge worden verkocht een stuk groud in Sectie GG, kavel 15, tot het bouwen van eene woning. Naardien bij geen der leden tegen dien verkoop bedenkingen bestaan, wordt besloten, ombehoudens goedkeuririg van Gedeputeerde Statenaan Abraham Troost te verkoopen een gedeelte grond ter grootte van ongeveer 580 vierkante meter, uitmakende een gedeelte van het kadastrale plan Sectie K N° 1287, voor het geheel groot 0,19,56 hectaren eo gelegen in Sectie GG, kavel 15, en wel tegen betaling van eenen koop- prijs van 40 cent de vierkante meter; de kosten van over- dragt enz. komen ten laste van den kooper. De Voorzitter stelt nog voor om te bepalen dat de kooper zich voor de overdragt zal moeten verstaan met den tegen- woordigen huurder van den grond, en daarvan bewijs zal moeten overleggen. Zulks wordt goedgekeurd. XIV. Komt ter tafel een adres van Willem Groeneveld, die daarby verzoekt dat aan hem moge worden verkocht een stukje grond, in sectie GG, kavel 15, tot het bouwen van eene woning. Overwegende dat het niet wenschelijk is, om het gevraagde stuk grond in den vorm en ter plaatse waar adressant het vraagt, te verkoopen, omdat daardoor de overblijvende grond te veel in waarde zou vermiuderen. Wordt, op voorstel vau den voorzitter en zonder hoofde lijke stemming, besloten op het adres afwijzend te beschikken. XV. Wordt gelezen een schrijven van den Hoofd-onderwijzer W. C. Spruitenburg, die daarbij verzoekt dat aan zijn zoon, Hugo Spruitenburg, moge worden uitbetaald de gratificatie van 40, voor het derde dienstjaar als kweekeling in deze gemeente, en zulks om de redenen in het adres breedvoerig omschreven. De Voorzitter licht deze zaak toe en zegt dat Burgemeester en Wethouders de uitbetaling dezer gelden hebben geweigerd omdat gemelde kweekeling in 1876 heeft opgehouden kweeke ling te zijn aan school 5 en by aan school 2 meer geld heeft verdiend. De heeren de Breuk, van Riessen en Bultman zeggen dat zij het onbillijk zouden vinden, als Burgemeester en Wet houders de uitbetaling bleven weigeren; de heer Bultman voegt er nog bij, dat de kweekeling Hugo Spruitenburg, op verzoek van het Gemeentebestuur, hulp heeft verleend in school 2, en daarvoor nu wordt gestiaft door inhouding der gratificatie. Spreker beweertdat het onverschillig is, aan welke school men kweekeling isen het regt op de gratificatie niet verloren gaat door verplaatsing van de eene school naar de andere. Ook de heer de Jong acht het billijkdat de gratificatie worde uitbetaaldde verplaatsing is geschied op verzoek van het Gemeentebestuur, en hij meent daarom dat de kweekeling regt heeft op de gratificatie. De heer Bultman zegt, dat de vraag alleen is, of Hugo Spruitenburg kweekeling is gebleven; zoo ja, dan kan er geen kwestie van zyn of het geld moet betaald worden, en belang- hebbende heeft aan School 2 dienst gedaan als kweekeling hij is dus kweekeling gebleven. De heer van Riessen spreekt in gelijken zin. De heer van Vuuren merkt aan, dat de kweekeling aan

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1