Landbouw. ftemengde Beriglen. 294ste ^taats-LoterU. - - REGTSZAKEN. School 2 meer geld heeft genoten dan aan School 5 en is dus tegen de uitbetaling der gratificatie. Ook de heer 't Hooft spreekt in gelijken zin eu is tegen de uitbetaling. De heer Verkuyl is ook tegen de uitbetaling. Burgemeester en Wethouders, zegt spreker, wisten dat de kweekeling ge- noot 140 en er is dus 160 bijgegevenzoodat het tractement f 300 werd. De Voorzitter zegt, dat de belooning aan School 6 op die wijze niet is geregeld geworden. De heer Bultman herinnert de geschiedenis van de rege- ling der gratification van de kweekelingen in deze gemeente de vraag is nu alleenwat zegt het Haadsbesluit Daarin wordt niet gezegd dat men kweekeling aan dezelfde school moet blijven, om de gratificatie te erlangen. De kweekeling Spruitenburg is steeds kweekeling geblevenen nu is men gebonden aan het bestaande reglement. De Voorzitter herinnert, dat de bepaling der gratificatie is gemaakt met het doeldat de kweekelingen zullen blijven zoo als den heer Bultman bekend is; aan School 6 is onmid- dellijk na het vertrek van Hugo Spruitenburg een andere kweekeling benoemd, en daardoor meent spreker dat de grati ficatie ophield. Hij, de Voorzitter, zegt over het verzoek van den hoofd-onderwijzer Spruitenburg te zullen doen stemmen. Hierbij verklaren 7 leden er zich tegen en 5 er voor zoodat het verzoek is afgewezen. De heer Bultman verzocht aanteekening in de notulen dat hij heeft medegestemd, maar dat hij meent dat de stemming onnoodig was, aangezien het Raadsbesluit in dezen duidelijk spreekt. De Voorzitter zegt, dat hij wel stemming noodig achtte, aangezien het een besluit was van Burgemeester en Wethouders om niet uit te betalen. Een lid zegt, dat hij het met den Voorzitter niet eens is, wel met den heer Bultmanwant de belanghebbende was kweekeling gebleven. XVI. De heer Bultman vraagt, of een afzonderlijk regle ment is gemaakt voor de avondschool aan School 2. De Voorzitter antwoordt ontkennend. XVII. De heer Bultman vraagtwanneer de termijn eindigt, waarvoor dispensatie is verleend van de verpligting tot oprig- ting van eene Hoogere Bnrgerschool. De Voorzitter antwoordt, dat die termijn over 2 jaren eindigt. De Vergadering is daarna gesloten. Aalteil4 Julij. Ofschoon de lage boterprijzen van de laatste weken onzen landlieden wel eens aauleiding tot klagen geven zal denkelijk dit jaar toch voor hen een voordeelig jaar zijn. De stand der gewassen is uitmuntend en men heeft het voor- uitzigt op een rijken oogst. De graslanden leveren eene over- vloedige snede en hebben op onze hooge gronden in ver- scheidene jaren niet zooveel opgebragt als thans. Itreda4 July. De hooigras-verpachtingen in deze omstre- ken zijn afgeloopen en hebben over het algemeen een vierde minder opgebragt dan het vorige jaar, niettegenstaande er zeer veel gras op de weilanden en in de polders te maaijen valt. Wijnbergeil4 Julij. De landbouwer Schoenmaker alhier heeft uit den grond genomen, en ten zijnen huize in eene bloempot voor belangstellenden ter kostelooze bezigtiging ge- steldeen roggehalm, die boven den wortel de bnitengewone lengte van 2.37 5 ned. el heeft bereikt. Middelstuill3 Julij. Hoorde men in de laatste jaren als het gras moest gemaaid wordensteeds luider klagten over het gering aantal maaijers en over het slechte werk door velen hunner geleverd, in deze gemeente zullen die klaagliederen zeker niet meer gehoord worden. De heer Zijlma toch en de wed. Bulthuis namen van de firma Boeke en Huidekoper op keur eene Kirby'B grasmaaimachiue, welke in werking zijnde, zoo goed aan de opgekomene landbouwers en andere belangstellenden voldeed, dat er geen twijfel bestaat, of de machine zal definitief worden aangekocht, om bij de ingezetenen in huur het zoo moeijelijke werk te verrigten. Het werktuig, van eenvoudige constructiewordt door twee paarden gemakkelijk getrokkenlevert zeer goed werkneemt ook de wallen op korten afstand der sloten weg, zoodat geen nawerk met de zeis noodig is, en kost met twee scharen 300. Drie bunder gras kan zeer goed per dag worden ge- sneden, welk werk dan door een span paarden en 66a man kan geschieden. Van harte wenschen wij bovengenoemden on- dernemers succes met hun werk. Men verwacht zulk een ruimen oogst van aardbeziendat in 66ne pottebakkerij te Gouda 100,000 potjes zijn gemaakt, die voor een groot deel reeds zijn afgeleverd. Te Watergraafsmeer is de voor de afdeeling Diemen en Watergraafsmeer van de „Hollandsche Maatscbappij van Land- bouw" uitgeschreven wedstrijd met grasmaaiwerktuigenge- houden op de terreinen van Meergaarde, in gebruik bij den heer H. C. Eyken, te Watergraafsmeer. Vijf werktuigen waren daarvoor ingeschreveu. De eerste prijs werd bebaald door de lieeren Laudr6 Glinderman, te Amsterdam, met eene ameri- kaansche Buckeye; de tweede prijs kwam toe aan de heeren Krom C0., te Amsterdamvoor de Johnsons machinede derde prijs werd zoowel aan de heeren Koenders als Peignat C°. verleend. Zwolle4 July. In het eerste halfjaar van 1877 is in de noordelyke provincie voor ruim 15,000,000 aan vee ver- handeld. Steenderen4 Julij. Bij de heden hier gehouden keuring van hengstveulenszijn de eerste prijzen toegekend aan den heer Geerlings te Bronkhorst en mej. Wigmans te Rba, en de tweede prijzen aan de heeren Addink alhier en Wijers te Olborgen. De beide eerste veulens zijn door de landbouw- 3ocieteit voor 355 aangekocht. Het werk der droogmaking van de plassen beoosten de gemeente Rotterdam is op 31 December 1875 geeindigd. Volgens het overzigt van de baten en lasten aangaande die droogmaking was het totaalcijfer der batendie de droog making voor de provincie heeft afgeworpen 1,788,953'/2 terwijl daarentegen de Jasten bedroegen 2,588,436.8 1 f2 aangevende een tekort van 799,483.10. Gemeld tekort zal echter nog eenige vermindering ondergaan. Volgens een door de N. Winsch. Ct. uit Friesland ont- vangen berigt, is de longziekte uitgebroken bij den landbouwer J. P. Kolma, te Jorwerd. Twee zieke koeijen werden terstond afgemaakt en nog 16 gezonde tegen de voile waarde onteigend en geslagt. Het vleesch bragt bij publieken verkoop van de zieke ongeveer 15 cent het '/j kilo, van de andere van 40 tot 80 cent het kilo op. Capelle (Langstraat)29 Junij. De handel in oud hooi is meer levendig. Tot verlaagde prijzen, eu wel tot 16 per 1000/2 kil.werden in de laatste dagen eenige partijtjes opgekocht. In nieuw gewonnen hooi wacht men in de volgende week handel, wanneer men aan het schelften aan het Oude Maasje gaat. Volgens berigt van den gezant te Stockholm dd. 30 Junij, heeft de zweedsche regering den invoer van aardappelen af- komstig van den Rijn of de duitsche Noordzeehavens tot na- der order verboden wegens het verschynen van den Colora- do-kever in Rijn-Pruisen. Het lijdt geen twijfel of de gebouwen der Ryks laudbouw- school zullen op den bepaalden datum, 1 September as.ge- reed zijn, zoodat reeds met den volgenden cursus de nieuwe gebouwen in gebruik kunnen genomen worden. In Julij wordt het eerste en in September het tweede examen van toelating gehouden. De voorloopige opgave voor inzeudingen (afdeeling Tuin- bouw) voor de werelfltentoonstelling te Parijs in 1878 moet geschieden aan den heer Jac. R. Galesloot, lid van het uit- voerend comitd van de Nederlaudsche boofd-kommissie te Am sterdam, voor 15 Julij e. k. Dit ter herinnering aan belang- hebbenden. Het hoofdbestuur der „Hollandsche Maatschappy van Land- bouw" heeft aan vrienden en vereerders van wijlen jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, oprigter en oud-secretaris der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, de volgende circulaire gerigt „In April jl. overleed op zijn landgoed Rust Hoekonder Loosduinen, een man, die zich voor den Nederlandschen land- en tuinbouw in het algemeen, en voor de Hollandsche in het bijzonder heeft verdienstelijk gemaakt. „De ijver en onvermoeide werkzaamheid van nu wijlen jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot zyn te goed bekenddan dat het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw daarop nog zou behoeven te wijzen. „Het hoofdbestuur acht het met auderen, die reeds hier- omtrent hun stem deden hoorenniet alleen wenschelijk, maar zijn pligt, dien het zoo gaarne vervultom te trachten den naam en de daden van jhr. Gevers Deynoot aan de vergetel- heid te ontrukken. „Het heeft daarom beslotenmet toestemming der nagelaten betrekkingeneen gedenkzuil op de landerijen van het land goed Rust Hoek op te rigten welk besluit, zoo het vertrouwt de algemeene sympathie zal wegdragen. Het neemt daarom de vrijheid u een inschrijvings- billet aan te bieden, met beleefd verzoek uwe medewerking te willen verleenen, ten einde het gedenkteeken den overledene waardig te kunnen doen zijnen dat billet ingevuld terug te zenden voor den 15 Augustus e. k., aan den secretaris der Maatschappij, den heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen." In een telegram uit Washington van den 22sten Junij wordt gemeld, dat, blijkens bet rapport vau het bureau voor land bouw over Junij een betere oogst van larwe dan gewoonlijk te wachten is; men rekent op een gemiddelde opbrengst van 100 pet. Eene uitzondering maakt Californie, waar men slechts een halven oogst verwacht, wegens het gebrek aan regen. Naar de Leeuio. Ct. meldt, ligt het Workumermeer droog en is men reeds aangevangeu met de verkaveling zoowel als met het leggen van den zuidelijken dijkten behoeve van het stroomkanaal van uit de Hollemeer. Ook zullen de heeren Bouterse 8c C°. eerstdaags met het maken van het groote ka- naal van Tjerkwerd naar Makkum aanvangeu. Tegen den touwslager P. Nieuwenhuizen te Gestelnabij Eindhoven is door de politie proces-verbaal opgemaakt, wijl hij, in strijd met de wet op den kinderarbeid, een knaap van 9 jaar in zijne dienst had. Het ventje verdiende 20 cents daags. In de gemeente Zuilichem is Donderdag 28 Junij een man over- leden ten gevolge van hondsdolheid. De man moet den beet ontvangen hebben 27 of 28 December 1876. Ook andere personen zijn door dien hond gebeten. De kassiersbode en wisseldrager t. H. is in het ambt Delden, nabij Twickel, dood uit een poel gehaald. Zijnjas en geldbuidel lagen op den kant. Hendrik Landsheer te Leeuwarden heeft op 1 Julij zijn 50-jarig jubile gevierd als tamboer bij de schutterij aldaar. In een kleederen-magazijn op den Nieuwendijk te Amsterdam is in den nacht van Zondag op Maandag, door middel van opensluiting en in- klimming van een lichtraam boven de hooge winkeldeur, diefstal gepleegd van twee volledige heeren-costumes, in een der winkelkasten op een aan- zienlijken afstand nitgestald. Dezer dagen is van nit het huis van arrest te Winschoten naar de echtelijke woning te Horsten ternggekeerd de vrouw van den rijkscommies Dekker, die voor eenige weken in een vlaag van krankzinnigheid zoo als destijds door die vrouw werd beweerd en sedert is volgehouden, eerst haar kind van 16 maanden van het leven beroofde en daarna zich zelve op vreeselijke wijze verminkte. Als een voorbeeld van ijver voor pnblieke belangen meldt men nit Schiedam, dat daar aan de stemming is deelgenomen door vijf eerbied- waardige oude heerenvan welke drie in de tachtig zijn een 78 en de vijfde ook tusschen de 70 en 80 is. Een is blind, drie kunnen zonder hulp niet loopen en een heeft eerst kort geleden eene gevaarlijke operatie ondergaan. Toch stemden alien op den liberalen kandidaat. Te Almkerk zijn bij een brand 25 huizen en de toren in de asch gelegd. Uit Woudrichem was op dringend verzoek hulp gekomen. Onder de leerlingen aan een der openbare lagere scholen te Oostcrgoo (Friesland) telt men tegenwoordig een 22jarig jongraan, die, na op 12- jarigen leeftijd wegens zwakheid van oogen het onderwijs te hebben moeten vaarwel zeggen, met 14 jaar reeds lid was van eene heeren-societeit, met 16 jaar beschermheer van een rederijkerskamerop 20jarigen leeftijd huwde, een jaar in vlas handelde en een jaar logementhouder was. Hij heeft nu het vaste plan gevormd om met bet najaar zijn examen als hnlponderwijzer te doen. Een kroesharige Noordbrabander stapte jl. Zaturdag te Rotterdam zeer deftig aan boord van het stoomschip Drenthehetwelk gereed lag naar Indie te vertrekken. Even voor het ophalen der plank werd hem gevraagd, daar hij niet op zijn gemak scheenwaar hij eigenlijk moest zijnwaarop de hals antwoordde: //Ik mot noar den Bosch." Men kan zich den schrik van den landman voorstellentoen hij vernam dat het schip dadelijk naar Indie zou vertrekken Ons land had op die wijze een snnggeren bol min der geteld. Te Hoorn is Zondagmiddag plotseliug brand ontstaan in de R.-K. kerk in de Achterstraatdie grenst aan de stads-scholenpastorie en Protestantsch Weeshuis. In nagenoeg twee uren waren de geheele kerk en een gedeelte der pastorie nitgebrand. De oorzaak van dit onheil is nog niet bekend. A1 wat waarde had is gered. Gelukkig dat dit onheil bij dag en zonder harden wind voorviel, anders ware het ongeluk niet te overzien geweest. In Snvoye heerscht een waar schrikbewind. Een onder-prefect heeft daar alle koffijhuizen doen sluitenwaar republiekeinsche bladen ter lezing liggen. Een schoolmeesterwiens scholieren een couplet van de Marseillaise gezongen haddenkreeg van den pastoor zijner plaats een paar oorvegen en van den minister van onderwijs zijn ontslag. Paus Pius IX heeft den plantknndige de Beuckerte Antwerpen benoemd tot ridder der orde van St.-Gregorius. Een oude blinde bedelaar van Madrid, Pedro Verludi genaamdheeft dezer dagen bij zijn dood een heerdie hem sedert 20 jaren dagelijks eene aalmoes scbonk, tot zijn universelen erfgenaam benoemd. De bedelaar bezat een fortuintje van circa fr. 12,500 geborgen in een matras. Brigham Young, de profeet der Mormonen, heeft onlangs zijn 27ste schoonmoeder door den dood verloren. Een Amerikaansch blad meldt, dat onlangs bij een geestelijke in Quinty (staat Illinois) een joug paartje verscheen dat zieh wenschte te doen trouwen. Toen de plegtigheid afgeloopen was gaf de gelukkige man een biljet van 200 dollars, met verzoek om daarvan 170 dollars terug te ontvangen, terwijl de geestelijke er 30 voor zijne moeite mogt behouden. Zeer in zijn schik met deze goede betaling haastte deze zich aan het verzoek te voldoen, waarop de jonggehuwden zich verwijderden. Verbeeld u de teleurstelling van den armen predikanttorn hij later van een koopman vernam dat het biljet valsch wasen van zijn dienstmaagd dat het jeugdige paar, na een koffijhuis in de buurt binnengegaan te zijn daarnit spoedig als twee mannen voor den dag was gekomen. Volgens een oud Engelsch gebruik ontvangt de Lord-Mayor van Londen een paar glace handschoenen op den dag, dat er geen enkele aan- klagt is ingediend en geen enkele zaak aanhangig is. Dit hoogstraerk- waardige geval deed zich Zaturdag jl. voor. In de gouvernements-courant van den Oranje-Vrijstaat van den 25sten April komt een edict voor, waarin van zekere mejuffronw Rood gespro- ken wordt, in leven echtgenoote van zekeren heer Geel. Nu is de vraag, wat zal wel de naam wezen der kinderenvoortspruitende nit dat huwe- lijk. Wij vermeenen, dat dit wel degelijk kinderen des lands zijn moeten, aangezien zij //Oranje" behooren genoemd te worden. De Italiaausche minister van binnenlandsche zaken Nicotera, heeft zijn Koning de wapenen van den onlangs gesneuvelden Siciliaanschen bandiet Leone aangeboden, een Engelschen revolver namelijk en eene Amerikaansche karabijn, waarmede niet minder dan 24 schoten achtereen kunnen worden gelost. Dit moordtuig heeft twee boven elkander geplaatste loopenin den ondersten worden de 24 patronen gestoken, die door een hefboom en een veer achtereenvolgens voor den bovensten worden gebragt. Te Madrid is eene bende van valsche munters ontdekt, welke niet minder dan zes werkplaatsen bezat met vsuccursalen" te Vittoria, Barce lona, Toledo, Valladolid en elf andere steden. Te Madrid alleen zijn 60 leken van het gespan en 74 andere personen gevat. Den maarschalk Quesada en zijne wakkere politie in de baskische provincien moet de eer der ontdekking toekomen Uit de vermeesterde werktuigen, persen, vor- men enz. blijktdat de booswichten allerlei geldvan groote bankbiljetten af tot stukken van een peseta toe en zelfs mnnten uit de vorige eeuw namaakten. Onder de gevaugenen zijn lieden, die voor gezeten burgers doorgingen Een merkwaardig geval van loodvergiftigiug kwam dezer dagen onder de volgende omstandigheden voor. Een kindje van zes maanden, dat bij zonder sterk en ligchamelijk goed ontwikkeld was, werd van lieverlede mager en bleek. Braken en andere ongunstige verschijnselen bragten den geneesheer op het vermoeden van loodvergiftigiug. Het keukengereedschap werd zeer naauwkeurig nagezien, maar geen spoor van lood ontdekt, Toe- vallig zag de geneesheer het met grijs wasdoek overtrokken kinderwagentje staan. Ook dit werd onderzocht en 't bleek zoo sterk loodhoudend te zijn dat onder 't verbranden van een klein stukjeonderscheidene kleiue ko- geltjes lood op het daaronder gehouden bord vielen. Terstond werd het gevaarlijk doek verwijderd en van lieverlede herstelde het kind, zonder dat er iets in den lcefregel veranderd werd. Waarschijn- lijk dus was het grijze wasdoek de oorzaak van de ongesteldheid van het kind. Te St. John, in Nieuw-Brunswijk, eene stad met 30,000 inwoners heeft een vreeselijke brand gewoed. De brand heeft al de openbare ge bouwen en meer dan de helft van de partikuliere huizen vernield. Woens- dag in den namiddag is de brand uitgebarsteneen felle wind verspreidde hem spoedig. De schade wordt op 15 millioen p. s. begroot, waarvoor ten bedrage van 6 millioen p. st. de Assurautiemaatschappijen aansprake- lijk zijn. Zeven personen zijn omgekomen vele andere worden nog vermist. Wijlen H. M. koningin Sophia werd op den 17den Junij geboren; trad den lSden Junij in het huwelijk; is den 3den J unij overledenen werd den 20sten Junij begraven op 58-jarigen leeftijd. DERDE KLASSE. Prijzen van 100.en daarboven. Eerste Lijst. Nr. Prijs: Nr. Prijs: Nr. Prys 1393.. 100. 12116.. 100. 14135... 100. 1824.. 400. 12868.. 100. 14152... s 200. 10197.. a 1000. 13286. h 400. 14719... 100. 10858. s 100. 13534.. 100. 16080... 0 400. 11399.. 0 5000. Tweede Lijst. Nr. Prijs: Nr. Prijs: Nr. Prijs 140.. 1500. 9656.. 100. 18492... 2000. 4040.. 1 100. 11402.. s 200. 18791... 0 400. 9181.. V 100. 14878.. 200. Derde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs: Nr. Prijs 2765.. 200. 7397.. 25000. 12788... 1000. 4636.. 0 100. 7734.. 200. 14251... 1000. 5121.. 0 100. 8192.. h 400 14732... 0 1000. 5458.. M 1000. 11964.. 1500. 15871... 0 100. 7021 H 100. Vierde Lijst. Nr. 6197/100. In tegenwoordigheid van een talrijk publiek heeft de cor- rectionele kamer der arrondissements-regtbank te Amsterdam den 4 Julij uitspraak gedaan in de zaak tegen Pieter Henri Bruynvoormalig secretaris der Amsterdamsche Kanaalmaat-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2