1877. Vrijdag, 15 Julij. No. 28. VA1V AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. llaar 1 emmermeer. Landlbouw. -3AAiU/? Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6.- Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven li l t It L E M il EIUI E E II. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VA.\ BONGA C°.te Amsterdam. Prjjs van een enkel Nommee 15 Cent. (MJiterltfk Woeiitdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Indien de personen van: Machiel Johannes de Zwarte, van Oosterland; Dirk Kooijman en Josephus Hendrikus Frans Hnlseman, van Haarlemnoerliede c. a.Arie Spigt, van Texel; Cornelia de Vries, van Amsterdam, en Willem Coolbergen van Oude-Tonge zich in Haarlemmermeer mogten bevin- den, worden zij in hun belang aaugemaaudzich ten spoe- digste ter Secretarie voor de Bevolking aan te melden. De Commissie voor de feestviering bij gelegenheid van het vijf-en-twintigjarig bestaan van de drooggevallen Haarlemmer meer, was van plan om op 1 Julij jl. den heer Jhr. Mr. Gevers van Endegeest, voorzitter van de Commissie voor de droogmaking van de Haarlemmermeer, een bezoek te brengen en hem dank te betnigen voor al hetgene, wat door hem is gedaan in het belang der droogmaking. De heer Gevers werd door ongesteldheid verhinderd om de Commissie te ontvangen, en rigtte een scbrijven aan de Com missie, waarin hij warme belangstelling betuigde met alles wat Haarlemmermeer betreft, en zijn leedwezen uitsprak, dat zijn ongunstige gezondheidstoestand niet veroorloofde om mondeling aan de ingezetenen van Haarlemmermeer zijne ingenomenheid te verklaren met de resultaten door de droogmaking verkregen. Op 1 Julij zond de Commissie een telegram aan Jhr. Mr. Gevers van Endegeest, en bragt den waardigen man daarin hulde en dank. van 4 tot 10 Julij 1877. GEBOKEN"Cornellszoon van A. de Heer en M. van Egmond. Dina, dochter van J. J. van den Berg en A. Gelein. Johannes, zoon van C. Dolieslager en G. Arisman. Otto, zoon van P. Klomp en A. Dekkers. Lainbertus, zoon van J. Burgers en A. M. Holla Pieter- nella, dochter van E. van der Wal en M. den Dekker. Petrus zoon van A. van Eeuwijk en A. Vink. Lijntje, dochter van A. van Greu- ningeu en E. H. K. Kroon. Klaas, zoon van J. Balk en J. Zelderbeek. OVERLEDENPieteroud 10 dagen, zoon van D. Spaargaren en P. Lanser. Trijntje, oud 3 maanden, dochter van P. Oosterhout en A. van Ham. Hendrikus, oud 10 dagen, zoon van G. Verbruggen en c! C. Hooggreef. Wilhelmus Antonius, oud 21 maanden, zoon van b! Rijgersberg en J. Spoor. Adriana, oud 2 maanden, dochter van L. Thur en L. Cafee. ONDERTROUWDgeene. GEHUWD H. Metz met G. Borgman. 1877. Voorloopig Verslag; omtrent de verwachtingen van den te velde staaudeu oogst in de gemeente Haarlemmermeer. Rogge en Garst. Rogge belooft eenc redelijke opbrengst even als de wintergarst. De zomergarst lijdt aan droogte. Tarwe. Wintertarwe over het algemeen goed. Zomer- tarwe matig. Eaver. Over het algemeen door de droogte minenkele stukken opgescheurde weiden en vroeg gezaaid zijn goed. Erwten. Goed gewas, doch thans geplaagd door de luis. Boonen. Over het algemeen goed. Viae. Middelmatig. Enkele stukken puik. De prijzen, voor het gewas besteedzijn hoog. Meekrap. Bijna niet verbouvvd. Koolzaad. Middelmatig. Kanariezaad. - Min, behoudens enkele uitzonderingen. Kartcei. Redelyk. Masterd. Vrij goed. Maanzaad. Niet te best. Aardappelen. Goed. Wortelen en Beetwortelen. Middelmatig. Vruchten. Zonder vruchten. Houtgewas. Middelmatig. Vee. Gezondprijzen hoog. IVeiland. In den voortijd redelijk, thans zeer gedrukt door droogte. Hooiland. Goed. Klaverland. Middelmatig. Capelle (Langstraat), 11 Julij. De hooibouw zal met het einde der week in deze streek zoo goed als afgeloopen zijn, voor zooverre namely k het leverantiehooi betreft. Wei moeten de binnenhooilanden nog grootendeels gemaaid worden doch daarvan is de opbrengst meerendeels voor eigen gebruik bestemd. Ofschoon het schelften nog niet algemeen geschiedt, is men toch op verschillende plaatsen daarmede bezig en hier en daar ziet men aan het Oude Maasje reeds een te koop gepresenteerde mijt staau. De algemeene marktprys is nog niet bepaaldwel hoort men dat de markt 15 a 16 per 1000/2 kilo is, doch van aflevering is nog geen sprake. Meppel10 Julij. In den handel in vette varkens in de provincien Drenthe en Overijssel is een opmerkelijke stilstand gekomen zelfs by de veel lagere prijzen die sedert eenigen tijd besteed worden. Een bnitengewoon groot aantal varkens zijn reeds voor aflevering geschikt en nog onverkocht. Blokzijl11 Julij. Vreesden de landlieden alhier dat de uiterwaarden een schraal gewas zonden opleverendoordien zij bijna het geheele voorjaar door het zeewater overstroomd waren thans nu men bezig is met het iuzamelen van het hooi, ver klaren zij, die meer dan 40 jaren de uiterwaarden in gebruik hebben dat zij er nooit zulk een massa van gewonnen hebben. flilversum10 Ju 1 ijOmtrent den toestand van de te veld staande gewassen zijn de boeren in het Gooi over het algemeen zeer tevreden. De hooi-oogst valt byzonder mee; vooral in de lage polders staat het gras overvloedig. Aardappelen beloven veel: de weinige vroege soortendie nu gedolven worden, Seven een middelmatigen oogst; de kwaliteit is eveuwel uit- muntend. Eogge zeer goed; boekweit minder, dewijl dit ge was te lang droogte en schraal weer heeft gehad. De peren-, maar vooral de appelboomenhebben veel van de rupsen te lijden gehad; de opbrengst daarvan zal ook zeer gering zijn. Wieringen, 11 Julij. Het maayen en bereiden van zeegras is in veiling en geeft veel werk en goede verdiensten. Hooi granen en aardappelen staan uitmuntend en beloven een rijken oogst. Het vee is gezond. Boom- en tuinvruchten zijn niet meer dan middelmatig. Het weor is meestal koudden 7 dezer vie! hier zelfs een flinke sneeuwbui. Renkum11 Julij. De flinke regenbuijen van de laatste dagen hebben den veldgewassen een geheel ander aanzien ge- geven. De aardappelen staan in volleu bloeivan de late kan echter een goede opbrengst verwacht worden. De oude aard appelen zijn grootendeels opgeruimd. De prijzen zijn hoog en varieren tusschen 6 en 8 per hektoliter. De rogge belooft een goeden oogst en de tarwe staat in de Betuwe buitenge- woon pcachtig. De tabak heeft veel geleden door den hagel- slag. Erwten en boonen zijn geheel mislukt. De vruchtboomen beloven weinig; de boomen zelven hebben veel te lijden van de rupsen. De weilanden hebben veel gras opgeleverd; de prijzen waren echter over het geheel hoog Het vette vee is hoog in prijs. Tweejarige vaarzen doen 170 tot/190. De varkensziektehet zoogenaamde vuur, neemt hier en vooral onder Wageningen verscheidene exemplaren weg. Vette varkens worden verkocht voor 50 tot 52 cent per kilogr bisuen voor 5 tot 9. LtUJti /iWaluwe, 10 Julij. Op last van den Rijksveearts van Driel ziju bij den landbouwer M. Crezee twee koeijen die lijdende waren aan longziekteonteigend en afgemaakt. T6X61) 10 Julij. De publieke verpachting van het hooigewas is afgeloopen; de opbrengst was verschillendde prijzen in de laatste veilingen waren hooger dan in den beginne; een ruim deel van den hooibouw is reeds afgeloopen. Het riatte weder dezer dagen is zeer belemmerend voor den oogst. De invoer van aardappelen uit Nederland, Belgie en de duitsche Noordzeehavens is in Noorwegen verboden, uit vrees voor den colorado-kever. De bijenmarkt te Veenendaal is in vollen gang; aange- voerd werden sinds Zaturdag p. m. 3000 korven met bijen. Men verwacht dat de markt niet zoo druk zal zijn als andere jarendoordien de bijenteelt slecht geweest is eu de boekweit niet al te veel belooft. De 8anvoer van wol per spoor te Vlissingen begint zich langzaam te ontwikkelenin het laatst der voorgaande week werden weder 400 balen aangevoerd. Ten einde dit vervoer te trekken, is in werking getreden een speciaal tarief voor het vervoer van wol van Vlissingen naar Cottbus, bij wagenladingen van minstens 3000 kilogrammen. Dagelijks worden van Rotterdam 60 a 70,000 kinnetjes aardappelen naar Engeland vervoerd. Uit Wageningen wordt berigt, dat een hevige hagelbui, vergezeld van een zwaar on weder, in die streek de te veld staande tabak voor een groot gedeelte heeft vernield en enorme schade voor de planters veroorzaakte. Door de afdeeling „Westland" der Hollandsche Maatscbappy van Landbouw is besloten uit de afdeelingskas 200 bij te dragen voor het op Rusthoek onder Loosduinen op te rigten gedenkteeken voor wijlen jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, oud-secretaris dier Maatschappij. Aan het door den minister van binnenlandsche zaken goed- gekeurde programma der rijkslandbouwschool, leerjaar 1877/78, ontleenen wij het volgende Aan de inrigting zijn thans verbonden: 17 leeraren en 2 assistenten terwijl nog 44n leeraar in de landbouwkunde moet worden benoemd; het onderwijs omvat de vakken die den grondslag vormen voor den wetenschappelijken landbouw. .In het programma vindt men verderalgemeene opmer- kiiigen omtreot het onderwijs, de eischen van toelating tot elke klasse, de omachrijving van het onderwijs, een lijst der te gebruiken boeken en leermiddelen in iedere klasse, de schoolgeldheflingeen huisboudelyk reglement, een overzigt van het afgeloopen schooljaar, de onderzoekingen van het proefstationeen lijst van de ontvangen geschenkenenz. Uit een en ander blijkt, dat het aantal leerlingen van 32 tot 39 is aangegroeid (wat de landbouwschool betreft), behalve de leerlingen der hoogere burgerschool. Voor het proefstation zijn alleen 146 vragen gedaanwel een bewijs dat de Neder- landsche landbouwer behoefte heeft aan voorlichting. De on derzoekingen bragtenbij een matig gesteld tarief, eene som van 528 op. De leerlingen der school bestaan voor het meerendeel uit zonen van ontwikkelde latidbouwers. De ingekomen aauvragen voor deu nieuwen cursus geven groud om te verwachten dat het aantal leerlingen zal verdubbeld wordende aanvragen zijn vooral gekomen uit plaatsenwaar reeds aanwezige leer lingen te huis behooren. Door het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is de volgende circulaire aan de Afdeelingsbesturen verzonden »Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft bet berigt in de Staats-Courant gelezen, dat wer- kelijk in ons Vaderland (Rotterdam) een Coloradokeverdie vreeselyke vijand van onze zoo kostbare aardappelveldenis gevonden. >>Het Hoofdbestuur vestigt de aandacht der Afdeelingsbe sturen op deze zaak en vertrouwt dat zij de leden hunner af deeling tot de grootst mogelijke voorzigtigheid zullen aan- sporen. ..Enkele dagen geleden werd onder de afdeeling Haarlem en omstreken een kever waargenomen, waarin men het ge- vreesd insekt meende te herkennen. Gelnkkig bleek dit niet zoo te zijnbij een door het Hoofdbestuur iugesteld on- derzoek. „Mogt er twijfel bestaandan verklaart het Hoofdbestuur zich zooveel mogelijk tot inlichting enz. bereid, en zou in dat geval gaarne zien dat een of meer exemplaren van het verdachte insekt met den meesten spoed aan den Secretaris der Maatschappy den heer P. F. L. Waldeckte Loosduinen, werd opgezondenteu einde daaromtrent een onderzoek te kunnen instellen." Dr. J. Ritzema Bos, leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen deelt het volgende mede „Van de komst van een Colorado-kever heb ik nog niet3 vernomen. Hij is dus zeker nog niet gearriveerd, daar ik er anders wel mee in kennis zou zijn gesteld. Mogelijk heeft men hier wel weer te doen met een gerucht, waarvoor geen grond bestaat. Mij zijn gedurende de laatste twee jaren wel reeds 4 of 5 kevers toegezondendie verdacht werden Colorado-kevers te zijn, maar er niets naar geleken." De heer Stout, te Tielmeent in een kist nit Amerika een Colorado-kever te hebben gevonden; het verdacht insekt zou ter fine van onderzoek naar de landbouwschool te Wageningen worden opgezonden. De beroemde stoom-chocoladefabriek van Gebr. Stollwerk, te Keulen, beeft op verzoek van den burgemeester van Muhlheim, ten nutte en tot onderrigting van de landbouwers, af beeldsels van den Colorado-kever, in zijne verschillende gestalten, eijeren, larvenpoppenkever, alles op natuurlijke grootte en met de meeste juistheid in vormen en kleuren vervaardigd. Deze nabootsingen komen de werkelijkheid zoo nabij, dat men op het eerste gezigt meenen zou de natuur voor oogen te hebben. Het geheele stel wordt in nette kastjes a 1 Mark verkocht. MeD vindt daarin het blad van een aardappelenstruikwaarop aan de benedenzijdejuist als zij in de natuur voorkomen, 14 eijeren geplaatst zijn; voorts eeu larve van drie dagen, een van veertien dageneen van drie wekeneen pop en een volgroeiden kever. De duitsche bladen bevelen dit wel zonder- ling, maar hoogst nuttig produkt der genoemde cbocolade- fabriek zeer aan, ook voor het onderwijs, opdat oud en jong den Colorado-kever leere kennen en van andere insekten onder- scheiden. I)e fabriek heeft daarmede dan ook zooveel sueces, dat zij nacht en dag werk heeft ora aan alle orders te voldoen. De plaatselijke besturen bestellen ze voor de scholen en uit Enge-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1