A d v e r t e n t i e n. PAARDEMARKT AFBlt A Ak. Haarlemmermeer. - 112 - Die iets te vorderen heeft van- of verschuldigd is De Kiesvereeniging: „HA A RLEMMERMEEK Verkiczing van V^f Leden van den Gemeenteraad gesteld de Heeren A. J. G. TIMMERMANS, B. BIESHEGVEL, A. PRGISSEN, JIb. ROODENBtJRG en A. M. YOKSTM De Kiesvereeniging: „DE GH0NDYVET Verkiezing' van Leden van den Gemeenteraad van Haarlemmer meer de Heeren II. F. BIJLTMAN. C. DE JONG. A. J. KOFOED. A. G. VOORDENDAG. A. DE ZEEEW. Kiezers voor Leden van den Geineenteraad van HAARLEMMERMEER! eenpari^ op tie Heeren: Mr. J. P. AMERSFOORDT. H. F. BGLTMAN. P. KNAAP. A. i. G. TIMMERMANS. II. MEIJER. op Woensdag 25 Julij 1877. Openbare Verkooping, Gemengde Berigten. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij Jttgesonbcu. lieeft tot CANDIDATEN voor de aanstaande Zij noodigt de Kiezers dringend uit om op rrenoemde Heeren hunne stemmen uit te brengen. heeft tot CANDIDATEN gesteld voor de Een dure pligt rust op U en wel om het onregt, den Heer Mr. J. P. AME11S- FOOkDT door zijne ra'ef-herkiezing aange- daanweder te her stellen. Laat dus de schoone aangeboden gelegenheid niet voorbij gaan en fitcmt 13Jtllij C. k. AF B R A A K, land vooral verlangt men ze bij tienduizendtallen zoo spoedig mogelijk te ontvangen. Komt de loopkeverCarabidaeover het algemeen slechts in enkele exemplaren voor, in de Schuttersweideeen stuk bouwland in de gemeente Lienden, treft men deze dieren in legio aan, zoo zelfs, dat de in de nabijheid staande arbeiders- woningen er bijna onbewoonbaar door zijn. Tegen den avond dringen tal van deze insecten door gaten en spleten of, zoo er die niet mogten zijn, doorboren zij den leemen wand, de huizen biunentot groot ongerief derbewoner9, daar, buiten het afschuwelijke van zulk een bezoekhun beet pijnlijk is en somtijds hevige outsteking veroorzaakt; de bewonera zijn dan ook genoodzaakt hun bedden, willen zij des nacbts rust hebben, op 9chragen te plaatsen. De loopkever, Carabidealeeft, naar het blijkt, uitsluitend van insecten. Met regt mag men dit diertje, dat half zoo groot is als de gewone meikever, de hyena onder de insecten noemeu daar het niet alleen den dooden makker terstond verslindt, maar ook den zwakkere om het leven brengt. Een doosje met vier exemplaren, aan dr. Ritzema Bos, leeraar in de natuurlijke hi9torie aan de Rijkslandbouwscbool te Wageningen, gezonden, bleek bij opening er 9lechts twee te bevatten plus een paar dopschilden; de twee andere waren verslonden. Zeventien leerlingen van de gemeentescholen te Beirvelde zoo verhaalt het blad de Akkerbouw vingen dit jaar 15,127 meikevers. „Aannemende dat de helft wijfjes waren, welke elk 75 eijeren zouden gelegd hebben (somraigen bewerendat het meikeverwijfje tot 150 en nog meer eitjes legt) en dat de worm, die van het ei voortkomt, het eerste jaar voor een halve cent schade aanrigthet tweede jaar voor een cent en het derde jaar voor 1/2 cent, of 3 centen voor zijn geheele leven dan blijkt, dat de leerlingen den landbouw voor 17,016.75 voordeel hebben verschaft. „Deze berekening zoo eindigt de stellerde heer F. A. van de Velde verbaast voorzekermaar ik geloof eer te laag dan te hoog geschat te hebben. „Maar al ware zelfs deze berekening de helft overdreven, dan zou er nog alle reden bestaan oui zulk een jagt in elke gemeente, waar meikevers zijn, te openen." In de nabijheid van de Grebbe vertoont zich de zoogenaamde processierupsdie tot nog toe, behalve in Noord-Brabant eu aan de oostelijke grenzen van het Rijk hier te lande niet was opgemerkt. Door het zooveel mogelijk uitroeijen der nesten hoopt men het vermenigvuldigen van dit zoo schadelijk insect te zullen voorkomen. Men leest in de laatst verscheneu aflevering van de Revue de Vhorticulture Beige et etrangere het volgende De heer Bellac deelde in een vergadering van de Socield d'horticulture d'Orne deze bijzonderheden mede, betreffende het insecten verdrijvend vermogen van sommige plantenDe oost-indische kers, aan den voet van appelbooinen gezaaid verjaagt de bloedluis daaruit; de hennepplant in koolvelden is een goed middel tegen de rupsende Tomateu houden de wespen op een afstand en de boonen (Roomsche boonen) be- hoeden de knollen en de kool tegen de aardvloo. Wij vragen welke planten zijn als voorbehoedmiddel tegen vorst en hagel- slag, of, in goedeu erust, tegen den aanval van parasieten (Zwammen) aan te bevelen? Naar men verneemt, zal de plegtige uitreiking der medail- les aan de by de tentoonstelling te Philadelphia jjekroonde Nederlandsche inzenders geschiedeo door den minister van binnenlandsche zaken, op Diugsdag 24 Julijinhet„Gebouw voor Kunsten en Wetenschappente 's Gravenhage. De heer Nicolaas Nosse heeft aan het fonds tot stichting van een nieuw weeshuis bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam eene som van /'10,000 vCrmaakt, vrij van successieregten. Neemt men in aanmerking de dringende behoeften die aan een nieuw weeshuis bestaat, dan voorzeker mag deze som hoogst welkom en uitnemend besteed geacht en de wensch geuit wor- den, dat de onmisbare stichting ook door vermakingen als deze moge worden bevorderd. Men meldt uit Wieze, dat aldaar een brave werkmansvrouw, die reeds grootmoeder is, het leven heeft geschonken aan vier frissche zonen. De moeder en de kinderen bevinden zich in den besten gezondheidstoestand. De doop van dien vierling had met groote plegtigheid plaats. De koning en de koningin werden verzocht peter te willen zijn van de kinderen. De kleinen werden over de doopvont gehouden door den burggraaf de Clerque— Wissocq en zijne zuster. Door de politie te Rotterdam is de hand gelegd op twee zusters, oud 11 en 18 jaar, die in de laatste wekeu er haar werk van maakten kinderen van drie tot vijf jaar op den openbaren weg van gouden sieraden (oorknopjes en halskettingjes) te berooven. De jongste volvoerde het feit, terwijl de oudste de aldus verkregen voorwerpen van de hand deed. Op die wijze hadden zij reeds, voor zooverre bekend, twaalf kinderen beroofd. Eene vreeselijke gebeurtenis is te 's Gravenhage geschied. Ten hnize van de wed. H. in de Waterloostraat vond men, op het gegil van daar vernomen, twee vrouwen en een 8-jarig meisje krimpende van pijn. Het bleek dat bier eene vergiftiging had plaats gehad door het eten van salade, waaronder zich waarschijnlijk dolle kervel heeft bevonden. Door spoedig aangewende geneeskundige hulp verkeeren thans de vrouwen in een toe- stand, dat men hopen mag op levensbekuud. Het meisje heeft echter nog hevige stuiptrekkingcn en blijft in bewusteloozen toestand verkeeren. De extra-trein, die Maandag-nacht ten 3 ure uit Vlissingen stoomde was 23 wagens lang, alien geheel geladen met bijen Door de koninklijke mare'chausee te Breda is een meisje van ougeveer 11 jaren aangehouden, dat ruim eene week in die omstreken rondzwierf en den nacht in de velden of bosschen doorbragt. Haar voedsel bestond gedu- rende dien tijd voomamelijk uit boomvruchten en groentendie zij hier en daar in de moestuinen wist te bemagtigen. Zij zegt uit de buurt \anOos- terhout te komen en door hare stiefmoeder uit buis te zijn gejaagd. Boven Schagen is een hevig onweder losgebarstenIn de nabijheid van deze plaats werden van een landbouwer vier koeijen te gelijk door den bliksem gedood. Onder Heemstede, bij den landman Feijenis in de boerenhofstede brand ontstaan. Verbrand zijn 1 klamp hooi 2 varkens, 1 kalf en vele kippen. De verliezen worden geschat op f 3000. Als een zeldzaamheid wordt uit Breda gemelddat een vogelpaai zijn nest aldaar gebouwd heeft in het woonvertrek van een bewoner derdrukke Veemarkt-straaten wel in de opening waardoor des winters de kagchelpijp wordt gestoken, en die iu een gang uitkomt, Zoodra de kagchelpijp ver- dwijnt, komen de vogels reeds sedert een paar jaren er hun nest maken zonder eenige schuwheidof de nieuwsgierige bewoners te ontvlieden. Den 21 Junij jl. werden in den staat Pennsylvania (Noord-Amerika) elf menschen opgehangeneen weergaloos feit in de jaarboeken der Unie op een dag elf doodvonnissen voltrokken: zes te Portsville, vier te Manch- Chnng en een te Wilkerbarre, alien behoord hebbende tot de geheimzinnige en bloedige vereeniging der //Molly Maguires", welke reeds vele jaren achtereen moorden bedrijft en brand sticht in de steeukooldistrikten van Pennsylvania. Te Caput, bij Potsdam, werd in eene school, bij gelegenheid van 's keizers jaardageen feestkrans opgehangen. In het warrne jaargetijde worden aldaar de bovenraamdeelen steeds geopend gehonden. Daarvan heeft een vogelpaar gebruik gemaakt, om ongemerkt in den krans zijn nestje te bouwen en vijf eijeren te leggen. Eerst eenigen tijd daarna, toen een der vogeltjes onder schooltijd zijn nest verliet en over de hoofden der kinderen wegvloog, werd het ontdekt. Van de zijde der ouderwijzers werd nu met alle zorg gewaakt dat de anders daartoe zeer geneigde schoolkindereu de beestjes niet zouden storen, wat ook gelukte. Sinds hebben de vogeltjes de eijeren uitgebroed, en brengen nu vrolijk den jongen hun voedsel, naar hun aard en in9tinkt. Wel is het te verwonderen dat de beestjes niet schuw werden, daar toch dagelijks 120 kinderen de school bezoeken, en bij ko men en gaan, plaatsnemen, lezen, zingen, enz. niet zonder gedruisch te werk gaan. De straatbedelarij nam in den laatsten tijd op de boulevards Hanss- mann en Malesherbes te Parijs zoo zeer toedat de politie met klagten overstroomd werd, eu men daarop tot krachtig handelen is moeten over- gaan. Op een dag, Dingsdag jl.werden niet minder dan 19 bedelaars gearresteerddie geen verlof van de politie hadden om giften in te zame- len. Allen hadden een welvoorziene beurs. De jongste was een knaap van 8 jaar. Hij had in de weinige oogenblikkendat hij werd in het oog ge houden, 28 sous ontvangen, en zeide bij zijne arrestatie, dat daarvan niets voor hem was, //omdat papa daaraan maar juist genoeg had voor zijne twee liters wijn daags". In het Handelshlad komt de volgende curieuse advertentie voor: z/ik heb den 23 Junij een afitensi in het handelsblat vermelt dat een weduwnaar zonderlast van kinderen onberispelijk van gedrag daar ik te lang gewacht heb om de brieven te halen vermelt ik het voor de 2 maal dat het geen paskwil is dat kau uw wel begrijpen anders zou ik het voor de 2 maal niet vermelden dus ik verlang een Vrouw van 40 tot 50 zoo- ik ook de ouderdom heb zeer goed van gestalte knap en goede houding verzoek in frauko brieven aan het handelsblat letters V. V. en precis de plaats waar uw mij wilt spreken en tijt ik komt als een heer ik hoop dat uw mij ook zoobehandelt daar ik vrij inkomen heb 18 gulden per week vrij daar ik een vrouw verlang, die 14 of meer inkomen heb dat zij een meid houden kan protestanse leer of lutters ik ben grifferm." tuigd mogt houden. In dien geest werden nu vijf Candidateu gekozen, die op de gebruikelijke wijze aan de Kiezers zullen worden aanbevolen. Aangaaude de werkzaamheden der Amsterdamsche Kanaalmaat- schappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in Mei voortgezet met 1195 tot 1320 arbeiders, 25 tot 30 paarden, 3 lokomotieveu, 100 wagens, 23 tot 26 stoom- baggervaartuigen, 175 grondschouwen en 25 sleepstoombooten. Bovendien het dubbele emmer baggervaartuig n°. 5 van de Tyne in Engeland en de daarbij behoorende 3 groote stoomklepsehouwen. Noordzeehoofden. In bet geheel zijn gemaakt 85,192 betonblok- ken (224 in Mei), bevattende 312,356 kub. meter (1149 kub. meter in Mei). Het Noorderhoofd was op bet emd van Met als volgt doorge trokken Grondlaag van bazalt tot 1520 meter buiten het dnin. (8 in Mei). Idem gevlakt tot 1518 meter (6 in Mei). Grondlaag van blokken tot 1518 meter; tweede laag tot 1517.4 derde laag tot 1516.8; vierde laag 1515; vijfde laag- tot 1514.4; zesde laag tot 1513.8; zevende laag tot 1513.2; eerste bovenlaag tot 1512.6 en tweede boven- of deklaag tot 1512 meter. De drie eerste lagen vorderden in Mei ieder6.2 meter; de vierde en vijfde laag ieder 5 meterde vier bovenste lagen ieder 7 meter. In den golfbreker tegen het noorderhoofd zijn gestort 44,674 kub. meter betonblokken (1527 in Mei) en 1240 kub. meter natuur- lijken steen (456 in Mei). Het Zuiderhoofd is sedert bet eind van 1875 tot op 1528 meter lengte voltooid, uitgezonderd het werk hooger dan 2.50 meter boven AP. De kop van het hoofd is even wel opgetrokken tot de voile hoogte van 5.10 meter boven AP, terwijl bovendien de kruin tot 604 meter biunen bet zeeeind (180 meter in Mei) geheel is afgewerkt. In den golfbreker tegen het Zuiderhoofd zijn gestort 59,971 kub. meter betonblokken en 4400 kub. meter natuurlijken steen. In het geheel zijn aan de hoofden en golfbreker verwerkt 297,425 kub. meter betonblokken (2212 in Mei). Noordzeehaven. Het baggerwerk in zee werd voortgezet. Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedraagt in het geheel 4,637,570 kub. meter. In het Wijkermeer zijn gebaggerd 1,172,150 kub. meter (10,550 in Mei), in Buitenhuizen 251,710 kub. meter (6130 in Mei), in het westelijk Y 2,405,560 kub. meter (6680 in Mei). De kanaaldijken in bet Wijkermeer en bet westelijk Y zijn in aanleg over 30,157 meter lengte (220 in Mei), tot A.P. opgetrok ken over 29,637 meter lengte (100 in Mei), tot 0.60 meter boven A. P. over 21,087 meter lengte en voltooid over 16,890 meter lengte. Zijkanaal C (Spaarndam beoosten Buitenhuizen). Gebaggerd 253,790 kub. meter (11,440 in Mei). Zijkanaal D {Nauerna). Gebaggerd 70,190 kub. meter. Kanaal dijken voltooid over 1558 meter lengte (100 in Mei). Zijkanaal O (Voorzaan)Kanaaldijk in aanleg over 80 meter lengte (80 in Mei). Ziikanaal H BarndegatGebaggerd 17,660 kub. meter. Kanaaldijk boven water over 1694 meter lengte (175 mMei) idem voltooid over 119 meter (25 in Mei). Ziikanaal I (Oostzaan). Gebaggerd 43,110 kub. meter. Kanaal dijk in aanleg over 2545 meter lengte; idem opgetrokken tot AP. over 1535 meter lengte (500 in Mei) idem opgetrokken tot 0.60 meter boven AP. over 293 meter lengte; idem voltooid over 80 meter lengte. Broogmakerij VII (Voorzaan). De beringing is over 650 meter lengte in aanleg (300 in Mei) en over 50 meter lengte boven water of tot AP. opgetrokken (50 in Mei). Droogmakerij VIII (Westelijk Y benoorden het hoofd-kanaal en beoosten de Voorzaan). De kanaaldijken rond dezen polder, lang 7339 meter, zijn in aanleg over de voile lengte; boven water of tot AP gebragt over 6329 meter lengte (725 in Mei)0.60 meter boven AP. over 2977 meter lengte (80 in Mei) en voltooid over 1604 meter lengte (880 in Mei). Be Kiesvereeniging„de Grondwette Haarlemmermeer kwam den 7 Julij 1877, ten huize van deu Heer Poen bijeen, tot het stellen van Candidaten voor. Leden van den Geineenteraad. Vooraf werd de vraag opgeworpenof men daarbij alleen zou te letten bebben op trouw aan de liberale beginselenof dat men ook steun verleenen zou aan de af- tredende leden, die niet tot de liberale partij konden gere- kend worden? Voor beide staudpunten werd met warmte ge- pleit, doch de ervariug, dat van de andere zijde steeds de verdienstelijkste leden der liberale partij stelselmatig worden opgeofferd voor mannen van haar kleuren de overtuiging dat de Vereeniging in strijd met. zichzelve zou handelen zoo zij niet allereerst vroeg naar het staatkundig beginsel der Candidaten, deden ten slotte bij groote meeiderheid van stemmen het besluit neraen, om geen andere Candidaten te stellendan mannen van wier eerlijke en volkomene instem- ming met de beginselen van onze Grondwet men zich over- Bevallen van eene BOCHTERPRIMA ROIIST, geliefde Echtgenoote van A. OR VIA R. Abbenes12 Julij 1877. Eenige Kennisgeving. aan P. MOOIJ, laatst Timmerman en Aannemeraan de Vijf- liuizen te Haarlemmermeer, overleden aan den Omval, in de Gemeente Alkmaarden 6 Julij 1877 worden verzocht daarvan Opgave of Betalillg' te doenten Kantore van den Notaris DE BOOIJ, te Haarlem, voor 1 Augustus 1 8 7 7. Namen9 het Bestuur Haarlemmermeer, Joh. VAN VUUREN Hz.Voorzitter. 12 J u 1 ij 1 8 7 7. G. B. 't HOOFT, Secretaris. Namens het Bestuur, J. H. M. EVELEIN Secretaris. IMF It I Ml* l it*. op Donderdag 19 Julij 1877, des middags ten twaalf ure, aan de Kiiasmarkt, te Haarlem, van: EENE ZEER GROOTE EN MOOIJE PARTIJ bestaande in: DEELENRIBBEN, LATTEN DEUREN KOZIJNEN RAMEN BINDTEN SCHOREN, TENGELS BRAND- en TIMMERIIOUT, en hetgeen verder zal worden aangeboden. A lies 's morgens voor den Verkoop te bezigtigen. XIKUT HET S HORT!

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2