1877. Vrijdag 27 Julij No. 30 VA N AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. De Keizer van Brazil^ io Haarlemmermeer, wmm\^ Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Prijs der Advertentien van 16 regels 175 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. 21 Julij 1877. IIAAKLEMIERMEEK. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BOM.; C°., te Amsterdam. Wliterlifk W esnsdag. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Ten 12 u. 18 m. kwam de Keizer te Halfweg, in gezel- schap van den Vicomte de Bom Retiro, die in Brazilie de belaDgen van den landbouw behartigt, en den heer Wurfbain, consul te Amsterdam. Zij reden naar den Lijndenwaar zij werden opgewacht door den Dijkgraaf en den Hoofdopzigter. Zijne Majesteit bezag de werking en vroeg vooral naar de uitkomst der wetsrkundige waarnemingen bij deed zich inlich- ten over den ittvloed, die de droogmaking bad gehadook op het klimaat van het omringende land. Er was op gerekend dat de Keizer slechts kort zoude blijven. Het onderhoud duurde meer dan een uur. Inmiddels was de Keizerin van Amsterdam door het Von- delspark naar Badhoeve gereden, vergezelschapt door de Gravin de Barral, die vroeger belast is geweest met de opvoeding harer kinderen, en den geneesheer Souza Fontes. Hare Majesteit, door mevr. Amersfoordt ontvangen hield zich eenigen tijd onledig met het bezien van de portretjes der boerinnetjes die in hare landelijke kleederdragten als eerejuffers, op het Landhuishoudkundig Congres in Haarlemmermeer wa- ren verschenen. Die landelijke kleederdragten zijn veelal be- vallig; ten onregte worden zij tegenwoordig verruild voor leelijke Fransche vodden. Op verzoek van Hare Majesteit zette mevr. Amersfoordt zich aan het klavier en droeg voor een Beligioso uit bare le sonat.e, en een stukmede van eigen compositie, genoemd Capriccio (beide onuitgegeven). Beide stukken werden geprezeri, en verzocbt," vooral het iaatste den Keizer voor te dragen, die veel hield van muziek in Italiaanschen stijl. Daar de Keizer uitbleef, werd besloten inmiddels naar de Manege te gaanwaar de onderwijzer Zwart, met de eerste klasse zijner kinderende hooge gasten zat op te wachten. Toen werd door de kinderen gezongen het lied op den vijf-en-twintigsten verjaardag van Haarlemmermeer, onlangs door mevr. Amersfoordt geschreven. Onmiddellijk daarna kwam de Keizervoor wien het lied werd herhaald; waarna de kinderen werden onthaald op krente- brood en frambrozennat, niet dan nadat de Keizer velen allervriendelijkst de band had gegeven. Nu werd bezien de relief kaart der Zuiderzeedie Hare Majesteit de Keizerin zich herinnerde bereids te Philadelphia op de tentoonstelling te hebben gezien (waar de kaart veel had geleden). Zij was voor deze gelegenheid zoo veel mogelijk, weder in orde gemaakt. De Keizer bezag nu de leermiddelen op de Badhoevebij het onderwijs in gebruik; hij vroeg wat dit nu eigenlijk voor een inrigting was, daar het veel op eene landbouwschool geleek. Mr. Amersfoordt antwoordde, dat hij de gewoonte had om zijn werkvolk en zijne paarden nog jong zijnde, zooveel mogelijk onderrigt te gevendat hij opgemerkt had in het boek Agricultural Instruction for those who may immigrate to Brazilbij Dr. Nicolaas Joaquim Moreira. Im perial Instituto ArtisticoRio-Janeiro 1875 (aanwezig in de bibliotheek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs) d. i.: „Landbouwkuudige mededeelingen voor landverhuizers naar Brazilie" enz.dat Zijne Majesteit zelve, op zeer vele plaatsen in zijn keizerrijk landbouw-onderrigt deed gevenen dat het hem, Mr. Amersfoordt, zelfs verwonderd had, hoe of men op zoovele plaatsen tegelijk geschikte landbouw-onderwijzers had kunnen krijgenvooral omdat men in dit vak in Nederland in 1877 nog lang niet ruim voorzien is. Zijne Majesteit gaf lagchende te kennendat dan ook die landbouwscholen nog zeer in de beginselen warendat hij zelve en de Burggraaf de Bom Retiro hadden gezorgddat in het oorspronkelijke vverk (waaruit dat van Moreira een uittreksel is) niets dan ware en onopgesmukte feiten werden Vermeld; dat men in het gebrek aan onderwijzers gedeeltelijk door vreemde hulp had moeten voorzien, doch dat deze reis in Europa dan ookvoor- uamelijk ten doel hadde belangen van het onderwijs in vreemde Staten na te gaan. Zijne Majesteit zeide tot Mr. A. Gij zijt hier op den goe- den weghet eenige middel om de menschen vooruit te doen gaan, is hun nuttige dingen te leer en f Mr. A. heeft hierop gezwegen in zjjn hart heeft hij ge- dacht: „ik ben onlangs verwijderd uit den Raad van Haar lemmermeer, omdat ik daar verbeterd onderwijs voorstond ik heb moeten bedanken als Voorzitter van den landbouw in Slotenomdat men mij daar kwalijk nam, dat ik landbouw- onderwijs tracbtte te bevorderenen beweerde dat de kinderen der boeren veel meer moesten leeren." Wat Mr. A. voor den Keizer verzwegen heeft, zegt hij hier in het Weekblad van Haarlemmermeer in het openhaar. Het lager onderwijs in Haarlemmermeer en in Slotenen elders ten platten lande, is nog verre van voldoende. Niet alleen de arbeidersmaar vooral de boeren de leden van den Raad, de Wethoudersde leidersde woordvoerdersde bel- hamels, zijn veel te onontwikkelu om vooruit te komen. De boeren begrijpen zelfs niet, dat hunne zonen onderwijs be- hoeven; bij het toelating-examen voor de landbouwschool te W ageningenonlangs te Wagenin:>cn gehouden kwam van de 23 leerlingen die zich aanboden veen enkele uit Noord-Hol- land fZie Landbouw Courantbiz. 144). Zij kibbelen over on- zalige Godsdiensttwistenwaaivau zij niets verstaan; zij verzuimen de waarachtige beschaving van den Geest der Ge- meentenaren, zij veezuimen „m.T eenigste middel om de MENSCHEN VOORUIT TE DOEN GAAN, DAT IS OM HUN NUTTIGE dingen TE leeren." De eigenaa>' der Badhoeve heeft geen geld genoeg, om zelf eene be» .arsebool of eene bijzondere school op te rigtenhij betreui. dat hij dezer dagen beta- len moet Personeelf 424,57 Hoofdelijken omslag. v 423,75 Grondlasten n 187,53 Kerkelijken omslag22, Te zamen. 1,057,85. Van deze gelden dient een groot gedeelte voor 't lager onderwijs, en kerkelijk onderwij;. Hadde hij hierover be- schikking, hij zoude trachten iets goeds in te rigten. Zoo als het thans besteed wordtmet controle van onbevoegden of bijua gebeel zonder controle, beschouwt bij dit geld als weg- geworpen, en ondervindt hij dage'ijks dat de kinderen zijner onderhoicrigenzocwel die hi r ,'onen, als .dm van elders komen, op veel te lagen trap van ontwikkeling staanom met eenigen kans van welslagen hun voortgezet onderwijs te kunnen geven of laten geven. Nederland heeft zoowel in het burgerlijk onderwijs, als in het Godsdienstig onderwijs der jeugdgroote hervormingen noodig. De drijvers op Godsdienstig terrein die, zoowel in de kerk als in de school, de meest verouderde bijgeloovige domheden trachten te behoudenzij hebben het op hun gewetenzoo Nederland, op allerlei terrein, zich laat vooruitstreven; teregt schreven de heeren Waller en Sluis in hun rapport onlangs over de Hamburger botertentoonstelling gegeven, dat de ach- teruitgang van den Hollandschen boter en kaashandel te wijten is aan de onwetendheid der Hollandsche landbouwers. Mr. Amersfoordt, ik zeg het nogmaals, heeft zulks voor den Kei zer verzwegen maar zegt het hier nog maar eens weder, ofschoon hij wel weet, dat dit, vele en zeer invloedrijke personen, zoowel in Haarlemmermeer als in Sloten, zal mis- hagen. De Keizer bezocht nuzoowel als de Keizerin, de arbei- derswoningen hun werd de keuze gelatenbeiden waren hoogsttevreden over de zindelijkheid der bewoners. De Keizer werd er op gewezen, dat het wel eenigzins hard is, zoo in Haarlemmermeer woningen met eene deur, den raarn en een schoorsteentoch nog betrekkelijk hoog personeel moeten be- talen hoewel die elders in Nederland vrij van belasting zijn. Hij verhaalde dat in zijn land alleen de vensters aan de straat belast zijn: hetgeen tengevolge heeft, dat men in Bra zilie aan de straat niet anders ziet dan blinde muren en de vensters alien op de binnenplastsen uitkomen; hetgeen het uitzigt en voorkomen der steden weinig verfraait. Zijne Majesteit bezag met aandacht het voederstelsel der Badhoeve, snijden van hooi- en raangelwortelen in spoorweg- wagens: hij kroop onder alle stellingen en zeide ,,dit is goed „zoo doende is het voedselvoor het genomen wordt, be reids half verteerd." In den timmerwinkel liet de Keizer het steekwerktuigde cirkuleerzaag en de bandzaag voor zich werken: in de sme- derij zag hij het scherpen der zagen voor de maaiwerktuigen. Hij wees den Burggraaf de Bom Retiro het Nederlandsche molbordhem werd gewezen dat John Fowler Co. ook op een molbord stoom hebben toegepast, welk Engelsch molbord niet zoo vele goede eigenschappeu heeft als het Nederlandsche. Van het Engelsche molbord waren lichtbeelden aanwezig. Nu zag de Keizer twaalf, twee, drie- en werjarige paarden voorbijgaan: hij vroeg waarom men niet liever Percherons ge- bruikte, meer voor landbouw geschikt: hem werd gewezen op twee afstammelingen van de hengsten Pirate en Page (uit Gla- diateur) van Baron Verscbuer, uitmuntende rijtuigpaarden waarvoor reeds herhaaldelijk hooge prijzen werden geboden, welke werden geweigerd omdat zij op Badhoeve voor de voort- teeling moeten blijven. Daarna werd kunstmatig hooi gedroogd; eene bewerking welke gelukkig in 1877 onnoodig is geweest, maar vooral in 1875 groote diensten heeft bewezen. Het is in 1876 geble- ken dat de hooidrooger vooral ook geschikt is voor maisdie anders in Nederland zoo moeijelijk goed rijp wordt. Vau hier naar het melkhuis. Daar werden aan Z. M. de statistieke lijsten gewezen, sedert. drie jaren, naar het Deen- sche stelsel gehouden, en die zooveel hebben bijgebragt om boter- en kaasbereiding zooveel zekerder en altijd te doen ge- lukken. De melkkelder werd (bij groote uitzondering) op den dag voor de hooge gasten geopenden gewezen, hoe alles hier kunstmatig, door gebruik van ijs, op vaste temperatuur wordt gehouden, alles geregeld door veelvuldige thermometers, van wier stand twee malen daags boek wordt gehouden. Van hier naar de kaaskamerwaar de melkkoeler van Lau rence werkte, een werktuig dat voor de hooge bezoekers en den Burggraaf de Bom Retiro nieuw was, en, als naar ge woonte, goed voldeed. De Keizer verzocht de kaas te mogen proeven waartoe men zich begaf naar de salons van mevr. Amersfoordt, die daar de eer had aan de Keizerin, afkomstig uit het geslacht der Bourbons, een ruiker aan te bieden, waarin de bloemist van den Berg allersierlijkst drie witte lelien had aangebragt, de bekende bloemeu uit het wapen der Bourbons; de Keizer kreeg een ruiker, waarin het wapen van Brazijie was verte- genwoordigdhet gouden kruis en den wereldbol bestond uit geele calceolaria's; de blaauwe band was fraai gevonden in de blaauwe leeuwenbekkende witte sterren en het groen uit allerlei lover en bloemente veel om hier op te noemen. Tegen zijne gewoonte wenschte de Keizer aan de tafel te zittendie door Bussink alleen als buffet was ingerigt, daar Z. M. in den regel, om tijd te winnenop dergelijke togten, alleen staande iets gebruikt. De kaas smaakte blijkbaar zeer goed; zij was in 1876 op de Madhpcve gc-r.aalrf door A.ric M >at er z:jne vrouw, en stellig goed gelukt, daar de Keizer er herhaaldelijk op terug kwamen ze goed aansprak. Nu verhaalde de Gravin de Barral, dat de hooge gasten in Engeland een schotel zeer aangenaam hadden gevondenbestaande uit geroosterde kaas. Toen gaf de gastvronw last, het talent van den kok van Bus- sink op de proef te stellen die betuigde dezen schotel niet te kennen, maar te willen beproeven of het hem gelukken wilde. Spoedig daarna werd het gezelschap verrastdoor het nieuwe voortbrengsel. De Gravin verklaarde, dat de kunstenaar niet alleen volkomen geslaagd was, maar zelfs den Engelschen schotel veel had verbeterd door de kaas te laten voordienen op geroosterd brood waarmede zij zich onder de bewerking had vereenigd. Aan den nieuwen schotel werd door de hooge en andere gasten behoorlijk eer gedaan en de Nederlandsche lekkerbekkendie wenschen te proeven wat zij lekker hebben gevonden, zullen voortaan bij den grooten Bussink dienen te bestellen ffromage a Vempereur du Br Ml." Nu wenschte de Keizer de stalien te gaan bezien en de veldenwaarin inmiddels de hooioogst in vollen gang was, qn het rundvee en de schapen voor Z. M. gereed werden ge houden, iets waarin hij veel belang stelde, daar zijn keizer rijk (zoo als bekend is) uit Buenos-Ayres, Bahia en elders veel huiden uitvoert, en men aldaar bezig is om ooken vooral met Hollandsch veehet ras te verbeteren. Zulks zoude plaats hebben, maar de Gravin de Barral keek op haar horologie en herinnerde den Keizer, dat Z. M. be- loofd had ten 4 ure te Amsterdam in Artis te komen, en dat het bereids over 4 ure was. Nu zeide de Keizer, dat hij toch niet heengingvoor mevr. Amersfoordt hem Capriccio had voorgespeeldwaarvan de Keizerin hem bereids zooveel goeds had gezegd. Alzoo geschiedde de Keizer luisterde met aandacht naar de geestige sprongen van het elegante muziekstuk; de Keizer sloeg de maat, en neuriede de afwisselende melodien. De rijtuigen kwamen voor, die de Keizer zeer goed konde zien door de geopende deur; niemand durfde weder aan het uur herinneren. De Keizer zeide tot mevr. A.: Dit is mij niet genoegik moet van die fraaije kleine handen nog meer hoo- ren!" „Wat dan?" was de vraag. „Wat gij wilt", was het antwoord. Mevr. Amersfoordt begon te fantaiseren, iets, zoo als zij naderhand verklaarde, wat zij dacht, dat aange naam kon zijnvoor het karakter van een man zoo als zij heden had leeren kennen. Algemeene stilte ontstond in het vertrek; het 6ene fraaije motief verving het andere; de fijnste versieringen werden aan die motieven aangebragt. De Keizer sloeg het eene been over het andere, en raakte blijkbaar, als eens Koning Saul, onder den invloed der muziek; hij knikte steeds met het hoofden moedigde met de oogen de kun- stenares aan. Sedert vijf-en-twintig jaren dat Mr. Amersfoordt zijne echtgenoote bezit, hoorde hij nimmer in haar spel meer uitdrukking, meer welsprekendheid. Bij het zien van den forschenlevendigen Keizer, met den Jupiterkop, en het zien der vrouwwier fijne kunst aldus dezen held betooverde, en zijne bewegelijkheid in bedwang hield, kon hij niet nalaten te denken aan den edelen leeuw die door Danecker belast werd met Ariadne te dragen. Bij het eindelijke slotaccoordnam de Keizer de handen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1