Advertentien. VERBETERD WiXATTO 120 - Haarlemmermeer. Laiidbouw. Gemengde Berigten. De Kiesvereeniging: „UAARLEM\IEIIMEER" B. BIESHEUVEL en A. PRUISSEI\f Sr. Aan al de Kiezers B. BIESHEUVEL, A. SUIDGEEST en A. PRUISSEV Sr., A an sommige Kiezers B. BIESHEUVEL en A. PRUISSEN Sr. DE R. C. KIESVEREENIGING J. COMMAADEUR P. KAAAP, A. SUIDGEEST. De Kiesvereeniging: „DE GRONDWET'' te Haarlemmermeer C. DE JONG en P. KNAAP Gz., B. BIESHEUVEL. of Kaaskleursel Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 18 tot 24 Julij 1877. noodigt de KIEZERS ten dringendste uit om, bij de Herstemming op Bingsdag 31 Julijhunne stemmen uit te brengen op de CANDIDATEN der Vereeniging: De Kiezers wortleu atteiit gemaakt, om den uaam van PRUISSEN aldus te sclirijven: A.- JPRUISSEN Sr. Wat schermt men toch bij het verfeiezen van LED£H voor den RAAD met Roomsch of Protestantsch? De vraag is maar: „Wie is het geschiktstKomt, draalt dan niet en stemt vlotweg: dat zijn geschikte menschen. Gijdie verlangt dat LEDEN van onzen RAAD zullen wordenzijt voorzichtig geen Candidaat er Ibij te stellendie reeds kans heeft bij eene andere partij, want daardoor streeft zoo iemand de CANDIDATEN B. BIEiHEUVEL en A. FllllISiEli Sr. voorbij en vermindert gij hunne kans. te H 11 It I' Hit W 1.11 M l lilt hebben tot CANDIDATEN gesteld voor de aan- staande Herstemming van Hrie Leden voor den Gemeenteraad de Heeren: De KIEZERS worden uitgenoodigdlimine stemmen op genoemde Heeren uit te lirengen. heeft als CANDIDATEN voor het Lidmaatschap van den Gemeenteraad gesteld de Heeren aftredende Leden, en sedert 24 Jaren (1853-1877) bereid door A. IvERBERT, te Purmerende. Vrij algemeeu verkrijgbaar tot biUijke Prijzeii. van mevr. A.en riep„Nu moet gij zingen iets nationaals Het antwoord was: „Daartoe ben ik te oud geworden, vraag dat mijn man." De Keizer tot Mr. A.„Nugij dan het Volkslied, hebt gij geen stem, gij hebt uitdrukking." Mr. A. gehoorzaamde. Is ook zijne stem door ouderdom verzwakt en versleten, hij herinnerde zich zooveel bij kon Vrugt en diens opvatting, en zongzoo goed het lukken wilde „Bescherm, o God! bewaak den grond, Waarop onze adem gaat, De plek waar onze wieg op stond Waar eens ons graf op staat Wij smeken van uw Vaderhand, Uit diep geroerde borst Behoud voor 't lieve Vaderland Voor Vaderland en Vorst." De Keizer zeide „gij beiden zijt Philemon en Baucis, zend mij nog heden avond uwer beider portretten, met adres, „a l'Empereur du Bresil, a l'universit^ d' Utrecht." En nu werden in haast de rijtuigen beklommenen was het bezoek des Keizers en der Keizerin van Brazilie, eene aangename herinnering voor de bewoners der Badhoeveen den Dijkgraaf en den Hoofdopzigterdie mede aan tafel hadden gezeten. De Opzigters der Badhoeve ontvingen ait de gave door den Keizer nagelaten ieder eenen Kyksdaalder, de 54 arbeiders ieder eenen halven gulden: Voor Mr. Zwart en de school- kinderen liet de Keizer eene banknoot van vijf pond sterling 60.waarvoor zij een pretje zullen hebben. Schrijver dezes ontving sedert van H.H. M.M. twee portret ten van den Keizer66n van de Keizerin. Zijn plan is het 66oe portret des Keizers in bruikleen af te staan aan het archief des Poldersde beide anderen hangen boven de piano forte van mevr. AmersfoordtDijk. Amersfookdt. Indien de personen vanMachiel Johs. de Zwartevan Oosterland; Elisabeth Vinkvan Noordwijk; Cornelia de Vries van Amsterdam; J. H. F. Hulseman van Haarlemmerliede c. a. Bernardus Beumkes, van Texel; Jacobus Lodewijk Bruggeman van Velsen en Cornelis Theodorus Kamphuijsvan Zaandam zich te Haarlemmermeer mogten bevindenworden zij in hun belang aangemaandzich ten spoedigste ter Secretarie voor de Bevolking aan te melden. GEBORENCornelis Gijsbertus, z. van P. Zeestraten en G. van Kempeu. Adriaantje Lijntje, dochter van J. Dam en M. M. Steenbergen, Jo hannes, zoon van A. Colijn en A. Verkuyl. Pieter en Alexander Willem (tweel.), zoons van J. Schuitemaker en D. Barten. Pieter Aart, zoon van C. Kreeft en P. Koppenaal. Dina Maria Magdalena, dochter van G. Kerkvliet en C. van Egmond Jan, zoon van G. Mays en If. van Iperen.Willem, zoon van T. Eoningen en E. Buis. OVERLEDEN Jansjeoud 7 inaandeudochter van J. Rietveld en G. Voorhout. Martinus, oud 11 dagen, zoon van M. de Lee en M. van Vessem. Gijsbert Roza, oud 60 jaren, gehuwd met Dirkje van Dulst. Leonardus van derPutten, oud 22 jaren, ongehuwd.Hermanus Andreas, oud 8 weken, zoon van H. Lamers en E. Bleekemolen. Jan oud 13 maanden, zoon van J. Tazelaar en J. Franse. Johanna Hermina, oud 4 maanden, dochter van J. Schoonen en G. Krorn. Wilhelmina, oud 3 weken, dochter van J. Vlegels en H. Spranger. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. De Kiesvereeniging De Grondwet vergaderde op Dingsdag 11., met het doel om Candidaten te kiezen voor het lidmaat- schap van den Gemeenteraadbij de herstemming op 31 Julij. Van de vroeger gestelde Candidaten is 66n bij eerste stem ming tot lid van den Raad benoemdterwijl een tweedehet aftredend lid, de beer C. de Jong, in herstemming komt. De vraag deed zich nu voor, of de Vereeniging thans alleen het aftredend lid De Jong zou aanbevelen en de keuze voor twee andere leden aan ieder kiezer voor zich zelven zou over- laten, dan wel: of de Vereeniging nuterwyl zij uit aange- wezene personen heeft te kiezen, daaruit hare Candidaten moest aanwijzen. Deze vraag gaf aanleiding tot uitgebreide discussien en werd bij stemming beslist in den geest van hendie drie Candida- ten wilden noemen. Bij de bespreking van de verschillende Candidaten vonden zij, die in herstemming zijn, alien verdedigers. Ook hier besliste weder de stemming, met den uitslag, dat tot Candidaten zullen worden aanbevolen de heereu aftredende leden C. de Jong en P. Knaap Gz.en als derden Candidaat de beer B. Biesheuvel. Sloten26 Julij. De oogst in deze gemeente laat zich buitengewoon gunstig aanzien, in den Ypolder staat alles zeer schoon. De haver, witte en angeltarwe, gerst, klaver, turk- sche boonen, bieten, wortelenuijen en niet het minst de bloemkool, roode kool en zweedsche rapenbeantwoorden ruim aan de verwachting. Het koolzaad bloeit prachtig. Sedert een paar dagen vertoonen zich hier veel Brabantsche dorschers voor dat gewas. Het gras, dat veel belovend opgroeideheeft veel en goed hooi opgeleverd. De tegenwoordige prijs van het hooi is hier 18 voor de 500 kilogr. van goede kwali- teit. Ook de warmoezerij levert dit jaar veel opterwijl aard- bezien, frambozenaalbessen en kruisbessen overvloedig zijn geweest. Kersen zijn hier echter bijna niet geplukt, en ook de andere steenvruchten laten niet veel van zich verwachten. Capelle (Langstraat)25 Julij. Door het regenachtige weder der laatste dagen wordt het inschepen van hooi uit de schelften zeer verhinderdvan daar dat er voor het oogenblik weinig verhandeld wordt. De prijs blijft echter vast en wel gemiddeld 15 per 1000/2 kilogram. Zwolle, 17 Julij. Het landbouw-onderwijs dat in de pro- vincien Overjjssel en Gelderland in hooge mate de aandacht bezig houdt van de bevoegde overheid, werkt uiterst gunstig op de ontwikkeling van den landman in het algeraeen. De pogingen, die door de verschillende landbouwmaatschappijen worden aangewend, ziet men krachtig steunen. De beide pro- vincien hebben ieder /1000 dispouibel gesteld voor laudbouw- voordragten. Vele onderwijzers ten platten lande leggeu zich toe op het landbouw-onderwijs; nieuwe cursussen zijn of worden geopendverschillende proeven van allerlei aard worden ge- nomenhet oude boereuhandwerk ziet men in veel gevallen door machines vervangec de veestapel heeft groote verbetering ondergaanvoor de veredeling van het paardenras wordt ge- zorgd; in een woordhet landbouw-onderwijs draagt in ge- noemde provincien de gewenschte vruchten. Varsseveld25 Julij. Alhier is deze week op Idink, bij den bouwman Gosselink, boekweit te zien geweestmet breed- getakte Stengels, welke eene lengte van ruim anderhalve Ned. el hadden bereikt, ofschoon de boekweit nog niet geheel en al haren groei heeft voleinJigd. Haarlem, 26 Julij. Op de heden gehouden paarden- markt bier ter stede waren 872 paarden aangevoerd van Engelsch Duitschinlandsch en gekruist ras. De handel was buitengewoon vlug onder-de schoonste exemplaren, waarvan er vele in de stallen werden verhandeld en voor buitenland- sche rekening, vooral Fransche, werden gekocht. De prijzen liepen van 1000 tot/*75. Waspik25 Julij. De hooibouw is afgeloopen. De opbreng9t overtreft het vorig jaar met ,/i. Door het malsche weder is er reeds veel nagras. Het vee heeft volop weide. Hooiprijs p. m. 15 de 1000 halve kilo's. Vorden, 26 Julij. In onze streken is het gunstig gesteld met den stand der gewasaen. De tarwe en haver laten zich goed aanzien en beloven een voldoende opbrengst; met de rogge is dit nog meer het gevalen de boekweit heeft sedert verscheidene jaren niet zoo goed te velde gestaan, zoodat de bijen een rijken voorraad vindenvroege aardappelen leveren een ruim beschot, en in de late is nog geen spoor van ziekte te ontdekken. Als dit alles zoo mag blijven zullen onze land- bouwers overvloedige redeneu van tevredenheid hebben. Vroeger werd gemeld, dat bij de internationale tuinbouw- tentoonstelling, in April te Amsterdam gehouden, buiten het waarborgfonds, nog een tekort bestond. De Leideche Courant verneemt dat dit tekort, p. m. 4000, door een vermogend persoon voor zijne rekening is genomen. Blijkens een bij de regering ontvangen officiele mededeeling uit Berlijn, is het uitbreken van de veepest gekonstateerd op twee plaatsen in Silezie, en wel te Schusley in den kreits Beuthen en te Radzionkau in den kreits Tarnowitz, regeriugs- distrikt Oppeln. In het tijdperk van vier weken, 17 Junij tot 14 Julij 1877, zijn, blijkens ingekomen amblsberigtendoor longziekte aan- getast: in Noord-Brabant 2, in Zuid-Holland 46, in Noord- Holland 1in Utrecht 1 en in Friesland 2 runderen. Totaal 52 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 91 runderen door die ziekte aangetast. In het Westland is de opbrengst van aardappelen zoo voor- deelig, zoowel wat de hoeveelheid als de grootte der knol be- treft, dat de tuinders, ook met het oog op de hooge prjj/.en, guluit bekennen,,'t Is geen aardappelwroeten, 't is geld del- ven". Op een dag zijn er te '9 Gravesande 17,000 kinuetjes gescheept. Ook de hooioogst is buitengemeen voordeelig uit- gevallenzoowel wat kwaliteit als hoeveelheid betreft. In de Plantage te Amsterdam hebben de leden van het Nederlandsch Tooneel een stnk 1J maal gespeeld. Toen namelijk een vierde was afge- speeld, maakte de kletterende regen op het dak het onmogelijk de acteurs te verstaanhet scherm viel en men begon na de bui op nieuw. Te Domburg heeft een kiezer bij vergissing, in plaats van zijn 9tem- briefje, twee bankbilletten in de stembus geworpen. Zij werden niet van onwaarde verklaard. Te Stuttgart bestaat sedert 1861 eene vereeniging, die ten doel heeft om knnstledematen, houten beenen, en wat dies meer zij, aan arme ver- minkten kosteloos te verstrekken. Zij heeft sedert hare oprigting tot heden 461 diverse stukken geleverd. De aanvragen nemen jaarlijks toe. Om de deelneming aan de vereeniging zoo algemeen mogelijk te maken, is de con- tributie op slechts 2 mark per jaar gesteld; wie meer geeft is ook welkom. Te Parijs zal eerstdaags een zeer zonderling paar in den echt treden. De hertog d'Ars, 84 jaar oud, en die in 1812 zijne beide beenen in Rus- land op het koude veld van eer heeft laten liggen, huwt met eene 22-jarige weduwe, mw. Firard, eene dame van buitengewone schoonheid, en die fr. 25,000 rente bezit. De stokoude hertog leeft van zijn pensioen. Volgens de Gazette de Lausanne is op den bodem van het meer Leman (Zwitserland) een verdronken stad van p. m. 200 huizen ontdekt, en is de kantonnale raad voomemens deze droog te doen leggen. In Londen bestaat eene delating-society van doofstommen. Dezer dagen vierde die club feester werden toasten afgestoken, dat het een lust was. Rusie kregen de udebatersniet, althans geen gerucht daarvan is tot de buitenwereld doorgedrongen. Te Leiden is een kind geboren zonder armen of beenen. Een te Queenstown aangekomen kapitein berigtdat hij den 6den Julij op 46° NBr. en 29° WL. gesproken heeft met een man en eene vrouwdie met eene opene boot van New Bedford (Amerika) waren ver- trokken, met bestemming naar Falmouth. Zij hadden 34 dagen reis en zesmaal stormweder doorgestaanwaren volmaakt wel en hadden aan niets behoefte. De man en vronw, die den 28 Mei jl. in een klein scheepje van New-Bedford, in Massachusetts, naar Engeland zijn vertrokken, zijn Zatur- dag nacht behouden daar te lande aangekomen. Uit Geneve wordt onder dagteekening van 11 dezer gemeld, dat gedurende eenige dagen de witte vlag op het kasteel van Noyon bij Lau sanne heeft gewapperd, ten teeken dat de gevangenis geheel ledig was. Het is thans 57 jaar geleden, dat ditzelfde verblijdende verschijnsel op dezelfde wijze openbaar kenbaar werd gemaakt. Opmerking verdient hierbij, dat een week vroeger, op de gevangenis te Yverdun, de witte vlag, om dezelf de reden, werd uitgestoken. Men schrijft uit Zuidlaren aan de Winschoter Courant »Dat ook de dieren van gezelligheid houdendaarvoor kan het volgende tot bewijs strekken. Voor eenige dagen kocht de landbouwer J. Koers een nieuw paard. Het was altoos gewoon gestald te worden met een ander paard. Bij Koers is het echter alleen, iets wat bruintje zoo eenzaam en verlaten voorkomt, dat het zich volstrekt niet aan zijnen nieuwen stal, hoe goed het er ook mag wezen, kan gewennen. Koers heeft er evenwe! een middel op gevonden. In plaats van in de keukenheeft hij zijnen spiegel in den stal opgehangen en wel zoo, dat het paard er in kan zien. Nu is het dier gerust en kan zich in zijn nieuw verblijf zeer goed schikken. Mogten andere paardenhouders nu ook eens zulke exemplaren aankoopen, de spiegel zy hun aanbevolen." Het Bestuur JOH. VAN VUUREN Hz., Foorzitter. G. B. 't HOOFT, Secretaris. I I.M. flll Zf llS. SICHI I it. Namens het Bestuur der Vereeniging voornoemd E. BEERSFoorzitter. A. VAN BKS, Secretaris. Namens de Vereeniging EVELEIN, Secretaris. De Ondergeteekende nu bijna 24 jaren van bovengenoemd Fabricaat gebruik makende, erkent, dat hij dit Fabricaat om deszelfs deugdzaailllieid op hoogeD prijs stelt en daarom anderen bij zonder aailbeveelt. Was geteekend FarmerD, ltAKKER. Januarij 1877. Landman.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2