1877. Vrijdag, 10 Augustus. No. 52. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Haarlem mermeer-Polder. VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN Prijs der AHvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. I 4 A K L E if M E It M E E It Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Ulterl{fk Woenttlag.) van den Haarleramermeerpolder, op Woensdag den 4den April 1877, des morgens ten 10 urein het Lokaal van Staats, te Haarlem. Voorzitter: Jhr. J. TP. M. van de Poll. Tegenwoordig 19 ledenals de Heeren Dr. C. E. Heynsius Mr. J. P. Amersfoordt, Jhr. J. W. M. van de Poll, A. Wijnands, A. J. G. Timmermans, P. Langerhuizen Lz. Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, Jhr. J. B. van Mer- len, H. A. IIanedoes, Mr. J. D. Viruly, H. van Wicke- voort Crommelin, Jhr. P. M. G. von Fisenne Jhr. Mr. J. A. Bepelaer, Jhr. W. ;A. L. Mock, P. Knaap Gz. en J. J. Korthals; terwiji van den Heer C. W. Graaf van Limborg Stirum berigt is ontvangendeze Vergadering niet te kunnen bijwonen. I. De Voorzitter opent de Vergadering en lieet de nieuwbenoemde Hoofd-Ingelanden: Mr. J. P. A. Teding van Berkhout en Jhr. P. M. G. von Fisenne welkom in deze Vergaderingdaarbij de belangen des Polders in hunne mede- werking en goede zorg aanbevelendewelke toespraak door beide Heeren op gepaste wijze wordt beantwoord. Vervolgens worden de Notulen van den 28 Febrnarij 11. gelezen en goedgekeurd. II. De volgende mededeelingen worden daarop gedaan a. dat de kas van den Penningmeester op 3 April j.l. eene waarde aanwees van 12,056.27 aan divers papier en con- tantenb. dat de voorraad steenkolen aan de diverse stoomtuigen bedraagt 28,900 hectoliter; c. dat een schrij- ven is ontvangen van den Hoofd-Ingeland C. W. Graaf van Limburg Stirum met berigt dat deze tot zijn leedwezen de Vergadering niet kan bijwonen, en verder voorstelt ommet betrekking tot de ingekomen reclames op de Concept-Ver- ordening in zake den waterstand eene Commissie uit Hoofd- Ingelanden te benoemen om die reclames te onderzoeken en daarop aan deze Vergadering rapport uit te brengen, welk punt onder letter E op de Agenda later in behandeling zal komend. dat van Heeren Gedeputeerde Staten de goed- keuring is ontvangen tot opname van gelden tot een maxi mum van 50,000.e. dat van Dijkgraaf en Hoog- heemraden van Bijnland de goedkeuring is ingekomen op de nu gewijzigde Begrooting, dienstjaar 1877 dat op den 12den Maart jl. eene kas-opneming bij den Penningmees ter heeft plants gehad, ten overstaan van den Dijkgraaf, ter vervanging van den Heer J. G. Schone, die verhinderd werden Mr. T. L. L. Prins, en die administrate in goede orde is bevonden g. dat de aanbesteding voor het ge- lijkmaken van den Bingdijk tusschen de Kruis- en Beuue- broekerwegen is gegund aan W. den Breejen te Giessen- damvoor 5680.h. dat de verpachting van het grasgewas der ringdijken en polderkaden heeft opgebragt aan ringdijken 18,664.aan polderkaden 3000. zoodat de opbrengst gemiddeld 101.per hectare be draagt; i. dat een schrijven van Dijkgraaf en Hoogheem- raden van Bjjnland is ontvangen, waarbij dat Oollegie blijft volharden bij de gestelde som van 50.per hectare voor den afkoop van schuldpligtigheid. Eenige leden voeren hierover bet woorden wordt beslo- ten om Bijnland te antwoorden dat deze Vergadering dien eisch onaannemelijk vindt. III. Jhr. W. A. L. Mock brengt rapport uit op de reke- ning van het Hulpfondsdienstjaar 1876, met advies die goed te keuren. Dienovereenkomstig wordt besloten. IV. Daarna brengt de Heer Langerhuizen een schriftelijk rapport uit op eenige af- en overschrijvingendienstjaar 1876, vaststelling eener 3de Suppletoire Begrooting voor het dienst jaar 1876 en gedane betalingen uit den post onvoorziene uitgaven, dienstjaar 1876. Dit rapport luidt aldus: Mjjne Heeren In handen van uwe Finantiele Commissie, dienstjaar 18 76, zijn door het Dagelijksch Bestuur van dezen Polder gesteld eenige ontwerpen tot het doen van af- en overschrijvingen ten opzigte der vastgestelde begrooting. Het zij ons vergund daartoe uwe goedkeuring te vragen. Overschreden zijn Volgnummer 3, Hoofdstuk I, Art. 4. Bezoldiging van Pont- en Brugwachters. Hoewel reeds op de begrooting was uitgetrokken eene som van 524.55 voor assistentie bij ziekte, storm, drukte en moeijelijke beweging, heeft toch deze post een meerdere uitgaaf gevorderd van 783.74%, veroorzaakt door de ziekte van den pontwachter te Hille- gom en door het tydelijk aanstellen van een tweeden brug- wachter te Lisse, die benoodigd was tengevolge van de moeijelijke beweging der brug aldaar. Aangezien reeds door Uwe vergadering de verbetering dezer laatste brug is aange- nomen, zoo zal op den duur daarin beter voorzien zijn, enhoezeer uwe Commissie deze overschrijding van den post van bezoldiging wel hoog voorkorot, vermeent zij, toegelicht door den Heer Dijkgraaf, u te mogen voorstellen, de meerdere gedane uitgaaf van dit volgnummer ad 768.59 te appro- beren. Volgnummer 4. Niettegenstaande reeds in deze begrooting de reiskosten, in aanmerking van vorige dienstjarenver- hoogd wareu voorgedragenzijn ze toch ontoereikend bevon den, daar door den Hoofdopzigter in het belang van den Polder, met het oog op de verdieping van de vaarten, vele reiskosten zijn moeten worden gemaakt, zoodat het gezamen- lijk bedrag overschreden is met 174.28. Volgnummer 14. Art. 17. Presentiegelden. Door de werk- zaamheden en vele daartoe gehouden Vergaderingen van uwe Commissie in zake de waterberging des Poldersis deze som die andere jaren steeds beneden de begroote gelden was ge- blevennu overschreden met 260,hetgeen wij u voor stellen goed te keuren. Volgnummer 19, Hoofdstuk II, Artikel 3. Onderhoud der wegen. Hoewel deze post reeds door uwe vergadering bij suppletoire begrooting is verhoogd, konde echter toen 6 December jl. niet juist het cijfer worden opgegevenwaar- door nu wederom door de hooge kosten van het grind, de post overschreden is met/ 577.74%. Volgnummer 20. De belangriike herstelling van de reserve- pont aan de Sloter-roibrug, belioorde niet hegrepen te wor den onder het gewone onderhoud der ponten en roeibooten, dat bij aanbesteding geregeld is; van daar dat ook hier op dezen post 599.93% meer is uitgegeven. De herstelling der reserve-pont heeft in het geheel gekost 883.52. Volgnummer 22. Bezoldiging van machinisten enz. Over schreden met 553.85 wegens den veel gevorderden arbeid van de losse werklieden. Volgnommer 35. Kosten van regtskundig en technisch onderzoek. Uit dezen post is betaald de hulp die uwe Com missie, in zake waterberging, van andere personen heeft ingeroepen, ten gevolge waarvan hierop 113.39 meer is uitgegeven. De overschrijding van de Volgnummers 9 en 17, als van weinig beteekenis zijndevereischen geen toe- lichting. A1 is dus de overschrijding van verscheidene posten dit jaar aanmerkelijkuwe Commissie vermeent echter geene aanmerkingen te mogen maken en adviseert u de gedane betalingen goed te keuren, en, daar het geheel uit de on voorziene uitgaven te vinden is, van dien post 3109.13% over te schrijven op de verschillende andere bovenvermelde posten der begrooting; alsdan blijft nu nog uit de onvoor ziene uitgaven te beschikken 2611.17%, waarora wij u voorstellen te besluiten Af te schrijven van den post der onvoorziene uitgaven, een bedrag van 3109.23%, ten einde daarmede te verhoogen de navolgende posten, dienst 1876. Volgnummer 3, Hoofdstuk I, Art. 4, met/ 768.59% G 5, ,,174.28 j 1253.32 14, 17260. 11 II >i 12.01% 19. 3 577.74% 20, 4, 599.93% 22, 6553.85 35, V, 2, ,,119.39. Wat aangaat de 3de Supplement-begrootingdienst 1876, als zijnde die geheel van administratieven aard, stelt zij voor deze goed te keurendaar de sommen, gelijk in uitgaaf en ontvangst voorkomende, geen verschil uitmaken. Ten aanzien van de 3d® bijlage, in handen uwer Finan tiele Commissie gesteld, om uit de onvoorziene uitgaven eene som van 2367.29% te betalen, heeft zij geene bedenking. Een voorname post daarvan is voorzeker de som die betaald moet worden aan gelithographeerde platen, wederom een gevolg of liever een uitvloeisel der werkzaamheden van uwe Commissie in zake waterkeering. Wij hebben de eer u te verzoekenbovenstaande met uwe goedkeuring te bekrachtigen. Gedaan te Haarlem, 4 April 1877. De Commissie: (get.) W. A. L. MOCK. P. LANGERHUIZEN Lz., Rapp. A. 3. E. VAN ITTERSUM. Aan hetwelk de Vergadering hare goedkeuring schenkt. V. Vervolgens brengt de Finantiele Commissie, dienstjaar Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. 1877, bij monde van den Heer A. Wijnands rapport uit op a. een praeadvies tot verkoop van veenslik aan Is. de Koning, te Haarlemmermeerzich bevindende tusschen veer- tig meter uit het ringvaartsboord en de bermsloot, loopende langs zijn perceel, tegen een behoorlijken prijs, om zoo doende beter de bermsloot te kunnen schieten ter afleiding ook van het hevelwater. Het daarop uitgebragt rapport van den Hoofdopzigter luidt als volgt: Voor een goede watercirculatie is het noodig dat de hier bedoelde grond verveend worde; thans kan er geen sloot worden geschoten, die behoorlijk met de sloot verder op in communicatie staat. Derhalve ben ik zeer voor het toe- staan van het verzoek. Er zal dan een strook van ongeveer 13 aren tijdelijk aan verschillende opstalhouders moeten wor den ontnomenhetgeen den polder per jaar aan restitutie circa 33.zal kosten. Dijkgraaf en Heemraden verzoeken daarom gemagtigd te wordenaan den adressant te verkoopen voor een bedrag van 500.vrjj geld, het veen, aanwezig in den dijks- grond achter de lijn van 40 meter uit het ringvaartsboord gemeten en het eigendom van den adressanten wijders on der de navolgende voorwaarden: 1°. Dat de verveening ge- schiede op voorwaardenwat betreft het maken van den aanrol in de afveening, tegen de ljjn van 40 meter, voorge- schreven in de voorwaarden, waarop het veen is verkocht aan Lammers, in 1874. 2°. Dat de verveening zal moeten zijn geeindigd op 1 Maart 1880. 3°. Dat de adressant zich zal moeten verstaan met de opstalhouders aan wie enkele gedeelten opstalgrond tijdelijkzoo lang de verveening duurt, moet worden outuomen. 4°. Dat met de verveening geen begin mag worden gemaakt alvorens een bedrag van vijf honderd gulden 500.is gestort in handen van den Penningmeester. b. Praeadvies tot verkoop van veldweg aan den Heer H. van Wickevoort Crommelin, wonende te Berkenrode, ge- meente Heemstede, en wel een gedeelte loopende langs Sectie G, N°. 6 en 5 gedeeltelijk. De Hoofdopzigter heeft daarop uitgebragt een rapport waaruit blijkt dat er geen bezwaar is, het aangevraagd ge deelte veldweg te verkoopen, tegen den prijs van /300. per hectare, en voor de waarde van het veen daarenboven een bedrag van 130.De veldweg is groot ongeveer 41 aren, a 300.per hectare, is 123.vermeerderd met 130.voor de veenwaarde, is te zamen 253. Wordt voorgesteld en besloten, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noord-Hollanden nadat bedoelde veldweg aan de publieke dienst zal zijn onttrokken, aan den Heer H. van Wickevoort Crommelin in koop af te staan den eigendom van het gedeelte veldweg in sectie G, kavel 6 en 5 gedeeltelijk, tegen den prijs van 300.per hectare, en alzocr voor de somma van 123.vermeer derd met 130.voor het zich in dien weg bevindend veen, en mitsdien voor een gezamenlijk bedrag van/ 253. vrij gelden verder onder de voorwaarden waarop aan ande- ren veldwegen zijn verkocht. Gedurende de behandeling dezer zaakheeft de Heer van Wickevoort Crommelin de vergadering verlaten. Op voorstel der Commissie worden beide stukken goed gekeurd. VII. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling eener Iste Suppletoire begrooting, dienstjaar 1877 ad/ 50,000. Hierbij komt in behandeling het gedrukt verslagwaarbij jaarsgewijze wordt aangegeven de bedragen die noodig zullen zijn om de bij besluit van 6 December jl. vastgestelde wer- ken uit te voeren. Het alzoo voor 1877 benoodigd bedrag van 50,000. wordt in de onderdeelen besproken, en daarvan wel het eerst de aankoop van een pulsometer ad 4000 waarover eene discussie plaats heeft tusschen de Heeren H. van Wic kevoort Crommelin Jhr. W. A. L. Mock en Mr. J. D. Viruly, als tegenstandersen Mr. J. P. Amersfoordt, Jhr. Mr. J. W. H. Butgers van Bozenburg en Dr. C. E. Heynsius met den Voorzitter, als voorstanders. Nadat die kwestie in het breede is behandeld brengt de Voorzitter een voorstel van deD Heer H. van Wickevoort Crommelin, om geen pulsometer aan te schaffenin stemming; hetgeen met 14 tegen 5 stemmen wordt verworpen. Vo6r stemden -. Mr. J. D. Viruly, H. van Wickevoort Crommelin, Jhr. Mr. J. A. Repelaer, Jhr. W. A. L. Mock en P. Knaap Gz. Bij de voorgestelde som van 8000.tot aankoop van een baggermolen, herroept de Heer J. Blokland Jz. het door hem in de vorige vergadering gesprokeue omtrent de werking der baggermolensen zegt dat het werktuig van Figee hem uitmuntend voldoet.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1