- 128 - Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 1 tot 7 Augustus 1877. Landbouw. Een nieuwe vijaml van den aardappel. Tegen den Colorado-kever. Holl. Maatschappij v. Landbouw. Oemen^de Berijsten. De Vergadering keurt dezen post zonder hoofdelijke stem ming goed. Vervolgens wordt het bedrag van de te leenen 50,000. in stemming gebragt eu met 15 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de HeerenMr. J. D. Viruly, H. van Wickevoort Crommelin, Jhr. Mr. J. H. Repelaer en Jhr. W. A. L. Mock. Jhr. J. B. van Merlen bespreekt daarop zijn vroeger geuit gevoelen, om de hulpmachines uit te stellen en terug te komen op de daarvoor te bestemmen 40,000. De Voorzitter herinnert dat, indien eenig lid op een vroeger genomen besluit terug wil komendit. schriftelijk moet geschieden. Het meerendeel der Vergadering is niet genegen om de geheele leeniug ad 185,000.aan te nemen; terwijl de Heer Dr. C. E. Heynsius betoogt, dat door dit eijfer aan te nemende Vergadering toch geheel vrij blijft om die som het volgend jaar al dan niet te verwerkenen die/40,000. uit een technisch oogpunt werkelijk nuttig voor den polder zijn. De Voorzitter brengt daarop het geheele bedrag der leening ad 185,000.in stemming, hetgeen met 14 tegen 5 stemmen wordt aangenomen en besloten dit bedrag te ver- deelen in 185 aandeelen van 1000.ieder, uit te geven in serienzoo als telken jare door de Vergadering van Hoofd- Ingelanden zal worden bepaald. Tegen stemden de Heeren: Jhr. J. B. van Merlen, Mr. J. D. Viruly, H. van Wickevoort Crommelin, Jhr. Mr. J. A. Repelaer en Jhr. W. A. L. Mock. De Voorzitter brengt daarop de voorwaarden der leening in stemming, welke met 18 tegen 1 stem (H. van Wicke voort Crommelin) worden goedgekeurd. Daarop wordt besproken het voorstel van den Heer C. W. Graaf van Limburg Stirum, om eene Commissie te be- noemen tot onderzoek van de reclames in zake den waterstand welk voorstel bij afwezigheid van den Heer C. W. Graaf Lim burg Stirum, door den Heer Jhr. J. B. van Merlen wordt overgeuomen. Dit voorstel wordt door de Vergadering goedgekeurd, en besloten dat die Commissie zal bestaan uit drie leden. Na verscheidene hierover gehouden stemmingen en her- stemmingen worden daartoe gekozen Jhr. J. B. van Merlen met 14, Jhr. P. M. G. von Eisenne eveneens met 14 en de Heer H. A. Hanedoes, met 9 stemmen. Welke Heeren zich achtervolgens bereid vcrklaren, de be- noeming aan te nemen. VIII. De Voorzitter vraagt, of een der leden nog het woord verlangt, waarop Mr. J. P. Amersfoordt herinnert het te zenden adres aan Z. M. den Koningbetreffende. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter deze zitting. Indien de personen van: Maehiel Johs. de Zwartevan OosterlandJacobus Lodewijk Bruggemanvan VelsenCor nelia Theodorus Kamphuijs, van Zaandam; Eimert Boterblom, van idem, en Aaltje van 't Rietvan Oudsh5orn, zich te Haarlemmermeer mogten bevindenworden zij in hun belang aangemaand, zich ten spoedigste ter Secretarie voor de Be- volking aan te melden. De gemeentebesturen van HaarlemmermeerNieuwer-Amstel en Sloten hebben een verzoek gerigt aan dat van Amsterdam, om den gemeenteweg buiten de Leidsche poort in behoorlijken staat te brengen. GEBORENPieter, zoon van A. van den Berg en D. Kistemaker. Johanna, dochter van M. Lammeren en J. Bange. Hermanus, zoon van J. Buchner en E. Wolfatang. Louis, zoon van L. Goebel en G. Eggink. Jan, zoon van A. Sluiter en C. van Veen. Pieter, zoon van G. Verbnrg en P. Romijn. Jacoba Frederika, dochter van J. van der Laan en J. Knor. Antjedochter van L. van Klaveren en E. Evera. Johannea zoon van J. van den Berg en D. Rodenburg. Arie, zoon van C. Struik en M. Zoeteman. Gerritje, dochter van A. Buurman en M. J. Karmigel. Elisabeth Peternella, dochter van P. B. F. Prina en E. Walbrink. OVERLEDEN Cornelia, oud 5 maandenzoon van J. Dekker en G. van den Molen. Frcderikus Jacobus, oud 13 maanden, zoon van J. van der Laan en J. Knor. Hendrik, oud 5 jaren, zoon van M. Tnlen en P. van Velzen. Gerrit Kouw oud 63 jaren gehuwd met Maria Verhoef. Leonardus, oud 8 maanden, zoon van A. van Gijlswijk en R. Beukens. Cornelia van Donk, oud 58 jaren, gehuwd met Cornells de Wilde. ONDERTROUWD: J. Stapel met G. Lewis. H. Schreuders met S. van Krimpen. A. Jongenelen met G. Harding. P. Pranger met C. A. Kieviet. GEHUWD: geene. In de op 9 Augustus gehouden Raadsvergadering is beslolen het getal scholen voor Openbaar Lager onderwijs met den te vermeerderen en dus te bepalen op elf. De nieuw op te rigten school zal worden geplaatst in of bij de Lisserbroek. Voorts werd besloten. de scholen N°. 9 en 10, op den Ringdijk nabij Halfweg en nabij Sloten, te vergrootendewijl die scholen, eerst voor korle jaren gebouwddoor de sterke vermeerdering der bevolking op beide puntennu reeds te klein zijn. De Gemeenterekeniug over 1876, den Raad aangeboden bedraagt in Ontvang65,010.60 in Uitgaaf58,841.34/2 Voordeelig saldo. 6,169.25'/2. Aan Mejufvr. G. M. Pransz werd, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als Hulponderwijzeres aan de school N°. 10 alhier, en besloten omter vervulling dier betrekking, een Hulponderwijzer aan te stellen. Aan den Gemeenteraad werd medegedeeld dat Heeren Ge- deputeerde Staten van Noord-Hollandop het daartoe door den Raad gedaan voorstel, besloten hebben de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris dezer gemeente te verhoogeu en wel met 200.voor elk dier ambtenaren. De jaarwedden van de Hulponderwijzers aan de scholen N°. 3 en 7ziju elk verhoogd met 50.en bedragen thans 650.terwijl ook de jaarwedden van den te be- noemen Hulponderwijzer aan de school N°. 5en van den te benoemen tweeden Hulponderwijzer aan de school N°. 3, zijn bepaald op 650.voor elk. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bepaald dat de jagt op klein wild in deze provincie zal worden ge- opend op Zaturdag den Isten September a. s. met zonsop- gang en voorts, dat de korte jagt dagelijks met uitzondering van den Zondag, en de lange jagt alleen op Woensdag en Zaturdag zal mogen worden uitgeoefend. Yarsseveld, 6 Augustus Bij het maaijen van zijne rogge vond dezer dagen een landbouwer tusschen het koren zes kippennesten. In een dezer nesten lagen 35, in een ander niet minder dan 65 eijeren. De heer dr. L. Mulder is officieel uitgenoodigd op te tre- den als vertegenwoordiger der Nederlandsche Regering bij de in deze maand door de „Societd agricole du Nord" te Ant- werpen te houden internationale tentoonstelliug van werktui- gen, voortbrengselen van land- en tuinbouw enz.en heeft deze vereerende opdragt aanvaard. Van den 1 Februarij tot het begin van Junij zijn aan het proefstation voor den laridbouw te Wageningen, behalve eenige meer wetenschappelijke werkzaamheden en de proefnemingen omtrent de verbeteringen van door zeewater overstroomde lau- derijen eu zoutbepalingen in grondsoortende volgende on- derzoekingen gedaan: 81 onderzoekingen van zadenbijua alle op aanvrage van landbouwers of zaadhandelaars en met betrekking tot zuiverheid of kiemkracht; 31 van meststoffen op aanvraag en bijna alle van verschiliende bestanddeeleu 11 van voederstoffenmet betrekking tot de voederwaarde verder nog 19 groud-analysenop verzoek van grondeigenaars, en 4 analysen van stoffen ten dienste der zuivelbereiding. De onderzoekingen, op aanvrage gedaan, bragten 528 op. In bijzondere gevallen van algemeen belang werd geen geld gevorderd. Uit Aalsmeer ziju dit jaar verzonden ongeveer 50,000 bak- kenelk inhoudende 20 potten aardbezien. Deze bragten gemiddeld op 6 ct. per pot; dus te zamen eene som van p. m. 60,000. Deze som is nog aanmerkelijk grooter dan die van het vorige jaar. De hoveniers, te Vlijmen, die zich vooral toeleggen op bessen- en frambozen-teelthebben ditmaal een gezegend jaar gehad. Vooral de frambozenstruiken waren zeer overvloedig beladen. Een verbazende massa dezer vruchten zijn in ton- nen gepakt, naar Engeland uitgevoerd. Wat de teelt beteekent, zal men begrijpen als men weet, dat sommige ingezetenen aldaar minstens duizend gulden voor hunne frambozen ontvingen. In den tuin achter het gebouw van het Provinciaal Be- stuur te Arnhem staat tbans^een appelboom voor de tweede maal van dezen zomer in den bloei. Eenmaal vruchten dra- gen ware echter beter. Op een akker met rogge bezaaid te Deventer zijn halmen gewassen, waaronder die een lengte hadden van 2 meter en 26 centimeter, terwijl de aren 15 centimeter laug en goed geladen zijn. De zaairogge is in het najaar van 1876 ge- kocht van den proeftuin aldaar en is daar bekend ouder den naam van „corns-rogge" Men schrijft aan de Leidsche CourantHet is geen bloot gerucht, door winstbespieders opgewofpen, maar de ziekte is in de late aardappelen. In weiuige dagen is, ten gevolge van het zoele weer met regenhet loof aangetast, en verspreidt zich van lieverlede het kwaad over den geheelen akker. Het laat zich aanzien dat dit jaar niet veel akkers van deze ramp zulleu gespaard blijven. Verbouwers, die in October zich zul- len kunuen beroemen geheel bevrijd te zijn geblevenmogen van geluk spreken. Op de te Utrecht gehouden paardenmarkt waren weinig paarden van weeldemaar veel werkpaardenin het geheel 618 stuks, aangevoerd. De handel was slap, vooral wat be- treft het buitenland. De heer C. J. M. Jongkindt Coninck, direkteur van 's llijks landbouwschool te Wageningen, is, naar de Landb. Ct. mee- deeltbelast met de voortzetting van het verslag van den landbouw in Nederland dat tot dusverre opgedragen was aan wijlen dr. Staring. De Maatschappij tot droogmaking van een gedeelte der Legmeerplassenheeft besloten, in een buitengewone alge- meane vergadering, in de maand September 250 hektaren drooggelegd land te verkoopen gelegen onder Nieuwer-Amstel. In de maand September zal door de „Maatschappij tot droogmaking der plassen in de Roude Veenen"te Mijdrecht, eene tweede veiling gehouden worden van een gedeelte der drooggemaakte gronden, bestaande in ongeveer 300 hektaren. Uit Kripp (bij Remagen) wordt gemeld dat op een akker aldaar dezer dagen een groot aantal larven van den colorado- kever werden ontdekt. Bij het nadenken en gissen over de oorzakendie het insekt op dezen akker mogten hebben ge bragt, meende men die verschijning te moeten toeschrijven aan de nabijheid van het pakhuis eens koopmans in ameri- kaansch spekwiens grond aan het bedoelde stuk land grenst. Als een voorbeeld van het toenemend gebruik van land- bouwwerktuigen in de Rijnstreek kan dienendat bij dezen hooibouw alleen in de gemeente Woubrugge niet minder dan 15 hooiharkenhooischudders of grasmaaijers ingevoerd zijn. Aan het plan tot het zenden van eene collectieve vee- inzending naar de Parijsche wereldtentoonstelling, op naam, doch buiten bezwaar der kas van Ilet Ned. Rundvee-Stamboek is door 51 personen adhaesid betuigd. Het dagelijksch bestuur van Het Ned. Rundvee-Stamboek heeft, naar de Landbouw-Courant verder verneemt, besloten, de vergadering tot bespreking en bepaling van een en ander omtrent de inzending te houden tijdens de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in September a.s. te Alkmaar. Niet de politieke tijdingen maar de oogstberigten verhengen de Fransche natie. De hooioogst is grootendeels afgeloopen en voortreffelijk uitgevallende graanoogst zal weldra beginnen en belooft uitstekende resultatenaardappelen en wijn geven insgelijks de beste hoop, zoodat, als het zoo voortgaat, het jaar 1877 tot de gunstigste zal behoorenwelke men in langen tijd beleefd heeft. De aardappelziekte vertoont zich te Almelo in hevigemate; geheele akkers zijn daardoor verloren. De rogge levert een flink beschot op; de kwaliteit is uitmuntend. Nadat zij sedert drie maanden te Loenga als geweken werd beschouwd, is de besmettelijke longziekte aldaar weder uitge- broken onder een koppel van 26 runderenaan den landbou wer G. M. Flapper toebehoorende. Gedurende de eerste helft van het loopende jaar zijn te Parijs verbruikt 5283 paarden, ezels eu muildieren te zamen 959,730 kilo's vleesch opleverende. In 1876 bedroeg het getal dezer dieren 4422, opleverende 803,500 kilo's vleesch. Er bestaan thans in de Fransche hoofdstad uiet minder dan 50 paardenslagterijen. Te Groningen werd aanbesteedHet maken van het kanaal ter verbiuding van het Winschoter- met het Hoornsche Diep. De laagste inschrijving was van den heer L. Kalis Rz.te Sliedrecht, voor 639,000, zijude 37,360 boven de be- grooting. De hoogste inschrijving beliep 767,600. Een nieuwe Fransche aardappel wordt door de „Revue Horticole", onder den naam van Tetart bekend, met warmte aanbevolen. Hij behoort tot de vroege soortenmoet zeer melig, van buiterigewoon goedeo smaak zijn en een buiten- gewonen oogst van groote knollen opleverendie rondom den stronk zitten. Zijn vleesch is donkergeel. Op de Parijsche markten is hij reeds zeer gezocht. Het huis Valmivin te Parijs heeft hem in den handel gebragt. Uit Kiel-Windeweer schrijft men oris het volgende: Dreigt in Amerika de zoo gevreesde Colorado-kever den aardappelverbouw met vernietiging, ook in deze streken doet zich onder de aardappelen een tot nog toe uiet voorgekomen ten minste niet opgemerkt verschijnsel voor. De bladeren en Stengels van sommige stammen trekken zich zamenkrimpen in elkaar en beginnen te kwijneu om na eenige dagen geheel te sterven. De zich daaraan bevindende naauwelijks half vol- wassen aardappels gaan dientengevolge in den grond tot ver- rotting over. Bij onderzoek is mij gebleken, dat dit verdorren en wegsterven wordt veroorzaakt door een klein wit naauwe lijks zigtbaar wormpje, dat zich in den stam even boven den grond ophoudt en dezen geheel verknaagt en alzoo den was- dom geheel belet. Onder de turken en de reuzen Mamrnouths schijnt het 't ergst te zijn; in de zoogenaatude witmeelen heb ik het tot nog toe niet ontdekt. Wijl nu turken in deze streken nog al wat verbouwd worden (zij hebben hier verre- •weg de overhand), is het voor het welgeiukken van den aardappeloogstwaarop anders nog al gegronde hoop bestaat zeer te wenschendat deze nieuwe zeer gevaarlijke soort van ziekte zich niet moge uitbreiden. In de laatste vijf jaren, schrijft een inzender in de Chicago Tribune, verloor ik op mijn land geen komkommer of meloen geen wingerd- of koolplant. Neem een vat met een paar gal lons koolteer daarin en vul het verder met water; heb dit mengsel altijd gereed als het noodig is en als het ongedierte voor den dag komtgeef het dan uit een gieter of op andere wijze met milde hand van dat teerwater te drinken. Wascht de regen de bladeren weder af en keert het ougedierte terug herhaal- de bewerking dan. Ook op die wijze kunt ge den colorado-kever uitroeijen. Voor 5 jaren vertoonde hij zich op mijne late aardappelen, en ik begoot ze met teerwater. Den volgenden dag waren alle keversdie niet te best tegen het teerwater beschnt geweest waren, dooden de anderen boe- wel hun aantal legio was, waren verdwenen en sedert dat tijdstip heb ik er op mijn land geen weer gezien. Natuurlijk zullen velen om mijn raad lagchenomdat het middel zoo goedkoop en eenvoudig is. Welnu, zij mogen dan behalve aan hun eigen ongedierte, ook nog aan dat van hun buurman den kost geven De afdeeling „Aalsmeer en Omstreken" der Kollandsclie Maatschappij van Landbouw zal op Dingsdag 14 Augustus 1877, des avonds ten 8 ure, ten huize van P. Kaptein te Aalsmeer weder eene vergadering houdenwaarin de volgende punten zullen worden behandeld: 1°. Mededeeling van ingekomen stukken. 2°. Uitreiking van de gouden medaille of/50 met een getuigschrift aan den heer G. Droshoofdonder- wijzer te Kudelstaart, voor de verkregen aanteekening voor het geven van lager onderwijs in de landbouwkunde. 3°. Beuoeming van twee bestuursledeningevolge periodieke aftre- ding. 4°. Benoeming van twee afgevaardigden voor de algemeene vergadering, te houden in September 1877, te Alkmaar. Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat in de gemeente Usquert, welke ruim 1800 inwoners heeft, sedert 19 April dezes jaars - alzoo in het tijdvak van 15 weken - niemand is overleden. Woensdag naraiddag waren tijdens het onweder de landbouwer S. met zijn knechts te Stralen op het veld bezig met maaijentwee dezer laatsten zijn door den bliksem doodgeslagen en de eigenaar is zoodanig getroffen, dat hij buiten verstand was. Miss White, dochter van den Lord-Mayor (burgemeester) van Lon- den, is den 9 dezer in het huwelijk getreden met den heer Cecil Price.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2