1877. Vrijdag, 24 Augustus No. 54. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELAN GEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. Haaiiemmermeer. Landlbonw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar0. Prijs der Axlvertentiein van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 15 tot 21 Augustus 1877. Texel23 Aug. De sterfte onder de varkens neemt hier toe; vooral in den polder Eijerland komen dagelijks vele ge- vallen voor. Ook onder de aardappelen beerscht de ziekte sterk. H A A R L E M M E It 11E E It ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN TJITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. WJiterHjte Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Op Zondag 26 Augustus e. k. zal in de Hervormde kerk te Abbenes de predikbeurt worden waargenomen als volgt des voormiddags ten 9% ure door den heer A. de Vink, en des namiddags ten 2 ure door lis. BuchliFest, van Hillegom. GEBOREN Johannes, zoon van J. Rijke en H. Klaa9seD. Aaltie, dochter van W. Schoute en M. Maarssen. Johannes, zoon van J. Mes- man en K. van Dam. Maria Theresia, dochter van C. Pijlman en J. Horstman. Cent, zoon van P. van der Snee en A. Kool. Teunis, zoon van A. van Duijn en M. Schaap. Cornelia, zoon van A. van Bergen en C. Blonk. Elisabeth, dochter van C. Wiegel en M. C. Ba ron. Gerritje, dochter van J. Hulsbos en J. Weststeijn. Gerrit, zoon van J. van Rhijn en T. Klaarman. Adrianus Johannes, zoon van C. Rijkelijkhuizen en A. van Wieringen. Cornelis, zoon van C. Bom en J. C. Meenderinek. Hermanuszoon van J. de Vries en M. Geeven. Pietertje, dochter van T. van der Sluijs en P. Edel. OVERLEDENNanning Ouwerkerk, ond 54 jaren, wednr. van Johanna Biesheuvel. Hendrik, oud 1 maand, zoon van P. Schrama en J. Ver- heem. Louis, oud 15 dagen, zoon van L. Goebel en G. Eggink. Pieteroud 1 maand, zoon van J. van Briemeu en A. Dijkstra. Wil- lem, oud 5 maanden, zoon van P. Sluis en A. Molenaar. Maartje Winder, oud 55 jaren, gehuwd met Jan Schuurmans. Hendrika!Eliza beth, oud 4 maanden, dochter van H. Rijser en G. Stam. luicas^v^in- gar, ongehuwd, oud 44 jaren. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: J. van Schaick met E. Witte.J. Stapel met G. Lewis. II. Schreuders met S. van Krimpen. A. Jongenelen met G. Harding. P. Pranger met C A. Kieviet. Weesp22 Aug. Het 25jarig bestaan der albier gevestigde afdeeling Weespercarspel van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op 26 en 27 September as. feestelijk gevierd worden, door het houden eener tentoonstelling van vee en an- deren voortbrengseleuop den landbouw betrekking hebbende het geven van volksspelenharddraverijen enz. Ter bijeen- brenging van de daarvoor benoodigde gelden eirculeert eeue lijst bij de leden der afdeeling, terwijl verder door de gemeente Weesp een subsidie van f 150 en door Weespercarspel een van 100 is toegezegd. Steendereil, 22 Aug. Onze gemeenteraad heeft vastgesteld eene verordening tegeu het uithalen van vogelnesten en het vangen en dooden van vogels. Wat deze verordening van an- dere dergelijke stukken onderscheidt, bestaat hierindat zij niet alleen van kracht is voor de waudelingen wegen en eigen- dommen der gemeente, maar ook toepasseljjk is verklaard op de gronden van anderenwanneer men niet voorzien is van een schriftelijke toestemming van den eigenaar of den regt- hebbende. Naar wij vernemen zal de tentoonstelling van Floralia ge- houden worden den 23 en 4 September as. in het Park te Amsterdam. Den 2 September ten 2 ure wordt zij plegtig geopend en des avonds ten 8 ure worden de prijzen en pre- mien uitgereikt. De inlevering der planten moet geschieden op Vrijdag den 31 Augustus, van 8 ure 'smorgens tot 4 uur's namiddags. De tentoonstellling zal door matinees en soirees musicales opgeluisterden Dingsdagavond den 4 September met een fraai vuurwerk besloten worden. De bijenhouders in den omtrek van Harderwijk bebben een voordeelig honiggewin. De korven zijn over het algemeen zwaar. Nu de boekweit uitgebloeid is en er ten gevolge van het ongestadige weer vele bijen stervenworden de meeste korven binnengehaald. De beste tafelhonig wordt verkocht, voor f 0.60 a /0.70 per kilogram. Zwolle22 Aug. De ymkers of bijenhouders maken dit jaar goede znken, De kleistreek, zoowe! als de boekweit- velden hebben groot voordeel aangebragt. Men vindt korven van 60 tot 70/2 kilo's gewigt. Ook zijn de vroege bijen- zwermen dit jaar buitengewoon bevolkt en is door dezen een groote voorraad honig voor den winter ingezameld. Algemeen wordt groote dating in de honigprijzen verwacht. Op het nardappelveld bij Schildau aan de Saksische grens, zijn, blijkens nader berigt, behalve de larven, 150 ten voile ontwikkelde Coloradokevers gevonden. Evenals te Miilheim is men aldaar overgegaan tot verbranding en omploeging, niet slechts van dat eene veld, maar ook van omliggend terrein. Bij de laatstgehouden veiling van paarden uit de Bonds- stoeterij te Trakhenenzijn 95 paarden verkocht voor een bedrag van 101,919 mark; de gemiddelde opbrengst per stuk was iets hooger dan in het vorige jaar. Een hengst-veulen gold 105 mark, zijnde het laagste bedrag dat be3teed werd; de hoogste som betaalde men voor een vierjarigen hengst, namelijk 3180 mark. In het, tijdperk van vier wekeii, 15 Julij tot 11 Augustus 1877, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast: in Noord-Brabant 2 rnnderen, in Zuid-Holland 29, in Noord-Holland 1, in Priesland 3; totaal 35 runderen. Wil men zijn vruchten of aodere eetwaren tegeD de aan- vallen van insectenvooral van wespen, beveiligenweg dan met vliegenlijm, honig- of suikerwater, papieren of glazen znkjes en alle dergelijke middelen; plaats eenvoudig fleschjes of andere glazen voorwerpen, gevnld met water, waarin zich een weinig roode wijn bevindt, het is reeds voldoende dat het vocht rood gekleurd is, in de provisiekamel en bij de vruchtboomen. Het is niet noodig om de fleschjes tussehen de vruchten en het gebladerte aan de ranken of takken te binden; integeDdeelzet ze in de onmiddellijke nabijheid der boomenzoover mogelijk boven den grond verhevenopdat ze in het oog vallen en de uitkomst van dit eenvoudige mid- del zal boven verwachting verrassend wezen. Misschien glim- lagchen sommigen omdat het nist evenals de Revalenta Ara- bica van mysterieusen oorsprong isdoch men neme eens de proef er mede en men zal moeten beamen, dat een edele gave als de wijn, die een struikellfl.fk voor velen en hooger be- gaafden werdvoor wespen en konsorten kan worden een Roode Zee, waarin al die snoepers en roovers hun graf vinden. In de Croninger Courant leest men het volgenrle Varkensziekte. Even als op vele andere plaatsen heeft deze ziekte ook hier te Tjugchem weder vele offers geeischt enkele dieren zijn er aan gestorven, velen daarom ontijdig geslagt. Bijna geen jaar blijft onze streek van die gevreesde ziekte verschoond en toch heeft schrijver dezesdie gewoon is 'sjaars een paar varkens te mestener gelukkig tot heden nooit mede te doen gehad. Of dit toeval, dan of het aan de door mij in acht genomen voorzorgsmaatregelen te danken is waag ik als niet-geneeskundige geenszins te beslissendoch daar men op vele plaatsen ijverig en ernstig over het vinden van zulke maatregelen begint na te denken kan het misschien zijn nut hebbendat ik de mijne in dit bladwaar zoo dik- wijls de belangen van den landbouw en die der veeteelt ter sprake komen, mededeel. Voor ongeveer 12 jaar vreesde ik, dat mijne varkens door de ziekte zouden worden aangetast. Ik vroeg daarom velenof er ook wat ter voorkoming daar- van gedaan kon worden. Bijna alle antwoorden waren ont- kennend, een persoon echter ried mij het toedieuen van zwa- vel aan. Daar ik deze stof als bloedzuiveringsmiddel kende, nam ik die raadgeving dankbaar aan en maakte er sedert dien tijd bij tusschenpoozen gebruik van. Bovendieu merkte ik toen opdat de ziekte het meest beerschte op kleigronden in het algemeen op plaatsen, waar slecht drinkwater is. Deze omstandigheid spoorde mij aan om te zorgendat er niet met put- of slootwatermaar steeds met regen- of gefiltreerd water gekarnd werd, opdat de karnemelk een deel van het var- kensvoeder niet met ongezonde aardachtige bestanddeelen bezwangerd werd. Mijn derde of laatste voorbehoedmiddel als ik het zoo eens noemen mag, is, evenals het tweede,ge- grond op reinheid. Eenmaal per week wordt de mest uit het hok verwijderd en dit van nieuw stroo voorzienalsook het drinkvat, ter voorkoming van schimmels, schoon gemaakt. Uit het verslag van de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland voor 1877 blijkt het volgende: De rogge is beter ontwikkeld en laat een ruime opbrengst wachten. Van de wintergarst kan slechts eene zeer matige graanop- breng3t met weinig stroo worden verwacht. De stand van zomergarst en haver schijnt mede slechts eene matige opbrengst te voorspellen. De paarde- of zwarte boonen staan vrij algemeen gunstig. Indien het aan deze vrucht eigen insect niet verschijnt zal de opbrengst ruim kunnen zijn. Bruine en witte boonen staan voordeelig. Van de uitkomst kan over het geheel nog geene raming worden aangegeven daar het gewas door de late zaaijing achterlijk is. Van de erwten verwacht men een middelmatig beschotmet groote verschillennaar gelang van meer of minder vroeg af- sterven en het al of niet verschijnen der bladluis. De opbrengst van het koolzaad zal voor een gedeelte vrij hoog, over het geheel middelmatig zijn. Het vlas levert over het geheel een slecht gewasin enkele streken worden intusschen ook zeer voordeelig ontwikkelde stukken aangetroffen. Meekrap werd zeer weinig aangeplant; de twee- en drie- jarige staan welig. Kanariezaad schijnt minder algemeen te zijn dan het vorige jaar. Hoewel eenigzins achterlijk, even als de meeste zomer- vruchtenlaat dit gewas eene matige opbrengst verwachten. De aardappelteelt ondervond veel nadeel van rotting kort na het pooten, doch het gewas heeft zich goed hersteld, zoo- dat de tot dus ver gerooide soorten eene ruime opbrengst van goede hoedanigheid opleveren. De mangelioortelssuiker- en paardepenen staan zeer gunstig en zullen, bij verdere ontwikkeling, een hoog beschot geven. Klaverlucerne enz. waren aanvankelijk niet zwaar; later verkreeg men echter eene ruime snede en veel hooi. De weilanden warenmet enkele uitzonderingen door te lage ligging, bijzonder goed bezet en de opgemaaide opper- vlakte heeft bijna het dubbele van een gewonen oogst, uit- muntend van hoedanigheidopgeleverd. In de „Bijbladen" der Nederlandsche Staats-Courant (N°, 174) is thans, als aanhangsel op het bekende ontwerp van wet op de bedijking eu droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee en het maken van een waterweg van Amsterdam naar de Waal, het volledig antwoord verschenen, door de afdeeliDg Natuurkunde van de Koninklijke akademie van wetenschap- pen gegeven op de vraag van den minister van biunenlandsche zaken „of de schadelijke uitwasemingen der nieuwe gronden ,over eene zoo groote uitgestrektheid welligt zeer lang nadee- lige uitwerking zullen hebben, althaus op de gezondheid ook in de aangrenzende gemeenten?" Het zeer uitvoerig antwoord komt, geresumeerd hierop neer: dat naar alle waarschijnlijkheid die nadeelige invloed niet meer te duchten zal zijn wanneer de volledige bemaling is verkregen eu de nieuwe gronden in kultuur gebragt zijn en dat er geen voldoende groud bestaat voor de vrees, dat malaria-ziekten zieli uit den polder of zijne onmiddellijke omgeving over de aangrenzende gewesten zullen uitbreiden. De akademie acht zich echter tevens verpligt er op te wij- zendat bij de drooglegging van het zuidelijk deel der Zui derzee iD den polder en in zijne onmiddellijke omgeving hevi- ge malaria-ziekten waarschijnlijk niet zullen uitblijven. Zij maant daarom aan tot het nemen van naauwgezette maatrege len die strekken kunnen om die ziekten zoo veel mogelijk te voorkomenen uit den wensch, dat, met het oog op de ge- zondheidsbelangen het ontwerpen en uitvoeren dier maatregelen worden opgedragen aan eene te benoemen sanitaire kommissie. In geheel Frankrijk is de veestapel volgens de laatste offi- ciele opgaven groot: ruim 11 millioen rundereD, 24 millioen scbapen en 5 millioen varkens. De Landb. Ct. is zeer ingenomen met het besluit van het bestuur van het 31ste Ned. landhuishoudkundig congres om dit een jaar uittestellen. De cougressen waren in de laatste jaren min of meer verloopen. Mogelijk blijkt het, dat voor ons land een landbouwcongres om de 2 jaren beter past dan telken jare. Misschien toont dan de landbouwende stand meer belangstelling in de eenigste Nederlandsche bijeenkomst en loont het bezoek van een tweejarig congres veel meer en beter de kosten en moeite van reis en verblijf van belangstel- lenden. „Wij hopen, zegt de Landb. Ct., dat het 31ste N. L. congres in 1878 te Assen zeer talrijk moge bezoeht worden en schitterend moge slagen, en wekken nu alle belanghebben- den en belangstellenden op daartoe naar vermogen het hunne te doen. Voor de op 11 September e. k. door de afdeeling ,,'s Gra- veuhage" van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw uit- geschreven .harddraverij met paard en chais, is als prijs uitge- loofd een zilveren portemonnaie met 30 tiengulden-stukken. De le premie zal bestaan uit een voorwerp in zilver, ter waarde van 100, of desverkiezende in kontanten; als tweede premie zal eeD voorwerp ter waarde van 50 worden uitgereikt. Het gras in het Bois de Boulogne te Parijs is dit jaar zoo buitengewoon welig gegroeid, dat het niet alleen de moeite van het hooijen waard was, maar dat het zelfs moeijelijk zou geweest zijn zulk een oogst te laten verloren gaan. Een aantal soldaten waren dezer dagen lustig aan het maaijen, zich ver- heugende hun ledigen tijd op die wijze te kunnen besteden, en niet weinig gestreeld door het aanzienlijk publiekdat den arbeid gadesloeg. Zorg bij tijds. Dank zij den vogellief hebbersden onverschilligen en der slechte of niet gehandhaafde politie- verordeningenis er meer dan groote overvloed van rupsen. Nu ze eenmaal de boomen bedekkenis er geen raad meer

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1