1877. Vrijdag, 51 Augustus. No. 55. V A A A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. Haarl emmermeer. landbouw. ftemengde Berigten. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der A.dvertentiein Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven HAARLElUMERfHEER ALEE TOEZENDINGENEEDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te acLresseren aan VAN KOiVGA C°.te Amsterdam. Prijs ran een bnkei, Nommer 15 Cent. WJiterl{jk Woenadag.) van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/;, Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Den 24 Augustus geraakten twee paardenvoor een boeren- wagen gespannen, te Hoofddorp op hoi. Op den wagen za- ten twee personen66a geraakte tusschen de paarden en den wagen en is er zonder letsel afgekomendoch de andere is toen de paarden een dwarsweg inliepen met den wagen on- derste boven gevallen tegen een hek en heeft zieh nog al bezeerd. In den nacht van 24 op 25 dezer is eene groote boerderij en een kapitaal woonhnis van den heer H. A. Tinholt alhier, aan den Ringdijk bij den Vijfhuizerweg, JJ 17, afgebraod. De oorzaak daarvan schijnt te moeten worden toegeschreven aan broeijing van het hooi. De geheele inboedel600 ka- zen, ongeveer 300,000 ponden hooi, in 66a woord alles is verbranddoch was tegen brandschade verzekerd. De heer van Dixhoorneerste hulp-onderwijzer aan school n°. 4 alhier, heeft voor de benoeming tot hulp-onderwijzer te Haarlem bedankt. Ten gevolge van de vele gevallen regenvermoedt men dat alhier drie-vierde van de late aardappelen wegens ziekte verloren zal gaan. van 22 tot 28 Augustus 1877. GEBORENHendrikzoon van A. Ruighaver en G. Jongkind. Cornelia, dochter van D. Witte en H. Suheurwater. Pieternella Jesprina, dochter van A. Kloosterman en P. C. Franse. Christiaan Cornelia, zoon van S. Boogerd en M. Boogerd. Jan Willem, zoon van JWCeelen en MLieuwesGeertruidadochter van C. Bruin en M. Visser. Arie, zoon van W. Kroes en A. S. van den Brink. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van I). Koelewijn en K. van Tol. OVERLEDENWillem Arisman, oud 18 jaren, ongehuwd. Helena, oud 3 maanden, dochter van J. Tesaelaar en M. Quax. Johanna, oud 2 weken, dochter van C. Bulk en M. van Vuuren. Johanna Theodora, oud 6 maanden, dochter van H. Edelaar en A. van Graas. Johannes Gerarduaoud 6 maanden, zoon van A. Wassenaar en M. Kassing. Klaas, oud 2 maanden, zoon van D. Kooijman en T. Slikker. Jacobus Cornelia, oud 14 dagen, zoon van C. van Ekeren Jr. en P. van Loenhout. ONDERTROUWDgeeue. GEHUWDG. Kuipers (weduwnaar) met G. Onoa (iveduwe). M. Schoonderwoerd (wednr.) met E. van Braak. Z. Hofstede (weduwnaar) met A. van den Broek. Agenda voor de Vergaderiug vau den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Dingsdag den 4 September e. k., des namiddags ten 66n ure in het Raadhuis. 1. Beeediging van Raadsleden. 2. Ingekomeu stukken en mededeelingen. 3. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 4. Benoeming der Pinanciele Commissie. 5. Benoeming van een hulp-onderwijzer aan school n°. 3; voordragtA. Hekkers, te Utrecht. 6. Jaar- wedde hulp-onderwijzer aan school n°. 10. 7. Adres van de hoofd-onderwijzers om tractements-verhooging. 8. Uit- loting van een aandeel in de geldleening van 1870. 9. Ge- meenterekening van 1876. 10. Idem van het Burgerlijk Armbestuur. II. Voorstel tot het aangaan eener geldlee- ning. 12. Adres van T. van der Poelom vergunning tot het dempen van een sloot. 13. Te-koop-aanbieding van het portret van wijlen Dr. Heye. «- Aalsmeer. Door het Gemeentebestuur alhier is in het openbaar aanbesteedhet aanleggen van een rijwegin het oosteinde der gemeente, over eene lengte van pi. m. 4250 meter, benevens het maken van drie brnggen. Minste inschrij- ver was de heer J. de Jong, te Ameide, voor 41,000. Meppel29 Aug. Hoewel puike eerste soort boter, waar- van de aanvoer op onze markt niet bijzonder ruim isin Hol land grif en goed geplaatst wordt, is dit echter niet het ge- val met de kwaliteiten die hier in overvloed ter markt komen. Handelaren ondervinden een sterke konkurrentie van de zoo- genaamde kunstboterwaarvan elke week een groot getal vaten in den handel worden gebragt. De smaak van deze kunstbo ter wordt gezegd veel beter te zijn dan die van de mindere botersoorten uit de provincie Drenthe en elders; terwijl zij er veel oogelyker uitziet en de prijs iets lager is. Daar nu het gebruik van dat artikel in Holland sterk toeneemtis het niet te verwonderen dat geregelde en voordeelige plaatsing van mindere boter aldaar meer en meer moeijelijk wordt. Capelle (Langstraat)28 Aug. Het hooi, dat in de laat- ste dagen verhandeld werdwerd grootendeels uit de schuren afgeleverd en wel tot den reeds lang vastgestelden prijs van 15 per 500 kil. Van de schelften of mijtenaan het Oude Maasje geplaatst, wordt weinig opgeruimdzoodat het schijnt, dat de kooplieden bevreesd zijndat deze te veel door de zware regenbuijen geleden hebben. Verscheidene eigenaren dier schelften zouden 00k voorzeker reeds lang aan oprijden gedacht hebben, hadden zij maar plaats in hun achterhuizen of schuren, doch 00k daar is alles vol geborgen. Intusschen zal de ontruiming spoedig op de eene of andere wijze moeten geschiedendaar men hier meermalen in de maand September bij hoogen vloed last van het water krijgt. Masteilbroek28 Aug. De groote overvloed van hooidie overal gevonden wordt, maakt dat de handelsprijzen van dit artikel achteruitgaan. Puik buitenveldsch Kampereilandsch is thans te koop voor 14 a 15 de 1000/2 kilo's, en bin- nenveldsch nog f 3 minder. Het stroo is naar evenredigheid veel duurderwant, hoewel de prijzen gedaald zijn, wordt toch nog f 14 a 15 de 1000/2 kilo's besteed. Zwolle( 29 Aug. De hooipersen, die ten vorigen jare om dezen tijd in vollen gang warenstaan nog stil. Met de scheepvaart is het treurig gesfeld. Slechts enkele schepen worden bevracht. In 1876 werden iedere week 20 schepen met hooi gelost en p. m. 10 met geperst hooi afgeladen. Itaalte28 Aug-. De eerste nieuwe honig is hier uit deze omstreken ter markt gebragt. De kwaliteit is uitmuntend en de kwantiteit overtreft de vorige jaren zeer. De prijzen zijn reeds lager dan in het vorige jaar en nog meer daling wordt verwacht. Varsseveld28 Aug. Door den was van den Ouden IJssel ziju de weilanden langs de rivier geheel overstroomd geworden, zoodat onze landbouwers zieh genoodzaakt hebben gezien het vee uit de weiden te halen en naar de stallen te brengen. Semper Virens deelt mede, dat door den heer H. van Nes te Boskoop door zaaijing aardbezien zijn gewonnendie bij eene hoogte van 10 een omvang van 2 5 centimeter hebben. De kweeker heeft ze „Boskoops wonder" genoemd. De smaak van die aardbezie is uitmuntend en het suikergehalte bijzonder groot. Naar wij vernemen zal de commissie, door de Tweede Kamer benoemd tot het houden eener enquete omtrent de oorzaken en de middelen ter bestrijding van de lorigziekte onder het rundvee, a. s. Maandag hare eerste zitting houden. Hare werk- zaamheden zullen waarschijnlijk voortduren tot op bet oogen- blik der opening van het nieuwe zittingjaar. De tuinman van het landgoed de Haere, onder Olst, heeft een meloen gesneden van twintig pond en een ons. De afdeeling Alphen en omstreken van de „Hollandsehe Maatschappij van landbouwheeft dezer dagen na behande- ling vau de circnlaire van het hoofdbestuur, houdende aan- sporing tot deelneming aan de stichting van een monument voor wijlen jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, besloten, dat bestuur als haar gevoelen te doen kennen, dat de stichting van een gedenkteeken voor den mandie jaren lang zijne beste krachten heeft gewijd aan de Hollandsche Maatschappij van landbouw" en in waarheid haar Nestor heeten mogt, beschouwd moet worden als een pligt der dankbaarheiddie op de Maatschappij als zoodanig rust, en de kosten van die oprigting alzoo behooren gekweten te worden nit de algemeene kas, ten einde te verhoeden, dat gelijk dit bij kollekten meermalen het geval is het zoo welverdiend eerbewijs, door gemis van eenparigheid, in waarde verlieze. Aan de af- gevaardigden ter algemeene vergadering werd tevens opgedra- gen, deze zaak op die vergadering in den bovenbedoelden geest ter sprake te brengen. In de laatste gehouden vergadering van de afdeeling's Gra- venhage der Hollandsche Maatschappij van Landbouwis 0. a. besloten 50 te bestemmen als bijdrage voor een mo nument op de buitenplaats Rusthoekter eere van wijlen den heer D. R. Gevers Deynoot, die zieh gedurende zoo vele jaren als algemeen sekretaris der Maatschappij verdienstelijk had gemaakt. Voorts is bepaald, dat de harddraverijdie Junij jl. zou worden gehoudenmaar toen werd uitgesteld alsnu op Dingsdag 11 September a. s. zal zijn. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw houdt dit jaar hare algemeene vergadering, nevens tentoonstellingharddraverij en volksfeesten te Alkmaar, in September e. k. De tentoon stelling van producten en werktuigen wordt geopend Zaturdag 15 September, die van vee en pluimgedierte Maandag 17 September. Dingsdag 18 September algemeene vergadering en diner; Woensdag 19 September harddraverij: prijs 400, le premie 200, 2e premie 100. Zaturdag 22 September trekking der loterij. Dagelijks muziekuitvoeringen. Op nader te bepalen dag, afhankelijk van hetweder, verlichting van den Alkmaarder Hout. Volgens de thans iDgekomen officieele mededeelingen omtrent het verschijnen van den Colorado-kever in Schildau (Saksen) zijn behalve op het stuk grondwaar de eerste ontdakking geschieddenog op zes akkers in den orotrek van een kwar- tier gaans kevers en vooral larven gevonden. Er werden in het geheel slechts 10 volwassen kevers ontdekt daarentegen vond men op een der stukken een groot aantal larvenop de andere slechts enkele en eijeren. Van het afbrandeu dezer velden werd wegens de groote kosten afgezien. Men heeft nu toevlugt genomen tot een ander middel dat 00k afdoend wordt geacht. De besmette akkers worden door lieden die het in- zamelen van voor het hout schadelijke insekten goed hebben geleerdnageziendan wordt de plant by den grond afge- snedenverzameld, door aardolie gedrenkt en in brand ge- stoken. Volgens berigten uit Dortmund, is Woensdag jl. in eene steenkolenmijn nabij Marten brand ontstaan en zijn bij die ramp vijftien menschen om- gekomen. Men verhaalt dat te Heinkenszand een kindje zeven maanden oud door de moeder onbedachtzaam in de nabijheid van een mierenhoop neer- gezetdoor die dieren is doodgebeten of vergiftigd. De heer W. H. Jacops te Haarlem heeft eene stoommachiue uitge- vonden, waarbij de regte beweging van den zuiger door den cylinder, overgebragt door de kruk-as, vervangen is door eene ronddraaijende be- weging van de as, die uit de stoompijp te voorschiju komt. Deze uitvin- ding zal, naar de Haarlemsche Courant meent, een geheelen omkeer in het stoomwezen te weeg brengen. De kerk van het dorp La Garennenabij Parijs is des nachts be- stolen. De aartsbisschop van Parijs heeft den volgenden ochtend onmid- dellijk de kerkals outheiligd doen sluiten. De heer R.te Zwolle, ging dezer dagen voor familie-zaken naar Creuznach en kocht aldaar een nieuwen hoedwaarvan de binnenrand, zoo als later gebleken is, vergiftige bestanddeelen bevatte. Het voorhoofd, zoover de rand strekte, werd een blaar, begon spoedig te zweren en geneest zeer langzaam. Het schijnt, dat het kwaadaardige der stof door het bloed is geslagen, althans het geheele ligchaam van den heer R. is ziekelijk. Waar moet men tegenwoordig al niet op letten? In het westen van Frankrijk inzonderheid te Bordeauxheeft een orkaan gewoeddie sedert de orkaau welke vddr veertig jaren die stad teisterde in hevigheid niet overtroffen werd. Verschrikkelijk zijn de aan- gerigte verwoestingenontzaggelijk groot is het bedrag der veroorzaakte schade. Naar men zegt hebben dertig menschen bij deze ramp het leven verloren. Zekere L. H., veehandelaarwonende te Zalt-Bommelwas verleden week werkzaam geweest in de nabijheid van de Spoorweghaven te Dord recht om vee voor transport naar Belgie bestemd in een spoorwegwagen te laden. Na den afloop, omstreeks half vier ure 's namiddags, heeft hij zieh langs de rails begeven in de rigting naar het station, en wilde, nabij den Spuiweg gekomeneen der stellen rails overstekentoen hem dit door den van Rotterdam aaukomenden trein belet werd, zoodat H. verschrikt zieh omkeerendenu de rails in de tegenovergestelde rigting overstak juist toen 00k op die rails do beladen veewagen met en geduwd door een locomotief van de Spoorweghaven kwam aanrijden met het noodlottig gevolg dat II. door een der buffers van den wagen tegen het hoofd werd getroffen en op de rails nederstortte waarna de wielen van den wagen en vervolgens die der locomotief over het midden van het ligchaam zijn ge- gaan waardoor dit als het ware van elkander werd gescheiden en de dood onmiddellijk moet gevolgd ziju. Dit een door de politie gehouden getui- genverhoor is gebleken dat dit onheil alleen te wijten is aan onvoorzig- tigheid van H. zelf, die zieh, in strijd met de wettelijke bepalingen langs en over den spoorweg heeft begeven. Te Bakel, bij Helmond, is het woonhuis de schuur en stal van van den laudbouwer P. Berkers een prooi der vlammen geworden. Een paard vijf runderen en een varken zijn verbrand. De brand ontstond in den staleen kwartier nadat men daar geruimen tijd bij eene kalvende koe had doorgebragt. Waarschijnlijk is hij dus veroorzaakt door het on- voorzigtig omgaan met licht. Een inwoner van Amsterdam, een kapitalist, ging dezen zomer op reis en liet zieh ambtshalve aanslaan in de inkomstenbelasting. Nu laat het zieh begrijpen, dat zulk een aanslag ambtshalve altijd het hoogste cijferdat billijker wijze mag worden vastgesteld, zal aangeven. Is het te hoogde belastingschuldige heeft dan gelegenheid zijn bezwaar in te dienen en zijn aanslag te doen verlagen. Bedoelde aangeslagene kwam van de reis terugvond zijn aanslagbillet en begaf zieh naar den wethouder van finan- cien, om zijne bezwaren tegen den aanslag in te dienen. Het bezwaar van dezen belastingschuldige was evenwel, dat hij te laag was aangeslagenen hij verklaarde niet te wenschen dat anderen ter wille van hem meer zouden opbrengen. Wij weten niet of zieh op het stadhuis reeds meer zulke belas- tingschuldigen hebben vertoond, maar 't zou een verblijdend teeken zijn indien het beginsel meer en meer gehuldigd werd. Terwijl men in Nederland de kermissen afschaft, neemt men ze in het buitenland over. Te Parijs is nu eene //Hollandsche kermis" te zien, geheel naar het model van onze kermissen. Zij levert daarmede slechts drie punten van verschil op. Vooreerst duurt zij drie maanden; in de tweede plaats wordt er een toegangsprijs van een kwartje geheven, en in de derde en voornaamste plaats dienen die entreegeldengevoegd bij de 1 pet. van de winst der kooplieden enz.tot vorming van een fonds voor bewaarplaatsen van zeer jeugdige kinderen. Men meldt uit 's Hage Omstreeks middernacht zijn gisteren twee bloemisten die duchtig Maandag hadden gehouden en in beschonken toe- stand verkeerden aan den Noordwal bij het zoogenaamde Veentje in een sloot verdronken. Men zegt dat een hunner zijn belofte getrouw is geble- ven om zieh nl. liever te verdrinken dan zijn kameraad 5 centen te ge- ven over welke nietigheid zij aan het twisten zijn geraakt. De ander moet hem toen zijn nagesprongen doch beiden vonden den dood in het water. Zij laten ieder eene vrouw met kinderen achter.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1