Advertentien. GRASLAND, SUIKERBIETEN; RUNDVEEPAARDEN, VARKENS - 140 - Al ilegeDen, die iets te vorderen hebben van - De Heer DE V. VOLKSVEIU1A All^ Oud-Carthagena's BERGPL AN'TEN-OLIE. en meer andere Zaken, waaronder: 80 Hectaren uitmuntend te Veld staaDde 2. Publiek verliuren ongeveer 30 Hectaren puik Slijm- en illaagpillen. 294ste itaats-Loterij. Jugczuubcu. Mr. AMERSFOORDT zijn Verslag ointrent het bezoek van den Keizer van Rrazilie te Ilaarlemiuenneer. Be vail en van een' ZOON, C. ADAMA VAN SCHELTEMA—BERKHOFF. Aalsmeer27 Augustus 1877. A. C. E. SURINGAR. K. M. VERSCHOOR, wordt verzocht binnen 8 dagen zijne SCllUld van jaren herwaartste YOltloeilingebreke blijvende, zal zijn PRETENTIE publiek te koop worden aang-eboden. L.H. 1VVN(H.I REHFX met Paarden, GMISCHIETEX enz., om Prijzen en Premien. Alle Liefhebbers worden bierbij uitgenoodigd. W. METZ. J. L. VAN DER MOER, Notaris, 1. In Iiet openbaar verkoopen: 27 zeer baatgevende MELKKOEIJEN, 9 VARE- KOEIJEN, 11 VAARZEN, 1 STIER, 3 KAL- VEREN, 24 VARKENS, waarbij 2 ZEUGEN met BIGG EN, een groot getal EENDEN en KIPPEN en ongeveer van de Polderkavels Sectie JJ, N°s. 16, 17 en 18, behoorende tot de Hofstede: „Het Huis ten Pol", aan den Ringdijkte Haarlemmermeer, bij den Vijfhuizerweg over den Poelpolder. Slechte spijsvertering en leverziekte. VIJFDE K1ASSE. Prijzen van f 100.en daarboven. Zestiende Lijst. Nr. Prijs: Nr. Prys: Nr. Prys 3411.. 400. 8129.... 100. 14951.... 100. 5368. V 100. 8206.. v 1000. 17610.... 1500. 5842.. 200. 11905.... 400. 20006.... 1000. 6496.. 200. 14523.... v 100. 20179.... 1000 6698. 100. 14828.... 1000. en Premie 7920 400. van 30000. Zeventiende Lijst. Nr. 6.. f 400. Nr. 17898 f 70 en Premie. 3000. Aan de Hedactie vau het Weekblad van Haarlemmermeer. EN Mijnheer de Redacteur! In het Weekblad van Haarlemmermeerdd. 27 Julij, zegt Mr. Auiersfoordt, dat hij heeft moeten bedanken als Voorzit- ter van den landbouw te Sloten omdat men hem daar kwalijk namdat hij laudbouw-craderwijs trachtte te bevordereu en beweerde dat de kinderen der boeren veel meer moesteu leeren. Eenige regels lager staatNiet alleen de arbeiders, maar vooral de boeren, de leden van den Raad, de Welhoudersde leidersde woordvoerders, de belhamels zijn veel te onontwik- keld om vooruit te komen." „Wat Mr. A. voor den Keizer verzwegen heeft, zegt hij hier in het Weekblad van Haarlemmermeer in het open baar.'' Het ware te wenschen, dat Mr. A. ook voor het publiek had verzwegen, wat hy Z. M. niet wilde meedeelen. Niet dat de gemeenten Sloten en Haarlemmermeer daardoor iets zouden gewonnen hebbenmaar omdat Mr. A. veel van de achting verloren heeft, welke hij vroeger genoot. Onjuiste voorstellingen toch, zoowel als hatelijke aanvalleu komen voor rekening van hem, die ze geeft en doet. Eerie onjuiste voorstelling nu geeft Mr. A., waar hij zegt, dat hij ontslag heeft moeten nemeu als voorzitter vau den landbouw te Sloten, „omdat enz." Waarheid is, dat men aanmerking gemaakt heeft op de redactie van het verslag der Sectie-vergadering, gehouden te Rotterdam voorkomende in de Mededeelingen en Berigten van 1876 N°. 3, waarin zulk een donker tafereel wordt opge- hangen van den toestand van het onderwijs alhier, dat elk onbevoordeelde tot het besiuit moet komen dat het te Sloten treurig met het onderwijs gesteld is. Wei was men met Mr. A. volkomen eensdat het onderwijs bier zoowel als elders ten platten lande veel te wenschen overlaat; doch dat dit te Sloten minder goed is, dan in andere gemeenten, daarin ver- schilde men van opinie; men beweerde dat hy met het onder wijs alhier volstrekt onbekend is. En dan die hatelijke aanvallenwaaraan boeren, leden van den Raad, enz. blootgesteld worden, als zouden ze het eenige middel om vooruit te komeu verzuimen daartegen teeken ik ernstig protest aan. Ik ben er van overtuigd, dat in onze gemeente niets verzuimd wordt, om het onderwijs te doen zijn wat het wezen moet. Openlijk breng ik dan ook hulde aan het Gemeentebestuur van Sloten, dat het doordrongen is van de hooge waarde, welke goed onderwijs voor de gemeente heeft en steeds toont, geene opofferingen te groot te achten wanneer ze tot bevordering van het onderwijs strekken kun- neu. Of zijn de oprigting van scholenhet aanstellen van de benoodigde onderwijzers tegen flinke bezoldigingende rijkdom van schoolbehoeften en leermiddelenenz. niet zoo- vele bewijzen, dat men hier alles aanwendt, wat slechts strek ken kan om de menscbeu „nuttige zaken" te leeren, maar vooral om hen op te voeden en te ontwikkelen. Wilde Mr. A. zich een oordeel aanmatigen over personen en toestanden in onze gemeente, dan had men ten minste mogen verwachten dat dit billijk en uaar waarheid zou zijn. Voor het overige wil ik het schrijven van Mr. A. laten voor hetgeen het is, hoewel op een en ander misschieu nog wel iets af te dingeu zou zijn. Ter wille van de waarheid en omdat ik scheve voorstellin gen haat, heb ik gemeend dit te moeten mededeelen. Hoogachtend Sloten, UEd. dienstv. dienaar, Augustus 1877. J. v. d. Laarse. De bladen welke genoemd verslag overnamen worden vriendelijk uitgenoodigd van dit protest melding te maken. Mijnheer de Redacteur! Ik zeg maar wees geleerddat's mooi maar wees verstandig Lot's mooijer nog en menschvooral wees niet onhandig. de Genestet. In zekere gemeente van ons vaderland woont een man, die de gewoonte heeft „zijn werkvolk en zyn paardennog jong zijnde, zooveel mogelijk onderrigt te geveri". Op zich zelf genomen is dit feit niet van dien aarddat daarvoor publici- teit noodig is, en men zou kunnen volstaan met „werkvolk en paarden" geluk te wenschen over dat vroegtijdig onder rigt maar er is meer! 's Mans edele bedoelingen worden miskenden in plaats van hem een aureool om de slapen te drukkenheeft men den menschen- en dierenvriend uit alle mogelijke vergaderingen en kringen geweerd. Lastertongen beweren dat de geleerde heer het is een meester in de regten eenige jaren geleden de gemeentezaken in de war zou gestuurd hebbeu maar zoo iets kan niet waar zijn, aan- gezien zulke heeren „het regt" veel beter kennen dan „domme boeren die te onontwikkeld zijn om vooruit te komenen maar niet begrijpen dat de Hollandsche boter en kaas door hun rampzalig twisten op godsdienstig terrein zoo vermindert." Maar gelukkig is er uitkomst gekomen. In het verre Westen heeft een groot en beroemd vorst van dien achteruitgang gehoord, en vreezende dat de producten der zuivelbereiding in kwaliteit verminderen zouden, heeft hij moedig het besiuit genomen naar Holland te stevenenom dien gesmaden profeet de eere te geven die hem toekwam. Veel is er toen verhandeld kaas en boter zijn geproefd er is muziek gemaakt en gezongen de groote Keizer heeft den martelaar een' Philemon en de martelaar den Keizer een Jupiter genoemd; maar bovenal merkwaardig blijven deze woorden, door den grooten monarch bij die gelegenheid uit- gesprokeu: Het eenige middel om de menschen vooruit te doen gaanis hun nuttige dingen te leeren." Begrijpt gij nu wel, leden van den Raad en wethouders, maar gij vooral, leiders, woordvoerders en belhamels, welk ouregt gij begaan hebt? Als gij beweertdat die woorden niets nieuws behelzendat ook uw streven isverbeterdont- wikkelend onderwijs; dat gij in dien geest werkzaam waart en nog zijt, o. a. door het aanstellen van hulponderwijzers het vergrooten van schoollokalen en het bouwen vau een elide schooldan weet gij niet wat gij zegt. Zoolang gij de waarachtige beschaving vau den geest niet voorstaat, zullen in Nederland en in uwe gemeente vooral „groote her- vormingenzoowel in het burgerlijk als in het godsdienst- onderwijs der jeugd, noodig zijn". En als gij lagchend de schouders ophaalt, en spreekt van phrasen, en u ergert aan het Hollandsch van den edelaardigen man, weet dandat het schrijven in het Weekblad van Haarlemmermeergeteekend Mr. Amersfoordt, wegens de vele stijlfonten weldra als caco- graphie op de „scholen van verbeterd onderrigt" sebruikt zal worden, en dat de leerling, die van 's mans opstel het minst begrijpt, weldra voor den knapsten gehouden zal worden sic transit gloria mundi Haarlemmermeer, K. E. van Rijsinge, Augustus 187 7. Onderwijzer school N°. 9. Voor de vele Bewijzen van Deelneming, ondervonden bij het overlijden van den Heer L. SURINGAR, betuigen de Ondergeteekendenook namens Familie-betrekkinghun bartelijken DANK. Kapt. der Artillerie. Mb. J. P. HUIJSER. of verschuldigd zijn aan wijlen den Heer L. SURINGAR, Econoom te Haarlemmermeer, worden verzocht daarvan voor 10 September aanstaande opg'ave in te zenden op de Bertha's Hoeve aan den Yweg. Op Zaturdag 8 September a. s. zal bij den Kastelein W. METZ, te Haarlemmermeerhoek Yweg en Vijfhuizerweg des riamiddags ten een ure, worden Van al de iriiddelen, die voorhanden en bereid zijn om den groei van het Haar bevorderlijk le doen zijnbekleedt de Oud- Cartbagena'S Berg'plailteil-Olie, wat hare deugdelijkheid aan- gaat eene eerste plaats. Men is stellig en onfeilbaar verzekerd, wanneer men vau deze Olie een vlijtig en getrouw gebruik maakt, dat het uitvallen van bet Haar ophoudt, het gevrijwaard wordt voor ontijdige grijsheid en zijne Datuurlijke klenr behoudt. Wie wil dus van het middel, dat hem wordt aangeboden, geen gebruik maken? Wie wil zijne Haren in vollen glans en schoonheid, dat een wezenlijk sieraad is, tot op zijnen ouden dag niet bewaren? Voor- zeker elkeen. Dat u dan niets terughoude, geen vooroordeel, noch bijgeloof, noch prijs, daar de Prijs zoo gesteld is, dat het middel onder elks bereik is. Hetzelve is a 60 Cents per Fleschje verkrijg- baar aan het Hoofd-Depot te Lelft, bij A. BREETVELT Az., en verder bij JPOENHoofddorp, Haarlemmermeer A. F. Renken, hoek Vijgeudam Amsterdam. H. J. Renken Jr., N. Z. Voor- burgwai hoek Moist.Arnst. W. A. Schade Zonen, Amst., Leidscbestraat iu Le Vlijt. Gez.Putz, Reestraat bij de Kei- zersgracht, Amsterdam. W. en B. Wiebols, Purmerend. J. B. Upmann, Barsingerborn. S. Keet, Schagen. H. J. Teunisse Gierstr., Haarl. Gebr. Frese, Venhuizen. Gebr. Reckers, Weesp. G A. KohneEdam. G. W. Bottger, Zd.-Scharwoude. Wed. J. BuykesEijerland (Texel). Gebr. Zurlohe, de Rijp. W. C. Velthuysen Laren. A. van LithWieringerwaard. J. L. Tombroek, Franeker. J. Stockman, Bolsward. Wed. J. Pondman, voorheen A. J. ten Hagen, Kampen. F. Dierkes, Wageningen. Mej. Hofman, Winterswijk. Mej. Wed. Fischer, Harderwijk. A. H. Blancke, Culemborg. zal op Donderdag 6 September 1877, ten verzoeke van den Heer H. A. TIN HOLT: EN Lit Land wordt verhuurd in onderscheidene Perceelenop hetzelve door Nommerpaaltjes aangeduidenkel om die te mogen beweiden tot 25 Lecember 1877. Le Verkooping zal gehouden worden op de Werf der voor- noemde Hofstede en aanvangen des voormiddags ten negen ure, en de erhurillg zal plaats vinden in de Herberg van den Kastelein P. WINK, daar nabijonmiddellijk na den afioop der Verkooping. Meerdere inliclitingen leest men op ter gewone plaatsen uil- gezette Biljetten. Deze Pillen die sints vele jaren met het beste gevolg tegeu de Slijm en als Miiagversterkeild stebruikt wordendoor hare zachte werking de spijsverteriiig- zeer bevordereu, bijzonder geschikt tegen de Gal zijn, en zeer zaeht laxe- reild zijn, zijn weder tegen 33 /2 Cent het Doosjemet be- rigt van het gebruik, verkrijubaar gesteld door den Hoofd- Depothouder, bij de Heeren: Amsterdam, M. Cleban C°. Droog., Heiligenw. bij het Singel, D 321. P. J. Aerts Zoon, Voorburgwal bij de Stilsteeg, F 181. n S. J. Mertens, Drg. Beerenstr.,KK395. A. Ruhl, Nieuwe Leliestr., MM 226. u Wm. Hoist,Droog., Raamskooi2e huis v.d.Nieuwend.,230. a B van Santbrink DroogistUtrecht- sche straat. a S. v. Vuure, Haar- lemmerdijk bij de Wieringerstr, 519. J.M. Hulswit,Over- toom bij de Const. Huijgenstr. ,XX67 a. ii H.H.Uloth.Zeedijk. Alkmaar, H. Schreuder C°. Blijswijk, S. van der Kraats. Delfsbaven, J. H. D. Koch. Delft, E. Wildsciiut. Dordrecht, H. J. Giltay. Enkhuizen, M. Deen. Gouda, L. Schenk. 'sHage, Visser, Spuistraat. Haarlemmermeer, S. J. Poth, aan het Hoofddorp. Haarlem, van Marie C°., Zijl- straat over Groenmarkt. Leiden, J. T. Terburgk, Haarl. straat. Ouderk. a.d.Amstel, J. D.Capel. Oudshoorn, G. van den Boom. Purmerende, J. Schuitemaker. RotterdamF. E. van Santen Kolff, Korte Hoofdsteee. Schiedam,Wed. A.H. Rombouts. Soetermeer, J. van Dorp. Watergang, J. Tromp. Weesp, J. W. Vos. Om elk Doosje der echteen sints onbeugelijke ja ren gebruikte Slijm- en Haagpilleil is een Billet, voorzieu met de Handteekening van den Vervaardiger J. J. SCHREU DER, Apotheker, welke Handteekening zich ook bevindt op het Zegellakwaarmede elk Doosje verzegeld is. iWen gelie- ve tlaar wel at tent op te *(fn, en waehte xieh voor het gebruik van namaak.selswelke men traeht its omloop te brengen. .-VA- De spijsvertering kan niet lang of ernstig ongesteld zijn zonder dat die ongesteldlieid zich op het gelaat openbaart. Deze Pillen voorkomen die twee onaangename gevolgen. Zij verbeteren den eetlust en vermeerderen te zelfder tijd de vermogens der spijsver tering en der gelijkwording in de maag. De Holloway Pillen wer- ken op de meest voldoende wijze op den ontstelden of zieken toe- stand der talrijke organendie dienen tot de opslurping van het voedsel in ons ligehaam, zoo als de lever de maag de ingewanden op al dewelken zij den heilzaamsten invloed uitoefenen. Wanneer men van den aanvsng der ziekte zijne toevlugt neemt tot die bloedzuiverende en afdrijvende Pillenzal degenedie door moeije- lijke spijsvertering is aangetastal spoedig zijne gezondheid terug- krijgen en zijne bleeke kleur zal langzamerhand verdwijnen. Doosjes Pillen en Poljes Zalf 0.80, 1.85 3.—- 6.75, 13.50, 20.50 zijn op franco aanvraag a contant te bekomen bij ALLE APO- THEKERS in Holland; alsmede in IIOLLOWAY'S ETABLIS- SEMENT te Londen, 533 Oxford Street, vroeger 244 Strand. i

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2