1877. Vrijdag, 14 September. No. 37. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GF/WIJD. Achtiende Jaargang. Prijs van het. Abonnement in het Jaar6. Prijs der Advertentidn van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 5 tot 11 September 1877; Landbouw. Jttgczottbctt. lIAARLEIUMERtlEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN IMIXGA C°.te Amsterdam. tJiterlifk Woenndag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Het zoontje van den heer P. Knaap alhierheeft 6 Sep tember jl. met gunstig gevolg examen gedaan voor de Rijks- landbouwschool te Wageningen. De schatting tot bepaling van het bedrag der grondlasten van de gronden in Haarlemmermeer, verkocht in 1853, isafge- loopeD. Yoor de vaststelling werden door den Heer Bultman, lid van het collegie van zettersen als zoodanig aangewezen voor de schatting van de ongebouwde eigendommeneenige bemerkingen aan den Minister van Finaucien medegedeeld betreffeude het jaar waarin voor het eerst grondlasten moeten worden gebeven. Tbans beeft de Minister, instemmende met die bemerkingeiii bepaald dat de aanslag in de grondlasten niet in 1878 1879 en 1880 zoo als in de kadastrale stukken schijnt te zijn aangeteekend moet geschieden, maar in 1879, 1880 en 1881. GEBORENAnnadochter van T. de Wit en E. Zwetsloot. Alida dochter van J. Kortekaas en T. van Diemen. Magdalena Elisabeth dochter van H. Sweers en M. Hemmer. Maria Suzanna dochter van M. G. Wobbe en J. E. Nieuwenhoven. Arentjedochter van H. Moe- laart en A. Kolle. Abraham zoon van J. de Groot en J. M. Huij. Matthenszoon van R. F. J. Hunold en C. Grauwelman. Dorothea dochter van C. van Pijpen en G. Papen. Mariadochter van J. Over- beek en A. van den Nieuwendijk. Christina dochter van J. Baartman en A. C. Huij. Corneliszoon van J. Witte en F. de Bruijne. Judith dochter van J. Pieters en M. Scheer. Corneliadochter van J. Plaisier en T. Nugteren. Hendrikus Johannes, zoon van M. J. Blok- ker en A. Ruiter. Petrus Wilhelmus, zoon van A. Blom en K. Boef. LEVENLOOS GEBOREN: 1 Kind van J. van der Zwaard cn A. Been. 1 Kind van J. J. van Steenderen en E. Kemp. OVERLEDEN Apolonia Adrianaoud 3 jaren dochter van J. Kool en A. Kersseboom. Hendrika Handwerkeroud 68 jaren laatst wed. van M. Karman. Cornelis, oud 13 maanden, zoon van L. Elst en B. van Diemen. Lena Corneliaoud 35 jaar dochter van J. H. Verha- gen en J. Elstgeest. Guurtjeoud 3 maanden, dochter van E. Kar- stens en C. E. Spanjaard. ONDERTROUWD L. van den Berg met A. Strikwerda. L. Ver- meer met A. Smits. GEHUWD geene. De vrachtrijder A. Tates, van Haarlemmermeer op Aalsmeer en Haarlem had Zaturdag-namiddag het. ongeluk in de ring- vaart nabij Aalsmeer te geraken met zijn wagenbespannen met twee paarden. Het onbeil werd veroorzaakt, doordat de pont, welke daar tijdelijk dienst doet tijdens het bonwen van een nieuwe draaibrng over de ringvaartbij het afrijden van den wagen, die zwaar geladen was met meel en granen, terugliep, omdat de ketting brak. De goederen zijn bijna alien beschadigd. Een 6-jarig kinddat zich in den wagen bevond, werd met moeite gered. Onder het vee van sommige landbouwers in deze gemeente, in de nabijheid van de Oude Weteringheerscht de tongblaar. Zondag j. 1.9 September, voer Lourens Elst, met zijne vrouw en een kindje van 13 maanden, met een schuitje over de ringvaart dezer gemeente nabij 't fort de Liede, met het ongelukkig gevolg, dat het schuitje door den sterken wind omsloeg en het kind verdronk. Man en vrouw zijn met moeite gered. Te Aalsmeer is tot Wetbouder benoemd de heer P. Harting. Capelle (Langstraat), 12 Sept. Met het inzamelen der tweede snede booi gaat het zeer langzaam voort. De vele regenbuijen hebben het werk zeer vertraagden wat gemaaid was beeft zijne kleur verloren, waardoor de kwaliteit 00k zeer verminderd is. In leverantiehooi van het nieuwe gewas wordt de handel wat levendiger, ofschoon in de prijzen geen noemenswaardige verandering is gekomen. Het persen van hooi, dat dit jaar gewonDen wferd, neemt eerst voor goed een aanvang, wanneer men rekenen kandat er van broeijen geen sprake meer zijn kan. Wei werken sommige persen reeds, doch het zijn slechts kleine partijtjes, die verwerkt worden, die deels tot monsters, deels tot particulier gebruik dienen. Ook tot voeder is het nieuwe hooi eerst tegen het najaar geschikt. Het bederf in de vroege aardappelen is hier zoo groot, dat de akkers, waar men bezig is geweest met rooijen, als bezaaid liggen en op vele plaatsen slechts een derde der ge- rooide aardappelen huiswaarts kan genomen worden. In de roode of late aardappelen is het bederf tot heden van weinig beteekenis. in vollen gang. Een enkele, die het nog met het late hooi (etgroen) of met de boekweit te doen heeft, acht het beter nog een paar dagen te wachten om niet ,,'t een in 't ander te jagen." Het beschot van de Turken valt niet mee doordien ze over het algemeen wat te klein zijn; doch de ruige witte, hier en daar nog al wat ziek, schijnen het iets beter te zullen maken. Evenwel zal de opbrengst over het geheel niet meer dan middelmatig zijn. De kwaliteit is tamelijk; wat meer zonnige dagen hadden ze zeker beter doen worden. De fabrie- kant geeft tot heden 1.10. Wat zal de burger straks moeten besterien? De tijd zal 't leeren. Zwolle, 12 September. Een naauwkeurig onderzoek naar den aard der zoo zeer gevreesde aardappelziekte in ons vader- land heeft de overtuiging bevestigd, dat de ziekte haren oorsprong vindt in te veel regen. Zoo heeft men opgemerkt, dat in ligte zandgronden, waar de regen onmiddellijk wegzinkt, de ziekte niet wordt aangetroffen. In ligte kleistreken komt zij sporadisch voor, \p de zware klei-en veenstrekenwaar men killen ondergrond heeft, vertoont zij zich het ergst. Ook na het rooijen heeft men bij proefneming ondervondendat aard appelen uit laatsgenoemde gronden het meest aan bederf onder- hevig zijn. Wij raden alzoo onze huismoeders aanzich dezen winter zooveel mogelijk van zandaardappelen of van die uit de ligte kleistreken te provianderen. Wageningen. Is de llijkslandbouwschool ten vorigen jare zonder eenige plegtigheid geopend, omdat de gebouwen niet gereed waren en het geheel toen nog een zeer onvoldoen- den indruk maakte, thans bij gelegenheid van de opening der nieuwe gebouwen en bij den aanvang van den nieuwen kursus is de school plegtig geopend. *De minister van binnenland- sche zaken en veel andere autoriteiten hebben die plegtigheid met hunne tegenwoordigheid vereerd. Reeds den vorigen dag ten 2 ure is het feest aangevangen met de uitreiking van een vaandel aan de leerlingen. Bovendien wordt een land- bouwtentoonstelling geopend en daarna een tentoonstelliug van vee, met alle daarbij behoorende muziekuitvoeringen en vuur- werk. Bij de opening der school is door den burgemeester een woord van welkom gesprokendoor den direkteur, den heer Jongkindt Coninckeene korte openingsrede gehouden en door den minister van binnenlandsche zaken geantwoord. Varseveld, 12 September. De opbrengst van de boekweit valt dit jaar bijzonder mede. Het is eene volkomen vergoeding voor 1875, toen dit graangewas verloren ging door de nacht- vorsten in den zomer, en voor 1876, toen hetmislukte, door groote droogte gedurende den bloeitijd. Daarenboven is thans de kwaliteit, bij veel zaad en stroo, uitmuntend. Uit St.-Petersburg meldt men het volgende oogstberigt De vlasoogst is prachtig; de tarwe heeft in geheel Rusland een aanzienlijke opbrengst geleverd; de rogge is middelmatig; de haveropbrengst slecht. Kropswolde11 Sept. Het aardappelrooijen is hier we§r De secretaris der Vereeniging ,,Het Nederlandsch Rundvee- Stamboek" heeft eene oproeping gerigt tot alien die helang stellen in het zenden van vee naar de wereldtentoonstelling te Parijs, en dezulken uitgenoodigd tot eene vergadering, te houden Zondag 16 September, 'savonds 8 ure, in het hotel de Toelastte Alkmaar. Na pi. m. 3 jaar arbeidsis een belangrijk deel van de Lauwerzee (tusschen Frieslands en Groningens noordkust) vermeesterd. Niet alieen voor landbouw en nijverheid, maar tevens voor het onderling verkeer is dit van het grootste be- lang. Een geheele inpoldering dier zee wordt te gemoet gezien, waarvoor de kosten van rijks- en provinciewege verkregen moeten worden. Naar raming van den tegenwoordigen pry's der landerijenzal men alsdan minstens voor eene waarde aan land van 10 millioen gulden op de zee kunnen vermeesteren. Ook in sommige streken van Belgie gaat men zich toeleggen op betere zuivelbereiding. Op de tentoonstelling te St.-Nicolaas gehouden kocht de voorzitter der landbouwmaatschappij van Oost-Vlaanderen een geheele verzameling van hetgeen door Boeke en Huidekoper en Otto Olterstedde was ingezonden ten behoeve van melkbereiding, uitsluitend met het doel om die werkluigen hier en daar ten toon te stellen, ten einde de nieuwe werktuigen in Belgie ingang te doen vinden. Als men let hoe vooral in de uoordelijke landen de zuivel bereiding verbetert, zoodat onze boter niet meer tegen de in Denemarken vervaardigde schijnt te kunDen wedijveren, dan wordt het tijd dat men ook hier te lande meer studie van dezen belangrjjken tak van landbouw make. De Koln. Zeitung meldt, dat alle vrees voor den Colorado- kever in de omgeving wan Miilheim, dank zij het krachtig optreden der regering, geheel is verdwenen. Sedert de vernie- tiging van het broedsel op den 30 Julij zijn voortdurend 16 personen bezig geweest de aardappelvelden in die plaats te onderzoeken. De regeringscommissaris heeft thans het gevaar geweken verklaard. Toch zijn nog 5 personen met het ho-uden van toezigt belast. Op de landbouwtentoonstelling te Wageningen is de eerste prijs voor landbouwgereedschappen toegekerid aan den heer Louis Nagel te Arnhem; voorts aan denzelfde een extra-prijs voor melkgereedschappeneen tweede prijs voor de dorsch- werktuigen, waarvoor geen eerste prijs werd toegekenden eindelijk een tweede prijs voor een wanmolen. Aan de door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw uit- geschreven harddraverij met paard en chais is door 16 paarden deelgenomenwaaronder vele harddravers van naamo. a. behoorde daartoe de Wilhelmvan J. Wassenaar te St. Jacobi Parochie, die op de onlangs gehouden harddraverij te Leeu- warden de konings-zweep won. De prijs, bestaande uit een zilveren portemonnaie en 30 tienguldenstukkenwerd behaald door de bles de Nobel, van den heer Y. Bos, te Zevenhuizen, pikeur A. Bos. De le premie, een voorwerp in zilver, ter waarde van 100, werd gewonnen door de merrie Pandour van den heer E. Ilillebrand, te Amsterdam, pikeur A. de Graaf; terwijl de 2e premie aan den bles Vitesse, van den heer J. Smits, te Dubbeldam, pikeur J. de Boer, ten deel viel. De buitenplaats Bese te Dalfsen heeft, met inbegrip der boomen, in publieke veiling opgebragt f 136,217. Voor omstreeks dertien jaren was zij ondershands voor 105,000 verkocht. Aan de Redactie van het Weekblad van Haarlemmermeer. Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoek ik UEd. het onderstaande wel te willen plaatsen, in antwoord op hetgeen door Mr. Amersfoordt ge- schreven is onder het opschrift „Noodzakelijkheid van beter toezigt op het Lager Onderwijs", voorkomende in N°. 36 van uw blad. t Spijt me, dat in dat schrijven al weder onjuiste voor- stellingen gegeven worden van hetgeen zoo al geschied is. In t helang der goede zaak meen ik Mr. A. daarop opmerkzaam te moeten maken. Ik wil daartoe het schrijven zooveel moge lijk geregeld doorloopen. Allereerst dan zegt Mr. A. dat zijne tegenstauders hadden behooren te bewijzen dat het „onderwijs wel voldoende is." Ik heb volstrekt niet beweerddat het onderwijs voldoende is; de waarheid daarvan behoeft dus niet aangeloond te wor- de11- Verder werpt Mr. A. de schuld van het „niets of bijna niets leeren" der kinderen op het schooltoezigt. Ik laat deze beschuldiging aan het oordeel van het Publiek, doch voor mij persoonlijk wil ik alleeu zeggendat ik niet anders en niet beter kan onderwijzen, dan ik steeds doe, al waren dagelijks alle autoriteiten in mijne school aanwezig. Wilde Mr. A. oorzaken zoeken voor het onvoldoende van 't onder wijs, dan geloof ik, dat allereerst de fout schuilt bij die ouders en werkgevers, welke de kinderen of te vroeg de school doen verlaten, of hen om allerlei kleinigheden telkens de school doen verzuimen. Wil het onderwijs goede vruchten dragen dan zal men moeten beginnen de kinderen geregeld tot min stens twaalfjarigen leeftijd ter school te zenden, en hen daarna door avond- of liever herhalingschool in de gelegenheid stel len het geleerde te onderhouden en liefst voort te zetten. Dit gevoelen heb ik ook in eene landbouwvergadering mee- gedeeld, Wat aangaat die twaalf jongens, boven de twaalf jaren daarvan zegt Mr. A. in de Mededeelingen en Berigten van de H. M. v. L. 1876 N°. 3, pag. 213, het volgende: „Drie daarvan hadden nimmer eenig onderwijs genoten maar koeijen gehoed of dergelijk werk gedaan." „Zes waren iets meer gevorderd en waren eenigzins be- dreven in de eerste beginselen van spellenschrijven en rekenen." „Drie waren nog iets meer gevorderdzonder echter vlot te kunnen lezen, schrijven of rekenen, veel min te kunnen begrijpen of herhalen, wat zij hadden gelezen, geschreven of gerekend." Ik beweer dat de geringe ontwikkeling dezer leerlingen niet ligt aan het onderwijs, noch aan het schooltoezigt, maar eenvoudig aan het niet of zeer slecht bezoeken der school. Men beeft ook nooit gezegd dat de kinderen te Slot,en beter ontwikkeld zijn dan in de Haarlemmermeer, doch men heeft het Mr. A. kwalijk genomen, dat hij de geringe mate van ontwikkeling van deze twaalf jongens die blijkbaar geen of

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1