1877, Vrijdag, 21 September. No. 38. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. Haaiiemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Landbonw. jPrijs van het Abonnement: in het Jaar®.- Statuten van tie Vereeniging tot bevordering van de algemeene belangen van den Haarlem- mermeerpolder. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegev«n Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. cb- aar- ten- ver- i2n iren izen i pen )en. II A AI! IE M M E R M E E R. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Doel. Art. 1. Het doel der Vereeniging is, door het rigten van adressen aan de bevoegde autoriteiten als anderzins, de be- langen van den Haarlemmerraeerpolder voor te staan en te behartigen. Zetel. Art. 2. De zetel der Vereeniging is gevestigd iri de gemeente Haarlemmermeer. Leden. Art. 3. leder eigenaar of mede-eigenaar van grond in den Haarlemmermeerpolderalsmede ieder persoon van een ge- registreerde volmagt, door den eigenaar aan hem afgegeven tot, beheer van landen in dien Polder, voorzienkan lid zijn van deze Vereeniging. Die lid van deze Vereeniging wenscht te worden, moet zich daartoe schriftelijk bij het bestuur aan- melden. De hierboven bedoelde procuratiehouders moeten hunne volmagt aan het bestuur vertoonen. Art. 4. Het bestuur verlegenwoordigt de Vereeniging in en buiten regten. De handhaving en toepassing van deze statuten, de uitvoering van de besluiten der algemeene vergaderiug en bet beheeren der eigendommen van de Vereeniging ia opge- dragen aan het bestuur. Het bestuur bestaat uit vijf leden, die uit zich zelf eenen voorzitter, ondervoorzitler, secretaris en penningmeester benoemen, en verder onderling de werk- zaamheden regelen. Art. 5. Het bestuur bestaat uit de heeren Dirk Leendert t HooflJan TensenHerman Christiaan Reynders Folmer, Arie Gijsbert Voordendag, en Johan Hendrik Machiel Evelein, alien landhouwers wonende in de gemeente Haarlemmermeer. Art. 6. Het benoemen van leden van het bestuur geschiedt jaarlijks in de gewone algemeene vergaderiug van November. De leden treden volgens een door het bestuur vast te stellen rooster af; de lijd van zitt.ing is twee jaren. De aftredende leden zijn onmiddellijk herkiesbaar. Vergaderingen. Art. 7. Jaarlijks worden twee gewone algemeene vergade ringen gehouden; de eene in de maand Maart en de andere in de maand November, op door het bestuur te bepalen dag, uur en plaats. De leden worden schriftelijk tot de vergadering opgeroepenzoo mogelyk met kennisgeving van de punten van behandeling. Art. 8. Bij het komen ter vergadering teekeneu de leden eene presentielijstvolgens welke wordt gestemdzij voeren staande het woord. Art. 9. De leiding der algemeene vergadering is opgedragen aan den voorzitter, bij diens afwezigheid aan den ondervoor- zitter, en bij afwezigheid ook van dezen aan het oudste lid in jaren van het bestuur. Art. 10. Op de gewone algemeene vergadering in de maand Maart wordt door het bestuur rekening en verantwoording gedaan van zijn beheer over het jongstverloopen jaar de leden benoemen eene commissie van drie leden tot het nazien der rekening, die gehonden is staande de vergadering rapport uit te hrengen.Goedkeuring der rekening strekt het bestuur tot volledige decharge voor zijn over dat dienstjaar gevoerd beheer. Art. 11. Alle besluiten worden met volstrekte meerderheid van stemmen genomen. Bij staking: van stemmen over zaken wordt het voorstel geacht verworpen te zijn. De stemming over personen geschiedt met gesloten briefjes en met slechts eene vrije stemming. Indien bij de eerste stemming geene volstrekte meerderheid wordt verkregen wordt bij herstemming gekozen uit een dubbeltal van het aantal der te verkiezen personen op te maken uit hendie de meesfe stemmen be- komen hebben. Bij herstemming is gekozen die de meeste stemmen op zich heeft vereenigd. Bij staking van stemmen over personen beslist het lot. Het bestuur beslist over de waarde van het sterabriefjewaarvan de geldigheid wordt betwijfeld. Art. 12. Buitengewone vergaderingen hebbeu zoo dikwerf plaats als het bestuur dit geraden acht, en worden door het bestuur belegd binnen veertien dagen nadat zulks door minstens vijf leden schriftelijk met opgaaf van de punten van behandeling is aangevraagd. Geldmiddelen. Art. 13. De jaarlijksche oontributie voor ieder lid wordt door de algemeene vergadering telkens voor drie jaren vast- gesteld. Voor de eerste drie jaren bedraagt die vijftig cents per jaar. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOIVGA C0., te Amsterdam. Uiterlijk Womsdag.) Slotbepalingen. Art. 14. De Vereeniging wordt aangegaan voor den tijd van negen-en-twintig jaren, te rekenen van den dag waarop ile kouinklijke goedkeuring op de statuten zal zijn verleend. Pen jaar voor het verstrijken van gemelde negen-en-twintig jaren zal in eene algemeene vergadering omtrent de voortdu- ring .der Vereeniging worden besloten en, by voortduring, op nieuw de Koninklijke goedkeuring op de statuten worden gevraagd. Art. 15. Bij onverhoopte geschillen over den zin en de strekking dezer Statuten, zal de beslissing daarvan nimmer aan den gewonen reglermaar aan drie scheidslieden moeten worden opgedragen, die als goede mannen naar billijkheid zulleu oordeelen. Volgen de onderleekeningen.) Goedgekeurd bij Zijuer Majesteits besluit, dd. 3 Augustus 1877, u°. 37. Mij bekend jDe Minister van Justilie, van Lynden van Sandenburg. Den 18 September, 'smiddags, is verbrand eene hoop ge- dorschen stroo, zich bevindende op het land van den bouw- man A. Breure, Aalsmqerderweg bij den Spaarnwouderweg. Dit stroo lag in de nabijheid van de woning en andere graan- schelftenwaarvoor evenwel geen gevaar bestond, orndat de wind af wa3. De vraarde Van hft verbrande stroo wordt begroot op 500. De oorzaak is niet met zekerheid bekend. van 12 tot 18 September 1877. GEBOREN: Johannes, zoon van J. Slinger en G. Verkaick. Maria Johanna, dochter van M. Cardol en M. van der Groef. Jmmetje Agatha, dochter van H. Hulscher en J. Lommerse. Matje, dochter van J* Lanser en G. Spaargaren. Geertruida, dochter van H. Dekker en J. C. Witvrouwen. Jaeomijutje, dochter van J. Ravesloot en E. van t eller. Klazina Elisabeth, dochter van K. Langeudoenen en E. Menl- dijk. Pieter, zoon van L. Tamboer en M. Spaargaren. Willem zoon van J. Doornheim en M. Quist. Pietronella, dochter van J. van Keulen en L. Vervoorn. Cornells, zoon van T. 0. Boon en S. dc Ruijter. Albert, zoon van W. Heeren en H. Slingerland. Maria Magdalena, dochter van W. Rijnardns en C. Esser. Johannes Gerar- dus, zoon van G. Vis en A. Cats. Maria, dochter van L. Visser en J. J. Piet. OVEllLEDEN: Maria, oud 9 maanden, dochter van II. Kluck en J. Stipdonk. Jacob, oud 20 jarenzoon van D. Brouwer en F. Rol Pieter, oud 19 jaren, zoon van T. Molenaar en J. de Graaf. An- tonia, oud 2 jaren, dochter van J. Verhaar en G. Ruigrok. Evert, oud 6 weken, zoon van M. Versteeg en A. Kriebel. Adriana Mar- grita, oud 7 weken, dochter van J. van Krimpen en G. Schreuders. Bastiaan, oud 10 maanden, zoon van L. Blom en A. Meulekes. Coruelis, oud 2 jaren, zoon van H. den Dekker en L. van Willigen! Leentjeoud 6 dagen, dochter van J. van der Bent en J. Duuweg. Petrus Johannes, oud 3 maanden^ zoon van J. Hoogland en J. M. Prins. - Wieger, oud 5 maanden zoon van J. Seinen en P. J. van Opstall. ONDERTROUWD: J. van Vaneveld (weduwnaar) met J. de Klerk. GEIIUWD: J. W. Lantzendorffer (weduwnaar) met Z. de Vrede (weduwe). T. Braak (weduwnaar) met J. Visser. J. F. Nijs met H. C. van Dam. Alkmafir17 Sept. De tentooDstellingen door de Holland- sche Maatschappij van Laudbouw georganiseerdthans alhier in vollen gang, moeten tot-de best geslaagde behooren. Het Bergerhout is een uitstekend terrein de ingezonden dieren en voorwerpen zijn er minder opeengehoopt, dan elders sotns het geval is. Bijna op elk gebied van akkerbouw, tuinbouw, houtteelt, bloemkweekerij en zuivelbereiding, meer bepaaldelijk wat betreft werktuigen en gereedsohappen voor den landbouw, paarden, rundvee, wolvee, varkeus, pluimgedierte voertuigen, tuigage enz., is goed en veel geexposeerd. Vooral de paarden wnren zeer talrijk. Op de tentoonstelling zijn aan de firma Boeke k Huide- koper, te Groningende volgende prijzen toegekend voor een ploeg, eene zilveren medaille; voor een zaaiwerktuig met daarbij behoorende paardenhark, eene zilver vergulde medaille en f 10; voor een boterkarneen bestuursprijsen voor werktuigenbenoodigd tot de veranderde boter- en kaasberei- ding, in Denemarken in gebruik, eene zilver vergulde medaille. Bij de heden gehouden harddraverij met paard en chais waaraan door 39 personen is deelgenomenwerd de prijs, een rooktoestel in zilver, behaald door de Vluggevan w'. Spaan, in de Schermeer, gereden door A. de Wit; de eerste premie, een brittannia metalen koffij-en theeservies, door de Davidvan Klootwijk, te IJsselmonde, gereden door W. Zao- ten; de tweede premie, een pendnle, door de Zwarte Merrie van J. Klaverte Spierdijk, gereden door f. Koster. In de op 19 September alhier gehouden 32e algemeene vergadering der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw is Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. besloten, dat de algemeene vergadering in het volgende jaar te Delft zal gehouden worden. De vergadering werd geopend met eene toespraak van den voorzitter, mr. W. van der Vliet, die o. a. herinnerde het verlies dat ons vaderland getroffen heeft door den dood van Neerlands geliefde Koningin. Vervolgens werd ook een woord van hulde gebragt aan den onlangs overleden oud-secretaris jhr. mr. D. R. Gcvers Deynoot, voor wien men hoopt eerlang een standbeeld op Rusthoek of te Loosduinen op te rigten. 't Jaar 1876 heeft opgeleverd een nadeelig salrlo van/ 1557.87, zijnde aan ontvangsten/24,263.99 aan uitgaven/25,721.86.' De Maatschappij telt drie afdeelingen meer, t. w. Knollendam, Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht en IJsselmondederhalve in het geheel 71 afdeelingen, met 12,9721eden. Bekroond met de gouden medaille is de heer D. W. P. Wisboom vbd Gies- sendam, hoogheemraad van Rijnland, te Amsterdam, voor de uitgeschreven prijsvraag naar eene volledige beschrijving van de teelt van griend- en teenhout in Nederland en het naburige Vlaanderen in al bare onderdeelen en bijzonderheden. Benoemd tot voorzitter voor de volgende drie jaren is de heer C. J. van der Oudermeulen, te Wassenaar, en tot lid van het hoofd- bestuur uit Zuid-Holland voor zes jaren mr. J. P. Bredius te Dordrecht. Varsseveld, 19 Sept. Tot groot nadeel van den landbouw werden hier jaarlijks vele duizenden vogels gevangen. De ge- meenleraad heeft thans eene verordening vastgesteldwaarbij het vangen of strikken van spreeuwenmerels en lijsters ge- straft wordt met geldboete of subsidiaire gevangenisstraf. iGYClj 19 Sept. Men is druk bezig met het aardappeleo- rooijen. Op lage en zwHre gronden zijn veel zieke, doch op hoogeredrooge landen geene; vooral de zandaardappelen zijn uitmnntend. Cappelle (Langstraat)19 Sept. De handel in hooi voor de verschillende persen was deze week bijzonder levendig. Niet all een ruimden de aan het Oude Maasje geplaatste schelf- ten veel op, maar ook werd er veel uit de achterbuizen en schureu afgeleverd. Het zoogenaamde aanwassenhooidat niet tot de beste kwaliteit behoort, werd voor 14 per 500 kilo's verhandeldterwijl de betere kwaliteit 15 mogt gelden. De weinige boomvruchtenwelke dit jaar hier voorko- men worden druk door opkoopers uit het Land van Heusden gezochtdie 5 a f 7 per hectoliter voor de appelen en 6 a 8 voor de peren besteden. Zelliem19 Sept. Terwijl zoowel hier als in den omtrek de meeste appelboomen geheel ledig zijn, slaat thans in een tuin alhier een appelboom voor de tweede maal in dit jaar in bloei. Prinseuliage19 Sept. Op eene weide onder deze ge meente is eene koe dood gevonden, die blijkens onderzoek aan het miltvuur gestorven was. Untlhoveil19 Sept. In het naburige Nuenen is de long- ziekte uitgebroken iD den stal van den landbouwer C. Maas- akkers. Op last van den Rijks-veearts van Driel is ein koe afgemaakt. Bij de in deze week in het O. Z. Heer en-Log ement te Am sterdam gehouden verkooping van gronden in de droogge- maakte Legraeerplassenis de totale opbrengst van 263.2900 hectaren geweest 462,275.50; alzoo gemiddeld 1600 tot 2200 per hectare. Op de Maandag 17 Sept, te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 1054 paarden aangevoerdde handel was levendig, De handel in zoogenaamde hitten neemt meer en meer toe. De 7 2 vragen, die bij de enquSte omtrent de besmettelijke longziekte onder het rundvee in aanmerking komenzijn thans opgeDomen in het bijblad van de Landbouw Ct." Deze vra gen zijn ingedeeld onder de navolgende 4 hoofdvraagpunten le. Welke is de gezondheidstoestand van het rundvee in Nederland, met betrekking tot de longziekte? 2e. Wei ken invloed hadden op die ziekte de werking en uitvoering der wet van 20 Julij 1870 en de Kouinkl. beslui ten daarop gebaseerd in verband met de wetten van 8 Julij 1874? 3e. Welke zijn de oorzaken, dat de maatregelenvan over- heidswege sedert de invoering van de wetten en besluiten ge nomen, in sommige gewesten en gemeenten gunstige uitkom- sten hebben opgeleverd; terwijl zij elders hun uitwerking in meerdere of mindere mate missen? en 4e. Kunnen er van overheidswege maatregelen worden ge nomen om deze nationale ramp met zoodanig gevolg te bestrij- dendat zij worden overwonnen of althans zoozeer gefnuikt,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1