zss& a - hrtar,:— arts TpttA i«-.---5 - 152 - S - - - Oemengde Berigten. dat de belemmerende bepalingendie ook den veehandel en de scheepvaart benadeelen, kunnen worden opgeheven V De Landbouw Ct." heeft verder de mededeeling outvan- aen, dat de enquete-commissie haar opdracht uitstekend vol- brengt' dat het haar ernst is, grondig met het onderwerp be- kendB te wordenblijkt ait de zorg en naauwgezetheidwaar- mede de lijst van vragen is opgemaakt. In de Landbouxo-Courant komt eene opmerking voor van den heer G van den Bosehdie miaschien niet nieuw is, maar daarom niet minder waar. De ligtingen der miliciens worden in den regel opgeroepen in Augu9tu9, juist wanneer alle nan- den noodi'r zijn voor het binnenhalen van den oogst. In an- dere lande'n worden dan ook de herfstmanoeuvres gehouden na den oogsttijd terwijl er integendeel vaak soldaten ter be- schikking van den landbouw worden gesteld. Men vergete echter niet, dat in ons klimaat het kamperen na den oogsttijd nog ongezonder zou zijn dan het nu reeds is. De Commissie, door het Bestuur der Maatschappij van Nij verheid in het Westerkwartier in zake de varkensziekte in het leven -eroepeutrekt wel de atgemeene belangstelling. Meer dan ooit hoort men nu, wat door verschillende personen in sommige streken van Groningen en Friesland daarvoor wordt <redaan en zulks achten wij van het grootste gewigt ouiclat het alleen door eene groote menigte van gegevens mogehjk zal zijn tot eenig resultaat te komen. Als altijd is de uitslag der voorbehoedmiddelen zeer verschillendmaar 't blijft daar om toch van veel belang te vernemen, wat er hier eu daar »edaan wordt. Zoo hoorden we dezer dagen van een land- bonwer in Friesland, die nooit karnemelk aan zijae varkens gaf, maar als voedsel gebruikte lijnzaad in heetwater gebroeid en aangemengd met gerstemeel. De man was nu al eenige jaren vrij van varkensziekte, ter wijl zijne buren, die, zoo als velen doen, karnemelk aan de varkens geven, altijd eu ook dit jaar weer met de ziekte te worstelen hadden. In alien gevalle is dit een uitmuntend voedsel voor varkens, zoodat deze proef gerust is aan te raden. Dat de varkens in ons land eene aanzienlijke waarde ver te-enwoordigen, blijkt onder anderen ook uit het officiele verslac van den landbouw in Nederland, waann wordt mede- „edeeld, dat in December 1875 voorhanden waren 338,646 varkens', welke, tegeu den gemiddelden marktprijs van 32 het stukeene waarde hadden van 10,836,672. Bij zulke cijfers valt het niet te ontkennendat de zaak wel de aandacht waardio- is. En dit zou vooral dan blijkenwanneer men onder "cijfers kon brengen het aantal varkens, dat leder jaar aan de ziekte sterft, het aantal, dat ontijdig geslagt wordt, wanneer zich maar de minste sporen van ziekte voordoen. Voegt men daarbij nog het ongerief.dat velen daardoor onder- viuden alsmede het nadeelige voor de gezondheid der meu- schen om van het spek of vleesch van zieke varkens te eten dan kau het niet anders, of ieder moet toestemmen, dat het van veel belang is de middelen op te sporenwaardoor zoo mogelijk de ziekte kan worden beteugeld. (Grow. Ct.) Uit het officieel verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Noord-Holland voor het jaar 1877 blijkt Van bijna alle granen en handelsgewassen is eene goede, van enkele eene zeer goede opbrengst te verwachten. De boekweit belooft een oogst als in geen jaren is ver kregen; het karweizaad echter leverde ten gevolge van het koude 'voorjaar een zeer middelmatig beschot op. Ook het vlas belooft geen ruim beschot; erwten en boonen hadden hier en daar nog al van ongedierte te lijden. Van de aardappelen wordt een ruime oogst verwacht. Ziekte is tot nu toe bijna nergens te bespeurende in den laatsten tijd gevallen regen heeft echter, naar het schijnt, een nadee- ligen"invloed op het gewas uitgeoefend. De hooiteelt is dit jaa- bijzonder gunstig, zoo in kwaliteit als in kwantiteit; de toestand van het grasland is mede zeer bevredigend. De moesbouw laat over het algemeen weimg te wenschen over. Tuinvruchten waren in voldoende mate, maar nachtvorsten in de maand Mei hebben alle hoop doen verdwijnen op een goede opbrengst der appelen- en perenhoomen. De bloembolleuteelt gaf min gunstige resultaten. Verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de pro vincie Zuid-Holland voor het jaar 1877: Tarwe. De berigten omtrent deze graansoort zijn ook dit- maal van niet zeer gunstigen aard. De hooge waterstand eu de langdurige koude in het voorjaar waren voornamelijk oor- zaak dat dit gewas voor een groot deel mislukte. Vrij alge meen werd gewezen op de schraalheid van het gewas en op de kortheid en geringheid van het stroo, zoowel van de zomer- als wintertarwe. Alleen in het Westland is hieromtrent gon- gti.re uitzondering te waarderen. De wintertarwe staat aldaar uitmuntend te velde en doet een voldoend beschot verwach tenterwijl de zomertarwe, alhoewel niet veel uitgezaaid, mede eene goede uitkomst belooft. Op het eiland Goedereede en Overflakkee wordt een mid delmatig, in den Alblasserwaard een redelijk goed beschot verwacht. Rogsre Omtrent de uitkomsten zijn de verwachtingen mede niet hoog gespannen, vooral niet in het Land van Voorne en Putten. Er is aldaar weinig van dit gewas te veldehet staat over- al dun en is meest smal van arenzoodat slechts eene ma- tige opbrengst wordt te gemoet gezien. In de ovenge stre en van deze provincie wordt echter op een tamelijkenin het Westland op een gunstigen oogst gerekend. Garst is bijna algemeen niet veel uitgezaaid, doch de stuk- ken die er mede bezel zijn, staan vrij gunstig, met uitzon dering evenwel op het eiland Goedereede en Overflakkee en in deu Hoekschen Waard, waar bij goeden korrel met meer dan ruim de helft van een gewoon beschot is verkregen. Haver De mededeelingen zijn ook thans zeer voldoende. Zij staat vrij algemeen goed te veld en belooft een ruim beschot. In den Hoekschen Waard evenwel wordt geklaagd over dun heid en kortheid van stroo. Meekrap werd in dit gewest niet noemenswaard meer ge- bouwd. Vlas. Weinig bevredigendHuiden hieromtrent de inlichtingen. Op Goedereede en Overflakflie is het voor het grootste gedeelte te kort gebleven terwijl in den Hoekschen Waard en in het Land van Voorne en Puttendit gewas als beneden het mid- delmatige is te beschouwen en met weinig lijnzaad is bezet. Koolzaad. Bepaald ongunstig luiden algemeen de berigten. Zoowel op het eiland Goedereede en Overflakkee als in den Hoekschen Waard gaf het minder dan de helft van een ge- raiddeld beschot, terwijl in het Land van Voorne en Putten de gemiddelde opbrengst hoogstens op 18 hectoliter per hectare wordt geschat. Er waren stukken die naauwelijks 10 hectoliter per hectare opbragten. In tal van jaren is dit gewas niet zoo weinig produetief en zoo ongelijk in beschot geweest als nu. Hennep. Belooft in deu Alblasserwaard een flinke schoof, doch staat in de Vijf-Heerenlanden overal slecht te velde het- geen aan die streek belangrijke verliezen zal veroorzaken. Aardappelen. Over hoeveelheid en hoedanigheid der vroege soorten wordt vrij algemeen geroemd; ook de late beloven eene bevredigende uitkomst; hoezeer niet verwacht werd dat in den regel de knol groot van stuk zou worden. Echter had de gevreesde ziekte zich in den laatsten tijd in verschillende deelen der provincie weder op de aardappelvelden vertoond en uam, vooral in het land van Voorne en 1 utten, onrustbarende afmetingen aan. Van den invloed van gunstig weder mogt evenwel ook hier nog grootendeels behoud van het gewas worden verwacht. Erwten en boonen. Hieromtrent zijn bijna algemeen zeer gunstige berigten ontvangen. Eene ruime opbrengst werd ver wacht" in Voorne en Putten, op Goedereede eu Overflakkee en het Westland en in den Hoekschen Waard. In de Vijf- Heerenlanden wordt de uitkomst beneden het middelmatige gerekend. Boomvruchten. Evenmin kan de pluk van appelen en peren als die van steenvruchten beduidend worden genoemd. Vooral in den Hoekschen Waard werden de boomgaarden zeer door de rups geteisterd. Van de uitkomst van den druivenoogst in het Westland worden niettemin zeer gunstige verwachtingen gekoesterd. Hooi- en weiland. De graslanden hebben zeldzaarn schoone uitkomsten opgeleverd. De" weilanden waren schier overal overvloedig van gras voorzien en dientengevolge ruimschoots ter beweiding geschikt. In geen tal van jaren was zoo overvloedig hooi gewonnen. Dit was°daarenboven algemeen van uitmuntende kwaliteit, terwijl o. a. in de Vijf-Heerenlanden niet minder dan een bijna dubbele oogst werd verkregen. Ook van de klaver is eene uitmuntende snede goed hooi gewonnen. Uit het bovenstaande blijkt dat de verwachtingen van den ooo-st, zooveel deze provincie betreftniet bovenmatig guustig kunnen worden gerekend, ja, dat zewat de graansoorten betreft, bepaald ongunstig zijn. Aardappelen beloven wenwel eene bevredigende, erwten en boonen eene overvloedige opbrengst, terwijl mede de uit komsten van gras- en weilanden als bijzonder gunstig kunnen worden bescbouwd. Het verslag van de verwachtingen van deu oogst in de provincie Groningen, voor het jaar 1877 luidt De buitengewone natte en koude in het voorjaar heeft aan de te velde staande gewassen eenige schade gedaanwaardoor de kwaliteit en kwantitet wel iets te wenschen zullen overlaten. Koolzaad is er niet veel uitgezaaiddewijl dat zaad een niet zoo groot voordeel als vroeger voor den landbouwer oplevert. Ten einde den stand der gewassen beter te kennenworden daaromtrent de volgende bijzonderheden medegedeeld Tarwe staat over het algemeen te hoi; evenwel zal zij een matig beschot opleveren. Rog"e. Het stroo van dit gewas is te tenger en de halmen zijn te" kleinde opbrengst zal echter voldoende zijn. Gerst is over het geheel niet best geslaagd en zal weinig stroo geven; evenwel heeft de korrel een goed gewigt. Haver. De kwaliteit en kwantiteit van dit gewas zijn uit muntend. Koolzaad zal niet meer dan een matig beschot opleveren. Kanariezaadwaarvan zoo veel niet was uitgezaaid als in het vorige jaar, doordien de prijs van dat zaad lager is ge- wordenis niet best geslaagd. Boekweit. Zoowel de zand- als veenboekweit zullen bijzonder goed slagen. Erwten. De kwaliteit van dit gewas is best en de opbrengst m Bbonen. Dit gewas heeft een uitmuntend aanzien en zal rijkelijk stroo geven. Aardappelen. Hoewel deze hier en daar aan de gewone ziekte lijden, zal de opbrengst toch voldoende zijn. Vlas levert een goed beschot op. De graslanden hebben den geheelen zomer overvloedig weide opgeleverdjammer dat de inoogsting van het hooi, hetwelk er in groote hoeveelheid was, niet altijd onder gunstig weder kon geschieden. Ook laat de inoogsting van de granenten gevolge van het regenachtig weder, wel iets te wenschen over. Te Berkel en Rodenrijs is een nieuw gekozen raadslid, eenige oogenblikken gemeente voor on ten behoeve der vergadermgenOf de Raad in de faak "oed gezien heeft, zullen Gedeputeerde Staten beslissen. - J. de Vosschoenmaker en omroeper te Delft, heeft dezer dagen voor de 35ste maal drenkelingen gered. Een colleeteur der Staatsloterij ontdekte onlangs dat van een uit- betaald twintigste kooplot het eigenlijke cijfer was uitgekrabd en een ander Het Nederlandsch schoonerschip Lomie Alofskapt. J. H. Koster, uit Nieuwe-Pekela, is bij Anholt gestrand. Nagenoeg de geheele bemanning heeft haar graf in de golven gevonden. - Dezer dagen werd de trein van Venlo bij zijne aankomst te Gladbach door de politie omsingeld. De koopman M. uit Hagen, die wegens frau- duleus bankroet zich op de vlugt had begeven. moest aangehouden worden. Eu dit gelukte ook hij bezat nog 3000 mark aan papieren ™n waarde De aangehoudene was het meest verrast over de wyze hoe men hem van Neerlands grondgebied naar Gladbach gelokt had namehjk van een handels- vriend ontving hij een telegram om ten 3 ure daar te komener zon een goed if buitenkansje" te verdienen zijn. Met verontwaardiging is meuigmaal iu dagbladen melding gemaakt van dolzinnige, onverantwoordelijke weddenschappen wie achtereen de meeste glazen jenever kan binnenslaan In een der P^J^ hladen vinden wij nu het verhaal van een concours tusschen ^drinkers en drinksters. De eerste prijs was een damesrok en zes zilveren lepeltjes aangeboden door een der bezoekers van het koffijhuis. Hij werd behaald met het ledigen van 31 kop koffijde tweede prijseen zijden zakdoekwerd gewonnen met 30 koppenhierbij valt op te merken, dat deze pnjzen met aan dames, maar aan mannen ten deel vielen. Alleen voor den derden prijs was het schoone geslacht gelukldgerEen zeer jongmeisje heeu, na 27 koppen sterke Mokka achter elkaer te hebben uitgedronken. Op de kade de la Tournelle te Parijs is dezer dagen een afgnjselijk onheil gebeurd. Zekere leidekker, CSUstin Poirier genaamd gleedopden nok van een huis uit en viel zittende op eene ljzeren piek, welke hem letterlijk doorhoorde. De ongelukkige gaf een gil en was onmiddelhjk dood. Het ijzer was ongeveer twee nederl. palmen diep mgedrongen. Dat niet alleen een varken spek geeft, wanneer menditvoedt, heeft dezer dagen zich voorgeffiian bij den varkenslagter Boomgaard te Purmerende deze heeft namelijk in de maag van een varken een geheel ongeschonden bankbiljet van 25 gevonden. Op het smaakvol versierde terrein en in een bijgebouw van het lokaul „de Tuinbouwte Beemster, werd Zaturdagnamiddag de onderlinge ten- toonstelling geopenddoor het bestuur der Tninhonwvereemging Beemster en omstreken" georganiseerd. Ruim 50 inzenders hebbenonder 400 nummers een keurige kollektie zamengebragt, waarvan inzonderheid de heerlijke boom vruchten anders dit jaar tamelijk schaarsch in die strekende opmerkzaam- heid ten voile verdieneo. De eewone vergaderiug van de dikke mannen" in Amerika werd diUaar in8 South Norwalk (Connecticut) gehouden. Van de 467 d.kkers die aan het feestmaal en het daarop volgende bal deelnamenwogen r 291 meer dan 200 pond. Gemiddeld woog ieder 210 pond, maar een jong meusch van 25 iaar, Perkins genaamd, overtrof alien m omvang en gewigt, daar hij 399 pond woog, De pers was vertegenwoordigd dcci- ecn reporter die 288 pond liaalde. Duizenden belangstellendeu waren van heinde en opgekome'n om van dit walgelijke feest getuigen te zijn. In Ilalie heerscht den laatsten tijd eene buitengewone hitte. Sedert eeniste weken viel geen droppel regen, zoodat de vooruitzigten van het nog te ve de staaud gewas zeer gering worden. Te Napels brengen de lagere klassen des avonds hnnne matrassen naar bnitenten einde onder den blooten hemel te slapen. H K H. Priuses Marianne is aan een groot gevaar ontsnapt. In de gemeente Katwijk is namelijk het rijtuigwaariu zij gezeten was daar de koetsier een vroegeren njweg was ingeslagen die echter buiten^zyn weten thans voor rijtuigen onbruikbaar waseen der wielen zakte in den gron het rijtuig sloeg om en H. K. H. viel met de andere pmoneu die in het rijtuig zatener uit - gelnkkig echter zonder dat lemand letsel bekwam. Het van wege den ontvanger der registratie en domeinen in het open- baar voor afbraak verkochte krnidmagazijn te Deventer bragt op 150. Het kostte, toen het gebouwd werd, pi. m. 20,000. Uit het derde jaarsverslag van den inspecteur der fabrieken te Ber- lijn blijkt, dat de kinderarbeid aldaar in de fabrieken tot het verletae be- hoort Was het getal kinderen beneden de 14 jaren in 1874 nog 101, n 1875 was het tot'34 en in 1876 tot 18 gedaald, van welke 10 op de cou- ranten-drukkerijen Te Nijmegen is een moord gepleegd. Een zekere J. vertoefde in de Vleeschbouwerstraat aldaar ten hmze eener vrouwdie van haaim g scheiden leeft. Haar zooneen oppasseud jongeliugpas van een zi herstellendkwam zijne moeder vragen of hij met eenige dagen huisvestmg bij haar kon krijgen. J., hem weg stotende, moet gezegd hebben IiJ hoort hier niet vvaarop de zoon met een duw antwoordde: //Jij nog minder Toen' zou J. hem met een mes dat op de toonbank lag, een diepc wonde hebben toegebragt tusschen de lendenen van achteren eu hem de deur uitgesmeten hebben. Het slagtoffer was terstond een lijk. Met deu laatsten treiu van Amsterdam naar Groningen is een treu- rie ongeluk voorgevallen. De wisselwachter Cok gestationeerd te Zmdlaren, is met den treiu' in aauraking gekomen en totaal verbriJ^ldw ""f kige, een oppassend beambte, laat een diepbedroefde weduwe met 8 kin deren na. Een man van 66 jaren is gevankelijk naar 'sHertogenbosch gebragt onder beschuldiging van een aanslag op de eerbaarheid van een J g meisje gepleegd te hebben. Voor zakkenrollers schijnt niets heilig, noch veilig. In de vorige week is bij gelegenheid der kevelaarsche processie, bij een sterk g^ng, a.n mejnfvrouw van S. van eene porte,nonna.e met rmm/17 ontrold. Aan verscheidene be ievaartgangers zijn voorwerpen ontfutseld. Ten gevolge van het omvallen eener brandende pctrolenmlamp, is het gehTele sta?ion°sggebouw van den Berg-Markischen spoorweg te Deutz eene prooi der vlammen geworden. Bij het beproeven van het nieuwe stoomgemaal in den polder Moud- meer te Dirkshorn, had jl. Dingsdag de machinist het ongeluk tusschen he radeiwerk der machine te gerakeu. Vreeselijk verm.nkt, is h.j een half uur later overleden. Een ionge dame te Berlijn schreef onlangs aan een huwelyksbureau 88" "fficiere^, ^OO^ambtenaren" 120 gcl'e" rden250 fabrfekanten 1400 kooplieden 800 landbouwkundigen1790 industnelen en renteu De voorraad was dns ruim genoeg. Volgens berigt nit Louden zijn bij Portland in aanzeiling geweest de - Een jeugdige Brnnswijksehe dame wilde dezer dagen te Ischl to Keizer van Dnitschland een bloemruiker aanbieden. Zij vrachtte 8®*^ voor hef hotel toen de Keizer zou uitrijdenmaar helaas, hij zat reed in het rijtuig vo'ordat zij haar huldebetoon hem had kunnen overkandige zVvroeg toen beleefd L een officer, die voor het nog geopende portier stond om den Keizer uit haar naam den rniker te geven. De deed aan het verzoek eu bedankte de jonge dame namens den Ke.zer Weinige oogenblikken later nam de beleefde officer naast den Keizer van Dnitschland "plants eu reed met hem weg. Het was de Keizer van Oostenrj Uit het kunstenaarsleven van de ook hier te lande .^ntig tekende Duitsche treurspelspeelster Clara Ziegler verhaalt een der Duitsche bladen he tenrijk weinig van de dramatische kunst verstond, declameerde zij dfi g Aa lonr o-plflrtnt De actrice opent en ziet m aen gang ueu aan de deur ge P.- wij moeten onderzoeken wat en zijne vrouw, de dienstmeia en een log j i,;er UrktaT- s^nnTlogl- en gehoorf -

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2