1877. Vrijdag, 12 October. No. 41. VA N AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EM POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaar gang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. IPrijs van het Abonnement: in het Jaar.-fi. Prijs der A^dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Va Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 3 tot 9 October 1877. Zitting van Donderdag 14 Junij 1877. Te HAARLEHUMERIMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BOIVGA C°.te Amsterdam. liter I {J If Woenadag Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekend. Uitslag van de op Dingsdag 9 October jl. door Dijkgraaf en Heemraden gehouden aanbesteding tot het maken en leggen van 17 stuks houten duikers in de Hoofdwegen. Daarvoor vverd ingeschreven door C. J. van Dam en C. Straatenburgte Haarlem, voor 625S; B. Jansen, te Amsterdam, voor 3471.93; J. Kieviet, te Haarlem, voor 5157; J. Bruijn en J. Lichtenberg, te Haarlemmermeervoor 8594; K. Vaal- burg, te idem, voor 3640; B. Kruikemeijerte idem, voor/4196; Ll.Verhagen, te Benuebroek voor 3 195 P. van Essen, te Houtrijk en Polanen voor 5570; Gebr. Bos, te Haarlemmermeer, voor 3600; Gebr. Bos, te idem voor 3958. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Polder, te houden op Woensdag 17 October 1 877 des morgens ten 10 ure in het locaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Verzoek van A. Langereis Jr. tot aaDkoop van grond met advies van het Dagelijksch Be st,uur. 3. Verzoek van Bewoners van Haarlemmermeer, van af Abbenes naar de Ringvaart. 4. Verzoek van het Bestuur van de Vijfhuizer- en Groote en Kleine Polders onder Vijf- huizeutot aankoop van polderkaden. 5. Adres van Gebr. van der Beekom wijziging in de vastgestelde Verordeningen betreffende de diepte der slooten. 6. Verzoek van het Ge- ineentebestunr van Haarlemmermeer, om vergrooting van grond uitg«"?«ven in erfpacht. 7, Benoeming ee»er Commissie tot onderzoek der Begrooting voor 1878. Indien de personen van: Cornelis Vermeulen, gekomen van Texel;Karel Lodewijk Brifort, gek. van Heerlen; Aaltje Verlee, gek. van OoltgensplaatCornelis van der Ploeg, gek. van Texel Cornelis llemelaargek. van Abcoude Proostdij Dirk Versteeg, bakkersknechtgek. van Waar- der; Jacobus van der Boon, gek. van Woubrugge zich in Haarlemmermeer mogten bevinden worden zij in hun belang aangemaandzich ten s'poedigste ter Secretarie voor de Bevolking aldaar aan te melden. Daar er dit jaar over het aigemeen geklaagd wordt over het weinige beschot van en de ziekte in de aardappelenzoo verdient opmerking dat bij P. Juriens, te Haarlemmermeer bij Benuebroek, meer dan een halve hectoliter groote aardappe len (behalve de poters) van de oude roede is gerooid. De poters waren afkomstig van een nieuw so.ort in zandgrond geteelde aardappelen van J. v. d. Pol, te Hoofddorp. Geen enkele zieke is er in gevonden en de kwaliteit is uitmuntend. Den 9 October jl. is bij den landbouwer S. Krauwer, aan den Yweg bij den Vijfhuizerweg alhier, een paardlijdende aan kwaden droes onteigend afgemaakt en begraven. GEBOREN Franciscuszoon van J. J. Enzler en P. Maarse. Pie- terzoon van M. van Soest en A. Tummers. Jacob zoon van S. van Geest en K. Kool. Cornelia dochter van G. B. van Limpt en C. van der Stroom. Hielkezoon van J. A. Romers en E. van der Woude. Mietje Gieladochter van J. de Hoog en J. van Andel. Geertrui dochter van W. Blitterswijk en L. Visser. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van W. J. Ket en M. Markus. OVERLEDENPieter Werversoud 77 jaren gehuwd met B. Bur gers. Catharina Rietmeijeroud 51 jaren gehuwd met M. van Tol. Hendrikusoud 15 maanden zoon van N. W. Roubos en A. de Haan. Aart Jan oud 3 maanden zoon van T. de Jongh en N. van Leeuwen. Immetje Agathaoud 3 weken dochter van H. Hulseher en J. Lommer- se. Maria Cecilia oud 7 jaren, dochter van A. Spierings en A. Tim- mers. Johannes Gerardusoud 2 wekenzoon van G. Vis en A. Cats. Hermanusoud 9 maandenzoon van M. Verhoeven en A. v. d. Meer. Maaike Markus, oud 35 jaren, gehuwd met W. J. Ket. Neeltje, oud 2 jaren dochter van A. Lanser en M. Maarssen. ONDERTROUWD C. Ilak met A. Heijsteeg. H. van der Wal met P. Evers. GEHUWD G. Endhoven met A. de Regt. des voormiddags ten half-tien ure. Voor sitter de Heer J. WLantzendorffer Tegenwoordig 13 leden zijnde de heeren Tensen Tim- mermans, Klapwijk, van Riessen de Breukde Jong, Kuiper, Dorbeckvan Vuuren, Ran, Bultman, 't Hooft en Verkuijl; alsmede de Secretaris. Afwezig de heeren: Buis en Knaap. De Secretaris leest de notulen van 1 Mei 1877, welke worden goedgekeurd. I. Aan de vergadering wordt medegedeeld het volgende a. De Provinciale bladen van 1877 n°s. 21 en 27 tot 32. b. Brief van Gedeputeerde Stater., dd. 9 Mei 1877, n°. 26, waarhij goedgekeurd wordt ternggezonden het Raadsbesluit dd. 1 Mei jl.tot het doen van af- en overschrijving in de Begrooting, Dienst 1876. c. Brief van idem, dd. 9 Mei 1876, n°. 13, waarbij goed gekeurd wordt ternggezonden het tiaadsbesluit tot verhooging der jaarwedde van den hulp-onderwijzer aan school n°. 8. d. Brief van idem, dd. 23 Mei 1877 waarbij goedgekeurd worden ternggezonden de Raadsb. sluitendd. 1 Mei 1 877 tot verkoop van perceeltjes dorpsgrond. e. Brief van den hulp-onderwijz -r D. J. van Akenwaarbij hij dank betnigt voor de verhooging zijner jaarwedde. Het proces-verbaal der op 29 Mei 1877 gedane opne- ming van de boeken en kas van den Gemeente-outvanger. A1 hetwelk voor kenuisgeving wordt aangenomen. II. Is aan de orde de benoeming van twee leden voor de Coromissie tot de loting, en het onderzoek der reclames van schutterpligtigen. Daartoe worden benoemd de heeren Verkuijl en Dorbeck. III. Wordt overgegaan tot de benoeming der Bureaux van stem-opneming voor de verkiezing van den Gemeenteraaden vvel in de eerste plaats van 2 lei,en voor het Bureau in de Eerste Afdeeling. Gekozen worden de heeren D,;'.r ep 'f, Hooft. Benoeming van een voorzitter en 2 leden voor het Bureau der Tweede Afdeeling. Gekozen worden: de heer Tensen tot voorzitter, en de heeren de Breuk en Verkuijl tot leden. De overige leden worden benoemd tot plaats-vervanger9. IV. Komen in behandeling de door den Gemeente-ontvan- ger ter goedkeuring ingezonden staten van restanten en on'inbare posten wegens hoofdelijken omslag en hondenbelasting. Nadat de Einanciele Commissie haar gevoelen hieromtrent had medegedeelden besloten was om de aanslagen van J. Griekspoor, J. Bouwmeester en J. E. van Keulen die door den ontvanger als oninbaar waren voorgedragenalsnog te behoudenen als betreffende hondenbelasting te doen vervol- genworden bedoelde staten goedgekeurd als volgt: Restant. Oninbaar. Wegens Schoolgeld (avondscliool) 1876 10. Hondenbelasting. 1874 3. idem 1875 7.87s idem 1876 7.62s 33.95 Hoofdelijken Omslag .1875 12.83s idem 1876 98.25 72.93 V. Aan de goedkeuring der Vergadering wordt onderworpen het navolgende Concept-besluit De Raad der Gemeente Haarlemmermeer Heeft besloten Op de Begrooting van Uitgaven voor de Dienst van 1876 te doen de navolgende af- en overschrijvingen. AfschrijvingHoofdstuk II, Art. 3, Volgnr. 47, wegens uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten, wegens Directe belastingen142.92 Overschrijving.- Hoofdst. I, Art. 10, Volgnr. 33,v Schrijfbehoeftendruk- eu bindwerkvrachtloonenbriefporten, enz. 18.42 Hoofdst. II, Art. 1, Volgnr. 45, Kosten van toezigt en van invordering der Plaatselijke be lastingen 72.50 Hoofdst. IV, Afd. 1, Art. 8, Volgnr. 73, Buitengewone kosten van Politie11.35 Hoofdst. VI, Afd. 1, Art. 2, Volgnr. 86, Onderhoud van Scholen en Onderwijzers-woningen 40.65 142.92 En zal dit Besluit aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland worden onderworpen. Gedaan te Haarlemmermeer enz. De Einanciele Commissie rapporteert, dat hij haar geene bedenkingeu tegen deze voordragt bestaan. Het Besluit wordt daarop zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld. VI. Komt in behandeling de voordragt tot het aangaan eener tijdelijke geldleening, luidende als volgt: De Gemeenteraad van Haarlemmermeer Overwegende, dat tot het gaande houden der dienstgedu- rende de eerstvolgende maanden, de in de Gemeente-kas aan- wezige gelden ontoereikend zijnen het tot voorziening daarin noodzakelijk is, tijdelijk eenige gelden op te nemen; Gelet op de Artt. 136 en 194a der Gemeentewet; Heeft besloten Burgemeester en Wethouders te magtigen, om voor den tijd van hoogstens zes maanden, hetzij in eens, hetzij in gedeelten eene geldleening aan te gaan tot een bedrag van hoogstens tien duizend gulden (zegge 10,000)), tegen eenen interest van hoogstens vijf percent in het jaar. De terugbetaling der op te nemen gelden zal geschieden uit de inkomsten der Gemeente over het jaar 1877. Gedaan te Haarlemmermeer, enz, Bij geen der leden daartegen bedenkingen bestaande, wordt dit Besluit zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgeBteld. VII. Is aan de orde een adres van K. E. van Rijsinge, hoofd-onderwijzer aan school n°. 9waarbij bij vergunning vraagt om de onderwijzers-woning n°. 9, bij Halfweg, die door hem zelf niet wordt bewoond, te mogen verhuren aan de wed. A. Vis. De Voorzitter stelt voor, om de gevraagde vergunning te verleenen tot wederopzegging toe en onder voorwaarde, dat door den heer van Rijsinge er voor worde ingestaan, dat het liuis op de eerste aanmaning weder worde ontruimden dat alle kosten van vervolging of van welken anderen aard ook voor zijne rekening komen. Na korte gedachtenwisseling wordt overeenkomstig dit voor- stel zonder hoofdelijke stemming besloten. VTTT. Komt in behandeling en wordt gelezen een adres van C. van Tol en eenige andere onderteekenarenalien be woners van Abbenes, waarbij, om breedvoerig daarbij aangc- voerde redenen, wordt verzocht, dat door den Gemeenteraad pogingen en gelden mogen worden aangewend tot het verkrij- gen van een weg over Abbenes, van af de Hoofdvaart bij de kerk aldaar tot aan de Ringvaart tegenover Lisse. De Voorzitter zegt, dat dit adres in verband staat met bet volgende punt der agenda, namelijk het adres, waarbij ver zocht wordt het bouwen van eene school in de Lisserbroek. De Burgemeester deelt desaangaande mede, dat de Burge meester van Lisse hem beeft medegedeeld, dat de kinderen uit deze Gemeente, bij Lisse wonende, tot 1 Mei 1878 te Lisse zullen kunnen schoolgaan. Bij het bouwen van eene school aldaar is dus geen directe haast. De Voorzitter zou daarora de stukken willen stellen in banden van den Gemeente- opzigter Buijn, om de kosten op te nemen. De heer van Riessen is er voor ora spoedig over te gaan tot het bouwen van eene school, omdat in het volgend jaar de kinderen stellig niet langer te Lisse zullen kunnen school gaan; maar spreker is ook voor het maken van den weg, ter bevordering der communicatie. De heer Bultman stelt voor om de adressen te stellen in handen eener Commissie of van Burgemeester en Wethouders, om de zaak te onderzoeken en te confereren met het Polder- bestuur en andere in deze zaak betrokken heeren landeigenaren. De heer Verkuijl vraagt, als de weg gemaakt wordt, of er dan wel groote noodzakelijkheid bestaat om eene school te bouwen De heer Tensen vraagt, welk belang de Gemeente bij den weg kan hebben, als er een school wordt gebouwd. Spreker gelooft niet, dat de Gemeente er dan kosten voor behoeft te makenwant dan heeft de Gemeente bij den weg geen belang. De heer Bultman merkt aan, dat, als er een weg komt, er ook menschen zich vestigeuwaardoor de Gemeente voor- deelen heeft. De heer Tensen zegt, dat men geen weg moet maken voor kerken of andere partikuliere doeleindendaar heeft de Gemeente geen belang bij. De heer Klapwijk deelt mede, dat het plan tot het bouwen van eene Roomsch-Catholieke kerk geheel is vervallen. De Voorzitter gelooftdat er niets tegen isom beide adressen, dat omtrent den weg en dat omtreut de school, te stellen in handen eener Commissie. De heer 't Hooft zou de stukken dan willen stellen in han den van Burgemeester en Wethouders. Overeenkomstig het voorstel van den heer 't Hooft wordt besloten zonder hoofdelijke stemming. IX. Alsnu wordt gelezen het adres van C. Steenks en andere onderteekenarenwonende in of bij de Lisserbroek verzoekende dat eene school moge gesticht worden in Lisserbroek. De Voorzitter stelt voor ook dit adres te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, en aan de adressanten te berigten, dat hun adres bij den Gemeenteraad in behandeling is. Daartoe wordt besloten. Wordt vervolgd.) SlOteil(N. H.) De proevenonlangs in den Y-polder

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1