Advertentien. Steenen GEB0UW, Openbare Yerkooping, Een HUIS, JOHs. VELTHUUSEN. Landbouw. Gemengde Berigten. 395ste Ntaats-LoterU* Haarlemmermeer-Polder. HAAIiLEMMERMEER. ERF en LAND groot 96 Aren. staande te Haarlemmermeer, 1HAOAZIJN HAARDENKAGCHELS FORNEIZEN, IJZERWAREN, enz., enz. Haarlem. Ilaarlemmerliede en Spaarnwoude, 17 October. Bij f Het VERDIEPEN van eenige Vakken Hoofd- en Kruisvaart in den Haarlem mermeerpolder. zijnde ingerigt voor "W O O Hi H111 Sen hebbende tevens gediend voor het droogen van Meekrap, met verdere TIMMERINGEN, AAN- HOORIGHEDEN, staande' en gelegen te Haarlemmermeerop den hoek van den Aalsmeerder- en Spaarnwouder- weg, Kadaster Sectie I, N°. 883, aan den Dijk nabij Halfweg, tegenover het Spieringbruggetje, geteekend B 18c, Kadaster Sectie A, N°. 1535. AnthoniestraatN°. 3 en 9. van een hulp-onderwijzer voor school n°. 4. Voordragt: 1°. J. van Boord, te Apeldoorn, en 2°. S. A. Meerburg, te Pijnacker. 6. Adres van P. Klaassenoin grond in koop te verkrijgen. 7. Idem van W. Groenveld. 8. Idem van P. Bosnian. 9. Verzoek van J. Kort, om afschrijving wegens hoofdelijken omslag. 10. Kohier der hondenbelas- ting voor 1877. 11. Suppletoir kohier van den hoofdelij ken omslag 1877. 12. Begrooting voor 1878. 13. Besluit tot beschikking over 4/5 gedeelten der personele be- lasting. 14. Begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1878. 1 5. Besluit tot verstrekking van subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur over 1878. 16. Supletoire Be grooting, rlienst 1877. 17. Besluit tot het doen van af- en overschrijvingen in de begrooting, dienst 1877. 18. Idem van idem. 19. Voorstel van den heer Klapwijk om er by den Minister en het Polderbestuur op aan te drin- gendat de leden van het Kantongeregt, de Bijks-Ontvanger en de Hoofd-Opzigter van den Haarlemmermeerpolderaan het Hoofddorp komen wonen. het onweder, dat heden middag omstreeks 12 ure boven deze gemeente heeft gewoedis de bliksem iugeslagen in eene nieuw gebouwde woning met schuur, toebehoorende aan den land- bouwer P. Vink, in den Houtrakpolder. De daarin aanwezige aanzienlijke hoeveelheid graan is een prooi der vlammen ge- worden; alleen is het mogen gelukken de paarden te redden. De hevige noord westenwind veroorzaaktedat de spoedig aanrukkende brandweerdie zoowel van Spaarnwoude als van Halfvveg ter hulp snelde tot blussching van den brand, niets vermogt. Door Z. M. den Koning is aan den heer J. L. van der Burchop zijn verzoek, met ingang van 1 November 1877, eervol ontslag verleend als Burgemeester van Ilaarlemmerliede en Spaarnwoude, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten den lande bewezen. Hontrijk en Polanen, 17 October. Een hevige onweers- bui, vergezeld van vreesselijken bagel, woedde heden boven onze gemeente. In den Ypolder is de bliksem geslagen in een in aanbouw zijnde boerderijdie geheel afgebrand is. Zoo als te denken is, was deze niet tegen brandschade verzekerd. 's Graveninoer18 October. Men geeft hier 15 voor puik handelshooi, terwijl, in tegenstelling van de zeer lage prijzen in het Noordenhier nog 16 voor stroo besteed wordt. Alles per 1000 /2 kilogr. apelie (Langstraat)17 October. De handel in hooi voor de verschillende persen is sedert de laatste notering vrij aan- zienlijk geweestzoodat dagelijks groote hoeveelheden wor- den verkocht en weggereden. De beste kwaliteit geldt thans 15.50 per 1000/2 kilogr., mindere kwaliteit 14 a 15 en het zoogenaamde schraalhooi 10 it 12. Met het rooijen der late aardappelen is men druk in de weer. De opbrengst is over het algemeen grooterdan men zich had voorgesteldde kwaliteit laat echter veel te wenschen over. De meeste burgers doen dan ook hun win- tervoorraad uit de kleistreken op, waar zij voor/4 a/4.50 per hectoliter goede waar kunnen ontvangen. Breda17 October. In eenige stallen onder de gemeenten Zevenbergen, Fijnaard en Standdaarbuiten heeft zich het mond- en klaauwzeer onder de runderen vertoond. Zoover nagegaan is, schijnt de besmetting uit Zuid-Holland overgebragt te zijn. Laren (Gelderland)16 October. Dezer dagen is in onze gemeente de tongblaar en het klaauwzeer in twee stallen uit- gebroken. Men hoopt dat de ziekte zich niet verder zal uitbreiden. Door het bestuur der afdeeling „Schagen en Omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is jl. Zaturdag het houden eener vergadering uitgeschreven in hoofdzaak om te beslissen over de oprigting eener school voor landbouw- kundig onderwijs binnen Schagen. De strooprijzen zijn en blijven dit jaar zeer veel lager dan in het vorige jaar. Het verschil bedraagt wel een derde. Toen besteedden de fabriekanten 30 voor de 1000 kilo, nu kunnen ze voor 20 te regt, vrij te leveren aan de fabrieken. Ook voor Duitschland is, in Groningen althans, uu geene vraag; men moet daar volop zelfs het noodige stroo hebben. In Semper Virens wordt, naar aanleiding van het ver- slag eener tentoonstelling van tuinbouw, gehouden van 19 tot 23 April jl.te Caen, de hoofdplaats van het departe- ment Calvados, in Frankrijk, bij welke gelegenheid een groote zilveren medaille is uitgereikt aan de tuiniers van het 36e regiment van linie, in garnizoen te Caeri(bestuurder de kapitein Chagot, oppertuinier de korporaal Fagot), voor uitmuntende door hen gekwekte en tentoongestelde moes- groentende wenk gegevenom ook ten onzent regi- ments-warmoezerijen op te rigten. Door den Nederlandschen Consul te Windau wordt, onder dagteekening van 5 October, het volgende medegedeeld aan- gaande de uitkorasten van den oogst in zijn ressort De weergesteldheid was ook in de lente van dit jaar niet gunstig voor de ontwikkeling der veldgewassen. Aanhoudende koude en droogte veroorzaakten groote schade aan de winter- granenzoodat vele akkers omgeploegd moesten worden. Eerst tegen het laatst van Mei kwam er warmer weder, nu en dan afgewisseld door regen die zich echter in Augustus en de eerste helft van September zoo dikwijls herhaalde, dat het binnenbrengen van den oogst daardoor aanmerkelijk be- nadeeld werd. De uitkomst van den oogst is dan ook niet bijzonder bevredigend. Tarwe en rogge hebben slechts een middelmatig beschot geleverd, en de korrel is doorgaande ligt. De zomergranen hebben een goed middelmatigen oogst gegeven, en volgens de berigten schijnt de kwaliteit over het geheel bevredigend te zijn. De longziekte breidt zich in de provincie Utrecht in den laatsteu tijd op onrustbarende wijze uit. Terwijl gedurende het eerste halljaar van 1 877 de ziekte zich slechts in twee gemeenten (Vinkeveen en Harmelen) vertoonde zijn alleen in het 3e kwartaal dezes jaars meer dan honderd runderen verdacht wegens longziekte, behalve de aangetastenna ont- eigening, afgemaakt, namelijk in de gemeenten Vinkeveen, BenschopPolsbroek en Kamerik. Gedurende de maand September jl. zijn in de provincie Friesland 3 runderen aan de besmettelijke longziekte gestor- ven1 te Bolsward en 2 in Wonseradeeleu 6 te dier zake afgemaakt, 1 in Baarderadeel3 te Bolsward en 2 in Won seradeel; bovendien zijn 31 als verdacht, op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken, te Bolsward gedood. Het totaal der gevallen sedert den lsten Januarij bedraagt 962, waarvan 871 verdacht. In September kwamen er 6 nieuwe beslagen bij1 in Baarderadeel en Bolsward en 4 in Wonseradeel. Men meldt uit Londen „Het berigt, dat bij besluit van 5 October de ontscheping van vee uit Duitschland en Belgie is vergund, is onjuist. Het bedoelde dekreet heft alleen op het verbod tot ontscheping van vet, huiden, klaauwen en booms." Op de vergadering van belangstellenden in eene inzending van vee op de wereldtentoonstelliug te Parijs 1878 gehou den 16 September, te Alkmaar, is besloten die inzending onder toezigt enz. van het bestuur der Vereeniging Het Nederlandsche ruudvee-stamboek" te doen gescbieden. Tevens werd bepaald dat de kosten daarvan zouden worden betaald door het uitgeven van aandeelen in een fonds tot aankoop en uitvoering, ad 100 per aandeel. Heeds dadelijk werd door de ter vergadering tegenwoordig zijnden voor een bedrag van 5000 deel genomen, terwijl eene commissie tot aankoop van vee werd gekozenwelke commissie bestaat uit de heeren K. ltezelman, te Winkel, K. J. Akkerman, te Oudorp en G. Vas Visser, te Doom. Ten einde den ouden roem van ons Nederlandsch rundvee te Parijs te kunnen handhaven is een algemeene medewerking niet alleen wenschelijkmaar ook noodzakelijkwaarom wij hopen dat velen door het nemen van een of meer aandeelen in het fonds van huune belang- slelling zullen doen blijken. Behalve te Lyonzijn Maandag op verschillende andere plaatsen in Frankrijk schokken van aardbeving gevo'eld o. a. te Besan<;on Baume Allerard PontcharraChamberyNeuvillein Opper-Savoye en elders. Door de arrondissements-regtbank te Heerenveen is een persoon uit Beets tot een jaar celstraf veroordeeld, omdat hij iemand bijua een vinger had afgebeten. Een landbouwer uit de gemeente Sloten die als dierenplager zekere beruchtheid verkreeg, nadat hij van eenige runderen de staarten had afge- sneden omdat die voorwerpen hem bij het melken hinderlijk waren heeft Maandag 11. op den Haarlemmerdijk te Amsterdam groote ontsteltenis te weeg gebragt. Met den koetsier eener vigelante geraakte hij over het uit- wijken in twistwaarbij de kampioenen zich het genot verschaften elkan- der eens duchtig met de zweep af te rossen. Toen dit den boer lang ge- noeg geduurd hadwierp hij de zweep over het paard om de vigelante voorbij te rijden het paard schriktesprong op de kleine steenen en twee personen geraakten van de been. Een van ben werd zelfs in een kelder geworpen de ander, niet minder ernstig bezeerd moest spoedig naar het gasthuis worden gebragt. De poging van den dolleman om nu spoedig weg te komen mogt hem niet gelukken bij de Eenhoornsluis werd hij door een politie-agent aangehouden. Ook de bewoners van dat gedeelte van den Haarlemmerdijk, waar het ongeval plaats had, zijn reeds gehoord en waarschijnlijk zal men den geweldenaar wel gelegeuheid geven in de eenzaamheid na te denken over zijn ongelukkige reis. Men meldt uit 's-Gravenhage De man, die in de laatste week zoo veel van zich deed spreken de hardlooper Bertacunizal zijne kunst niet meer vertoonen. Het paard-mensch heeft in het gasthuis alhier zijn loop- baan geeindigd. Aan de gevolgen van eene koude gevat na den Snellen loop in de Maliebaan verleden week Dingsdagbezweek de arme Italiann ver van zijn geboorteland. Men berigt uit Parijsdat onlangs aldaar bij het waarnemen van een groot getal gevallen van loodvergiftiging in enkele straten, bij naauw- keurig ouderzoek gebleken isdat deze vergiftigingen alleen veroorzaakt waren door het gebruik van brood, gebakken in ovens die gestookt waren met geverfd houtuit afbraak afkomstig. Dat hout was natuurlijk zoo als het in de woningen dienst deedherhaalde malen met loodhoudende stoffen geverfd. Het lood van de verfstof zet zich na verbranding van het hout als oxyde op de wanden en den bodem van den oven af, stort zich gedurende het bakken op het brood en stelt op deze wijze den verbruiker aan groot gevaar bloot. Nog altijd bestaat onzekerheid omtrent de voortplanting van de aal of paling. Meermalen werd beweerd dat in eene aal levende jongen ge- vondeu waren doch het is nog nooit wetenschappelijk geconstateerd. De //Duitsche Yisscherijvereeniging" te Berlijn heeft nu eene premie van 50 Mark uitgeloofd voor hem die haar het eerst zulk een aal bezorgt. Deze premie zal echter niet uitbetaald worden voordat prof. Virchow alles onder- zocht en een beslissend rapport heeft ultgebragtwaardoor alien twijfel ophoudt. -Aan het goederen-station te Altona leven een kat en een hond in zeldzaam goede verstandhouding. Niet alleen dat zij nit een bak eten zich gemeenschappelijk verdedigen tegen vreemde indringers, enz. enz. al welke bewijzen van goede maatschap wel eens meer gevonden worden maar beiden hebben onlangs jongen geworpen en maken nu geen het minst ver schil in het zogen harer telgen. Soms zelfs voeden zich tegelijkertijd jon gen van beide bij eene en dezelfde moeder, hetzij de kat, hetzij de hond. Aanvankelijk had men de beide moeders met haar kroost gescheidenmaar zij zochten elkander weder opvereenigden haar kroosten gaven het be- wijs dat zij het gemeenschappelijke huishouden wilden voortzetten. Onder het opschrift: r Milddadigheid van kardiuaal Biario Sporzadeelt de Osservatore Romano het volgende mede: Tijdens de cholera-epidemie te Napels in 1854 hadden de mime giften, waarmede de overledene zoo kwis- tig was, zijne kas geheel uitgeput. De nood der armen deed hem beslui- ten zich tot baron Adolf van Rotschild te wenden, om van deze 12,000 dukaten te leenen. De baron was dadelijk bereid, en de ducaten werden aan Zijne Eminentie ter hand gesteld. Natuurlijk besteedde de kardinaal ook dit geld aan het lenigen van de verschrikkelijke ellende. Van lieverlede echter werden de tijden beter en met moeite kwam eindelijk de geleende som bijeen om ze aan Rothschild terug te geven. Toen hij met dit doel den baron bezochtweigerde deze bankier ze aan te nemenhij liet den kardinaal in het bezit er van en zeide hemEminentiegij kunt deze som tot andere liefdadige einden gebraiken, waartoe de gelegenheid u niet ont- breken zal." Bij de jongste herfst-manoeuvres van het Saksische leger, werd door eenige eskadrons kavallerie een aauval op het dorp Rohrsdorf uitgevoerd. Eene goevernante had zich met drie kleine aan hare zorg toevertrouwde kinderen, op een maaiveld begcven om te kijken. Eensklaps komt een eskadron in vliegenden galop, opzetten. Zij ijlt met de kinderen weg, om een veiliger plaats te bereiken maar de kleinen vallen en worden van haar gescheiden. Dat alles geschiedde in een oogwenk. De eerste afdeeling was reeds de kinderen voorbij gerendzonder hen gelukkig te deren toen de minister van oorlogvon Fabrice, die de manoeuvres bij- woondehet gevaar zag. Hij drukt zijn paard de sporen in de zijden snelt de tweede afdeeling vooruit en plaatst zich voor de kinderen. //Blijft maar stil achter miju paard staan", riep hij hen toe mij zullen ze niet omver rijden I" De huzaren vlogen voorbij en de tegenwoordigheid van geest des ministers had de kinderen van het dreigend levensgevaar gered. TWEEDE KLASSE. Prijzen van f 100.en daarboven. Eerste Lijst. Nr. Prijs: Nr. Prijs Nr. Prijs 873.. 100. 6647100. 13362.. 100. 3564.. 200. 10370.... 100. 14064.. 20000. 4002.. v 200. 11272.... 1000. 18457.. 100. 5660.. v 2000. 12917.... 400. 19030.. H 100. 5860. 400. Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs: Nr. Prijs 2626.. 100. 7799..../ 400. 18703.. 100. 2750.. 200. 8320.... 100. 18148.. If 1000. 3297. 1500. 9899.... 100. 20071 400. 4349.. u 400 12374.... 100. 20653.. 1500. 6161.. 1000. Derde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prijs 1051 200. 7655f 1000. 20154.. 1000. 6904. 200. 19487.... v 100. 20534.. U 5000. Vierde Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. Prjjs: 5018.. 100. 1 5131..../ 100. 18860.. 100. D1JKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer polderzullen op Dingsdag 6 November 1877, des namiddags ten den ure, ter Secretarie van den Polder, in de Jansstraat, te Haarlem, ill liet opeubaar in drie Perceelen en in massa aanbesteilen BESTEKKEN en VOORWAARDEN zijn, op franco aan- vrage, gratis verkrijgbaar ter Secretarie des Polders en liggen op de gebruikelijke Plaatsen ter lezing. AANWIJZING in loco zal plaats hebben te beginnen aan den Cruquius den 20 October, ten elf ure. INL1CHTINGEN zijn te verkrygen bij den Hoofd-Opzigter te Haarlem, en bij de betrokken Opzigters in den Polder. Haarlem, 12 October 1 877. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretarie. op Woensdag 24 October 1877, des iniddags ten 12 ure, in het Logement „DE BEURS", in het Hoofddorp van een hecht en sterk Iulichtingen kunnen verkregen worden zoo aan het Kantoor van den Notaris J. L. VAN DER MOER, in het Hoofddorp voornoemd, als aan het Kantoor van den Notaris J. F. J. VAN DE MORTEL, te Tilburg. G. C. JOEKES, Notaris te Haarlem, zal, op li^MDoiiderdag 25 October 1877, des middags 12 ure, ten Huize van D. A. IIOOGLAND, te Houtrtfle en Polanen s Halfweg, IN HET OPENBAAR VEBROOPEN: De HUUR van den Grondgroot ruiin 26 Arenkan door den Kooper worden overgenomen. VAN

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2