Advertentien. KEIMMSGEVING. Landbouw. - 172 - Gemeng'de Derigten. HAARLEMMERMEER. publiek verkoopen: 1Een HUIS met LOOTS, ERF, WERF, TUIiN eo 11(1011 (MARII, 2. Een HUIS met ERF, VVERF, TUIN en B00MGAARD, BOVWLAUD, BOUWLAItD, 1 Hectare, maanden, zoon van J. de Vries en M. Geeven. Johanna Klasina Roos, ond 30 jaren gehuwd met J. J. Verhagen. Jannigjeoud 6 maanden, dochter van C. de Jong en J. de Gans. ONDERTROUWI)J. Kool met A. Camfferman. M. Kleijn met P. Horatman. J. Drooger (wednr.) met C. Lagerveld (wed.) GEHUWD H. v. d. Wal met P. Evers. C. Hak met A. Heijsteeg. Meuw-Vennep. In de vergadering van de Vereeniging voor de Maria Louisa Jacoba Naai- en Breischoolgehouden deu 11 October, werden de aftredende bestuursledende heeren: J. van Doom, A. Suidgeest, P. de Break, W. C, Spruitenburg en L. van Wijk, herkozen. De begrooting voor 1878 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 485.met inbegrip van/85 van de loterijdie een zuiver bedrag van 305.07 /2 heeft opgeleverd, en welk bedrag niet ten voile voor buitengewone uitgaven zal benoodigd zijn. De Vereeniging verloor, door vertrek en overlijden, eenige leden. Mogen ze spoedig door andere vervangen worden want de geldelijke steun van velen is noodig om de school in stand le houden; de schoolgelden toch zijn laag gesteld, om velen in de gelegenheid te stellen voor hunne kinderen goed onder- wijs te kunnen verkrijgen. De tot tweemaal herhaalde veranderingen van onderwijzeres, de tijdelijke stilstand der school, door de ziekte van mejuf- vrouw Koppenaleen en ander heeft niet gunstig op den toestand der school gewerkt. Maandag 22 October hebben de lessen weder een aanvang genomenonder leiding van de onderwijzeres mejufvrouw P. Dorpeina. De Secretaris der Vereeniging, W. C. Spruitenburg. BUSSUIII24 Oct. De oogst onder deze gemeente is bin- nengehaald en kanop enkele uitzonderingen nabevredigend genoemd worden. Die uitzonderingen zijn vooreerst de aard- appelen, die een zeer schraal gewas opleverenen ten anderen de rogge, die op enkele akkers mede zeer zuinig was. De boekweit is best uitgevallen het hooi is overvloedig en uit- muntend; daarentegen heeft het te veld staande wintervoeder voor het vee veel door de vorst geleden. ZelllClll23 Oct. Dezer dagen is alhier in publieke veiling verkocht eene karmansplaatsruira 30 hectaren grootvoor de som van f 10225. In het jaar 1825 was dezelfde plaats voor slechts f 1700, ook bij opeubare veiling, aangekocht. V arse veld21 Oct. Uit de rekening en verantwoording van den administrateur der Vee-verzekering-Maatschappij alhier blijktdat gednrende het 13e boekjaar 268 deelhebbers met een kapitaal van f 25,600 verzekerd waren. De schade be- droeg f 714,79 en de administratiekosten 287.50. Bij het reservefonds werd eene som van f 250.2 If toegevoegd. Steeildeien, 21 Oct. De landbouwer Vlemingh alhier heeft den vleeschhouwer Philips, te Zutpheneene koe verkocht, ter slagtbank bestemd en die bij de 900 oude ponden woog, wel een bewijs, dat op onze weiden zwaar vee wordt aange- fokt. Gorssel25 Oct. De heer B. in onze gemeente bezit een hen, welke in dit jaar voor de derde maal kuikens heeft, die nagenoeg onderliug drie maanden in ouderdom verschillen. Deu derden keer heeft zij eijeren onder zich gehad van de eerste jongen, welke in April uitgebroed waren. Zwolle24 Oct. Onze botermarkt, die, even als onze veemarkt, met de week toeneemt, wordt streng gehandhaafd. Er mag b. v. geen gebruikt fust ter markt worden te koop gesteld, alien moeten nieuwe fusten vvezen. Dikwijls ge- beurt het dat een nieuw fust morsig is behandeld; tegen zulke aanvoerders wordt proces-verbaal opgemaakt. De prijzen der kwaliteit loopen zeer uiteen. Heden op 20 kilo 11. De boterboeren zorgen om strijd om goede kwaliteit te leveren, maar de boterkoopers zijn daarbij verpligt goeden smaak te hebben. Wat in geen jaren is gebeurd, ziet men dit jaar. Als een gevolg van geringe opbrengst wordt voor appelen en peren 6 a 9 per hectoliter besteed. De fijhe soorten zijn naar evenrediglieid. Er worden hier fijne handperen verkocht voor 15 a 25 cents het stuk. Eiberg'en24 Oct. Zoowel hier, als in de naburige ge meente Borkulo, hebben zich enkele gevallen van tongblaar voorgedaan. Gelukkig heeft de ziekte tot nog toe een zacht- aardig beloop. Amstelveeil. Op eene hier gehouden bijeenkomst van het bestuur van den Bovenkerkerpolder en de direktie van de Maatschappij tot droogmaking der Legmeerplassen is hesloten tot bet weder bevaarbaar maken van de ringvaart langs den Bovenkerkervvegen tevens om den Boveukerkerweg over de geheele lengte hard te maken, waardoor ook de toestand van heide polders aanmerkelijk wordt verbeterd. Op de paardenmarkt te Nijmegen werd een paard voor f 142.50 verkocht, dat later een kooper vond voor 250. Toch had de eerste verkooper het meeste verdiend. Hij had namelijk het paard gestolen uit een weide bij Ingen en is met het geld spoorloos verdwenen. De 's Gravenhaagsche Tuinbonwvereeniging maakt toebereid- selen voor eene tentoonstellingin de eerste maanden van 1878 in elk geval nog voor Palm—Zondag te houden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen le's Gravenhage. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald dat, ingeval rundvee, dat door de longziekte is aangetast of daarvan verdacht wordt, onteigend en afgemaakt of verkocht wordt, daarvan dadelijk, regtstreeks aan het departement, mededeeling moet worden gedaan in een staat, waarvan het model door den Minister is vastgesteld. Aan de veehandelaars te Maastricht is aangezegd, dat de Belgische regering er bezwaar in vindt, den invoer van vee uit Nederland toe te staan, zoo lang ook onze regering den invoer uit Duitschland niet heeft verboden. In een tijdperk van vier- weken9 September tot 6 Oktober 1877 zijn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor long ziekte aangetast: in Noord-Brabant 1Zuid-Holland 28 Noord- Holland 8, Utrecht 8, Eriesland 7, totaal 46 runderen, In het vorige tijdperk van vier weken waren 53 runderen door die ziekte aangetast. Ook te Eibingen (bij Budesheim) en te Langenlonsheim (bij Kreuznach) is de runderpest uitgebroken. In de gemeente Goudswaard zijn door een landbouwer een paar Coloradokevers ontvangen van een zijner vrienden in Amerika. Als voedsel was hun op reis het loof van de aard- appelplant meegegeven en zij kwamen levend aan. Op last van den burgemeester zijn zij echter veruietigd geworden. De kommissaris des konings in Zuid-Hollandvan het feit onderrigt, schreef onmiddellijk daarna in denzelfden geest aan den burgemeester. Bij de wereldtentoonstellragin het aanstaande jaar te Parijs te houden zal ook de gelegenheid geopend worden om paar- den, ezelsrunderen, schapenvarkens euz. en pluimgedierte van uitstekende soort en hoedanigheid ten toon te stellen. Ook wordt daarvoor een internationaal konkoers geopend. Dit gedeelte der tentoonstelling is in twee serien gesplitst. In de eerste worden gerangschikt de rnnderen, schapen, varkens, honden en het pluimgedierte. Deze tentoonstelling zal hoogstens veertien dagen duren en gehouden worden in dat gedeelte van het frraije saizoenwaarin de tegenwoordigheid der land- bouwers op den akker en bij hun bedrijf het minst vereischt wordt. De tweede serie zal de paarden en ezels bevatten en van 1 tot 10 September geopend zijn. Uit Washington wordt medegedeeld, dat volgens de be- rigten uit alle oorden des lands ingekomen, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika nog maimer een zoo rijken tarwe- oogst hebben opgeleverd dan in dit jaar. Engeland daarentegen heeft dit jaar een sleehten graanoogst. De heer J. B. Lewes, een deskundige schat de opbrengst van den tarweoogst op slechts 2,500,000 ton zoodat 3,250,000 ton zal moeten ingevoerd worden, om in de gewone behoefte te voorzien. In Rusland is dit jaar het vlas prachtig uitgevallen. De tarwe levert een voortreffelijke oogst, de rogge is middel- matig, de haver slecht. Een landbouwer in Kansas geeft een zeer eenvoudig middel ter hand, om coloradokevers uit het aardappelveld te houden. Men zaait er hier en daar wat vlaszaad tusschen en het op- komende vlas verdrijft het schadelijke insect of verhindert het zich te nestelen. In Engeland zijn weder, zooals gewoonlijk in September, eenige veilingen op de meest beroemde stallenvan Short horn of Durham vee, gehouc'cnwaar ongehoorde prijzen zijn betaald. Een gedeelte van het vee op de eerste veiling, bestond uit vee dat door Mr- Cochrane, sedert 1863 in Fngeland was op- gekocht, tot de kosten van ongeveer 264,000, en naar zijn bezittingen in Canada (Amerika) uitgevoerd, doch waarvan hij thans wegens stilstand van zaken in Amerika, weder een par- tij moest afzetten. Den 7 Augustus waren de dieren te Mon treal ingescheept, en den 17 Augustus te Liverpool aangekomen. Die veiling heeft, zooals wij hierboven zeiden ongehoorde prijzen opgebragt. Mr. Crasby gaf 1000 p. st. (een p. st. is gelijk aan 12) voor eene koe geboren in 1871, terwijl Mr. Loder 4100 p. st. voor de 3e Hertogin van Hilhurst gaf, en Kord Bective de 5e Hertogin van Hilhurst geboren in 1876 (dus een pinkvaars) voor 4300 p. st. kochtl! De geheele veiling, bestaande uit 40 koeijen en 6 stieren bragt op 17,120 p. st. In de volgende veiling van Mr. Stanifort's Shorthorns te Holken werden 29 koeijen en kalverenen 10 bullen voorge- bragt, die 3174 p. st. opbragten. De derde veiling werd gehouden nabij Ulverstonen be stond uit 37 stuks van het vrouwelijke geslacht, (waarvan 11 kalveren van 1877), en 10 bullen, opbrengende 5323 p. st. Van deze werden 7 stuks, waaronder kalveren van dit jaar, door Mr. Allsopp gekocht voor 2992 p. st.of zoo wat 35,904 Hollandsche guldens. Het is onloochenbaar dat hier te lande, sedert de ver- hoogde prijzen van land, en dien tengevolge verhoogde hu- ren, de landbouwer in zijn bedrijf meer en beter werkt, maar om zijn aanhouders kalf, met meer dan de minst moge- lijke zoete melk te voeden, dat wil er niet in, en hij die zijn dier met volop zoete melk, en daarbij ook zooveel graan en lijnmeel, als het dier maar eten wil, en zulks volhoudt, wordt geacht rijp te zijn voor Meerenbergof wat hem nog meer pijnlijk is, wordt bespot en uitgelagchen. Intusschen is het toch zeker dat die krachtige voeding en zorgvuldige verpleging gepaard met oordeelkundige paring in Engeland een geslacht heeft doen ontstaan dat thans ten gevolge van aBnvragen uit Amerika en Australie, de voor- melde ongelooflijke prijzen doet verwerven; maar om dien toestand te verkrijgen, hebben verdienstelijke mannen sedert een eeuw, hunne beste pogingen gedaan, die door de uit- komst luislerrijk zijn bekroond doch waarvan niet zij, maar geheel hun vaderland thans de voordeelen geniet. Bij den tegenwoordigen vooruitgang in den landbouw hier te lande, en den schoonen veestapel dien wij bezitten ware het te wenschen dat enkele welgestelde veeboeren of zooge- naamde „Heeren boeren" zich wilden toeleggen om langs denzelfden weg, die in Engeland zulke schilterende uitkom- sten heeft gehad ook ons vee tot die ontwikkeling te bren- genmaar, daartoe is noodig geld en volharding. Of die ontwikkeling zal worden verkregendoor het aan- leggen van een Stamboekbetwijfelt men, althans zoo zulks niet gepaard gaat met eene meer krachtige voeding in de eerste levensjaren. BOctober 1877. Door wijlen mevrouw de Bojeza Miaskowski, geboren Gravin van Limburg Stirum, in leven ambachtsvrouw van Aagtekerke, is aan het diaconiefonds der Hervormde gemeente aldaar geschonken een kapitaal van f 10,000 inschrijving op bet 2| pet. Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld. Voor twee meisjes van 15 jaren in de gemeente Ede is aan Z. M. den Koning, voor het aangaan van een huwelijk, dispensatie gevraagd van art. 86 Burgerlijk Wetboek. Uit Genemuiden schrijft men, dat eene koe, in Ambt Vollen- hove gekocht, over het Zwarte Water is gezwommen, om den stal van haren vroegeren meester weer op te zoeken. In eene steenkolenmijn te High Blantyne, hij Glasgow, is eene ontploffing ontstaan. Er waren iu de mijn 400 werklieden, waarvan 232 zijn omgekomen. Als een krachtig bewijs van moedertrouw dient het navol- gendevoor de waarheid kunnen wij instaanla eene heidestreek in ons vaderland verhuisde onlangs een arm boerengezin drie kwart uurs verder. Toevallig had de kat eenige dagen te voren 5 jongen ter wereld gebragt. De goedhartigheid van moeder-boenn was vreemdsoortigeen jong katje wilue zij gaarne meenemen, maar de anderen? Verdrinken kon niet, omdat er geen water op de hei was. Doodslaan mogt niet. Maar het beste vond zij, om de 4 ongelukkige jongen in het nest te laten liggen. Het gezin vertrok met moeder kat en kind naar de nieuwe stee. Maar wat ziet men Jen volgenden morgen? Moeder kat had hare 4 andere kindertjes es nachts behoorlijk van de oude naar de nieuwe stec overgebragt. Te Maastricht is gevankelijk binnengebragt een jongen van 15 jaren, uit Walem, die, zoo als hij zelf heeft bekend, in den nacht van 15 dezer uit wraakzucht de woniag zijns meesters en die van een anderen landbouwer in brand gestoken heeft, ten ge- volge waarvan die woningen met beleudende schuren en stallen, vee en pluimgedierte eene prooi der vlammen zijn geworden. Reeds Zondag avond was hij begonnen met eenige te veld staande hoopen klaverzaad, toebehoorende aan twee andere landbouwers, in brand te steken. Alles uit wraakzucht. a Hondentrouw zoo sohoon door onzen vaderlandschen dichter Tollens bezongenheeft een nieuwe illustratie gevonden te Sierck bij Metz. Een jonge man wilde een poedel verdrinken en roeide daartoe met den ter dood veroordeelde in een bootje den Moezel op. Op het midden der rivier gekomen wierp hij den hond, dien hij een steen om den nek gebonden had, in het water. Hetarme dier verdween onmiddelijk, doch daar het touw, waaraan de steen bevestigd wasbrakkwam het terstond weer bovenwaarna het wanhopige pogingen in het werk stelde om in de boot te komen. Zoo dikwijls de hond het vaartuigje naderde, stiet zijn meester hem met de riemen terug. Die bange strijd duurde reeds een kwar- tier, toeu de jongeling, ongeduldig geworden, een riem in de hoogte hief en den hond een hevigen slag wilde toebrengen. Door die beweging echter verloor hij zijn evenwigt en plonsde in den vloed. Nu veranderde het tooneel. Men zag den hond onder wa ter duiken, zijn meester vastgrijpen en hem met veel moeite naar den oever trekkennadat hij zeker twintigmaal bijna door den stroom werd medegesleept. Wij beboeven zeker wel niet te zeggen dat ook de trouwe poedel thans behouden bleef. Een arm, doch trotsch officier, die zich zeer eenvoudig moest behelpen, zeide tegen zijn oppasser: Jan, haal voor een dubbeltje soep uit de gaarkeuken voor mijn hond, maar breng een lepel mede. In Berlijn werd tijdens het heerschen der cholera een verbod uitgevaardigd om des avonds bij het naar lmis gaan leven te maken of op straat te zingen. Eenige vrolijke en zingende studenten werden door de wacht aangehouden met de vraag of zij het verbod niet gelezen hadden. Wel zeker vriendje, antwoordde een van de snaken, maar wij gaan nog niet naar liuis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer Gelet op Art. 265 der Wet van 29 Junij 1851, ($57. Nr. 85); Brengen ter openbare kennis, dat het door den Raad VAST- GESTELDE SUPPLETOIRE KOII1ER van den Iloofdelij- ken Onislng voor het loopend Dienstjaar, gedurende 8 dagen, en wel van 27 October tot en met 3 November aanstaande, ter Secrtarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezing zal nederliggen. Haarlemmermeer, 25 October 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. LANTZENDORFFERBurgemeester. EGGINKSecretaris. S. MERENS J.Cz., Notaris te Haarlem, zal op Don der- dag 15 November 1877, des middags ten 12 ure precies, in het Koffijhuis „DE BEURS", bij J. DE VRIES, aan het Hoofddorp te Haarlemmermeer, benevens drie Stukken aan elkander staande en liggende in de Gemeente Haar lemmermeerbij het Fenneperdorpop Kavel PP 16, langs den Kagertogtop den hoek van den Venneperdwars- togt; te zamen ter grootte van ongeveer 1 Hectare. benevens drie Stukken aan elkander staande en liggende naast en ten Noord-Oosten van het vorige Perceelte zamen ter grootte van ongeveer De PERCEELEN worden eerst afzonderlijk en daarna ge- zamenlijke opgeveild en afgeslagen. Inlichtingen te bekomen zoo ten Kantore van bovenge- noemden Notaris MERENS, aan de Jansstraat te Haarlem, als van den Notaris DIJKSTRAte Oosthuijsen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2