1877. Vrijdag, 2 November. No. 44. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarl emmer meer. Landbouw. ]?rijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. VERG A BERING van HOOFD-INGELANDEN Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven II AARLEifMERMEEIt Pr\js van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENHEDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN It 0 VGA C°.te Amsterdam. IHcrHJk Woetmdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. van den Haarlemmermeerpolder, op Woensdag den 13den Junij 1877, des morgens ten 10 urein het Lokaal van Staats, te Haarlem. Ferce Voorzitter: Jhr. J. TV. M. van de Poll. (Vervolg en Slotzie Nr. 43.) VI. Komt ter tafel een voorstel tot het plaatsen van lan- taarns bij de bruggen over de Ringvaart des Polders, welk voorstel aldus luidt Van den Hoofdopzigter hebben wij bjjgaande missive ont- vangen luidende als volgt N°. 115. HAARLEM15 Mei 1877. Ten gevolge van een door sommige schippers gedaan ver- zoekom des nachts de bruggen te verlichtenheb ik tot proef een lautaarn doen makenom te onderzoeken of geen moeite met brandend houden, enz. zou veroorzaakt worden. Die lantaarn is sedert eenigen tijd op de Leimuiderdraaibrug geplaatst en voldoet zeer goed. Zij is aan twee zijden van wit en aan de twee andere zijden van rood glas voorzieu zoodat men bij nacht reeds op een goeden afstand kan na- gaan of de brug open of digt is. Deze lantaarn kost met de middelen tot hare bevestiging aan de brug circa 25. Ik heb de eer U E. G. voor te stellen te besluitendat zulke lantaarns aan alle bruggen zullen worden aangebragt, waartoe dus circa 175.zal noodig zijn. Er kan dan van Uwent- wege een publicatie worden uitgevaardigd, waarbij aan schip pers en anderen berigt wordt, dat en hoe de lantaarns zijn aangebragt, opdat een ieder bij het zien van rood en wit licht wetein welken stand de bruggen zich bevinden. De Hoofdopzigter van den Haarlemmermeerpolder, (get.) A. ELINK STERK. Aan Heeren Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder. Daar wij ons volkomen kuunen vereenigen met bovenstaand voorstel, vragen wij bij deze Uwe magtiging om uit den post Onvoorziene Uitgaven, dienstjaar 1877 daarvoor de noodige betalingen te doen. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder (get.) J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. Aan Heeren Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder. De Heeren H. van Wickevoort Crommelin, Mr. J. D. Viruly en C. W. Graaf van Limburg Stirum verklaren zich tegen eene zoodanige verlichtingals voorziende dat door het plaatsen van licht bij de bruggen het ontstaan van ongelukken bevorderd zal worden en de schippers minder waakzaam zul len zijn. De Heeren Mr. J. P. Amersfoordt, Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg en H. A. Hanedoes zijn van een tegenovergesteld gevoelen en verdedigen het voorstel. In stemming gebragtwordt het met 14 tegen 6 stemmen aangenomeu. Tegen stemden de Heeren: Jhr. W. A. L. Mock, Mr. J. D. Viruly, J. G. Schone, C. W. Graaf van Limburg Stirum, H. van Wickevoort Crommelin en P. Langerhuizen Lz. VII. Wordt gelezen een voorstel tot aankoop van steen- kolen, luidende als volgt: Van den Hoofdopzigter hebben wij de navolgende missive ontvangen N°- 112. HAARLEM, 15 Mei 1877. De voorraad steenkolen bedraagt op hedenaan den Leeghwater 10,050 hectoliter, aan den Cruquins 9,000 hec toliter, aan den Lijnden 6,450 hectoliter. Te zamen ongeveer 25,500 hectoliter; terwijl circa 6000 hectoliter in lossing zijn en bovendien nog 7000 hectoliter besteld is om in Augustus te ontvangen. Na ontvangst daarvan zal dus de geheele voorraad bedra- gen 38,500 hectoliter; wanneer de vergrooting van de kolen- loodsen gereed iszal daar in geborgen kunneu worden 60,500 hectoliter; derhalve zal er nog 22,000 hectoliter besteld kunnen worden. Ik heb de eer U.E.G. te adviseren die hoeveelheid thans inderdaad te bestellenaangezien de prijzen op het oogenblik zeer laag zijn, en met het oog op den oorlogstoestand slechts rijzing te wachten is. De Hoofdopzigter van den Haarlemmermeerpolder, (get.) A. ELINK STERK. Aan Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder. Wij vereenigen ons geheel met de zienswijze van dien BLOCQUERY, Secretaris. ambtenaaren stellen U voor ons te magtigen nu reeds de kolen aan te koopenwaartegen geen bezwaar kan bestaan omdat zij dienen moeten voor de dienst 1878, en de gelden kunnen gevonden worden uit het batig saldo der Rekening 1876, welk saldo als eerste post van ontvang behoort tot de dienst 1878. Wij stellen U mitedien voor om van gemeld saldo af te schrijven een bedrag van f 10,000.om daarmede te ver- hoogen de post Steenkolen en Sitteerraiddelen. Dijkgraaf en Heemradei van den Haarlemmermeerpolder, (get.) J. W. M. VA f DE POLLDijkgraaf. J. C. VAN D: Aan Heeren Hoofd-Ingelanden vai den Haarlemmermeerpolder. Welk voorstel zonder hoofdelj ke stemming wordt goed- gekeurd. VIII. Tevens wordt een zelfc 8 goedkeuring verleend aan een IISuppletoire Begrooting voor bet Dienstjaar 1877, bedragende in ontvang en uitgaafteen bedrag van/79,744.77. IX. Daarop komt aan de orde bet rapport der Commissie tot onderzoek der bezwaarschriften betreffende verschillende Concept-Verordeningen in zake ve^ietering van den waterstand in den Polderwelke Commissi!' bestaat uit de Heeren H. A. Hanedoes, Jhr. J. B. van Merlen en Jhr. P. M. G. von Eisenne. Alvorens tot de behandeliug dezer Verordeningen over te gaanbrengt de Heer Mr. J. D. Viruly in het midden dat het al of niet vaststellen van het peil nog niet is uitge- maaktspreker wenscht dit puiAals beheerschende deze geheele zaakvooraf beslist te ZWh daarbij verlangende om Artikel 9 der oude Verordening in de nieuwe op te nemen. De Heeren Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, J. G. Schone, Jhr. W. A. L. Mock, H. van Wickevoort Crommelin en Jhr. P. M. G. von Fisenne voeren daarover het woord, waarna de Voorzitter in stemming brengt of het oude peil al dan niet zal behouden blijven. Hierop eene staking van stemmen plaats vindende, beslist de uitspraak van den Voorzitter dat geen peil in deze Verordening zal worden opgenomen. Tegen stemden de Heeren: Jhr. J. W. M. van de Poll, Mr. J. P. Amersfoordt, J. Blokland Jz.H. A. Hanedoes, J. J. Korthals, A. J. G. Timmermans, Mr. T. L. L. Prins, Jhr. J. B. van Merlen, Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg en P. Langerhuizen Lz. Alsnu wordt overgegaan tot de behandeling der Verorde ning op de Inpoldering en afzonderlijke Bemaling, waarbij in den aanhef de woorden „door windmolens of stoomkracht" komeD te vervallen. Bij Artikel 2 stelt de Commissie voor, om 4,30 Meter te brengen op 4,35 Meter. Dit in stemming gebragt, wordt met 17 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de Heeren J. J. Korthals, Jhr. P. M. G. von Fisenne en P. Langerhuizen Lz. Art. 3hetgeen de Heer J. G. Schone geheel wenscht te doen vervallen, wordt met 16 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de Heeren J. G. Schone, J. J. Korthals, A J. G. Timmermans en Jhr. P. M. G. von Fisenne. De verdere artikelen geen bemerkingeu oplevereude, brengt de Voorzitter de geheele Verordening in stemmingwelke met 11 tegen 9 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de Heeren Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, Mr. J. D. Viruly, Jhr. Mr. J. A. Repelaer A. WijnandsJ. G. Schone, A. J. G. Timmermans, Jhr. P. M. G. von Fisenne, C. W. Graaf van Limburg Stirum en H. van Wickevoort Crommelin. Volgt de Verordening op de waterberging. In het hoofd dezer Verordening wordt het woord „daar~ stellen" veranderd in „maken"en verder besloten dat alle zelfstandige naamwoorden, in de verdere artikelen voorkomende, met een kleine letter zullen worden gedrukt. De in Artikel 2 door de Commissie voorgesielde diepte van 1,30 Meter, waarover de Heeren Mr. J. P. Amers foordt, Jhr. W. A. L. Mock, J. G. Schone, Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg en H. A. Hanedoes het woord voeren en waarbij de Heer Jhr. Mr. J. W. H. Rut gers van Rozenburg voorstelt, om het Artikel zoo te laten, in stemming gebragt, wordt met 13 tegen 7 stemmen verworpen. Voor stemden de Heeren Jhr. W. A. L. Mock, Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, H. A. Hanedoes, Jhr. Mr. J. A. Repelaer, J. J. Korthals, Jhr. P. M. G. von Fisenne en Jhr. J. B. van Merlen. De Voorzitter brengt daarop het geheele Artikel 2 in stemming, dat met 16 tegen 4 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de Heeren Jhr. W. A. L. Mock Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, H. A. Hanedoes en Jhr. Mr. J. A. Repelaer. Bij Artikel 5 worden de voorgedragen 2 jaren in 4 jaren veranderd en voor de helft een vierde voorgesteld, hetgeen bij stemming met 12 tegen 8 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de Heeren Mr. J. P. Amersfoordt, J. Blokland Jz., A. Wijnands, J. G. Schone, C. W. Graaf van Limburg Stirum H. van Wickevoort Crommelin Jhr. J. B. van Merlen en P. Langerhuizen Lz. In Artikel 6 wordt voorgesteld om in de zesde alinea het woord „ten alien lijde" te veranderen in de woorden „van af 1 September tot 1 Mei daaraanvolgende"hetgeen bij stemming met 15 tegen 5 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de Heeren Mr. J. P. Amersfoordt, J. Blokland Jz. A. Wijnands Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg en P. Langerhuizen Lz. Daarop wordt de geheele Verordening in stemming gebragt en met 17 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden Jhr. W. A. L. Mock H. A. Hanedoes en Jhr. Mr. J. A. Repelaer. In de Concept-Verordening op het Kroozen en Zuiveren van Slooten, enz. wordt de voorgestelde termijn van 15 Septem ber veranderd in 1 Octoberwelke laatste datum wordt vast- gesteld voor alle verdere artikelenen welke Verordening verder geen andere bemerkingen opleverende, met 19 tegen 1 stem (H. A. Hanedoes) wordt aangenomen. In de Concept-Verordening op het herschieten van Slooten wordt dezelfde voorgedragen termijn van 15 September veranderd in 1 October. De verdere artikelen dezer Verordening geen aanleiding tot bemerking opleverende, wordt ook deze Verordening met 19 tegen 1 stem (H. A. Hanedoes) aangenomen. X. De Voorzitter vraagt of een der leden nog het woord verlangt, waarop de Heer J. G. Schone de Commissie be- dankt voor hare omvangrijke in deze volbragte taak. De Voorzitter brengt de Commissie voor het uitgebragt rapport omtrent de bezwaarschriften tegen de Verordeningen den dank der Vergadering; waarop, niemand meer het woord verlangende, deze zitting door den Voorzitter wordt gesloten. Ds. K. E. van Griethuysenheeft het voornemenom in de kerk te Hoofddorp, op Zondag 4 November a. s., in de voormiddag-godsdienstoefening den gedenkdag der Hervorming godsdienstig te gedenken. De persoon van Jan Schipper, vroeger gewoond hebbende in den Verzonken Keet, thans woonachtig op den Aalsmeerder- weg, wordt in zijn belang aangemaand zich ten spoedigste ter Secretarie voor de Bevolking alhier aan te melden. van 24 tot 30 October 1877. GEBOREN Theodoras, zoon van A. Bokkers en P. W. v. d. Woude. Geertzoon van G. Meijer en H. Maneschijn. Cornells, zoon van H. A. Hanedoes en E. C. Pape. Ariaantjedochter van J. de Heer en JD. Aarsen. Johanneszoon van H. Bakker en A. Verlee. Pieter zoon van B. Winkel en P. Kouwenberg. Annette dochter van E. Breed en T. B. Huijts. Cornelia, zoon van P. Wei en A. Glas. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van A. van Gulik en N. de Jong. OVERLEDENNeeltje Bolluitoud 25 jarengehuwd met J. van 't Hof. Grietjeoud ruim 4 jaren dochter van D. Eilander en G. de Haas. Cornelia Goozenoud 30 jaren gehuwd met J. Vinke. ONDERTROTJWD L. den Hollander met E. den Braven (wed.) GEHUWD J. Verkaik met E. Aafjes. Ph. de Haan met M. Kool. B. Meenderinck met N. van Mersbergen. J. Wijfjes met J. C. D'haene. J. van Zijverden (wednr.) met H. van Vuuren. C. Verbeek met L. Quist. A. de Vos met G. Roos. Naar men zegt is de jagt in Haarlemmermeer niet ongunstig. SlOteil (N.-H.), 30 Oct. Z. K. H. prins Hendrik heeft aan het bestuur der naai- en breischool alhier doen toekomen een prachtig canap^-kussen om te dienen als prijs in de wel- dra te houden loterij tot stichting van een schoollokaal. Het getal prijzen neemt nog steeds toe; ook mr. J. P. Amersfoordt heeft eene hooiharkmachine geschonkenom als eerste prijs te dienen. Door de afd. Sloten van de Moll. Maatschappij van Land- bouw zullen de belanghebbende zuster-afdeelingen uitgenoodigd worden om gezamenlijk een adres te rigten aan bet hoofdbe- stuur., waarin gewezen wordt op het groote bezwaar, dat het niet openstellen van de sluis te Halfweg voor den handel op-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1