Advertentien. BEKETCDMAKING. 176 - Gemengde Berigten. REGTSZAKEN. 295ste Staats-LoterU. Nr. 4212. 8096. 8996. Prijzen ioo. leverten tevens de wensch te kennen wordt gegevendat het hoofdbestuur aan het Hoogheemraadschap van Rijnland moge verzoekenaan alle vaartuigen doorgang te widen verleenen. Zutphen31 Oct. In onze streek is nu de aardappeloogst voor verreweg het grootste gedeelte afgeloopen. Wat het re- sultaat betreft, onze boeren zijn het aan beide IJsseloevers niet met elkander eens. Sommigen klagen over de geringe opbrengst: anderen zijn hiermede tevreden. De waarheid zal welzoo als gewoonlijk met die landbouwberigtenin het mid den liggen, zoodat wij mogen aannemendat de oogst onder de middelmatige oogsten behoort. De prijs is over het alge- meen dezelfde als verleden jaar. Capelle (Langstraat)31 Oct. De handel in leverantie- Hooi gaat niet zeer druk, echter blijft de prijs voor de bes- te kwaliteit vast op f 15 per 500 kil. Ook de handel in Kalf-Koejjen is niet willig, terwijl het Slagtvee een belangrijke prijavermindering heeft oudergaan. Daarentegen hebben de veebouders in deze streek huune aankoopen van guste of leege Koeijen op de Zuid-Hollandsche markten zeer duur moeten doen. 'sllertogeilbosch31 Oct. Naar aanleiding van een ont" vangen telegram van den minister van binnenlandsche zaken zijn door den kommissaris des konings in dit gewest bij be- sluit van heden alle vergunningeu door hem verleend tot in- en doorvoer in Nederland vau rundvee en schapen uit Duitsch- land afkomstig, ingetrokken. Een dergelijk besluit heeft de kommissaris des konings in Limburg genomen. Bretlil31 Oct. Onder de gemeente Gastel is in drie stalleu en te Etten in e^ne stal het moud- en klaauwzeer onder het rundvee uitgebroken. Aruheiu30 Okt. Op de gisteren gehouden najaarsbees- tenmarkt waren ruim 500 stuks vet rundvee aangevoerd. Goed vee werd tegen hooge prijzen verkocht. Handel redelijk. /nolle, 31 Oct. Aangezien Belgie door het op uieuw uit- brekeu vau de veepest in Duitscbland den invoer van vee uit dat land heeft verbodenzoo is door dat gouvernemeut op het gevaar gewezendat in Nederland bestaat. Nederland ontvaugt vee uit Duitscblandmaar mag geen vee uitvoereu. Dit geelt juist voor Belgie gevaar. Wauueer nu in dien toestand geen verauderiug komt, dan wordt gevreesd, dat Belgie eveueens krachtige maatregelen zal uemen en den invoer van vee uit Nederland zal verbieden. Dit uu zou een groot nadeel te weeg brengeu aan den uitgebreiden veehaudel in de noorde- lijke provincien en in de streek voor Belgie. Terwijl de veepest reeds verscheidene maanden in Bohemen Moravie, Galicie, de Bukovviua en Neder-Oostenrijk heerschte wareii de lauden der hongaarsche kroon dus verre daarvau bevrijd gebleven. Thans is echter die ziekte, volgens eene mededeeliug van den nederlaudschen kousul-geueraal te Buda pest vau 22 Okt., den 17 dier maaud ook in het Haroms- zeker komitaat in Zevenbergen uitgebroken bij eene uit Ru- inanie ingevoerde kudde rundvee. Door de hongaarsche rege- ring zijn de wettelijk voorgeschreven maatregelen tot beteuge- liug van het kwaad genomen. Aangaande het tabakgewas van 1877 schrijft men dat dit onder de beste oogsten voor sigaren-tabak kau gerangschikt worden. De tabak is doorgaans goed uitgewassen en daardoor groot en fijn van blad ook zal het aantal ponden per hectare dat van den vorigen oogst met ongeveer 1/3 overtreffen. Zwaren tabak zal deze oogst sleehts weinig opleveren; daar het bestgoed op de Veluwe daarvoor te dun is. Bijzonder veel had het gewas van hagel te lijdenzoowel in de Betuwe als op de Veluwe. Behalve enkele plaalsen in Maas en Waal bieven alleen LeersumWoudenberg en Nijkerk vrij. Te Nijkerk heelt evenwel het bestgoed door vorst geleden. Handel is er tot nu toe niet in dit artikd; zelfs is het gewas van 1876 nog niet overal verkocht. Omtrent den in den laatsten tijd in de bladen besproken Coloradokever-verdelger, welke voor de Rijks landbouwschool is aaugekocht, schrijft dr. C. J. M. Jongkindt Coninck in de Landbouw Courant, dat hier meer wordt bedoeld een werktuig om insekten in het algemeen door besproeijing te verdelgen. Het is van amerikaansche vinding; een bak, waaraan een gutta-percha buis, wordt door den werkman op den rug ge- dragen; daarin bevindt zich de vloeistof, waarmede men de insekten wil verdrijven. Aan zijn regterzijde heelt hij een blaasbalg, die hij gemakkeiijk in beweging kan brengen en waarmede door een buis een luchtstroom in een regten hoek wordt aangevoerd over de waterstraal die uit de pijp vloeit, waardoor deze zoo fijn wordt verdeeld als men sleehts kan wenschen. De besproeijing geschiedt met 66a kilo arzenikzuur koperoxyde in 62 liters water opgelost, hetgeen voldoende is voor 2'/4 hectaren aardappelland; in 6ea uur wordt 0.20 liect. besproeid. De Rijks landbouwschool zal met dit werk tuig proeven nemen. In de Beemster worden pogingen aangewend om eene school voor zuivelbereiding met zuivelfabriek op te rigten. Eene commissie heeft zich daartoe vereenigdbestaande uit de heeren W. SluisJ. Man, H. C. van der Heyde en K. Ad- miraaldie een kapitaal van 30,000 in 150 aandeelen van f 200 wil bijeenbrengen. Van die aandeelen zijn er reeds 38 geplaatst. Van de 12 a 13 millioen kilogrammen kaas, die jaarlijks aan de verschillende wagen van Noord-Holland worden ge- wogen of aan de pakhuizen der kaaskoopers geleverdprodu- ceert de Beemster alleen 66n millioen. Deze berekening rust op gegevens die ieder kan toetsenimmers, in de Beemster melkt men circa 4000 koeijen, elke koe geeft gemiddeld 2500 liter melk per jaar. Uit tien liter inelk wordt een kilogram kaas gemaakt, dus: 4000 X 250 K. G. 1 millioen K. G. Stelt men den hoogsten marktprijs gemiddeld op 36 gulden per 50 kilogram, dan wordt, volgens getuigenis van onder- scheidene personen die goed op de hoogte van den handel zijn, niet meer ontvangen, eveneens gemiddeld, dan 28. Dat geeft dus een nadeel van 8 gulden op de 50 kilogram. Op de geheele massa is dat honderd zestien duizend gulden. Genoemde som kon door de gezamenlijke kaasmakers in de Beemster per jaar meer ontvangen worden indien het product altijd vau de eerste qualiteit ware. Het verlies komt voor verreweg het grootste gedeelte voor rekening van gebrekkige bewerking. Aauvankelijke verbeteringen, door den heer W. Sluis voorgesteld, in toepassing gebragt en in de aandacht vau het publiek aanbevolenleveren reeds goede resultaten, als men ze namelijk geheel toepast, hetgeen door sommigen bij het proberen van de nieuwe bereiding wel eens over het hoofd wordt gezien. Dat weiuige dagen geleden een proeve van bewerking, door den heer Sluis in tegenwoordigheid van ongeveer 300 mannen en vrouwen te Hoorn gegeven, zoo- zeer de aandacht trok en zoo sterk werd toegejuicht, mag zeker wel gelden voor een bewijs, dat men zich op den ouden wegniet meer op zijn gemak gevoelt. Het maken van goede kaas is geen kunstje, maar steunt op wetenschappelijke gronden. Theoretische en praktische kennis is daartoe het eerste vereischte. En aangezien men die kennis niet kan verkrijgen zonder degelijk vak-onderwijsis, meeuen de oprigters, het oogenblik gekomendat een school voor zuivelbereiding, de eerste in Nederland, moet gesticht worden. De voornaamste gebouwen op het Champ de Mars en het Trocadero te Parijs, voor de wereldtentoonstelling van 1878 zijn nu gereed en men is reeds met de inwendige inrigtiugen begonneu. Vooral in de buitenlandsche afdeelingeu wordt druk gewerkt en het enorme gebouw, waarin de Engelsche landbouwwerktuigen tentoongesteld zullen worden, is dezer dagen geheel gereed gekomen. Men leest in de Amsterdamsche Courant: Het adres thans ingediend aan Z. M. den koning ter bekoming van concessie tot indijking van het Wieringermeer, is van den vol- genden inhoud ,/Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, uitmakende de commissie uit de Waterschappen, den Anna Paulowna- Polder, den polder Waard en Groet en den Polder Waard Nieuwland op Wieringen, ingesteld tot yoorbereiding eener indijking van het Wieringermeer in Noord-Holland, ter grootte van 20,000 hectaren. ,,Dat zij van deze belangrijke indijking een ontwerp hebben opge- maakt, hetwelk zij met eene daarbij behoorende memorie van toe- lichting de eer heboen hiernevens aan Uwe Majesteit aantebieden. „Dat zij aan Uwe Majesteit eerbiedig verzoeken, hun de concessie voor de indijking en droogmaking van het Wieringermeer overeen- komstig dat ontwerp te verleenen, met eene garantie van renten tegen 5 ten 100 'sjaars, gedurende het tijdvak van den aanvang vau het werk, totdat met den verkoop der drooggemaakte gronden geregeld kan worden voortgegaan uiterlijk van 10 jaren, en tot een gezamenlijk bedrag van niet meer dan 6,000,000 gulden, ,,'t welk doende, enz. „De commissie voornoemd z,J. C. de Leeuw, dijkgraaf van den Anna Paulowna-Polder. „K. Breebaart, dijkgraaf van den polder Waard en Groet. „J. Breebaart Kzn., dijkgraaf van den polder Waard- Nieuwland. nA. J. Kaan, heemraad van den Anna Paulowna-Polder. ,/S. P. Siewerts, hoofd-ingeland van den polder Waard en Groet. „D. Tool, hoofd-imreland van den polder Waard-Nieuw- land en i/J. L. T. Gboneman, hoofd-ingeland van den Anna Pau lowna-Polder. nAlkmaar, 3 October 1877." Aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam zijn de volgende legaten vermaakt, als: een groot f 4000 pCt. Nationale Schuld, door nu wijlen den heer T. Schaap, een groot f 2000, door nu wijlen mejufvr. B. A. A. Wachtels, en een groot f 1000, door nu wijlen den heer A. Ravesteyn. Door nu wijlen den heer J. A. P. W. Bordes is een legaat van f 3000 besproken aan het Roomsch-Katholiek oude armrn- kantoor en een van f 10,000 aan het Roomsch-Katholiek oude Mannen- en Vrouwenhuis »St. Jacob" te Amsterdam. Baron Wilhelm von Rothschild te Prankfort a/M. heeft ter gelegenheid van de huwelijksverbindtenis zijner dochter Adelheid met haar neef Baron Edmund von Rothschild f 180,000 gesehon- ken voor den bonw van een nieuwe Israelietische godsdienstschool in die stad. Eene jonge vrouw uit den arbeidenden stand, in de Spittaal- straat te Zuiphen, lag met eene boosaardige koorts te bed. In een onbewaakt oogenblik sprong zij in den nacht uit haar bed, vloog half gekleed de deur uit, en liep de straat op naar de gracht, buiten de voormalige Spittaalspoort, waar men, na lang zoeken, eindelijk haar lijk uit het water heeft opgehaald. Te Mainz is door de politie een maatregel genomen, die aan veel schaudaal een einde maakt en veel ongeluk voorkomt. Zij heeft aau alle Cafes chantants de vereischte vi-rgunning ontnomen, en daardoor eeu poel vau onzedelijkheid gedempt. Bij den verkoop van den inboedel van wijlen mevr. de weduwe A. Janson deed zich een aardig geval voor. Eene partij boeken zou worden verkocht, die in onderscheideue pakketten waren afge- deeld. Het errste pakket bragt 25 cent op en de koopster, zekere vrouw Philippus, werd in het bezit er van gesteld. Naauwelijks had zij even den inhoud ingezien, of zij ontdekte een bankbillet van f 100, waarop zij zich naar buis spoedde om te onderzoeken of misschien nog meer schatten in het gekochte verborgen waren. En werkelijk bleek dit het geval te zijn. Er werd voor meer dan f 1000 aan papier door haar in de gekochte boekjes gevonden. Geeu onaardig buitenkansje voor de gelukkige koopsterHet spreekt wel van zelf, dat de veiling der boeken onmiddellijk werd gestaakt, die nu zeer zeker aan een naauwkeurig onderzoek zullen worden onderworpen. Een braaf koper- en blikslager te Almelo is op uiterst treurige wijze een moordenaar geworden. Donderdag avond bij zijnen vader, te Hengelo, binnentreuende, vond hij dezen in hevigen twist met een anderen man. Om op afdoende wijze dezen twist te beslechten werkte hij den man de deur uit, waarbij deze dermate geklemd geraakte, dat hij eenigc oogenblikken daarna overleed. Bij de geregtelijke lijkschonwing was de koperslager, die zich in hechtenis bevindt, diep bewogen en heeft der weduwe van den verslagene op aandoenlijke wijze om vergiffenis gevraagd. De Schotsche astronoom Piazzi Smith heeft, op grond zijner waarnemingen gedurende 39 jaar, in het tijdschrift „Nature" een uitvoerig stuk geplaatst, waarvan de slotsom deze is, dat de aanstaande "winter zeer streng zal zijn, en dat de zwaarste koude vooral tegen het einde van dit jaar te verwachten is. Het prachtige nieuwe koffijhuiste Berlijn, het //Wiener Cafe heeft van bouwen 900,000 mark gekost; het binnenwerk, tot ver- siering der zalen strekkendeheeft 180,000 marken het honora rium aan de kunstschilders von Werner en Wilberg, die de vestibule met linn penseel opluisterden, 54,000 mark gekost. De grond wordt op eene waarde van 2,400,000 mark geschat. De Groenlandsche dieren, zeehonden, witte beren en slede- honden, die de Akklimatatietuin te Parijs verwachtte zijn aan- gekomen, vergezeld van zes Eskimosdrie mannen een jonge vrouw eu twee meisjes van 25 en van 11 maanden. Die bewoners van het hooge Noorden houden thans hun verblijf in den tuin, waarop het grasveld dat den Nubiers tot legerplaats heeft gediendtenteu zijn opgeslagen, volkomen gelijk aan die der Eskimo-stammen bij de Pool. Te Conches bij Rouaan is eeu man, Prevost genaamd in een put, door de aardverschniving, bedolven geraaktechter zoo danig dat hij gedurende 20 dagen tusschen de aardmassa kon vo >rt- ievendaar hem door een kieine opening levensonderhoud werd verstrekt. Hij werd bevrijd doordien naast den eent-n put een andere werd gegravendie met den eersten in gemeenschap werd gebragt. Pievost speelde van tijd tot tijd kaart met eenderwerk- lieden boven hem. Adelina Patti is Parijs gepasseerd, komende uit Engeland, alwaar zij in tien dagen op vijf koncerten gezongen, en daarvoor 50,000 francs genoten heeft. Zij is Vrijdag avond reeds wederuit Parijs vertrokken n»ar Milaan, om er in Legen opera-voorstellin- gen op te treden voor 8000 francs per avond. Van Milaan begeeft zij zich naar Venetie, aldaar geengageerd voor vier representation tot denzeifden prijs. Als iets zeldzaams kan medegedeeld worden, dat in het huis van arrest te Breda een ruim 89-jarige grijsaard uit Tilburg is over- gebragt, ten einde eene maand gevangemsstraf te ondergaan. Een dezer dagen te Budapest overleden advokaat heeft bij testa ment fl. 38,000 gelegateerd aan hetcorps de ballet van denschouw- burg aldaar. Deze som zal rentegevend oeiegd worden, en telkens wanneer eene danseres een wettig huwelijk aangaat, krijgt zij het bedrag der tot dit tijdstip verschenen rente als oruidscliat. De Presse brengt in herinneriug de definitie door koning Lo de wijk XVlli van het parlementair stelsel gegeven: Ik zeg tot mijne ministers: Hebt gy de mcerderkeid? Ja. Welnu, dan ga ik wandelen. Daags daarna zeg ik tot mijne ministersHebt gy nog de meerderkeid Neen. Dan moet gij maar gaan wandelen. gereu lozi ng Het geregtshof te Amsterdam heeft, regt sprekende in hooger ticroepeeu vouuis vernietigd der arroudissements- regtbank te rvlkmaar, waarbij P. K., landbouwer eu lid vau den gemeenteraad te Wtsterblokkerter zake van diefstal van steenenliggeude op den putilieken weg tusschen Westwoud eu Blokker, eu behoorende aan de administratis der zes Noord-llollaudsche stedeu, was veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en ontzetliug van burger- schapsregtemvoor den tijd van tien jaren. Het hof heelt, op meuw regt doende, de schuld van beklaagde wel als bewezen aangenomen, maar met ruirner toepassiDg van. verzacbtende omstandighedeuhem veroordeeld tot eene cellulaire gevange msstraf vau dertien dagen. Het Openbaar Ministerie had bij moude vau den Advocaat-generaal Mr. Up ten Noort, beves- tiging vau het vounis geeischt. De verdedigiug was waarge- uomen door den advocaat Mr. Ph. A. Haas. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in zake van de administratie der belastingeu tegen J. E. Teixeira de Mattos te Amsterdam, wegens de niet-aangifte van een dieustbode. Het geregtshof te Amsterdam had dien heer van alle regts- vervolging outslagen. De Hooge Raad verklaarde hem daaren tegen scliuldig en veroordeelde hem in het vijfdubbele der belasliug. Te Arnhem heeft eene vrouw voor het hof teregt gestaan die pannekoekeu voor haar man bestemdmet luciferskoppen had beslrooid. De trouwe gade had dat echter niet gedaan om haren man te vergiltigenmaar eenvoudig om hem ziek te maken en dus te dwmgen zich onder doctors handeu te stellenook ter genezing van een open beenwaaraan hij niets wilde doen en dat een ondragelijken stank verspreidde, tot walging van zijn weerhelft. Het Openbaar Ministerie echter veroordeelde niettemiu de vrouw tot twaalf jaren tuchthuisstraf. DEliUE KLASSE. Nr. 3680. 6379. 7068. 9133. 9854. Nr. 1633. 3309. 3615. 4180. Nr. 8485. 12767. Prijs: 100. 1000. 1000. 400. 100. Prijs 200. 100. 1000. Prijs 100. 200. 400 1000. Prijs 100. van 100.en daarboven Eerste Lijst. Nr. Prijs 11432200. 11653u 100. 12075100. 12410u 5000. Tweede Lijst. Nr. Prijs 14453100. 16075200. Derde Lijst. Nr. Prijs 734825000. 9020.... 400. 15578.... 2000. 9606.... 100. 16279.... 200. 10336400. Vierde Lijst. Nr. PrijsI Nr. Prijs 13752..../ 100. 19866..../ 100. Nr. Prijs 16047.. 100 17580.. If 400 19044.. II 1000 19210.. H 100 Nr. Prijs 16801.. 1500 19457.. 1500 Nr. Prys: 14699.. 100 De BURGEMEESTER van Haarlemmermeer geeft bij deze vergunning om op 5 December a. S. binneti deze Gemeente VERLOTINGEK te houden, mits het Bedrag van elke Verloting minder dan 100 bedraagt. Voorts wordt aan de Herbergiers verguild om op gezegden datum bunne HERBERGEN, na het bepaalde uur van slui- ting, open te houden. Haarlemmermeer1 November 1877. De Burgemeester voornoemd, J. W. LANTZENDOREFER.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2