m 1877. Vrijdag, 16 November. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Achtiende Jaargang. No. 46. Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. \\\±jUp 'swwiwi \iimi IPrijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Zitting van Dingsdag 4 September 1877, Besluit: II AARLEIIMERAIEER </r\ ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. tJiterl(jk Woennrtag Groote Letters worden naar hare plaatsrnimte berekeud. indien de personen van: Jan Terlouw, gekomen van Haar- lemmerliede c. a.Leonardus van der Zon gekomen van idem; Dirk Oussorengek. van Vinkeveen c. a.Dirk Schookgek. van GeldermalsenCornelis Henricus Kerp gek. van Leiden; zich in Haarlemmermeer mogten bevin- denworden zij in hun belang aangemaandzich ten spoe- digste ter Secretarie voor de Bevolking aan te melden. Door den Gemeenteraad van Haarlemmermeer werd in zijne Vergadering van 25 October j. I., op hun verzoek eervol ontsiag verleend aan D. J. van Aken en L. Kievietals hulp- onderwijzers aan de scholen nrs. 8 en 1. Tevens werden benoemd tot hulp-onderwijzers aan school nr. 10, H. Putto Jr., te Oudega; aan school nr. 3, J. Fr. Grundlehuer, van Nijmegen aan school nr. 8, J. Waage van Oosterwoldeen aan school nr. 1J. van Boord van Apeldoorn. De Begrooting der Gemeente voor 1878 werd vastgesteld in Ontvang en in Uitgaaf op 68,644.53, en die van het Burgerlyk Armbestuur op 3655.33; terwijl aan dat Arm- bestuur voor 1878 eene subsidie werd verleend van /3500. Eindelyk besloot de Raadop voorstel van een zijner le- den zich te wenden tot de heeren Ministers van Financien en van Justitie, met het verzoek, dat aan den Rijks-Ontvan- ger dezer Gemeente en aan den Griffier bij bet Kantongeregt alhierde verpligting zal worden opgelegd om in deze ge meente te wonen. De op den 14 November in deze gemeente geveilde 59 hectaren land, in sectie II, nrs. 16, 17 en 18, hebben op- gebragt de som van 153,050, of, met de kosten onge- veer 2850 per hectare. van 7 tot 13 November 1877. GEBORENIbeltje, dochter van J. den Butter en N. H. Los. Jacobs, dochter van R. van der Snee en K. van der Heijden. Pieter, zoon van K. van Ophem en A. Glas. Geertje, dochter van P. Koppes en M. de Jong. Leendert, zoon van A. de Groot en J. Spierings. Alida Elisabeth, dochter van H. Bedijk en M. Schellings. Johanna Bernardina, dochter van D. Wester en H. Nesslage. Magrita Cornelia, dochter van J. Griekspoor en G. van Groningen. Hendrik, zoon van J. Bosma en P. Scheurmaker. Antje, dochter van R. Roodenburg en G. Bouwmeester. Cornelis, zoon van R. van der Kwast en N. Bakker. Jaeomijntje, dochter van K. Leijen en D. Moelaard. Marrigje, dochter van A. Louw en C. Siebeling. Jacobus, zoon van M. Jelierse en M. Snoek. Teuntje, dochter van J. Dekker en J. van Lempt. Nicolaas, zoon van A. de Rooij (wed.). Lena Maria, dochter van J. van Splunter en A. van der Sluis. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van P. Koppes en M. de Jong. 1 kind van J. van Bohexnen en A. Groenewegen. OVER LED EN Jacoba, oud 2 weken, dochter van J. van Grinsven en J. Fnjters. Meintje Buis, odd 30 jarengehuwd met C. Vreugdenhil. Cornelis Gerrit, oud 2 weken, zoon van J. D. Ravensbergen en C. Tanis. Hendericus Spel, oud 62 jaren, gehuwd met J. van der Horst. Jacobus, oud 19 maanden, zoon van J. de Zeeuw en E. den Braven. Johannaond 6 dagendochter van B. Vervloet en A. Scheffer Cbristiaan, oud 20 jaren, zoon van C. Rupke en J. Hofman. Johanna Adnana Boers, oud 59 jaren, gehuwd met G. Vermeulen. Wouter Hagoort, oud 50 jaren, gehuwd met A. de Veer. Bernard Theodor Joseph Schulte, oud 67 jaren, gehuwd met J. A. Audenaert. Hendrika oud 4 weken, dochter van J. Olthuis en M. Schaap. Neeltie oud 9 maanden, dochter van D. Piet en N. Vreeken. ONDERTROUWD: J. Kool met J. van Schuppen. C. J. Binkhorst met R. Degane. A. van Kalmthout met M. Knip (wed A Bies- heuvel met M. Doekes. GEHUWD: J. Drooger (wednr.) met C. Lagerveld (wed.). L den Hollander met E. den Braven (wed.). Aangaande den brand op den 9 dezer in deze gemeente kan nog worden vermeld dat de boerderijbewoond door g! Hop, in eigendom toebehoorde aan P. Kistemaker, en niet tegen brandschade verzekerd was. In de woning was aanwezig ruim 50,000 pond gedorscht stroo en bruine boonen van twee hectaren land. Goud en zilver en een gedeelte van den inboedel is gered. De inboedel was verzekerd voor 1800. De spuit van het Hoofddorp heeft bij den brand dienst gedaan. des namiddags ten e6n ure. Voorzitter de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig, bij den aanvang der zitting, 10 leden zijnde de heeren: Klapwijk, van BiessenVerkuijl, Kuiper, Dorbeckvan Vuuren, Tensen, 't Hooft, Ran en de Breuk. Alsmede de Secretaris. I. De heeren A. J. G. Timmermans, II. F. Bultraan, P. KnaapB. Biesheuvel en A. Pruissenbenoemd tot leden van den Gemeenteraad, leggen in handen van den Voorzitter af den eed voorgeschreven bij art. 83 der Grondwet en bij art. 39 der Gemeentewet, en nemen daarna zitting. Er zijn alsnu 15 leden tegenwoordig. Nadat de notulen van den 9 Augustus 1877 door den Seeretaris gelezen en door de vergadering goedgekeurd zijn worden II. Aan den Raad gedaan de navolgende mededeelingen. a. Naar aanleiding van punt 21 der vorige notulen, zegt de Burgemeester dat de veearts Folmer nog denzelfden dag, waarop hij geroepen werd, de koe heeft bezocht, waarover de heer Buis in de vorige vergadering heeft gesprokendat die koe door hem is bevonden niet lijdende te zijn geweest aan besmettelijke ziekte, en hij daarvan eene verklaring heeft afgegeven. De Burgemeester voegt er bij, dat het wenschelijk ware dat de heer Buis de zaak had onderzocht, alvoreDS de door hem gedane mededeeling te doendie nu is gebleken niet juist te zyn. b. De Provincial bladen van 1877 N°. 49 tot 52. c. Brief van Gedeputeerde Statendd. 15 Augustus 1877, N°. 36waarbij goedgekeurd worden teruggezonden vier raadsbesluiten tot nadere vaststelling der jaarwedden van hulp-onderwijzers. d. De uitslag der op heden gehouden aanbestediog van de vergrooting der Schoollokalen N°. 9 en 10, waarvoor miuste inschrijvers zijn J. en M. den Oydcnvoor 8168, en van di levering van steenkolen voor het Raadhuis en de Scholen, waarvoor laagste inschrijver is H. van Schip, voor 1,( per hectol. grove, en 0,78 per hectol. gruis steenkolen. Een en ander wordt voor kennisgeviug aangenomen. III. Is aan de orde de benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand in de plaats van den heer Timmer mans, die door zijne aflreding als lid van den Raad heeft opgehouden Ambtenaar van den Burgerlijken Stand te zijn. Bij de gehouden stemming wordt de heer Timmermans met 11 stemmen daartoe benoemd. IV. Wordt overgegaan tot de benoeming van een Voorzitter en twee leden voor de Financieele Commissie voor het iaar 1877/78. J Achtereenvolgens worden daartoe benoemd de beer G. B. t Hooft tot voorzitter, en de heeren B. Biesheuvel en A. Pruissen tot leden. V. Komt aan de orde de benoeming van een hulp-onder- wijzer aan de School N°. 3. Door Burgemeester en Wethouders is daartoe voorgedragen A. Hekkers, te Utrecht. Aan de vergadering wordt mededeeling gedaan van de om- trent deze zaak ingewonnen berigten van den hoofd-onderwijzer Stout en van den scboolopziener in het 5e district van Noord-Holland. Tot. de benoeming overgegaan zijnde, wordt de heer A. Hekkers daartoe gekozen met 13 stemmen. VI. Naar aanleiding van het beslotene in de vorige zitting wordt, zonder discussie of hoofdelijke stemming, de jaarwedde van den hulp-onderwijzer aan school N°. 10 bepaald op/ 650. VII. Wordt gelezen een adres van de 10 hoofd-onderwy- zers, in deze Gemeente, waarbij zij verzoeken dat hunne jaarwedden mogen worden verhoogd. Tevens wordt gelezen een schrijven van den schoolopziener in het 5e district van Noord-Holland, waarbij het zoo even vermeld adres der hoofd-onderwijzers wordt ondersteund en voorgesteld om de vaste jaarwedde dier ambtenareri met 200 te verhoogen; voorts restitutie te blijven geven van de eerste vier grondslagen der personele belastingen daaren- boven 10 percent der schoolgeldendoch niet na aftrek der kosten van schoolbehoeftenzooals thans geschiedt, en einde- lijk om de boofd-onderwijzers te ontslaan van de verpligting tot inning der schoolgelden. Bij de hierop gevolgde discussie, zegt de heer Bultman dat hij er wel voor zou zijn om bij de berekening der 20 percent van het schoolgeld niet de schoolbehoeften af te trekken. De heer Knaap daarentegen zou die bepaling willen behou- denop grond van vroeger gebleken misbruiken. Ook de heeren van Riessen en Klapwijk willen deze bepa ling behouden. De heer t Hooft zegt niet zoo bepaald tegen eenige ver- hooging te zijnomdat iu andere gemeenten de jaarwedden der hoofd-onderwijzers ook hooger zijn. De heer Klapwijk is wel tegen verhooging, herinnert dat nog niet lang geleden de jaarwedden met /100 zijn verhoogd en acht die thans voldoende. De heer de Breuk is ook dat gevoelen toegedaan en stelt voor om op het adres der hoofd-onderwijzers afwijzend te beschikken. Het voorstel van den heer de Breuk wordt in stemming gebragt, en aangenomen met 14 stemmen tegen 66n zijnde die van den heer 't Hooft. De heer Bultman stelt alsnu voor om de bepaling in te tiekken dat de schoolbehoeften niet zullen worden afgetrokken bij de berekening van de 20 percent der schoolgelden. Na discussie wordt het voorstel van den heer Bultman ver- vvorpen met 12 tegen 3 stemmen. Tegen stemden, de beeren Pruissen, limmermans, Knaap, Biesheuvel, Klapwijk, van Riessen, Verkuijl, Kuiper, van Vuuren, 't Hooft, Ran en de Breuk. Voor, de heerenDorbeck, Tensen en Bultman. VIII. Wordt overgegaan tot de uitloting van een aandeel groot/ 1000, in de geldleening aangegaan in 1870, om den 1 January 1878 te worden afgelost. Bij loting wordt ter aflossing aangewezen het aandeel N°. 8. IX. I9 aan de orde de behandeling der rekening van de inkomsten en uitgaven over 1876. Het rapport der Financiele Commissie, in wier handen deze rekeDing is gesteld geweest, luidt als volgt: De Financiele Commissie vergaderde op 30 Augustus jl. ten Raadhuize. De Rekening der Gemeente en die van het Burgerlijk Arm bestuur werden aan een naauwkeurig onderzoek onderworpen en de mandaten vergeleken met de posten op de rekening uit.getrokken. Alles was behoorlijk in orde. De Commissie heeft de eer U te adviseren om de rekeningen good t.e keuren, onder dankzegging voor de gehouden administrate. Haarlemmermeer(get.) Bultman. 30 Augustus 1877. A. J. G. Timmermans. P. de Breuk. De Voorzitter stelt voor, omovereenkomstig de conelusie van het rapport der Commissie, de rekening vast te stellen. Dienovereenkomstig wordt besloten zonder discussie of hoofde lijke stemming. X. Komt in behandeling de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1876. De Voorzitter stelt voor omovereenkomstig de conelusie vau het rapport der Commissie hiervoren vermeld, ook deze rekening goed te keuren. Ook dienovereenkomstig wordt zonder discussie of hoofde lijke stemming besloten. XI. Naardien het tot dekking der kosten van het vergroo- ten van de scholen n°. 9 en 10 noodzakelijk is eene geld leening aan te gaan wordt door Burgemeester en Wethouders voorgesteld dat de Raad zal nemen het volgende besluit De Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Overwegende dat het tot dekking der kosten van vergroo ting van twee schoolgebouwennoodig is eene geldleening aan te gaan, Gelet op art. 136 der Gemeentewet, Art. 1. Er wordt ten laste der gemeente Haarlemmermeer eene geldleening aangegaan tot een bedrag van 8500. Art. 2. Aan de geldleening wordt verbonden eene rente van hoogstens 5 ten honderd in het jaar. Art. 3. Met de aflossing zal worden aangevangen in het jaar 1880. De aflossing zal plaats hebben bij gedeelten van rainstens BOO. Art. 4. Tot zekerheid der rentebetaling en van dk aflossing worden verbonden de inkomsten der gemeente. Art. 5. Dit besluit wordt onderworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Gedaan te Haarlemmermeer in de openbare Raadsvergade- ring van 4 September 1877, enz. Dit besluit wordt goedgekeurd zonder discussie of hoofde lijke stemming. XII. Gelezen een adres van Theodorus van der Poel wonende in het Hoofddorp, dd. 21 Augustus 1877, waarbij hij vergunning vraagt om de sloot of grep, gelegen voor het door hem gebouwde woonhuis, in sectie GG, kavel 15, te mogen dempen. Wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten de gevraagde vergunniog te verleenen. XIII. Een schrijven van de wed. J. van Koningsveldtte Deventer, waarbij wordt verzocht dat tie gemeente zal aan- koopen een geschilderd portret van Dr. J. P. Heije en vrouw, wordt, als zijnde ongezegeld, ter zijde gelegd. XIV. Gelezen een adres van B. Klaassen, inhoudende ver-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 1