184 - Landbouw. - Oemengdc Iferigten. 295ste staats-LoterU. zoek dat hem moge worden verkocht een stuk dorpsgrond groot ongeveer 292 centiaren, gelegen in sectie GGkavel 15. Naardien bij geen der leden tegen den bedoelden verkoop bezwaar bestaatwordt besloten 1°. Aan Barend Klaassen te verkoopeneen gedeelte grond ter grootte van ongeveer 292 vierkante meters, uitmakende een gedeelte van het kadastrale perceel Sectie K, N°. 1325, voor"het geheel groot 0,25,51 hectaren, en gelegen in Sectie GG, kavel 15. 2°. De verkoop geschiedt tegen betaling van eenen koop- prijs van 10 cts. de vierkante meter. 3°. De kosten van overdragt enz. komen ten laste van den kooper. 4°. Het ontwerp der koop-actebij dit besluit gevoegd wordt bij deze goedgekeurd. 5°. Dit besluit zal worden onderworpen aan de goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten. Gedaan te Haarlemmermeer enz. XV. Gelezen een adres van W. Bakker, hulp-onderwijzer aan school N°. 4, daarbij te kennen gevende dat hij door deu Gemeenteraad van Barsingerhorn is benoemd tot hulp- onderwijzer te Kolhorn, op een tractement van 700en, naar aanleiding daarvanverzoekende dat bij in zijne betrek- king alhier met eene verhooging van 50 moge worden gecontinueerdof anders hem eervol ontslag te verleenenin te gaan 25 October e. k. Wordt besloten aan adressant het gevraagde eervol ontslag te verleenen, in te gaan 1 November 1877. XVI. Nader komt in behandeling het adres van A. Duister (reeds vermeld in de notulen van 14 Junij 1877 N°. 12), waarbij hij in overweging geeft, om door de Gemeente te doen aanschaffenen op verschillende plaatsen beschikbaar stellen redmiddelen voor drenkelingen. Men besluit op dit adres afwijzend te beschikken. XVII. Komt in behandeling een adres van M. Verhage, ontvanger dezer Gemeente, waarbij hij verzoekt dat zijne jaarwedde met 200 moge worden verhoogd. De heer Bultman stelt voor om aan heeren Gedeputeerde Staten in overweging te geven om de jaarwedde van den Gemeente-ontvanger te verhoogen met f 60 en dus te bren- gen op 700. De heer van ltiessen stelt voor om aan heeren Gedepu teerde Staten voor te stellen om de jaarwedde te verhoogen met 100 en dus te brengen op 750 en zulks met in- gang van 1 Januarij 1878. Na korte diseussie wordt het voorstel van den heer van Riessen in stemming gebragt en aangenomen met 10 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren PruissenTimmermans, Knaap, Biesheuvel, Klapwijk, van Riessen, Verkuijl, van Vuuren 't Hooft, en de Breuk. Tegen de heeren Kuiper Dorbeck, Tensen, Ran en Bultman). XVIII. Komt ter tafel een adres van J. EgginkAmbte- naar ter Secretarie, houdende verzoek om verhooging zijner Na korte diseussie stelt de heer de Breuk voor om op dit adres afwijzend te beschikken. Dit voorstel wordt aangenomen met 14 stemmen tegen 1 zijnde die van den heer Bultman. XIX. Wordt gelezen een adres van J. Buijn, gemeente- opzigter, houdende verzoek dat zijne jaarwedde moge worden verhoogd tot f 1000. De heer de Breuk stelt voor om ook op dit adres afwij zend te beschikken. Dit voorstel wordt aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. (V66r stemden, de heeren: Pruissen, TimmermansKnaap, Biesheuvel, Klapwijk, van Riessen, Verkuijl, Kuiper, Dor- beck, van Vuuren, Ran en de Breuk. Tegen, de heeren: Tensen, 't Hooft en Bultman.) XX. Door Burgemeester en Wethouders worden aangeboden de Begrooting van Iukomsten en Uitgaven voor het jaar 1878, zoo van de Gemeente als van het Burgerlijk Armbestuur. Deze stukken worden gesteld in handen der Financiele Commissie, tot onderzoek. De Vergadering is daarna gesloten. De Directie van de Spaabbank te Nieuw-Vennepopgerigt door het departement Nieuw-Vennepder Maatschappij Tot Nut van 't Algemeenzal met het nieuwe boekjaar bestaan uit de heeren P. de Breuk A. de Zeeuw en C. G. Veefkindt. Als Commissarissen zullen elkeu Zaturdag-avond van 6 tot 7 uur in de Openbare School zitting houden, tot ontvangst en terugbetaling van geldende heeren F. Macdonald en W. C. Spruitenburg. IIoOTIl 15 Nov. Op de groote najaars-koemarkt, den 11 en 12 dezer alhier gehouden, werden ruim 7000 stuks vee aan^evoerdover het algemeen van beste kwahteit. De han- defwas over het geheel vlug met hooge prijzenvoor eerste soort gelde-koeijen werden buitengewoon hooge prijzen besteed. Groote driften werden van hier naar elders gevoerd 5 stoom- booten en 22 vaartuigen werden met vee geladen. Capelle (Langstraat)14 November. Ofschoon de prijs van het handels-hooi niet williger is, en men alleen voor de puikste kwaliteit 15 per 500 kil. besteedt, is toch in de laatste 14 dagen veel voor de verschillende persen afge everd Schraal hooi en mindere kwal.dat voor de persen ook veel wordt gebruiktwordt tot 11 h 13 verhandeld. De handel in kalfkoeijen is niet zeer levendig en ook de vette koeijen zijn merkelijk minder in prijs. De aangekochte half afgemolken koeijen zijn daarentegen buitengewoon duur betaald; de veehouders hebben zich evenwel, zeker met het oog op' hun grooten voorraad van hooi, ruim van rundvee voorzien. Doesborg-Il15 Nov. Op de groote najaarsmarkt alhier, waar zich over de 1200 stuks vee bevonden, zijn de premien voor het grootste getal gekochte runderen behaald door de heeren H. van der Weegen uit Belgie, A. M. Levie en S.J. Franken van Arnhem en L. Zwarts te Zutphen, welke koop- lieden respektievelijk 37 36, 30 en 26 beesten hebben aangekocht. Het Meedhuizermeer - zegt de Groninger Courant - is sedert eenigen tijd geheel droog. De heeren Siccama en van Oos- terbroek hebben dit meer laten droogmalen om het in een vruchtbaren polder te herscheppen. De bodem evenwel is tot dusver geheel ongeschikt voor het verbouwen van zaden en aranen. De pogingen er toe aangewend zijn geheel mislukt. Het koolzaad verleden jaar gezaaid sloeg op doch verdween kort na het opkomen. Graangewassen willen evenmin in den nieuwen polder aan het gewas komen of blijven. Geschikte klei zit,naar men zegt.nergens om daarmede den bovengrond vruchtbaar te maken. Van kleidelven in den nieuwen polder is dus geen sprake. Er zullen nu pogingen aangewend wor den tot vruchtbaarmaking door klei uit een stuk grond in de nabijheid van het meer over den tot nu toe onvruchtbaren bodem te brengen. Misschien wordt "(Ian de grond produktief. De afloop van de op 13 dezer in het O. Z. Heeren-Loge- ment te Amsterdam gehouden verkooping van gronden in de drooggemaakte Legmeerplassenzijnde 320 hektaren in acht groote kombinatieu heelt opgebragt f 3600 tot f 1500 per hectare, makende een bedrag van 572.397.65. Op de te Utrecht gehouden veulenmarkt werden voor een en tweejarige paarden zeer hooge prijzen besteedvoor een tweejarig veulen werd f 350 betaald. De meeste jonge paar den waren voor Belgische handelaren. Heden is een extra paardentrein van Utrecht door de maatschappij tot exploitatie van veestallen en veetransport naar Parijs gezonden de meeste paarden waren van de Gorkumsche markt afkomstigde trein bestond uit 16 wagens. Op de te Arnhem gehouden najaarsbeestenmarkt waren 900 stuks, meerendeels vet rundvee aangebragt, dat tegen hooge prijzen vlug van de markt ging. I Uit Ede schrijft men aan de Arnh. Ct. De proeven al hier dit jaar met den kaspischen zandwilg genomenzijn niet bijzonder meegevallen. Waar men onlangs uit Bennekom vrij gunstige resultaten meldde, maakten de stekken alhier, in dit voorjaar ten getalle van 2000 uitgezet, in grond die vooraf 3 voet was omgewerktslechts loten van 10 tot 15 cM. lengte. In een tuin echter, van beide zijden door heggen voor den wind beschut, maakten de stekken loten van 1 M.te Hoen- derloo, in goed omgewerkten boschgrond, bekwamen zij loten van 50 cM. Ook in leem en stuifzand verkreeg men geen betere resultatenzoodat het te voorzien is dat deze hout- soort alhier niet die voordeelen zal opleveren, welke men zich daarvan had voorgesteld. I Een der proefnemers, de heer L. Tulp, verklaart eveneens in het Weekblad voor Ede,en Omstrekendat al worden de teeuen van den kaspischen zandwilg ook met goud betaald, deze houtsoort er nooit toe zal bijdragen om onze hooge hei- degronden in rentegevende eigendommen te verandeien. De inpoldering van een groot gedeelte der Lauwerzee (tusschen Groningen en Friesland) is tot stand gebragt. Duizenden hek taren vruchtbaren grond zijn daardoor aan de zee ontwoekerd en in heerlijk weide-en bouwland herschapendat tegen dure prijzen van de hand wordt gezet. De Provinciale Staten van Zeeland hebben den Suzanna- polder calamiteus verklaard en de voorstellen aangenomen tot het verleenen van subsidien tot verbetering van wegen tot een bedrag van 143,000, zoomede tot aanleg van een steiger te Stave nisse. De Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben o. a. be- I sloten den Koning een adres aan te bieden, waarin wordt ge- I wezen op de noodzakelijkheiddat in het belang van den landbouw maatregelen worden genomen tot bescherming der voor den landbouw nuttige vogels, en bij de Staten-Generaal een daartoe strekkend wetsontwerp worde ingediend. De 32e buitengewone algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal gehouden worden op Woensdag 19 December 1877, des namiddags ten half twee ure, in het Hotel Functcler, te Haarlem. De onderwerpen op die vergadering te behandelen zijn: I. Opening der vergadering door den voorzitter der Maatschappij. II Mededeeling van de aanwezige afdeelingen en van het aantal namens haar uit te brengen stemmen. (Art. 23.) III. Benoeming van een lid van het hoofdbestuur uit Zuid-Hol- land in de plaats van den heer C. J. van der Oudermeulen, die door'de algemeene vergadering te Alkmaar als voorzitter der Maa it- schappij is gekozen en als zoodamg met 1 January 1878 zal optreden. Naar aanleiding van artikel 26 der wet, zip voorgedragende heeren: mr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmermeer, door de afd. Sloterdijk, (niet benoembaar, moet uit Zuid-Holland gekozen wor den); W. C. M. Begram, te Gorincbem, door de afd. Leiden en omstreken- G. A. van Driel, te Puttershoek, door de afd. de Hoeksche Waard ihr. mr. J. H. van Foreest van der Palm, te Anna Paulowna, door de afd. Zijpe, (niet benoembaar, moet uit Zuid-Holland gekozen worden) mr. W. O. T. van Oudheusden, te 's Gravenhage, door de afdeelingen FVaard en Groet, eiland Wieringen, Woerden en omstreken, Zaanlandsche gemeenten en Zoetermeer Zegwaard en omstreken; C. H. baron van lallandt, te Wassen'aar, "door de afdeelingen Katwijk, Valkenburg en Ryns- burg; J. D. Preuvt, te Geervliet, door de afdeelingen Waddinx- veen,' Zevenhuizen, 'Nieuwerkerk a/d. IJssel en omstrekenA. van Tienhoven, te Gorinchem, door de afdeelmgen Beemster, Edam, Purmerende, Goedereede en omstreken, Haarlem en om streken en Hoorn en omstreken; W. A. Viruly Y erbrugge, t Rotterdam, door de afdeelingen Amsterdam, Gooiland, Medemblik en omstreken, Oudewater en omstreken, Schagen en omstreken en Schermereiland, (niet benoembaar, volgens art. 26 der wet), V. Zaayer Sr., te Goedereede, door de afdeelingen Wognum, Nibbix- woud en omstreken had van 3 3/4 duim en een gewigt van 7 lood. (Maat en gewigt zijn volgens de engelsehe opgaaf.) Het steken der aspersies van den vrijen grond begint daar reeds in Februarij en duurt tot om- streeks half Mei. In Semper Virens komt eene beschrijving voor van een eik, „die grosse Eiche" genoemd, welke te Leipzig prijkt als een reus uit de plantenwereld. Hij is twaalf eeuwen oud en de stam van dien veteraan is zoo vast, zuiver friscli en glad als van een jongen boom, en toch heeft hij globaal gemeten een omvang van 9 meter; de hoogte van den stam, tot waar de takken begmnen, bedraagt 7 meter Aldaar verdeelt de stam zich als het ware in 16 groote, dikke armen; ook deze zijn friscli, krachtig en regt, en elk zou op zich zelf hier te lande reeds een zware boom genoemd worden. Hoe ontzagwekkend deze woudvorst ook is, toch valt hij daai ter plaatse niet zoo sterk in het oog, want om hem te bereiken wordt een wandeling van een klein uur vereischt, altijd te midden van zware oude boomen, die zoo schoon en belangwekkend zijn, dat men telkens waant „die grosse Eiche" gevonden te hebben. Eindelijk staat men tegenover dien kolossus der middeleeuwen nu is geen verwisseling meer mogelijk. Men staat geheel opgeto- gen, en men gevoelt zich zeer klein tegenover zulk een mdruk- wekkende massa. Allerlei gedachten doorwoelen het bran. VYattal van vragen zou men tot dien boom willen rigten. Hoevele geslach- ten zag° hij voorbijgaanhoevele koningrijken gingen ten onder hoevele troonen stortten in; want volgens het gevoelen van des- kundigen, in overeenstemming met de overlevermg, zou hij den ouderdom van twaalfhonderd jaren bereikt hebben. Aldus zag hij voorbijgaan twaalf eeuwen van worsteling tusschen duisterms en licht, van barbaarsehheid tegen beschaving en vooruitgang. Op eenige banken, die rondom den stam zijn geplaatst, kau de ver- moeide wandelaar gemakkelijk uitrusten en naar hartelust mijmeren. Ook treft men aldaar aan een steenen gedenkteeken, door een ijzeren hek omringd, herkomstig uit de 1/e eeuw, ter hermnering-. van August den Sterke, keurvorst van Saksen en koning van Folen, die, van de jagt terugkeerende, daar ter plaatse uitrustte. Een allrrdroevigst ongeval, dat tot waarschuwing strekke, is te 's Gravenhage voorgekomen. Eene moeder wilde haar kmdje^van 10 maanden dat ai lief met den pot begon mee te eten ook een stukje spek laten proeven. Dit bleef echter het wichtje in do keel zitten), en ondanks de pogingen om het spek spoedig te verwijderenstikte het kind. Te Gouda is een manslag gepleegd onder de volgende om- standigheden. Zekere Botterop, van beroep sleeper had twist met zijne vrouw, voor wie een buurman partij trok. Botterop biagt, in drift ontstoken, den buurman een slag toe, zoodat dezen de ijp, die hij in den mond had, door het verhemelte drong. De ood volgde kort daarop. Volgens het Politieblad is uit een manddie den 15 October per van Gend en Loos uit Haarlem naar Utrecht is verzonden, d. ch daar eerst den 19 is ontvangea, ontvreemd 1 gouden dames- horologie en 1 ovaal gouden medaillon. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing en berigt. Zaturdag avond, tusschen 7 en 71 ure, is aan een schipper ligo-ende Prinsengracht bij de Utrechtschestraatte Amsterdam ontstolen een horologie en drie ringen, waarvan een gemerkt is met een anker en een hart er op, en van onderen met zilver be- slagen270 aan bankpapier, een gouden streng met kruis en twee gouden bellen. Te Rouvenac, nabij Carcossonne, is een man, Laroque ge- naamdvermoord geworden door zijn -n zooutwintig jaren oud die in dat werk werd bijgestaan door zijne moeder, gemalin van beider slagtoffer. Moeder en zoou bevinden zich in hechtems. Eene weduwe te Maastricht, die deels door werken, deels door bedelen in haar onderhoud voorzag, heeft hare erfgenamen eene som van 6000 nagelaten aan hypothekaire lnschnjving, behalve de gereede gelden, die nog in hare wonmg gevonden werden. Volgens een Duitsch blad bestaan er tegenwoordig 250 overzettingen van den bijbel in verschillende talen en dialekten. Het Engelsehe Bijbelgenootschap heeft reeds 761 millioen exem- plaren verspreiden in Roomseh-Katholieke landen neernt die ver- soreiding toe. Belgie ontving in het vonge jaar 50,000,Itahe 41,000, Spanje 54,000. Portugal 5000 en Franknjk 97,000 bijbels. L Zaturdag avond heeft zich op de hoogte van den Kadijk te Amsterdam, een persoon door ophanging van het leven berootd. Hii was vader van drie kinderen, die in de laatste drie jaren door kommer en gebrek zooveel geleden hadden dat ze meer op liiken dan op levende wezens geleken. Daarenboven waren zij zoo veronachtzaamd en onrein, dat hit afschuwelijk was om aan te zien De mandie een bedelend lev n leiddelaat echter onge veer' twaalf duizend gulden na. Hij werd in het bezit bevonden van vier Oostenrijksche Schuldbrieven van honderd florijn en van bewiizen van grond-ei.endom te Amsterdam en in Zaandam, als- mede van ongeveer 250 baar geld. De kinderen zijn nadat zij in het gasthuis gereinigd waren, bij een lid der famine gebragt, die nu voor een goede opvoeding zal zorgen. Uit" Friesland meldt men, dat het stormweder der laatste nachten het boezemwater in deze provincie zoodamg heeft opge- zet dat aan weerszijden van den spoordijk het land uren ver onder water staat en zoover het oog reikt alles een zee gelijkt. De Schles. Zeit. deelt het volgende voorbeeld van onbekrom- „cn milddadigheid medeDe provincie Silezie heeft dezer dagen van Jonkvruiiwe Maria van kramstra een geschenk van 240,000 mark ontvangenmet bepalmg dat de renten van dit kapitaal moeten gebruikt worden tot ondersteumng van onderwijzeressen die door ziekteof omstandigheden van haren wil onaf hankelijk buiten staat geraken hare beroepsbezigheden uit te oetenen. Uit Shreveport (Louisiana) wordt het volgende aan den Ti mes gemeldDe heer Smith en zijn zoon William kwamen 10 (October 11 door een bosoh en hoorden eensklaps eene koe angstig bulken Zij gingen op het geluid af, maar bieven van schrik als aan den grond |enageld staan, toen zij den yreeselijken toestand mitdekten waarin het dier verkeerde. Fen kolossale ioc.metden staart zich aan een boomtak vasthoudendehad met hare krongen de koe omkronkelden verbrijzelde haar hoorbaar het beender- gestel Weldra bezweek de koe, onder de gedurig toenemende famentrekking van de slang, en stortte neer. Nu liet de aanvaller zich los vau den tak, begon zijn slagtoffer met speeksel te be- vochtig n, en ging daarna met opgesparde kaak aan het zuigen. Smith en zijn zoon hadden middelerwijl hunne bezinmng terugge- kregen en losten hunne karabijnen op den boa Eerst na herhaalde sohoten, troffen zij doodelijk. De slang was 81 voet lang en had 42 duim omtrek op het midden. De afgestroopte huid is te Shreveport tentoongesteld. In Eno-eland worden nu velocipedes voor dames vervaardigd. Het groote wiel is links; regts zijn twee kleinere wielen. In het midden is een gemakkelijke zitplaats. Op 1 Mei dezes jaars werd op de Scilly-eilanden, gelegen ten yv van Enseland en het waarop de eerste prijs werd toegekend voor 50 aspersies, die elk 8 duim lang waren en te zamen 5 pond °4 lood wogen. Vier bossen aspersies, elk van 50 stuks, woge te zamen 22gpond 16 lood. Er was een aspersie, die een omvang Nr. 377.. 1218.. 2979.. VIERDE KLASSE. Prijzen van f 100.en daarboven. Eerste Lijst. Nr. Prijs 5506400. 9177.... 100. 9496400. Prijs 200. 1000. 200. Nr. Prijs 14770..../ 100. 15306n 100. 18096u 1000.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2