- 188 - ^cmen^de Scrigten. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij Het vochtige weder gedurende den afgeloopen zomer heeft groote schade toegebragt aan de aardappelende kwantiteit is vrij groot, maar de kwalileit is over het aigemeen gering. Hetzelfde geldt ten aanzien van het ooft. Bijna alle soor- ten zijn, bij geringe kwantiteitenvan middelmatige kwaliteit. Het weinige goede werd voor vreemde rekening opgekocht en naar Frankrijk en Engeland verzonden. De vvijnoogst zal, wat kwaliteit betreft, slecht uitvallen. Ook ten opzigte van den tabaksoogst werden de aanvankelijke goede verwachtingen deerlijk te leur gesteld. De opbrengst van gras en voedergewassen is goed geweest. In Amerika gebruikt men tegenwoordig een eenvoudig mid- del, om den grond van overgebleven boomstompen te bevrij- den. Men boort namelijk in het najaar een gat in den stomp, vult dit met een sterke oplossing van salpeter en sluit het daarna. Gedurende den winter is die salpeteroplossing door alle deelen van den stomp getrokkenmen opent in het voor- jaar het gat, giet dit vol met petroleum en steekt die aan. Wegens het groote zuurstofgehalte van de salpeter zullen zoo- wel de stomp als de wortelen volkomen verbranden. De asch- bestanddeelen blijven natuurlijk achter en kunnen als mest gebruikt worden. Deze methode schijnt uavolgingswaardig te zijn. Door den Nederlandschen Consul te Dresden wordt aan- gaande den oogst in het koningrijk Saksen het volgende berigt Het voorjaar was, na een langdurigen winter met veel sneeuw en regengunstig voor de wintergranen. De vorst in de maand Mei heeft minder schade veroorzaakt dan men toen vreesdealleen de lage streken hebben iets geledendoch de maand Junij heeft veel hersteld, wat de wintergranen betreft, Voor de zomergewassen was echter het voorjaar door de lang- durige droogte minder gunstig. Koolzaad heeft een zeer mid delmatige opbrengst opgeleverd. Van tarwe was de oogst bo- ven het gemiddelde; het beschot was goed en van mooije blanke korrel. Rogge heeft een goeden oogst gegeven. Die van garst, haver en andere zomergewassen was minder goed dan in 1876. De aardappeloogst is zeer gunstig afgeloopen. De kwaliteit en kwantiteit was over het geheel zeer bevredigend. De hooioogst was rijk en de tweede snede buitengewoon goed. De oogst van de vruchtboomen is zeer overvloedig; uit hoofde van het koude najaar laat de kwalileit der vruchten wel iets te wensehen over. De wijngaard heeft door nachtvorst en re- gens veel schade geleden, en de oogst is dan ook buitenge woon slecht. De veestapel is gezondde prijzen van goed vet vee en van zuivel blijven hoog. Van een stoomponton of drijvend stoomwerktuig op advies van den eersten opzigter van den Zuidplaspoldervervaardigd in het etablissement der Nederlandsche stoombootmaatschappij op Feijenoord en uitgevoerd op eene nieuwe en uitmuntend geslaagde wijze, waardoor een vraagstuk isopgelost, in droog- makerijen met groot verschil van hoogte der landen aau de orde, geeft de N. R. Ct. de volgende nadere omschrijving Het vaartuig is lang 8.5 meter, diep 0.57 meter en hoog boven water met neergeslagen schoorsteen 1.30 meter. De centrifugaalpomp wordt direkt gedreven door een vertikaal stoom werktuig met onder het werken verstelbare expansiewaarvoor een vlampijpketel stoom levert van 4 /2 atmosfeer spanning en is in staat 10 kubieke meter water per minuut 1.75 meter hoog op te voeien. Om het water naar verschillende rigtingen en op verschil- lende hoogten te kunnen afvoeren is de pomp voorzien van een bolscharnier en is de afvoerbuis vervaardigd uit verschei- dene korte plaatijzeren buizen. De verplaatsing voor- en achterwaartsalsook de besturing van de ponton geschiedt door middel van den waterstraal, zijnde daartoe achter aan het vaartuig een vasje pijp aange- bi-agt, waaraan het eerste gedeelte van de afvoerbuis zeer ge- makkelijk kan worden verbonden. In die vaste pijp zit een draaibare pijp, waarmede door middel van een boven aange- bragt stuurrad de waterstraal in elke rigting van de ponton onder water kan worden uitgedrevenwaardoor deze zich in tegenovergestelde rigting voortbeweegt met eene snelheidveel grooter dan zou zijn bereikt, indien bij zulk een geringen diep- gnn°- de voortstuwing door middel van een schroef had moe- ten'verkregen worden, zoo als in bet advies werd aangegeven hetgeen door de aanwezigheid van veel planten in de te be- varen togten bovendien onuitvoerbaar zou gebleken zijn. Het polderbestuur bepaalde de grens der afmetingen voor het vaartuig zelf en de wateropbrengstde Nederlandsche Stoom bootmaatschappij ontwierp de werktuigelijke inrigtingen voor het pompen en voortbewegen. Naar aanleiding van een berigt in ons vorig nommer, be treffende eene tentoonstelling van Aspergiesop de Scilly-ei landen (Engeland) kan worden medegedeelddat men reeds voor ongeveer anderhalve eeuw zich met goed gevolg op de Aspergieteelt heeft toegelegden de grond groote Aspergien opleveren kon. Wie zich daarvan persoonlijk wil overtuigenbegeve zich naar Cassel, en aanschouwe in het museum Fridericianum eene inrigting, in de laatste helft der vorige eeuw, onder de regering 'van Landgraaf Fridrich II, gebouwd, een met olie- venv geschilderde afbeelding van eene in het jaar 1737 in den prinsentuin aldaar, door den hoftuinier geteelde aspergie, welke de lengte had van 2 meter - ongeveer 60 duim bij een diameter van 2 duim-ruim 5 nederl. duim. Nadere bijzonderheden zijn te lezen in een berigt, betwelk nevens genoemde afbeelding aan den muur der zaal bevestigd is. Oroogmsiking van plassen beoosten tic Veclit. Brevkelen. Het stormweder van de laatste dagen en nachten heeft, met het oog op het gevaar, waaraan onze nabunge kaden weder zijn blootgesteld geweest, op meuw het yerlangen sterk opge- wekt dat eerlang toch de Staten-Gcneraal de bekrachtigmg zullen verleenen op het ontwcrp tot droogmakmg der nlassen m onze buurt Door de Provinciale Staten van Utrecht werd in de mttmg van 14 Julij dezes jaars reeds deswege het navolgend adres aan de Iweede Earner der Staten-Generaal verzonden: „De Provinciale Staten van Utrecht hebben met veel belangstel- ling kennis genomen van het, bij komnkhjke boodschap van 2.) De cember 1876, aan uwe vergadering mgediende ontwerp van wet tot goedkeuring van eenige bepalingen van de bij komnkhjk besluit van 10 Junij 1876, n°. 8, verleende koncessie tot indijking en droog- making van de plassen beoosten de Vecht, gelegen in de provincien Noord-Holland en Utrecht, en van de daaromtrent tusschen uwe vergadering en de Regering gewisselde stukken. „Zij achten de belangen hunner provincien in hooge mate betrokken bij deze indijking en droogmaking. ,,Niet alleen toch wordt door de verleende koncessie het uitzigt geopend op de herschepping van ruim 5000, voor een aanziealijk aeel in de provincie Utrecht gelegen, hektaren water in vruchtbaar land, maar zal tevens het thans steeds toenemend gevaar verdwij- nen, dat deze plassen, niettegenstaande de aan het onderhoud der kaden voortdurend besteed wordendo aanzienlijke kosten, zich door voortdurenden afslag langs de boorden steeds uitbreiden, tot groot nadeel der aangrenzende gedeelten van de aangrenzende provincien Utrecht en Noord-Holland, waar dan ook, zoo als teregt in het voorloopig verslag wordt opgemerkt, de droogmakmg reikhalzend wordt tegemoet gezien., „Zij hebben daarom met groote ingenomenheid uit het ingediende wetsontwerp ontwaard, dat de Regering daarbij van het juiste stand- punt is uitgegaan, dat de bedoeling van art. 5 der wet van 18 April 1874 Staatsblad n°. 64) geene andere is, dan een waarborg te ver- krijgen, dat niet, door het stellen van bovenmatige eischen in het belaug der defensie, de nitvoering van belangrijke werken van open- baar nut, waarvoor koncessie is verleend, meer dan noodig wordt belemmerd, en dat de Regering dientengevolge heeft afgezien van de vroeger gestelde eischen, om ook de kosten der nienw aan te leggen forten door den koncessionaris te doen dragen, en na ernstig onderzoek tot de slotsom is gekomen, dat bij de droogmaking zoo groote en algemeene belangen betrokken zijn, dat het brengen van een offer, om ook de belangen der defensie te verzekeren, daardoor ge- regtvaardigd wordt. „Bij het ingediende wetsontwerp werden reeds aan den koncessio naris, ten behoeve der defensie, zeer groote verpligtingen opgelegd, zoo wel door kosteloozen afstand van 70 hektaren grond voor de te bouwen forten, als door den aanleg van onderseheidene werken, die voor de droogmaking zelve niet noodig zijn. Moest ook de aanleg der forten ten laste der koncessie komen, dan zou deze, zoo als teregt de memorie van toelichting wordt opgemerkt, financieel onmo- gelijk worden gemaakt. „Daarbij mag ook wel in ovcrweging worden genomen, dat de hier bedoelde plassen voor het grootste gedeelte veenplassen zijn; dat die plassen, ook naar het oordeel der in 1858 benoemde staatskom- missie, niet gevormd zijn om een grooten boezem te maken, maar dat de verveening is aangevangen en voortgezet met het bepaalde vooruitzigt van weder-droogmaking. "Veenplassen, zeiden dan ook teregt de voorstanders der onder- nerning, blijkens het voorloopig verslag, behooren van tijdelijken aard te zijn. Heeft nu de regering op het bestaan van dien tijdelij ken toestand gerekend, dan is het niet meer dan billijk, dat de Staat de kosten drage, die door de belangen der defensie gevorderd wor den, wanneer in het belang van den landbouw in dien tijdelijken toestand verandering komt. „Het is om de aangegeven redenen, dat de Provinciale Staten van Utrecht, zich aansluitende aan hetgeen door de Gedeputeerde Staten der provincien Utrecht en Noord-Holland aan de Regering werd gerapporteerd, uwe vergadering eerbiedig verzoeken, zich met het hier bedoelde wetsontwerp, zoo als het door de regering is voorgedragen, te vereenigen. „LJtrecht, Julij 1877." Blijkens de door de Regering gedane mededeeling is het door haar van de ondernemers gevraagde waarborg-kapitaal van zestig duizend gulden reeds voor bijna anderhalf jaar geleden bij den agent van het ministerie van financien te Amsterdam gestort. De leenwin in Artis te Amsterdam heeft in de vorige week een jong geworpen, dat eehter spoedig na de geboorte is gestorven. Eeu Engelsch-Fransche Maatschappij heeft voor 81 millioen francs een groot stuk land gekocht in de onmiddellijke nabijheid van Parija tusschen Colombes, Conrbevoie en Bezons met het doel om daar eene stad te bouwen, voorloopig voor 10,000 inwoners, de straten en de waterleidingswerken zijn reeds onder- handen genomende Maatschappij laat er 500 huizen van twee verdiepingen bouwen, die aan de eerste liefhebbers voor matigen prijs verhuur i of verkocht zullen worden. Een dergelijke onderne- ming, de stichting der stad Vesinet tusschen Parijs en St. Ger main, tien jaren geleden door Alphonze Pallu op touw gezet, is met het beste gevolg bekroond. In Cambridge is het getal vrouwelijke studenten sterk toege- nomen. Het bedraagt reeds 60 behalve de dames-studenten be- hoorende tot families in de stad. Bij Arnhem is een boerenknechtdie op het land werkte, door een ezel aangevallen en in de armen, beenen en dijen zoo gebetendat hij per as moest worden vervoerd. Men had alle moeite om den man te bevrijden van den ezel, die met de pooten op zijne borst stond. In den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is een begin gemaakt met den bouw van een geheel nieuw circus voor Hen heer Oscar Carre, die in het laatst van December aldaar wederom proeven zal geven van zijn weergalooze paarden-dressuur. Als een staaltje van Oscar Carre's buitengewonen invloed op het paard deelt men aan de Pr. Gron. Ct. het volgende mede: i, Toen de kindervoorstelling gisteren zou beginnenviel m de nabijheid van de Gelkingesiraat te Groningen een paard, gespan- nen voor een turfwagen, op straat. Welke pogingen men ook aan- wenddemen kon het dier niet doen opstaan. De heer Carre, dit vernemende, verlaat zijn circus, loopt er heen, spreekt ten aan schouwe van een talrijke menigte slechts eenige woorden tot het arme dier. Dit springt eensklaps op en trekt, onder het Uudege- juich van het publiek, zijn wagen weder getroost voort,. Zaturdag jl. had te Midwolda een treffend ongeluk plaats. Gedurende slechts eenige oogenhlikken door de moeder alleen ge- laten had nl. het eenjarig kiudje van de wed. Stel het ongeluk voorover in een pot met karnemelk te vallen en alzoo op jammer- lijke wijze om het leven te komen. Te Dresden heeft men een grijsaard vermoord in zijn kamer eevonden hi] had niet minder dan 64 wonden, met verschillende werktuigen toegebragt. De man leefde geheel alleen, had zeer zonderlinge manieren, was buitengewoon gieng en zeer rijk. Zijn vermogen dat de moordenaars hebben medegenomen, wordt op twee en een halve ton gouds geschat. Er schijnt een vrouw aan He misdaad medepligtig te zijn. Zijn de verkiezingen in Nederland duurzooals men beweert, wegens de strooibiljettencirculaires, advertentienenz.in Frank rijk kosten zij toch nog vrij wat meer. De Independance althans verzekert dat de heer Fourtou de twee en een half millioen francs van de geheime uitgavenvoorts elf honderd duizend francs van een comite voor de verkiezingen, en nog een millioen francs, waarover hij niet had te bescdiikkenuitgegeven heeft om op de verkiezingen te werken. Te zamen alzoo ruim twee millioen gul den om veertig zetels in de Kamer te winnen. Te regt zegt de Arnh Ct mag men dien veertig afgevaardigden toevoegen: gij zijt duur gekocht," Vijftig duizend gulden voor een stem! Te Amsterdam heeft zich een Hollandsche kapper gevestigd op een bovenkamer, waar tot zijn aanbeveling een uithangbord uitsteekt met de woorden»hier sneit men het hair dne trappe hoog. Ee Burgemeester van een Zuid-Hollandsche gemeente deed in de vori°-e week den raad het voorstel om ten behoeve van een der openbare scholen een wandkaart van onze Oost-Indische be- zittin»en aan te koopen. Een der leden van het achtbare college verklaarde zich hiertegen, omdat de kinderen daarvan geenerlei nut zouden trekken, aangezien er toch geen wiskunde op die school werd onderwezen." Op de vraag van den voorzitter naar het verband in deze tusschen wiskunde en aardrijkskundige kennis onzer overzeesche bezittingen luidde het antwoorddat men om naar de Oost te komentoch den grooten Oceaan moest oversteken en men dit niet kon doen zonder kennis der wiskunde Buiten Joure heeft iemand de aardigheid geliad in 't wit te loopen spoken en daardoor eenige dames, die van eene visite kwa- men, zoo verschrikt, dat twee van haar, die met de anderen gingen vlugten, in eene diepe sloot vielen. Zij werden met moeite gered en de politie zoekt het spook. Te Amsterdam kregen twee vrouwen twist in eene water- en vuurnering. De eene werd zoo driftig, dat zij hare tegenpartij eerst een ketel met kokend water over gezigt en hals uitstortte en vervolgens nog eene test met vuur in't gezigt wierp. De man van die dame als zij getrouwd is moet aangename dagen beleven. Te Host orin Westfalen, liggen dertig personen ziek, ten gevolge van het gebruik van Brunswijksche metworst, die met trichinen was bezet. Te Nijmegen is Zaturdag een man in hechtenis genomen die in Duitschland een gendarme heeft doodgesckoten. Hij was na het plegen van den manslag dadelijk naar ons land vertrokken, maar ook terstond door twee Duitsche gendarmes gevolgd, die hem te Nijmegen inhaalden. Een vreeselijk tooneel is Zondagmiddagomstreeks drie ure, in een iiofje nabij de Paulus-Potterstraathet Rozenhofje, te 's Gravenhage, voorgevallen. In een aldaar wonend huisgezin ontstond een twist, die ten slotte zoo F og liepdat de man, letterlijk blind vanwoede, alles vernielde wat hem onder de lianden kwam. Na eerst zijne vogels, bond en kat te hebben gedoodgreep hij ook zijne kinderen aan om diezooals hij riep het leven te benemen. Op het moordge- schreeuw zijner vrouw kwam toen een buurman te hulp Snellen doch naauwelijks had deze den drempel overschredenof de woest- aard wierp zich op hem en bragt den man met een mes een zoo gewelaigen stoot onder het hart toe, dat bij naauwelijks kraeht genoeg had het huis te ontvlugten. Niemand durfde zich toen meer tusschen den ellendeling en zijne slagtoffers werpenen spoedig zou het welligt met de vrouw en de kinderen gedaan zijn geweest, zoo niet de politie ware tusschenbeide gekomen. Zes politie-agenten hadden nog zeer veel moeite den woesteling te knevelen en hem vervolgens geboeid naar het kommissariaat op de Groenmarkt o er te brengen. De gewonde buurman is in het gast- huis opgenomen. De Eskimosdie zich thans in den akklimatatie tuin te Parijs bevinden, werwaarts zij hunne ijsbeerenzeehonden, enz. hebben overgebrugttrekken niet minder de algemeene aandacht dan de Nubiers, die er onlangs vertoefden. Als deze, hebben ook zij hunne geheele huishouding medegebragtzoodat het publiek ten kompleet tafereel voor oogen heclt van al de eigenaardigheden van het volksleven der Eskimos. Om een denkbeeld van den toeloop der belangstellenden of nieuwsgierigen te maken, diene dat alleen in den namiddag van Allerheiligendag 20,000 personen hen kwamen zien. Een ingezetene van Ylissingen beste'de onlangs in Belgie een ijzeren brandkast. Bij het vervoer langs den spoorweg achtten de ambtenaren der belasting te Rosendaal de kast te laag aangege ven en benaderden haar. Na eenige dagen vergeefsche pogingen te hebben gedaan om het letterslot te openen, had men de na'ivi- teit den geadresseerde het woord te vragen waarop deze echter beieefd ten antwoord gaf, dat hij gaarne hulde zou brengen aan hun ne scherpzinnigheidwanneer zij dit nit de zooveel millioen com bination die mogelijk zijnwisten te ontdekken. De ambtenaren loopen thans groot gevaar met hun goedkoope kast nog bekocht te zijn terwijl de ontbieder er van zich een andere brandkast onder dezelfde voorwaarden heeft doen toezenden. Een bende jonge deugnieten (tien in getal) te's Hage is van het bureau van politie op de Nieuwe Haven in den gevangenwa- o-en naar de gevangenis overgebragt. Zij hadden, zich in onderschei- Sene winkels aan diefstai van worstspek brood gebak vijgen amandelentabakpijpen en sigarcn schuldig gemaakt. Drie hun ner waren reeds wegens diefstai veroordeeld. De oudste moetnaar men zegtden ouderdom van 14 jaren nog niet bereikt hebben. Te Groningen is een treffend voorval gebeurd. Een bejaard echtpaar, Wolter Wolters en Antje belmers vierdenomringd van kinderen en vriendenhun 40jarig huwelijksfeest. Te midden van de feestvreugde ging de 66jarige vrouw opstaan om iets uit het kabinet te nemen zakte ineen en was onmiddelijk een lijk. Wel werd nog terstond geneeskundige hulp ingeroepen maar de levens- geesten waren geweken. Een 13jarig knaapje heeft op eigen houtje eene wandeling on- dernomen van den Haag naar Leeuwarden. Hij volbragt de reis die strekte om zijne pleegmoeder te zien in acht dagen des nachts namen boeren hem welwillend op. tlij is thans door de politie naar zijne ouders teruggebragtdie in begrijpelijke onrust verkeerd hebben. Om handenarbeid te sparen, is door de firma J. en F. Ho ward te Bedford een spitwerktuig in den handel gebragtge- scbikt voor het bewerken van hoptuinen. Het wordt, evenals de stoomploeg met een touw of koord in beweging gebragtdat aan het einde van het veld over een gewonen ankerwagen gespan- ncn is. Door een locomotief van acht paardenkracht gedreven kan het per dag vijf acres land negen duim diep omwerken en heeft daartoe noodig drie man en een jongen. Te Gorin'hemVianenAmeide en vele andere plaatsen zijn de prijzen van het vlecsch met 10 cts. per kilo verminderd. Ter NavolgingTe Zutphen zijn de brievenbestellers voorzien van kleine lantaarns. Deze zijn voor op de borst bevestigd en ver- spreiden een h elder licht voor het lezen der adressen. fle Berliner Wespen leest men de volgende fabelEens trokken vier vliegen over land eu kwamen wel voorzien in een keukenterrein aan. De eerste ontdekte deeg om brood van te bakkenvloog daarheen en snoepte er van; daar zij echter geen alnin verdragen kon, kreeg zij een ontsteking in de ingewanden, kwijnde weg en stierf. De tweede vlieg, hierdoor voorzigtig gewordenvermeed het deeg en proefde van een kopje, waar koffij in was; maar het ijzer-oxyde was te sterk voor haar, ook zij begon te kwijnen en overleed. De derde vlieg dacht bij zichzelven als al wat hier zoet is, vergiftigd is, zullen het de vleeschspijzen welligt met zijn vloog daarop naar een schijfje worst en beet er dapper in. Doch welke vlieg kan rattekruid verdragen? Ook zij werd bij hare vaderen ver- zameld De vierde vlieg was echter een verstandige vlieg, zij het alles onaangetast, tot zij een vochtig vel papier ontdektewaarop een doodskop gedrukt wss met de bijvoeging: vliegen-vergift." Daar vloog zij gerust heeu, at en dronk en bleef gezond en vrolijk.... want zelfs dat vliegen- papier was ook vervalscht." Aangaande de werken der Amsterdamsche Kamal-maatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in September voortgezet met 1190 tot 1443 arbei- ders 12 tot 17 paarden, 2 lokomotieven, 32 wagens, 26 tot 2/ stoombaggervaartuigen, 85 grondschouwen en 20 sleepstoombooten. Bovendien het dubbele emmer-baggervaartuig n°. 5 vande Tynein Engeland met de daarbij behoorende 3 groote stoomklepschouwen. Noordzeehoofden. Het Noorderhoofd is in Augustus tot op 1528 meter lengte voltooid, uitgezonderd het werk hooger dan 2.50 meter boven A.P. In den golfbreker tegen het Noorderhoofd zijn gestort 50,247 kub. meter betonblokken (2304 in September) en 2200 kub. meter natuurlijken steen. Het Zuiderhoofd, sedert het eind van 1875 op de lengte van 1528

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2