L 208 - 11 aar lemmer meer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 19 tot 28 December 1877. Landbouw. Oenienffde Ilerig'tfen- hoeft te persen. Zij wordt vervolgens met wrongel-messen gesnedenen dan door afkoeling op een temperatuur van 10°12° C. gebracht, vervolgens gemalen gezouten en 3 a 4 dagen sterk geperst. De zoo bereide kaas wordt dan in de kaaskamer gebracht. Hier heerscht een temperatuur van 16°17 0 C. Ten gevolge van de gisting in de kaasmassa, die reeds in de wrongel begonnen is, en in de kaas voort- gaat, wordt zij in zeer korten tijd rijp. Deze kaas heeft een zeer aangenamen smaak. SLOTWOORD. Ofschoon de Friesche boter nog algemeen gezocht is toch begint de Deenscbe haar van de Lotidensche markt te ver- dringen. Uit het voorgaande is gebleken dat de verbetering in de hoedanigheid der Deensche boter vooral het gevolg daarvan is, dat men die bereiding op groote schaal drijft met andere woorden dat de meeste melk in boter- en kaasfa- brieken verwerkt wordt. Zouden riu dergelijke fabrieken in Friesland ook niet gunstig op de zuivelbereiding werken Als wij zien wat in Denemarken geschied is, dan kan er mijns inziens, geen twijfel bestaauof het antwoord moet bevestigend luiden. De beste toestellen zijn voor iedere boer- derij afzonderlijk te kostbaar, maar zuike inrichtingen zouden volgens den eisch des tijds ingericht kunnen worden. Veel handenarbeid zou daardoor bespaard worden. Men krijgt in zuike inrichtingen meer en beter produkten uit dezelfde hoe- veelheid grondstof. Juist in het rijke Friesland zou zulk een stelsel eerder dan in andere provincien van ons vaderlaud voldoen. De boerenplaatsen liggen er niet zoo ver van elkaar verwijderd, dat het vervoer der melk bezwaar zou opleveren. Ook de vrouw des landbouwers zou daardoor van een zware taak bevrijd worden. Terwijl thans niet alleen de zorgen voor het huisgezin haar drukken, maar ook de melkerij aao hare uijvere hand is toevertrouwdzou zij zichals dergelijke inrichtingen tot stand mochten komenmeer kunnen wijden aan hare edele roeping. Zuike fabrieken zouden de zuivelbe reiding zeer bevorderen. De ontwikkeling van dien tak van landbouw zou gunstig terugwerken op de welvaart van geheel Friesland. In Denemarken zien wij een voorbeeldhoe men door een bedrijf op groote schaal te gaau uitoefenen dit tot bloei kan brengen. Lateu wij dit voorbeeld navolgen en daarbij steeds voor oogen houden het rijmpje van „Vader Cats:" Dit voorbeeld moet u niet verslaan Die 't laatste komt, heeft best gedaan. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van landbouw heeft in zijne laatste vergadering besloten eene commissie van drie personen waaronder twee landbouwers, naar Denemar ken te zendenten einde aldaar de zuivelbereiding in haren geheelen omvang na te gaan en deswege te rapporteren. Eene som van 800 is daarvoor beschikbaar gesteld. De com missie zal worden benoemd in de vergadering van het hoofd bestuur in de maand Februarij a. s. Het feit, dat in den laatsten tijd de deensche boter in het buitenland zeer veel aftrek heeft en de friesche boter haren ouden roem niet kon handhaven, heeft tot het nemen van dit besluit geleid. Tot deurwaarder bij het Kantongeregt te Haarlemmermeer is benoemd de heer H. de Groot, thans notaris-klerk te Goor. GEBOREN Jan Theodoras Lubertus zoon van M. Verbeek en A. H. K;8t Janzoon van IJ. Ran en K. Verberne. Pieterzoon van II. Vermeule en J. Maarsman. Maartje dochter van K. Edelaar en M Tulen. Klaas zoon van D. Metz en A. de Groot. Antonius zoon van W. Zwart en J. Smit. Boudina Maria dochter van C. de Haan en G. Appelman. Adriaantje dochter van J. Welp en A. Bak- ker. Catharina dochter van J. Hogewoning en W. van der Meij. Lambertus Jacobus, zoon van A. Huij en K. van Keulen. Jan Tennis, zoon van J. van den Broek en M. van Heukelom. OVERLEDEN Maatje Bestman oud 50 jaren ongehuwd. Gerrit Gorle oud 26 jaren, ongehuwd. Aagje oud 13 jaren, dochter van J. van Teulingen en M. Strijder. Koeuraad ond 2 maandenzoon van J. Selser en A. Nieuweboer. Johannes Petrus Christina, oud 3 jaren zoon van B. J. Tresoor en G. F. Killewald. ONDERTROliWD D. Gelein (wednr.) met J. Verbiest (weduwe). GEHUWD geene. Een paard voor een wagentje gespannentoebehoorende aan A. van Songing in het laatst der vorige week op hoi. De heer Vorstman, die er in zat, sprong er uit, en bekwam eene wonde a n het hoofd. De knecht van A. Hulscher, H. Keppel genaamd, wilde het paard tegenhouden doch kreeg een stoot met het lemoen tegen de borst en een trap van het paard; men zegt, dat er weinig hoop op behoud van zijn leven be- staat. Het paard is opgehouden aan den Sloterweg bij den Bennebroekerweg, zonder dat er iets aan het rijtuig bescha- digd was. Capelle (Langstraat)26 Dec. Het afleveren van hooi voor de persen blijft druk voortgaan, dagelijks worden aanzienlijke partijen uit de schuren vervoerd. De prijs houdt zich steeds staande op 15 per 1000/2 kilo, terwijl het schrale hooi voor 10 verkocht wordt. De prijs van het roggestroo staat tegenwoordig gelijk met dien van het beste leverantiehooi. De handel in vette varkens blijft zeer slap; de burgers zjjn hierdoor goed in de gelegenheid gesteld om hunne kuipen tegen veel minder prijs dan ten vorigen jare te voorzien voor 58 c. per kilo kan men naar de beste kwaliteit vragen. Kamper-FiiliUld26 Dec. In de laatste dagen is het handels-hooi meer in trek en worden voor de pers en den lossen handel de volgende prijzcn besteedBuitenveldsch f 17 a 18 en Binnenveldsch f 13 a 14 per 1000/2 kilo. Voor stroo besteedl men f 12 a 13. 'SHertogenbosch27 December. Bij de eerste veiling der domeingoederen te St. Agatha is voor de perceelen hooi-, riet- en weiland, grootendeels uiterwaardenvan f 1700 tot/ 4000 per bunder geboden. Voor bouwland en uitgerooide bosch- gronden werd omstreeks f 400 per bunder besteed. Er waren veel koopers, voornamelijk uit Holland en Gelderlanddoch ook uit de omstreken. De geheele inzetsom bedraagt onge- veer 143,455, hetgeen aanmerkelijk meer is dan de eenige jaren geleden plaats gehad bebbende schatting. Ter benoeming van een lid van het ljoofdbestuur (ujt Zuid- Holland) van de Hollandsche Maatschappij van Landbouwin plaats van den heer C. J. van der Oudermeulendie met 1 Januarij e. k. het voorzitterschap der Maatschappij zal aan- vaardenis in eene te Haarlem gehouden vergadering van leden en afgevaardigden gekozen de heer tnr. W. O. T. van Oudheusdente 's Gravenhage. De voorzitter, mr. W. van der Vliet, deed vooraf mededeeling, dat door het hoofdbestuur pogingen zullen worden aangewend omin navolging der Friesche Maatschappij van Landbouwkursussen voor toekom- stige landbonwonderwijzers in vakken, den landbouw betreffende, op te rigten. Aanvragen om geldelijke subsidien zullen daartoe door het hoofdbestuur gedaan worden zoowel bij de proviociale besturen van Noord- en Zuid-Holland als bij het Rijk. EeD daartoe strekkend voorstel om zoodanige onderstenning van de .Hollandsche Maatschappij van Landbouw te erlangen zal in de p. k. algemeene vergadering te Delft worden iugediend. De heer jhr. mr. Hoeuftt van Velsen dankte namens de ver gadering den heer mr. van der Vliet, thans af tredendevoor de uitstekende wijze, waarop hij het voorzitterschap dezer Maatschappij gedurende 3 jaren had waargenomen waarna de voorzitter met een woord van hartelijken dank voor de mede- werkinghem door het hoofdbestuur en de leden steeds be- toondvan de vergadering afscheid nam. Met groote geestdrift maakt het Journal des Hibats melding van de werkzaamheden der Nederlandsche tuinlieden, die op het Trocadero te Parijs bezig zijn tulpen te planten, Het blad bezweert de liefhebbers dezer bloemeu die het volgende jaar naauwelijks zullen kunnen gelooven dat de heerlijke bloemen in den.kouden grond gekweekt zijn, om alle middelenalle verleidingskunsten aan te wenden, ondanks de strenge voor- schrifteu van den algemeenen commissaris der tentoonstelling toch door te dringen tot de tuinen die op het Trocadero in aanleg zijn, en daar de bekwaamheid der beide Hollandsche tuinlieden te bewonderen, die op korten afstand van deu groo- ten waterval veertigduizend tulpenbollen plauten. Staan de bloemen eenmaal in bloei, dan zullen zij het wapen van Haar lem voorstellen. De omgekeerde degen die zich in het schild bevindtwordt door witte tulpen gevormdde randen en de vijf sterren tlie den degen omringenvan roode tulpen. Boven het wapen zal men den naam „Haarlem" lezendaaronder ..Holland". De letters dezer beide uaoien zullen van roode tulpen zijn omringd door witte tulpen. Alles zal in zuike grootte worden voorgesteld dat een wandelaar desnoods tus- schen de letters en de sterren zal kunnen loopen. Om koolplanteu vrij te houden van rupsen heeft men in Engeland bevonden, dat diet voldoende is om deze goed te dekken met de bladen van de Adelaars Varen. Het Horstermeer c. a., in den Meer-Uiterdijkschen polder, gemeente Nederhorst den Berg, op 24 December geveild in het O. Z. Heeren-Logement te Amsterdamis gekocht door den makelaar S. W. van Eoueudalvoor f 94,000. Aangaande de uitkomsten van den oogst in Hongarije be- rigt de Nederlandsche kousul-generaal te Budapest onder dag- teekening von 6 November hoofdzakelijk het volgende De tarwe heeft een zeer goeden oogst opgeleverdde op- brengst wordt geschat op omstreeks 3'/2 millioen hektoliter boven een gewonen gerniddelden oogst. De kwaliteit is wat het gewigt betreft over het geheel bevredigendde kleur is meer geel dan rood; slechts op enkele plaatseu heeft dit graan door roest geleden. Ook de rogge heeft in Hongarije eeu bevredigend resultaat geleverd. Slechts in enkele komitaten was dit niet het geval. De opbrengst in het geheele land wordt gerekend 1 mil lioen hektol. meer dan een gewonen oogst te bedragen. Van alle graansoorten heeft de gerst het meest te wenschen overgelaten en slechts een gerniddelden oogst gegeven. Ook de kwaliteit valt niet te prijzen. De haver heeft iets meer dan /2 millioen hektol. boven een gerniddelden oogst geleverd; de kwaliteit is over het algemeen minder bevredigend dan verleden jaar. De opbrengst van het raapzaad was vrij goed; het meeste was reeds vroeg in den herfst opgekocht en verzonden. Mais en Tabak hebben door de buitengewone hitte en droog- te veel geledenen eerst de in de tweede helft van Augus tus gevallen regens hebben op de ontwikkeling dezer gewas- sen gunstig gewerkt. Het resultaat van den oogst schijnt echter slechts middelmatig te zullen zijn. Ook de icijnstok heeft bij de regens van Augustus nog eenige baat gevonden echter zal de wijnoogst, wat de hoeveelheid betreft, niet met dien van 1878 gelijk staan; daarentegen meent men eene vrij goede kwaliteit te mogen verwachten. Terstond na den oogst heeft de graanhandel in het land eene buitengewone levendigheid aangenomeu. Voor bet bui tenland, met name Duitschland en Zwitserland, zijn enorme hoeveelheden tarwe en gerst opgekocht. Intusschen zijn de prijzen spoedig achteruitgegaan en de uitvoer is verminderd alleen over Triest geschieden voortdurend groote verzendingen. De in het land aanwezige voorraad is met dat al nog zeer belangrijk. Het uitzaaijen der wintergewassen is niet oveial door het weder begunstigd gevrorden en eerst laat ten einde gebragt. In sommige streken wordt geklaagd over de schade die de veldmuizen aanrigten. Aangaande de uitkomsten van den oogst in Zweden berigt de Nederlandsche Consul te Stockholm, onder dagteekening van 26 November, hoofdzakelijk het volgende: De iets gunstiger weersgesteldheid in de laatste herfstmaan- den heeft wel bijgedragen om de treurige uitzigten op den oogst eenigszins te verbeterenechter hebben de sedert open- baar gemaakte statistische opgaven uit de verschillende pro vincien de verwachting bevestigd dat de oogst een ongunstig resultaat zou opleveren. Het slatistisch Centraal-Bureau heeft, naar aanleiding der bedoelde opgaven, bekend gemaakt dat de opbrengst van den oogst thans als bijna middelmatig kan beschouwd worden. Dat dit oordee! niet ongunstiger is uitgevallen is toe te schrijven aan eenen over het algemeen rijken haveroogst, waardoor bij de berekening over het geheele land het mis- gewas in de Noordelijke streken werd opgewogen. De opbrengst der onderscheideu graansoorten wordt, in hectoliters geschat op: wintertarwe 965,000 zomertarwe 66,000; winterrogge 5,713,000; zomerrogge 67,000 gerst 4,670,000; haver 16,815,000; mengkoren 1,864,000; erw ten 5 17,000 boonen 119,000; wikken 268,000; boekweit 7000; raapzaad 26,000; aardappelen 15,523,000. De voorraad van graan is over het algemeen naauwelijks toereikend. Alleen de haveroogst heeft die van het vorige jaar bercikt en zelfs met 2 x/2 millioen hectoliter overtroffendoch de kwaliteit zal tengevolge van het slechle oogstweder ver be- neden het middelmatige zijn. Treurig is de uitkomst van den aardappeloogstniet alleen is de opbrengst 4 millioen minder dan het vorige jaar, maar de hoedanigheid is zeer slecht, hetgeen te bejammeren is, daar de aardappel het hoofdvoedsel van de lagere klasse uitmaakt. Ook de hooioogstzoowel van bezaaid land als van na- tuurlijke weidenis beneden het middelmatige geweestde tweede snede is voor het grootste gedeelte afgegraasd. De voorraad veevoeder is dan ook bijna overal schraal. Uit Leipzig wordt gemeld dat zich aldaar de trichinose op ourustwekkende wijze heeft geopenbaard. Op het einde der afgeloopen maantl waren 134 ziektegevallen gecoustateerd waarvan 2 met doodeiijken afloop. Als oorzaak wordt opgegeven dat de verbiuiksvereeni- ging van huismoeders te Leipzig eene partij gerookt vleesch te Brunswijk had aangekocht en in consumptie heeft gebragt, hetwelk nu blijkt trichinen te bevatten. De Nederlandsche Consul te Memel berigt, onder dagtee kening van 7 December jl.dat de resullateu van den oogst in zijn ressort over het algemeen uiet ongunstig geweest ziju met uitzondering van het raapzaadhetwelk in den vorigen winter door de vorst vernield was geworden. De hooi- en klaverlanden hadden door de aanhoudende droogte in den voorzomer veel geleden en slechts eene schrale opbrengst ge leverd. De opbreugst van tarwe en aardappelen was middel matig, die van rogge, gerst, haver en erwten iets boven het middelmatige. Aan een berigt van den nederlandschen konsul te Gent, van 14 November jl.betrekkelijk de uitkomsten van deu oogst in Vlaanderen, wordt het volgende ontleend De kwaliteit van de tarwe en rogge heeft niets te wenschen overgelaten, maar de opbrengst is, zoowel wat graan als stroo betreft, slechts middelmatig geweest. De vochtige en koude weersgesteldheid van de eerste maanden des jaars heeft veel nadeel aedaan aan de gerst waarvan de oogst slecht is uitgevallen. Daarentegen is de oogst van haver allezins bevredigend geweest. Koolzaad wordt weinig verbouwdde meeste landbouwers in Vlaanderen zijn daarvan teruggekomen, dewijl de late nacht- vorsten dit gewas zoo vaak doen mislukken. De opbrengst der hooilandeu waarvoor men in het voor- jaar beducht was, is overvloedig geweest en het hooi was van goede kwaliteit. Hierdoor en door een ruimen knollenoogst is men van een voldoenden voorraad veevoeder voor den win ter verzekerd. Ook de opbrengst der boekweit is bevredigend. De aardappelen hebben slechts een middelmatige opbrengst geleverd en de kwaliteit laat te wenschen over. Het vlas is over het algemeen goed geslaagd em de kwali teit is beter dan die van 1876. De prijzen zijn hooger dan in het begin des jaars. De beetwortels zijn niet groot van stukmaar van voortref- felijke kwaliteit en zeer rijk aan suikerstof. De boomvruchten hebben een zeer ongelijken oogst opgele verd; op sommige plaatsen is er overvloed, op andere zijn zij geheel en al mislukt. Aan 's Rijks Munt te Utrecht is men druk bezig mel^ de aau- munting der nieuwe 6en-centstukkenwekelijks wordt voor onge- veer 15,000 afgewerkt. Met het slaau der halve-centstukken zal men waarschijulijk niet v<5or Februarij beginnen. Een lokaal aan de Munt is ingerigt voor den arrondissements-betaalmeester om te dienen voor depot der nieuwe pasmunt. De Deventer-Amsterdamsche schroefboot, kapt. de Boei, kwam in aanvariug met een zoogenaamden zandbok met het onge- lukkig gevolg dat deze laatste onmiddellijk zonk en van de drie opvarenden slechts een werd gered. Het gegronde vermoeden be- staat, dat de beide anderen zijn omgekomen, niettegenstaande de ijverige pogingen van eenige terstond toegesnelde booten. Dezer dagen is een Protestantsch kerkgebouw te Miinchen in dienst gesteld, het tweede in de Beijersche hoofdstad. Nog geen SO jaren geleden kon de eerste Protestant, die zich te Miinchen wilde vestigen, geen onderkomen vinden. Het was de hofprediker der Protestantsch e gemalin van Prins Maximiliaan Jozef. Thans telt Miinchen 60,000 Protestantsche inwoners. De Milanesche dagbladen verhalendat aan Don Carlos, reizende onder den naam van Louis de Lucao, de halsketen der orde van het Gulden Vlies ontstoleu iswe'lke hij steeds bij zich had en die volgens de legende, aan Philips den Goede, door wien de orde in 1429 gesticht is, behoord heeft. De diefstalden 16 dezer ont- dekt, moet te Venetie of te Milaan gepleegd zijn. Don Carlos miste het kleinood toen hij in laatstgenoemde stad, na de over- dekte galerij van Victor Emmanuel te hebben bezigtigd, in zijn hotel terugkwam en zijn koffer opende. Dr. Lipschitz, rabbijn te Berlijn, als kanselredeuaar en uit- stekend talmudist beroemdwerdterwijl hij een toespraak hield bij een huwelijks-inzegening, plotseling door een beroerte aangetast, die den volgenden dag een einde aan zijn loven maakte. De Israe- lietische gemeente lijdt door zijn dood een zeer zwaar verlies,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1877 | | pagina 2