1878. Vrijdag, 11 Januarij. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. IVegentiende Jaargang. I\K 2. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der -AHvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12x/2 Cent. Haarlemmermeer-Polder. VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN II A A R L E M If E R11E E R. Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BOIVGA C0., te Amsterdam. l'ilerl(fk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaalsruimte berelcend. van den Haarlemmermeerpolderop Woensdag den 17den October 1877, des morgens ten 10 urein het Lokaal van Staats, te Haarlem. Voorzitter: Jhr. J. TV. M. van tie Poll. (V e r v o 1 g.j IV. Volgt een praeadvies op een adres van eenige bewo- ners van Abbenes, luidende ahlus By besluit uwer Vergadering van den 14den Junij jl.werd in onze handen gesteld om advieseen adres van eenige bewoners van Abbenes, van den navolgenden inhoud Aan het Polderbestuur van Haarlemmermeer. De ondergeteekendenbewoners van Abbenes c a., ver- zoeken met de meeste bescheidenheiddat door U besloten worde pogingen en gelden aan te wenden tot het verkrijgen van een weg over Abbenes, van de Hoofdvaart af bij de Kerk aldaar, tot de Ringvaart tegenover Lisse. Uit den aanleg van dien weg vloeijen voor de bewoners van Abbenes c. a. de volgende voordeeleu voort, welke onvermijdelijk weder gunstig moeten werken op den reeds bekenden goeden naam van dezen polder: a. De waarde der landerijen wordt er door verhoogd. 6. De bloei en vooruitgang dezer plaHts wordt er door bevor- derd. c. Er zal gelegenkeid blijven welke dreigt weg- genomen te worden op geen te grooten afstand school en Kerk te bezoeken. d. De hulp in deze van uw Bestuur zal voor de Gemeente de noodweudigheid wegnemenom aan beide einden van den Lisserdwarsweg eene school te stichten. Tot het verkrijgen van dezen weg zou er onderhandeld dienen te worden met den Heer A. L. Dijserinck, te Haar lemover wiens gronden hij zou moeten gaan. Ingeval ge- noemde Heer genegeti is de noodige gronden tegen hunne waarde af te staanzouden de kosten voor dien weg moeten bedragen a. Nieuw deel weg van de Hoofdvaart tot den Nieuwer- kerkertogt, lang 700, breed 12 meter'huurwaarde f 72. per hectare60.48 b. Ter wederzijde van dien weg eene sloot, breed 3 meter, diep 1.50 meter op het maai- veld, bodemsbreedte 1.20 meter, tegen 0.25 den strekkenden meter, over 1400 meter lengte. 350. c. Gelijkmaken van den weg, a 0.10 per meter70.— d. De weg, welke reeds bestaat, van den Nieuwerkerkertogt tot het Ringkanaallang 800, breed 11 meter, huurwaarde 72.63.36 e. Begrioden van den nieuwen weg op eene lengte van 700 meter, op de 5 meter 1 M3 grind, a 3.50 per M31470.— Vervoer van grind350. Totaal. De jaarlijksche kosten zouden zijn 2363.84 Huur 20 M3 grind, a 3.50. Grindrijden Gelijkmaken van den weg. Kroozen 123.84 70.— 7.— 25.— 4.— Onderhoud van de bestaande brag over den Nieuwerkerkertogt 25.— Totaal. 254.84 Welligt dat de Heer Rutgers van Rozenburg die ver- pligt is de slooten te dempen langs den reeds bestaanden weg, als zijn gronden op Abbenes zullen uitgeveend zijn, zich bereidwillig zal toonen om zijne brug over den Nieuwer kerkertogt en 00k een klein deel lands af te staan tegen de vrijmaking van het dempen dier slooten. Ons bescheiden verzoek hooggeeerde Heeren moge hoofd- zakelyk eene gemeentezaak zijn, het gunstig aanzien des Polders wordt er tevens door verhoogd, en nimmer zijt gij teruggetreden om dat aanzien te verhoogenal waren het ook geen re^tstreeksche Polderbelangenzoo als uit uwe handelingen blijkt omtrent de brug te Halfwegte Alkemade, te Abbenesden weg bij den Heer Mr. J. P. Amersfoordt enz. enz. Daarom wordt door de ondergeteekenden met de meeste bescheidenheid verzocht en in het belang van den geheelen Polder en in dat van Abbenes in het bijzonder, dat door uw Bestuur pogingen en geld worden aangewendzij het in zamenwerking met het Gemeentebestuur, tot den aanleg van dien weg. Hetwelk doende, enz. (get.) C. VAN TOL. Abbenes, 1877. D. VAN WIERINGEN en anderen. Het daarop uitgebragt rapport van den Hoofdopzigter luidt ais volgt: Adressanten wenschten dezen weg, voornamelijk ten behoeve van het bezoek van school en kerk te Abbenes en voor het bouwen van eene nieuwe school nabij den Ringdijk, omstreeks den Lisserwegonnoodig te maken Sedert de indiening van hun verzoek is echter geblekendat het bouwen van zulk een school toch noodig is, zoodat het Dagelijksch Bestuur van Haarlemmermeer daartoe dan ook de voorbereidende stappen doet. Dit Dagelijksch Bestuur verklaarde in een conferentie met den Dijkgraaf, dat thans het verkrygen van den bedoelden weg van weinig belang was, zoodat van zijne zijde niets meer te verwachten was dan eventueel een voorstel aan den Gemeenteraadom bij aanleg van den weg door het Polderbestuur eene geringe bijdrage in de kosten te verstrekken. Mijns inziens zou het maken van den weg, die slechts van zuiver plaatselijk belang voor Abbenes en ten behoeve van geringe kosten van onderwijs voor de Gemeente kan wezen toch geen Polderzaak geweest zijn. Waren deze belangen er door gebaatdan had het evenwel overweging kunnen ver- dienen den aanleg van den weg door eene bijdrage van den Polder te steunen. In den tegenwoordigen stand der zaak echter, nu het Dagelijksch Bestuur van Haarlemmermeer zelf verklaart dat het belang van d<'weg zeer gering iskan op het verzoekschrift slechts afwijzend beschikt worden. Haarlem De Hoofdopzigter van den Haarlemmermeerpolder 26 July 1877. (get.) A. ELINK STERK. Wij vereenigen ons geheel met het rapport van genoemden Ambtenaar en stellen U mitsdien voor te besluiten den adres santen te melden dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder (get.) J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. L C. VAN DE BLOCQUERYSecretaris Aan Heeren Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder. Overeenkomstig het voorstel van het Dagelijksch Bestuur wordt dit verzoek van de hand gewezen. V. Wordt gelezen een voorstel van Dijkgraaf en Heem raden naar aanleiding van eene missive door het Bestuur van den Vijfhuizer- en Vereenigde Groote en Kleine Polders, van dezen inhoud HAARLEM, 9 September 1877. Van het Bestuur van den Vijfhuizerpolder hebben wij de navolgende missive, in dato 5 Maart 1877 ontvangen, lui dende als volgt N°. 8. HAARLEMMERLIEDE en SPAARNWOUDE5 Mei 1877. De hoogte van het boezemwater is meermalen vooral in de laatste dagen, oorzaak dat de bermen langs de westzijde van de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder tegen den Vijf huizerpolderonder Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Sectie O, N°. 209 (vroeger 203) en Sectie F, N°. 236 gedeeltelijk, tegenover de mylpalen 1920, overvloeijen. Van af den Vijfhuizer watermolen tot aan en voorbij de woning van deri landman P. van Bruggen is in der tijd door de Meercommissie geen Polderkade aangebragt, waardoor de Vijf huizerpolder dikwijls bezwaar van water, soms gevaar van onderloopen heeft. Het, Bestuur van genoemden Polder wenscht op het be- doelde gedeelte bermlang 350 meter, een kade aan te leggen van ongeveer 2 meter breedte en van 50 a 75 cen timeter hoogteten einde de achterliggende kade te bescher- men, en verzoekt daartoe de vergunning van het Bestuur van Uwen polder. Mogt onverhoopt hiertegen bezwaar bestaan zoo wenschen wij het bedoelde gedeelte berm, sectie O, n°. 209, en sectie 1 n 236 gedeeltelijk, tot aan de woning van P. van Bruggen tot bovengenoemd einde voor langen termijn in huur of in erfpaeht le verkrijgen. Gaarne zouden wij dus zien dat bedoeld terrein lang 350 meter, bij de aanstaande verpachting van bermen en polderkaden van den Haarlemmermeerpolder voorshands uit- gezonderd werd tot dat eene regeling in deze is tot stand gekomen. Wij hebben gemeend deze aanvraag bij Uw Collegie te moeten doendaar de achterliggende kaden van den Vyf- huizerpolder tegen den aandrang van den tegenwoordigen waterstand niet bestand zijn, en, by verzwaring, aan weg- zakking onderhevig worden, te meer daar bij onverhoopte doorbraak die in de afgeloopen week met kracht gekeerd isde landen tot nabij de Zomervaart te Haarlem geinun- deerd worden. Het Bestuur van den Vijf huizerpolder (get.) J. L. VAN DER BURCH, Voorzitter A. VERGERS Secretaris. Het daarop uitgebragt rapport van den Hoofdopzigter, in dato 30 Maart 1877, is aldus luidende: Door de Meer-Commissie is hier geen kade gelegd, omdat bier onbedijkt boezemland doorsneden werdde kade van den Vijfhuizerpolder was en is eene kleine 100 meter meer westwaarts gelegene. Deze kade is evenwel zoo gebrekkig, dat het voor dien polder hoogst wenschelijk is een betere waterkeering te verkrijgen. Ook zie ik er geenerlei bezw;aar in den Vijfhuizerpolder een kade op bedoelden grond te laten maken mits die grond in eigendom overga. Het kan dunkt mij niet wenschelijk zijn dat Haarlemmermeer eigenaar zou wezen van den grond die de waterkeering van een an deren polder moet zijn. De Vijfhuizerpolder zou dus de strook van af den Molen tot aan den Poelpolder, lang ruim 400 meter (niet 350 meter, gelijk het verzoek zegt)dienen te koopen. De oppervlakte van die strook zal ruim 60 aren be dragen en maakt deel uit van perceel 12 der polderkaden, in het geheel groot circa 318 hectaren, dat voor 223. dus voor circa 70.per hectare, verpacht is. Naar dien maatstaf mag men circa f 1400.per hectare als koopprijs stellen hetgeen my voorkomt een prijs te zijn niet te hoog voor eene zaak van zooveel belang voor den Vyfhuizerpol- der, als het hier betreft. Haarlem De Hoofdopzigter van den Haarlemmermeerpolder 30 Maart 1877. (get.) A. ELINK STERK. Wij hebben, bij missive van 14 Mei 1877 het navolgend antwoord aan het Bestuur van den Vijfhuizerpolder gezonden. N°. 327/76. HAARLEM, 14 Mei 1877. In antwoord op Uwe geeerde missive van '5 Maart jl. n°. 8 waarbij Uw Bestuur het verlangeu te kennen gaf om eene strook grond langs den buitenkant van de Ringvaart ter lengte van circa 350 meter, benoorden den Molen van Uwen polder, te mogen verkrijgen tot het doen aanleggen van eene kade voor Uwen polder, of, zoo daartegen be zwaar mogt bestaan, genoemde strook grond voor langen tijd in huur of erfpaeht te verkrijgen, hebben wij de eer U in overweging te gevendie strook grond lang ongeveer 400 meter, groot ruim 6D aren, van den Haarlemmermeer polder in koop te nemen. Wij zijn niet ongenegen om aan Hoofd-Ingelanden een voorstel te doen om aan Uw Bestuur bedoelde strook grond over te dragen tegen een prys van 1500.— per hectare, en onder de voorwaarden, waarop tot heden de kaden aan anderen zijn verkocht. Aangenaam zal het ons zijn hieromtrent uw antwoord te vernemen. Dijkgraaf ea Heemraden van den Haarlemmermeerpolder, (get.) J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. n J. C. VAN DE BLOCQUERYSecretaris. Aan het Bestuur van den Vijfhuizerpolder, Daarop is ontvangen van de Besturen van den Vijfhuizer- en de Vereenigde Groote en Kleine Polders het navolgend berigtin dato 2 Junij jl.van dezen inhoud: N°- 9/9. HAARLEM, 2 Juny 1877. Naar aanleiding van Uw schryven dd. 14 Mei jl., N°. 327/76, hebben wij de eer te berigten dat, in aanmerking nemende den finantieelen toestand van den Vijfhuizerpolderdie slechts 129 hectaren groot, met een schuld belast is van 9500. wij eerder gewenscht hadden den grond, bedoeld bij dat schrijvenin vaste huur te verkrijgen het Polderbestuur toch is niet ongenegenomtrent de overneming een gewyzigd voorstel te doente weten Om dien grond aan te koopen tegen 1 October dezes jaars, gerekend tegen de som van 1300.per hectare, of, 720.behalve de kosten van overdragt en aan- zuivering van eventueele loopende huur. Mogt het Bestuur van den Haarlemmermeerpolder hierin kunnen treden, zoo zouden wij bij die gelegenheid tevens gaarne zien overdragen een gedeelte van de kade Sectie P, N°. 401, (tegenover het Kadastraal perceel Sectie P, N°. 325), en wel ter grootte van 5 aren, ten einde eene gelegenheid tot afvoer van water te kunnen daarstellen om dat het vroeger door ons aarigekocht perceel Sectie P N°. 400 daartoe min bruikbaar blijkt te zijn. Pen aanzien van deze laatste aanvraag, kunnen wij ook volstaan met eene uitgifte met regt van opstal ten behoeve van de Vereenigde Groote en Kleine Polders, zooals vroeger aan den Vijfhuizerpolder werd verleend by Contract van 14 Mei 1860, dat in 1875 is ontbonden. De Besturen van dtn Vijfhuizer- en de Vereenigde Groote en Kleine Polders, (git.) J. L. VAN DEN BURCH,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1