Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 2 tot 8 Januarij 1878 Landbonw. Oemengde Beri^ten. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij Terwijl bij missive van 15 July daaraanvolgende het Be- stunr van de Vereenigde Groote en Kleine Polders eene wijziging verzoekt omtrent een gedeelte kadewelk schrijven is aldus luidende N°. 10. HAARLEM, 16 Julij 1877. Bij het tweede gedeelte van ons schrijvenin dato 2 Junij 1877 N°. 99, namen wij He vrijheid aan het Bestuur van deu Haarlemmermeerpolder voor te stellen een gedeelte pol- derkade Sectie P, N°. 401, tegenover het Kadastraal perceel Sectie P, N°. 325, ter grootte van p.m. 5 arenaan te koopen ten einde eene gelegenheid tot afvoer van water te kunnen daarstellenomdat het vroeger overgenomen perceel Sectie P, N°. 400, daartoe minder bruikbaar blijkt te zijn. Aangenaam zal het ons zijnwanneer in den loop der maand Augustus a. s. hierop door Uw Collegie eene gunstige beschikking kan genomen worden. Het Bestuur van de Vereenigde Groote en Kleiue Polders, (get.) J. L. VAN DEN BURCH, Voorzitter v A. VERGERS, Secretaris. Aan Heeren Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder. Bij nader inzien zijn wij van oordeel dat een prijs van 1200 per hectare voor de aangevraagde gedeelten grond voldoende is, en stellen U mitsdien voor te besluiten ons te magtigen aan het Bestuur van den Vijfhuizerpolder en Ver eenigde Groote en Kleine Poldersden door die Besturen aangevraagden grondde grootte nader bij opmeting te con- stateerentegen een prijs van 1200.per hectare in koop over te dragenonder de bekende voorwaarden waarop tot heden de polderkaden zijn verkocht. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder, (get.) J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. Aan Heeren Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder. De Heer J. G. Schone vindt het bedrag van 1200. per hectare te weinig vooral daar spreker meent dat de Poelpolder ook met dien aankoop zal gebaat worden. Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg wenscht, dat men zich houde aan den eenmaal gestelden verkoopprijs van 1400.per hectare; |waarop de Heer Mr. J. P. Amers- foordt herinnert, dat het polderbelang medebrengt om van de kaden af te komen en acht het alzoo raadzaam om dit gedeelte voor 1200.te verkoopen. Daar Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg een voorstel doet om den prijs op 1400.per hectare te stellen, brengt de Voorzitter dit in omvraag; het wordt met 9 tegen 8 stemmen verworpen. Voor stemden de Heeren Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, Jhr. J. B. van Merlen Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, J. Blokland Jz. A. J. G. Timmermans, J. G. Schone Mr. T. L. L. Prins en P. Knaap Gz. waarop het voorstel van het Dagelijksch Bestuur zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Slot volgt.) Voor het kantongeregt Haarlemmermeer hebben in den loop van het jaar 1877, sedert 15 Mei tot 31 December teregtge9taan 115 beklaagden, waarvan 60 bij verstek zijn veroordeeld en 15 zijn vrijgesproken. 18 zijn veroordeeld wegens jagtdelicten. 29 wegens overtreding van plaatselijke verordeningen. 3 wegens overtreding van de wet van 29 Junij 1854, (Stbl. n°. 102.) 21 wegens overtreding van provinciate reglementen keuren van waterschappenen andere maatregelen van inwen- dig bestuur. 29 wegens overtrediog van bepalingen voorkomende in het wetboek van strafregt. Terwijl 15 vrijwillig huune vervolging hebben voorkomen door betaling van het maximum der geldboete. Gedurende genoemd tijdperk zijn door den kantonregter aldaar gewezen in burgerlijke- en handelszaken 31 interlocu- toire- en eindvonnissen en hebben plaats gehad 56 voorzie- ningen in voogdijen32 beeedigingen van deskundigen en 3 verzegelingenterwijl 13 boedelscheidingen door den kanton regter werden bijgewoond. GEBORENTheodora Margaretha Arnoldadochter van J. Uiter- mark eu J. van Workum. Adriaua Christina Barbera, dochter van J. van Velzen eu P. de Heijde. Johanna, dochter van A. Straathof en E. Blommestijn. Trijntje Maria, dochter van J. van de Geer en T. van der Sluis. Johannes Pieterzoon van C. H. Nol en N. Dekker. Petrus Emanuel, zoon van H. Meijer en G. van der Burg. Izak, zoon van J. Tazelaar en J. Franse. Margaretha Elisabethdochter van P. Post en W. de Vos. Neeltje, dochter van E. van Houten en G. Hoogheid. Pieter, zoon van J. Ravestein en J. van Houwelinge. Hendrika, dochter van J. E. van Keulen en A. de Ruijter. Jacob, zoon van M. Kroon en N. van Tol. Adrianus, zoon van J. Beers en M. Kerkvliet. Geertjedochter van L. van Oudenaarden en J. Ton. Petrus, zoon van P. van Gerven en B. Smit. Jannetje, dochter van J. Versluis en L. van der Zwaan. Dingenadochter van W. van der Steen en G. van den Assem. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van J. Pater en T. Koorn. OVERLEDENJan Hendrikoud 2 jaar en 11 maandenzoon van P. B. F. Prins en E. Wallbrink. Hendrik, oud 8 maanden, zoon van P. Pijnaker en P. van den Berg. Pieter, oud 2 maanden, zoon van M. van Soest en A. Timmers. Cornelia Stolk, oud 78 jaren, gehuwd met A. van Leeuwen. Elisabeth, oud 4 maanden, dochter van Matje Freeke (ongehuwd). Elisabeth Johanna, oud 19 dagen, dochter van J. H. Bertels en M. T. van der Lans. Marijtje Touw, oud 65 jaren, gehuwd met J. Middelkoop. Franciscus, oud 10 maanden, zoon van H. Prins en G. van Gerven. Lena Maria, oud 2 jaren, dochter van W. Zorge en A. Boogert. ONDERTROUWDgeene. GEHUWD: D. Gelein (weduwnr.) met J. Verbiest. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, te houden op Donderdag den 17 Januarij e. k., des voormiddags ten 10 ure in het Raadhuis. 1. Ingekomen stukken eu mededeelingen. 2. Adres van R. Koopmantot aankoop van grond. 3. Als voren, van R. Top. 4. Als voren, van M. de Vries. 5. Adres van R. Koopman e. a., om vergunning tot het dempen van slooten. 6. Verzoek van H. van Zettenom teruggaaf van belasting. 7. Financiele voordragt. 8. Wijziging der begrooting voor 1878. 9. Verzoek van den Gemeente- ontvanger, tot opheffing van den zitdag aan den Lijnden 10. Voorstel van den Gemeenteraad van Nieuwleuseu, om adhaesie te schenken aan een adres betreffende wijziging der Gemeentewet (heffing der plaatselijke belastingen). 11. Ver zoek van het Gemeeutebestuur van Leimuiden, om vergoeding voor het schoolgaan van kinderen uit deze Gemeenteop de school te Leimuiden. 12. Verzoek van K. E. van Rijsinge, om hoogere vergoeding voor het schoonhouden zijner school. 13. Een schrijven van den boofd-onderwijzer Spruitenburg omtrent de vacante betrekking van hulp-onderwijzer aan school N° 5. 14. Aanvraag van denzelfdenom gratification voor de kweekelingen aan gemelde school. 15. Adres van de hoofd-onderwijzersom tractementsverhooging. 16. Verzoek van den hulp-onderwijzer H. J. Visscher, om overplaatsing naar school N°. 4. 17. Ontslag van den heer A. van Riessenals lid der Plaatselijke Schoolcommissie. 18. Benoeming van leden der Plaatselijke Schoolcommissie, in plaats van de heeren N. T. Dorbeck en A. M. Vorstmau (aftredend) en A. van Riessen. Aanbevolen zijn, de heeren: 1°. N. T. Dorbeck en C. A. Gehrels; 2°. A. M. Vorstman en J. L. van der Moeren 3°. G. Hagen en G. van Tol. 19. Voorstel tot aankoop van grond voor school N°. 11. 20. Bestek voor de aanbesteding dier school. Cape lie, (Laugstraat)9 Jan. De verhuring van weilanden welke buiten huur zijn, is reeds geschieden op nieuw wor den zeer hooge prijzen uitgeloofdzoodat sommige perceelen van uitmuntende kwaliteit 125 a 130 per hektare mogen afdoen. De handel in hooi voor de persen blijft zeer geanimeerd, zoodat bet wegrijden uit de schuren bijna dagelijks bij gun- stig weder voorvalt, en wel tot den steeds vast blijvenden prijs van 15 per 1000/2 kilogr. Lemmer7 Jan. Gedurende het jaar 1877 werden aan de markt alhier verhandeld 544,320 kilo boter; de hoogste prijs der boter in dat jaar is geweest 58 per '/4 vat, op den 12 February. Sneek, 9 Januarij. Gedurende 1877 zijn aan de stads waag alhier gewogen41,615/4 en 3220/8 v. boter, benevens 896,081 kit. kaas of 49,511 stuks. De laagste prijs van boter is geweest 42, de hoogste 78 per '/4 vat; van Kanter kaas was de laagste prijs 35, de hoogste /40.50 van Nagel-kaas de laagste 33, de hoogste 42, alles per 150 kil. De middeuprijs der boter is geweest 60.25 van Kanter kaas 37.50, van Nagel-kaas 35.85. Gedurende het jaar 1877 zijn aan de stads waag te Delft gewogen: 3025 stapels kaas, wegende 909,812 kilogr.; 100 potten, 1 17/4, 34,620/8 ».u 6315/16 vaten boter, wegende 802,230 kilogr. In 1876 werd er gewogen 793,144 kilogr. kaas en 746,880 kilogr. boter. Op de kaasmarkten, in het jaar 1877 wekelijks te Hoorn gehoudenwerden in het geheel aangevoerd 961 5 9tapels wegende 2,654,684 kilogr. De StaaU'Courant berigt omtrent de longziekte onder het rundvee In het tijdperk van vier weken, 2 Dec. tot 29 Dec. 1877 zijn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aan- getast: in Noord-Brabant 2, Zuid-Holland 16, Noord-Holland 1, Friesland 14, Limburg 1, totaal 34 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 87 runderen door die ziekte aangetast. Gedurende het afgeloopen jaar (31 Dec. 1876 tot 29 Dec. 1877) werd longziekte waargenomen bij 956 runderen in 1876 1723, in 1875 2227, in 1874 2414, in 1873 2479, in 1872 4009 en in 1871 6078 runderen. De deelnemers aan de Parijsche tentoonstellingdezen zomer te houden zyn door het uitvoerend comite te Amster dam (voorzitter Jhr. G. J. G. Klerck, secretaris Prof. Jonck- bloet), uitgenoodigdhunne inzendingen te doen plaats hebben tusschen 15 Januarij en 1 February a. s., en wel aan het bureau van expeditie te Amsterdam of aan het sub-bureau te Rotterdam. Slechts bij uitzondering, op aanvrage toe te staan zullen er na dien gestelden termijn nog goedereu worden aan- genomen. Heeren inzenders worden attent gemaakt dat voor de geregelde verzending en het tijdig plaatseu van de voor- werpen een spoedige toezending van het grootste belang kan gerekend worden. De Nederlandsche commissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs heeft aan den heer Materstimmerman te Vlissingen, opgedrageu het maken van de hoofd- en zijgaugen der afdeeling Nederlandsche nijverheid. Op den Visschersdijk te 's Gravenhage poogden twee mannen zich meester te maken van een paar gouden kettingendie voor een venster lagen uitgestald. Een hunner sloeg, om den buit te be- magtigen, een ruit stukbij werd echter door de winkelierster gegrepen, die hem ondauks het bijten en slaan van den dief niet losliet. Spoedig was een agent van politie tegenwoordigdie de dieven naar het kommissariaat bragt. Een spoorwegw-erkerbelast met het strooijen van zand op de rails, is te Arnhem door een naar Duitschland vertrekkenden trein overreden, waarbij hem een voet en een arm van het ligchaam gesneden en de schedel verbrijzeld werd. De ongclukkige was onmiddellijk een lijk. Te Zundert heeft zich een timmerman opgehangen in den schoorsteen zijner woning. Men schrijft dezen zelfmoord van den 71-jarigen man toe aan achteruitgang in zijne zaken In het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden waren op 1 Januarij 404 gevangenen; een cijfer, dat in langen tijd niet zoo hoog was. Te Akkrum (Friesland) is eene jonge dochter, die bij eene liefhebberij-tooneelvoorstelling aldaar de rol van een krankzinnige vervulde, weinige dagen na de voorstelling zelve krankzinnig ge- worden. Er wordt veronderstelddat het spel dermate op hare zenuwen heeft gewerkt, dat de fantasie voor de ongelukkige in werkelijkheid is overgegaan. In den nacht van 28 op 29 December werd een detachement van het Russische leger op Babagora, 5600 voet boven de opper- vlakte der zee, bij 15 graden vorst, door een vreeselijken sneeuw- storm overvallen. Tien officieren en 810 soldaten werden ziek ten gevolge van het bevriezen hunner ledematen53 soldaten zijn volkomen doodgevroren. Eenige te Parijs vertoevende Belgen waren verbaasd daar op de straat den beruehten Emerique te ontmoeten, en zij dachten dat de Fransche justitie, zonder vonnis te vellen, hem de vrijheid hergeven had. Maar zijne niet-aanwezigheid in den kerker heeft een andere reden: de gewezeu voorzitter van de Union du Credit" werd, bij gebrek van beweging, te dik in de gevangenis, en dus kreeg hij van den regter van instructie vergunuing te voet te gaan van de gevangenis-Mazas naar het paleis van justitie; maar hij wordt begeleid door twee politie-agenten in burgerkleedingen het is hem verboden op zijnen weg iemand aan te spreken. Giuseppe Mengoni, de beroemde bouwmeester van de« Victor Emanuel-galerij" te Milaan, is den 30 December jl. in de uitoefe- ning van zijn ambt gestorven. In gezelschap van eenige ingenieurs besteeg hij een der hoogste bogen van de galerij om de architcc- tonische bijzonderheden te onderzoeken. Plotseling brak de steiger, en de bekwame architect viel ontzield op den bodem. Adeline Patti heeft 26 December jl. hare afscheids-voorstel- ling te Genua met »la Traviata" gegeven. Behalve tallooze kran- sen en boeketten, door het publiek van alle rangen haar toege- worpen, daalde er wel gedurende vijf minuten terwijl zij dien oogst verzameide, een regen van gouden loveren uit deu kap van het tooneel op haar neer. Zij heeft de uitnoodiging om te Madrid te komen zingen, ter gelegenheid der feesten, die bij het huwelijk des Konings zullen ge; even wordenmoeten afslaanomdat zij door opvolgende kontrakten in Italie gebondeu is. Men had haar voor het optreden in zes voorstellingen 120,000 frs. aangeboden. Uit goede bron meldt de //Morning Advertiser", dat blijkens te St.-Petersburg ontvangen telegram 15,000 menscheumannen, vrouwen en kinderen, door de Chinezen vermoord zijn in de stad Manasbehoorende tot het grondgebied van Kashgar. Die moord werd op de gruwelijkste wijze gepleegd. Het (/Journal des Debats" levert een historisch artikel over de Nieuwjaars visite-kaartjesen deelt daarin o. a. het volgende medeIn 1844 werd een zeer geacht diplomaatde heer de Lagrenedoor de regering van Louis Philippe, een zending naar China opgedrageu, met den last, zoo mogelijk, een handelstractaat met het Hemelsche Rijk te sluitenen tevens te trachten een eiland te verkrijgen dat tot militair dtablissement voor de Fran sche marine en depot voor den Franscheu handel dienen kon, ten gevolge van welke ondcrhandelingen Shangai dan ook verkregen werd. Zij werden te Macao gevoerd. Op Nieuwjaars morgen ont- ving de Fransche onderhaudelaar aan zijn hotel van den gouverneur een rol papier, welke 30 centimeter lang en 15 centimeter dik was. Met verbazing zag hij dat voorwerp aanen wist niet wat het wezen mogt. Een diplomatiek stuk, een memorie? maar de onderhandelingcn waren naauwelijks aangevangen. Een Chinees, bij de ontvangst tegenwoordig, en zeer op de hoogte van gebrui- ken en etiketten, hielp hem uit den droom. Het was het Nieuw jaars visite-kaartje van den Gouverneur van Macao aan den Fran- schen gezant. Nu ging men aan het ontrollen. Het was meerdan 50 meter lang; de vloer der kamer was er voor een groot gedeelte- mede bedekt, en men had er een virtrek mee kunnen behangen. Waar men al niet op wed! Te Wezel wedde dezer dagen een heer met een zijner vrienden om een Keulsche Dom-lotdat er sedert het begin onzer jaartelling reeds meer dan een milliard minuten verloopen waren. Hij verloor, want een eenvoudige be- cijfering doet ziendat er nog ongeveer 12 millioen minuten aan ontbreken. In het a Dagbl. van Z.-H. en 'sGr." klaagt iemand teregt over de »schaudelijke onmenschelijkheidom aau ouders het over lijden van hunne in Indie gestorven kinderenin dienst des lands mee te deelen, door eenvoudig de aan den overledene gezonden brieven dier ouders aan dezen terug te zenden met het opschrift //Overleden." Men begrijpe den schrik der arme ouders, als'zij op die wijze den dood hunner goliefden vernemen. Remedie tegen huishoudsters. Dezer dagen stond voor de arrondissements regtbank (derde kamer) te Amsterdam teregt een metselaar uit Weesperkarspelbeschuldigd van diefstal van een weinig beteckenend voorwerp. De man had onmiddellijk bekend en zich zeer gewillig laten arresteren. Hij had goed zijn brood, en hem scheen, naar het uiterlijk te oordeelen, alles naar wensch te gaan. Te vergeefs zochten regters en O. M. naar de beweegreden van het misdrijf. Voorzitter Maarbeklaagde wat dreef u dan toch tot den diefstal?" BeklaagdeOm n de waarheid te zeggenmijnkeerik ben weduwnaar en heb een huishoudsterdie huishoudster wou ik graag weg hebben en ik kon er maar niet afkomentoen dacht ik, als ik eens voor eenige maanden naar het rooije dorp moet, dan zal ze inmiddels wel wegloopen, en als ik thuis kom, ben ik weer vrij man. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in November voortgezet met 1285 tot 1370 ar- beiders, 9 paarden, 2 lokomotieven, 32 wagens, 25 tot 27 stoom- baggervaartuigen70 tot 84 grondschouwen en 17 tot 22 sleep stoombooten. Bovendien het dubbele emmer-baggervaartuig n°. 5 van den Tyne in Engeland met de daarbij behoorende 3 groote stoomklep- schouwen. Noordzeehoofden. Het Noorderhoofd is in Augustus tot op 1528 meter lengte voltooid, uitgezonderd het werk hooger dan 2.50 meter boven A.P. In den golfbreker tegen het Noorderhoofd zijn gestort 54,251 kub. meter betonblokken (4004 in November) en 3575 kub. meter natuurlijken steen (25 in November). Het Zuiderhoofd, sedert het eind van 1875 op de lengte van 1528 meter gebragt, is geheel voltooid, daarvan alleen uitgezonderd 27 meter lengte borstwering en 18 meter lengte verhooging van de kruin beiden aan het landeind. In den golfbreker tegen het Zuiderhoofd zijn gestort 60,146 kub. meter betonblokken en 4400 kub. meter natuurlijke steen. In het geheel zijn aan de hoofden en golfbrekers verwerkt 304,981 kub. meter betonblokken. Noordzeehaven. Het baggerwerk in zee werd voortgezet. Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedraagt in het geheel 4,674,460 kub. meter. In het Wijkermeer zijn gebaggerd 1,185,580 kub. meter, in Buitenhuizen 254,070 kub. meter, in het Westelijk Y 2,462,310 kub. meter. De kanaaldijken in het Wijkermeer en het Westelijk Y zijn tot A.P. opgetrokken over 30,214 meter lengtetot 0.60 meter boven A.P. over 28,939 meter lengte (125 in November), en voltooid over 27,739 meter lengte (625 in November). Zijkanaal B (Spaarndam bewesten Velsen). Gebaggerd 341,450 kub. meter (13,660 in November). Zijkanaal C (Spaarndam beoosten Buitenhuizen). Gebaggerd 271,270 kub. meter.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2