1878. Vrijdag, 18 Januarij. No. 3 VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEft-BEL AN GEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. f\\w (u.fr 3?rijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer ISCent. BEZWAAftlCHRIFT Mr. JACOB PAULUS AMERSFOORDT, tegeu het oprigten door Rijnland van een tweede Stoomgemaal te Halfweg. VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN SS1B II AAltLEMlf ERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. MJiterHfk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. VAN Grondeigenaar en Landbouwer wonende op ,,Badhoeve"in Haarlemmermeer, aan de Ringvaart bij de Sloter-Rolbrug De ondergeteekende erkent gaarnedat het peil van Rijn- landsboezem in de Ringvaart, vooral des winters, in den regel veel te hoog is, en er middeleu moelen worden aangewend om dit peil te verlagen. Hij merkt echter in de eerste plaats op, dat, zoo van ivege het Koningrijk der Nederlanden zorg wordt gedragen het Noordzeekanaalvolgens de bestaande concessie, te houden op 0.50 -s- A. P.alle kunstwerken voor Rijnland onnoodig zijndaar, in dat geval, al het overtollige water uit den boezem van zelf in het Noordzeekanaal valt. Hij, ondergeteekende, heeft er als grondeigenaar groot belang bij, dat dit peil van 0.50 A. P. op het Noordzeekanaal stiptelijk worde gehandhaafd. Immers daardoor wordt hij ont- slagen van het bijdragen in de belangrijke lastendie aan Rijnland worden veroorzaakt, door het maken en onderhouden van stoomgemalen en andere kunstwerken welke bij een hooger peil in het Noordzeekanaal onvermijdelijk worden. Mogt om de eene of andere reden het peil in het Noordzee kanaal moeten worden verhoogd, dan zoude nog eene ver- grooting van het bejtaand of ^tichting van een grooter stoom- gemaal te Halfweg voor de belangen van hem, ondergeteekende, zeer nadeelig zijn. Immers zijn landgoed de Badhoeveligt tusschen Halfweg en de Nieuwe meer; de Ringvaart aldaar is het eenige min kostbare vervoermiddel voor zijne granenzijne turf, zijne steenkolen, zijn hout, zijn hooi, zijn stroo, zijn vlas, zijne bouwmaterialenzijn grint, zijn puinzijne sintels en ander materieel (tot onderhoud van zijne wegen) en zijne meststoffen. Als de vaart in die Ringvaart belemmerd wordtmoet daar door voor hem aanmerkelijk bezwaar ontstaan. Deze belemmering nu zal zeer zeker ontstaan uit de oprig- ting van een tweede stoomgemaal te Halfweghetwelk zijne driedubbele kracht zal voegen bij het bestaande en de stroom- snelheid vooral in dit gedeelte der Ringvaart belangrijk moet vermeerderen. Men vergete hierbij nietdat de natte omtrek der Ring vaart zeer dikwijls belangrijk vermindert door den inhoud der vele kolen- en grintschepenvoor den Lijnden bestemd der menigte zandschepen voor Amsterdam bestemddie van de Ringvaart gebruik maken, der turfschepen en vlas- en mangelwortel- vaarders, die mede op verschillende tijden des jaars in belang rijk aantal van deze vaart zich bedienen. Het plaatsen van een tweede stoomgemaal te Halfwegzoo als het thans door Rijnland is voorgesteldsluit voor goed de sluizen en belet de natuurlijke strooming. Hierdoor wordt voor altijd belet de vaart door die sluizen, welke zeer wenschelijk zoude zijn voor de gemeenschap met het Noordzeekanaal, Noord-Holland en de haven van Amster dam, welke alien thans door de schepen voor Badhoeve (en omstreken) bestemd), niet anders kunnen worden bereikt, dan langs de belangrijke omwegen van de Overtoomsche sluis of, nog ergerlangs Cruquius en Spaarndamin eenen cirkel moeten varen, hetgeen vooral voor zeilschepen eigenaardige moeijeljjkheden oplevert; terwijl de Overtoomsche sluis, wegens haar druk verkeer, dikwijls groot oponthoud aan de scheep- vaart veroorzaakt. Dat nu het vermeerderen der stroomsnelheid werkelijk be langrijke bezwaren, ook zelfs voor de stoomvaart veroorzaakt, is onder anderen in de eerste weken van 1878 te Ymuiden ondervondenalwaar zelfs door de groote stoombootendie langs het Noordzeekanaal zee wilden kiezenbelangrijk en langdurig oponthoud is ondervonden. Het sluiten der sluizen te Halfweg door Rijnland het doen ophouden der natuurlijke en bewerken van sterke kunstmatige loziug levert ook nog een ander bezwaar op. Het is te voorzien dat de bestaande sluizendeze nieuwe oorzaak van slijting niet, in alle gevallen niet tang zullen kunnen verdragen. Immers, hsrhaaldelijk heeft men bereids de sluizen te Half weg moeten herstellendesniettegenstaande zijn zij thans alwe- der gebarsten. Oorspronkelijk zijn de sluizen niet gemaakt om den spoor- weg te torschen; zij zijn niet gemaakt voor de pijpen der waterleiding, die hare grondslagen op verschillende plaatsen hebben doorboordzij zijn bovendien reeds oud en niet meer te vertrouwen. Het Staatstoezigt op de spoorwegen is verpligt hier tegen ongelukken te waken die alligt het eerst zouden treffen hen, die, als ondergeteekende, veel van het station-Halfweg moe ten gebruik maken. Als men nu in aanmerking neemt, dat Rijnland in deze handelt tegen het uitdrukkelijk advies van zijne eigene des- kundigen, de heeren Conrad, Reuvens en Stieltjesdie het plaatsen van een stoomgemaal te Halfweg hebben afgeraden verbetering der uitlozing te Katwijk hebben aangeraden. Als men hierbij let op de omstandigheiddat zoo ooit op het Noordzeekanaal een peil mogt worden bepaald, daarvan het vaststellen van een maalpeil alligt het gevolg zoude zijn, waardoor aan Rijnland het kunstmatig lozen op het Noordzee kanaal geheel zoude kunnen worden belet, zoo zoude, in dit ongelukkig geval, het geld, thans door de Ingelanden opge- brngt tot vergrooting van een stoomgemaal te Halfweg, grooten- deels vveggeworpen zijn. Bovendien wordt thans de spuijing door de sluizen te Half weg bovenmate vermeerderd. Zoo is het te voorzien, dat zij spoediger dan anders herstelling zallen noodig hebben. Bij geheele vernieuwing zouden deze sluizen daarentegeu veel vereenvoudigd kunnen wordendaar zijna de sluiting van het Y, bij Schellingwoude, geen zeewater behoeven te keeren. Veel beter dan een stoomgemaal te Halfweg, ware het in het belang der omliggendentot dit doel, de beschikbare gelden van Rijnland te besteden. Om alle deze redenen verzoekt de ondergeteekende dat het Zijne Majesteit den Koning moge behagen Op grond van bovengenoemde bezwarendie voor 1°. de vaart; 2°. de uitwat.ering, en 3°. het spoorwegverkeeruit de oprigting van een tweede stoomgemaal te Halfweg nood- zakelijk moeten ontstaan Aan het Hoogheemraadsohap van Rijnland verlof te weige- renom over te gaan tot de oprigting van een tweede stoom gemaal te Halfweg. Hetwelk doende, enz. Haarlemmermeer11 Januarij 1878. Mr. J. P. Amersfoordt. Dit bezwaarschrift is ingeleverd aan den Burgemeester van Zuidschalkwijk en Haarlemmerliedebij het onderzoek de com- modo en ineommodohetwelk op gemelden dag gehouden is. Bij dit onderzoek is mede een bezwaarschrift ingeleverd door het Bestuur van den Haarlemmermeerpolderen, zoo men meentnog van wege eenige ingezetenen van Houtrijk en Polanen. van den Haarlemmermeerpolder, op Woensdag den 17den October 1877, des morgens ten 10 ure, in het Lokaal van Staats, te Haarlem. Voorzitter: Jhr. J. W. M. van de Poll. (Slot.) VI. Vervolgens komt ter tafel een praeadvies op het adres van de Heeren Gebrs. van der Beek, te Waalwijk, lui- dende aldus Van de Heeren Gebrs. van der Beek, te Waalwijk, ontvingen wij het navolgend adres. Aan het Bestuur van den Haarlemmermeerpolder te Haarlem. De ondergeteekenden vinden zich met vele anderen zeer bezwaard, met de aangenomene Verordening op de Slooten in den Haarlemmermeerpolder. Zij wenschten dat Uw Bestuur eerst proef wilde nemen met eene diepte van 1,25 a 1,30 meter, hierdoor zoude worden voorkomen het nutteloos vergraven van land en gevaar van verongelukken van vee in de te diepe slooten. Zij houden zich overtuigddat wanneer deze wijziging in de Verordening wordt gebragt, de geheele polder toch zal gebaat zijn, en mogt onverhoopt het tegendeel blijken, dan konde nader nog tot meerdere diepte der slooten worden overgegaan. Ook houden zij het aangenomen waterpeil in den polder voor te laag, daar een groot gedeelte van den polder voor weiland wordt gebruikt en het lage peil daarvoor zeer na deelig is, behalve nog dat zoodanig laag peil te veel diepte van Kanalen en Togten vordert. Hetwelk doende, enz. (get.) GEBRs. VAN DER BEEK. Waalwijk, 20 September 1877. Hoezeer de bezwaren in het vermeld adres U reeds vroeger zijn kenbaar gemaakt bij andere adressen, hebben zij U niet terug gehouden de Verordeningen goed te keuren. Zooals U bekend is, zijn die Verordeningen goedgekeurd door Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, en ingevolge het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland, thans afgekondigd. Wij zijn dus van oordeeldat, alvorens aan Uwe Verga- dering eene wijziging in de thans vastgestelde Verordeningen voor te stellenhet blijken moet dat de bezwaren gegrond zijn. Alleen moeten' wij U doen opmerkendat adressanten in eenige hunner. gronden, reeds in 1874 slooten hadden van de afmetingen in de bedoelde Verordeningen voorgeschreven zoodat hun klagt en bezwaren in strijd zijn met hunne eigene handelwijze. Wat de verlaging van het peil betreft, hieromtrent is mede Uwe beslissing na zoo rijp beraad gevallen, dat Uwe Ver- gadering daarin wel geene wijziging zal brengen. Wij geven U dus in overweging te besluiten Den adressanten kennis te geven, dat Uwe Vergadering voor als nog ongenegen is eene wijziging te brengen in de vastgestelde Verordeningen. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder, (get.) J. W. M. VAN DE POLEDijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. Aan Heeren Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder. Overeenkomstig het praeadvies wordt tot de afwijzing van dit adres besloten. VII.~ Wordt gelezen een praeadvies op eene missive van het Bestuur der Gemeente Haarlemmermeer, welk praeadvies is van den navolgenden inhoud. Van het Gemeente-Bestuur van Haarlemmermeer hebben wij de navolgende missive ontvangen N°. 1730. HAARLEMMERMEER, 27 Augustus 1877. De Gemeente Haarlemmermeer zou van den Haarlemmer meerpolder nog in erfpacht wenschen te hebben een perceeltje grond, gelegen achter het perceel waarop de school en on- derwijzerswoning nabij Sloten zjjn gebouwd. Het verlangde stukje grond maakt uit een gedeelte van het Kadastraal perceel H, N°. 1294, en is op bijgaande schets nader aangeduid. Ingeval U genegen zjjt dien grond aan de Gemeente in erfpacht af te staan, dan zullen wij de Concept-acte van U inwachtenten einde die aan den Gemeenteraad ter goed- keuring aan te bieden. Wij zouden de erfpacht willen doen eindigen op hetzelfde tijdstip als waarop die eindigt van het perceel, waarop de school is gebouwd. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer, (getJ. W. LANTZENDORFFERBurgemeester. Aan Heeren Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder. Het daarop uitgebragt rapport van den Hoofdopzigter is van den navolgenden inhoud Naar mijne meening bestaan er tegen de inwilliging van dit verzoek geene bedenkingen. De grenzen van het aangevraagde perceeltje zijn gelegen De Noordoostelijke en Zuidwestelijke even wij dig aan, en op 50 meter afstand van het ringvaartsboord. De Zuidoostelijke en Noordwestelijke loodregt op het ringvaartsboord, respectievelijk op de afstanden van 145 en 211 meter ten Noordwesten van mijlpaal N°. 34. Haablem, De Hoofdopzigter van den Haarlemmermeerpolder, 18 September 1877. (get.) A. ELINK STERK. Wij hebben mitsdien de eer U voor te stellen te besluiten Aan de Gemeente Haarlemmermeer in erfpacht uit te geven een gedeelte gronddeel uitmakende van het Kada straal perceel Sectie H, N°. 1294, ter grootte van ongeveer 6 aren6 centiarentegen den prijs van twee cents per centiare, en te doen eindigen op 31 Januarij 1970. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder (get.) J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY," Secretaris. Aan Heeren Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder. Hetgeen zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. VIII. Daarop wordt door den Voorzitter ter tafel gebragt een schrijven van den Hoofd-Opzigterdato 10 October jl. met het voorstel om den post Onderhoud der Ringvaarts- boorden met f 1375.te verhoogen, tot aankoop van on geveer 500 kub. meter meer benoodigde puin, met het oog op de steeds toenemende stoomvaart langs de Ringvaart des Polders. Zonder hoofdelijke stemming wordt de verhooging van dezen post met 1375.toegestaan.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1