iloll. Maatschappij v. Landbouw. Landbouw, Oemeng-de Heriglen. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven De Heer Mr. J. P. Amersfoordt bespreekt het toenemend aantal stoorabooten, die de Ringvaart des Polders bevaren en de schade daardoor aan de boorden toegebragt, hetgeen naar de meening van den sprekerzou kunnen worden voor- komen, door het in de Ringvaart leggen van een draad of touwkettingwelk voorbehoedmiddel ook door de Amerikanen p hunne rivieren wordt toegepast. De Voorzitter herinnert den vorigen sprekerdat dit onder- werp ter onderzoek en advies gesteld is in handen van den Hoofdopzigterwiens rapport desbetreffende moet worden in- gewacht, en deelt verder mede, dat op het versneld varen der booteno. a. te Aalsmeer, eene strenge controle wordt gehouden getuige de bekeuringen op dat stuk reeds gedaan. IX. De Agenda afgehandeld zijnde, neemt de Voorzitter het woord en herinnert der Vergadering, dat de Hoofdop zigter des Polders, de Heer A. Elink Sterk, gedurende een tijdvak van tien jaren by den Polder is werkzaana geweest. Spreker acht het oogenblik nu gekomen, waarop aan dien verdienstelijken Hoofd-Ambtenaar een stoffelijk blijk van goedkeuring dezer Vergadering zou kunnen worden gegeven als waardering voor de vele en soms moeijelijke werkzaam- heden in het belang des Polders door hem verrigtom welke redenen de Voorzitter voorstelt om aan den Heer A. Elink Sterk eene gratificatie toe te kennen groot 1000. Nadat de Vergadering nog nadere toelichting van den Voorzitter heeft bekomenhecht zij hare goedkeuring aan het voorstel, door met algemeene stemmen tot het toekennen eener gratificatie tot gemeld bedrag te besluiten. De Heer A. Elink Sterk, in de Vergadering geroepen wordt deze gunstige beschikking medegedeeldwaarvoor hij in gepaste bewoordingen zijnen dank betuigt. X. Ten slotte wordt overgegaan tot de benoeming eener Commissie tot onderzoek der Begrooting voor het Dienst- jaar 1878. De Heeren Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg en J. G. Schone maken met den Voorzitter het stem- bureau uit. Bij de stemming over het eerste lid worden op den Heer Mr. J. P. A. Teding van Berkhout 8, Jhr. W. A. L. Mock 2 stemmen en op den Heer Mr. J. D. Viruly 1 stem uitgebragt, zoodat de Heer Mr. J. P. A. Teding van Berkhout als eerste lid dezer Commissie is gekozendie verklaart die keuze aan te nemen. Bij de stemming over het tweede lid worden op den Heer Jhr. W. A. L. Mock 4 en op den Heer Jhr. P. M. G. von Eisenne 7 stemmen uitgebragtwaardoor Jhr. P. M. G. von Eisenne tot 2e lid is gekozen, en welke Heer ver klaart die benoeming aan te nemen. Als 3e lid vereenigen zicli op den Heer Jhr. W. A. L. Mock 9 stemmen en op de Heeren Mr. J. D. Viruly en Jhr. Mr. J. A. Repelaer elk 1 stem; alzoo is benoemd de Heer Jhr. W. A. L. Mock, die zich deze keuze laat wel- gevallen. XI. De Voorzitter vraagt of een der leden nog het woord verlangt, waarop Jhr. W. A. L. Mock den toestand bespreekt der boomen langs de Ringvaart, en de Heer P. Knaap Gz. het ploegen van de togtkanten langs de lengtetogten. XII. Niemand meer het woord verlangende, wordt deze zitting door den Voorzitter gesloten. oud 2 maanden, dochter van A. Bakker en T. Hessing. Cornelia de Ruiter, oud 55 jaren, gehuwd met P. M. de Haan. Lijsbeth Lan- genberg, oud 70 jaren, weduwe van A. Wortel. Antonius Bokkers, oud 26 jaren, gehuwd met W. van der Woude. ONDERTROUWD: geene. GEHUWDgeene. De heer W. van der Spek, hoofd-onderwijzer aan de school n°. 8is benoemd tot hoofd-onderwijzer aan eene inrigting voor uitgebreid lager onderwijs te Hilversum. Den 15 January i3 uit -de Ringvaart bij Huigsloot opge- haaldhet lijk van Antonins Bokkers, wonende te Huigsloot. Zijne zakken waren met steenen gevulden daar hij den 13 January s nachts tusschen 3 en 4 uur zijn huis heeft verlaten zonder dat men iets meer van hem vernam vermoedt men dat hier aan zelfmoord moet gedacht worden. Hij laat eene vrouw en 2 kinderen achter. Op Woensdag den 23sten Jannarij 1878, des avonds ten half zeven ure, zal de Hollandsche Maatschappij van Landbouw Afdeeling Haarlemmermeereene Vergadering houden bij Knip te Hoofddorp. Als Spreker zal alsdan optreden de Heer Mazurevan Haar lem; terwijl de volgende punten mede zullen worden behan- deld 1°. Aanneming van nieuwe Leden. 2°. Uitreiking van Prijzen, behaald op de Tentoonstelling te Alkmaar. 3°. Uitreiking van Getuigschriften aan Ploegers, overwinnaars op Ploegwedstrijdente Haarlemmermeer gehouden. 4°. Bespre- king van Landbouw betreffende onderwerpen. 5°. Verloting om nietonder de aanwezige Leden. Het 25-jarig bestaan van de afdeeling TPieringerwaard der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is op regt feestelijke wijze door deze afdeeling gevierd. De afdeeling Aalsmeer en Omstreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal Woensdag 23 January e. k.des avonds ten 7 ure, eene vergadering houden in het lokaal van P. Kapteijn, te Aalsmeer. In die Vergadering zal de heer J. Looijraans, leeraar aan de Kon. Ned. Tuinbouwschool Linnaeuseene voordragt hou den over pnderwerpen betreffende land- en tuinbouw. Capelle (Langstraat), 16 January. Sedert onze laatste no- tering is de handel in hooi niet zeer belangrijk geweest. Slechts nu en dan werden enkele partijtjes voor de persen afgeleverdwaarvan de beste kwaliteit f 15 per 1000/2 kilogram raogt gelden. Zutplieil, 16 Jan. Dat de boterhandel hier niet onbelang- rijk is, bewijzen de volgende officiele cijfers. In hetjaar 1877 Zijn in de stadswaag gewogea 155,724 kil. boter, van welke de hoogste prijs 1,92 en de laagste 0.96 per kilo is ge- weest. Van de 1/8 vateudie op den marktdag van Donder- dag verhandeld werdenwas de hoogste prijs 39 en de laagste 19. Tegen den gemiddelden prijs van 1.44 per kilo, levert het verkochte een bedrag van 224,242.56 op. gehouden. Twee-en-dertig runderen van de genoemde soort hebben 16,155 of 193,859 opgebragtdat is gemiddeld meer dan 6000 per stuk. Door de Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland is eeu interuationale wedstrijd uitgeschre- ven, welke nabij Middelburg, onder de gemeente Grijpskerke op nader te bepalen dagenin den oogsttijd van dit jaar zal gehouden worden, op de daartoe wehvillend beschikbaar ge- stelde gronden van den heer mr. W. Ph. Vis. Aan dezen wedstrijd zal eene tentoonstelling van vee, granen en zuivel- produeten verbouden zijn gelijktijdig te Middelburg te houden door de afdeeling Walcheren van bovengenoemde Maatschappij. Bij den internationalen wedstrijd worden prijzen uitgeloofd voor de navolgende voorwerpenEen graanmaai-werktuig hetwelk de gemaakte schoven tevens bindt (Harvester with Sheaf-binding-machine attached) eerste prijs f 600 tweede 180. Een graanmaai-werktuig (self-raking Reaper), hetwelk de gemaakte schoven niet bindt, eerste prijs/360, tweede 120. Bovendien wordt een prijs van 300 uitgeloofd voor datgene der met een van bovenstaande prijzen bekroonde werk- tuigen, hetwelk zal blijken volkomen geschikt en bestand te zijn om mede als grasmaai-werktuig te worden gebruikt. Het rapport van den Oommissaris-generaal der Parijsche ten toonstelling in 1878 den senator-hoofdingenieur Krantzzegt van de Nederlandsche Afdeeling: De voorbereiding der Nederlandsche Afdeeling is een wei- nig ten achteren maar de kommissaris-gedelegeerde te Parijs zet alle zeilen bij om den verloren tijd te herwinnen. De plannen die ons zijn voorgelegd doen ousgelooveu, dat het Hollandsche front even belangrijk zal zijn en even degelijk be- handeld zal worden als het Belgische. De hoek-koepel, aan het einde der Nederlandsche afdeeling, zal worden gewijd aan de afzonderlijke tentoonstelling van de voortbrengselen uit den Indischen archipel. Eeu tuinbouw-gedelegeerde is te Parijs gekomen, om een groot parterre tusschen het paleis der expo- sitie en de laan-Suffren te beplanteu. Dezelfde gedelegeerde zal in het paleis van het Trocadero meer dan 40,000 tulpen- hollen in den grond leggen, die in Mei a. s. zullen bloeijen." Betreffende Luxemburg, dat met Manaco.San Marino en de republiek van Andora een syndikaat vormt, zegt het rapport van den heer Krantz, dat het grootste gedeelte der ruirate aan die afdeeling afgestaan, door de Luxemburgsche tentoon- stellers zal worden ingenomen, onder de leiding van een kom- missie-president en een kommissaris-generaaldie voor geen moeite of partikuliere offers terugdeinzen om op het Champ de Mars een flink figuur te maken." Nog kan hier worden bij- gevoegddat in het geheel reeds door 35000 personen plaats is aangevraagd voor de tentoonstelling hunner voorwerpen. Door de ambtenaren der belastingen is een bekeHring ingesteld tcgen cen bierbrouwer in Noord-Brabant, tevens burgemeester en lid van de Provinciale Staten, wegens het ongeoorloofd inslaan van zekere hoeveelheid mout, welke niet in zijne aangifte begrepen was. De mout is in beslag genomen en bij een Rijks-ontvanger gedeponeerd. Men schrijft uit Parnalang aan de nLocomotief": »Op Vrij- dag 23 November jl. werd in de dessa Kalipantjoer, district Sragie, onder Pekalongan eene vergadering gehoudenbijgewoond door pi. m. 80 bekende gentoo's (bandieten) uit de districten Sragie, Tjomal en omstreken. Wat het doel was van de conferentie kun nen wij niet met zekerheid mededeelendoch zeker is het, dat onder de bevolking in de omstreken het onheilspellend gerucht looptdat bij die gelegenheid door de bandieten den eed van broe- derschap en getrouwheid werd afgelegd. Voor eenige jaren deed het berigt door de couranten de ronde dat men zielzieken kon genezen, als men ze in een van blaauwe glazen voorziene kamer bragt. Vooral woedende lijders zouden spoedig gekalmeerd worden. De zaak scheen echter geen opgang te maken. Thans evenwel komt in The Review of Mental Science een opstel voor, waarin de dirigerende geneesheer van het krank- zinnigengestieht te Maidstonein het graafschap Kent (Engeland) dr. Davies, mededeelt, dat hij een aantal kamers reeds eenige jaren van blaauwe vensterglazen voorzien en daarin een groot aantal ma- niaci behandeld heeft. Bij velen daarvan was de werking verrassend snel en merkwaardig. Na drie dagen deed zich over het geheel be- terschap voor en werd het besef helder. Een opmerkelijk verscbijn- sel was, dat niet of v6or de beterschap op den derden dag hoof'd- pijn zich pleegt voor te doen. Werd onlangs gemeld, dat de Russen een vaste, blijvende brug over den Donau gelegd haddenbestaande uit eene vereeniging van ijzeren cylinders, uit Konstantinopel wordt thans gemeld, dat twee amerikaansche ingenieurs, James B. Cads en kapitein M. O. Lambert, eene vaste, blijvende brug over den Bosphorus ontwor- pen hebben, van Pera naar Scutari. De verbinding tusschen Pera, dat 110 meter boven den waterspiegel van den Bosphorus ligt, en de aziatische kust, zal waterpas worden gelegd en op 15 reusachtige pijlers rusten, waarvan de centraalboog 750 engelsche voeten in den dag bedragen zal. De lengte is 6000, de breedte 100 engelsche voeten, en de brug zal zoowel tot spoorwegverbinding als net ge- wone verkeer dienen. De kosten worden op 25 millioen dollars be- rekend. -Daar de Turken waarschijnlijk de geldmiddelen niet zul len weten te vindenzal deze pendant van de russische Donaubrug vermoedelijk vooreerst niet klaar komen. Een hotelhouder, in de nabijheid van Herfordmoest wegens krankzinnigheid naar het gesticht te Lengerich gebragt worden en zijn eerste kellner zou hem derwaarts gelciden. De krankzinnige verlangde dat men een aantal flesschen champagne op reis zou mee- nemrn, eD, om hem kalm te houdenvoldeed men aan zijn wensch. Onderweg kreeg men eenig opofithoud en de kellner sprak bij die gelegenheid met een vriend den medegenomen champagne zoo duch- tig aan, dat de patient de gelegenheid vond om hem de papieren afhandig te makendie vereischt werden voor zijne opneming in het gesticht. Men zette daarop de reis voorten te Lengerich aan- gekomen, leverde de hotelhouder zijn kellner, die eenigzins bene- veld wasaan den directeur van het krankzinnigengesticht als zijn patient over: De eigenlijke krankzinnige kwam daarop weder thuis, tot groote verbazing van al zijne vnenden, en de kellner bragt drie dagen in het gesticht door vd<5r het raadsel opgelost werd. Te Antwerpen is een moord ontdekt, door den steenhouwer Mestdaghdie tevens uitdrager wasop zijne vrouwmet wie hij slechts eenige dagen gehuwd was, gepleegd. Reeds den 13 Augus tus was de vrouw verdwenen, maar de buren vreesden Mestdagh en durfden hem niet te beschuldigentenzij op goeden grond. Den 12 Augustus was eene dochter der vrouw tegenwoordig ge weest bij eene hevige mishandeling, welke deze van haren eehtge- noot te verduren had. Tegen Mestdaghdoor den clamor publicus als de moordenaar aangewezenwerd een paar dagen geleden een bevel tot gevangennemiug uitgevaardigd, Een huiszoeking leverde geen resultaat, tot dat men eindelijk den put voor fecalien ledig maakte en daar het lijk der vrouw vond in 112 stukken gesneden, zonder evenwel eenig spoor van gebeente te ontdekken. Ook de schedel is niet gevonden. Mestdagh was, toen hij gevangen geno- In de Vergadering van den Gemeenteraad van Donderdag 17 Januarij 1878 is bepaald, dat de Zitdagen aan de Lijnden door den Gemeente-ontvanger in 't vervolg zullen worden ge houden den 3den Vrijdag van de maanden Maart, Augustus, September en October, van 10 tot 2 nnr. Na lezing van het adres der hoofd-onderwijzersom verhoo- ging van jaarwedde enz.is besloteD over te gaan tot de orde van den dag. De heer H. J. Visscher wordtop het daartoe door hem gedaan verzoek, met 1 Maart 1878 als hulp-onderwijzer over- geplaatst van school N°. 2 naar school N°. 4 (Hoofddorp.) Voor de scholen N°. 2 en N°. 5 zullen hulp-onderwijze- ressen op eene jaarwedde van f 600, of hulp-onderwijzers tegen 650, worden opgeroepen. Tot leden der Plaatselijke Schoolcommissie zijn herbenoemd de heeren: N. T. Dorbeck en A. M. Vorstman, en benoemd de heer H. E. Bultman. Het bestek voor de te bouwen school N°. 11 in de Lisser- broek, is goedgekeurd geworden. Wordt goedgekeurd den verkoop van perceelen dorpsgrond aan R. Koopman en M. de Vries, te Hoofddorp, en J. Leven- dig, te Nieuw-Vennepterwijl de aanvraag van R. Top, te Hoofddorp wordt afgewezen. Aan den heer W. van der Spek, hoofd-onderwijzer aan de school N°. 8, bij Bennebroek, wordt, op zijn verzoek, met ingang van 15 Maart a. s.eervol ontslag verleend. Tot veldwachter dezer Gemeente is, in plaats van A. Eranke, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. benoemd Nicolaas van Leeuwenagent van politie te Haarlem. van 9 tot 15 Januarij 1878. GEBORENCorneliadochter van A. Krijgsman en A. Rijlaarsdam. Pieter, zoon van S. Commandeur en A. de Waard. Neeltjedochter van H. Verzijde en S. Kamlade. Aaltje Fijtje, dochter van B. van 't Riet en G. Boele. Evert Jan, zoon van J. van Wijnen en P. Schreu- ders. Alberta, dochter van F. Timmer en A. Uskes. Neeltje Fre- derika, dochter van E. F. Sebens en N. Korstman. Elisabeth, dochter van L. Vlegels en J. Krijnen. Aaltje Dirkje, dochter van "W. Struik en G. Gravemaker. Cornells Januarins, zoon van R. J. Visser en W. van Egmond. XEVENLOOS GEBOREN1 kind van W. Dooijeweerd en C. Boef. 1 kind van M. van Tol en T. van Tol. OVERLEDENElizabeth, oud 11 maanden, dochter van C. Vreugden- hil en M. Buis. Anna, oud 5 jaren, dochter van C. Vrengdenhil en M. Buis. Bastiaan Visser, ond 54 jaren, gehuwd met S. de Graaf. Frans, oud 7 jaren, zoon van J. van Gerven en M. Vreeburg. Gijs- bert Briene, oud 68 jaren, gehuwd met A. Verhagen. Hendrika, oud 4 maandendochter van G. van den Ochtend en L. van Lenten. Willem Hordyk, oud 56 jaren, gehuwd met T. Saarloos. Neeltje, llooril, 16 Jan. In het jaar 1877 zijn alhier op de jaar- en weekmarkten aangevoerd: 1827 PaardenVeulens enz., 13,539 Koeijen 1946 Kalveren50,558 Schapen, 5755 Lam- meren, 22,604 VarkensBiggen en Zeugen610 Bokken en Geiten; 4897 hektol. als monsters ErwtenBoonenGort, Haver enz.; 93,260 koppen Boter, wegende 0.52 kil.; 9615 stapels Kaas, wegende 2,654,684 kilo. Op de kaasmarkt te Haarlem werden in 1877 aangevoerd 505,146 kazen (4454 stapels) en verkocht 500,182 kazen (4404 stapels); wegende 1,011,003 kilogram. De midden- prijs was 34,71'/^ per 50 kilogram. In 1877 zijn in Noord-Holland 29 runderen aangegeven als door longziekte aangetast, tegen 47 in 1876. In 1877 werden in Noord-Holland 202 runderen, als verdacht van longziekte, afgemaakt, tegen 367 in 1876. De Vereeniging Mora van Noordwijk zal hare 17e tentoon stelling van bloeijende hyacinten en andere bloerabolgewassen houden te Noordwijk-binnenvan 23 tot 27 February e. k. De Hannoversche Landbouwcourant vermeldtdat men aldaar sedert jaar en dag de ratten verdrijft met de bladeren van Cyno- glossum officinale (gewone Hondstong), een plantdie ook hier te lande in de tuinen veelvuldig voorkomt en zeer gemakke- lijk vermenigvuldigt. Het programma der tentoonstelling van tuinbouw-voort- brengselen, te houden in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam, in April 1878 heeft een zeer goeden indruk op „Semper Virens" gemaakt; het onderscheidt zich toch zegt het blad zeer gunstig in menig opzigt van veel dergelijke programmaas, o. a. door de groote verscheidenheid der prijs- vragen maar boveual hierdoor, dat de beantwoording gemak- kelijk gemaakt is; dit wil zeggen er worden geen groote kollektien gevraagden daardoor wordt voor ieder, hetzij groote of kleine liefhebber of bloemistde gelegenheid open- gesteld aan den wedstrijd deel te nemen. Het programma zal eerstdaags algemeen verspreid worden. Zij die het eventueel niet ontvangen mogtenkunnen het aanvragen bij de com missie van regeling en beheer voor bedoelde tentoonstelling, Linnaeusstraat bij de Muiderpoort te Amsterdam. Als bewijs, dat in den prijs der landerijen nog geen nei- ging tot dalen schijnt te bestaankan dienendat in de nabijheid van Onderdendam dezer dagen verkocht is 1,46 hectare, bezwaard met 16 vaste huur, voor 6150. Wei staat er nog een huisje op; maar dat heeft weinig waarde. Een der belangrijkste veilingen van kort gehoornd vee shorthornsdie men tot heden in Engeland gehad heeft, is verleden week te Bowness, in het graafschap Cumberland,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2