1878. Vrijdag, 25 Januarij. No. 4. V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. \VMs> Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer IS'/a Cent. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 16 tot 22 Januarij 1878. Roll. Maatschappij v. Landbouw. Landbonw. Hooi-broeijen en brand. HAARLEMMERMEER ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°, te Amsterdam. Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. WTtterl{fH Wnensdaff.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. GEBOREN Sijtje dochter van J. Westmaas en P. C. van Egmond. Aagje, dochter van Lijsje Sprnijt (ongelinwd). Johannes Baptiste, zoon van P. D'haene en M. van Woerkom. Cornellszoon van M. Sandi- fort en N. J. Schouten. Cornelia, dochter van G. Endhoven en A. de Kegt. Adrianadochter van A. van Splnntcr en A. de Greeuw. Pauluszoon van P. J. Arnoldus en A. Gomes. Corneliazoon van W. Goulooze en J. Snoodijk. Aagje en Gerrit (tweel.) dochter en zoon van C. Vroom en T. van der Vorm. Maria, dochter van J. Bns en A. M. Ack. Klaasjedochter van IJ. Brnin en J. Hoogvorst. Naatjedochter van C. Siegers en A. van den Berg. Jan zoon van S. Roger en G. Boodt. Jan, zoon van B. Kreeft en M. van der Vlist. LEVENLOOS GEBOREN 2 Kinderen van L. van der Stroom en G. Offerman. 1 Kind van L. Tos en J. de Graaf. OVERLEDEN Matthijs oud 4 wekenzoon van E. van der Lee en M. Molenaar. Jan van Steenis oud 48 jaren gehuwd met M. Soek. Theodora Margarethaoud 2 weken, dochter van J. Uitermark en J. van Workum. Grietje oud 10 jarendochter van H. van den Bosch en W. Zonneveld. Gerretje de Vries oud 58 jaren, gehuwd met L. Huls- bos. Johannes Pieteroud 3 weken, zoon van C. H. Nol en N. Dek- ker. Theodorns oud 2 maandenzoon van A. Bokkers en P. W. van der Wonde. ONDERTROUWD K. Topsvoort met C. van der Linden. GEHUWDgeene. Tot Secretaris-Penningmeester van den Groolen Y-polder onder Sloten c. a. is benoemd de heer W. C. Vergers, secre- taris der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, te Haarlem. Het Provinciaalblad Nr. 2 bevat eene circulaire van den Commissaris des Konings, dd. 9 Januarijaan de Burgemees- ters in Noord-Holland houdende mededeeling van eene mis sive van den Minister van Binnenlandsche zaken, betreffende het nemen van voorzorgmaatregelen bij de afmaking van rund- vee ivegens longziekte. Houtrijk en Polanen. Tot groot gerief van de school- gaande jeugd in den Ypolder, die thans te Halfweg de school moet bezoeken, heeft deze gemeente besloten om in het meest bewoonde gedeelte van den polder eene voorloopige school te bouwen. Het is nog maar een houten gebouw, doch er ba- staat plan om dit later door een steenen te doen vervangen. In de eerste behoeften zal men binnen kort toch reeds kun- nen voorzien. Sloten (N.-H.), 19 Jan. Heden middag werd in het Regt- huis alhier publiek verpachthet regt tot het heffen van de tolgelden aan den slagboom op den straatweg nabij het dorp Sloten, waaraan verbonden is het gebruik en de bewoning van bet tolhuis met tuin enz.voor den tijd van 3 jaren ingaande 1 Mei 1878. De pachtsom heeft bedragen per jaar 10 pet., en werd geboden door D. Hoogland, te Amsterdam. 22 Januarij. Bleef deze gemeente gedurende een jaar verschoond van de gevreesde longziekte, thans heeft deze zich vertoond op de stallen van twee veehoudersop elke waarvan reeds twee beesten als daaraan lijdende zijn onteigend en af- gemaakt; terwijl door den Minister van Binnenlandsche zaken last is gegeven tot onteigening en afmaking van de door die ziektegevallen in verdachten toestand geraakte runderenten getale van 83. Oude-Weterin?22 Jan. Het pas ingetreden jaar ken- merkt zich door verschillende onheilendie in onze streek zijn voorgevallen. Een dag of acht geleden is een inwoner van Haarlemmermeer, niet verre van 't dorpje de Kaag, een nog jonge man, vader van twee kinderen, waarscbijnlijk ten gevolge van zelfmoord, in de Ringvaart verdronken. Giste- ren hoorden wij dat een geacht ingezetene van Roelofarends- veen, sehipper H. (eemskerk) door een ongeluk mede den dood in het water heeft gevonden terwijl gisteren avond (omstreeks 7 ure) in 0. Z. O. rigting een verschrikkelijke brand uitbarstte. A1 dadelijk was het onze gedachtedat dit onheil het dorp Nieuwveen trof, en dit blijkt ook de waarheid te zijn geweest. Twaalf woningenwaaronder twee boeren-erven, met vijf nog welvoorziene hooi-of korenbergen, het raadhuis met alle daar berustende papieren het societeitsgebouw, enz. enz., zijn eene prooi der vlammen geworden. Gelukkig zijn geen menschenlevens te betreurenmaar 19 runderen en 1 veulen hebben den dood in de vlammen gevonden. Dat de verslagenheiddoor deze ramp veroorzaakt, groot en verscbrik- kelijk is, behoeven wij wel niet te verzekeren. Opmerkelijk mag het heetendat tusschen de verbrande gebouwen in zich een p ar perceelen bevonden met rieten dak, waarover vlammen en vonken zyn heengedrevenen die echter werden gespaard. Purmereilde, 22 .Jan. Den 16 dezer bield de afdeeling Beemster c. a. der Hollandsche Maaischappij van Landbouw, in „de Doelen" te Purmerende, hare gewone driemaandelijksche vergadering, en werd bij die gelegaaheid door den Heer G. Dros, hoofdonderwijzer te Kudelstaart, gem. Aalsmeer, zijne toege- zegde voordragt gehouden over graslanden. Spreker begon mej; er op te wijzen dat graslabden even productief kunnen zijn als bouwlanden, mils er maar de noodige zorg aan be- steed wordt, en daaraan niet wordt onthouden wat oumisbaar is voor flinken krachtigen grasgroi, zoodat de schuld van eene kleine opbrengst van zelve te zoeken is bij den veebouder. Na deze opmerking werden de middelen aangegeven die elken landman ten dienste staan om uc grasopbrengst in het alge- meen zoo boog mogelijk op te voereno. a. de vernietiging van oukruiden en bet verjongen en scheuren der graslanden met aanduiding boe dat scheuren dient te geschieden en welke landbouwgewasseu de kosten dexer kunstbewerking met voor- deel dekken, hoe zij op elkander moeten volgen en hoe tel- kenmale met het oog op een nieuw grastapijt de grond moet behandeld worden, om in star1 van voile vruchtbaarheid te blijvenvervolgens werd de aandacht in het bijzonder geves- tigd op de urine, die op zooveel oerderijen wordt verwaarloosd waardoor schatten voor den landbouw verloren gaande voe- dende kracht dier vloeistof voor de planten werd aangeduid en in het voorbijgaan even gewezen op de Engelsche stallen, die zoo zijn ingerigt, dat de urine onmogelijk kan verloren gaanmaar waar de kunst ze met geringe moeite op de wei- landen voert, met dat gevolg dat aldaar, en wel vooral in Schotland, 6 of 7 sneden gras geen ongewone verschijnsels zijn. Na over de wijze gesprok<M te hebben, hoe de urine c best bewaaru en aangewena W*Ajvoraen, en vervolgens met korte woorden over de vaste meststofxen van onze dierenzoo- mede over guano, wees spreker op de ontwatering der gras landen, dat die zooveel te wenschen overliet en dat daardoor ook veel malen een schrale opbrengst wordt verkregen. Met een enkel woord werd op bevattelijke wijze, helder en klaar bewezen, dat draineeren niet anders dan goed kan zijn, en dat door die bewerking de grond nooit biootstaat aan uitdroo- gendaarbij evenwel opmerkende bij den aanleg van graslanden dat niet alle gronden zich daartoe leenenmaar alleen zulke, die niet nat, maar toch vochthoudend zijn, dus de laaggele- gene. Vervolgens behandelde spreker de boven- en ondergrassen de middelen om goed zaaizaad te krijgen, de wijze en den besten tijd van zaaijing, en besloot zijne rede met aantegeven hoe nieuwe graslanden behandeld moesten worden. Gelukkig was de opkomst tot deze vergadering nog al tal- rijk, dat bewees belangstelling en die bleek nog meer uit de stilte waarmede de spreker werd gevolgd, die, het gewigt van zijne taak beseffende, de duidelijkste bewijzen gaf van een voor- genomen wil, om eenvoudig en daardoor leerzaam te zijn. In hartelijke bewoordingen ontving de geachten spreker, by monde van den president, den dank der vergadering voor zijne wezenlijk nuttige en belangrijke voordracht, waarbij nog den wensch werd geuit, dat het ZEd. nog vele malen gegeven mogt worden, om hetzij hier of elders, op deze wijze in het belang van den Landbouw werkzaam te zijn. Scllflj^611 21 Jan. Heden hield de beer J. Groot, onder- wijzer in de landbonwkundein de vergadering van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Schageneene voordragt over de kaasmakerij", en na de pauze over den bliksem en den bliksem-afleider". Luide toejuichingen getuigden van ingenomenheid met's spre- kers woorden, die nog dikwijls, hopen wij, in deze rigting moge werkzaam zijn. Doesborgh24 Jan. Dezer dagen heeft men herhaalde malen troepen wilde ganzen waargenomenwelke zich op den terugweg naar het Noorden bevonden. Dit wordt hier voor een teeken gehouden, dat de strenge winter, door de weerpro- feten voorspeld wel achterwege zal blijven. Zutplien24 Jan. Door de zorgen van het stedelijk be- stuur zal eerstdaags alhier een aanvang worden gemaakt met het geregeld onderzoek der melk, die den ingezetenen te koop wordt aangeboden, en zullen de namen der venters van ver- valschte melk worden gebragt ter kennis van het publiek. Daar- na zal men dit onderzoek ook tot andere levensmiddelen uit- strekken en, zoo noodig, eene verordening in het leven roepen. Zwolle22 Jan. Uit de vier noordelijke provincien zijn in 1877 p. m. 20,000 nuchtere kalveren verzonden. Ruim de helft daarvan is geslagt naar Duitschlancf geiixpedieerd, terwijl de overigen of hebben gediend voor vetmesting of voor de fokkerij. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat uit diezelfde provincien in 1877 ruim 50,000 nuchtere kalfsvellen gedroogd naar het buitenland zijn verhandeld, dan komen wij tot de slotsomdat er ontzettend veel vee in het Noorden is dat er, behalve de bovengenoemde verzending, veel nuchter kalfsvleesch gegeten wordt, of dat de grootste hoeveelheid voor de worstmakerijen is bestemd. Van dit laatste artikel wordt geregeld elk jaar p. m. 2,000,000 kilogr. uit het Noorden naar het buitenland gezonden. In eene vergadering van de Landbouwvereeniging alhier die door p. m. 90 personen werd bijgewoond, heeft de heer P. R. Cortenvan Maastricht, gisteren avond eene voordragt gehouden overzuivelbereiding. In de veiling van landerijen enz., deze week te Haarlem gehoudenis de bloemkweek en boerderij genaamd Werk en Rust, gelegen aan den straatweg naar Velzen, ter grootte van 7 hectaren, 17 aren en 30 centiarenaangekocht door den heer jhr. S. H. van der Poll, te Velsenvoor 28,580. Aan het proefstationverbonden aan de Rijks-Iandbouw- schoolte Wageningenwerden gedurende het eerste jaar door prof. Mayer 353 onderzoekingen gedaan. Elf handelaars in zaden of meststoffen stelden zich onder controle van het proefstation. Uit den Alblasserwaard schrijft men: Als een bewijs van bijzonder zachte luchtgesteldheid kan dienendat reeds kie- vieten zijn gezien en de leeuwrik zijn vrolijk gezang heeft her- vat. Ook zijn eksters en spreeuwen hier en daar begonnen aan bunne nesten te bouwen. Zelden had ook het gras, om streeks dezen tijd, een zoo schoone groene klenr, en duidelijk is aan de knoppen van vele hoomen de groeikracht frc.nr nemen." Op de 21 dezer te Utrecht gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 586 paarden; de handel was vrij levendig, ook voor het buitenland. Er werden enkele paarden van weelde voor f 1200 verkocht. Zweden zendt een geleide van soldaten bij de voorwerpen die van daar op de wereldtentoonstelling zullen prijken. Reeds is te dien einde een achttal nitgezochte manschap der infan- terie van Stockholm te Havre aangekomen. In de Landb. Ct. lezen wij het volgende: De landbouw vereeniging te Wildervank zal pogingen aanwenden tot ver- krijging van nieuwe soorten pootaardappelen, Voor Turken en Engelsche-Priezen wordt thans 1,50 per hectoliter be stead, evenwel niet door de fabrikauten die gezamenlijk be sloten hebben niet meer te besteden dan 1,25, waaraan zij zich ook stipt houden. Maar een der fabrikanten, die aard- appelen wil hebben, stelt zich daar de boeren niet voor/1,25 willen verkoopentevreden met eene hoeveelheid van J hec toliter, om feitelyk de overeenkomst toch vooral niet te bre- ken. Otijden I o, zeden 1 De heer J. C. C. W. van Nooten is, naar men weet, ter beschikking gesteld van den Gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indieom te worden benoemd tot leeraar aan de land- bouwschool te Buitenzorg tevens tot amanuensis bij 's lands plantentuin aldaar. Naar aanleiding daarvan zegt Sempervirens Verheugt het ons dit berigt te kunnen mededeelenwij mogen niet verzwijgendat de aanleiding tot het vertrek des heeren van Nooten naar Indie ons met leedwezen vervult. De vorige titularis, de heer Strieker, dien de heer van Nooten bestemd is te vervangen, is een kweekeling van Linnaeus, van wien zeer gunstige verwachtingen mogten worden gekoesterd. Door een ernstige, naar wij hopen niet ongeneeslijke, ziekte - ten gevolge van het klimaat - aangetast, heeft hij zijne betrek- king, onder zeer gunstige vooruitzigten aangevangen plotse- ling zien eindigen. Zijn wij wel onderrigt, dan komt hij in het vaderland herstel zoeken van zijne kwaal. Moge die boop worden verwezenlijkt. (Overgenomen uit //Be Banier".) Alle jaren hoort men van branddoor broeijen van het hooi, waarbij dan het geheele huis in de asch wordt gelegd en natuurlijk groote schade wordt veroorzaakt, niet alleen door verlies van het verbrande hooi, maar ook door verlies van het huis, van veldvruchten behalve het hooi, in hetzelfde huis geborgen, van meubelen, soms van dieren, indien al niet van menschen, wat bij zulk een brand zeldzaam is of nagenoeg nooit gebeurt wijl een brand door hooibroeijen nimraer zoo plotseliDg ont- staat, dat de bewoners van het huis geen tijd hebben om zich te redden. Ook zonder verlies van menschenlevens is de schade groot genoeg, om het even of de assuradeurs of anderen haar dragen; wie het verlorene betaalt daargelaten, verloren is verloren, het kostelijke hooi is weg, de verbrande meubelen dienen niemaud, het in puin liggend huis is geene woning.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1