1878. Vrijdag, 1 Februarij. No. 5. V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Haarlemmermcer. Landbouw, Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.— Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/3 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 23 tot 29 Januarij 1878. Hooi-broeijen en brand, IIA A R L E11M E R If E E R Prys van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFEENDE, te adresseren aan VA1V BONGA C°.te Amsterdam. Uiterl{jK Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. GEBORENCornelia, dochter van N. Stet en M. Looij. Wilhelmus Antonins, zoon van J. J. Blokker en C. C. Nieuwland. Jannetje, dochter van P. Crama en A. Boeser. Hendrika Alidadochter van H. van Cittert en A. Mes. Rokus Klaas, zoon van R. M. Jeronimus en N. Tanis. Mary Anndochter van J. Uren en M. G. van Nieuw- kerk. Jacobus Johannes, zoon van J. Janseu en A. Nijs. Martinns, zoon van H. van Soest en A. Oleijerhoek. Dameszoon van D. van Rijn en C. van Leeuwen. Gerrit, dochter van H. Schreuders en S. van Krimpen. OVERLEDENMaria Loose, oud 58 jaren, gehuwd met J. van Bem- den. Jan, oud 4 maanden, zoon van H. Boot en J. Blees. Maria Margaretha, ond 12 jaren, dochter van H. Meijer en G. van den Burg. Immetje Voerman, oud 66 jaren, gehuwd met D. Hulscher. Adriana, oud 3 jaren, dochter van D. de Koter en G. Verkuijl. Petrus, oud 2 wekenzoon van P. van Gerven en B. Smit. Lourens Vosoud 81 jaren, (weduwnr.). Margaretha Klazina, oud 9 maanden, dochter van P. Klaassen en H. S. Houtwipper. Antonius, oud 1 maand, zoon van W. Zwart en J. Smit. Leendert Martinus, oud 15 maanden, zoon van P. Oosterom en A. Buis. ONDERTROUWD G. de Roos (weduwnr.) met E. Oosten. GEHUWDgeene. Bedankt voor het beroep naar Sloten (Noord-Holland) door Ds. G. J. van Limburghpred. te Thamen a/d. Amstel. Bij besluit van Z. M. zijn, met ingang van 1 Febr. 1878, o. a. aan den districts-veeartswien Hoorn als standplaats is aangewezen, als plaatsvervangers toegevoegdde veeartsen W. H. Lampe, tePurmerend, en J. Mazure Cz.te Haarlem. Onde-Wetering, 29 Jan. Schipper H. (eemskerk) is niet verdronkenzooals wij in ons vorig nommer zeiden maar is, na veel langer te zijn uitgebleven dan men verwacht had, in vvelstand bij de zijnen teruggekeerd. llit Nieuwveen echter krijgen wij nog treurige berigten. Niet alleen over de ellende, door den brand ontstaanmaar ook over de oorzaken van dien. Gaf het al dadelijk groot opzien dat een paar perceelen midden in de brandende massa, be- waard zijn gebleven; niet minder, dat bet daarop volgende gebouwde herberg, bevvoond door, zoo wij wel onderrigt zijn, zekeren Saricius en Oskamzijn behuwdbroedervoor korte jaren eerst in Nieuwveen woonaehtig, al zeer spoedig in lichte laaije vlam stond. Het vermoeden, dat bier opzet in het spel was, schijnt niet zonder grond te zijn geweest. De kastelein S.die sedert een paar weken Correspondent was geworden van de Engelsche Maatschappij„de Imperiale" schijnt onmiddelljjk op reis gegaan te zijn om de assurantie- gelden voor het afgebrande en door hem verzekerde te ont- vangenmaar door een telegram van den Burgemeester daarin te zijn gedwarsboomd. Teruggekomenheeft men gemeend genoegzame gronden te hebben om hem, zijne vrouw, en zijn schoonbroeder Oskam, als vermoedelijke stich- ters van den brandgevankelijk weg te voeren naar Leiden. Gelukkig voor hen, dat de Lynchwet in Nederland niet be- staat, anders waren ze waarschijnlijk door de bevolking van Nieuwveen geexecuteerd. Leimnideu30 Jan. Het ei van Columbus blijkt nog altijd in onze eeuw van uitvindingen en ontdekkingen zijne voile waarde te behouden. Naauwelijks raakt de nieuw uitge- vonden telephoou eenigzins bekend, of een knaap alhier, 10 a 11 jaren ond, heeft daarvan eene navolging ontdekt, die hoogst eenvoudig is en toch prachtige resultaten oplevert. Hij heeft twee blikken bussen van bodem en deksel ontdaan, het eene einde digt gemaakt met eene natte blaas, waarin in 't midden een klein gaatje, om een draad naaigaren (linnen) in te bevestigen en het andere einde van dien op dezelfde wijze in de tweede bus vast te maken. Met dit eenvoudige instrument heeft men op honderden meters afstand proeven genomen, waarbij iemand zelfs de spraak herkende van eene persoondie bij daar volstrekt niet verwachtte. Broek in Waterland, 31 Jan. Heden nacht omstreeks half drie barstte in de Noord-meer op eene boerderij, be- woond door T. Ham, een vreeselijke brand uit. Van den geheelen inboedel is niets gereden ook 21 schoone kalf- koeijen, 4 kalveren en 2 paarden werden een prooi der vlammen. De beide dorpsspuiten rukten spoedig uit, doch daar de brug, die naar de Noord-meer leidt, wegens reparatie opge- broken waskonden zij eerst laat op het terrein komen. Knollendam30 Jan. In de vorige week hield de af- deeling Knollendam, Marken Binnen en Omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouwhare vergadering te Marken-BinneD. Deze vergadering was in zeker opzigt be- langrijkja belangrijker dan menige andere omdat aan drie harer leden prijzen werden uitgereikt, die hun op de laatste te Alkmaar gehouden algemeene tentoonstelling waren toege- kend. En wel in de eerste plaats aan den president, den heer Jn. Koster Jz.te Marken-Binnendie de gouden me- daille had verkregen door de bekrooning van twee stuks melk- koeijengeteeld op ligten grond. Op zeer gepaste wijze werd hem deze onderscheiding door den vice-president overhandigd. Daarna ontviugen de heeren P. Waal Jz.te West-Knollen- damen II. Eeijnevan Stierp, uit handen van den presi dent hunne prijzen en werden mede in gepaste bewoordingen toegesproken. De prijzen, die deze beide heeren op boven- genoemde tentoonstelling hadden verworven, waren: een ge- tuigschrift met 10 gulden aan P. Waal Jz.voor ingezonden commissie-kaasen aan H. Reijne een getuigscbrift, voor een ingezonden zelf geteeld jong paard. Al is onze afdeeling ook nog jong, zulks getuigt toch dat hare leden van den goeden en nuttigen geest der Maatschap pij geheel doordrongen zijn en zich willen bevlijtigen om met haar mede te werken ten einde den bloei en vooruitgang van den landbouw te bevorderen. Meppel30 Jan. De uitvoer van vette varkens die vroe- ger bijna uitsluitend naar Amsterdam plaats had, geschiedde in het afgeloopen jaar voor het grootste gedeelte naar Leeu- warden en andere plaatsen in Friesland. Men bedong te Am sterdam te weinigin verhouding tot de prijzen die bij onze veehouders moesten worden besteed. Oostzaan. Nadat zich ook hier in langen tijd geen longziekte onder het rundvee had voorgedaan, is thans die ziekte geconstateerd bij twee koeijen van den veehouder S. de Bidder, die dan ook na onteigening zijn afgemaakt. Op den- zelfden stal bevinden zich nog 25 runderen die nu in ver- dachten toestand verkeeren. Aan het einde van 1877 bedroeg het aantal leerlingen der rijks landbouwschool te Wageningen 922 zijn tusschentijds vertrokken, terwijl een vijftal nieuwe leerlingen weldra deles- sen zullen volgen om later aan het eerste toelatings-examen deel te nemen. Aan het proefstation werden het eerste jaar door professor Mayer 353 onderzoekingen gedaan van zaden meststoffen enz. In het geheel stelden zieh tot den lsten January jl. 11 handelaars in zaden of meststoffen onder con- trole van het proefstation. De inrigting ontving weer vele ge- schenken. Te Haarlem is den 21 dezer een algemeene vergadering ge houden van de „Bloemisten-Vereeniging"onder presidium van den heer J. H. Krelage. In die vergadering is o. a. ver- slag uitgebragt door den heer J. II. Bijvoet, voorzitter der kommissie tot het voorbereiden eener inzending van een perk tulpen op de wereldtentoonstelling te Parijs, en den heer J. J. Kruyff, het lid dier kommissie, door wien het planten der tulpen werd geleid. Uit dat verslag bleek dat alle voor- zorgsmaatregelen genomen zijn om het slagen dezer tentoon stelling te verzekeren, zoodat men op een goede uitkomst schijnt te mogen rekenen. Gelijk bekend is stelt de „Bloemisten-Vereeniging" zich ten doel, om van het standpunt van buitenlandsch groothandelaar wederkeerige gedachtenwisseling omtrent alles wat kultuur en handel betreft, den bloei van het vak te bevorderen. De Ver- eeniging telde in het afgeloopen jaar 39 ledeu. In eene Donderdag avond door de Landbouwvereeniging te Wildervank gehouden vergadering is besloten om, voor reke- ning der Vereeniging, eenige mudden van een nieuw soort pootaardappelen aan te koopen, om die later bij kleine hoe- veelheden onder elkander te verkoopen. In het Noorden des lands is sedert Yrijdag nacht zoo veel sneeuw gevallen, dat op sommige plaatsen in Groningen en Friesland de gemeenschap voor postkarren en andere voertui- gen versperd is. De ophooping bedraagt hier en daar meer dan 6 voet; van gemeentewege zijn arbeiders aangesteld, om ruimte te maken. De eendenkooikers en ganzentolkers in Overijssel zijn thans druk in de weer, om van de sneeuwbedekking te profiteeren. De vangst is dan ook geevenredigd aan de vele moeiten die de vangers zich getroosten; de eenden zijn thans heerlijk van smaak en vet naar den eisch. De poeliers koopen ze in massa op en verzenden alles naar Holland. Eenige vrienden en vereerders van wijlen dr. W. C. H. Staring zijn van plandaartoe uitgenoodigd door de hh. Sic- kesz (lid der Tweede Kamer) en Berns (emeritus-predikantte Eerbeek), een gedenkteeken op zijn graf te plaatsen. Leden zijner familie hebben daartoe, zeer eigenaardiguitgekozen een zwervend blok graniet, gevonden in de nabuurschap van Staring's wouing. De vrienden zyn overeengekomen op dezen veldsteen te plaatsen een medaillon in brons, met de beeldtenis van Staring, zijn geboortejaarzijn sterfjaar, en als zinnebeeld van zijn verdiensten in de kennis der aarde, zijne geologische Icaart als zinnebeeld van zijne verdiensten voor den landbouwden arendsploegdoor hem zoo dikwerf aanbevolen; als zinnebeeld van zijne verdiensten voor het onderwijszijn kuisboek voor den Landman. Een en ander wordt vervaardigd door en onder loezigt van den beeldhouwer Stracke. Binnenkort zal bij het engelsche Parlement een wet op den invoer van vee inkomen. Eeeds heeft de Cobdenclub eene kommissie benoemd om op dit ontwerp het oog te houden. In die kommissie heeft o. a. onze vroegere landgenoot mr. D. J, baron Mackayzitting. Dat de zaak ook voor Nederland van bet grootste belang is, behoeft geen betoog. Uit de omstreken van Haarlem wordt gemeld, dat dit jaar, even als in 1877 de bloembollenkulttfur dreigt te zullen raislukken. De planten werken te vroeg door de stroobedek- kingen heen en zijn tegen geen vorst van eenig belang bestand. Men schrijft aan de Amst. Ct. uit Zwolle dd. 27 Januarij „Het is naar aanleiding eener mededeeling uit Amerika, dat de kunstboter en kunstfabriekage aldaar zulke enorrae schreden voorwaarts maakt en den kooplieden in echte boter vrees begint aan te jagendat wij een vlugtigen blik slaan op wat dienaangaande in ons land gedaan wordt. Het is nog geen twee jaren geleden, dat wij op de vraagdoor de Landbouic-Courant gedaanwat toch kunstboterfabrieken wa ren en of die werkelijk bestondeneen geresumeerd antwoord gaven. Toen spraken wij al van de twee fabriekente Oss en te Oosterhout, waar iederen dag 20,000 kilogr. margarine, 8000 liter zoete melk, eenige vaten blanke Amerikaansche siroop enz. werden verwerkt, om op de Londensche markt voor kunstboter te worden verkocht. De beide firma's, die in den handel in Groot-Brittannie on lerland zoo wat hand aan hand gaangebruiken tegenwoordig elke week 300,000 in den boter- en kunstboterhandel. Met de kunstkaas zijn de proeven aangevangen. Het getal fabrieken in ons land neemt sterk toe. Alleen de uiterst reine behandeling en de ongekend lekkere grasbotersmaakdien men bij kunstboter weet aan te brengen, heeft het artikel zoo doen opgaan. Vreemd is het, dat bijv. een Amerikaansch monster, na twee jaren te hebben opengestaandezer dagen is bevonden nog even lekker en smakelijk te zijn als bij de ontvangst. Intussehen is in kunst boter nog een groot verschil; velen bereiden die soort zon der e»hte boter en dit wordt noch te Oss, noch te Ooster hout gedaan. Op die beide fabrieken die door geheel Engeland enz., bekend zijn, worden de oleomargarine en andere vet- deelenmet dubbel gezuiverde echte boter verwerkt, zwaar geperst in vreemdsoortige, expresselijk daartoe vervaardigde barils of vaatjes en met de meest mogelijke zindelijkheid be- kleed en verzorgd om in den vreemde en zelfs met duizende vaatjes reeds in ons land den smaak der verbruikers te stree- len. De prijs der kunstboter is echter op dezen oogenblik nog te hoog, om op onzen boterhandel invloed te kunnen uit- oefenenmaar zeker is het, dat dit gevaar niet lang meer kan uitblijven." (Wij nemen de vrijheid bij die mededeelingen van onzen correspondent op te merken, dat gewone melkboter altijd verre te verkiezen blijft en dat al dat werken hoe schoon het schijne om de natuurlijke producten door kunstpro- ducten te evenaren, weldra aan onze waren in den vreemde een voor den handel noodlottige reputatie zal bezorgen. Bed. der Amst. Ct.) (Overgenomen uit uLe Banier".) (Vervolg.) Broeijen van het hooi, zeiden wij, is hoofdzakelijk damp- wisseling. Om dit nader te verklaren, en vooral om duidelijk te maken, hoe dan die dampwisseling het hooi beter of ook slechter kan maken, en hoe zij het tot ontbranden toe kan verhitten, moeten wij vooraf nog een en ander bespreken. Onder de boeren vindt men er velendie een tegenzin hebben in wetenscliappelijke beschouwingendie hun vak be- treffen. Vooral als er scheikunde (chemie) bij te pas komt. Wij schrijven dat, jabij enkelen toe aan vooroordeel tegen het nieuwe, aan gebrek aan ontwikkeling, waardoor het be- grip is verstompt in plaats van verscherpt; maar niet bij alien. Er zijn vele boerenwier verstand genoeg ontwikkeld is, en die ook wel iets willen aannemen dat hnn vreemd was, als zij maar overtuigd worden dat het goed is. Bij dezulken schrijven wij den afkeer van wetenschappelijke ver- toogenvooral van scheikunde, toe aan de vele uitdrukkin- genbij mannen der wetenschap in gebruik, maar onver-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1