1878. Vrijdag, 8 February. N°. 6. x\vv£Z/- V A N AAN LANDBOUW, GEMEBNTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaar gang. Haarlemmermeer Landbouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Prijs der ^Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/a Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Hooi-broeijen en brand. II AARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZEND1NGENREDAKTIE EE UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. (tTiterljjk Wo.naelag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Ingevolge de Wet van 26 Januarij 1878 StaaUbln°. 5), behooren thans tot het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer de volgende onder-kiesdistricten Spaarndam Haarlemmerliede en Spaarnwoude, HeemstedeBennebroek, Hillegom Lisse Alkemade, Rijnzaterwoude, NieuwveenWilnisMyrlrecht, Leimuiden, Uithoorn, Aalsmeer en Sloten. Alzoo zijn afgegaan de gemeenten": Nieuwer-AmstelOuder- AmstelDiemen en Watergraafsmeer. Bijgekomen zijn de gemeenten: Heemstede, Bennebroek, Nieuwveen, Wilnis en Mijdrecht. In 1877 zijn door de verschillende geneesheeren in deze gemeente gevaccineerd12 beneden 2 jaar ond313 van 210 jaar en 6 boven de lOjaren; te zamen 331 personen. 3 In 1 877 zijn ter Secretarie aangegeven30 gevalten van mazelen, 2 diphtheritis3 van pokken (variolae en varioloides) en 7 van typhus en febris typhoidea. Voor de vacante betrekking van Hoofd-onderwijzer aan de openbare lagere school N°. 8, nabij Bennebroek, hebben zich 34 sollicitanten aangemeld. Voor de nationale militie, ligting 1879, zijn ingeschreven 112 personen. van 30 Januarij tot 5 February 1878. GEBOREN1 Trijntje, dochter van H. Jansen en T. Koos. Cornelia, dochter van J. van Warmerdam en M. Broer. Pieter, zoon van P. i. Wijnbeck en P. de Jong. Arnoldus, zoon van A. Panis en C. Hey. LEVENLOOS GEBOREN1 Kind van H. van Kenlen en E. M. Koolhaas. OVERLEDEN Cornelis, oud 4 maanden, zoon van J. Witte en F. de Bruyne. Johannes Gerardus, oud 12 maanden, zoon van C. W. van Velzen en J. van Leeuwen. Maria Johanna, oud 4 maanden, dochter van M. Cardol en M. van der Groef. Anna Maria, ond 8 weken, dochter van J. Visser en A. M. van der Linden. Louwrina Johanna, oud 17 jaar, dochter van T. Verboom en J. Markus. Theodoras, oud 6 jaar, zoon van J. Jansen en A. Meester. Gerardus Jacobus, oud 4 jaar en 9 maanden, zoon van E. Breed en K. Abenes. Hendrik Adrianus, oud 7 maanden, zoon van C. Troost en H. A. van der Slnis. Hcndrika, oud 3 jaar en 9 maanden, dochter van C. Goudriaan en ADekker. Nicolaas, oud 12 weken, zoon van Adriana de Rooy. ONDERTROUWD: W. van Marsbergen met A. Degenaars. GETROUWD: K. Topsvoort met C. van der Linden. Den 3 February, des namiddags ten 5 ure, is afgebrand de boerderij bewoond door Jan Wezelenburgaan de Vijf- huizen. De brand scbijnt te zyn aangekomen in den schoorsteen. De woning is verzekerd voor 3500 en de inboedel, granen, vee enz. voor 2500. Ruim 4000 ponden hooi, een koe en een zeug met 12 biggen, beneveus gereedschappen en al het huisraad (op 6ea bed na) alsmede eenig goud zijn verbrand. De brandspuit van de Vijfhuizen heeft alleen dienst gedaan die van het Hoofddorp was wel tegenwoordig, maar is niet in werking geweest. Van de 81 ingeschrevenen voor de militie, ligting 1878 welke den 11 February a. s. moeten lotenhebben 18 vrij- stelling wegens broederdienst9 idem wegens eenige wettige zoon, 1 idem wegens eigen militaire dienst, 5 idem wegens te klein en 4 idem wegens ligchaamsgebreken. Uitslag der door het Gemeentebestuur op den 5 February 1878 gehouden aanbesteding van het bouwen eener school met onderwijzerswoning in de Lisserbroek. Ingeschreven werd door M. van Daalente Haarlemmermeer, voor 13,957. M. van Essen, idem 14,500.— M. den Oudenidem 14,698. J. Kieviet, Haarlem, 14,783. J. Hartveldidem 15,325.— J. Molenaar Az., Lisse, 15,400.— Zijnde het werk aan den laagsten inschrijver, M. van Daalengegund. Beemster, 6 Febr. De boerenplaats Veld- en Kanaalzicht, aan den Volgerweg alhier, groot ruim 17 hectarenwaarop woning met stalling, is in publieke veiling verkocht voor f 85,000, de onkosten niet medegerekend. Het Bestuur van de afdeeling ,,'s Gravenhage" der Holland- sche Maatschappij van Landboww heeft bekend gemaaktdat de tentoonstelling van rozenaardbezien, planten en bloem- bouquettentegeu de maand Julij a. s. aaugekondigdzal gehouden worden in het Gebouv voor Knnsten en Weten- sebappen te 's Gravenhage. Deze tentoonstelling heeft niet alleen bier le lande de belangstelling der kweekers opgewekt, maar ook is nu reeds toezegging ontvangen van inzendingen uit Belgie. Van 22 tot 24 April e. k. zal te Maastricht eene buiten- gewone internationale tentoonstelling worden gehouden, georga- niseerd door de Limburgsche Land- en Tuinbouw-Maatschappij. Op last van den Minister van BinnenlaDdsche Zaken zijn door dan Burgemeester van Kralingen vijf van longziekte ver- dachte runderen van den stal van den landbouwer de J. ont- eigend en afgemaakt. In de vorige week is van dien stal ddn rund, als lijdende aan de ziekteonteigend en afgemaakt. Bij den landbouwer V., te Liminenzijn 21 koeijen afge maakt, als verdacht van longziekte. Lie besmettelijke longziekte is te Rauwerd op nieuw in twee stallen uitgebroken. Het vee van edn dezer stallen, uit twin- tig runderen bestaande, zal eerstdaags worden onteigend en afgemaakt. Te Leiderdorp zijn weder 37 runderen, als verdacht van longziekte, onteigend. Het getal aldaar wegens de longziekte afgemaakte runderen bedraagt thans 75. In het tijdperk van vier weken, 30 December 1 877 tot 20 Januarij 1878, zijn, blijkeris ingekomen ambtsberigten door longziekte aangetastin Zuid-Holland 38 runderen, in Noord-Holland 9 en in Friesland *16; totaal 63 runderen lu het vorige tijdperk van vier weken waren 34 runderen door die ziekte aangetast. Naar de Landbouio-Courant van goederhand verneemtis niet lang geleden bij Rotterdam eene lading Peruguano ont- scheept, die niet minder dan ruim twee-en-twintig procent steenen inhield. Een uitstekend middel zegt Semper Virens om kool en andere planten tegen rupsen te beveiligenen een zeer eenvoudig middel tevens, is het volgende: men zaaije tusschen de genoemde en andere planten Anethum graveolens, en men zal ondervindendat men zich op gemakkelijke wijze tegen schade heeft behoed. Hierbij komt nog een ander voordeel, d t namelijk de ge- melde plant in elken bodem voortkomt, zelfs in een schralen zandgrond. Heeft men eenmaal eukele planten, dan behoeft men zich om de zaak niet meer te bekommeren; dan zorgt de uatuur voor de verdere nakomelingschap der moederplant, doordien zij haar rijp geworden zaden naar alle kanten ver- spreidt, naar gelang zij door den wind in verschillende rig- tingen worden voortbewogen. De scherpe geur van Anethum graveolens is de oorzaak dat rupsen haar nabijheid en tevens de omringende planten ontvliedenwelke in een ander geval zeer spoedig een prooi van baar vraatzucht zouden worden. Het Landwirthschaflliche Versuchs-Station te Konigsberg, waarschuwt de landbouwers tegen het koopen van een goed- koope zwartbruine lijnkoek (uit Rusland afkomstig), die°men thans tracht in den handel te brengen. Ten minste /t van het gewigt dezer koeken is turf of soortgelyke stof. Het residurijk aan ijzeris 24 percent. Goede lijnkoeken be- vatten gemiddeld slechts 7 a 8 percent asch. Bovendien vindt men nog een groote hoeveelheid zaden van polygonum lapathifolium in de koeken gemengd. (Van Hongaarsche koe ken is reeds vroeger gebleken, dat ze soms veel te wenscheu overlaten.) (Overgenomen uit »De Banier".) (Vervolg.) anneer men, een honderd jaar geleden, tot een school- jongen, of ook tot een schoolmeester(zoo heette toen wat men nu een hoofdonderwijzer noemt,) de vraag richttehoe- veel elementen zijn er? dan antwoordde de jongeo, als hij het wist, en de meester, die het wist: vier, aarde, lucht, vuur en water. Die tijd is voorbij. De onderwijzer weet nu en de leerling moet het leeren volgens het gebod van de Wet op het Lager Onderwijs, dat aarde, lucht, vuur en water volstrekt geen elementeD zijn; dat er daarentegen meer dan zestig stoffen bestaan die men elementen noemt, dat is grondstoffenomdat menbij scheikundige ontleding der ligchamen, altoos op eene of meer dezer stoffen stuit, die men niet verder ontleden kan, maar die, volgeus be- paalde regelenalle ligchamen zamenstellen. Zoo is yzer een elementeene grondstof; ijzerroest eene verbinding van ijzer met andere stoffen (zuurstof en water, welk laatste weer uit waterstof en zuurstof bestaat;) ijzerroest is dus geen ele ment, zoo als het ijzer wel is. Het is nagenoeg zeker, dat men nog niet alle elementen kentdie bestaaner zijn er die zoo zeldzaam worden aan- getroffen, dat men ze slechts in de laatste tijden bij de fijnste onderzoekingen in uiterst geringe hoeveelheid heeft gevonden en er zullen er zeker later nog wel enkele gevonden worden. Maar er zijn ook, die zeer algemeen en in groote hoeveel- heden worden gevonden. Zoo is er b. v. een tamelijk groote massa ijzer in de wereld. Geene elementen of grondstoffen worden echter in zoo groote hoeveelheid aangetroflfen als vier derzelve, aan welke men de namen heeft gegeven van kool- stof, waterstof, atikstof en zuurstof. (De beide laatste namen zijn wel zeer ongelukkig gekozendaar ze volstrekt niet uit- drukken wat het daardoor aangeduide element eigenlijk is; maar ze zijn nu eenmaal in gebruik.) En het zijn deze vier, waaruit alle planten en dieren bestaan (ook ons men- schelijk ligchaam, daar dit ons stoffelijk deel als aardsche stol beschouwd en niet als orgaan van den geest, met een dierlyk ligchaam gelijk staat en aan dezelfde natuurwetten onderworpen is.) Wel spreekt men van stikstofvrije ligchamen onder de plantaardige voortbrengsels, of stoffen, uit de plan- ten getrokken maar eene geheele plant is nooit ten eenemale stikstofvry hoewel deze stof in de dierlijke ligchamen in veel grooter hoeveelheid wordt gevonden dan in de planten. Van deze vier stoffenwaaruit alle planten en dieren, dat is dus alle ligchamen waariu leven is, 't zij planten- of dier lyk leven, zijn zamengesteldis alleen de koolstof, in den gewonen staat eu alledn zonder verbinding met andere stoffen geuomeneen vast ligchaam; de drie andere zijn gassen men heeft ze nog nooit tot vloeibarenof veel minder tot vasten staat kunnen brengen; gelijk men omgekeerd de kool stof nog nooit heeft kunnen smeltendat is vloeibaar maken veel minder vervluchtigendat is in damp veranderen. Maar dit geldt alleen van deze elementen, zoolang ze op zichzelf bestaan, niet verbonden met andere. Want koolstof met zuur stof verbonden, is dampvormig, met veel zuurstof, kool- zuur, dat voor de adembaling ongeschikt is en dus in de longen doodend werkt; met minder zuurstof datgene wat in het dagelijksch leven kolendamp heet, en nog veel boosaar- diger is, daar men er door bedwelmd wordt en alzoo in be- wusteloosheid der verstikking ten prooi wordt, zooals vele voorbeelden bewijzen van personen die daardoor den dood vondenvooral in zeer kleine ruimten, zooals scheepskajuiten eu dergelijke. Daarentegen waterstof en zuurstof, die wij niet anders dan als gassen, dat is in dampvorm, kennen, vor- men, zamen verbonden zijnde, het water, dat wy in alle drie de toestanden kennen van vast, vloeibaar, en dampvor- mig, als ijswater, en waterdamp. In ons ligchoom komen de vier grondstoffen voor in verschillende verbindingenals vast, in het gebeente en het vleeschals vloeibaar, in het bloed; terwijl zich in ons ligchaam ook gassen of dampen vormen die wij uitademen. Hetzelfde is het geval met de plantenook daarin komen de vier gemelde grondstoffen in verschillende verbindingen voor, en vormen dan hetzij de vaste deelen der plant, hetey de daarin vervatte sappen of ook soms olie die men er uit trekken kanhetzij gasvormige deelen die zich aan den reuk (welriekend of het tegenovergestelde,) verraden. V\at de levenskracht is, die planten en dieren vormt en onderboudt, weet niemand; maar iedereen zietdat onder den invloed van die levenskracht de scheikundige en andere natuurkrachten geheel anders werken dan in de loovenlooze schepping; maar ook dat eene plant of een dierlijk ligchaam, aan den invloed der levenskracht onttrokken, wordt overge- leverd aan eene werking dier scheikundige en andere natuur krachten, die dezelfde is met die welke wij in de levenlooze dingen zien. De werking, door de levenskracht bestuurd, strekt tot opbouwing en onderhouding van de plant of het dier, de andere, zonder de levenskracht, strekt tot ontbin ding en vernietiging van het ligchaam. Maar vernietiging is het inderdaad niet; het ligchaam wordt slechts ontbonden in zijne bestanddeelenals die ontbinding ten einde toe wordt voortgezet, eindigt zij onveranderllijk daarmede, dat het lig chaam ten sloite geheel is opgelost in koolstof, waterstof, stikstof en zuurstof. Wij zeggenals die ontbinding ten einde toe wordt voort gezet; en dat geschiedt niet altoos; de ontbinding doorloopt altoos, behalve bij volkomen verbranding, eene lange reeks van allerlei tusschen-verbindingen in verschillenden vorm en de producten dier ontbinding worden doorgaans in die tusschenvormen reeds wederom gebruikt tot andere doelein- den; tot voeding, tot bemesting, enz. Maar ook by volkomen en ten einde toe voortgezette ont binding blijft er altijd een weinig stof over, die niet uit de vier bovengemelde elementen bestant. Het is de stof die wij

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1