Advertentie n. haarlemmermeer" - 22 - Drie HUIZEN en ERVEN 7 PAARDEN, best gewonnen Hooi T. Gemengde Berigten. GEVEILDE PERCEELEN Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij. P. J. BROEKHOFF, Notaris met TUIIV, De Notaris F. H. D6LLEMAN 8 beste KOEIJ1M (VARE- en KALF-) 9 8CHAPEI en 1 RAM, ongeveer 12 dllizeml balve Kilo's De YERKOOPING geschiedt tegen COUtante Betaling. asch noemen. Bij de snelle en volkomen ontbinding door ver- branding zien wij die stof achterblijvenmaar ook bij lang- zame ontbinding door verroitins, al wordt ook zij ten einde toe voortgezet, blijft juist dezelfde asch over, al ziet men het niet, doordien zij verstuift of met den grond vermengd wordt. Die asch bestaat uit andere elementen, of uit verbindingen daarvanvoornamelijk potasch, soda, kalk, magnesia, ijzer zwavelkiezelzuur, phosphorus en zoutzuur of chloor; in de ligchamen van menschen en de hoogere diersoorten worden deze alle aangetroffenin de planten vindt men er altoos eenige derzelve, ofschoou niet in alle planten dezelfde of in dezelfde hoeveelheid, hetwelk voornamelijk de reden is waarom verschillende planten op denzelfden grond niet even welig groeijen; de stoffen die men in de asch van een goed ontwikkeld exemplaar eener plantensoort vindt, moeten ook in den grond zijn waar die plantensoort op tieren zal, of- schoon zij enkele derzelve voor een gedeelte ook uit de dampkringslucht kan trekken. Hierin ligt eene aanwijzing voor de bemesting. Hare vier hoofdbestanddeelenkoolstof, waterstofstikstof en zuurstof, krijgt de plant uit de lucht en uit het water; maar zij wordt krachtiger en groeit weliger, als zij ook deze voor een gedeelte in den grond vindt. Ook hieriu ligt dus eeue aanwijzing voor de bemesting. Om nu tot ons doel te komen, waartoe deze uitwei- ding over het zamenstel der planten niet overbodig was, elkeen weet, dat in elke levende plant eene groote hoeveel heid water aanweztg is, dat is waterstof met zuurstof ver- bonden. Men versta ons welin elke plant is water, waterstof met zuurstof tot eene stof verbonden. Maar daaren- boven is ook in de vaste deelen der plant, ook als zij vol komen gedroogd is, nog waterstof aanwezig, die niet met de zuurstof is verbonden, maar in andere verbindingen voorkomt in welke wij nu niet verder treden. (Want men boude steeds in het oogdat waterstof geheel iets anders is dan water; waterstof is slechts 66a der twee elementenwaaruit het water bestaat; gelijk het kwikzilver slechts 66a der elementen is, waaruit de schoone vermiljoenverw der schilders bestaat; zoo min zuiver kwikzilver een rood stuk verw is, even zoo min is enkel waterstof water of waterdamp.) Zoodra het gras is afgesnedenis het onttrokken aan de werkiug en levenskracht; het is aan de ontbing prijs gege- venzoo zeker als een mensch die onthoofd is. En het zou zooals ieder weet, aan zichzelf overgelaten op het land blij- vende liggen in weer en wind spoedig verrotten. Tot die ont binding door verrotting ztjn echter noodig: vrije toetreding der lucht, aanwezigheid van water, en eene zekere matige warmte, deze zijn alle drie noodig. Door groote koude, door volkomen drooging, en door groote hilte wordt de ont binding tegengegaan. De laatsle, hitte, werkt voor- eerst opdroogenden belet al reeds daardoor de ontbinding, behalve andere werkingen, die wij hier niet nader kunnen verklarenmaar wordt zij te grootdan zou zij natuurlijk verbranding doen ontstaan dat is de allersnelste ontbinding ten minste als de lucht vrijen toegang had. Door uitspreiding onder de felle zomerzonnestralen wordt het gras spoedig van een groot deel van zijn water beroold daardoor wordt de ontbinding tegengegaan. Werd het op die wijze volkomen droog, dan ware het tegen de ontbinding beveiligdalthans indien er niet weder vochtigheid bij kon komen. Maar door volkomen uitdrooging zou het niet alleeu zijn water verliezen, maar ook andere bestanddeelen zouden er uit vliegen (die men bij droogend hooi voor een gedeelte aan den reuk bemerkt) en daardoor zou het veel van zijne waarde verliezen, het zou te dor, smakeloos en minder voed- zaam en gezond worden. Daarom zamelt men bet in, alvo- rens het volkomen droog is. (In den eigenlijken zin des woords volkomen droog zou het trouweus op het veld niet worden.) Het nog altoos eenig water en onderscheidene andere stof fen bevattend hooi wordt nu in de schuur opeengestapeld. Onder den invloed van dat water, van de lucht, die er niet geheel van afgesloten kan wordenen van de warmte, die in de lucht is en waarin het zelf deelt, gaat nu de ontbin ding voort, wel niet zoo snel en dadelijk verwoestend als bij verrotting op het veldmaar tochzij geschiedten verraadt zich spoedig aan zekere scheikundige werking, die men in de wetenschap gi sting noemt. Het is die gistingdie het broeijen veroorzaakt, of liever is. Gisting in het hooi? maar het rijst en bobbelt toch met, gelijk het pannekoekenbeslag door de gist? En toch heeft er listing binnen in het hooi plaats, zooals wij zien zullen. Men telegrafeert aan de //Amsterdamsche Courant", dd. 7 Fe bruary uit Rome: »Z. H. de Paus is overleden heden namiddag ten 3 ure. Het Conclave zal onmiddellijk bijeenkomen." De oudste inwoner van Delft is overleden: de heer Nicolaas van Leeuwen, die, op 9 Mei 1777 geboren, alzoo den leeftijd van 100 jaren, 8 maanden en 22 dagen bereikte. Hij was tot weinige dagen voor zijn dood gezond en in het voile bezit zijner geestver- mogens. Aan het diacouie-bestuur der hervormde gemeente te Door- werth is door wijlen Yrouwe J. H. G. van Schuijlenburch douai- riere van Baron J. A. P. van Brakel Doorwertheen legaat ver- maakt groot /3000. Te St. Nicolaas viel op den 2 dezer een aan het spoorweg- station aldaar sedert 25 jaren werkzaam voerman, wiens taak het was met een paard de ledige waggons te verplaatsendoordien zyn arm in de stuurlijn vastraakte, op de rails, tijdens er een trein aankwam. Hij werd letterlijk in tweeen gesneden, daar de trein hem midden over het ligchaam ging. Te Steenwijkerwold schonk Maandag eene vrouw haren echt genoot ten vijfden male een tweeling. Yolgens officieele opgaven bedraagt het geheele verlies der Russen, sedert het begin van den oorlog, 89,304 man. Te Finsterwolde stierf dezer dagen een 88jarige vrouw. Iu het sterfhuis treurden 128 familieledeuen wel 5 dochters, 3 schoon- zoons, 1 schoondochter54 kleinkinderen64 achterkleinkmderen en 1 achter-achterkleinkind. In den dood waren haar voorgegaan behalve haar man, 76 kinderen, klein-en achterkleinkmderen. Twintig schapen van den landbouwer D. van der Werf, te Workum, zijn dezer dagen min of meer deerlijk gehavenddemees- ten van de ooren beroofd, velen aan borst en keel vrij ernstig ge- wond, terwijl twee letterlijk zijn verscheurd. Van twee naburige eigenaars zijn vier schapen verminkt, waarvan een gedood. Een schaap werd zelfs aan de overzijde van een wijd kanaal terugge- vonden. Dit alles wordt op rekening gesteld van eenhond Woensdag is te Middelburg een niet alledaagsch feit voorge- vallen. Yier jaren geleden beviel eene ongehuwde dienstbode van het paardenspel van Dassie, destijds op de Markt daar staande, van een meisje, dat negen dagen na haar geboorte besteed werd bij een handwerkersgezin. Aanvankelijk werd door de moeder voor de allerliefderijkste verzorging eenige vergoeding gegevendoch sedert de laatste twee jaren niet meer. Deze week kwam de moeder, vergezeld van den boekhouder van het paardenspel, haar kind op- eischen; de pleegouders, die er op voorbereid waren, badden het kind, waarvan zij niet sclieiden wilden, verstopt, maar door de tusschenkomst van justitie en politiemoest het kind aan de moe der worden afgegeven, al was het gansche gezin ook radeloos van droefheid; het meisje zelf was ook zeer bedroefd, doch de moeder bleef uiterst kalm. Zij verbond zich tot betaling van vergoeding voor de laatste twee jaren en nam haar kind mede naar Belgie waar het paardenspel zich bevindt. De pleegouders zien haar mis- schien nog weder als kunstrijderes. Een man die reeds eenige malen gratis huisvesting had ge- hadkwam deze week b j de politie te Amsterdam om nachtver- blijf verzoeken hetgeen hem dan ook werd verleend. Dienzelfden nacht werd een dronken vrouw van verdachte zeden in arrest ge- bragten toeu hoorde zij tot haar schrik dat haar man dien zij in geen vijf jaar had gezien en die door haar reeds voor dood was verklaard in hare onmiddellijke nabijheid was. De echtelieden konden den volgenden morgen gezameniijk vertrekken. De nachtwacht te Silvolde begaf zich verleden week met een blinden jougeling naar Leiden, beiden om een hoogleeraar te raad- plegen. Eerstgenoemde kwam echter later alleen in het dorp te- rug°, en toen men hem vroeg waar zijn reisgezel was gebleven gaf hij te kennen dat hij dien onderweg verloren had 1 Ondanks alle nasporingen heeft men nog niet kunnen ontdekken waar de blinde jongeling zich bevindten zijne ouders zijn radeloos. Als een bewijs van de hooge waarde welke aan fijn oud blaauw porcelein heden ten dage \vordt toegekendverdient ver- melding dat in de gehouden veiling in het lokaal »de Zivaan" te Amsterdam edn enkele wit en blaauw gescliilderde porceleinen stelpot bij opbod 1425 gold en daarna bij afslag met 200 daar- boven werd afgemijnd. De dienstmeid van een horologiemaker te Rotterdamdie een boodschap deedliet de deur op een kiertje staan. Een dief maakte van die geschikte gelegeuheid gebruik om een kastje met, veertig gouden en zilveren horologes te stelen. Het is nog niet gelukt hem te ontdekken. Eenige ambtenaren schrijven hun handteekeningen z<3<5 on- duidelijk en onleesbaardat daaruitvooral met betrekking tot stukken van comptabelen aardherhaaldelijk bij het departement van finantien moeijelijkheden zijn ontstaan. De provinciate inspec- teurs der directe belastingen zijn daarom door den minister van finantien uitgenoodigd de ambtenaren in hunne inspectie te beve- len voortaan hunne handteekeningen volkomen duidelijk en lees- baar te schrijven opdat niet op nieuw er toe zal behoeven over- gegaan te worden de onleesbare handteekeningen te hunneu koste door de bevoegde autoriteiten te doen legaliseren waartoe de mi nister dezer dagen reeds verpligt is geweest. Yeertien dagen geleden hoorde men bij de algemeene voede- ring der wilde dieren in de diergaarde te Philadelphia een eigen- aardig gehuil ppgaan uit de kooi, waarin zich een prachtige leeuwin bevond. De bewakers schoten toe en zagen met schrik dat het dier haar maaltijd wat te gulzig verorberd had en dat een groot been in haar keel was geschoten, zoodat zij dreigde te stikken. De oppasser wilde natuurlijk allds in het werk' stellen om het kostbare dier te reddensp-ong in de kooigreep de koningin der dieren aan den staart en slingerde haar op zijde, in de hoop dat zij door deze oneerbiedige behandeling tot een laatste krachtige poging zou komen om het been kwijt te raken, doch te vergeefs; het dier was reeds zoovcr heendat zij zich alles liet welgevallen.^ Nu stroopte de oppasser zijn mouw opstak onvervaard zijn hand in haar muil greep het been vast en rukte het uit haar keelDaarop verwijderde hij zich onmiddellijk uit de kooizonder het geredde dier tijd te laten hem voor zijn afdoende hulp te danken. Op den trein tusschen Marseille en Lyon stond Zaturdagavond een aardig meisje van vijf jaren tegen het portier te leunenter wijl de trein in voile vaart was. Eensklaps schiet de deur open en het kind valt op den weg. Onmiddelijk daarop verdwijnt nog eene gedaante door het portier; het was de moeder. De onthutste reizigers konden eerst aan het eerstvolgend station kennis geven van °het gebeurde. Toen men aan het opsporen gingvond men op de plaats waar de moeder nit den trein gesprongen wasslechts eenige bloeddroppelen doch wtldra i ernam mendat zij zich op een naburige hoeve bevond. Zij was bij den sprong deerlijk gekwetst geraakt en een uur tijds bewusteloos gebleven; toen zij uit hare bezwijming ontwaakte, voelde zij de omhelzingen en knssen van haar kindje, dat volkomen ongedeerd was gebleven. Het verplegingsgesticht voor vrouwen en kinderen te Tientsin (in China) is afgebrand. Meer dan tweeduizend menschen zouden bij deze ramp zijn omgekomen. Den 1 dezer werd in het cafe Belvedere, Westerdoksdijk te Amsterdam, bij enkele inschrijving publiek aanbesteed het bouwen van eene boerderij en hofstede, met woningin den Grooten Ypolder, voor rekening van den heer Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Laagste inschrijver was de heer P. Brugman, te Alkmaar, voor 14,890. Aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid is herbesteed de levering van stalen spoorstaven met ijzeren eindverbindingen, in twee perceelen. Thans was het minst ingeschreven door de wed. J. C. Mass^e, te Goes voor 239,500 de beide perceelen gezameniijk. in het O. Z. Beer en-Log ementte Amsterdam op 4 February jl. 1. Een perceel Hooiland, gelegen in den Inlaagpolder gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude; 825, 125, J. A. Jolles. 2. Twee kampen Hooiland, als boven 3250 f 200, T. van der Vegt. 3. Een perceel Hooiland, als boven; 7850, 2400, T. van der Vegt. 4. Een perceel Hooiland, als boven; 3850, 50, J. de Beurs. 5. Een perceel Hooiland, als boven;/ 3300, J. de Beurs. N°s. 4 en 5 te zamen7200, 1000, J. P. A. Kilsdonk. 6. Een perceel Hooiland, als boven; 7400, 20, T. van der Vegt. 7. Een Perceel Hooiland, als boven; 5200, 20, J. de Beurs. 8. Twee kampen Hooiland als boven 13,600 J. de Beurs. N°s. 7 en 8 te zamen: 18,820, 2200 T. van der Vegt. 9. Een perceel Hooiland; als boven; 8650, /2000 A. J. Guepin. 10. Een perceel Hooiland, als boven; 3400, 100, Mole nk am p. 11. Een perceel Hooiland, als boven; 5200, T. J. B. Westerwoudt. N°s. 10 en 11 te zamen: 14,700, 1200, J. P. A. Kilsdonk. 12. Yier kampen Hooiland, gelegen onder Spaarnwoude; 9900, 300 L. Wurfbain. 13. Een perceel Hooiland, gelegen bij Haarlem; 4800, 900, J. Dinger. 14. Een perceel Hooiland, gelegen onder Houtrijk en Pola- len2125 100, J. P. A. Kilsdonk. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in December voortgezet met 810 tot 1295 arbeiders, 9 paarden, 2 lokomotieven32 wagens, 23 tot 26 stoombaggervaartuigen40 tot 60 grondschouwen en 15 tot 16 sleepstoombooten. Bovendien het dubbele emmer-baggervaartuig n°. 5 van den Tyne in Engeland met de daarbij behoorende 3 groote stoomklep- schouwen. Noordzeehoofden. Het Noorderhoofd is in Augustus tot op 1528 meter lengte voltooid, uitgezonderd het werk hooger dan 2.50 meter boven A.P. In den golfbreker tegen het Noorderhoofd zijn gestort 54,948 kub. meter betonblokken (697 in December) en 3725 kub. meter natuurlijke steen (150 in December). Het Zuiderhoofd, sedert het eind van 1875 op de lengte van 1528 meter gebragt, is geheel voltooid, daarvan alleen uitgezon derd 27 meter lengte borstwering en 18 meter lengte verhooging van de kruinbeiden aan het landeind. In den golfbreker tegen het Zuiderhoofd zijn gestort 60,675 kub. meter betonblokken (529 in December) en 4647 kub. meter natuurlijke steen (247 in December). Noordzeehaven. Het bagger werk in zee werd voortgezet. Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedraagt in het geheel 4,674,460 kub. meter. In het Wijkermeer zijn gebaggerd 1,185,580 kub. meter, in Buitenhuizen 254,070 kub. meter, in het Westelijk Y 2,461,090 kub. meter. De kanaaldijken in het Wijkermeer en het Westelijk Y zijn tot A.P. opgetrokken over 30,214 meter lengte; tot 0.60 meter boven A.P. over 29,514 meter lengte (575 in December)en voltooid over 28,364 meter lengte (625 in December). Zijkanaal B (Spaamdam beoosten Velsen). Gebaggerd 347,230 kub. meter (5780 in December). Kanaaldijken opgetrokken tot A.P. over de voile lengte; idem tot 0.60 meter boven A.P. over 3874 meter lengte (626 in December)idem voltooid over 2924 meter lengte (1377 in December). Zijkanaal C {Spaamdam beoosten Buitenhuizsn). Gebaggerd 271,730 kub. meter. Dijken tot A.P. over de voile lengte; idem voltooid over 4985 meter lengte (800 in December). Zijkanaal D (Nauerna). Gebaggerd 73,340 kub. meter (1250 in December). Kanaaldijken opgetrokken tot A.P. over de voile lengte idem tot 0.60 meter boven A.P. over 2233 meter lengte (200 in December! idem voltooid over 1883 meter lengte (200 in December). Zijkanaal E {Westzaan). Gebaggerd 9210 kub. meter (130 in December). Kanaaldijken over de voile lengte voltooid. Zijkanaal E {Halfweg). Kanaaldijken voltooid over de voile lengte (4220 meter lengte in December). Zijkanaal O (Voorzaan). Gebaggerd 61,630 kub. meter (5020 in December). Kanaaldijken in aanleg en boven water over 973 meter lengte (53 in December)idem tot 0.60 meter boven A.P. over 190 meter lengte idem voltooid over 100 meter lengte (100 in December). Zijkanaal H {Barndegat). Kanaaldijken voltooid over de voile lengte (186 in December). Zijkanaal I (Oostzaan). Kanaaldijk opgetrokken tot 0.60 me ter boven A.P. over de voile lengte (485 in December); idem voltooid over idem (805 in December). te Haarlemmermeerzal op Doilderdag 28 Jcbrutlfij 1878, in de Herberg van W. PRUIT aldaar, des middags ten 12 ure, in het openbaar VERKOOPEN: staande en liggende nabij het HoofeUlorp en de KERK der Hervormde Gemeente, aan de Hoofdvaart te Haarlemmermeer. Breeder bij Biljetten omschreven. gevestigd te HEEMSTEDE zal Verkoopen: op Donderdag 21 Februari 1878, des morgens ten 9 ure op de Boerenhofstede „Acht en Hoop aan den Ywegbij den Kruiswegte HAARLEMMERMEER Scctie J N°. 13 waaronder 1 van drie en 1 van vijf jaren 1 nieuwe DORSCHMACHINEROSMOLEN, JAGTWAGEN, 2 BOERENWAGENS, 1 Drie-Wielde KAR, PLOEGEN, waaronder 1 nieuwe MOORPLOEG, EGGEN en verdere BOEREN-, BOUW-, REEK- en KAAS-GEREEDSCH4PPEN, en hetgeen meer te Koop zal worden aangeboden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2