1878. Vrijdag, 15 February No. 7. V A N AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. Haurlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Landbouw. \\\AR/P Prijs van het Abonnemenl: in het Jaar6. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. El 4ARLEMMERMEER Prijs van een enkei, Nommer 15 Cent. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolderte houden op Woensdag 20 Februarij 1878, des morgens ten 10 urein het locaal vail Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Verzoek van VV. van der Toorn tot aankoop van een gedeelte grond nabij Halfweg. 3. Verzoek van P. S. Zijlmans c. s.tot het leggen van een waterloop over den Aalsmeerdertogt. 4. Verzoek van J. Oostwouder, tot aankoop van een stukje grond. 5. Ad- vies van het Dogelijksch Bestuur omtrent de verveening Veldweg- en Opstalgrondop het verzoek van J. de Koning. 6. Voorstel van idem, tot aankoop van een stoomketel voor de kleine machine aan den Cruquius. 7. Verzoek van de Brug- en Pontwachterson verhooging van hun weekloon. 8. Verzoek van de Vereeniging tot bevordering van de alge- meene belangen van den Haarlemtnermeerpolderon wijziging in de verordeniug op de bernaling van lage landen. 9. Vaststelling van het kohier van omslag. 10. Voorstel van den Hoofd-Iogelarid Mr. J. P. A. Teding van Berkhout, tot wijziging van het Bijzonder Reglement van Bestuur voor den Haarlemmermeerpolder. 11. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot bemesting van eukele gedeelten dijksgrond. - sas—sssssmBBSBsassmm m5-bbb Naar wij vernemen zal de Collecte aan de huizen voor de armen der llervormde Gemeente te Haarlemmermeer (Hoofd- dorp) piaats hfebbeu op het £inde van deze en in het begin der volgende maand. In 1875 werd de gemeente Sloten, voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaaldoor den Minister van Binnenlaudsche Zaken verdeeld in twee onder- kiesdistrictenSloten en Sloterdijk. Die indeeling is thans weder vervallen, zijnde de gemeente Sloten weder als e&i onder-kiesdistrict van het hoofd-kiesdistrict Haarlemmermeer aaugewezen. De gemeenten Heemstede en Bennebroek vormen te zamen een onder-kiesdistrict. Bike der overige gemeenten van het hoofd-kiesdistrict vormt een onder-kiesdistrict. van 6 tot 12 Februarij 1878. GEBORENMaria Corneliadochter van C. van Smeerdijk en A. Braakman. Klazina, dochter van M. Kleijn en P. Horstinan. Geertruida, dochter van Kommertje Boekhoven, ongehuwd. Hielke zoon van H. van der Woude en C. Geeven. Hendrika, dochter van D. Kruit en H. Peeneman. Klaas, zoon van J. Galis en C. Tromp. Krijntje, dochter van P. Vreeken en A. Niemantsverdriet. Cornelia, dochter van J. G. Hogeboom en J. Stolwijk. Arie, zoon van D. Wea sels en W. F. Strakenbroek. Cornelia Barbara, dochter van Iluigje Post, ongehuwd. Adrianus, zoon van K. Akkerman en K. Jonges. Alida, dochter van P. Gemert en C. Kasberg. Kijntje, dochter van A. Mulder en J. B. Vlaskamp. Teuna Adriana, dochter van C. Balk en M. Mooser. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van D. Duivenvoorden en S. van Leeuwen. OVERLEDEN: Aagje Hoogwater, oud 63 jarengehnwd met P. Bes. - Arnoldus, oud 3 dagen, zoon van A. Panis en C. Heij. Frans, oud 3 maanden, zoon van N. van Exter en G. Hooijberg. Jacobns Mar'inns, oud 5 maanden, zoon van C. Steenks en M. Overkleeft. Sebilla van Leeuwen, ond 44. jaren, gehuwd met D. Duivenvoorden. ONDERTROTJWDA. Goossena met F. Kraayenhagen. J. Elst met W. van Tilburg. E. de Lange met N. Wiering. GEHUWD: G. de Roos (wednr.) met E. Oosten. Aan belangstellenden in de zaak der Zending wordt berigt dat Woensdag, den 20sten Februarij, des avonds te 7 uur, in de kerk te Heemstede, weder eene meeting zal piaats heb- benwaarinmet den predikant, als sprekers zullen optreden de heeren Jaspers, agent van het Java-Comite, en Dammerboer, die onlangs van Sumatra is teruggekeerdwaar hij 17 jaar onder de Batta's als zendeling heeft gearbeid. J In het Cafe BelvedereWesterdoksdijk te Amsterdam, is," bij enkele inschrijvingpubliek aanbesteedhet bouwen van eene boerenbofstedemet woning en arbeiderswoningenin deu Grooten Ypolder, aan den Noorderweg bij den Spiering. weg, voor rekening van den heer L. Rutgers van Rozenburg Laagste insehrijver was de heer P. Brugman, te Alkmaar voor f 18,500. Het werk is echter opgedragen aan den beer P. S. Rijnierse, te Amsterdam, voor de somma van f 18,975 Moteil (N.-H.), 12 Februarij. In de laatst gehond en ver- gadering der afdeeling van Multapatiorsbond werd door het Bestuur medegedeelddat in deze gemeente (den IJpolder met medegerekend) niet minder dan 42 kroeghouders zijn terwijl in den IJpolder in bijna iedere keet sterke drankeu worden getapt. Het drankverbruik bedraagt minstens 12,000 ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN U1TGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. tJiterltf k Woensdag. kan per jaar, en is op in het oog loopende wijze toegenomen sedert men de hand heeft geslagen aan de droogmaking van het IJ. Over het algemeeu is die aanwinst van grond nog geen aanwinst van zedelijk gehalte en stoffelijke welvaart. Niet enkel flinke en ondernemende mannen, maar ook vele armen en invaliden, die elders waarscliijnlijk geen werk konden be- komenzijn op het gerucht der droogmaking naar deze stre- keu verhuisden vouden terstond gelegenheid een woning te huren. Nu de Spaarndammerdijk niet langer als waterkeering behoeft dienst te doenis het college van Rijnland begonnen gedeelten van dien grond in erfpacht uit te geven. Daarvan hebben particulieren en bouwmaatschappijen gebruik gemaakt om als met een tooverslag woningen te doen verrijzendie behoudens enkele uitzonderingenzeer ligt en digt zijn ge- bouwd. Zoo is het volstrekt niet zeldzaam, dat de bewoners bij nacht op hun bed plotseling worden verrast door een druipbaddat zij juist niet bij de huur hadden bedongen. Ook is het voorgekomen, dat van een in aanbouw zijnd perceel bij herhaling stukken van den muur instortteneen enkele maal zelfs bij doodstil weder. Wei hebben wij hier zoo iets van een bouw-verordening, doch ook deze schijnt niet in staat te zijn dergelijke onheilen te beletten. Capelle (Langstraat), 12 Febr. De verhuring van weilan- den voor het aaustaande saizoen is weder op groote schaal gesehied. Voor middelmatig weiland werd 110 a 120 per hectare uitgeioofd, terwijl de beste kwaliteit tot 130 en meer kon opbrengen. De handel in leverantiehooi blijft gedurende den ge- heelen winter langzaam voortduren. Van lieverlede worden de voorhanden partijen opgeruimd en er is bijna geen voor- beeld te noemen dat de prijzen zoo lang stationnair bleven namelijk f 30 de 1000 kilogram. Daarvoor kan men de beste kwaliteit bekomen. Meppel13 Febr. In den laatsteu tijd worden hier en in onze omstreken zulke fabelachtige prijzen besteed voor de landerijen, dat de aankoopers somtijds ter naauwernood 2 pet. rente kunnen maken. De verklaring van dit ongewoon ver- schijnsel ligt, gelooven wij, in de omstandigheid dat onze rijke landbouwers vrij wat hebben lalen zitten in sommige Amerikaansche sporenPeruanen, enz. De beduidende som- menwaarover velen te bescbikken hebbenworden nu bij voorkeur belegd in vaste goederen, ook al is de rente daar van gering. Vreemd fonds wordt meer en meer verlaten voor aankoop van aandeelen in gemeeute-leeuingen. Ilet Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drenthe" heeft te Hoogeveen eene vergadering gehoudeu. In behandeling kwam het aanbod van Mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwyk, te Zwolle, om aan het Genootschap eene som van f 2500 te schenkenom deze te beleggen, ten einde door rente op rente een kapitaal te formerenwaaruit over 160 jaren eene paardenstoeterij zal worden opgerigt, en om de tien jaren een bijprys gegeveD bij den prijs door het Ge nootschap voor de hengsten uit te loven. De voorzitter deelde mede, dat eene commissie uit het hoofdbestuur eene zamenkomst had gehad fnet den heer de Vos van Steenwijk, ten einde zoo mogelijk te verkrijgen dat het tegenwoordige geslacht, althans een niet zoo ver verwij- derd geslacht als over 160 jaren zal bestaan voordeel van deze schsuking zal kunnen hebben. De heer de Vos van Steenwijk had evenwel gemeend niet tot eene wijziging van de bepalingenaan de schenking verbonden, te moeten besluiten. De vergadering heeft niettemin besloten de schenking in dankbaarheid aan te nemen. Heerlijk vooruitzigt voor de paardenliefhebbers van 't jaar onzes Heeren 2088 Den 12den Februarij had ten overstaan van mr. A. H. Koning notaris te Finsterwoldde verhuring piaats van de boerenbe- huiziug en 53 hectareu land, in den Reiderwolderpolder gele- gen, toebehoorende aan den heer G. B. Heddema, voor den tijd van 4 jaren, dat in verschillende perceelen de aanzienlijke som opbragt van 11,656 'sjaars. De behuizing met 17 /2 hectare land bragt alleen 4235 op. Wei een bewijs," meent onze berigtgever, dat de ligte haver van het vorige saizoen nog geen schrik in de gelederen van heeren landbou wers verwekt. Blijkens mededeeling van den Russischen gezant alhier, is, krachtens bevel des Keizersingetrokken het verbod tot uit- voer uit de Russische havens van koren en alie andere voe- dingsmiddelen schapen huiden en alle dergelijke producten. In den proeftnin van de Pomologische Vereeniging te Bos- Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. koop waren op 1 Januarij 1878 aanwezigvan appelen 181 soorten peren 139, kersen 16, pruimen 19, abrikozen 20, perziken 25, druiven 4, aal- of trosbessen 11, kruisbessen 14 versche'idenbeden en 4 verschillende Diospyros (dadelprui- raen) uit Japan. De Kaspische zandwilg waarvan men zich voor een paar jaar gouden bergen beloofde voor het in cultuur brengen van onze heide- en duingronden biedt overal waar proeven zijn genomen slechts teleurstelling. De heer Tulp, van de Neder- Veluwedie mede proeven nam deelt in Semper Virenn mede, dat, zelfs als de teenen met goud werden betaald, deze wilg niet zal bijdragen om onze hooge heidegronden rentegevend te maken. Het 3 lste Landhuishoudkundig Congres dat ten vorigen jare wegens het overlijden van H. M. onze Koningin werd uitgesteld zal dit jaar van 25 tot 29 Junij te Assen gehou deu worden. De ontvangst der leden van bet Congres is bepaald op den avond van den 25 Juny in het Concerthuis te Assen ter wijl de algemeene vergaderingen gehouden zullen worden den 26, 27 en 29 Junij, in de Kerk der Ned. Herv. gemeente. Ter gelegenheid van het Congres zal door het Genootschap ter bevordering van deu Landbouw in Drenthe eene landbouw- tentoonstelling gehoudeu worden. De tentoonsteiling van vee, bijen en pluimgedierte is bepaald op den 27 Junij en zal ge houden worden in en bij de Hertekamp in het Stadsbosch. Die van landbouwwerktuigen zal gedurende de congresdagen geopend zijn. Den 28 Junij zullen maai- en dorschraachines, haksel- en wortelsnijdersploegeu hooischudders en booivorken en den 29 turfmachines worden beproefd. Na afloop der laatste algemeene vergadering op den 29 zal een rijtoer te Zuidlaren volgen waar een dejeuner dina- loire zal zijn. Als eene bijzonderheid kan nog worden geraelddat den 26 Junij van wege de Vereeniging de Eendragl een gecostu- meerde optogt door Assen zal worden gehouden. Gedeputeerde Staten van Drenlhe hebben de subsidie van 1000 voor deze tentoonsteiling thans beschikbaar gesteld. De bloemkweekers zegt de Leidsche Couranl verbrui- ken in de kassen haast zooveel hrandstof als bij een strengen winter en daarby met veel minder goed gevolg. Wat er bloeit is bleek van kleur andere planteu koraen niet vooruit of zijn aan bederf onderhevig. Want het levenwekkend zonlicht ont- brak in de jongste dagen en eene sornbere, nevelachtige lucbt, die over ons land niet alleenmaar over een groot deel van Europa hing, verspreidde duisteruis alom. In Engelatul is, volgeus de dagbladeneene koe van het Durham-ras gestorvendie bij de veefokkers en belangstellen den in de veeteelt beroemd was, wegens den fabelachtigen prijs, waarvoor zij in 1873 verkocht was geworden. Zij had toen namelijk deu bijna ongeloofely ken prys van 90,125. gegolden. Deze koe werd gehouden voor de zuiverste type van het Durham-ras in geheel Engelandvoor hetwelk in den regel buitengewoon hooge prijzen besteed worden. Wij worden verzocht het volgende uit de Nieuwe Rotter- darnche Courant van 6 February 1878 over te nemen: Aan de Redactie der Nieuwe Rotterdamsche Courant alhier. Mijnheer de Redacteur! W ij vinden in uw geacht blad van 4 dezer het volgende berigt Naar de Landbouw-Courant van goederhand verneemt, is niet lang geleden bij Rotterdam eene lading Peru Guano ont- scheept, die niet minder dan ruitn twee en twintig procent steenen inbield!" Daar de Landbouw-Courant (zie het N°. van 26 Julij 1877) verklaard heeft geene stukken, zelfs geene advertentienvan onze firma te zullen opnemenwenden wy ons tot u met het beleefd verzoek om naar aanleiding van bovenstaand berigt het volgende te willen plaatsen. oor de ingewijdenen voor hen die de moeite willen nemen, om uit de nommers der Landbouw Courant van 21 Junij, 12 en 26 July, 9 en 80 Augustus 1877 te zien tot hoever de partijdigheid van dit blad gaat, is de bed eling van het berigt zeer duidelijk. Wy zijn de consignatarissenvoor Holland en de Duitsche Rijnlanden, van de Peruvian Guano-Company Li mitedLondontegenwoordige eontractanten der Peruaansche Regeering, en bijgevolg de £enige importeurs van Peru Guano, die door ons op Fijenoord wordt opgeslagen. Bijgevolg zou de lading met „ruira 22 pet. steenen" door ons moeten zijn gei'mporteerdterwijl de bedoeling klaarblijkelijk is om de koopers voor dergelijke waar te waarschuwen vooral daar de Landbouw-Courant (zie het No. van 30 Aug. 1877) aan bare

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1