Advertentien. KANAAL-BAATSCHAPPIJ. Bill SI RfflEMFMIi ZAAI-UJNZAAD, Openbare Verhuring, Openbare Verkooping RIETGEWAS, - 26 Gemengde Berigten. 296ste Staats-looterij. te zamen ter groottc van ruim 40 HECTAREN, VERTROUWD J u 9 e z o it b c tt. Slijm- en Maagpillen. Internationale Tentoonstelling te I'nrijs. Hooi-broeijen en brand. AMSTBRDAMSCHE HOUTRAK- en SPAARNDAMMERPOLDER, staande op de BUITENBERMEN der Dijken van het Noordzeekanaal en de Zijkanalen, IN TIEN PERCEELEN, omsehreven bij gedrukte Notitieu behelzende tevens de Voor-- waarden der Verkooping, welke Notitien, tegen betaling van 10 Cents, op franco aanvrage, ten Kantore van meergenoemden Notaris zullen verkrijgbaar zijn, van af den 13 Eebruarij e. k. te bekomen bij A. DE 1EEUW, te Haarlemmermeer. f f f lezers berigt, dat de steenen, die zich in de Guano bevin- den, door ons tot den prijs van de Guano worden berekend. Wij verklaren bierbij lo. Dat onder de vele ladingendoor ons geimporteerd zich uiet edn bevindt waarvan het steenengehalte bet genoemde cijfer van 22 pet. maar eenigszins nabij komt. Wij zijn be- reid aan ieder belangstellende door onze boeken aan te toonen dat het hoogste gehalte aan steenen circa 12 pet. heeft be- dragen, terwijl het gemiddelde cijfer veel lager is geweest. 2o. Dat wij van het gewigt der door ons afgeleverde par- tijen steeds zooveel procent aftrekken als het steenengehalte bedraagt, dat voor ietlere lading afzonderlijk wordt bepaald de koopers betalen dus niets voor de steenen. Vertrouwende dat het bovenstaande voor ieder helangheb- bende duidelijk zal zijnzullen wij niet meer van uwe rnimte vergen en verhlijven met hoogachting Uwe Dieiutw. Dienaren Mees Moens. Het uitvoerend comite van de Nederlandsche Hoofdcom- missie voor deze tentoonstelling brengt ter kennis van de leden dier commissie en van heeren inzendersdat aan elk hunner, op aanvrage, eene personele toegangskaart voor de tentoonstelling zal worden verstrekt. Daartoe is het noodig dat elk regthebbendedie zich voor- stelt de tentoonstelling te bezoekenvoor 21 February aan het kantoor der Hoofdcommissie (Biunenhof te's Gravenhage) doe toekomen twee exemplaren van zijn photographisch por- tretvisitekaart-formaat (niet hooger dan 12 centimeters en niet' breeder dan 6 centimeters). Elke photographie moet op de keerzijde in zeer leesbaar schrift naam en voornaara van den titularis dragen, en in het Fransch opgave van zijne woonplaats en of hij is lid der Hoofdcommissie of inzender (exposant); in het laatste geval met vermelding van de klasse waartoe hij behoort. De toegangskaarten zijn personeel en mogen op straffe niet aan anderen worden afgestaan. Aan iedere firma wordt slechts eene kaart toegekend. De kaarten zijn geldig voor den geheelen duur der ten toonstelling, behalve die van inzenders van levend vee en van de deelnemers aan den wedstrijd voor tuinbouw welke alleen toegang verleenen voor den tijd dat de wedstrijd duurt. Belanghebbenden worden herinnerd dat van den 21 Fe bruarij af, geene aanvragen voor toegangskaarten meer kunnen worden aangenomen. 'sHage, 6 February 1878. Namens het uitvoerend comite voomoemd G. J. G. Klerck, Voorzitter. Jonckbloet Secretaris. (Overgenomen uit ttDe Banier (Slot.) De outbinding van plantenstoffendie aan de werking der levenskracht zijn onttrokkenkan in zeker tijdperk dier ont- binding en onder bepaalde omstandigheden den vorm van agis ting aannemen, dat is eene zoodauige verandering, waarbij de stoifen niet regtstreeks in derzelver elementen worden ontbon- den, maar door gedeeltelijke scheiding dier elementen in ge- heel andere stoffen worden omgezet. Het sprekendste en be- kendste voorbeeld daarvan is de wijn- en biergisting, waarby uit de suiker die in de druiven en uit het zetmeel dat in het graan vervat is, wijngeest of alcohol wordt gevormd, —eene stof dus met geheel andere eigenschappen dan die waaruit zy ontstond. Zulk eene gisting geschiedt enkel in vloeistoffen; maar daar de planten eene groote massa vocht bevattenkan zij ook in die planten ontstaan; vaste ligchamen moeten eerst water aantrekken of nat wordenom gisting te kuncen ver- toonen. De gisting wordt opgewekt en bespoedigd door eene soort van stoffen, die men proteine-stoffen noemt; maar deze zijn ook in alle planten, en wel in al derzelver deelenaan- wezig. (Men noemt ze ook eiwit-achtige stoffenomdat zij in aard en zamenstelling in hoofdzaak dezelfde zijn als het eiwit in vogeleijeren.) Behalve de aanwezigheid van water is ook de toetreding van lucht, of althans van de zuurstof der lucht, een vereischte, alsmede zekere temperatuur. Dezelfde voorwaarden dus, die voor de ontbinding in het algemeen vereischt wordeu hetgeen trouwens zeer natuurlijk is, daar gisting slechts een bijzonder geval is van ontbinding. Als nu het niet volkomen drooge hooi in de schuur op el- kander gestapeld is, dan zijn al die voorwaarden vervuld. Er is water genoeg nog aanwezig in het hooi zelf; de lucht kan er bijkomen en tusschen het hooi dringen; en er is in den dampkring een zoodanige warmtegraad, die voor de ontbin ding en gisting genoegzaam is. Wij zeiden: de lucht kan er bijkomen, en tusschen het hooi dringen. Immershoe stijf men het hooi ook opeenge- pakt hebbe, het zal nooit, om zoo te sprekenluchtdigt ge- pakt zijn. Wel wordt door het opeenpakken de toetreding der lucht zoozeer belemmerddat er vertraging in de ontbin- dende werkingen ontstaat, maar geheel afgesloten is de lucht niet, ook niet van het onderste en binnenste van den ganschen hoop hooi, Het in het hooi nog aanwezige water gaat nu voort met verdampenen dit zou afkoeling te weeg brengen zoo als wij gezien hebben; maar dat vrij wordende water be- vordert weder de gisting, die onder den invloed der in elke plantdus ook in het hooi aanwezige proteine stoffen ontstaat. De in de lucht en in het water aanwezige elementen (stikstof, zuurstof, waterstof), vorraen onder die werking met elkander en met de in de plant bovendien nog bevatte koolstof, andere stoffenvooral koolzuur en ammoniawelke laatste soms aan den reuk herkenbaar is (namelijk als de ontbinding ver gaat en eigenlijke rotting wordt); en daar in alle planten ook zoo als wij zagen nog andere stoffen zijn behalve de vier hoofd- elementen derzelve zwavel, soda phosphorus, kalk enz. zoo vormen zich ook daaruit en uit de in lucht en water aan wezige bestanddeelen weer andere stoffen, b.v. salpeter, phos- phorzuur, zwavelwaterstofwelke laatste den eigenaardigen rottingstank veroorzaakt (en bij rottende dieren veel erger is dan bij rottende planten, omdat de eerste veel meer zwavel bevatten). Zoo worden er eene raenigte dampen gevormddie dan weder, in het digt opeen gepakte hooi uiet spoedig genoeg kunnende ontsnappen in de ruimte, eeusdeels zich verdigten en daardoor niet alleen de natheid veroorzaken die men dik- wijls in broeijend hooi aantreft, althans in den aanvang van het broeijenmaar ook bij de verdigting warmte vrij doen wor den tusschen het hooi; anderdeels in het zeer porieuze hooi worden opgeslorpt, en daarbij eene hooge mate van ver digting ondergaan, en dus al weder warmte vrij doen worden, inwendig in de hooiplant. Onder die gisting worden ook die vlugtige stoffen ontwik- keld, die den eigenaardigen hooigeur geven, en de goede kwaliteit er van te kennen geven, maar ook, te veel naar buiten gedrevenhet hooi doen verminderen in kwaliteit, en door vorming van damp, die geen vrijen uitweg vindt en dus neiging heeft om zich te verdigten al weer de warmte grooter doet worden. Gaat dus elke gisting met ontwikkeling van warmte gepaard bij het hooi is dat in hooge mate het geval, terwijl boven dien die warmte in het digtgepakte hooi dat een slechte warmtegeleider is, d. i. niet spoedig de warmte doorlaat naar buitenwordt bewaard en als 't ware vergaderd. De ontwik- kelde warmte kan niet naar buiten uitstralen, voordat er reeds weer meer warmte vrij wordt. En nu begrijpt men gereedelijk dat eindelijk de hoeveelheid warmte zoo groot kan worden dat er brand ontstaat. Daar er tusschen het hooi betrekke- lijk weinig lucht is, en dus weinig zuurstof, zal die brand eerst slechts een langzaam smeulen zijn; maar zoodra er een eenigszins ruimer toestrooming van lucht, dus van zuurstof, plaats vindt, kan onmiddelijk de vlam uitslaan. Maar wat is er dan nu tegen dat gevaar voor brand bij het hooi broeijen te doen? Uit hetgeen wij nu behandelden blijkt, dat men het broeijen nooit geheel zal kunnen verhinderen, men wil dat trouwens ook niet, want men weet bij ervaring, dat het hooi daardoor slecht en onbruikbaar wordt, Want dat men het niet zou kunnen verhinderen, is niet geheel juist; eene volkomene droo- ging, b. v. in een oven, zou het wfel verhinderen; maar geen boer zal zulk hooi willen hebben. Maar men kan het niet verhinderen, als men goed hooi wenscht, in de gegeven om standigheden. Maar het blijkt uit het behandelde dat men het gevaar- lijke van het broeijen zeer zeker veel verminderen kan, door acht te geven op de voorwaarden der ontbinding en gisting en der daarmede gepaard gaande warmte-ontwikkeling. En dan zal men, alles goed herlezende en overdenkende, weldra inzien, dat tot voorkoming van gevaar zeer dienstg is, niet te veel hooi op een stapel te bergendus liever twee, drie of meer hooibergen dan 66ne schuur; de gevormde dampen vrijen uitweg te verschaffenzonder echter de lucht toegang te geven binnen in het hooi; maar vooral zal het beste mid- del steeds zijn niet te vroeg binnenhalenmen meent daardoor het hooi eigenschappen mede te deelen of te doen behouden die gewenscht zijn; maar mej. bedriegt zich; de natuur laat zich wel leidenmaar niet dwingen. De mensch beheerscht de schepping, juist door de wetten te eerbiedigen die de Schepper daarin heeft gegeven; doet hij dat niet, dan ont- snapt de teugel aan zyne hand; het nadeel wordt grooter dan het voordeel dat men met de ijdele poging beoogde. Er wordt soms nog een middel aangegeven ter voorkoming van brandgevaar bij hooibroeijen, namelijk dit: men stapele afwisseleud lagen van het versche hooi en lagen goed droog stroo op elkander. Dan zullen de bij het broeijen te over- vloedig ontwikkelde dampen een uitweg vinden in het stroo, en daarin doordringende bovendien aan het stroo zoodanige eigenschappen mededeelendat het nagenoeg met het hooi zelf in waarde gelijk wordt. Als wij overwegen wat er bij het broeijen geschiedt, komt het ons voor dat deze raad op redelijke gronden steunt; wierd het op de proef goed bevondendan zou men een dubbel voordeel verkrijgemT. geld te voldoen, kunnen voor hunne kinderen gedeeltelijk kos- teloos onderwijs erlangen en betalen dan slechts 5 cent per week. Deze vergunning strekt zoo lang als de kas en de bijdragen van ware kindervrienden zulks zal toelaten. P. Boekel. Een hoogst ergerlijk geval van dierenmishandeling is te Purmerland, geineente Ilpendam, voorgekomen. Een drietal kna- pen (van 2018 en 13 jar en oud) hebben uit baldadigheid eene kat opgevangen, met petroleum besmeerd en daarna in brand ge- stoken Het beest is brandende een huis ingevlugt en later op den weg neergevallen. De Burgemeester van Ilpendamdie het gebeurde vernam, heeft onmiddellijk de schuldigen door den veld- wachter doen halen en tegen hen eene vervolging mgesteld. Voor de DEELNEMING in onze smart over den dood van onze lieve tweede Dochter MARIA MARGARETHAzeggen wij aan alien onzen liartelijkeil DANK. II. MEIJER Dz. G. MEIJER—VAN DER BURG. Haarlemmermeer14 February 1878. op Donderdag 21 February 1878, des voormiddags ten 11 ure, in het Logement DE PRINSte Velsenten overstaan van den aldaar geve9tigdeo Notaris W. BOERLAGE, van DE VAN DEN onder TIaarlemmerliede en Spaarnwoude en Spaarndam, IN ACIIT PERCEELEN, voor den tijd van vijf jaren, ingaande terstond na de gunning. GEDRUKTE NOT1TIENbevattende de Omschrijving der Perceelen en de Conditien der Verhuring, zullen, tegen beta- ling van 25 Cents, op franco aanvrage, ten Kantore van fenoemden Notaris BOERLAGE verkrijgbaar zijn, van af den ^3 Eebruarij e. k. Terstond ua afloop der Verhuring, ter Plaatse als boven VAN HET A AN WIJ ZING der Perceelen zal geschieden door den Op- zigter HOFMAN, op Maandag 18 February e. k.te beginnen des morgens ten 10 ure, nabij Velsen. Nadere Information zijn te bekomen aan het Bureau vail den Heer Ingenieur VAN RIJN, te Velsen, en ten Kantore van den Notaris BOERLAGE voomoemd. TWEEDE KLASSE. Prijzen Nr. Prijs 100. 100. 2716 100. Nr. Prijs 200. 7727.... 100. 1500. 13050.... 100. Nr. Prijs 1757.... 400. 2245... 200. 2971.... 5000. 100. 3860 2000. Nr. 9752 van 100 Eerste Nr. 8177....:. 10269 13001 Tweede Nr. 13172 13770 15395 15795 Derde Nr. 3930 5307 5404 6831 11020 Vierde en danrboven Lijst. Prijs 100. 100. 200. Lijst. Prijs f 400. 100. 20000. 1000. Lijst. Prijs 100. 100. 400. U 100. 100. Lijst. Prijs f 1500. Nr. 14205 19717r Nr. 17390 17480 18496 Nr. 12578 15286 16101 1727) 20203u Prijs 200. 100. Prijs 1000. 200. 100. Prijs 1000. 1000. 1000. 400. 100. Op Maandag 4 Maart e. k. zal op de Cornelia en Sophia Naai- en Breischool te Abbenes weder den aanvang gemaakt worden met het gewone onder.vijs, dat elken schooldag des namiddacs ten hnlf-vier uur zal aanvangen en eindigen des avonds ten half-zeven uur. Het schoolgeld bedraagt 15 cent per week voor ieder kind. Ouders, buiten staat dit school- Deze Pillendie sints vele jaren met het beste gevolg tegen de slijm en als Maagversterkeild gebruikt worden, door hare zachte werking de spijsvertering zeer bevorderen, bijzonder geschikt tegen de Gal zijn, en zeer zacllt laxe- rCJld zijn zijn weder tegen B3'/2 Cent het Doosje, met be rigt van het gebruikverkrijgbaar gesteld door den Hoofd- Depothouderbij de Heeren Amsterdam, M. Cleban C°. Droog., Heiligenw. bij het Singel,D321. P. J. Aerts Zoon, Voorburgwal bij de Stilsteeg, F 181. S. J. Mertens, Drg. BeerenstrKK 395 A. Ruhl, Nieuwe Leliestr., MM 226. Wm. Hoist, Droog., Raamskooi2e huis v.d.Nieuwend.,230. B van Santbrink DroogistUtrecht- schc straat. i, S. v. Vuure, Haar- lemmerdijk bij de Wieringerstr, 519. J.M. Hulswit,Over- toom hij de Const. Huijgenstr.,XX67«. H.H.Uloth.Zeedijk. WtS" Om elk Doosje der echteen sints onheugelijke jn- rerTg^ruikte Slijm- en Maagpillen is een Billet, voo«ien met de Handteekening van den Vervaardiger J. J. DER, Apotheker, welke Handteekening zich ook bevindt op het Zeqellakwaarmede elk Doosje verzegeld is. Wen gelie- ve daar net nttent op te xijnen uaehie voor het gebruiK van namaakttelsn elhe men tracht in omloop te brengen. Alkmaar, H. Schreuder C°. Blijswijk, S. van der Kraats. Delfsbaven, J. H. D. Koch. Delft, E. Wildscbut. Dordrecht, H. J. Giltay. Enkhuizen, M. Deen. Gouda, L. Schenk. 'sHage, Visser, Spuistraat. Haarlemmermeer, S. J. Poth, aan het Hoofddorp. Haarlem, van Marie C°., Zijl- straat over Groenmarkt. Leiden, J. T. Terburgh, Haarl. straat. Ouderk.-a.d.Amstel, J. D.Capel. Oudshoorn, G. van den Boom. Purmerende, J. Schuitemaker. Rotterdam, F. E. van Santen Kolff, Korte Hoofdsteeg. Schiedam,Wed. A.H. Rombouts. Soetermeer, J. van Dorp. Watergang, J. Tromp. Weesp, J. W. Vos.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 2