1878. Vrijdag, 22 Februarij. RK 8. Y AN A AN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Negentiende Jaargang. mmm Prijs van het Abonnement: in het Jaarfi. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12J/2 Cent. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Landbouw. (fiemeng'de Beriglen. lIAARLEMMERAfEER Prijs van een enkel Nommeii 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETKEPFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. tliterHfk Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Op verzoek van den toenmaligen Minister van Binnenland- •^^,«che Zaken werd in 1877 aan de gemeentebesturen ais het gevoelen der Regering medegedeelcN, dat in overeenkomsten extra-judiciele handelingen betreffendede gemeente behoort te worden vertegenwoordigd door den Burgemeester alleenen dus de Secretaris der gemeente tot de mede-onderteekening van zoodanige acten niet verpligt iszonder dat echter diens mede-onderteekening de acte zou kunnen vitieren. De tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken kan zich echter met dat gevoelen van zijn ambtsvoorganger niet vereenigen en is van oordeeldat de mede-onderteekening van acten als bovenbedoeld door den gemeente-secretaris een be- paald vereischte is. Mitsdien is de higrvoren genoemde cir- culaire ingetrokken en zijn de gemeente-besturen uitgenoodigd te handeleD in overeenstemming met het gevoelen van den tegenwoordigen Minister. De Standaard meldt, dat de heer Mr. F. J. J. Baron van Heemstra, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Haar lemmermeer, is overleden. van 18 tot 19 Februarij 1878. GEBORENDingeman, zoon van D. Groeneveld en M. M. den Har- tig. Hendrika, dochter van P. M. Buis en M. Tanis. Johannes Thomas, zoon van A. Otte en M. Doolaege. Margaretha, dochter van J. de Vries en A. Lewis. Leendert, zoon van C. Westmaas en T. Muijlwrik. Wilhelmiua, dochter van C. Perdaan en J. M. Duwel. Cornelia, dochter van J. Korsman en T. Levering. Gijsbertus Jacobus, zoon van G. Hagen en A. A. Broer. Cornelis, zoon van J. Witte en E. Eland. Anna Jeannette, dochter van P. Zuiderduin en M. Koning. Immetje, dochter van H. de Lugt en J. den Boer. Jannetjedochter van P. de Smit en S. Lamperse. Catharina, dochter van P. Dekker en A. Bietveld. Huig, zoon van E. Struik en G. Vergeer. OVERLEDEN: Martinus, ond 17 dagen, zoon van H. van Soest en A. Oleijerhoek. Meindert, oud 12 jaren, zoon van G. Slingerland en D. Nijs. Pieter, oud 6 weken, zoon van T. Kooij en K. van der Vlugt. Petronella van Muijen, oud 80 jaren, weduwe van G. Ver- knijl. Trijntje, oud 13 dagen, dochter van H. Jansen en T. Boos. Adriana, ond 10 weken, dochter van J. Koole en A. Kersseboom. Johannes Cornelis, oud 2 maandenzoon van J. Hulsbos en L. van den Heuvel. Jacoba, oud 7 jaren, dochter van C. Kats en N. Molenaar. Klaas, ond 1 jaar, zoon van K. Beers en G. de Boer. ONDERTROUWDC. Vreugdenhil (wednr.) met M. van Egmond. GEHUWD: W. van Marsbergen met A. Degenaars. Het Provinciaalblad N°. 12, bevat het besluit van Gedepu- teerde Staten, dd. 23 Jan. 1878 betrekkelijk den herijk vaD de maten en gewigteno. a. in de volgende plaatsenTe Halfwegvoor Haarlemmerliede en Spaarnwoude en de buurt de Lijnden" 5 Julij, op uren door den ijker aan te geven. Te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 10 en 11 Julij. Te Nieuw-Vennepmede voor Abbenes 12 Julij, op uren door den ijker aan te geven. Te Bennebroek 16 Julij, van 10 tot 1 uur. Te Heemstede 17 Julyvan 10 tot 3 uur. Iloutrijk eil Polanen. Hier is op 17 Februarij eene tentoonstelling gehouden van hyacinten, welker bollen verle- den jaar werden verschaft door den voorzitter van de afdee- ling van het Multapatiors-bond. Nagenoeg alle deelnemers hadden ingezonden en de proef kan als uitstekend geslaagd beschouwd worden. Aalsmeer, 20 Februarij. Onder talrijke blijken van deel- neming zoowel stoffelijke als andere, herdacht heden onze geachte burgemeester, Mr. J. Tak, den dag, waarop hij voor 25 jaren als hoofd der gemeente werd benoemd. Heel het dorp was met vlaggen getooid en alien, groot en kleinvier- den feest. /.('HlCllI20 Febr. Tengevolge van het zachte weder der laatste dagen is de veldarbeid op nieuw in vollen gang zoodat onze boerenarbeiders en daglooners overvloedig werk kunnen vinden. Ook in de dierenwereld vertoont zich reeds vroeg de gewone lentebeweging; de eksters beginnen te neste- len en men hoort al des morgens het gezang van den mere). Zutpkeil20 Febr. Ons wordt uit goede bron medege- deelddat op de Landbouwtentoonstellingwelke in Junij a. s. in het naburige Apeldoorn zal worden gehoudendoor middel van paarden en ook door stoom boter zal worden bereid naar de methode van Swarts. Wij merken hierbij op, dat thans in Denemarken vrij algemeen en met zeer goed ge- volg de boterbereiding volgens dat systeem geschiedt. Thans zijn de dagen voor de te Apeldoorn te houden Landbouw-tentoonstelling definitief op 56 en 7 Junij e. k. bepaald. Capelle (Laugstraat), 20 Febr. De handel in Weivee voor het aanstaande saizoen is reeds zeer geanimeerd. Wat daar- voor geschikt is wordt door de weiboeren druk opgekocht en omdat er veel liefhebbers tot koopen zijn, worden er zeer hooge prijzen besteed. In kalfkoeijen is de handel daarentegen zeer slap, zoodat de meeste die verkocht worden f 30 a 50 minder doen dan in de maand December jl. De hooi-handel is voor het oogenblik ook weinig bedui- dend; slechts nu en dan worden enkele kleine partijtjes tot den steeds vast blijveuden prijs van 15 per 1000/2 kgr. afgeleverd. Atllten. Niettegenstaande het verbod der Pruissische regering omtrent den invoer van vee, worden hier en in den oratrek door Pruissische veehandelaren vooral dragtige koeijen tegen hooge prijzen opgekocht en in Pruissen inge- voerd. De beambten aldaar schijnen dit oogluikend toe te laten; ten minste een jaar geleden was de controle hierop veel sterker. De afdeeling Neder-Veluwe der „Geldersche Maatschappij van Landbouw" heeft in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamerhaar bezwaren ontwikkeld tegen het wetsontwerp betreffende de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. De jagt- en renpaarden van wijlen den Markies van Ailes- buryindertijd opperstalmeester van Koningin Victoria van Engelandzijn op 11 dezer te Louden onder den hamer ge- bragt. Er werden 20 paarden verk relit, die gezamenlijk heb- ben opgebragt f 78,704. De hoogste prijs werd besteed voor Aventuriere", namelijk 11,420. Door de afgevaardigden van de Maatschappijen van Land bouw, die te Utrecht zijn vergaderd geweest, is besloten het volgende adres te zenden Aan Zijne Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hol lands Noorderkwartier „dat op hare algemeene najaarsvergadering met algemeene stemmen het besluit is genomen zich tot Uwe Exc. te wen- den, met het verzoek dat bij het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid eene afzonderlijke afdeeling voor Land bouw moge tot stand komen. „IIet bestuur voldoet gaarne aan die opdragt, daar het eenstemming met de vergadering betreurt, dat nu er een Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid isingesteld, de Landbouw niet afzonderlijk daarbij is opgenomen. De Landbouw is het hoofdbestaan van een groot deel van het Nederlandsche volk, hetgeen door vele der vroegere regerin- gen niet in het oog is gehoudenen waarin eerst sedert korten tyd verandering is gekomen, getuige de oprigting der Landbouwschool. „Zijn de afdeelingen Nijverheid en Landbouw gescheiden dan zou men een bekwaam persoon, met de practijk en theorie van den Landhouw bekendaan het hoofd van laatst- gerioemde afdeeling kunnen plaatsen, die Uwe Exc. op alles, wat er op Landbouwgebied te doen valt, kan inlichten en dan zou aan een lang gevoelde behoefte worden voldaan. «Het bestuur is eveuals de vergadering van meening dat de tijd voor die scheiding gekomen is, daar belangrijke zaken, zeer naauw met den Landbouw in betrekking staande, binnen korten tyd aan de orde moeten komen, zoo als onder meer, de overgangsregtenhypotheekregten en grondlasten, uitbrei- ding van Landbouwonderwijsverdeeling van markenLand- bouwstatistiek enz. „Veel is er nog op Landbouwgebied dat verbetering eischt, en hoewel het zeer wenschelijk is dat daarin hoofdzakelijk' door het particulier initiatief worde voorzien zoo zijn er vele verbeteringen die zonder tusschenkomst en steun der Regering niet tot stand kunnen worden gebragt. «Het bestuur veroorlooft zich alzoo Uwe Excellentie eer- biedig te verzoeken het instellen eener afzonderlijke afdeeling voor Landbouw in ernstige overweging te nemen. ,,'t Welk doende enz". Meermalen wordt, te regt of ten onregte, geklaagd over de minder goede bereiding en daardoor mindere kwaliteit onzer produkten van landbouw, visscherij en nijverheid, waar- door ze op de buitenlandsche markten, anders van hier grootendeels voorzien, thans minder gewild zijn, en onze handel daar door dien van anderen wordt verdrongen. Zoo was het met den Hollandschen haringzoo met de Hollandsche en Iriesche boter, die in Engeland de plaats moet ruimen voor de Deensche en andere. Dat doet ons leed en wij moe ten onze producenten waarschuwen, en hun de klagten onder het oog brengen. Zoo vinden wij thans in de Crefelder Zeitung van 5 Januarij jl. een inseraat gerigt tegen de Hollandsche chocolade en bereide cacaoin het algemeenofschoon het alleen gelden mogt de twee aangewezen exportenrs naar Duitsch- land, eene firma te Weesp en B. te Amsterdam. Er wordt gezegd, dat het fabriekaat wordt verkocht in ronde blikken bussenmet handteekening en fabrieksmerkgewaarborgd als zuiver en van de beste kwaliteit, en het wordt, algemeen geannonceerd, vrij drok verkocht a 3 /2 mark per pond, of schoon, als geklaagd wordt, de inlandsche fabriekant naauwe- lijks 2% kan maken. De schrijver beklaagt zich ten deze dat zijne landgenooten niet meer patriotiek zijn en aan het vreemde, hoe dan ook, steeds de voorkeur geven boven het inlandsche; eene klagt, die hier te lande niet minder gehoord kan worden en die toch geenszins altijd opgaat. Hoe zeer de cacao als voortreffelijk voor kinderen en in hospitalen wordt ge- roemdnoemt de schrijver ze vervalscht en scliadelyk voor de gezondheidvolgens een chemische analyse van Dr. Eisner waaruit bleek, dat ze een ascbgehalte heeft vap 8.1 pet., d. i. 3 pet. meer dan strikt behoorlyk. Bij het mikroskopisch onderzoek bleek evenzeer groote afwijking. Men vermoedt dat bij de bewerking een bijtende alkalische loog wordt toe- gevoegd (van potasch of soda). Ook wordt een chemische proef van Prof. Fresenius aangehaaldwaarbij het gehalte en de verschijnselen met de vorige overeenstemden. De Cref elder Zeitung nam het artikel over uit het Zeitschrift des allgemeinen Deutschen Vereim gegen Verfdlschung der Lebensmittel in Leipzig en meldt er bij dat bereids bij de hygieuische autoriteit des Rijks aangifte is gedaan. Voor de eer onzer industrie raogen wij vertrouwen, dat het aangevoerde ongegrond, althans over- dreven zijhet is echter goed er kennis van te nemenopdat men zich leere wachten van kunstmiddelendie den goeden naam onzer nijverheidsprodukteri op de buitenlandsche mark- ten moeten bedervenen niet alleen voor de onvoorzigtigen zelvenmaar voor alien schadelijk zijn. Een huisvader te Deventerdie Dingsdag in den vroegen ochtend met de geboorte van een zoon verblijd werd, zag Vriidag raorgen daarop volgende zijn gezin met eene dochter vermeerderd die dus drie dagen jonger is dan haar tweelingbroeder. De 2-jarige zoon van den verver S. te Groningen veroor- zaakte zich voor eenige dagen bij het soheren een onbeduidend wondje aan de km. Zonder daarop acht te slaan, raakte hij het met zijne hand, waaraan groene verf was, aan en Dingsda^- avond bezweek hij dientengevolge aan vergiftiging van het bleed. Men deelt aan de »Amst. Ct.het volgende mede »De dagbladen bragten ons onlangs het berigt, dat te Delft was overleden de heer N. van Leeuwen, die 100 jaren en 9 maanden heeft geteerd. Zeker was hij wel de oudste mensck in die stad, en zeer weimgen, als er nog zijn, zullen in ons land dien leeftijd bebben bereikt. J Bij het lezen van dit berigt, herinnerde ik mij bijzonderheden, vermeld oyer een anderen heer van Leeuwen, die ook heel oud geworden is, en eene nakomelingschap aanschouwen mogt waar- van Abraham met zijne echtvriendin Sara, als zij tijdgenooten ge weest waren van dezen van Leeuwen, zeker zoudeii zijn jaloersch geweest. »In het jaar 1538 werd te Utrecht in de Buurkerk begraven de edelman genaamd Albert van Leeuwen. Hij was gehuwd met Maria Salm. Dit echtpaar kreeg 24 kinderen. Opmerkelijk dat van die 24 juist 12 van het mannelijk en 12 van het vrouwelijk ge- slacht waren. Nog opmerkelijker, dat deze heer Albert van Leeuwen bet voorregt had, die 24 kinderen alien gehuwd tc zien. Honger behoefden zij niet te lijdenwant de edelman was ver- mogend en gaf aan ieder kind jaarlijks 300 ten huwelijk mede. Ln dat was voor dien tijd een zeer aanzienlijke som. »Toen hij nu was oud geworden hoe oud weet ik nietmaar leel oud werd er eens een groot feest gegeven, en vereenigden zich om den ouden heer van Leeuwen 284 feestvierendendie alien wettige nakomelingen waren van dezen edelman en Maria balm, met dezen gehuwd of uit die huwelijkeu geboren". Te Zwolle is Maandag j.l. een droevig sterfgeval aangezegd. p vrmi w \t a n /i on 11 a n m 11 „n v., nm, 12.1 i i De vrouw van den heer Bramson is plotselmg overleden. Dat eckt- iloft vieren, hunne dochter de paar zoude a. s. Zoudag gouden brum,,* uunue uocurer cu zilverennog een andere dochter de zoogenaamde groene bruiloft Zoo lets gebeurt zeldzaam. In de i/Delftscke Courant" wordt zeer teregt gewaarschuwd tegen bet misbruik dat gemaakt kan worden van de nieuwe bron- zen centen. Zij hebben dezelfde middellijn en dezelfde dikte als de kwartjes en zijn gekarteld als deze. Zij kunnen dus in de rol- letjes van laatstgenoemd geldstukin plaats van dit, worden gevoeo-d. Men zou alzoo steeds elk rolletjc moeten nazien, om zich te over- tuigen dat er geen bedrog is gepleegd. Hartverscheureuri zijn de berigten omtrent de ellende der vlug- telmgen die in het laatst der vorige maand naar Konstantinopel stroomden. Niet minder dan 5 percent dier ongelukkigen stierven van honger en koude, of stikten in de treinen waarin zij gezeten waren. Bij de laatste treinen hadden tal van vlugtelingen een plaats op de buffers tusschen de wagens gezochtdaar zijn° zein de barre koude, soms 20 uren lang gebleven. Anderen hadden op de butlers planken gelegd en daar op een soort van liouten liutten gebouwdwaaronder stervende zwangere vrouwenvervuilde solda- ten en doodgedrukte zuigelingen lagen. Men vond 21 doode kin deren en 45 doode vrouwen in de wagens. Aan het station was

Weekblad van Haarlemmermeer | 1878 | | pagina 1